Πολυπολιτισμικό σχολείο

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αυτά που φθείραν τα λαρύγγια σας
και ξόδεψαν δασκαλίστικα κορμιά σε απολογίες και καταγγελτήρια
γίνανε απαγγελία και τραγούδι στο στόμα των παιδιών.

Δικαιοσύνη σου λέει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δεν είναι εύκολο θέμα να απαντήσω. Οι περιπτώσεις είναι συγκεκριμένες και δε μου είναι εύκολο να βγάλω μια «ετυμηγορία». Το ζητούμενο είναι πάντως ποιά θα είναι η στόχευση την οποία θα έχει αυτός ο οποίος θα κληθεί να λύσει το πρόβλημα. Εγώ πάντως δε θα το έλυνα αν με ρωτήσεις με την κατάργηση του "Πάτερ ημών". Θα προσπαθούσα να βρω έναν τρόπο (με σεβασμό στην τρυφερή παιδική ηλικία πάντα) να πετύχω την καλύτερη δυνατή λύση. Τώρα όμως μου είναι πολύ δύσκολο να απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
συγνωμη επειδη δεν παρακολουθησα το θεμα το προβλημα τους ειναι οτι τα παιδια δεν ελεγαν την προσευχη το πρωι?? ή γενικοτερα με την δραση της διευθυντριας??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Γενικότερα με τη δράση της διευθύντριας που δεν είχε πάρει άδεια εκ των άνωθεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μαλιστα... αναρωτιεμαι γιατι εχουν αυτους τους ανθρωπους μεσα στα υπουργεια οι οποιοι τις πλειστες φορες ειναι ασχετοι με το αντικειμενο και πολλοι απο αυτους δεν εχουν καν διδαξει σε σχολεια να ξερουν τι θα πει να εισαι εκπαιδευτικος...:worry:

δυστυχως βαλθηκαν να διαλυσουν και τους τελευταιους ευσυνειδητους εκπαιδευτικους που πανε να βοηθησουν τα παιδια γιατι βλεπουν το επαγγελμα τους σαν λειτουργημα...

οποιος δεν βρεθηκε πισω απο μια εδρα ειδικα σε σχολεια με σοβαρα κοινωνικα προβληματα δεν εχει ιδεα περι τινος προκειται... ειναι ενας μοναχικος αγωνας χωρις καμια κρατικη υποστηριξη και οι επιλογες ειναι δυο. ειτε κανεις τον χαζο για να περασεις οσο το δυνατον πιο ανωδυνα (αν μπορει να υπαρξει κατι τετοιο) ειτε περνεις την κατασταση στα χερια σου και ενεργεις αυτοβουλως αφου δεν εχεις αλλη επιλογη...

εκει που θα γινει βελτιωση αρχιζουν να τριζουν οι καρεκλιτσες των καλοπερασακιδων στα υπουργεια και ολων των ψωνιων που μπηκαν ο θεος ξερει απο ποιες μπαλκονοπορτες και σου λεει ποια εισαι εσυ κυρια μου που θα μας κανεις την εξυπνη και θα κανεις του κεφαλιου σου??

ωφειλεις να τηρεις πληρη υποταγη και υπακοη σε μας που ξερουμε τι κανουμε και το αποδειξαμε με πραξεις τοσα χρονια:confused: ( τρομαρα τους:mad:)

