Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
όχι ξανα δικτατορία του λαού, ζήτω ο Νίτσε!
αα.πες μου ετσι!
νοσταλγεις και εσυ τις μερες χωρις πολλες πολλες δημοκρατιες ,που βλαπτουνε?
οκ ,καταλαβα..

που σε ρε χιτλερ να δεις πως εγιναν αυτοι που κυνηγουσες..:/:(ισως και να ησουν περηφανος..)
(τους εβραιους τους βλεπουμε..να δουμε και τους αλλους..να ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε τουλαχιστον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
αα.πες μου ετσι!
νοσταλγεις και εσυ τις μερες χωρις πολλες πολλες δημοκρατιες ,που βλαπτουνε?
οκ ,καταλαβα..

που σε ρε χιτλερ να δεις πως εγιναν αυτοι που κυνηγουσες..:/:(ισως και να ησουν περηφανος..)
(τους εβραιους τους βλεπουμε..να δουμε και τους αλλους..να ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε τουλαχιστον)

Προφανώς δεν έχεις διαβάσει Νίτσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ουτε με ενδιαφερει..και πολλους που διαβασαν εχω δει ,και διαβασει και δεν τους κοβω και για εξυπνους..

εγω κρινω τι λεει ο συνομιλητης μου..δεν μιλαω με γνωμες αλλων..μιλαω με τη δικη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
ουτε με ενδιαφερει..και πολλους που διαβασαν εχω δει ,και διαβασει και δεν τους κοβω και για εξυπνους..

εγω κρινω τι λεει ο συνομιλητης μου..δεν μιλαω με γνωμες αλλων..μιλαω με τη δικη μου..

Έχεις σκεφτεί ότι η γνώμη σου μπορεί να είναι σωστότερη αν άκουγες και τις γνώμες άλλων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ουτε με ενδιαφερει..και πολλους που διαβασαν εχω δει ,και διαβασει και δεν τους κοβω και για εξυπνους..

εγω κρινω τι λεει ο συνομιλητης μου..δεν μιλαω με γνωμες αλλων..μιλαω με τη δικη μου..
αχχχχχχχ, τρίζουν τα κόκαλα, τρίζουν....
https://www.youtube.com/watch?v=JUH1H-b-N5o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί ότι η γνώμη σου μπορεί να είναι σωστότερη αν άκουγες και τις γνώμες άλλων;
τις ακουω..αλλα η τελικη..ειναι δικη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
και μη ξεχνατε κατι φιλοι ομοφυλοφιλοι...αν προσπαθησετε να επιβαλετε βιαια την αναγνωριση σας σε καποια δικαιωματα κλπ..και αποτομα..αυξανετε τις πιθανοτητες να ξεσπασει ακομα πιο πολυ μισος προς εσας..

πανω απο όλα ανθρωποι ειμαστε ολοι ετσι και αλλιως.. ;)
Πρώτον επειδή μερικοί εδώ μέσα μισούν τους ομοφυλόφιλους δεν σημαίνει ότι όλοι το βλέπουμε έτσι. Αντίθετα, από ότι έχω δει μέσα στη συζήτηση οι περισσότεροι είναι υπέρ τους. Και ναι θα πείτε δεν είναι αντιπροσωπευτικό κλπ. αλλά παραμένει ένα δείγμα. Επίσης, δεν νομίζω πως όλοι οι ομοφυλόφιλοι προσπαθούν να επιβάλλουν βίαια την αναγνώριση τους. Και αν κάποιοι πολλοί παθιασμένοι ετεροφυλόφιλοι και παραδοσιακοί τύποι τους έδειχαν μια κατανόηση αν όχι συμπάθεια τότε ίσως δεν υπήρχε βία.

