Athens Indymedia

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Όχι μας πειράζει που δεν πάει να νοικιάσει έναν δικό του σέρβερ. Όποια κι αν ήταν τα πιστεύω του, προσωπικά θα με πείραζε. Αφού δεν έχει σχέση με το ΕΜΠ, γιατί πρέπει να στεγάζεται εκεί? Ας νοικιάσουν έξω και τότε δε θα έχει δικαίωμα κανένας να τους την πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν σου πα ότι προτιμώ την ενημέρωση από τα ΜΜΕ τα ίδια σκατά είναι και εκεί.
Απλά δεν εμπιστεύομαι τον καθένα όταν είναι για ενημέρωση και ιδιαίτερα όταν ειναι και μιας συγκεκριμένης ιδεολογίας όπως είναι οι πιο πολύ του indymedia.
Προτιμώ την ενημέρωση μέσω ίντερνετ είτε από αξιόπιστα μπλογκ είτε από μερικά ενημερωτικά sites όπως πχ το in.gr.

το in.gr γραφει πολυ λιγα πραγματα. παραθετει μιση σελιδα για καθε θεμα. δεν αναλυει.
-----------------------------------------
Δε με ενδιαφέρει το περιεχόμενο του Indymedia και δεν αμφιβάλω ότι είναι πολιτική πράξη. Επειδή στην Ελλάδα όμως, όταν κάτι πάει να γίνει καλά, όλοι γκρινιάζουμε ότι υπάρχουν μεγαλύτερα προβλήματα και τελικά δε λύνεται τίποτα, είμαι της άποψης ότι το Indymedia δεν έχει δικαίωμα να εκμεταλλεύεται χωρίς άδεια τους πόρους του Πολυτεχνείου και κατά συνέπεια τον κάθε φορολογούμενο. Το Internet μας έχει απελευθερώσει από τέτοια θέματα, ένας σοβαρός σέρβερ στο εξωτερικό κοστίζει 40 ευρώ το χρόνο. Δε χρειάζεται να ζει ούτε παρασιτικά στην πλάτη του Πολυτεχνείου και κρυμμένο πίσω από τους φοιτητές, ούτε να πετάει κορώνες περί φασισμού. Αν περιμέναμε όσοι θέλουμε να μιλήσουμε ελεύθερα να κρυφτούμε πίσω από τα φουστάνια της Ελλάδας αυτός ο τόπος δεν θα έκανε ούτε ένα βήμα μπροστά. Θεωρώ μέγιστη κοροιδία προς τους αναγνώστες του, να τσουβαλιάζει όποιον πάει να πει κάτι διαφορετικό από τους συγγραφείς του, ενώ στην πραγματικότητα αυτό που τους καίει είναι να μείνουν υπό την σκέπη του Πολυτεχνείου για να μην έχουν άλλα ντράβαλα. Αγωνιστές κότες έχουν χορτάσει τα μάτια μου, αλλά και τόσο δούλεμα παραπάει.

να ξερεις οτι οι ποροι του πολυτεχνειου πηγαζουν περισσοτερο απο τα διαφορα projects που αναλαμβανει, παρα απο τη χρηματοδοτηση του κρατους.
δεν νομιζω οτι ξερουμε αν το indymedia νοικιαζει τον σερβερ απο το πολυτεχνειο, ή ειναι απλα μια παραχωρηση του ιδρυματος.


η αληθεια ειναι οτι δεν ενημερωνομαι απο το indymedia, αλλα μπαινω καποιες φορες για να δω δρασεις, πορειες. δεν γνωριζω την τακτικη των moderators.