δυστυχως ο εκπαιδευτικος εχει γινει ερμαιο του καθε πολιτη και του καθε ψωνιου με αποτελεσμα να μην μπορει να κανει την δουλεια του... τα σχολεια εχουν γινει μπαχαλο γιατι το ψαρι απο την κεφαλη βρωμαει.. εκει να ψαξουν το κακο... θυμουνται τους κανονισμους οποτε τους συμφερει καλη ωρα :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Πολλές φορές μαθητές μουσουλμάνοι έπαιρναν το μικρόφωνο και έλεγαν το Πάτερ ημών. "Γιατί να μην πω κι εγώ προσευχή; Εγώ δεν είμαι σαν τα άλλα παιδιά;", μας ρώτησε κάποια φορά ένας μαθητής της Γ' και μια μαθήτρια της Ε', καθολική, δήλωσε στο δάσκαλό της ότι την κοιτάνε περίεργα τα παιδιά και τη σχολιάζουν για τον τρόπο που κάνει το σταυρό της και ντρέπεται. Επίσης, πολλοί γονείς πολλών μη ορθόδοξων παιδιών ζητούσαν τα παιδιά τους να παρευρίσκονται στη προσευχή, χωρίς όμως να συμμετέχουν και χωρίς φυσικά να κάνουν τον σταυρό τους. Εβλεπαν όμως οι ίδιοι ότι τα παιδιά συμμετείχαν. Στο σπίτι, όπως μας έλεγαν, όσο και να το συζητούσαν, τα παιδιά αντιδρούσαν. Κάποιοι από αυτούς τους γονείς διαμαρτύρονταν επειδή θεωρούσαν ότι εμείς, οι εκπαιδευτικοί, κατά κάποιον τρόπο δεν σεβόμασταν τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις.
Πάντως ρε παιδί μου, τα λυπάμαι τα καημένα τα παιδιά. :/:
Κανένα τους (ούτε τα "χριστιανόπουλα") είναι σε θέση να καταλάβουν την έννοια της θρησκείας και της προσευχής, όλα οι γονείς και το περιβάλλον τους τα φυτεύουν στο μυαλό και σε αυτό το κείμενο βλέπουμε την αθώα αντίδρασή τους απέναντι σε όλες αυτές τις συγκρούσεις ιδεολογιών που συμβαίνουν γύρω τους.
Στο μόνο που ωθεί εν τέλει η πράξη αυτή είναι στο διαχωρισμό των ανθρώπων σε Χριστιανούς (ορθόδοξους - καθολικούς), Μουσουλμάνους, Εβραίους και δε ξέρω 'γω τι άλλο, αγνοώντας στο τέλος την αρχική παραδοχή ότι όλοι τους είναι άνθρωποι και καλούνται να συνυπάρξουν αρμονικά.

Είναι απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει και δη μέσα σε ένα χώρο "ιερό" όπως το σχολείο.
Έγινε που έγινε το μάθημα το θρησκευτικών, μάθημα με δυνατότητα απαλλαγής (κακώς βέβαια, μάθημα επιλογής έπρεπε να γίνει), καλό θα ήταν να απο-θεσμοθετηθεί σιγά σιγά και η πρωινή προσευχή από το σχολικό χώρο. Αν κάποιο παιδί θέλει ντε και καλά να προσευχηθεί, ας το κάνει σπίτι του πριν πάει σχολείο. :worry:
Αν ενθυμούμαι καλά έχουμε ανεξιθρησκεία και δε βρισκόμαστε σε εποχές κατά τις οποίες για να θεωρείσαι Έλληνας θα πρέπει υποχρεωτικά να είσαι και Χριστιανός.

Να συμπληρώσω ότι κι εγώ κατά τα μαθητικά μου χρόνια στο δημοτικό όταν έλεγα προσευχή δεν ήξερα καν τι σήμαιναν αυτά που παπαγάλιζα.
Σε δημοτικό, γυμνάσιο και λύκειο οι περισσότεροι δεν έδιναν και καμιά ιδιαίτερη σημασία τόσο για την πρωινή προσευχή όσο και για τα θρησκευτικά. Θυμάμαι μάλιστα ότι στο δημοτικό τιμωρούσαν τους μαθητές που κατά την πρωινή προσευχή δεν παρευρίσκονταν σε αυτή αλλά βρίσκονταν ήδη στην τάξη.