Και δεύτερον αφού αναγνωρίζεις ότι :''πανω απο όλα ανθρωποι ειμαστε ολοι ετσι και αλλιως.. '' τότε θα πρέπει να σέβεσαι και το δικαίωμα όλων των ανθρώπων να αποφασίζουν για τον εαυτό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλή συμβουλή για καλοκαίρι σιχαίνομαι τις μυγοσκοτώστρες θα προτιμήσω ξύδι ή και το μέλι :D





brothers and sisters η δημοκρατία έχει σαν αρχή την ανεκτικότητα και κάποιους θεμελιώδεις κανόνες (ισότητα-ελευθερία-ισονομία κουτουλού κουτουλού) και όχι την πλειονότητα, δεν είμαστε στην αρχαία Αθήνα που η πλειοψηφία αποφάσιζε και ο Αριστείδης εξοριζόταν. e.g. αν εγώ αύριο σας έπειθα ότι ο χρήστης του διαδικτύου που κυκλοφορεί με το όνομα fantasmenos απαλλάσσεται από τη φορολόγηση της περιουσίας του και κάθε βράδυ θα έπρεπε μια 37ονη παρθένα να κοιμάται μαζί του αυτό προφανώς αντικρούει κάποια συνταγματικά δικαιώματα σας. Βέβαια στα @@ μας αφού εσείς σαν πλειονότητα θα το αποφασίζατε οπότε σαν πλειονότητα έχετε δίκιο οπότε εγώ θα είμαι βασιλιάς και κυνηγός όμορφων γυναικών και εσείς σκλαβάκια μου. Ευτυχώς ένας φλωρογάλλος έχει μιλήσει για την τυραννία της πλειοψηφίας και έχει αναλύσει τις αντιλήψεις σας εκατομμύρια χρόνια πριν :P




Μπορεί να μην σε κάνει ρατσίστρια αλλά τα επιχειρήματα σου έχουν σαν αφετηρία το "δίκαιο των πολλών" και όχι πολιτικές, ηθικές, νομικές αφετηρίες δηλαδή τις αφετηρίες που καθορίζουν την ζωή μας.

Άσχετο σαν αφοριστικός τύπος που είμαι τον κόβω από τη ρίζα ότι πριν 100 χρόνια οι ίδιοι που μιλούν τώρα για παρακμή της κοινωνίας εαν δοθούν δικαιώματα στους γκέιδες θα αναφέρονταν στους κινδύνους που υπάρχουν από την περίπτωση οι γυναίκες να ψηφίζουν και να εργάζονται. Σαν γυναίκα αυτά τα έχεις κατακτήσει οπότενες δεν σε ενδιαφέρει τίποτα άλλο μιας και όπως είπες είμαστε κοινωνία συμφερόντων. Αλίμονο, κάτι κρυφογκέιδες, μουν@@ουλοι (εκτός από τον ακτιβισμό του γυναικείου κινήματος καλό θα ήταν να σκεφτείς ότι άντρες ψήφιζαν στα κοινοβούλια και αυτοί αποφάσισαν να παραχωρηθούν περισσότερες ελευθερίες στις γυναίκες) σου έδωσαν τα δικαιώματα που αρνείσαι να δώσεις σε άλλους. Να δω έναν άντρα να μιλά με τέτοιους όρους είναι λογικό, ξέρω την ανδρική βλακεία μιας και την κατέχω τα τελευταία 23.7 χρόνια και την τιμώ με δόξα και τιμή αλλά δεν το περίμενα να δω τέτοιες απόψεις από γυναίκα και μάλιστα γυναίκα που δεν έχει μπει στην τρίτη δεκαετία της ζωής της, απογοήτευση αφού περίμενα περισσότερες φιλάνθρωπες αντιλήψεις.

μπαι δε γουέι το κράτος είναι πεδίο πολιτικής και ταυτόχρονα εφαρμοστής αυτής της πολιτικής μέσα σε ένα πλαίσιο δημόσιου διαλόγου, θα σας πουν κουμούνια αν συνεχίζετε να λέτε ότι είναι εργαλείο συγκεκριμένων πληθυσμιακών ομάδων (όποια και αν είναι αυτή) :P

Εγώ το έχω πει και σε άλλα θέματα δεν θέλετε να καθήσετε να μιλήσετε με τον Άλλο, γουστάρετε να υπάρχει αντιπαράθεση με τους gay, τους μετανάστες, τα δικαιώματα των γυναικών, τα εργασιακά δικαιώματα κτλ κτλ σε τέτοιο βαθμό που να παράγει ανασφάλεια στην καθημερινότητα όλων μας. Να ξέρετε κακό του κεφαλιού σας, τον Άλλο είτε τον προσεγγίζεις ειρηνικά οπότε αντιδρά ειρηνικά είτε του στερείς ελευθερίες και κάποια στιγμή παίρνει ο διάολος τους πάντες από μια έκρηξη.

