Η Ελληνική πραγματικότητα στην αγορά εργασίας

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καλά ωραίο παραμύθι αλλά στην Ελλάδα είσαι!
:offtopic: Βρε demelene ενω σε ειχα συμπαθήσει γιατι μου τα χαλας τωρα;
Η μιζέρια δεν οδήγησε πότε σε καλό κάποιο. Η ζωή μου καθημερινα μου δείχνει οτι αν δεν ρισκάρεις αν δεν εχεις παθος για αυτο που κανεις δεν θα πετύχεις ασχέτως αν ο αριθμος των πτυχιών σου αγγίζει τον αριθμό των δεκαδικών του π.
Προσωπικα αν μου δωθει μια ευκαιρια να ξεκινήσω την επαγγελματική σταδιοδρομία που ονειρεύομαι αν ειναι απαραίτητο ακόμη και το λύκειο παρατάω. Το παθός σου αν ειναι δυνατό μπορείς να το βγάλεις έξω ακόμη και χωρίς πτυχία ... και τότε θα πετύχεις :offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
:offtopic: Βρε demelene ενω σε ειχα συμπαθήσει γιατι μου τα χαλας τωρα;
Η μιζέρια δεν οδήγησε πότε σε καλό κάποιο. Η ζωή μου καθημερινα μου δείχνει οτι αν δεν ρισκάρεις αν δεν εχεις παθος για αυτο που κανεις δεν θα πετύχεις ασχέτως αν ο αριθμος των πτυχιών σου αγγίζει τον αριθμό των δεκαδικών του π.
Προσωπικα αν μου δωθει μια ευκαιρια να ξεκινήσω την επαγγελματική σταδιοδρομία που ονειρεύομαι αν ειναι απαραίτητο ακόμη και το λύκειο παρατάω. Το παθός σου αν ειναι δυνατό μπορείς να το βγάλεις έξω ακόμη και χωρίς πτυχία ... και τότε θα πετύχεις :offtopic:

εισαι ακομα μικρος και εκτος εργασιακης πραγματικοτητας.ο demelene δεν νομιζω να ειναι καθολου μιζερος απλα εχει αποκτησει εμπειρια και ιδια αποψη για το τι συμβαινει στην αγορα εργασιας.αυτα που λεει για 'το στην ελλαδα ζεις' δεν ειναι επειδη ειναι μιζερος αλλα επειδη με λυπη του διαπιστωσε καποια πραγματα.Γνωριζω πολλους με μεταπτυχιακα σε διαφορους τομεις και αλλους απλα με πτυχιο,ολοι τους φιλοδοξοι και εργατικοι, οι οποιοι αναζητουσαν το καλυτερο δυνατο για την εργασια τους.Και ΟΛΟΙ λενε πανω κατω αυτα που λεει ο demelene...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Exposed πια ευκαιρεία θα σου δωθεί νομίζεις όταν την θέση που πάντα ζητάς στην τρώει ο ανηψιος/γιος/εγγονός κάποιου?

Α. Γνωριμίες
Β. Προυπηρεσία
Γ. Πτυχίο
Αν έχεις έρθει με πτυχία πρέπει να φας τα μούτρα σου πολλά χρόνια για να σε αναγνωρίσουν (και αν) πολύ βασικό είναι βέβαια να μην περιμένεις να στοιχίζεις και πολλά γιατί αλλιώς τους είσαι ακριβός.
Η Ελληνική πραγματικότητα όπως είπαν και τα παιδιά είναι έτσι, μπορεί να έχεις κάθε όρεξη να δουλέψεις και πραγματικά να κάνεις κάτι πάρα πολύ καλό στον τομέα σου αλλα σε ένα μεγάλο ποσοστό μόνο στον τομέα σου δεν θα δουλέψεις.
Ας γράψει ο καθένας τι έχει σπουδάσει και που δουλέυει να δεις πως είναι τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ο demelene δεν νομιζω να ειναι καθολου μιζερος απλα εχει αποκτησει εμπειρια και ιδια αποψη για το τι συμβαινει στην αγορα εργασιας.αυτα που λεει για 'το στην ελλαδα ζεις' δεν ειναι επειδη ειναι μιζερος αλλα επειδη με λυπη του διαπιστωσε καποια πραγματα.

