Διεκδίκηση έκτασης που ανήκει στην εκκλησία

Shaman Legba

Νεοφερμένος

Ο Odongo Baakoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχοθεραπευτής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πως θα μπορούσα να διεκδικήσω έναν χώρο ή μια νησίδα που ανήκει σε μονή,αλλά παραμένει ανεκμετάλλευτος εδώ και πάρα πολλά χρόνια; Η κατάληψη θα ήταν λύση; Η νόμινη πλεύρα της κατάληψης πιστεύω θα ήταν ο πιο σωστός τρόπος αν ανήκε ο χώρος στο δημόσιο, αλλά στην εκκλησία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ντου και ξυλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shaman Legba

Νεοφερμένος

Ο Odongo Baakoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχοθεραπευτής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είναι μια λύση και μάλιστα καλή αλλά δεν θα καταφέρω κάτι.Γι'αυτό προσπαθώ να προσεγγίσω την νόμιμη οδό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εξαρτατε απο πολλες παραμετρους. Πρωτα απο ολα για τι χρηση την θες εσυ και τι χρηση (εστω και υποθετικα) μπορει να υποστιριξει η μονη οτι κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ξεκίνα να καλλιεργείς τίποτα ή πάνε εκεί και πάρκαρε το αμάξι σου...και σε κανά 20αριά χρονάκια δικό σου θα ναι!
Αν δε σε έχουν πάρει χαμπάρι εν τω μεταξύ!!!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shaman Legba

Νεοφερμένος

Ο Odongo Baakoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχοθεραπευτής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εξαρτατε απο πολλες παραμετρους. Πρωτα απο ολα για τι χρηση την θες εσυ και τι χρηση (εστω και υποθετικα) μπορει να υποστιριξει η μονη οτι κανει.
H μονή δεν κάνει καμία απολύτως χρήση. Εγώ σκέφτομαι από γεωργία και ιχθιοκαλλιέργεια εως τουρισμό

Ξεκίνα να καλλιεργείς τίποτα ή πάνε εκεί και πάρκαρε το αμάξι σου...και σε κανά 20αριά χρονάκια δικό σου θα ναι!
Αν δε σε έχουν πάρει χαμπάρι εν τω μεταξύ!!!
:P
θα με έχουν πάρει χαμπάρι σίγουρα.Άσε που είναι και νησάκι και δεν μπορώ να πάω να αφήσω το αμάξι μου εκεί:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
θα με έχουν πάρει χαμπάρι σίγουρα.Άσε που είναι και νησάκι και δεν μπορώ να πάω να αφήσω το αμάξι μου εκεί:P

Τι είναι; Βραχονησίδα;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η ιχθυοτροφια γινετε στην θαλασσα, δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα. Η Γεωργια μπορει να γινει και σε συμφωνια με την μονη.
Τωρα αν θες να γινεις ιδιοκτητης νησιου, να το γεμισεις τουριστες και να γινεις πλουσιος, ε συγνωμη κιολας αλλα εισαι μεγαλο λαμογιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Η ιχθυοτροφια γινετε στην θαλασσα, δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα. Η Γεωργια μπορει να γινει και σε συμφωνια με την μονη.
Τωρα αν θες να γινεις ιδιοκτητης νησιου, να το γεμισεις τουριστες και να γινεις πλουσιος, ε συγνωμη κιολας αλλα εισαι μεγαλο λαμογιο!
γιατι βρε? ασε τον ανθρωπο να επενδυσει σε κατι που θελει.
H μονή δεν κάνει καμία απολύτως χρήση. Εγώ σκέφτομαι από γεωργία και ιχθιοκαλλιέργεια εως τουρισμό
καλη ιδεα για επενδυση αλλα μαλλον πολλα τα λεφτα, ειδικα για τουρισμο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν ξέρω για αγορά, πάντως ενοικίαση γίνεται. Γενικά ο,τι έχει η εκκλησία μπορείς να το νοικιάσεις, εδώ γνωστό ΙΕΚ στεγάζεται σε κτήρια της εκκλησίας και μάλιστα κοψοχρονιά γιατί ο ιδιοκτήτης ξέρει υψηλόβαθμους "ιερείς"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν ξέρω για αγορά, πάντως ενοικίαση γίνεται. Γενικά ο,τι έχει η εκκλησία μπορείς να το νοικιάσεις, εδώ γνωστό ΙΕΚ στεγάζεται σε κτήρια της εκκλησίας και μάλιστα κοψοχρονιά γιατί ο ιδιοκτήτης ξέρει υψηλόβαθμους "ιερείς"...