Τελος πάντων

αυτά είχα να πω τίποτα άλλο

https://www.youtube.com/watch?v=HoePGRDnnpY


Λοιπόν, από πού να ξεκινήσω??:P:P
Το κατά πόσο φιλάνθρωπες είναι οι αντιλήψεις που μπορείς να το κρίνεις αφού σχηματίσεις μία ποιο ολοκληρωμένη εικόνα νομίζω. Και δεν θεωρώ καθόλου μισανθρωπιστικό να μην επιτραπεί ο γάμος στους ομοφυλόφιλους.
Πρώτα από όλα ο κύριος στόχος του γάμου, είναι η δημιουργία οικογένειας κάτι που οι συγκεκριμένοι δεν μπορούν να κάνουν και θεωρώ την υιοθεσία υπόθεση δύσκολη και μεγάλο ρίσκο.
Επιπλέον, με ένα συμφωνητικό ελεύθερης συμβίωσης, μπορούν να ρυθμίσουν όσα θέματα απασχολούν και τους δυο. Όσο για το επιχείρημα αυτό της κληρονομιάς, αυτό και αν είναι κάτι που ρυθμίζεται. Κάνεις μία διαθήκη όσο είσαι εν ζωή, και δηλώνεις ξεκάθαρα που αφήνεις τι.
Και δεν μπορώ να καταλάβω πως μία κοινωνική ομάδα που πρεσβεύει το αντισυμβατικό και το πρωτοποριακό, κολλάει σε έναν τόσο απαρχαιωμένο και συμβατικό θεσμό, όπως είναι ο γάμος!
Κανένα μένος και μίσος για αυτούς τους ανθρώπους. Να πω ότι μιλούσαμε για ένα θεμελιώδες δικαίωμα και καμία τραγική κοινωνική αδικία.
Επίσης, όταν κάποιος ζητάει την απόλυτη ισότητα απέναντι στα δικαιώματα, πρέπει να προσφέρει και την απόλυτη ισότητα στις υποχρεώσεις προς το Κράτος (ναι, στην στρατιωτική θητεία αναφέρομαι!:P)

Πώς σου φάνηκαν αυτές μου οι αφετηρίες?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Πρώτα από όλα ο κύριος στόχος του γάμου, είναι η δημιουργία οικογένειας κάτι που οι συγκεκριμένοι δεν μπορούν να κάνουν και θεωρώ την υιοθεσία υπόθεση δύσκολη και μεγάλο ρίσκο.
Επιπλέον, με ένα συμφωνητικό ελεύθερης συμβίωσης, μπορούν να ρυθμίσουν όσα θέματα απασχολούν και τους δυο. Όσο για το επιχείρημα αυτό της κληρονομιάς, αυτό και αν είναι κάτι που ρυθμίζεται. Κάνεις μία διαθήκη όσο είσαι εν ζωή, και δηλώνεις ξεκάθαρα που αφήνεις τι.
Και δεν μπορώ να καταλάβω πως μία κοινωνική ομάδα που πρεσβεύει το αντισυμβατικό και το πρωτοποριακό, κολλάει σε έναν τόσο απαρχαιωμένο και συμβατικό θεσμό, όπως είναι ο γάμος!
Κανένα μένος και μίσος για αυτούς τους ανθρώπους. Να πω ότι μιλούσαμε για ένα θεμελιώδες δικαίωμα και καμία τραγική κοινωνική αδικία.
Επίσης, όταν κάποιος ζητάει την απόλυτη ισότητα απέναντι στα δικαιώματα, πρέπει να προσφέρει και την απόλυτη ισότητα στις υποχρεώσεις προς το Κράτος (ναι, στην στρατιωτική θητεία αναφέρομαι!:P)