υ.γ. τελικα αποφασισε, σε ενδιαφερει ή οχι το περιεχομενο του indymedia
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Όχι δε με ενδιαφέρει όταν σκέφτομαι το αν πρέπει να μείνει στο ΕΜΠ ή όχι. Με ενδιαφέρει γενικά, ειδικά όταν επικροτείται εκεί μέσα ο ξυλοδαρμός διδακτορικής φοιτήτριας του πανεπιστημίου μου, αλλά δεν είναι αυτό που με κάνει να θέλω να φύγει από το ΕΜΠ. Πάντως έχω διαβάσει ότι ο πρύτανης έχει δηλώσει πως δεν έχει άδεια από το Πολυτεχνείο και προσπαθούν να εντοπίσουν το σέρβερ. Τώρα για το αν το ΕΜΠ παίρνει λεφτά ή όχι από το κράτος τι να σου πω. Αν το έπαιρνε υπό την ευθύνη και του έλεγε ναι η σελίδα είναι υπό την φιλοξενία μας, τότε μαζί σου, ο ΟΤΕ δεν έχει δικαίωμα να τους πει τίποτα. Αφού φαίνεται όμως ότι η πρυτανεία δεν είναι "φιλική" προς αυτό, τι συζητάμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όχι δε με ενδιαφέρει όταν σκέφτομαι το αν πρέπει να μείνει στο ΕΜΠ ή όχι. Με ενδιαφέρει γενικά, ειδικά όταν επικροτείται εκεί μέσα ο ξυλοδαρμός διδακτορικής φοιτήτριας του πανεπιστημίου μου, αλλά δεν είναι αυτό που με κάνει να θέλω να φύγει από το ΕΜΠ. Πάντως έχω διαβάσει ότι ο πρύτανης έχει δηλώσει πως δεν έχει άδεια από το Πολυτεχνείο και προσπαθούν να εντοπίσουν το σέρβερ. Τώρα για το αν το ΕΜΠ παίρνει λεφτά ή όχι από το κράτος τι να σου πω. Αν το έπαιρνε υπό την ευθύνη και του έλεγε ναι η σελίδα είναι υπό την φιλοξενία μας, τότε μαζί σου, ο ΟΤΕ δεν έχει δικαίωμα να τους πει τίποτα. Αφού φαίνεται όμως ότι η πρυτανεία δεν είναι "φιλική" προς αυτό, τι συζητάμε?

παραθεσε μια πηγη, βασικα, για την αποψη του πρυτανη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ναι, προσπαθούσα να θυμηθώ που το διάβασα. Πάνε μέρες. Θα το ψάξω, πρέπει να φύγω τώρα. Δε σου εγγυόμαι ότι θα το βρω, ούτε ότι ήταν αξιόπιστη και όχι απλά ιδεολογικά αντίθετη στο indymedia. Απλά σε κάποια αναζήτηση επί του θέματος το είχα βρει.
---
Εύρηκα! Καλά θυμόμουν ότι ήταν σε μεγάλη εφημερίδα. https://www.ekathimerini.gr/4Dcgi/4Dcgi/_w_articles_civ_11_04/02/2009_302036 Δεν έχω ιδέα σε τι χώρο ανήκει η καθημερινή. Απλά το ανέφερα επειδή είπες ότι δεν ξέρουμε αν νοικιάζει σέρβερ από το EΜΠ (Αυτό δεν το πιασα, νοικιάζει το ΕΜΠ σέρβερς σε όποιον να'ναι? :S)
---
Τώρα που το προσέχω, λέει ότι ο υφυπουργός το είπε. Τι να σου πω δεν κατέχω την αλήθεια. Και πρέπει να φύγωωωω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηοplite

Νεοφερμένος

Ο Ηοplite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το indymedia ξεφτιλιζει τον ορο αναρχια !!!
Δηλωνουν κατα της εξουσιας αλλα αναρχικοι σιγουρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ !!

Η πραγματικη αναρχια δεν εχει καμια σχεση ουτε με κουκουλες ,ουτε με βομβες, ουτε με βανδαλισμους, ουτε με χουλιγκανισμους αλλα ουτε με τελεσιγραφα θανατου και με τρομοκρατια

Πολλα απο τα θεματα που γραφονται στο indymedia οπου εκτοξευονται απειλες και βρισιες (και οχι μονο) ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΑΝΕΤΑ ΜΗΝΥΣΗ
....

Δεν πανε καλα τα περισσοτερα ατομα που συχναζουν και γραφουν στο indymedia (απο αυτα που εχει τυχη να διαβασω εκει περα) πρεπει να εχουν σοβαρα ψυχολογικα προβληματα
.
Παρεκκλινουν σε παραβατικες συμπεριφορες τουλαχιστον με οσα φαινεται να υποστηριζουν εκει μεσα


Επισης δεν μπορω να καταλαβω πως μια τετοιο ηλιθια ιστιοσελιδα μισους και βλακειας επιτρεπεται να εχει σερβερ στο Εθνικο Μετσοβιο πολυτεχνειο ;;

Το τρωκτικό είναι ο ορισμός της παραπληροφόρησης, οι μισές του ειδήσεις λάθος είναι :P

Eνω οι ειδησεις του indymedia δεν εχουν ιχνος προπαγανδας και ειναι ακρως αντικειμενικες.