Βέβαια εξακολουθώ να αναγνωρίζω ότι η εν λόγω τεχνική προσηλυτισμού της εκκλησίας και των ακολούθων της αποδίδει όσο να 'χει, έστω και υποσυνείδητα (δημιουργεί ένα "πρότυπο της μάζας" που τα παιδιά αναγκάζονται να ακολουθήσουν - όπως βλέπουμε και στην αντίδραση των παιδιών του δημοτικού στο κείμενο). Βέβαια όταν εν τέλει εντάσσεσαι σε αυτή τη "μάζα" αρχίζεις να ψάχνεις και για άλλα πρότυπα αδιαφορώντας κάπως για το συγκεκριμένο.
Συνεπώς, παρά και την αδιαφορία/ άγνοια των παιδιών, δεν έχει καμία θέση μέσα στο σχολείο η εκκλησία.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η Ορθ. Εκκλησία είναι αυτή η οποία κατέχει το αλάθητο και αυτό γιατί έχει σαν ιδρυτή το Χριστό και οδηγείται από το Άγιο Πνεύμα. Άρα είναι θεοΐδρυτος οργανισμός και επομένως αλάθητος (φυσικά αυτό δεν υποχρεούσαι να το δεχθείς, το λέω με βάση τα δικά μου πιστεύω).


Μονο ο Θεος εχει το αλαθητο μεγαλε....Και οι βουλες τους ειναι αγνωστες....:hmm:
επισης στο Ευαγγελιο και στις διδαχες του Χριστου πουθενα δε λεει οτι απαγορευεται να προσευχεσαι μαζι με άλλες θρησκειες ..μονο οι μουσουλμανοι τα λενε αυτα..Ο Θεος δεχεται οποιονδηποτε μπει στον Οικο του,και ακουει οποιονδηποτε του απευθυνθει με μια προσευχη...Μην κανουμε το χριστιανισμο Ταλιμπαν...


ακους εκει απαγορευεται η προσευχη μαζι με τους απιστους:worry::/:
δεν ειναι χριστιανισμος αυτο που πιστευεις φιλε...Ο Χριστος μπηκε σε καθε σπιτι ,καθε θρησκειας ,πιστου και απιστου,αμαρτωλου και εναρετου....και φαρισαιοι φανατικοι σαν εσενα του λεγανε οτι θα μολυνθει..
Όλοι ειναι ευπροσδεκτοι στον Οικο του Θεου...Και αυτη ειναι η τεραστια διαφορα του χριστιανισμου απο τις άλλες θρησκειες...Αγαπη και μια ανοιχτη αγκαλια προς όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Διότι προσπάθησε η συγκεκριμένη δασκάλα να στερήσει από τους μαθητές το στοιχειώδες δικαίωμα της πρωινής προσευχής σύμφωνα με τη θρησκεία τους, με το πρόσχημα της ύπαρξης μεταναστών. Εδώ οι πρόγονοί μας έχυσαν αίμα για να μπορούν να προσεύχονται ελεύθερα και δημόσια στο όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος και έρχονται κάποιοι να μας πουν ότι εξαιτίας των μεταναστών δε θα μπορούμε πλέον ως Χρι. Ορθόδοξοι μέσα στην Ελλάδα της οποίας το πρώτο σύνταγμα το 1821 θεμελιώθηκε "Είς το όνομα της Αγίας και Ομοουσίου και Αδιαιρέτου Τριάδος" να προσευχόμαστε όπως μας δίδαξε ο ίδιος ο Αρχηγός της Πίστεώς μας. Αλλά εδώ πάμε πάλι σε αυτά που έχω ήδη πει, ότι δηλαδή την πολυπολιτισμικοποίηση της Ελλάδος, κάποιοι την επιδιώκουν προκειμένου να εξυπηρετήσουν τους σκοπούς τους. Δεν μπόρεσαν να μεταλλάξουν τελείως τον Ελληνικό λαό ο οποίος έχει βαθιά ριζωμένη την Ορθόδοξη παράδοση μέσα του.......
Το δικαίωμα της προσευχής δεν σου το στερεί κανείς ...μπορείς ανά πάσα στιγμή να κάνεις τον σταυρό σου και να μην καταδικαστείς, (χαλάρωσε).....κι αν λες ότι οι πρόγονοι μας έχυσαν το αίμα τους προς χάριν αυτού του δικαιώματος εσύ γιατί θέλεις να το στερήσεις από κάποιους άλλους.
Γιατί φίλε μου είτε σου αρέσει είτε όχι αυτή η χώρα όπως και κάθε χώρα γίνετε πολιτισμική.Και οφείλουμε να δούμε αυτήν την σύγχρονη πραγματικότητα,γιατί ζούμε στο σήμερα.
Για να μπορείς να ζεις στο σήμερα μάλλον πρέπει να σταματήσεις να φαντάζεσαι σενάρια εξόντωσης του Ελληνικού έθνους και ορθόδοξης πίστεως.
Το μόνο που επιτυγχάνετε με μια τέτοια στάση είναι η αναπαραγωγή πόνου φόβου και αδικίας κατά του ανθρώπου και όχι κατά του Έλληνα μόνο.
Με λυπεί το γεγονός ότι διαβάζω τέτοιες απόψεις από έναν άνθρωπο τόσο νέο.....και έχεις το δικαίωμα να εκφράζεις τις απόψεις σου....όπως και γω να πω ότι έναν τέτοιο είδους λόγο θα περίμενα να διατυπώνεται από έναν άνθρωπο μεγάλο σε ηλικία.....αλλά όπως γνωστό είναι στους περισσοτέρους η βιολογική ηλικία δεν συνάγει πάντα με την συναισθηματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Γιατί φίλε μου είτε σου αρέσει είτε όχι αυτή η χώρα όπως και κάθε χώρα γίνετε πολιτισμική.Και οφείλουμε να δούμε αυτήν την σύγχρονη πραγματικότητα,γιατί ζούμε στο σήμερα.

