Πρόεθεση ψήφου εκλογών Μαΐου 2012

Τι θα ψήφιζες αν στις επερχόμενες εκλογές συμμετείχαν τα κόμματα:
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 125)
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 8 6.4%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 25 20.0%
  • Ν.Δ.

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 14 11.2%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 23 18.4%
  • Οικολόγοι - Πράσινοι

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Άρμα Πολιτών (Γ.Δημαράς)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΕΠΑΜ (Δ. Καζάκης)

    Ψήφοι: 5 4.0%
  • Άλλα κομματα; (Ποιο[noparse];)[/noparse]

    Ψήφοι: 15 12.0%
  • Λευκό / Άκυρο / Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 10 8.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εκτός δηλαδή αν όλος ο κύκλος μου στην Ελλάδα βρίσκεται στη ζώνη του Λυκόφωτος.


Εγω παντος καθε φορα που εχουμε εκλογες εκει βρησκομαι...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ΝΔ 14.01
ΠΑΣΟΚ 9.4
ΣΥΡΙΖΑ 14.7
ΚΚΕ 7.9
ΛΑΟΣ 1.7
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ 3.9
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ 12.1
ΔΗΜΑΡ 5.5
ΔΗΣΥ 1.5
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 6.5


ΝΕΑΣ "ΚΡΥΦΗΣ" ΣΦΥΓΜΟΜΕΤΡΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ MAKELEIO.GR. Για μένα αυτή είναι αναξιόπιστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
ΝΔ 14.01
ΠΑΣΟΚ 9.4
ΣΥΡΙΖΑ 14.7
ΚΚΕ 7.9
ΛΑΟΣ 1.7
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ 3.9
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ 12.1
ΔΗΜΑΡ 5.5
ΔΗΣΥ 1.5
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 6.5


ΝΕΑΣ "ΚΡΥΦΗΣ" ΣΦΥΓΜΟΜΕΤΡΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ MAKELEIO.GR. Για μένα αυτή είναι αναξιόπιστη

ΣΥΡΙΖΑ πρώτος,όπως και εγώ αντιλαμβάνομαι την δυναμική τουλάχιστον στην Αθήνα.5.000 λέει το δείγμα πανελλαδικό.Αχ πόσο θέλω να είναι αξιόπιστη.

Πιστεύω θα δακρύσω (σοβαρά) αν η γενέτειρα μου καταφέρει να δημιουργήσει Κυβέρνηση συνεργασίας της Αριστεράς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ΣΥΡΙΖΑ πρώτος,όπως και εγώ αντιλαμβάνομαι την δυναμική τουλάχιστον στην Αθήνα.5.000 λέει το δείγμα πανελλαδικό.Αχ πόσο θέλω να είναι αξιόπιστη.

Πιστεύω θα δακρύσω (σοβαρά) αν η γενέτειρα μου καταφέρει να δημιουργήσει Κυβέρνηση συνεργασίας της Αριστεράς...

Μακάρι να έχεις δίκαιο αλλά δεν έχεις.

Ο Τσίπρας έχει κάνει έξυπνες κινήσεις τελευταία που συσπείρωσε τον κόσμο της αριστεράς στο ΣΥΡΙΖΑ. Αρνήθηκε την προβολή του στο mega, έπεισε τον Γλέζο να μπει στο επικρατείας και πρότεινε συνεργασία με άλλα κόμματα της αριστεράς. Ο Τσίπρας μεταμορφώθηκε στον ηγέτη που χρειάζεται κάθε κόμμα. Αν περάσει το ΚΚΕ θα είναι προσωπική του επιτυχία των τελευταίων 2 εβδομάδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ΣΥΡΙΖΑ πρώτος,όπως και εγώ αντιλαμβάνομαι την δυναμική τουλάχιστον στην Αθήνα.5.000 λέει το δείγμα πανελλαδικό.Αχ πόσο θέλω να είναι αξιόπιστη.

Πιστεύω θα δακρύσω (σοβαρά) αν η γενέτειρα μου καταφέρει να δημιουργήσει Κυβέρνηση συνεργασίας της Αριστεράς...

Το κάνανε και το 89'. Τότε κυβέρνησε η ΝΔ με τον ΣΥΝ. Δεν είναι κάτι σπουδαίο ούτε ακατόρθωτο να χρησιμοποιούνται μια φορά στα 20 χρόνια οι εφεδρείες του συστήματος σε μεταβατικές φάσεις "αλλαγής"...Ηρεμήστε, δεν θα αλλάξει τίποτα σπουδαίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
το κκε δεν ητανε τοτε στη συγκυβερνηση με τη νδ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
το κκε δεν ητανε τοτε με τη νδ?