Σου αρεσουν τα ανεκδοτα ;;;

...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το τρωκτικό είναι ο ορισμός της παραπληροφόρησης, οι μισές του ειδήσεις λάθος είναι :P
Γι'αυτο ο αλλος με μωρο κι εγγυο γυναικα ειναι στο χωμα τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
...όποιος ασχολείται με τα πίτουρα...

Ήθελα να ξέρω ποιες είναι αυτές οι "κότες" που κινούν τα νήματα της καθημερινής ζωής και απειλούν και δολοφονούν εκείνον τον επώνυμο, που "ανοίξει" δημοσίως το στόμα του και πει πράγματα που "καίνε" συμφέροντα; Άρα ναι, διοικούν τα συμφέροντα; Για ποιον κοινωνικό αγώνα μιλάμε τότε; Για αγώνες που έρχονται ενάντια σε "άγνωστα" συμφέροντα, υπό την σκιά πληρωμένων δολοφόνων υπό τις εντολές κάποιων που βολεύονται από αυτήν την σαπίλα που διέπει την χώρα μας;

Ωραία δημοκρατία έχουμε! Ωραίο σεβασμό στην διαφορετική άποψη! Όλοι πρέπει να συμφωνούνε στα πάντα!
Γιατί πρέπει να ζούμε σε μια κοινωνία που θα πρέπει να υπάρχει έλλειψη πυγμής και φόβος στην ελεύθερη άποψη; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Δεν ξερω , μαλλον αλλα αμα γραψω εγω μαντεψε τι θα γινει ...
Το λιγοτερο που μπορουν να το κανουν το indymedia ειναι να το κλεισουν .
Οχι τωρα ομως περιμενεται να μαθω να κανω μολοτοφ και μετα το κλεινετε θα χασω στην συνταγη....


Δωσε μου αμα θες λινκ με site της χρυσης αυγης που συντονιζουν επιθεσεις για να τα κλεισουμε και αυτα μετα χαρας .
Ιδεολογικα μπορει να διαφερουν αλλα ο τροπος πολιτικης πρακτικης ειναι ιδιος (των αριστερων) .
Αντε γεια σας παω να φτιαξω καμια μολοτοφ
https://stop-indymedia.blogspot.com/2009/03/blog-post_23.html
ξερεις τι ειναι η αριστερα φιλε και τι εκπροσωπει???μαλλον οχι γ αυτο γραφεις και τετοιες βλακειες για τους αριστερους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Αριστερά είδα εδώ και 30 χρόνια στην φτωχή μας μπαμπανία με επικάλυψη νεόπλουτου καπιταλησμού...:whistle:

Ένα κοινωνικό δικαίωμά μου, είναι ότι έχω σιχαθεί τις βαμμένες ιδεολογίες. Έχω σιχαθεί ότι πρέπει όλοι να ανήκουν χρωματικά κάπου και όλοι να πασχίζουν για όλους. Αν δεν διάβαζα δεν θα ήμουν στο Πανεπιστήμιο. Άρα που είναι η κοινωνική βοήθεια των άλλων; Τα βαρέθηκα αυτά τα κίτς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
15/7/09

και το σχόλιο μου διαγράφηκε.
μπράβο τα παιδία αυτό είναι ανεξάρτητη ενημέρωση ότι δεν γουστάρουμε το σβήνουμε..

δεν υφίσταται διαφορά μεταξύ αριστερής και δεξιάς προπαγάνδας και παραπληροφόρησης στον ίδιο βούρκο πλέουν εκατέρωθεν.
-----------------------------------------
θα στα πώ εγώ.....
αναρχικος ======================== ακροδεξιος
-χασίς ==============================-βλ. δίπλα
-ηρωίνη============================= -βλ. δίπλα
-ξύλο================================ -βλ. δίπλα
-τραμπουκισμός ========================-βλ. δίπλα
-κουκούλα ============================= -βλ. δίπλα
-καθημερινές το παίζω αναρχεία, και την κυριακή οπαδός στο γήπεδο.===== -βλ. δίπλα
-αφίσα μάρξ στο δωμάτιο ==================================- αφίσα με την σβάστιγκα
-μακρύ μαλλί ===========================================- ξυρισμένο κεφάλι
-heavy metal μουσική.====================================== - μεταβαλλόμενη παράμετρος



ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ αναρχικος= ακροδεξιος= μαλακας

ο Γκασπαρ είπα τα μπόλτ
-----------------------------------------


ναι έ?