Ποτέ μου δεν μπόρεσα να καταλάβω αυτό το -βάρβαρο- επιχείρημα. Επειδή η πολυπολιτισμικότητα είναι της μόδας, επειδή επιβάλεται, επειδή όλοι ( ; ) τη θέλουν οφείλεις κι εσύ να την καταπιείς.
Δεν εξετάζεται αν η πολυπολιτισμικότητα είναι καλή ή όχι, λειτουργική ή μη λειτουργική.
Φιλοσοφικά λέγεται "καθαγιασμός της πραγματικότητας".

Η βάση του επιχειρήματος χρησιμοποιούνταν και από τον ανώτερο κλήρο την εποχή της Τουρκοκρατίας (ή "Οθωμανικής διοίκησης", αν προτιμάτε): Οι Τούρκοι είναι πανίσχυροι, κατακτούν τη μια χώρα μετά την άλλη, η αντίσταση είναι μάταιη άρα ανεχτείτε το ραγιαδιλίκι.
Όταν σταμάτησαν να πιστεύεουν το παραμύθι άρχισε η Επανάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ποτέ μου δεν μπόρεσα να καταλάβω αυτό το -βάρβαρο- επιχείρημα. Επειδή η πολυπολιτισμικότητα είναι της μόδας, επειδή επιβάλεται, επειδή όλοι ( ; ) τη θέλουν οφείλεις κι εσύ να την καταπιείς.
Δεν εξετάζεται αν η πολυπολιτισμικότητα είναι καλή ή όχι, λειτουργική ή μη λειτουργική.
Φιλοσοφικά λέγεται "καθαγιασμός της πραγματικότητας".
Εγώ πάλι ποτέ μου δεν κατάλαβα πως είναι δυνατόν κάποιος να ζει μόνο εντός των συνόρων της χώρας του.Να μην βλέπει τι γίνετε στον υπόλοιπο κόσμο και να ξεχνάει ότι οι άνθρωποι μεταναστεύουν εδώ και πολλά χρόνια,για τροφή , για νερό ,για μια καλύτερη ζωή......αυτό εσύ το ονομάζεις μόδα?
Μόδα ήταν όταν οι Έλληνες μετανάστευαν στην Γερμανία?Μόδα και ο Αφρικανός που ήρθε στην χώρα μας για μια καλύτερη ζωή?
Ή μήπως τελικά μόδα είναι τα ανθρώπινα δικαιώματά?
Είναι μάλλον δυσλειτουργία να μην μπορείς να κατανοήσεις και να δεχτείς το νέο....που αυτό το νέο έχει την θετική πλευρά όπως και την αρνητική του.
Και οι επιλογές σου είναι τελικά δυο....ή να σταθείς στην αρνητική πλευρά και να κινδυνολογείς χωρίς σταματημό.....ή να είσαι έτοιμος(ώριμος )να την αντιμετωπίσεις και να αγκαλιάσεις την θετική πλευρά του....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
θα πω και μια αλλη παραμετρο για να δειτε καμια φορα οτι τα πραγματα πρεπει να τα βλεπεις και απο αλλη σκοπια...

