H πειρατεία σκοτώνει τη μουσική;

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.



Το ότι δεν σκοτώνει είναι σίγουρο.

Και το ότι κάνει κακό
σε μερίδα του πληθυσμού, είναι πάλι σίγουρο.

Απ'την άλλη, η μερίδα του πληθυσμού
που οφελείται είναι πολλαπλάσια
από αυτήν που βλάπτεται.

Είναι όμως ορθή η σκέψη αυτή;

Για μένα όχι.







 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική :hmm:

Το (αποτρεπτικό) σλόγκαν δεν είναι πετυχημένη έμπνευση πιστεύω, και νομίζω ότι παραπλανά, απομακρύνοντας από τον πυρήνα του προβλήματος!
Άλλωστε, πειρατεία δεν υφίσταται διότι κανένας δεν χρησιμοποιεί ...βία, απλώς "εκμεταλλεύεται" την τεχνολογία! ;)

Τώρα όσον αφορά την ορθή και πρέπουσα πλευρά του θέματος, είπαμε.... η ηθική είναι ακόμη αδόκιμος όρος, χθες φώναζες στην πορεία ότι νόμος είναι το δίκιο του εργάτη, σήμερα που έμαθες το....downloading (τρομάρα σου) το τσαλαπατάς, και αύριο θα του ζητήσεις επιπλέον και ποσοστά, που του διαφημίζεις τα τραγούδια, βγάζοντας τα σώψυχα σου όπου τα....ποστάρεις!

Δεν γνωρίζω τι αναλογεί επακριβώς, από το ποσό που πληρώνω για να αγοράσω ένα δισκάκι, σε κάθε συντελεστή της δημιουργίας του, και δεν με ενδιαφέρει, δεν είναι δική μου δουλειά! Όμως, όταν θέλω να αποκτήσω κάτι που πραγματικά μου αρέσει, αν δεν το "πληρώσω", σαν μια επιβράβευση της προσφοράς, μου μοιάζει....μισό!

ΥΓ Συγκρίσεις με καφέδες, κάρτες ανανέωσης και ....αποταμιεύσεις, είναι λίαν επιεικώς άτοπες, αν θέλουμε τουλάχιστον να είμαστε (έστω και μια φορά) σοβαροί! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Turok

Νεοφερμένος

Ο Turok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Είμαι υπερ της ελεύθερης διακίνησης λογισμικου γενικότερα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Μπορεί η παράνομη διακίνηση να είναι..παράνομη, αλλά χωρίς όλα αυτά τα peer-to-peer η μουσική θα ήταν κάτι που δεν θα είχαν όλοι την ευκαιρία να ζούν. Εγώ αν είναι να πάρω CD θα'ναι γιατί το τραγούδι που θέλω έχει σκατά ποιότητα online...συμβαίνουν και αυτά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
η μουσική θα ήταν κάτι που δεν θα είχαν όλοι την ευκαιρία να ζούν
Ευγενική και πλήρης ηθικής ανωτερότητας σκέψη :)
αλλά...
Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα; :hmm:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Ευγενική και πλήρης ηθικής ανωτερότητας σκέψη :)
αλλά...
Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα; :hmm:

.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση ναι!
Ναι αλλά και πάλι αυτό προϋποθέτει απόκτηση pc, σύνδεση στο internet, γνώση....
Για ποιούς "όλους" λοιπον μιλάμε, πάλι κάποιοι θα είναι οι...προύχοντες! Και μη μου πεις ότι όλοι πλέον...μπλα μπλα μπλα
Δεν εξαλείφθηκε η φτώχεια ακόμη από τον κόσμο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι οκ, υπαρχουν και οι εγχρωμοι, οι οποιοι πωλουν τα σιντι 3?-5?...
Επομενως, αντι να πιεις εναν παραπανω καφε ή να αγορασεις αλλο ενα πακετο τσιγαρα, αγορασε ενα "πειρατικο" σιντι...
Και αυτοι που πραγματικα πεινουν και ζουν κατω απ' τα ορια της φτωχειας, εχουν πολυ σοβαροτερα προβληματα να αναλογιστουν, απο το να τους απασχολει, εαν θα αποκτησουν το νεο σινγκλ της Μπιγιονσε και του Ρεμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ναι οκ, υπαρχουν και οι εγχρωμοι, οι οποιοι πωλουν τα σιντι 3?-5?...
Επομενως, αντι να πιεις εναν παραπανω καφε ή να αγορασεις αλλο ενα πακετο τσιγαρα, αγορασε ενα "πειρατικο" σιντι...
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, θεωρείς ότι το κατέβασμα τραγουδιών από το διαδίκτυο συνιστά πειρατεία, ενώ το ν' αγοράζεις CD από τους μαύρους δεν συνιστά; Το ένα είναι παράνομο, ενώ το άλλο είναι νόμιμο; Πώς το στηρίζεις αυτό λογικά;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, θεωρείς ότι το κατέβασμα τραγουδιών από το διαδίκτυο συνιστά πειρατεία, ενώ το ν' αγοράζεις CD από τους μαύρους δεν συνιστά; Το ένα είναι παράνομο, ενώ το άλλο είναι νόμιμο; Πώς το στηρίζεις αυτό λογικά;:confused:

Οχι, δεν ειπα αυτο... Λαθος καταλαβες.:)
Ο Daemon ανεφερε πως οι προυχοντες εχουν παλι δικαιωμα στη μουσικη, εφοσον αυτοι εχουν τη δυνατοτητα να διατηρουν πισι κ.λ.π.
Εγω απλα παρατηρησα πως ακομα κι εαν δεν εχει κανεις την οικονομικη δυνατητοτα να εχει στην κατοχη του η/υ, καλλιστα μπορει να αγορασει ενα σιντι απο τους εγχρωμους, του οποιου η τιμη ειναι πλεον ιδιαιτερως χαμηλη.
Και τα δυο παρανομα ειναι, αλλα οι τιμες των σιντι σκοτωνουν την τσεπη μου.
Επομενως προτιμω να σκοτωνεται η τσεπη των κατεχοντων ακα δισκογραφικες και τραγουδιστες, παρα η δικη μου.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ναι οκ, υπαρχουν και οι εγχρωμοι, οι οποιοι πωλουν τα σιντι 3?-5?...
Επομενως, αντι να πιεις εναν παραπανω καφε ή να αγορασεις αλλο ενα πακετο τσιγαρα, αγορασε ενα "πειρατικο" σιντι...
Και αυτοι που πραγματικα πεινουν και ζουν κατω απ' τα ορια της φτωχειας, εχουν πολυ σοβαροτερα προβληματα να αναλογιστουν, απο το να τους απασχολει, εαν θα αποκτησουν το νεο σινγκλ της Μπιγιονσε και του Ρεμου.
Αγόρασες ποτέ cd από "μαύρους"...? Να μην παίζει παρά μόνο με τα....νεύρα σου?
Eγώ τα γράφω καλύτερα και σε.....επώνυμες μάρκες! Και τα χαρίζω.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αγόρασες ποτέ cd από "μαύρους"...? Να μην παίζει παρά μόνο με τα....νεύρα σου?
Eγώ τα γράφω καλύτερα και σε.....επώνυμες μάρκες! Και τα χαρίζω.... ;)

Ναι ετυχε και...? Αγορασα ομως κι ενα σωρο αλλα που επαιζαν μια χαρα.
Δεν ξοδεψα δα και μια περιουσια, ωστε να κλαιγομαι μετα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ναι ετυχε και...? Αγορασα ομως κι ενα σωρο αλλα που επαιζαν μια χαρα.
Δεν ξοδεψα δα και μια περιουσια, ωστε να κλαιγομαι μετα...:)
Πόσα μπορεί να ξοδέψει κάποιος για cd ώστε να κλαίει μετά βρε Νεραϊδούλα; :)
Έρχεται ο άλλος από το τσιμπουτί πεινασμένος, οκ! Αλλά τι φταίει ο ταλαίπωρος που έκανε κατάθεση ψυχής να δημιουργήσει ένα cd να βλέπει να το αγοράζεις ΕΣΥ έτσι αναίσχυντα 2 ευρώ δίχως να έχει συμμετοχή, και μετά να πας να διαμαρτύρεσαι για τα κεκτημένα που θα σου στερήσει η νέα κυβέρνηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγω γενικοτερα δεν κλαιγομαι...οποτε το επιχειρημα περι στερησης κεκτημενων δε με αγγιζει. Πες τα σε κανεναν αλλο. :)
Kαι εαν θελουν να αγοραζουν το σιντι τους νομιμα που με τοσο κοπο εχουν δημιουργησει, ας εχουν και καλυτερες τιμες.
Ειλικρινα, δεν τους λυπαμαι καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Εγω γενικοτερα δεν κλαιγομαι...οποτε το επιχειρημα περι στερησης κεκτημενων δε με αγγιζει. Πες τα σε κανεναν αλλο. :)
Kαι εαν θελουν να αγοραζουν το σιντι τους νομιμα που με τοσο κοπο εχουν δημιουργησει, ας εχουν και καλυτερες τιμες.
Ειλικρινα, δεν τους λυπαμαι καθολου.
Ποτέ δεν αμφισβήτησα το γεγονός ότι όλοι μαζί και κάθε ένας χωριστά για την δική μας την περίπτωση νοιαζόμαστε ;)
Τι πειρατεία και πράσινα άτια, από μαύρους αναβάτες....
Καληνύχτα σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγω γενικοτερα δεν κλαιγομαι...οποτε το επιχειρημα περι στερησης κεκτημενων δε με αγγιζει. Πες τα σε κανεναν αλλο. :)
Kαι εαν θελουν να αγοραζουν το σιντι τους νομιμα που με τοσο κοπο εχουν δημιουργησει, ας εχουν και καλυτερες τιμες.
Ειλικρινα, δεν τους λυπαμαι καθολου.
Νeraida, δεν είναι επιλογή σου αυτό. Επιλογή σου είναι αν θα το αγοράσεις. Αν δεν το αγοράσεις, τότε ο υπεύθυνος για την τιμή έχει είτε την επιλογή να μειώσει την τιμή είτε όχι.