δημοκρατία ελευθερία έκφρασης τύπου πληροφόρησης δημοσίευσης επικοινωνίας κλπ
αφού για κάποιους υπάρχει λόγως ύπαρξης του εσύ δεν μπορείς να το απαγορεύσεις
κριμα που διαβαζω τετοια πραγματα απο ¨συμμαθητες¨ μου.εκτος του οτι εισαι δογματικος γτ εχεις εξισωσει τα παντα, αντιγραφεις και εκφρασεις αλλων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
κριμα που διαβαζω τετοια πραγματα απο ¨συμμαθητες¨ μου.εκτος του οτι εισαι δογματικος γτ εχεις εξισωσει τα παντα, αντιγραφεις και εκφρασεις αλλων

πονάνε οι αλήθειες..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αριστερά είδα εδώ και 30 χρόνια στην φτωχή μας μπαμπανία με επικάλυψη νεόπλουτου καπιταλησμού...:whistle:

Ένα κοινωνικό δικαίωμά μου, είναι ότι έχω σιχαθεί τις βαμμένες ιδεολογίες. Έχω σιχαθεί ότι πρέπει όλοι να ανήκουν χρωματικά κάπου και όλοι να πασχίζουν για όλους. Αν δεν διάβαζα δεν θα ήμουν στο Πανεπιστήμιο. Άρα που είναι η κοινωνική βοήθεια των άλλων; Τα βαρέθηκα αυτά τα κίτς...
αν δν θες ν ανηκεις κομματικα καπου οκ.αλλα αν πιστευεις πως δν πρεπει ν βρισκεσαι και ιδεολογικα καπου τοτε ουσιαστικα εισαι ανενεργος πολιτης .μπερδευεις τα ιδεολογικα με τα κομματικα ¨θεματα¨

πονάνε οι αλήθειες..:whistle:
αφίσα μάρξ στο δωμάτιο ==================================- αφίσα με την σβάστιγκα
μονο απο αυτο που εγραψε πριν ο φιλος καταλαβαινεις πως δν εχει ιδεα του τι ειναι ο μαρξ και τι αντιπροσωπευει και του τι ειναι η σβαστιγκα και τι αντιπροσωπευει .και μην ταυτιζεται την ακροαριστερα με την ακροδεξια.στο ιντυμιντια απλως γραφει μια μεγαλη μεριδα ανθρωπων που θελουν να το παιζουν αναρχικοι και γραφουν αυτα που γραφουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ηοplite

Νεοφερμένος

Ο Ηοplite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
στο ιντυμιντια απλως γραφει μια μεγαλη μεριδα ανθρωπων που θελουν να το παιζουν αναρχικοι και γραφουν αυτα που γραφουν.

Mα αυτο ακριβως ειναι και το προβλημα

Oλοι αυτοι οι ψευτο-αναρχικοι που συχναζουν εκει στο indymedia αμαυρωνουν την εννοια της πραγματικης αναρχιας

Αρκετος κοσμος ακουει την λεξη "αναρχκος" και του ερχεται στο μυαλο του οι ανοητοι λακαμαδες και τα χουλιγκανια του indymedia που βανδαλιζουν τα παντα στο περασμα τους, βαζουν φωτιες σε μαγαζια με γκαζακια και βομβες και εκτοξευουν απειλες θανατου οπως κανει και η μαφια και οι διαφορες τρομοκρατικες οργανωσεις

Γα αυτο και αρκετο κοσμος πανω απο 20 χρονων εχει αποκτησει και πολυ κακη γνωμη για την αναρχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Το παρακατω ειναι για τα ατομα που αναρωτιουνται τι ειναι ο αναρχισμος:
https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=662734

Προσωπικα στο ιντιμιντια εχω μπει μονο μια φορα (για να βρω το παραπανω κειμενο), αρα στο συγκεκριμενο θεμα δεν μπορω να εκφρασω αποψη.