φανταστειτε να ειστε εκπαιδευτικοι. το υπουργειο καλως ή κακως σας εχει δωσει μια υλη να καλυψετε και καποιες ανυπαρκτες κατευθυντηριες γραμμες. εσεις πατε να διδαξετε ομορφα και ωραια επαναλαμβανω σ'ενα σχολειο με κοινωνικα προβληματα παντως ειδους. καθως διδασκετε ενα παιδακι σας λεει οτι δεν εχει φαει ολη μερα γιατι απλουστατα η μαμα του εργαζεται απο το πρωι μεχρι το βραδυ για να μεγαλωσει 5 παιδια μονη της με τραγικες οικονομικες συνθηκες .

πειτε μου τι προεχει για αυτο το παιδι?? να γεμισει το στομαχακι του ή να μαθει την θεωρια απεξω??

ενα παραδειγμα ειναι για να δειτε οτι ολα καλα ειναι αλλα οταν εχεις να αντιμετωπισεις την κοινωνια και τα προβληματα της μεσω αυτων των παιδιων ειτε λεγονται οικονομικα , ειτε οικογενειακα , ειτε θρησκευτικα , ειτε φιλετικα θα πρεπει πρωτα να προσεγγισεις το παιδι με αγαπη , αποδοχη και πραξεις για να μπορεσει να στηρικτει ψυχολογικα και να αντεπεξελθει..

η εκπαιδευση πανω απο ολα πρεπει να ειναι ανθρωποκεντρικη. δεν εχεις να κανεις με αντικειμενα αλλα με ψυχουλες....

ολα εχουν τον σκοπο τους στην παιδεια και τα θρησκευτικα και η ιστορια και ολα.. πρωτα ομως αντιμετωπιζεις το προβλημα το σοβαρο που ειναι η ψυχολογια του καθε ανθρωπου για να μπορεσει να ακουσει και να αφομιωσει την καθε διδασκαλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Για το "ξυλόγλωσση" δε συμφωνώ και θα ήθελα (ευγενικά το ζητώ) να το αποσύρεις γιατί νιώθω ότι θίγει τα πιστεύω μου.

Ναι, φυσικά και το αποσύρω αφού σε προσβάλει, κάτι που δεν ήταν στις προθέσεις μου. Άλλωστε, το συγκεκριμένο επίθετο δεν αποτελεί ουσιώδες σημείο της άποψής μου, οπότε ας θεωρηθεί ως μη γραφέν.

Ωστόσο, το παρακάτω απόσπασμα:

Η Ορθ. Εκκλησία είναι αυτή η οποία κατέχει το αλάθητο και αυτό γιατί έχει σαν ιδρυτή το Χριστό και οδηγείται από το Άγιο Πνεύμα. Άρα είναι θεοΐδρυτος οργανισμός και επομένως αλάθητος
είναι η πλέον ακραία και φανατική θεολογική άποψη που έχω ακούσει ποτέ και ειλικρινά με έκανε ν' ανατριχιάσω. Ωστόσο, δεν θα μπορούσα να ελπίζω ότι θα την απέσυρες, αν και κατά τη γνώμη μου προσβάλει τη στοιχειώδη λογική, αφού από την όλη έως τώρα συζήτηση διαβλέπω ότι αυτή η θέση σου είναι θεμελιώδης στη δόμηση της σκέψης και των επιχειρημάτων σου. Γι' αυτόν το λόγο και για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος, πήρα την πρωτοβουλία ν' ανοίξω ένα νέο θέμα στο Θεολογικό μας φόρουμ, με τίτλο: Κατέχει η Ορθοδοξία το "αλάθητο"; ώστε να μπορέσουμε να το συζητήσουμε με την άνεσή μας και με την παρουσία και άλλων συνομιλητών που ασχολούνται με τέτοια θέματα.

