Έχει μικρότερη σημασία η εμφάνιση μπροστά στα ψυχικά χαρίσματα;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ξερεις τι αξιζεις ε?
και δεν συμβιβαζεσαι?

Κάποτε μου είχαν πει "Οι φιλοδοξίες σου είναι το μέγιστο στο οποίο μπορείς να φτάσεις. Μπορεί να φτάσεις χαμηλότερα, αλλά όχι ψηλότερα". Η Michelle πρέπει να ήταν.

Προσωπικά οι στόχοι μου είναι το καλύτερο δυνατό και δεν πρόκειται να πάψω να το κυνηγάω. Εάν αποτύχω θα ξέρω τουλάχιστον ότι πάλεψα κι έχασα, αλλά τουλάχιστον δεν ήμουν μίζερος που καθόταν σε μια καρέκλα γκρινιάζοντας και περιμένοντας το πατ-πατ στην πλατούλα απ' τον καλό Θεούλη. Είναι πανεύκολη η λύση του να κάνουμε κρεμαστάρια ό,τι μας χαλάει. Από τα τόσα κρεμαστάρια έχει γεμίσει όλο το αγροτικό και επαρχιακό οδικό δίκτυο του Κιλκίς και της Μακεδονίας με σταφύλια, έτοιμα για τρύγο.


μπραβοο...εγω ξερω οτι και οι μεγαλυτεροι σοφοι δεν ξεραν την πραγματικη τους αξια...

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους.
Επίσης επέτρεψέ μου να γνωρίζω εγώ καλύτερα τι αξίζω και τι όχι. Καλοδεχούμενη η κριτική σου ωστόσο, την διάβασα και την έκανα redirect στο /dev/null.


και εισαι τοσο πανδτοδυναμος που δεν θα συμβιβαστεις ποτέ?;):whistle:

Συγκεκριμένα είμαι τόσο ... παντοδύναμος όσο αυτοί:





Pinky και Brain. Κάθε βράδυ νιώθουν παντοδύναμοι κι έτοιμοι να κατακτήσουν τον κόσμο! :clapup:
Μπορεί να αποτυγχάνουν πολλές φορές, αλλά δεν το βάζουν κάτω. Ξέρουν ότι μπορούν - και θα τα καταφέρουν.


ps: καλή επιτυχία στον Pinky που δίνει την Κυριακή Αγγλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
"Οι φιλοδοξίες σου είναι το μέγιστο στο οποίο μπορείς να φτάσεις. Μπορεί να φτάσεις χαμηλότερα, αλλά όχι ψηλότερα". Η Michelle πρέπει να ήταν.
ποτέ δεν μπορεις να ξερεις και να προβλεψεις που μπορεις να φτασεις..
ειμαστε πολυ μικροι για να προβλεψουμε πληρως το μελλον..

γιατι βλεπω τοσο ξεχειλισμενο εγωσιμο απο αρκετους νεους σημερα?
ιδεα μου ειναι?
εγω ξερω οτι οσο μικροτερος εισαι τοσο μεγαλυτερο εγωισμο εχεις για να καλυψεις το κενο...

οι μικροι ανθρωποι εχουν μεγαλο εγωισμο..
και ο θεος ή οτι αλλο πανω απο μας γελαει με αυτους;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Κάποτε μου είχαν πει "Οι φιλοδοξίες σου είναι το μέγιστο στο οποίο μπορείς να φτάσεις. Μπορεί να φτάσεις χαμηλότερα, αλλά όχι ψηλότερα". Η Michelle πρέπει να ήταν.

Προσωπικά οι στόχοι μου είναι το καλύτερο δυνατό και δεν πρόκειται να πάψω να το κυνηγάω. Εάν αποτύχω θα ξέρω τουλάχιστον ότι πάλεψα κι έχασα, αλλά τουλάχιστον δεν ήμουν μίζερος που καθόταν σε μια καρέκλα γκρινιάζοντας και περιμένοντας το πατ-πατ στην πλατούλα απ' τον καλό Θεούλη. Είναι πανεύκολη η λύση του να κάνουμε κρεμαστάρια ό,τι μας χαλάει. Από τα τόσα κρεμαστάρια έχει γεμίσει όλο το αγροτικό και επαρχιακό οδικό δίκτυο του Κιλκίς και της Μακεδονίας με σταφύλια, έτοιμα για τρύγο.




Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους.
Επίσης επέτρεψέ μου να γνωρίζω εγώ καλύτερα τι αξίζω και τι όχι. Καλοδεχούμενη η κριτική σου ωστόσο, την διάβασα και την έκανα redirect στο /dev/null.




Συγκεκριμένα είμαι τόσο ... παντοδύναμος όσο αυτοί:





Pinky και Brain. Κάθε βράδυ νιώθουν παντοδύναμοι κι έτοιμοι να κατακτήσουν τον κόσμο! :clapup:
Μπορεί να αποτυγχάνουν πολλές φορές, αλλά δεν το βάζουν κάτω. Ξέρουν ότι μπορούν - και θα τα καταφέρουν.


ps: καλή επιτυχία στον Pinky που δίνει την Κυριακή Αγγλικά


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
χμ...οι μεγαλοι συλλεκτες που εχουν σπουδαια κομματια στη συλλογη τους δεν ειναι απαραιτητο οτι τα εκτιμουν περισοοτερο... μπορει να τα εχουν απλα για να τα επιδεικνυουν και τονωνουν το εγω τους...

Έρχεσαι σε αντίφαση με τα ίδια τα λεγόμενα σου, και φυσικά όσοι τα υπερψηφίσανε (πως παρασύρεται ο κόσμος βρε παιδί μου) Βέβαια, δικαιολογημένα διότι πολύ συχνά η σκέψη προσπερνάει κάποιες λεπτομέρειες, που ομως είναι ικανές πολλές φορές να ανατρέψουν το συμπερασμα!
Αν δεν "εκτιμήσεις" πρώτα κάτι, πως θα το χρησιμοποιήσεις (έστω) για επίδειξη δική σου και τόνωση του εγώ σου; Μη σου πω ότι αυτό θεωρείται υπερεκτίμηση ;)

H Kατερίνα έχει λοιπόν δίκιο (και πολύ ωραίο όνομα) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Παλιότερα είχα μαλλιά μέχρι τον ώμο. Καλώς ή κακώς τράβαγα πράμα από θηλυκά. Επειδή όμως είχα τη στέκα, το χάλασα το μαλλί και άρχισα να χάνω κάποια σημεία μπροστά και να αδειάζει. Τα κούρεψα λίγο. Έτσι πλέον ξύρισα το μαλλί και νιώθω υπέροχα όταν κοιτάζομαι. Για καλό δικό μου και πάλι έλκω θηλυκά, περισσότερο από πριν.
....................................................................................
Βλέπει ο άλλος/η ότι το δουλεύεις το πράγμα. Δεν είσαι έρμαιο και απλά όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, ή "το έξω είναι μόνο για τα ψώνια και τους ρηχούς." Ε όχι δεν είναι έτσι...
..........................................................................................................................................................
Πριν φτιαχτώ, είχα μόνο 2 όμορφες. 2 στις 5. Οι υπόλοιπες τρεις ήταν σαν το ζυμαρούλη της Pillsbury και δεν ντρέπομαι που το λέω. Γιατί τράβαγα αυτές; Πρώτα απ' όλα γιατι φαινόταν στη μάπα μου ο φόβος της απόρριψης από τις πιό ωραίες επειδή έδειχνα με τις κινήσεις μου και την ψυχολογία μου ότι υστερώ μειονεκτικά στην εμφάνιση και ότι αυτό με πειράζει.
Δηλαδή δεν ήταν μόνο το ότι είχα κάποια μείον στην εμφάνιση, που ναι ίσως από μόνα τους να μην έπαιζαν και τόσο τραγικό ρόλο, αλλά το κακό αυξανόταν εκθετικά από τη δυσφορία και την ψυχολογική προδιάθεση που αυτά μου δημιουργούσαν.
Όταν λοιπόν άρχισα να ακούω μια-μια τις συμβουλές: "πέτα τα πατομπούκαλα γυαλιά και βάλε λεπτά, φόρα κάτι πιό νεανικό, πάρε αυτό το μπλουζάκι, κόψε την άθλια φράτζα στο μαλλί, φτιάξε το σπασμένο δόντι"... έγινα ρε παιδί μου άνθρωπος μα το κυριότερο ένιωθα και σαν άνθρωπος και είδα τη διαφορά.

