Linux & NTFS

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Πιστεύω βέβαια ότι καλλίτερος συνδιάσμος είναι linux και windows
Αυτό με το dual boot δεν παίζει παντα γιατι "σπάνε" τα δεδομένα σου μεταξύ 2 λειτουργικών. Ειδικά τώρα που οι δίσκοι και τα αρχεία είναι πολύ μεγάλα για FAT32 η μόνη λύση είναι να έχεις NAS (2o PC είναι φτηνότερο). Μονο αμα θες τα windows για παιχνιδομηχανή παίζει κάααπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Αυτό με το dual boot δεν παίζει παντα γιατι "σπάνε" τα δεδομένα σου μεταξύ 2 λειτουργικών. Ειδικά τώρα που οι δίσκοι και τα αρχεία είναι πολύ μεγάλα για FAT32 η μόνη λύση είναι να έχεις NAS (2o PC είναι φτηνότερο). Μονο αμα θες τα windows για παιχνιδομηχανή παίζει κάααπως.
Κάτσε, τι προόβλημα δημιουργεί να έχεις σε ένα δίσκο ή partition με linux και ενα αλλό δισκο ή partition με windows;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Κάτσε, τι προόβλημα δημιουργεί να έχεις σε ένα δίσκο ή partition με linux και ενα αλλό δισκο ή partition με windows;
Παλιότερα τουλάχιστον ήταν αδύνατον για μια διανομή Linux να "δει" ένα partition με NTFS file system, οπότε όπως καταλαβαίνεις ήταν προβληματική η μεταφορά δεδομένων από το ένα λειτουργικό στο άλλο.
Βέβαια έχω να ασχοληθώ καιρό με το Linux και νομίζω ότι έχει αλλάξει κάπως η κατάσταση αλλά πρέπει να παραμένει προβληματική αυτή η μεταφορά δεδομένων. Νομίζω αυτό ενοούσε ο gademis.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Παλιότερα τουλάχιστον ήταν αδύνατον για μια διανομή Linux να "δει" ένα partition με NTFS file system, οπότε όπως καταλαβαίνεις ήταν προβληματική η μεταφορά δεδομένων από το ένα λειτουργικό στο άλλο.
Βέβαια έχω να ασχοληθώ καιρό με το Linux και νομίζω ότι έχει αλλάξει κάπως η κατάσταση αλλά πρέπει να παραμένει προβληματική αυτή η μεταφορά δεδομένων. Νομίζω αυτό ενοούσε ο gademis.
Τότε που είχα suse 9.2 μια χαρά μπορούσα να δώ NTFS δίσκους....
Αρά το προβλήμα έχει λυθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
εδώ και καιρό το linux μπορεί να "δει" NTFS δίσκους! Το πρόβλημα ήταν στο γράψιμο...
Δεν μπορούσες να δημιουργήσεις νέο αρχείο σε NTFS partition. Αν όμως άνοιγες ένα ήδη υπάρχον αρχείο (π.χ. ένα κείμενο) και το άλλαζες, μπορούσες να το σώσεις κανονικά.
Νομίζω ότι πλέον έχει διορθωθεί και αυτό. (βασικά έχω εγκαταστήσει τη suse 9.3, που υπόσχεται πολλές βελτιώσεις, αλλά δεν έχω βρει το χρόνο να ασχοληθώ αρκετά)
Πάντως το Linux έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και νομίζω ότι δεν είναι δύσκολη η μετάβαση σε αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Το NTFS υποστηρίζεται πλήρως τώρα πια (και δεν εννοώ με κάποια διανομή αλλά με τον τελευταίο πυρήνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μπορείς να γράψεις και σε ntfs απο linux;
Υπάρχει περιπτώση να δούμε εγκατάσταση linux σε NTFS;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Το 1ο θετικό, το 2ο οπωσδήποτε αρνητικό! Το NTFS είναι σύστημα αρχείων της Microsoft (μπλιαξ ;P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
το 2ο οπωσδήποτε αρνητικό!
Αρα όχι πλήρως, απλώς το διαβάζει και το γράφει (γιατι αμφιβάλλω οτι παίζουν και τα δικαίώματα των χρηστών, αν και αυτά δεν παίζουν ποτε cross-platform). Αν και είμαι σίγουρος οτι αμα προσπαθήσεις πολύ γίνεται, απλά δεν το κανει κανενα distro αυτόματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Το 1ο θετικό, το 2ο οπωσδήποτε αρνητικό! Το NTFS είναι σύστημα αρχείων της Microsoft (μπλιαξ ;P )
Μην το λες. Δεν είναι και εύκολο να έχει ενας απλως χρηστης δυό partition με τελειως διαφορετικό format και οχι πλήρως συμβατότητα μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Ναι, σόρυ, όταν λέω "πλήρως" εννοώ ότι και εγγραφή και ανάγνωση γίνεται χωρίς πρόβλημα.. Οι άδειες πολύ πιθανό - μην πω σίγουρο - δεν θα υποστηρίζονται.. Το θέμα δεν είναι μόνο αν γίνεται να κάνουμε εγκατάσταση linux πάνω σε NTFS αλλά αν το επιτρέπει η "μαμά" Microsoft! :| (Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να γίνεται ακόμα και σήμερα αλλά όχι επίσημα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όταν λέμε ότι οι άδειες δεν θα υποστηρίζονται έννουμε ότι ένας φάκελος π.χ. αν έχει το δικαίωμα μόνο οι admins να το βλέπουν στο linux θα το βλέπουν όλοι;

Στο suse 9.3 ειναι εφικτό να γράψεις σε NTFS ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Ουσιαστικά δεν θα υπάρχουν οι άδειες στο NTFS partition αλλά το πιθανότερο είναι να είναι ως προεπιλογή στα αρχεία που είναι σε NTFS να έχει δικαιώματα μόνο ο root..

Δεν ξέρω για την υποστήριξη του NTFS σε SuSe 9.3, αλλά με ένα σύντομο google είδα ότι αν επιλέξεις τον πυρήνα 2.6.11.κάτι κατά την εγκατάσταση υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Δεν ξέρω για την υποστήριξη του NTFS σε SuSe 9.3, αλλά με ένα σύντομο google είδα ότι αν επιλέξεις τον πυρήνα 2.6.11.κάτι κατά την εγκατάσταση υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Οκ thanks θα ασχοληθω περισσότερο με το θέμα όταν πάω στο αγρίνιο και ξεκινήσω την εγκατάσταση των suse 9.3 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top