1.ο στόχος του γάμου δεν ορίζεται ούτε από σένα ούτε από εμένα - ορίζεται από όποιον επιλέγει να παντρευτεί και η αξία του ορισμού περιορίζεται στον δικό του γάμο
2.μάλιστα , δηλαδή από ότι κατάλαβα επιμένεις στην συναισθηματική αξία και όχι στην οικονομική και επομένως δικαιώνομαι για το προηγούμενο ποστ όταν απέκλεισα το οικονομικό του θέματος - που <<ζημιώνει>> το κράτος όπως συμπέρανε ο φίλτατος συνομιλητής ντίμον και άρα επιμένω ότι ήταν άνευ ουσίας η επισήμανση σου να δοθούν πρώτα κοινωνικές παροχές σε αυτούς που τις χρειάζονται <<περισσότερο>> αφού δεν μιλάμε για χρήματα
3.δεν πρεσβεύουν οι ομοφιλόφιλοι το πρωτοποριακό , όσοι θέτουν τροχοπέδη στα δικαιώματα τους είναι απλά οπισθοδρομικοί - όσο για την διαπίστωση περί απαρχαιωμένου θεσμού του γάμου , για να το λες εσύ κάτι παραπάνω θα ξέρεις - τώρα ποιος το είπε από όσους διαφωνούν μαζί σου , θα ήταν χρήσιμο να μας το υποδείξεις
4.Οι χειρότερες κοινωνικές αδικίες δεν είναι οι βίαιες απαγορεύσεις αλλά οι σιωπηλές στασιμότητες
5.όσο για το τελευταίο επιχείρημα , δεν θα σχολιάσω περαιτέρω τι θα τραβούσαν οι ομοφυλόφιλοι μέσα σε στρατόπεδο γιατί δεν ελπίζω ότι έχεις και σαφή εικόνα για το σημαίνει στην πράξη στρατός πέρα από έναν ευγενή στην θεωρία πατριωτικό θεσμό , αλλά θα πω απλά ότι βρίσκω άδικο να χαλάμε λεφτά για ράμπες αναπήρων όταν δεν έχουν υπηρετήσει την μαμά πατρίδα

κλείνοντας , θα θυμηθώ ένα περιστατικό που προσωπικά καθόρισε την κοσμοθεωρία μου : στην βουλή των εφήβων ήταν ένας ομοφυλόφιλος βουλευτής ο οποίος αφιέρωσε όλες του τις ομιλίες στα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων . Στο πούλμαν που μας μετέφερε , ακούγοταν συνεχώς μια βοή από άτομα που επαναλάμβαναν την ομιλία του με λεπτή φωνή και σκάγανε στα γέλια . Παρότι δεν είχα καθόλου όρεξη να παρατήσω την υπόλοιπη παρέα μου και να πιάσω κουβέντα με έναν άγνωστο , το έκανα τελικά ενθαρρύνοντας τον να μην δίνει σημασία σε τέτοια σχόλια και να πει και την επομένη αυτά που ήρθε να πει . Και παρότι η έκθεση του δεν ήταν του λεξιλογικο-συντακτικού μου γούστου τον άκουσα με περηφάνεια την επόμενη μέρα και χειροκρότησα . Στο πούλμαν του γυρισμού , πήγα να συγχαρώ ένα άλλο παιδί που μίλησε με πολύ στυλ και φινέτσα για την φτώχεια . Ο ομοφυλόφιλος βουλευτής με άκουσε και κατεβαίνοντας προς το ξενοδοχείο μου ανέλυσε ούτε λίγο ούτε πολύ ότι δεν είναι καθόλου φυσικό να υπερασπίζεσαι τους φτωχούς αν έχεις γεννηθεί πλούσιος και ότι πρέπει να ψηφίζουμε και όποιο κόμμα διαφυλλάσει και αυξάνει τον πλούτο μας . Οπότε εκεί που καθόμουν στην σάλα του Ντιβάνι-Ντιβάνι μόνος μου κοιτώντας τους βουλευταί να ετοιμάζονται για την νυχτερινή τους έξοδο στα μπουζούκια έχοντας ξεχάσει τους πρωινούς βαρυσήμαντους λόγους , με πλησιάζει ο νεαρός όλη-μέρα-χαρούμενος σεκιουριτάς (είχαμε συστηθεί στον χθεσινό αναπτήρα:P) και λέει : Πού σαι βουλευτά ; όλοι δείχνουνε πάθος όταν θίγονται δικά τους δικαιώματα και βαριεστημάρα όταν θίγονται αλλονών . Πριν απαντήσω , είχε ξανασταθεί το πόστο του , γελώντας πάλι μόνος του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
1.ο στόχος του γάμου δεν ορίζεται ούτε από σένα ούτε από εμένα - ορίζεται από όποιον επιλέγει να παντρευτεί και η αξία του ορισμού περιορίζεται στον δικό του γάμο
ο νομος και το κρατος και το ελληνικο και αλλα εχουν αλλη αποψη ..ο γαμος εχει οικονομικες και κοινωνικες επιτωσεις..οποτε ενδιαφερει την κοινωνια..