Γιατί όλο αυτό μου κάνει επεισόδιο από την καθημερινή σειρά «Μαρία η άσχημη»……;):P
Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο ότι πολύ όμορφες γυναίκες επειδή είναι και ανασφαλείς δεν επιλέγουν και τον πολύ όμορφο μόνο και μόνο για να έχουν στραμμένη όλη την προσοχή πάνω τους και να έχουν ήσυχο το κεφάλι τους…….

Συμφωνώ ότι αν εσύ έχεις αυτοπεποίθηση σίγουρα φαίνεται και στους άλλους, άρα και στις γυναίκες και παίζει σημαντικό ρόλο σε μια σχέση ή σε μια προσέγγιση μιας γυναίκας που σου αρέσει.......

Κάποτε μου είχαν πει "Οι φιλοδοξίες σου είναι το μέγιστο στο οποίο μπορείς να φτάσεις. Μπορεί να φτάσεις χαμηλότερα, αλλά όχι ψηλότερα". Η Michelle πρέπει να ήταν.
Προσωπικά οι στόχοι μου είναι το καλύτερο δυνατό και δεν πρόκειται να πάψω να το κυνηγάω. Εάν αποτύχω θα ξέρω τουλάχιστον ότι πάλεψα κι έχασα, αλλά τουλάχιστον δεν ήμουν μίζερος που καθόταν σε μια καρέκλα γκρινιάζοντας και περιμένοντας το πατ-πατ στην πλατούλα απ' τον καλό Θεούλη. Είναι πανεύκολη η λύση του να κάνουμε κρεμαστάρια ό,τι μας χαλάει. Από τα τόσα κρεμαστάρια έχει γεμίσει όλο το αγροτικό και επαρχιακό οδικό δίκτυο του Κιλκίς και της Μακεδονίας με σταφύλια, έτοιμα για τρύγο.
……………………………………………………………………………………………
Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους.
Επίσης επέτρεψέ μου να γνωρίζω εγώ καλύτερα τι αξίζω και τι όχι.
…………………………………………………..
Μπράβο που έχεις φιλοδοξίες ακόμη και ως προς το ποια γυναίκα θες να έχεις δίπλα σου , αλλά αυτό μπορεί να γίνει μπούμερανγκ και να κρεμάς κι εσύ σταφύλια γιατί μπορεί να κοιτάς γύρω σου και να βλέπεις ότι δεν σου αξίζει καμιά γιατί είσαι to good to be true…….

Και από τους δυο πάντως προκύπτει ότι δεν απαντάτε στο "Τι είναι αυτό που κάνει τη Γυναίκα" αλλά τι είναι αυτό που κάνετε εσείς για να εντυπωσιάσετε τη Γυναίκα………. ;):P

Καλό είναι όλοι μας να αυτοπροσδιοριζόμαστε και όχι να ετεροπροσδιοριζόμαστε........

Παρατήρησα ότι η θηλυκότητα είναι must ως απάντηση......... επαυξάνω ναι στη θηλυκότητα όχι στη χαζογκόμενα γιατί αυτός ο ρόλος παίζει συχνά τελευταία:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Γιατί όλο αυτό μου κάνει επεισόδιο από την καθημερινή σειρά «Μαρία η άσχημη»……;):P

Δεν έχω παρακολουθήσει το εν λόγω σήριαλ καθότι αποφεύγω την ελληνική τηλεόραση (ξέρω, είναι παράγωγο του ξένου Ugly Betty αλλά και πάλι, δεν με ενδιέφερε σαν σειρά). Ίσως κάποια άλλη στιγμή να μου το αναλύσεις, όχι όμως εδώ ναι;:)

Ούτως ή άλλως, εγώ έτσι το βίωσα, έτσι το παραθέτω.:)

Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο ότι πολύ όμορφες γυναίκες επειδή είναι και ανασφαλείς δεν επιλέγουν και τον πολύ όμορφο μόνο και μόνο για να έχουν στραμμένη όλη την προσοχή πάνω τους και να έχουν ήσυχο το κεφάλι τους…….