Αυτο με το οποιο εχω αντιρρηση ειναι η μαζοποιηση που επικραττει οσο αφορα τους αναρχικους. Το να εισαι αναρχικος δεν φαινεται στο τι λες αλλα στο τι κανεις. Και ο Γιωργακης σοσιαλιστης λεει οτι ειναι, εχει και ολοκληρο σοσιαλιστικο κομμα, ειναι και κυβερνηση αυτες τις μερες, για οσους δεν το εχουν παρει χαμπαρι, αλλα μονο σοσιαλισμο δεν εχουμε. Κανενα δεν μπορεις να τον κρινεις μονο απο τα λογια του. Εχω γνωστο που λεει οτι ειναι εθνικιστης αλλα ειμαι σιγουρος οτι αν δει καποιον να ζηταει βοηθεια θα βοηθησει χωρις να ρωτησει καταγωγη, ενω απο την αλλη καποιοι αλλοι που δηλωνουν απο δω κι απο κει και καλα "φιλελευθεροι" για να ριξουν κοριτσακια ειναι καραφασιστες, και στη συμπεριφορα δεν διαφερουν καθολου απο το καφριλικι που επικρατει. Ετσι λοιπον και οποιονδηποτε δηλωνει αναρχικος μην τον παιρνετε κατευθειαν στα σοβαρα με αφορμη να θαψετε ολο το αναρχικο κινημα, περιμενετε να δειτε τη συμπεριφορα του και μετα. Και επισης αν ειναι να ασκησετε κριτικη, τοτε ασχοληθειτε με την ουσια του αναρχισμου.

Απο το κειμενο που παρεθεσα παραπανω: "Οι γνήσιοι αναρχικοί έχουν κάτι από την συμπεριφορά του Διογένη και το ήθος του Κροπότκιν, ίσως του πιο έντιμου ανθρώπου που περπάτησε ποτέ στην γη", απο κει και περα τα συμπερασματα δικα σας...

ΥΓ: Με την ιδια μαζοποιητικη λογικη σας ολοι οι παναθηναϊκοι, ολυμπιακοι, αεκτσηδες, παοκτσηδες κλπ ειναι χουλιγκανς και ολοι οι χριστιανοι ειναι σταυροφοροι, καινε μαγισσες στην πυρα και ξεπλενουν χρηματα στο βατοπεδι. Αν ειναι ετσι τοτε τι να σας πω... περαστικα σας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ένας άνθρωπος που είναι τίμιος, με κοινωνικές ευαισθησίες για τον συνάνθρωπο, μη μαζοποιημένος, που ασχολείται με την δουλειά του και κοιτάει την προσωπική αυτοβελτίωση σαν άτομο, σε ποια κατηγορία ανήκει; Όλοι ξεκινούνε να αλλάξουν τον κόσμο και όχι μόνο δεν τον αλλάζουν, δεν μπορούν ούτε τον εαυτό τους να αλλάξουν, ούτε την οικογένειά τους...και καταλήγουν να αλλάζουν κανάλια (ζάπινγκ)...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Βασικα δεν εχω προβλημα με την ιδεολογια του οποιουδηποτε! Ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει!
Φρικαρα λιγο ομως οταν διαβαζα στο indymedia να λενε για τα γεγονοτα στη μαρφιν "Καλα τους κανανε" και να γραφουν κειμενα του ροβεσπιερου που ελεγαν "Οποιος δεν ειναι με τους επαναστατες ειναι εχθρος μας και θα εχει την τυχη των αφεντικων"

Πραγματικα γινεται να υπαρχει το δικαιωμα λογου σε ιστιοσελιδες οπως το ιντιμυντια που γραφουν πραγματα οπως τα παραπανω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To τραγικό είναι οτι το indymedia όλη την ώρα λογοκρίνει τα μηνύματα που γράφονται σε αυτό και παράλληλα κατηγορεί τα ΜΜΕ για τον ίδιο λόγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Mα αυτο ακριβως ειναι και το προβλημα

Oλοι αυτοι οι ψευτο-αναρχικοι που συχναζουν εκει στο indymedia αμαυρωνουν την εννοια της πραγματικης αναρχιας