αν και καμιά φορά με αυτά που λέει με κάνει κ μένα να νιώθω πως υπερβάλλει δυστυχώς εδώ έχει πολλά δίκια... Στην ελληνική πραγματικότητα bill gates δεν θα γίνει ποτέ κανείς γιατί απλά...δεν γίνεται...δεν θα τον αφήσουν... δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πλεον χαρη στο internet εχουμε μια ανοιχτή αγορά ... καθημερίνα τόσα project κερδιζουν τις εντυπωσεις και πετυχενουν, αυτη την στιγμη μου ερχεται στο μυαλο μου το flicker.

Επισης και στην ελλαδα υπαρχουν πετυχεμενες προσπαθειες που ξεκινησαν απο το τίποτα. π.χ. Goodys, κοτσοβολος , e-shop.gr κτλλλλλλ

Θεληση να υπαρχει και τα παντα μπρουν να γινουν.

Οσοι δεν πετυχαν και πιστευουν οτι δεν ειχαν το κατάλληλο θειο για εμενα απλως δεν ειχαν τιποτα να προσφέρουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πλεον χαρη στο internet εχουμε μια ανοιχτή αγορά ... καθημερίνα τόσα project κερδιζουν τις εντυπωσεις και πετυχενουν, αυτη την στιγμη μου ερχεται στο μυαλο μου το flicker.

Επισης και στην ελλαδα υπαρχουν πετυχεμενες προσπαθειες που ξεκινησαν απο το τίποτα. π.χ. Goodys, κοτσοβολος , e-shop.gr κτλλλλλλ

Θεληση να υπαρχει και τα παντα μπρουν να γινουν.

Οσοι δεν πετυχαν και πιστευουν οτι δεν ειχαν το κατάλληλο θειο για εμενα απλως δεν ειχαν τιποτα να προσφέρουν :)

Βάλε όμως και πόσες χιλιάδες επιχειρήσεις έχουν κλείσει και κλείνουν καθημερινά. Καμια φορά δεν είναι θέμα το πόσο το θές αλλα οι συνθήκες ο Κορασίδης δηλαδή τα e-motion τα one-way δεν το πολέμισαν αρκετά ή δεν το είχαν πιστέψει?
Πόσο αδιάφορος μπορεί να είναι ο επιχειρήματίας που έχει υποθηκευσει το σπίτι του?
Δεν είναι έτσι άπλά τα ΄πράγματα πάνο. Η αγορά είναι πάρα πολύ δύσκολη και γεμάτη παγίδες και εταιρείες κλείνουν καθημερινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Οσοι δεν πετυχαν και πιστευουν οτι δεν ειχαν το κατάλληλο θειο για εμενα απλως δεν ειχαν τιποτα να προσφέρουν :)

H' τα φράγκα για να αντέξεις τα χρόνια της "πείνας"...καλός ο ρομαντισμός και οι μεγάλες ιδέες αλλά δεν γεμίζουν το ψυγείο... τέσπα...off topic ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βάλε όμως και πόσες χιλιάδες επιχειρήσεις έχουν κλείσει και κλείνουν καθημερινά. Καμια φορά δεν είναι θέμα το πόσο το θές αλλα οι συνθήκες ο Κορασίδης δηλαδή τα e-motion τα one-way δεν το πολέμισαν αρκετά ή δεν το είχαν πιστέψει?
Πόσο αδιάφορος μπορεί να είναι ο επιχειρήματίας που έχει υποθηκευσει το σπίτι του?
Δεν είναι έτσι άπλά τα ΄πράγματα πάνο. Η αγορά είναι πάρα πολύ δύσκολη και γεμάτη παγίδες και εταιρείες κλείνουν καθημερινά.
Τι καινοτομια ομως προσφερα τα e-motion τα one-way; ΚΑΜΙΑ .-
Τα multimara π.χ. συνεχιζουν την πορεία τους επειδή προσφέραν κάτι ... π.χ. έκαναν ευρέως γνωστά overclcok gadget.

Όπως λεει και ο howard schultz οσοι ισχυρίζονται πως δεν τους δώθηκε ποτε μια ευκαιρια, τότε ίσως δεν ρίσκαραν πότε τίποτα .-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Τι καινοτομια ομως προσφερα τα e-motion τα one-way; ΚΑΜΙΑ .-
Τα multimara π.χ. συνεχιζουν την πορεία τους επειδή προσφέραν κάτι ... π.χ. έκαναν ευρέως γνωστά overclcok gadget.