Στο πούλμαν που μας μετέφερε , ακούγοταν συνεχώς μια βοή από άτομα που επαναλάμβαναν την ομιλία του με λεπτή φωνή και σκάγανε στα γέλια . Παρότι δεν είχα καθόλου όρεξη να παρατήσω την υπόλοιπη παρέα μου και να πιάσω κουβέντα με έναν άγνωστο , το έκανα τελικά ενθαρρύνοντας τον να μην δίνει σημασία σε τέτοια σχόλια και να πει και την επομένη αυτά που ήρθε να πει
αυτο το καταδικαζω και εγω..και -αν θελεις με πιστευεις.. βεβαια- δεν το εχω κανει ποτέ σε ομοφυλοφιλο ή αλλον ανθρωπο..γιατι ισως με εχουν κοριδεψει και μενα αγρια για διαφορα θεματα..

ειχαμε στο γυμνασιο εναν καθηγητη ομοφυλοφιλο πχ φανερο ,καλλιτεχνικα εκανε..και ειχα τις καλυτερες σχεσεις μαζι του και με συμπαθουσε..ενω ακουγα ποσο κοροιδια επεφτε απο αγορια και κοριτσια ..
αυτα απλα ειναι θεματα καλου χαρακτηρα..οχι αποδοχης της ομοφυλοφιλιας ως κατι φυσιολογικο και καλο..

για τον ιδιο λογο δεν θα κοροιδευα και θα μιλουσα με εναν που εχει ψυχολογικες παθησεις ανθρωπο ή ηταν ναρκομανης..

αλλο η συμπεριφορα ,αλο ο ανθρωπος..καταδικαζω την ομοφυλοφιλια ως κατι διεστραμμενο,αλλα αγαπω τους ομοφυλοφιλους ως ανθρωπους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Και όπως λέει πολύ εύστοχα και η Ζωΐτσα στην υπογραφή της, «Hate the sin, love the sinner»...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
δεν περίμενα κάτι καλύτερο από τις 40+(ηλικιακά) απόψεις σας...
δεν το περίμενα να δω τέτοιες απόψεις από γυναίκα και μάλιστα γυναίκα που δεν έχει μπει στην τρίτη δεκαετία της ζωής της
Αυτό που διαβάζω, αν μη τι άλλο, λέγεται ταύτιση (παράπλευρων) απόψεων, με κοινό παρονομαστή τρόπου σκέψης!
Ο πανδαμάτωρ χρόνος, ως καθοριστικός παράγων διαμόρφωσης παραδεδεγμένης γνώμης!!!!
Είναι αξιοθαύμαστη τελικά η σύγκλισις που γεφυρώνει (ακόμη και) πραγματικά χάσματα! :worship:

ο στόχος του γάμου δεν ορίζεται ούτε από σένα ούτε από εμένα - ορίζεται από όποιον επιλέγει να παντρευτεί και η αξία του ορισμού περιορίζεται στον δικό του γάμου
Aυτή είναι όντως μια αξιόλογα εμπεριστατωμένη άποψις, με ιδιαίτερα σαφείς προεκτάσεις! :hmm:
Την αξία του ορισμού θα μπορούσα μάλιστα να την συμπτύξω, ώστε να καταλάβει λιγότερο χώρο, στο γνωμικό...
Πάρτον στον γάμο σου (ετούτον) να σου πει ..." και του χρόνου"! :D