Σε καλώ λοιπόν να έρθεις εκεί και ν' αναπτύξεις, όπως και να υποστηρίξεις αυτήν την άποψη η οποία για μένα είναι πρωτοφανής. Καλώ ακόμη και όσους συνομιλητές ενδιαφέρονται, από αυτούς που συμμετέχουν στην παρούσα συζήτηση, να μας πουν εκεί τη γνώμη τους για το εν λόγω ζήτημα.

Επίσης, δημοσίευσα τη Διδακτική Ιστορία που υποσχέθηκα σήμερα τις πρώτες πρωινές ώρες. Ας τη διαβάσει όποιος ενδιαφέρεται κι ας γράψει τη γνώμη του γι' αυτήν και για το ηθικό της δίδαγμα, μέσα σ' εκείνο το θέμα.

Το μόνο που θα πω από πολιτικής απόψεως, είναι πως ενώ το να πιστεύεις σε μια ιδέα με θέρμη και αφοσίωση, με αγάπη και ζήλο, είναι πραγματικά κάτι το υπέροχο, που γεμίζει τη ζωή σου, ο φανατισμός, η ακρότητα και η απόλυτη θεώρηση των ιδεών σου είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις. Μόνο άσχημα αποτελέσματα μπορεί να έχει μια τέτοια ιδεολογική στάση, απ' όποια πλευρά κι αν προέρχεται και αυτό είναι κάτι αναμφισβήτητο, αφού έχει επιβεβαιωθεί ιστορικά σε πάμπολλες περιπτώσεις. Κάνε μου τη χάρη και μην παρασύρεσαι από τον ενθουσιασμό της νεότητας, αφού κάτι τέτοιο μπορεί ν' αποβεί ιδιαίτερα επικίνδυνο και να σου αδειάσει τη ζωή αντί να σου τη γεμίσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ας μην ταυτίζουμε τη διανόηση με τις πολιτικές κάστες που κυβερνούν τη χώρα...

Με άλλα λόγια προτρέπεις να μη ταυτίζουμε την ποίηση (που αγκαλιάζει ακόμη και υψηλούς στοχασμούς υφής φιλοσοφικής) με τη πολιτική...

Μα μερικά ποστ πιο πίσω, βρε πιτ, ήσουν στον αντίθετο πόλο, λέγοντας πως κάθε ποίημα είναι και πολιτική...

Όχι.

Δεν καραδοκώ ψαρεύοντας για αντιφάσεις των άλλων.
Απλώς σου κλείνω το μάτι γιατί είσαι αρμονικός deep inside, κι αυτό μετρά.

Κοχλάζουν οι αντιφάσεις έξωθεν στους απόλυτα αρμονικούς inside,
σίγουρα καλύτερα από το να φιλτραροσμιλεύεις τις απόψεις σου ώστε στα απέξω να είσαι πάντοτε συγκεκριμένος (and at the same token περιφραγμένος) αλλά μέσα σου να είσα καζάνι, απο κείνα τα μεγάλα του στρατού τύπου μαρμίτας.:)

Είσαι ξύπνιος. Σε πάω...


Molatauta, να ρωτήσω κάτι, σχετικό με αυτό:

Ο Ελύτης δεν υπήρξε ποτέ αριστερός. Κι ας μελοποιήθηκε από το Μίκη Θεοδωράκη.