'Ηταν ακόμα ενωμένοι τότε η παραδοσιακή Αριστερά με την ανανεωτική και μάλιστα πολλοί κατηγορούσαν τον Κύρκο ότι παρέσυρε τον Φλωράκη να στείλουν στο δικαστήριο τον σκατόψυχο κωλόγερο ανθέλληνα (Ανδρέα). Τελικά όμως δεν κάνανε τίποτα και η υπόθεση γύρισε μπούμερανγκ εις βάρος της Αριστεράς που πήρε από τότε την κάτω βόλτα. Τελικά βγήκε κερδισμένος ο ψηλός (Μητσοτάκης) αλλά άργησε. Αφού βέβαια δολοφόνησαν οι ακραίοι αριστεροί τρομοκράτες (παρακράτος του ΠΑΣΟΚ) τον Παύλο Μπακογιάννη που εργαζόταν και αυτός για την ένωση της Αριστεράς με τη Δεξιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ηρεμήστε, δεν θα αλλάξει τίποτα σπουδαίο.

Βάση αυτής της λογικής ως κοσμοθεωρία τώρα θα ήμουν άνεργος,θα είχα ξεμείνει στην Ελλάδα και 150 κιλά τουλάχιστον,ίσως και να σούταρα πρέζα.Δε τσιμπάω σιγά μη σκέφτομαι με όρους 89,51,1821.Δόξα τον ανύπαρκτο θεό είμαι αισιόδοξο τυπάκι που ψήνεται να προσπαθεί για αλλαγή σε όλες τις περιστάσεις της ζωής του και αυτό αφορά και την προσωπική μου ματιά και outlook ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
το κκε δεν ητανε τοτε στη συγκυβερνηση με τη νδ?
Και στις δύο περιπτώσεις.

Ιούλιος 1989: Κυβέρνηση Τζάνη Τζανετάκη, στήριξη από ΝΔ και ΣΥΝ (μαζί με ΚΚΕ).
Νοέμβριος 1989: Οικουμενική κυβέρνηση Ξενοφώντα Ζολώτα, στήριξη από ΝΔ, ΠΑΣΟΚ και ΣΥΝ (μαζί με ΚΚΕ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ναι βεβαια νομιζω οτι η διασπαση του συν εγινε αργοτερα, όπως είπε ο dr, οποτε τουλαχιστον τυπικά το κκε ητανε. αυτό ηθελα να κανω συγκεκριμένο.
τωρα λεπτομεριες δεν ξερω για ποιος και τι, ήμουνα αγεννητη ενιγουει.

παντως λιγο ακυρο το βλεπω να εκανε τωρα συγκυβερνηση συριζα-νδ.
θα τους φτυνανε :P

edit: ωχ γιωργο εχεις δικιο. αναφερεται κ σε ιστορικες πηγες - γκουγκλης:redface: - ότι ήτανε κ ο συν.αυτο εννοουσε ο δοκτωρ οτι ητανε μαζι τοτε. (ειχε κ το κκε συνιστωσες; λολ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ΣΥΡΙΖΑ πρώτος,όπως και εγώ αντιλαμβάνομαι την δυναμική τουλάχιστον στην Αθήνα.5.000 λέει το δείγμα πανελλαδικό.Αχ πόσο θέλω να είναι αξιόπιστη.

Πιστεύω θα δακρύσω (σοβαρά) αν η γενέτειρα μου καταφέρει να δημιουργήσει Κυβέρνηση συνεργασίας της Αριστεράς...
Η Αθήνα όμως δεν είναι Ελλάδα. Ο Συριζα παραδοσιακα έχει μεγάλα ποσοστά στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
το κκε δεν ητανε τοτε στη συγκυβερνηση με τη νδ?

Γιατί σήμερα πού είναι;