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και υπαρχουν ,ανθρωποι που το παιζουν προοδευτικοι και ανεκτικοι με τους ομοφυλοφιλους προς τα εξω και στην κανονικη ζωης τους τους κοροιδευουν και κανουν κατινιες...εργα και λογια δεν συμπιπτουν δυστυχως παντα..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Κλασικό παράδειγμα οι ράδιο-αρβύλα. Αφού μας έκαναν επισταμένως κήρυγμα υπέρ του γάμου των ομοφυλοφίλων, μετά άρχισαν να σατιρίζουν αγρίως γνωστούς ομοφυλόφιλους της δημόσιας ζωής (Ρέβη, Σιανίδη κλπ). Για να είμαι ειλικρινής βέβαια, αυτοί δεν περίμεναν τους ράδιο-αρβύλα για να ρεζιλευθούν, αλλά, όπως και να το κάνουμε, όταν διαφημίζεσαι ως τόσο «ευαίσθητος» γύρω από αυτά τα θέματα, είναι λίγο ανακόλουθο να κάνεις μετά αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κλασικό παράδειγμα οι ράδιο-αρβύλα. Αφού μας έκαναν επισταμένως κήρυγμα υπέρ του γάμου των ομοφυλοφίλων, μετά άρχισαν να σατιρίζουν αγρίως γνωστούς ομοφυλόφιλους της δημόσιας ζωής (Ρέβη, Σιανίδη κλπ). Για να είμαι ειλικρινής βέβαια, αυτοί δεν περίμεναν τους ράδιο-αρβύλα για να ρεζιλευθούν αλλά, όπως και να το κάνουμε, όταν διαφημίζεσαι ως τόσο «ευαίσθητος» γύρω από αυτά τα θέματα, είναι λίγο ανακόλουθο να κάνεις μετά αυτό...
καλα..απο το στομα μου το πηρες..

ο κανακης εκανε κήρυγμα υπερ της φυσιολογικοτητας της ομοφυλοφιλιας,και την αλλη στιγμη πλακωνε δημοσιως στην μπουνιες το σερβετα γιατι του εκανε πλακα οτι ειναι τραβεστι..αφου ολα αυτα δεν ειναι κατηγόριες και ειναι φυσιολογικα ,προς τι ο θυμος?

ασε..υποκρισια παθολογικου επιπεδου..

μιλαμε για τον ορισμο του ψευτοκουλτουριαρη..

ελπιζω να μην ανηκουν σε μια τετοια κατηγορια και μελη του φορουμ που μιλαμε εδω..θα με λυπουσε πολυ αυτο..:hmm:

ακομα και ομοφυλοφιλοι εχουν τετοια εμετικη υποκριτικη συμπεριφορα.
αλλο κλασσικο παραδειγμα ο Λακης Λαζοπουλος.
γνωστος ομοφυλόφιλος ,που τον επιασαν με νεαρους σε παρτυ με κοκα σε κοτερο ,με ψινακη ρουβα κλπ,,και τον αφησαν ελευθερο φυσικα..

και κοροιδευει τους ομοφυολοφιλους στην εκπομπη του ,παιζοντας το ανδρας!:confused::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
ειχαμε στο γυμνασιο εναν καθηγητη ομοφυλοφιλο πχ φανερο ,καλλιτεχνικα εκανε..και ειχα τις καλυτερες σχεσεις μαζι του και με συμπαθουσε..ενω ακουγα ποσο κοροιδια επεφτε απο αγορια και κοριτσια ..
αυτα απλα ειναι θεματα καλου χαρακτηρα..οχι αποδοχης της ομοφυλοφιλιας ως κατι φυσιολογικο και καλο..

για τον ιδιο λογο δεν θα κοροιδευα και θα μιλουσα με εναν που εχει ψυχολογικες παθησεις ανθρωπο ή ηταν ναρκομανης..