Αυτοί που γέμισαν προχθές το Ηρώδειο για να ακούσουν Θεοδωράκη-Ρίτσο είναι "νοσταλγοί της αριστεράς ή νοσταλγοί της πχιότητας; "

Eίναι, πιστεύω, αποδεδειγμένα πχιοτικοί (σκέτο). Προκειται για ένα δίδυμο άφθαστης καλλιτεχνικής αξίας και, το κυριότερο, αμείωτης δημοφιλίας.


Νηπιαγωγείο, σχολικές εορτές,
πανεπιστημίο,καταλήψεις, συνελεύσεις,
διαδηλώσεις, απεργίες, κομματικές συγκεντρώσεις, λαοσυνάξεις, είσοδος στην Καμπούλ, αφιερώματα, επέτειοι, εφημερίδες, περιοδικά, ιντερνετ, Ηρώδειο, Επίδαυρος, Δωδώνη, Τροία, 23ο φεστιβάλ τραγουδιού στη Μαυροράχη:
Θεοδωράκης-Ρίτσος.


..αλλά όχι για προσευχή;;;;;;; :confused:

Μα ήδη "προσευχόμαστε", χρόνια τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Θα σου απαντήσω Δεσμώτη:
1. Καμία αντίφαση δε βρίσκω σε αυτό που είπα. Για να ΄γινω πιο συγκεκριμένος, δεν είπα ότι η διανόηση δεν έχει σχέση με την πολιτική, είπα ότι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί ένας διανοούμενος ο οποίος είναι ενταγμένος σε έναν πολιτιικό χώρο, είναι τελείως διαφορετικός από τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί ένας πολιτικός. Τον διανοούμενο δεν τον ενδιαφέρει το πολιτικό κόσοτος, δεν μιλάει με ξύλινη γλώσσα (τουλάχιστον έτσι θά 'πρεπε).

2. Κι εγώ θα πήγαινα σε συναυλία αφιερωμένη στο Ρίτσο τον οποίο θεωρώ και πολύ ταλαντούχο ποιητή, κι ας μην είμαι αριστερός. Πάντως δεν αντιλαμβάνομαι τη λογική την οποία ακολουθείς ότι επειδή ο Γ. Ρϊτσος προβάλλεται συνεχώς σαν ποιητής, γιατί να μην μπει κείμενό του στην πρωινή προσευχή. Ούτε ο Ρίτσος ούτε κάποιος άλλος ποιητής χρειάζεται να μπει στην πρωινή προσευχή. Και στο κάτω-κάτω δεν είναι τόσο δύσκολο στα παιδιά να μάθουν το "Πάτερ-ημών". Εδώ ξέρουν τόσοα και τόσα σε μικρή ηλικία. Τόσο δύσκολο είναι πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
..αλλά όχι για προσευχή;;;;;;; :confused:

Ντιρεχτίβα - εγκύκλιος κοινής αποδοχής το "αποστειρωμένο" πύαρ και τα υψηλά ιδανικά που απορρέουν από τα...."συστατικά" του ; ;)

Kάποια πράγματα φίλε μου, και το γνωρίζεις πολύ καλά, έχουν αξία όταν τα αποδέχεσαι μόνο αφού τα έχεις κατανοήσει!
Έννοιες όπως "κοινή αποδοχή" δεν σημαίνει γύρω γύρω όλη(οι) η πιτσιρικαρία και στη μέση η (θεόπνευστη) δασκάλα της...γκράβας να κάνει παράκληση για γάλα!
Αυτό κι αν είναι προσπάθεια, "προβατοποίησης" των γαλαθηνών αμνών, πολυπολιτισμικού ποιμενικού ινστρούχτορα! :D

Και οι αυτόκλητοι mesiah υπό μορφή δημοδιδασκάλων δεν πείσανε ποτέ ότι τα (φαινομενικά) ευγενή τους κίνητρα ήταν απηλλαγμένα σκοπιμοτήτων!

Ωραίες οι θεωρίες-σεντόνια αλλά την πράξη κρίνουμε εδώ ή μήπως όχι ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
συγνωμη να ρωτησω κατι...
αν η συγκεκριμενη διευθυντρια δεν εκανε αυτο με την προσευχη για ολα τα υπολοιπα θα ειχατε προβλημα?? παρακαλω αν μπορειτε απαντηστε μου σε αυτο...