Μπορώ να σου βρώ άλλα χίλια τέτοια στερεότυπα από το πίσω μέρος του μυαλού μου, εδώ και τώρα. Πχ:

Η γυναίκα τα φτιάχνει με πιό πλούσιο άντρα γιατί θέλει τα λεφτά του και μόνο αυτά.
Η γυναίκα τα φτιάχνει με πιό φτωχό άντρα γιατί θέλει να είναι πιό ισχυρή και να νιώθει ότι κυριαρχεί.
Η γυναίκα τα φτιάχνει με κυκλοφορήσιμο άντρα για να νιώθει όπως είπες.
Η γυναίκα τα φτιάχνει με πολύ όμορφο άντρα γιατί είναι ζηλιάρα και θέλει να την μπει στις φίλες της.

Να συνεχίσω; Όχι μάλλον! Θα έχεις δει πόσο αστήριχτο είναι το επιχείρημα/ενδεχόμενο που χρησιμοποιείς για να με πείσεις για κάτι που ακόμα δεν είμαι σίγουρος τι είναι. Βέβαια σεβαστή η εικασία σου, είναι κάτι που θα μπορούσε να είχε κάνει ο οποιοσδήποτε, αλλά κάτι που επαναλαμβάνεται πολλές φορές, δεν νομίζω πως είναι ούτε τυχαίο, ούτε προκύπτει από τις ίδιες κινητήριες δυνάμεις για ζευγάρωμα σε κάθε γυναίκα που επιλέγει έναν άντρα και το αντίστροφο. Καθένας επιλέγει τον άλλο για τους δικούς του ξεχωριστούς λόγους, με κάποιους να είναι σχετικά κοινοί. Απλούστατο.

Και από τους δυο πάντως προκύπτει ότι δεν απαντάτε στο "Τι είναι αυτό που κάνει τη Γυναίκα" αλλά τι είναι αυτό που κάνετε εσείς για να εντυπωσιάσετε τη Γυναίκα………. ;):P

Κι όμως, έχω απαντήσει με 5 βασικά σημεία, κάτι σελίδες πίσω. Πήγαινε και θα το βρείς!:)

Καλό είναι όλοι μας να αυτοπροσδιοριζόμαστε και όχι να ετεροπροσδιοριζόμαστε........

Δεν βρίσκω να έχω κάνει κάτι διαφορετικό από αυτοπροσδιορισμό τη στιγμή που θεωρώ εαυτόν διαφορετικό είδος, διότι αν περίμενα από το Ανθρώπινο... Κλάψτε με!:P

Παρατήρησα ότι η θηλυκότητα είναι must ως απάντηση......... επαυξάνω ναι στη θηλυκότητα όχι στη χαζογκόμενα γιατί αυτός ο ρόλος παίζει συχνά τελευταία:P

Σαφώς! Άλλο η θηλυκότητα και άλλο να πήζει από τη γλύκα του στυλ "παίρνω δέκα κεριά, της τα φυτεύω στ' αυτιά, τ' ανάβω και αφού φυσήξω και φωνάξω τα χρόνια πολλά, ύστερα την τρώω σαν τούρτα από το Ανδριάς".:P

ΥΓ: Οφείλω και μια απάντηση στη Χίμελα. Ελπίζω να μου συγχωρήσει την καθυστέρηση, θα απαντήσω με την ησυχία μου κάποια στιγμή.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Να συνεχίσω; Όχι μάλλον! Θα έχεις δει πόσο αστήριχτο είναι το επιχείρημα/ενδεχόμενο που χρησιμοποιείς για να με πείσεις για κάτι που ακόμα δεν είμαι σίγουρος τι είναι. Βέβαια σεβαστή η εικασία σου, είναι κάτι που θα μπορούσε να είχε κάνει ο οποιοσδήποτε, αλλά κάτι που επαναλαμβάνεται πολλές φορές, δεν νομίζω πως είναι ούτε τυχαίο, ούτε προκύπτει από τις ίδιες κινητήριες δυνάμεις για ζευγάρωμα σε κάθε γυναίκα που επιλέγει έναν άντρα και το αντίστροφο. Καθένας επιλέγει τον άλλο για τους δικούς του ξεχωριστούς λόγους, με κάποιους να είναι σχετικά κοινοί. Απλούστατο.
Δεν προσπαθώ να σε πείσω, μάταιο είναι ούτε και με αφορά να πείθω ανθρώπους..... διαφορετικές συνιστώσες σου παρουσιάζω όπως μου παρουσίασες κι εσύ..... και αν διάβαζες όλο το μήνυμα θα έβλεπες ότι επικροτώ που απέκτησες αυτοπεποίθηση ενώ δεν είχες.........:P άμυαλοι νέοι......αμέσως θέλουν να βγάζουν γλώσσα και να αυθαδιάζουν.....;):P;)