Δηλαδή είχες καλές σχέσεις μαζί του επειδή τον συμπονούσες;;; Από οίκτο; Το τραγικό σε αυτό που διάβασα είναι πως περιγράφεις την ομοφυλοφιλία σαν κάποιο ελάττωμα, κάποια πάθηση.

Επίσης, είναι δυνατόν να συγκρίνεις κάποιον γκέι με κάποιον ναρκομανή;;; Από πού κι ως πού το μυαλουδάκι σου τα συγχέει αυτά τα δύο και τα ταυτίζει;


αλλο η συμπεριφορα ,αλο ο ανθρωπος..καταδικαζω την ομοφυλοφιλια ως κατι διεστραμμενο,αλλα αγαπω τους ομοφυλοφιλους ως ανθρωπους..

Αυτό κι αν είναι γενίκευση... λες και όλοι οι ομοφυλόφιλοι είναι ένα πράγμα, μια μάζα, εκείνη η αξιολύπητη κατώτερη κοινωνική ομάδα που κοιτάς με υπεροπτικό μάτι. Μιλάς και για υποκρισία ρε συ Άγγελε. Κι άμα τους καταδικάζεις ως διεστραμμένους, το μόνο που δε θέλουνε είναι ο οίκτος σου, πίστεψέ με.

edit @ Πατρεύς: Δε θα υπερασπιστώ τους αρβύλες γιατί δεν είμαι φαν, το μόνο που εγώ καταλαβαίνω είναι πως τους συγκεκριμένους που ανέφερες, δεν τους κοροϊδεύουν για τη σεξουαλική τους ταυτότητα προφανώς, αλλά επειδή είναι σούργελα και αραδιάζουν πίπες (δεν κυριολεκτώ, μην τρομάζεις) όπως θα κορόιδευαν και την Έφη Θώδη που διατείνεται πως είναι ευαγγελιστής του Θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δηλαδή είχες καλές σχέσεις μαζί του επειδή τον συμπονούσες;;; Από οίκτο; Το τραγικό σε αυτό που διάβασα είναι πως περιγράφεις την ομοφυλοφιλία σαν κάποιο ελάττωμα, κάποια πάθηση.
αμαν...τι ειπες τωρα!:confused:

συμπαθω και τα παω καλα με εναν ανθρωπο,,αλλα δεν εγκρινω μια συμπεριφορα του ...απλο... σε εναν ανθρωπο που συζητας και τα πας καλα,δεχεσαι ως καλο καθε τμημα του χαρακτηρα του?


δεν τους κοροϊδεύουν για τη σεξουαλική τους ταυτότητα προφανώς, αλλά επειδή είναι σούργελα και αραδιάζουν πίπες (δεν κυριολεκτώ, μην τρομάζεις)
σχολιαζουν αρνητικα την ομοφυολοφιλια οπως και ο λαζοπουλος..μην κανεις οτι δεν καταλαβαινεις..απλα πουλαει να βριζουμε τους π@στηδες..απλο ειναι..ολες οι αλλες ιδεολογιες που λενε , επισημως ειναι αερας κοπανιστος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Πρώτα από όλα ο κύριος στόχος του γάμου, είναι η δημιουργία οικογένειας κάτι που οι συγκεκριμένοι δεν μπορούν να κάνουν και θεωρώ την υιοθεσία υπόθεση δύσκολη και μεγάλο ρίσκο.
Και γιατί ορίζεται έτσι ο γάμος; Δηλαδή όποιες γυναίκες δεν μπορούν να κάνουν παιδιά δεν πρέπει να παντρευτούν; Δεν απαρτίζουν μια οικογένεια με το σύντροφο τους; Ούτως ή άλλως η οικογένεια ορίζεται ως ένα σύνολο ανθρώπων που μένουν κάτω από την ίδια στέγη και συνδέονται με συγγένεια ή γάμο.

Πέρα από τους ορισμούς όμως υπάρχουν άνθρωποι (ανεξαρτήτως φύλου) που δεν θέλουν να κάνουν παιδιά. Να μην παντρευτούν; Ή απλά αν είναι ετεροφυλόφιλοι δεν μας ενδιαφέρει και αν είναι ομοφυλόφιλοι ενοχλούμαστε; Εκτός αν δεν συμφωνείς με τον γάμο και ετεροφυλοφίλων εάν δεν μπορούν/θέλουν να κάνουν παιδιά; Αυτό είναι άλλο θέμα βέβαια. Αλλά μην πατάμε σε επιχείρηματα που μερικώς μόνο στηρίζουμε.