Αρκετος κοσμος ακουει την λεξη "αναρχκος" και του ερχεται στο μυαλο του οι ανοητοι λακαμαδες και τα χουλιγκανια του indymedia που βανδαλιζουν τα παντα στο περασμα τους, βαζουν φωτιες σε μαγαζια με γκαζακια και βομβες και εκτοξευουν απειλες θανατου οπως κανει και η μαφια και οι διαφορες τρομοκρατικες οργανωσεις

Γα αυτο και αρκετο κοσμος πανω απο 20 χρονων εχει αποκτησει και πολυ κακη γνωμη για την αναρχια
συμφωνω ,βεβαια και τα μμε εχουν παιξει και το ρολο τους ωστε να διαμορφωθει τετοια εικονα για την αναρχια.πλεον στο ιντυμιντια ελαχιστα ως λιγα ειναι καλα αρθρα

Το παρακατω ειναι για τα ατομα που αναρωτιουνται τι ειναι ο αναρχισμος:
https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=662734

Προσωπικα στο ιντιμιντια εχω μπει μονο μια φορα (για να βρω το παραπανω κειμενο), αρα στο συγκεκριμενο θεμα δεν μπορω να εκφρασω αποψη.

Αυτο με το οποιο εχω αντιρρηση ειναι η μαζοποιηση που επικραττει οσο αφορα τους αναρχικους. Το να εισαι αναρχικος δεν φαινεται στο τι λες αλλα στο τι κανεις. Και ο Γιωργακης σοσιαλιστης λεει οτι ειναι, εχει και ολοκληρο σοσιαλιστικο κομμα, ειναι και κυβερνηση αυτες τις μερες, για οσους δεν το εχουν παρει χαμπαρι, αλλα μονο σοσιαλισμο δεν εχουμε. Κανενα δεν μπορεις να τον κρινεις μονο απο τα λογια του. Εχω γνωστο που λεει οτι ειναι εθνικιστης αλλα ειμαι σιγουρος οτι αν δει καποιον να ζηταει βοηθεια θα βοηθησει χωρις να ρωτησει καταγωγη, ενω απο την αλλη καποιοι αλλοι που δηλωνουν απο δω κι απο κει και καλα "φιλελευθεροι" για να ριξουν κοριτσακια ειναι καραφασιστες, και στη συμπεριφορα δεν διαφερουν καθολου απο το καφριλικι που επικρατει. Ετσι λοιπον και οποιονδηποτε δηλωνει αναρχικος μην τον παιρνετε κατευθειαν στα σοβαρα με αφορμη να θαψετε ολο το αναρχικο κινημα, περιμενετε να δειτε τη συμπεριφορα του και μετα. Και επισης αν ειναι να ασκησετε κριτικη, τοτε ασχοληθειτε με την ουσια του αναρχισμου.

Απο το κειμενο που παρεθεσα παραπανω: "Οι γνήσιοι αναρχικοί έχουν κάτι από την συμπεριφορά του Διογένη και το ήθος του Κροπότκιν, ίσως του πιο έντιμου ανθρώπου που περπάτησε ποτέ στην γη", απο κει και περα τα συμπερασματα δικα σας...

ΥΓ: Με την ιδια μαζοποιητικη λογικη σας ολοι οι παναθηναϊκοι, ολυμπιακοι, αεκτσηδες, παοκτσηδες κλπ ειναι χουλιγκανς και ολοι οι χριστιανοι ειναι σταυροφοροι, καινε μαγισσες στην πυρα και ξεπλενουν χρηματα στο βατοπεδι. Αν ειναι ετσι τοτε τι να σας πω... περαστικα σας. :)
ακριβως .κ για ολα αυτα ευθυνεται ο δογματισμος οπως ειχα αναφερει σε προηγουμενο ποστ.δλδ η λογικη του ασπρου η του μαυρου.αν δν ειναι ασπρο θα ειναι μαυρο και αντιστροφα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Δελτίο Τύπου Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου:
Η Ελληνική Δικαιοσύνη απόδωσε παμψηφεί αθώους από το αδίκημα παράβασης καθήκοντος, τα μέλη της απελθούσας Πρυτανείας Καθηγητές Κ. Μουτζούρη, Ι. Πολύζο και Γ. Σπαθή. Τους εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια.

Ολόκληρη η ανακοίνωση: View attachment 2011-05-19_213171_anakoinosh-Prytaneias-19-5-11.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top