τελικά η αυτοπεποίθηση μετράει και για τη Γυναίκα και την προσδιορίζει..................:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DRIFTER

Νεοφερμένος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
τελικά η αυτοπεποίθηση μετράει και για τη Γυναίκα και την προσδιορίζει..................:clapup:

απο τι προέρχεται νομίζεις?
εγώ σαν αντρας μπορω να απαντησω για τους αντρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
απο τι προέρχεται νομίζεις?
εγώ σαν αντρας μπορω να απαντησω για τους αντρες
να φύγετε κύριε να πάτε κύριε αλλού στο θέμα "Τι είναι αυτό που κάνει τον Άντρα"........ να απαντήσετε :P:P

η αυτοπεποίθηση προέρχεται από την εμπιστοσύνη στις ικανότητες μας, εσωτερικές [π.χ. μυαλό, καρδιά, ψυχή, χιούμορ] και εξωτερικές [ π.χ.ευπαρουσίαστες, καλό ντυσιμο, να μυρίζουν όμορφα, να γελάνε] κερδίζοντας τον σεβασμό των άλλων χωρίς να περιμένουμε να είμαστε αρεστοί στους άλλους και τι γνώμη έχουν αυτοί για εμάς......
άλλωστε όταν εξαρτάσαι από την γνώμη των άλλων μάλλον χαμηλη αυτοεκτίμηση και χαμηλή αυτοπεποίθηση έχεις..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Έρχεσαι σε αντίφαση με τα ίδια τα λεγόμενα σου, και φυσικά όσοι τα υπερψηφίσανε (πως παρασύρεται ο κόσμος βρε παιδί μου) Βέβαια, δικαιολογημένα διότι πολύ συχνά η σκέψη προσπερνάει κάποιες λεπτομέρειες, που ομως είναι ικανές πολλές φορές να ανατρέψουν το συμπερασμα!
Αν δεν "εκτιμήσεις" πρώτα κάτι, πως θα το χρησιμοποιήσεις (έστω) για επίδειξη δική σου και τόνωση του εγώ σου; Μη σου πω ότι αυτό θεωρείται υπερεκτίμηση ;)

H Kατερίνα έχει λοιπόν δίκιο (και πολύ ωραίο όνομα) :D

Και η ξανθια αναρωτιεται...:worry:
Μηπως εσυ βιαζεσαι...? :) :P
Διοτι αρκει καποιοι αλλοι να εκτιμουν κατι και οχι απαραιτητα προσωπικα εσυ, ωστε αποκτωντας το να το εκμεταλλευτεις για τον σκοπο που περιεγραψε η ciela...
Οταν χρησιμοποιεις κατι προς επιδειξη, γινεται διοτι κατα κυριο λογο οι αλλοι του εχουν δωσει αξια. Τωρα, εαν τυγχανει και της δικης σου εκτιμησης, ακομα καλυτερα. Απλα δεν ειναι απαραιτητο να ισχυουν και τα 2. :)
Διαφωνεις? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Εγώ θέλω να απευθύνω μία ερώτηση σε όσους δαιμονοποιούν το περιτύλιγμα και μυθοποιούν τον εσωτερικό κόσμο.

Σαν πολύ γρήγοροι δεν είστε στο να κρίνετε αν ο χαρακτήρας του άλλου ταιριάζει με σας ή όχι; :confused:
Εδώ άλλοι άνθρωποι είναι μήνες και χρόνια μαζί και δεν ξέρουν ακόμα ο ένας τον άλλον τέλεια κι εσείς καταφέρνετε να βγάζετε διάγνωση σε μία μέρα, εβδομάδα ή άντε μήνα αν ταιριάζετε ή όχι;
Πείτε μου τουλάχιστον σε ποιον mentalist πήγατε και σας συμβούλεψε πώς να το διαπιστώνετε για να πάω κι εγώ.

