Κρατήσεις σε συναλλαγές και κάρτες ΑΤΜ

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μου είπε η μητέρα μου να ψάξω αν όντως η Εθνική παρακρατά 0.7 ευρώ σε κάθε συναλλαγή (ανάληψη ή κατάθεση) που γίνεται σε ταμεία και όχι ΑΤΜ. Ο λόγος είναι οτι κάνει καμια δεκαριά συναλλαγές κάθε μέρα, οπότε αν ισχύει αυτό χάνει 200 ευρώ το μήνα! Ξέρετε εσείς;
Επίσης πείτε κανένα επιχείρημα να την πείσω να βγάλει κάρτα ΑΤΜ γιατί ταλαιπωρείται χωρις λόγο επειδή φοβάται (ενώ έχει μπόλικες πιστωτικές!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μου είπε η μητέρα μου να ψάξω αν όντως η Εθνική παρακρατά 0.7 ευρώ σε κάθε συναλλαγή (ανάληψη ή κατάθεση) που γίνεται σε ταμεία και όχι ΑΤΜ. Ο λόγος είναι οτι κάνει καμια δεκαριά συναλλαγές κάθε μέρα, οπότε αν ισχύει αυτό χάνει 200 ευρώ το μήνα! Ξέρετε εσείς;
Επίσης πείτε κανένα επιχείρημα να την πείσω να βγάλει κάρτα ΑΤΜ γιατί ταλαιπωρείται χωρις λόγο επειδή φοβάται (ενώ έχει μπόλικες πιστωτικές!!)

H χρέωση υπάρχει μόνο όταν γίνει με το Διατραπεζικό σύστημα "Διας". Απο ΑΤΜ της ίδιας τράπεζας δεν πληρώνεις τίποτα.
Η κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου χρεώνετε με 1,5 € ανάληψη/κατάθεση σε λογαριασμό του δικαιούχου δεν χρεώνετε.
Αν έχει μεγάλα ποσά σε λογαριασμούς, καλό είναι να μην βγάλει κάρτα, πιο ασφαλές είναι να έχει μόνο βιβλιάριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
H χρέωση υπάρχει μόνο όταν γίνει με το Διατραπεζικό σύστημα "Διας". Απο ΑΤΜ της ίδιας τράπεζας δεν πληρώνεις τίποτα.
Βρε δεν χρησιμοποιεί ΑΤΜ, για συναλλαγές απο τα ταμεία της τράπεζας ρωτάω!!
Η κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου χρεώνετε με 1,5 ? ανάληψη/κατάθεση σε λογαριασμό του δικαιούχου δεν χρεώνετε.
Σε λογαριασμό τρίτου στην ίδια τράπεζα; Πάλι 1,5 ευρώ;
Αν έχει μεγάλα ποσά σε λογαριασμούς, καλό είναι να μην βγάλει κάρτα, πιο ασφαλές είναι να έχει μόνο βιβλιάριο!
Ωχ...γιατί αυτό; Αφού και να της πάρει κάποιος την κάρτα έχει ΡΙΝ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν έχει μεγάλα ποσά σε λογαριασμούς, καλό είναι να μην βγάλει κάρτα, πιο ασφαλές είναι να έχει μόνο βιβλιάριο!


αν συμβαίνει κάτι τέτοιο το καλύτερο είναι να ανοίξει ένα λογαριασμό με μικρό ποσό μέσα απλά για να έχει να κινείται, να μπορεί να κάνει ανάληψη βράδυ σε περίπτωση ανάγκης κλπ
Το επιχείρημα για την κάρτα ανάληψης είναι αυτό...
Κάτι έγινε και χρειάζεσαι μετρητά μέσα στη νύχτα....
Επίσης... ΕΙΔΙΚΑ η Εθνική... έχει μέσο όρο αναμονής καμιά ώρα... στο ΑΤΜ τελειώνεις σε χρόνο DT και επιπλέον έχει τη δυνατότητα να κάνει καταθέσεις ή και αναλήψεις με την κάρτα ενός λογαριασμού της ΕΤΕ αλλά ΚΑΙ σε άλλο λογαριασμό στην ίδια τράπεζα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
αν συμβαίνει κάτι τέτοιο το καλύτερο είναι να ανοίξει ένα λογαριασμό με μικρό ποσό μέσα απλά για να έχει να κινείται, να μπορεί να κάνει ανάληψη βράδυ σε περίπτωση ανάγκης κλπ
Της το έχω πει και πάλι διστάζει... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Της το έχω πει και πάλι διστάζει... :/:
εντύπωση μου κάνει...
ειδικά για μια γυναίκα όπως η μάνα σου!!!
γιατί για παράδειγμα, απ τον πατέρα μου του τις πήραμε μέσα απ τα χέρια!!!
είχε σημειώσει πάνω σε όλες το Pin :blink:

τι να σου πω... ίσως ένας λογαριασμός με μικρό ποσό μέσα της αλλάξει το μυαλό
ΠΑΝΤΩΣ αν μάθει να χρησιμοποιεί την κάρτα.... δεν θα ξαναπατήσει σε ταμείο παρά μονάχα για επιταγή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γενικά η μητέρα μου φοβάται αρκετά την τεχνολογία :( Τα ίδια κάνει και με τις αγορές μέσω ιντερνετ (ακόμα και απο μεγάλα e-shops)
Ενώ πχ ο πατέρας μου που είναι και πιο μεγάλος, μόνο με ΑΤΜ κινείται. :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Βρε δεν χρησιμοποιεί ΑΤΜ, για συναλλαγές απο τα ταμεία της τράπεζας ρωτάω!!

Γράψε λάθος κοίτα κάτω! :P
Σε λογαριασμό τρίτου στην ίδια τράπεζα; Πάλι 1,5 ευρώ;

Και όμως! Δεν φτάνει που περιμένεις 500 ώρες πληρώνεις κιόλας. Κάθε μήνα τα σκαώ για το Ενοίκιο στην Τράπεζα που έχει λογαριασμό ο σπιτονοικοκύρης!

Ωχ...γιατί αυτό; Αφού και να της πάρει κάποιος την κάρτα έχει ΡΙΝ...

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι να μάθεις το pin (μεμβράνες πάνω στο μηχάνημα, να τις κρατήσει την κάρτα και το τηλέφωνο εξυπηρέτιση να είναι του κλέφτη - όλα αυτά έχουν γίνει ήδη.)
Το ταμείο είναι πιο δύσκολο ΄και άσε που και να πάει τον καταγράφει σύστημα ασφαλείας (πέρα απο την ταυτοποίηση που γίνετε πριν την συναλλαγή!)

Γενικά όλα αυτά θέλουν τρελή προσοχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top