Όπως λεει και ο howard schultz οσοι ισχυρίζονται πως δεν τους δώθηκε ποτε μια ευκαιρια, τότε ίσως δεν ρίσκαραν πότε τίποτα .-

Η καινοτομία που έχουν τα multirama είναι ..... τα δισεκατομύρια του Ομίλου Γερμανού που τα συντηρεί χρόνια τώρα γιατί μια ζωή είναι προβληματικά.
Έχει τον ανταγωνισμό απο το Πλαίσιο και δεν θέλει απλά να του παραδώσει μια τέτοια αγορά.
Έχει μεγάλη διαφορά η Ελληνική "αγορά" απο τις Ευρωπαικές την Ασιατική και την Αμερικάνικη, μην στηρίζεσε σε θεωρίες που έχουν γραφτει για άλλες αγορές αλλα δες την Ελληνική πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
αν θυμαμαι καλα τα multirama ηταν πριν καποια χρονια ετοιμα να κλεισουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η καινοτομία που έχουν τα multirama είναι ..... τα δισεκατομύρια του Ομίλου Γερμανού που τα συντηρεί χρόνια τώρα γιατί μια ζωή είναι προβληματικά.
Α ναι; Πες μου λιγο ποτε ξεκινησαν τα Multirama ... πες μου λιγο ποτε εγιναν γνωστα .... Χμμμ πως σχολιαζεις αυτη την διαφορα;

Η Ελληνικη μια χαρα ειναι, οχι τελεια , αλλα μια χαρα. Οι ελληνες εχουν μαθει να αρέσκονται στο άρκετο και στην μιζέρια :)

αν θυμαμαι καλα τα multirama ηταν πριν καποια χρονια ετοιμα να κλεισουν
Α μπραβο ερχεσαι στα λογια μου ... τι αλλαξε άραγε; λες να φταιει οτι ο Γερμανος εχει μέσον με την ΝΔ; :P:P:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
και βεβαια ειναι καλο να ρισκαρεις βασιζομενος παντα σε καποια δεδομενα,και βεβαια ειναι καλο να εισαι καινοτομος(μπορεις? τα συγχαρητηρια μου τοτε..) καλο ειναι να εχεις ονειρα.αλλα οταν εκφερεις με τοσο απολυτο τροπο γνωμη για κατι που ουτε στοιχειωδως δεν εχεις εμπειρια,οπως η αγορα εργασιας στην ελλαδα, νομιζω δειχνει καποια ανωριμοτητα απο μερους σου.Το να παιρνεις τις εξαιρεσεις των εξαιρεσεων για να στηριξεις αυτο που λες δεν ειναι σωστο επιχειρημα.Ειπες για παραδειγμα ατομα που δεν εχουν ουτε καν το πτυχιο και εγιναν τοσο επιτυχημενα.Αυτα εγιναν επιτυχημενα επειδη ηταν ταλεντα και ειχαν ιδεες και την τυχη να ζουν σε μερη που μπορουσαν αυτες οι ιδεες να πιασουν τοπο.Για καποιον μη ελευθερο επαγγελματια τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα οταν θελει να βρει δουλεια.Υπαρχει τοση ζητηση που και για σκουπιδιαρη να παρουν καποιον που λεει ο λογος αν ο ενας εχει και lower τον προτιμουν.Τα τυπικα προσοντα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο στην προσληψη των νεων ανθρωπων.(γιατι ακομα και γνωριμιες να εχεις πρεπει να εχεις παλι τυπικα προσοντα..γνωριζω περιπτωσεις δε μιλαω τυχαια).Τελος αν νομιζεις οτι ειναι ευκολο απο το μηδεν να ξεκινησεις κατι και να πετυχει ειναι κατι παρα πολυ δυσκολο.Τα μαγαζακια ξεχασε τα περασε η εποχη που ανοιγε καποιος ενα μαγαζακι και τα κονομουσε.Για να ξεκινησεις κατι μονος σου θελει χρημα κοπο χρονο καινοτομια.και δυστυχως η θα εχεις εσυ το χρημα ή θα πρεπει καποιος να εκτιμησει τοσο πολυ το ταλεντο σου ωστε να σε χρηματοδοτησει.Δυσκολοι καιροι για ελευθερους επαγγελματιες (που δεν εχουν πλουσιους μπαμπαδες)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Α ναι; Πες μου λιγο ποτε ξεκινησαν τα Multirama ... πες μου λιγο ποτε εγιναν γνωστα .... Χμμμ πως σχολιαζεις αυτη την διαφορα;