Υποθέτω ότι με 10.000.000.000? θα έκανες σεξ για χρήματα, εγώ όμως δεν δίνω τόσα. Με το σκεπτικό σου, έχω το δικαίωμα να σε βιάσω και σου πετάξω ένα 20? και νιώθω okey.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Νeraida, δεν είναι επιλογή σου αυτό. Επιλογή σου είναι αν θα το αγοράσεις. Αν δεν το αγοράσεις, τότε ο υπεύθυνος για την τιμή έχει είτε την επιλογή να μειώσει την τιμή είτε όχι.



Οριστε?

Ειναι επιλογη μου το αν θα αγορασω, τι θα αγορασω και σε ποια τιμη.
Τα περι καλυτερων τιμων αναφερθηκαν για να δειξω πως οσον αφορα σε μενα μια ειναι η λυση/επιλογη για δαυτους.
Ριξτε τις τιμες σας-->μειωση ποσοστο κερδων, εαν θελετε να αγοραζει το αγοραστικο κοινο τα σιντι απο τα καταστηματα με μουσικη. Εαν δε θελουν, ας παψουν να κλαιγονται για το οτι οι ηδη παχυλες τους τσεπες δε γινονται ακομα πιο παχυλες. Δυστυχως γι αυτους ισχυουν δυο πραγματα: α. Οσο ειναι εκεινοι πονηροι ειναι και οι υπολοιποι, β. Και οι δυο κοιτουν την τσεπη τους. Με τη διαφορα οτι η τσεπη των πρωτων εξαρταται αμεσα απο την τσεπη των δευτερων.


Υποθέτω ότι με 10.000.000.000? θα έκανες σεξ για χρήματα, εγώ όμως δεν δίνω τόσα. Με το σκεπτικό σου, έχω το δικαίωμα να σε βιάσω και σου πετάξω ένα 20? και νιώθω okey.

Τι ομορφες υποθεσεις βρε Πανο.
Αν και ακυρος ο παραλληλισμος, ας σου απαντησω.
Δε χρειαζεται να βιασεις, βρες καποια αλλη με λιγοτερα. Τροποι υπαρχουν. Δεν ειναι αναγκη να πληρωσεις για τη συντροφια ενος κοριτσιου που συνεργαζεται με γραφειο συνοδων πολυτελειας που τα κασε τους ειναι τα πιο υψηλα, πανε στη Φυλης και θα σε βολεψουν με ενα 20? (αι γκες...δεν εχω ιδεα ποσο παει η ταριφα:redface:) ή βρες γκομενα να σου ερθει τσαμπα.
Ενιγουει...αν και σου εδωσα μια καποια απαντηση, συνεχιζω να πιστευω πως ο παραλληλισμος ειναι αστοχος.


Τωρα που το θυμηθηκα...
Ειναι σα να μου λεει καποιος, οτι επειδη η καντινα της παραλιας διπλα στο σπιτι μου σερβιρει
το φρεντο καπουτσινο στα σεζλον και μαλιστα σε πλαστικο ποτηρι προς 3,50?, θα πρεπει να τα δωσω. Αμ, οχι μανα μου. Ουτε σε καφετερια κεντρικου σημειου της πολης ειμαι ΚΑΙ μου τον σερβιρεις σε πλαστικουρα που μεσα σε ενα 20λεπτο θα εχει γινει αντε μην πω.
Εχω καλυτερη λυση.
Θα τον φερω απ το σπιτι μου και θα σου παραγγειλω νερακι εμφιαλωμενο για 0,50?. Δλδ αυτος να βγαζει κερδος τλχ 300%, επειδη ετσι του κ@υλωσε. Αμ δε...Χρεωσε τον 2,50? μαζι με το νερακι και θα πιω και δυο αμα λαχει. Η κοροιδια με εκνευριζει και ο "βλακας" πεθανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ριξτε τις τιμες σας
Καλημέρα ! Αυτό συνεπάγεται (αποδεδειγμένα) χειροτέρευση ποιότητας προϊόντων - υπηρεσιών!

Τάπερ από το πίτι, έληξε....​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καλημέρα ! Αυτό συνεπάγεται (αποδεδειγμένα) χειροτέρευση ποιότητας !

Οχι καλο μου...
Αποδεδειγμενο ειναι οτι η μειωση τιμων επιφερει ανοδο του αριθμου των πωλησεων...
Και θα πρεπει να γνωριζεις τι λενε: "Οταν πας για τα πολλα, χανεις και τα λιγα". Εχε το υπ' οψιν σου μιστερ.;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.


Οχι καλο μου...
Αποδεδειγμενο ειναι οτι η μειωση τιμων επιφερει ανοδο του αριθμου των πωλησεων...
Και θα πρεπει να γνωριζεις τι λενε: "Οταν πας για τα πολλα, χανεις και τα λιγα". Εχε το υπ' οψιν σου μιστερ.;)

Μάλιστα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Συνεχίζει όμως να χειροτερεύει παράλληλα η ποιότητα :) Άσε....κοπελιά, της δουλειάς είμαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top