Πραγματικά, όποιος ψηφίζει ΚΚΕ είναι για λύπηση. Εντάξει, πασοκ και νδ το καταλαβαίνω, άλλος θέλει την θεσούλα του, άλλος είναι πρόβατο των πάρτυ της δαπ και της πασπ, άλλος έχει τον φίλο του τον βουλευτή. Αλλά με τα κόκκινα πρόβατα δεν το καταλαβαίνω.
Το κόμμα που υποστηρίζει ότι αν έβγαινε στην κυβέρνηση θα καταργούσε όλα τα άλλα κόμματα επειδή είναι ταξικά (μα πόσο δημοκρατικό?! Έχουμε χορτάσει δημοκρατία σε αυτήν την χώρα) και παρόλα αυτά κάθεται στην ίδια βουλή τόσους μήνες με μια παράνομη κυβέρνηση αντί να παραιτηθούν να προκαλέσουν αναταραχή και να υποκινήσουν αντίδραση από τον λαό για την οποία μας έχουν πρήξει τα απαυτά αλλά από πράξεις τίποτα, μόνο διπλή περιφρούρηση της Βουλής με τα ΚΝΑΤ του ΠΑΜΕ ξέρουν και να τους ευχαριστούν μετά τα άλλα κόμματα που χάρη στο ΚΚΕ δεν μπήκε μέσα στην βουλή ο υπόλοιπος λαός (επίσημη δήλωση πασόκου στο Βήμα). Μόνο άμα έρθει κανάς δικτάτορας και καταργήσει τον κοινοβουλευτισμό είναι μεμπτό. Άμα έρθει η Αλέκα, κλάιν, καλά θα κάνει.
Μάθατε και τον Κομμουνισμό, βλάκες. Για ρωτήστε και προς Κίνα και Κορέα μεριά. Ή μήπως ο Τσαουσέσκου σας είναι άγνωστος; Μπεεε ρε μλκες, μπεεε, από την ενόχληση για το κίνημα της πατάτας φάνηκε ξεκάθαρα πόσο ζωτικό κομμάτι του σάπιου πολιτικού συστήματος είναι κι αυτοί. Ο κόσμος που πείναγε αγόραζε χωρίς μεσάζοντες σε προσιτές τιμές και «το κόμμα του λαού» φώναζε...

Ciela, δεν απευθύνομαι σε σένα προφανώς, αφορμή πήρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι Ανεξάρτητοι θα βγουν πρώτο κόμμα θα το δείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οι Ανεξάρτητοι θα βγουν πρώτο κόμμα θα το δείτε.
Νεα Δημοκρατια θα βγει και 2ο ΠΑΣΟΚ
Δεν είμαι χαρουμενος για αυτό αλλά ετσι εχουν τα πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θα ψήφιζα ΣΥΡΙΖΑ μαλλον αλλά με καλέσαν εφορευτική επιτροπή (και βαριέμαι αφάνταστα να τους δουλέυω τζάμπα

Αν πάω όταν δύει ο ήλιος (θα με κρατήσουν; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
μη λες οτι θα ψηφιζες συριζα. με κανεις να ανησυχω για την επιλογη μου:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Θα ψήφιζα ΣΥΡΙΖΑ μαλλον αλλά με καλέσαν εφορευτική επιτροπή (και βαριέμαι αφάνταστα να τους δουλέυω τζάμπα

Αν πάω όταν δύει ο ήλιος (θα με κρατήσουν; )

Ευτυχώς έχει δύσει ο 'Ηλιος του ΠΑΣΟΚ τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
μη λες οτι θα ψηφιζες συριζα. με κανεις να ανησυχω για την επιλογη μου:worry:

ΣΥΡΙΖΑ? :eek::eek::eek: Για ΕΠΑΜ σε είχα :/: Πες μου τι βλέπεις στον Τσίπρα και τις θέσεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
μη λες οτι θα ψηφιζες συριζα. με κανεις να ανησυχω για την επιλογη μου:worry:
Θα ψήφιζα μαν σύριζα τωρα δε θα ψηφίζω τπτ. Θα ψήφιζα κυρίως επειδή έιναι 3ο κόμμα και με αυτόν τον τρόπο δε θα ενισχυθεί ο κομματισμός. Δε συμφωνώ σε πολλές θέσεις απέναντι στο ΣΥΡΙΖΑ παρόλα αυτά με εκφτάζει παραπάνω από το ΚΚΕ και τους οικολόγους πράσινους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Από το πρόγραμμα του Καμμένου:

Προσέλκυση ιδιωτικών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων όχι μόνο πανεπιστημίων
αλλά και πρωτοβαθμίων & δευτεροβαθμίων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και όχι
μόνο με την μορφή των μη κρατικών μη κερδοσκοπικών, αλλά με πλήρη
απελευθέρωση της ιδιωτικής παιδείας (αναθεώρηση άρθρου 16
Συντάγματος).

Ρε αυτόν θα ψηφίσετε? ΑΥΤΟΝ? Όταν καταστραφεί ότι δωρεάν βοηθούσε τον απλό πολίτη να θυμάστε ότι ήσασταν συνένοχοι.

Το κομμάτι είναι από την ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΠΡΟΤΑΣΗ – 1η Δημόσια Διαβούλευση σελ 36.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top