Η Ελληνικη μια χαρα ειναι, οχι τελεια , αλλα μια χαρα. Οι ελληνες εχουν μαθει να αρέσκονται στο άρκετο και στην μιζέρια :)


Α μπραβο ερχεσαι στα λογια μου ... τι αλλαξε άραγε; λες να φταιει οτι ο Γερμανος εχει μέσον με την ΝΔ; :P:P:clapup::clapup:

@paikths είχαν μειώσει πάρα πολύ τα καταστήματα τους και το στοκ τους, υπολειτουργούσαν και έβαζαν ακόμα και γραφική ύλη μέσα προσπαθόντας να ανταγωνιστούν το πλαίσιο.

@exposed Εσύ πιστεύεις ότι τα Multirama έγιναν γνωστά λόγο καινοτομίας? Τα δις σε διαφήμιση δεν μετράνε?
Ποια Ελληνική πραγματικότητα είναι μια χαρά ρε Πάνο που όλη η αγορά έχει καταργήσει τις επιταγές και ο μόνος τρόπος είναι με εγγυητική τραπέζης? Όταν με το καλό θα βγείς στην αγορά εργασίας έλα να μου πεις πόσο καλή έιναι η αγορά, κοίτα τις προτάσεις που θα έχεις για δουλιά και το πόσα θα σου δίνουν και θα με θυμιθείς.
όσο αφορά τα multirama μάλλον η ΝΔ έχει μετοχές στον Γερμανό καθώς ο Όμιλος του Γερμανού έχει τεράστια δύναμη, πέρα απο τα 900 μαγαζιά που έχει σε όλη την Ευρώπη ασχολείτε με χιλια δυο άλλα απο διαφημιστικές και καταστήματα αφορολογήτων μέχρι προμήθειες μπαταριών για τα υποβρύχια του στρατού.
Τα μυλτιράμά ήρθαν στο παραπέντε να κλείσουν και για πολλά χρόνια τα συντηρούσε ο Γερμανός, κάτι που δεν έγινε σε άλλες μεγάλες εταιρείες, η αγορα πληροφορικής-κινητής δέχτηκε τρελό πλήγμα και έκλεισαν πάρα πολλές εταιρείες, όποιος είχε άλλα κεφάλαια έζησε όποιος όμως δεν είχε (η δεν ήθελε) να ρίξει λεφτά έκλεισε!
Τα στελέχη του multirama είχαν μερίδιο στις ζημιές λόγο άσχημης διαχείρισης πόρων, μια διαφημιστική τους κίνηση (κλεμένη) στοίχισε 2 δις δραχμές και απέτυχε! φαντάσου ότι ο Γερμανός πήρε το πληοψηφικό πακέτο της συγκεκριμένης εταιρείας σαν αποζημίωση.
Οπότε άσε βρε Πάνο το θέμα καινοτομίας γιατί τότε είμουν στον Γερμανό Product Manager και τα έχω ζήσει απο πρώτο χέρι!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επετρεψε μου να εχω την ωριμότητα να μπορω να κρινω αυτο που βλέπω.
Ξερεις τη βλέπω εγω;
Βλέπω γύρω μου έναν λάος αποτυχημένο, έναν λάο μίζερο, έναν λάο που κόβει τα φτερά στους νέους ανθρώπους επειδή αυτός δεν εφτάσε την επυτιχία, την άναδο και την εκανε κρεμαστάρι όπως θα έκανε και η αλεπού. Αυτός ο λάος συνέχεια φώναζει ότι το κράτος δεν του δίνει την ευκαίρια ενώ ο ίδιος ο λάος το μόνο που ήθελε χρήμα με τον ίδιο τρόπο που θέλει ο homer ένα donald. Αυτος ο λάος, που λες, το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν να παιρνάει καλά, να αντλεί τους κόπους της ανθρώποτητας χωρίς να του περάσει απο το μυαλό ότι και αυτός πρέπει να συνεισφέρουν κάτι. Αυτός ο λάος δεν είχε πότε πάθος για τίποτα δεν είχε πάθος να δημιουργήσει ... Το μόνο που τελικά έκανε ήταν να κατηγόρει ΟΛΟΥΣ για την αποτυχία τους ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥΣ.