μαλιστα βλεπω δεν απαντατε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Αν έρθει κάποιος στο σπίτι μου και μου ζητήσει φαγητό, δεν θα του αρνηθώ. Και άλλος να έρθει πάλι δε θα του αρνηθώ. Αν όμως μου ζητήσει συνδιαχείριση του σπιτιού μου και να αλλάξω τις συνήθειές μου εξαιτίας της παρουσίας του, τότε θα τον διώξω... Όχι γιατί είμαι «ρατσιστής» και δεν τον αγαπώ, αλλά γιατί εκμεταλλευόμενος μια υπάρχουσα κατάσταση προσπαθεί να μου περιορίσει τα νόμιμα δικαιώματα τα οποία έχω ως ιδιοκτήτης του σπιτιού... Και αυτό δεν είναι θέμα αγάπης, είναι θέμα υπεράσπισης της νόμιμης ιδιοκτησίας
Αν δεν κάνω λάθος πάντως, στην προκειμένη η πρωινή προσευχή αντικαταστάθηκε λόγω του ότι οι περισσότεροι ήταν αλλόθρησκοι και όχι αλλοδαποί...
Αλλά υποθέτω ότι το σενάριο που περιγράφεις δεν έχει καμία σχέση / αντιστοιχία με το θέμα (καθώς ούτε απόφαση των αλλοδαπών ήταν να αλλάξει η πρωινή προσευχή).


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Νομίζω γνωρίζεις συνονόματε ότι η κυριότερη αιτία η οποία οδήγησε στο να είναι σε ένα σχολείο το 75% αλλόθρησκοι μαθητές είναι η μετανάστευση (και η λαθρομετανάστευση). Όσον αφορά το ποιού ήταν η απόφαση, σε παραπέμπω σε αυτό που έχω ήδη πει, ότι δηλαδή κάποιοι επιδιώκουν να υπάρχουν τέτοιες καταστάσεις ώστε να μπορούν να πετύχουν αυτά που θέλουν και να παίρνονται τέτοιες αποφάσεις. Και δυστυχώς αυτοί είναι Έλληνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Νομίζω γνωρίζεις συνονόματε ότι η κυριότερη αιτία η οποία οδήγησε στο να είναι σε ένα σχολείο το 75% αλλόθρησκοι μαθητές είναι η μετανάστευση (και η λαθρομετανάστευση). Όσον αφορά το ποιού ήταν η απόφαση, σε παραπέμπω σε αυτό που έχω ήδη πει, ότι δηλαδή κάποιοι επιδιώκουν να υπάρχουν τέτοιες καταστάσεις ώστε να μπορούν να πετύχουν αυτά που θέλουν και να παίρνονται τέτοιες αποφάσεις. Και δυστυχώς αυτοί είναι Έλληνες...
Δε μου λέει κάτι αυτό, αν όλοι αυτοί οι μετανάστες ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι δε θα υπήρχε κανένα θέμα να αλλάξει η προσευχή. Το επίμαχο κριτήριο είναι η θρησκεία και όχι η εθνικότητα ενώ δόθηκαν αρκετές - και ρεαλιστικές κατά τη γνώμη μου- εξηγήσεις από τη διευθύντρια που εξηγούσαν την αναγκαιότητα να αντικατασταθεί η προσευχή.

Δε μας κάνει η θρησκεία Έλληνες πάντως (ούτε στο ελάχιστο)...
Ελπίζω να εμφανιστούν κι άλλα περιστατικά ώστε να αλλάξει το Υπ.Παιδείας τις διατάξεις του που οδηγούν σε τέτοιες αντιπαιδαγωγικές καταστάσεις.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Οι δημοσιεύσεις περί μεταναστών μεταφέρθηκαν στο ήδη υπάρχον θέμα. Εδώ ας συνεχιστεί η συζήτηση για το θέμα που υποδεικνύει ο τίτλος και μόνο. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top