Και ένα ακόμα point: προφανώς και αναζητάμε ένα άτομο που να συνδιάζει και εξωτερική και εσωτερική ομορφιά. Τουλάχιστον εγώ που ξέρω τι αξίζω και δεν συμβιβάζομαι με κάτι άλλο, οι υπόλοιποι που βολεύεστε με τους αναπληρωματικούς παραμένετε ωστόσο σεβαστή μερίδα του πληθυσμού.

Δεν είναι απαραίτητο να ταιριάζεις με κάποιον για να διακρίνεις οτι έχει όμορφο εσωτερικό κόσμο.

Οι άνθρωποι που ζουν χρόνια μαζί και δε γνωρίζονται το κάνουν επίτηδες κι όχι κατά λάθος γιατί δεν έχουν την πυγμή και το θάρρος να γνωρίσουν πραγματικά τον άλλον, προτιμούν να τον βλέπουν όπως οι ίδιοι θέλουν κι όπως οι ίδιοι θέλουν να είναι. Είναι δύσκολο να δεις την ψυχή του άλλου Γιώργο γιατί δεν ξέρεις τι θα δεις κι αν αυτό θα σου αρέσει.

Προσωπικά σε κάθε μου σχέση επιδιώκω την πλήρη ειλικρίνεια. Τετριμμένο; Με αυτό εννοώ οτι θέλω να ξέρω τι νιώθει ο άλλος και θέλω να του λέω τι νιώθω εγώ, έστω και με το ρίσκο οτι αυτό που θα μάθω και αυτό που θα πω δε θα αρέσει ή θα τρομάξει τον άλλον. Δεν μπορώ όμως να ζω με ημίμετρα. Αυτό που εσύ λες "δε συμβιβάζομαι με λιγότερα από αυτά που θέλω" το λέω κι εγώ. Μόνο που εγώ εννοώ οτι δε συμβιβάζομαι να ζω σε μια σχέση αγγελικά πλασμένη μα ψεύτικη. Δεν ξέρω αν βγάζουν νόημα αυτά που λέω.

Τώρα το "ξέρω τι αξίζω και δεν συμβιβάζομαι με κάτι άλλο, οι υπόλοιποι που βολεύεστε με τους αναπληρωματικούς" εντάξει είναι κάπως εγωκεντρικό και με μεγάλη δόση αυτοπεποίθησης που δεν είναι απαραίτητα λάθος αλλά δεν ξέρω αν η αυτοπεποίθηση αυτή είναι αληθινή η φτιαχτή και αν για να την κεδρίσεις αλλάζεις τον εγγενή χαρακτήρα σου ή πατάς επί πτωμάτων, κι αυτό είναι που με "χαλάει" στη θεωρία σας.

Δεν μπορείς να ξέρεις αν για τους άλλους το να επιλέγουν να εξυψώνουν τον εσωτερικό κόσμο και να μη δίνουν σημασία στην εμφάνιση είναι βόλεμα στους αναπληρωματικούς ή η δική τους κοσμοθεωρία που τους κάνει ευτυχείς. Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Κάποτε μου είχαν πει "Οι φιλοδοξίες σου είναι το μέγιστο στο οποίο μπορείς να φτάσεις. Μπορεί να φτάσεις χαμηλότερα, αλλά όχι ψηλότερα". Η Michelle πρέπει να ήταν.

Προσωπικά οι στόχοι μου είναι το καλύτερο δυνατό και δεν πρόκειται να πάψω να το κυνηγάω. Εάν αποτύχω θα ξέρω τουλάχιστον ότι πάλεψα κι έχασα, αλλά τουλάχιστον δεν ήμουν μίζερος που καθόταν σε μια καρέκλα γκρινιάζοντας και περιμένοντας το πατ-πατ στην πλατούλα απ' τον καλό Θεούλη. Είναι πανεύκολη η λύση του να κάνουμε κρεμαστάρια ό,τι μας χαλάει. Από τα τόσα κρεμαστάρια έχει γεμίσει όλο το αγροτικό και επαρχιακό οδικό δίκτυο του Κιλκίς και της Μακεδονίας με σταφύλια, έτοιμα για τρύγο.

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους.
Επίσης επέτρεψέ μου να γνωρίζω εγώ καλύτερα τι αξίζω και τι όχι.