Σε καποια πράγματα είμαι απόλυτος επειδή βλέπω συνέχεια την δυστυχία του να είσαι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιαννη οπως ειπα το προβλημα δεν ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα ... ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ... Οσο για τα multirama τα ανέφερα σαν παράδειγμα δεν ειναι κάτι που το εκτίμω, για διάφορους λόγους ... Και υπάρχαν τόσα project που είχαν τρέλο κεφάλαιο και δεν πέτυχαν .. Το κεφάλαιο δεν ειναι το παν, το κεφάλαιο μπορεί να αποκτήθει μέσω ένος δάνειου (τα ρίσκα που λέγαμε), το αν εχει κάποιος κεφάλαιο ή όχι δεν παίζει κάθολου ρόλο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πάνο δεν είναι έτσι τα πράγματα και κάποια στιγμή θα το καταλάβεις. Τι καινοτομία να κάνεις στην δουλειά σου όταν ο προηστάμενος σου θα ετοιμάζει την απόλυση σου?
Νομίζεις ότι σε οποιαδήποτε εταιρεία και αν είναι αυτός που είναι απο πάνω του αρέσει να απειλειτε? Θέλει να του κάνεις την δουλιά άλλα ώς ένα σημείο.
Όταν θα πληρώνεσε και θα σου περισέουν 100 ευρώ για ένα μήνα εσύ να είσαι χαρούμενος και να μην γίνεσε μίζερος.
Όλοι αποτηχημένοι είμαστε έιχαμε την ευκαιρεία να κάνουμε κάτι δικό μας και να γίνουμε εκατομυριούχοι αλλα το α΄φήσαμε γιατί βαριόμασταν.
Ξέρεις πόσοι ελευθεροι επιχειρηματίες είναι στον τηρεσία και έχουν μόνιμα χρεή?
Ξέρεις πόσα άτομα έχουν χάσει σπίτια και αυτοκίνητα επειδή έπεσε έξω η εταιρεία τους?
Έχεις δει 50 χρονούς delivery η καθαριστές σε mac-donalds?
Ένας ολόκληρος λαός το κολοβαράει ρε πάνο και κανένας δεν θα ήθελα μια καλύτερη ζωή για εκείνον και την οικογένεια του?
Η πλειοψηφία των ατόμων που έκαναν λεφτά, τα είχαν απο πριν ή είχαν τα κεφάλαια και οι λίγοι αυτοδημιούργητοι είναι το 2 με 3 % απο τους χιλιάδες που καταστράφηκαν για κάθε ένα bill gates υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες που έχουν δεκτεί οικονομική καταστροφή και ένα μικρό ποσοστό που είναι φυλακή απο χρέη.
Αυτό σημαίνει ελευθερος επαγγελματίας μπορεί να βγάλεις λεφτά αλλα μπορεί να καταστραφείς κιόλας και να καταστρέψεις και τις ζωές άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Επίσης κάτι ακόμα!
Οι εποχές που από ένα δεκαράκι μπορούσες να γίνεις ζάμπλουτος έχουν πεθάνει!
Οι ήδη ζάμπλουτοι δεν αφήνουν εύκολα κάποιον να μπεί στο χώρο τους!
Και κάτι για το e-shop αλλά και το amazon. όποιος μελετήσει τα οικονομικά μεγέθη των εταιρειών θα δεί ότι μετά από πολλά χρόνια σταμάτησαν να δανείζονται κεφάλαια για να γιγαντωθούν αρκετά ώστε να αρχίσουν να βγάζουν κέρδη! Νομίζω το e-shop ήταν η πρώτη χρονιά φέτος άντε η δεύτερη! Το ίδιο και Κωτσόβολοι! Γιγαντώνονται με το ζόρι γιατί έτσι φαίνεται μια επιτυχία που δεν έχουν εκείνη την στιγμή!