Ισχύει. Ο φίλος μου νοίκιασαν ένα νεοκλασσικό σπίτι-μαγαζί (δεν ξέρω τι) στο κέντρο της Θεσσαλονίκης για να γίνει live-stage, το οποίο ανήκει στην εκκλησία. Μάλιστα, απ'όσο γνωρίζω, τις περισσότερες φορές έρχεσαι εύκολα σε συμφωνία μαζί τους. Εκτός βέβαια αν θες να το κάνεις οίκο ανοχής, εκεί δεν ξέρω τι παίζει... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Η ενοικίαση γίνεται σίγουρα!!!
Πέρα από το ΙΕΚ να συμπληρώσω πως σε χώρο της εκκλησίας "φιλοξενείται" ένα από τα πιο ακριβά club της Παραλιακής, σε τιμή που δεν νοικιάζεις ούτε 2-αρι στην συγκεκριμένη περιοχή!

Δεν νομίζω πάντως να έχουν πρόβλημα, ειδικά εάν η συμφωνία τους προσφέρει ενα αρκετα καλό οικονομικό όφελος, και από όιτ έχω καταλάβει τους χωρους τους νοικιάζεις γενικότερα πιο φθηνα, από οτι θα γινόταν εάν ο χώρος άνηκε σε ιδιώτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αυτός δεν θέλει απλα να νοικιάσει η να το αγοράσει, θελει να το καταπατήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Βασικά αυτό που έγραψε η Ψαραδέλλη.
Με χρησικτησία σε καμια 20αριά χρόνια και βλέπουμε.
Γιατί ομως να μην το νοικιάσεις και να χεις και το κεφάλι σου ήσυχο? Καλα έγραψαν οι προηγούμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shaman Legba

Νεοφερμένος

Ο Odongo Baakoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχοθεραπευτής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις με την εκκλησία. Πάντως η τελική μου σκέψη δεν είναι η λαμογιά αλλά η δημιουργία μιας αυτόνομης κοινότητας. Ναι πρόκειται για βραχονησίδα.Απλά με την αξιοποίηση του χώρου θα είναι πιο εύκολη η δημιουργία της κοινώτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Με τις βραχονησίδες δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα. Είσαι σίγουρος ότι ανήκει στην εκκλησία και όχι στο δημόσιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ισχύει. Ο φίλος μου νοίκιασαν ένα νεοκλασσικό σπίτι-μαγαζί (δεν ξέρω τι) στο κέντρο της Θεσσαλονίκης για να γίνει live-stage, το οποίο ανήκει στην εκκλησία. Μάλιστα, απ'όσο γνωρίζω, τις περισσότερες φορές έρχεσαι εύκολα σε συμφωνία μαζί τους. Εκτός βέβαια αν θες να το κάνεις οίκο ανοχής, εκεί δεν ξέρω τι παίζει... :P

Εξαρτάται τον οίκο. Αν περιλαμβάνει μικρά αγοράκια κάτι γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shaman Legba

Νεοφερμένος

Ο Odongo Baakoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχοθεραπευτής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ανήκει στην εκκλησία σίγουρα...Και δε θα έχει μικρά αγοράκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
μήπως ανήκει στο μοναστήρι? γιατι ειναι διαφορετικά αν ανήκει στην μονή, εκει η ελληνική εκκλησία δεν εχει σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Δυστυχώς σε όποιον κι αν ανήκει, εκκλησία, μονή, δημόσιο, δήμο, η αντιμετώπιση είναι κοινή.Με χρηισκτησία που αναφέρθηκε πρέπει να συντρέχουν κάποιες ιδιαίτερες προυποθέσεις συν να παρέλθει αρκετό μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να σε ενοχλήσει ΚΑΝΕΝΑΣ με κανέναν τρόπο.Άσε που θα βρεις χειρότερο μπελά αν το καταπατήσεις. Μονόδρομος η συμφωνία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top