Είναι ωραίο πράγμα να έχεις φιλοδοξίες και στόχους. Όταν όμως αυτές οι φιλοδοξίες σού αλλάζουν το χαρακτήρα για να κερδίσεις κάτι, καταντά επικίνδυνο. Γι' αυτό ανησυχώ. Γιατί μπορεί όντως να πετύχεις αυτό που θες για να καταλάβεις οτι τελικά δεν ήταν αυτό που ήθελες αλλά είχες πείσει τον εαυτό σου οτι με αυτό θα είσαι ευτυχισμένος. Και τότε θα καταρρεύσεις.

Δε σου προτείνω να πάψεις να κυνηγάς αυτό που θες. Αλλά να είναι εγγενώς αυτό που θες κι όχι κάτι φτιαχτό που θεωρείς οτι θα σε κάνει ευτυχισμένο.

Και δεν είναι θέμα μετριοφροσύνης.

ΥΓ: Οφείλω και μια απάντηση στη Χίμελα. Ελπίζω να μου συγχωρήσει την καθυστέρηση, θα απαντήσω με την ησυχία μου κάποια στιγμή.:redface:

Περιμένω, take your time.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DRIFTER

Νεοφερμένος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μου αρέσει η εξέλιξη της συζήτησης, δείχνει ανατροπή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Η σύγκριση με τους πίνακες με χόλωσε λίγο. Τους πίνακες τους έχουν αυτοί που μπορούν να τους πληρώσουν. Μπορεί να τους εκτιμούν ως επένδυση αλλά δεν είναι απαραίτητο να τους εκτιμούν ούτε σαν καλλιτεχνική ούτε σαν αισθητική αξία... ας μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι από αυτούς που τους έφτιαξαν παίθαναν στην ψάθα.:/:

Επίσης να πω ότι η εκτίμηση ενός έργου τέχνης (ή μιας γυναίκας... άντρα... σκυλιού...) δεν έχει απαραίτητα σχέση και με το "μου αρέσει". Μπορεί να καταλαβαίνω την αξία ενός έργου στην πορεία της τέχνης αλλά να μην θέλω να το βάλω στο σαλονάκι μου. Μπορεί να εκτιμώ έναν άνθρωπο για τα επιτεύγματά του ή ακόμα και για τον χαρακτήρα του αλλά να μην ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ για παρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Και η ξανθια αναρωτιεται...:worry:
Μηπως εσυ βιαζεσαι...? :) :P
Διοτι αρκει καποιοι αλλοι να εκτιμουν κατι και οχι απαραιτητα προσωπικα εσυ, ωστε αποκτωντας το να το εκμεταλλευτεις για τον σκοπο που περιεγραψε η ciela...
Οταν χρησιμοποιεις κατι προς επιδειξη, γινεται διοτι κατα κυριο λογο οι αλλοι του εχουν δωσει αξια. Τωρα, εαν τυγχανει και της δικης σου εκτιμησης, ακομα καλυτερα. Απλα δεν ειναι απαραιτητο να ισχυουν και τα 2. :)
Διαφωνεις? :whistle:
Δεν αλλάζει το νόημα αυτού που είπα γλυκιά μου, ΔΕΝ επιλέγεις κάτι γι αυτοπροβολή, ΑΝ δεν έχεις αποδεχτεί πρώτα ΕΣΥ την αξία του!
Τώρα, για νάχαμε να....λέγαμε, και η γιαγιά μου αν είχε μουστάκα θα ήταν παππούς .... (αυτός που επικαλείσαι συχνά-πυκνά) :P

Κι επειδή όταν θυμώνεις γίνεσαι επικίνδυνη....:worry:

:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
οταν γνωριζεις καποιον ναι αυτο που προεχει για να τον προσειξεις ειναι η εξωτερικη εμφανιση...αλλα οταν τον γνωριζεις καλητερα σαφψς και αυτο αναιρειται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DRIFTER

Νεοφερμένος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ολα μετρανε. Και τα μεσα και τα εξω. Δεν είναι κακό. Αλλά ο κάθε άνθρωπος έχει τα γούστα του και τις προτεραιότητές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Αν δεν "εκτιμήσεις" πρώτα κάτι, πως θα το χρησιμοποιήσεις (έστω) για επίδειξη δική σου και τόνωση του εγώ σου; Μη σου πω ότι αυτό θεωρείται υπερεκτίμηση ;)