Βλέπω γύρω μου έναν λάος αποτυχημένο, έναν λάο μίζερο, ....
Τα έχω πει στο thread της θητείας! Δεν τα ξαναγράφω. Και δεν είμαστε μόνο στο επαγγελματικό θέμα! Πρόσεξες πως όταν κάτι είναι κατα γενική ομολογία κακό όλοι οι συμμετέχοντες αντί να βελτιώσουν την πάρτυ τους προσπαθούν απλά να εγκλωβίσουν και άλλους στο πρόβλημα ώστε οι ενοχές να μειωθούν με την ιδέα "αφού είναι και άλλοι το ίδιο καμένοι!!!"

Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
αν και καμιά φορά με αυτά που λέει με κάνει κ μένα να νιώθω πως υπερβάλλει
ώστε έτσι ε? όλα στον μπαμπά μου!
[offtopic]συγνώμη
Μια διευκρίνιση.Η υπερβολή είναι μέσο προβολής μιας άποψης καθώς με την υπερβολή την ξεχωρίζει από τα άσχετα παρελκόμενα της! Είναι σαν να δείχνει ένα δέντρο πανύψηλο μέσα σε ένα δάσος! Το θέμα είναι απλά να καταλάνεις ότι είναι μέσο η υπερβολή και όχι ακριβώς πραγματικότητα όπως με το δάσος να μην ξεχάσεις ότι αυτό που ξεχωρίζει είναι ένα δέντρο!
[/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Γιαννη οπως ειπα το προβλημα δεν ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα ... ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ... Οσο για τα multirama τα ανέφερα σαν παράδειγμα δεν ειναι κάτι που το εκτίμω, για διάφορους λόγους ... Και υπάρχαν τόσα project που είχαν τρέλο κεφάλαιο και δεν πέτυχαν .. Το κεφάλαιο δεν ειναι το παν, το κεφάλαιο μπορεί να αποκτήθει μέσω ένος δάνειου (τα ρίσκα που λέγαμε), το αν εχει κάποιος κεφάλαιο ή όχι δεν παίζει κάθολου ρόλο ;)

Το πρόβλημα πάνο είναι η Ελληνική πραγματικότητα και όχι εμείς, πίστεψε με 13 χρόνια είμαι στην αγορά ξεκίνησα με όνειρα και είδα άτομα να χάνουν σπίτια και δουλιές.
Το Ελληνικό κράτος σε θέλει υπάλληλο χαμηλού εισοδήματος και στηρίζεται σε αυτό για τα έσοδα του, τα μεγάλα παιχνίδια τα έχει για "δικά"¨του άτομα και για τους ίδιους και για αυτό πάνω απο ένα ποσό δεν υπάρχει φορολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Γιάννη: Πρότεινες πότε καμία ίδεα και σε απολύσαν; ;):clapup:

Επίσης κάτι ακόμα!
Οι ήδη ζάμπλουτοι δεν αφήνουν εύκολα κάποιον να μπεί στο χώρο τους!
Και κάτι για το e-shop αλλά και το amazon. όποιος μελετήσει τα οικονομικά μεγέθη των εταιρειών θα δεί ότι μετά από πολλά χρόνια σταμάτησαν να δανείζονται κεφάλαια για να γιγαντωθούν αρκετά ώστε να αρχίσουν να βγάζουν κέρδη! Νομίζω το e-shop ήταν η πρώτη χρονιά φέτος άντε η δεύτερη! Το ίδιο και Κωτσόβολοι! Γιγαντώνονται με το ζόρι γιατί έτσι φαίνεται μια επιτυχία που δεν έχουν εκείνη την στιγμή!
[/offtopic]
Έψαξα μια στιγκουμα στην ναυτεμπορική και δεν βρήκα τίποτα τέτοιο ... μπορεις να μου δωσεις καποιο Link
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
@Γιάννη: Πρότεινες πότε καμία ίδεα και σε απολύσαν; ;):clapup:

Δεν με έχουν απολύσει ποτέ, το θέμα είναι ότι αν ο υφιστάμενος είναι πολύ δραστήριος ο προηστάμενος μπορεί να νιώσει ότι απειλείτε και να τον σουτάρει με διάφορες άλλες δικαιολογίες!
Αυτό ισχύει απο μικρές μέχρι μεγάλες θέσεις, γενικά παίζουν διάφορα σενάρια που θα τα ζήσεις και εσύ και πάντα μα πάντα η θεωρία με την πραγματικότητα έχουν μεγάλες διαφορές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top