εχεις δικιο, αλλα αν αυτο που ψαχνεις στον αλλον ειναι η επιβεβαιωση (το οποιο σιγουρα γινεται αλλα το θεμα ειναι να μην παραγινεται) τοτε δεν ξερω κατα ποσο αυτο συναδει με την εικονα του αγνου φιλοτεχνου που εκτιμαει το εργο τεχνης...
συν οτι μπορει και η ιδια η κοινωνια να εχει ενα προτυπο το οποιο να σε προκαλει να διαλεγεις συγκεκριμενου ειδους ταιρια (τα επιτυχημενα μπλα μπλα μπλα συμφωνα με τα προτυπα) και εσυ να τα επιλεγεις για δικη σου ανυψωση. αυτο δηλωνει μεν θαυμασμο αλλα δηλωνει επισης ελλειψη πραγματικης, κατ εμε, αγαπης...και βεβαια φιλοτεχνιας! (δεν ξερω αν υπαρχει αυτη η λεξη...:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Κι εσύ έχεις δίκιο, όλοι έχουμε δίκιο αλλά που να το βρούμε!! :worry:
Μεταφορικά μιλούσε νομίζω η Κατρίνα, και αναφέρθηκε σε εκτίμηση, όχι σε λατρεία-αγάπη !
Επειδή όμως δίνεις μια ενδιαφέρουσα προέκταση στο θέμα (επιβεβαίωση) θα σου απαντήσω "α γειά σου κι εσύ", εννοείται ότι τον εαυτό μας ερωτευόμαστε κατά βάθος μέσα από τους διάφορους έρωτες, αυτό πάει πακέτο μαζί με τα πακέτα! :D

...αγάπης και βέβαια φιλοτεχνιας! (δεν ξερω αν υπαρχει αυτη η λεξη...:P)
Η πιο κοντινή είναι ο "φιλότεχνος" και σημαίνει εραστής των Μουσών, των προστάτιδων της μουσικής δηλαδή, αν και αυτό το είδος δεν επιβιώνει για πολύ, επειδή ο μεν βίος βραχύς η δε τέχνη μακρά, έτσι βολευόμαστε (γενικά μιλάω) με ότι κάτσει.... κατάλαβες!;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
συμφωνω απολυτως..το -θηλυκο- μυαλο κανει κυριως τη γυναικα και το αρσενικο τον ανδρα..
ακουω και εγω συχνα να λενε για γυναικες ως πρωτο καλο οτι ειναι ομορφες και εκνευριζομαι..

λενε καποιοι πχ να κανω ενα κοριτσι..ομορφο..ή το ομορφοτερο.. δεν μπορω να το καταλαβω..
ή να περηφανευονται που παντρευτηκαν μια γυναικα επειδη ειναι κυριως ομορφη...

η ομορφια ειναι παροδικη και δευτερη τριτη σε σημαντικοτητα σε σχεση με το μυαλο..
το ιδανικο βεβαια ειναι να υπαρχουν και τα δυο..δεν αποκλειεται αλλα ειναι πιο σπανιο απο απλα ομορφια..

απο μια μεση ηλικια και μετα η εξωτερικη ομορφια χαλαει..θελουμε δε θελουμε..

Πολυ ωραιο θρεντ. Σαφεστατα και ειναι πιο σημαντικη η ψυχη και ο νους, αν και δυστυχως λιγοι ειναι που δινουν (ερωτικη) σημασια. Βεβαια υπαρχουν πολλες ομορφες γυναικες με πολυ καλη ψυχη και μυαλο. σκεφτειτε για παραδειγμα τους ταφους που ειναι εντυπωσιακοι απο εξω, μαρμαρα, λουλουδια, πετρα μα κρυβουν μεσα τους ενα πτωμα, ενα τπτ, λειψανα. Ετσι θα παρομοιαζα μια ομορφη γυναικα χωρις ψυχικα χαρισματα. Ταφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ετσι θα παρομοιαζα μια ομορφη γυναικα χωρις ψυχικα χαρισματα. Ταφος.
ή καλυτερα ενα καλοβαμμενο σπιτι απο εξω..που απο μεσα ειναι γιαπι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top