Καταλαβαίνω τις αμφιβολίες σου όσον αφορά το θέμα της υιοθεσίας και πιθανότατα έχεις δίκιο, αλλά ίσως στο μέλλον οι συνθήκες να επιτρέψουν υπό ορισμένες προυποθέσεις την υιοθέτηση παιδιών. Με σωστό έλεγχο πριν και άνα τακτά χρονικά διαστήματα κάποιες ''έρευνες'', διακριτικά όσο γίνεται.
Και δεν μπορώ να καταλάβω πως μία κοινωνική ομάδα που πρεσβεύει το αντισυμβατικό και το πρωτοποριακό, κολλάει σε έναν τόσο απαρχαιωμένο και συμβατικό θεσμό, όπως είναι ο γάμος!
Δεν ξέρω τι πρεσβεύουν αλλά υποθέτω ότι στα μάτια τους δεν φαίνεται ούτε παράξενο ούτε πρωτοποριακό ή ακόμα και να φαίνεται ο γάμος δεν θεωρείται από όλους απαρχαιωμένος θεσμός. Και ήδη αναλύθηκαν τα πρακτικά-οικονομικά οφέλη, τα όποια, ναι, πιθανόν διευθετούνται με άλλες διαδικασίες αλλά ο γάμος έχει και το συναισθηματικό μέρος. Και όσο και να κολλάνε (ακόμα και αν δεν θα έπρεπε) δεν καταλαβαίνω γιατί τους το στερούμε.
ο κανακης εκανε κήρυγμα υπερ της φυσιολογικοτητας της ομοφυλοφιλιας,και την αλλη στιγμη πλακωνε δημοσιως στην μπουνιες το σερβετα γιατι του εκανε πλακα οτι ειναι τραβεστι..αφου ολα αυτα δεν ειναι κατηγόριες και ειναι φυσιολογικα ,προς τι ο θυμος?
Ο θυμός... Το ότι απεδέχεται (και ο Κανάκης και πολλοί άλλοι) τα δικαιώματα μιας κοινωνικής ομάδας, στην περίπτωση μας των ομοφυλοφίλων, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι του αρέσει ή ότι το εγκρίνει. Απλά το αποδέχεται και το αναγνωρίζει. Για αυτό ίσως θύμωσε ο Κανάκης και ο όποιος Κανάκης.

Δεν νομίζω πως ζητάει κανείς από κανέναν να αρχίσει να υποστηρίζει ανοικτά τους ομοφυλοφίλους. Απλά αναγνωρίστε τα δικαιώματα και τις ανάγκες τους. Και φανταστείτε πως θα νιώθουν με όσα βιώνουν από τους γύρω τους. Την οικογένεια, τους γονείς τους, τους φίλους τους, τους γνωστούς ακόμα και τον εργασιακό τους περίγυρο. Παρόλα αυτά αυτοί οι άνθρωποι δεν δέχονται να αλλάξουν επειδή κάποιοι δεν σέβονται τη διαφορετικότητα τους. Εμείς τουλάχιστον, οι υπόλοιποι, ας είμαστε πιο ''καλοί'' μαζί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν είναι αναφαίρετο δικαίωμα του κάθε ανθρώπου το να ζει χαρούμενος και να προσεγγίσει την ευτυχία όπως την αισθάνεται ο ίδιος;

'Όχι βέβαια. Ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι ζούσε χαρούμενος πριονίζοντας ανθρώπους, και προσέγγιζε την ευτυχία μόνο με αυτόν τον ιδιαίτερο τρόπο. Αντίστοιχα ο γκέυ γείτονας προσεγγίζει την ευτυχία υποδυόμενος τον στρέιτ διαστρεβλώνοντας έτσι το σύμπαν και πιέζοντας πρός την διαστρέβλωση των εννοιών όλους στο άμμεσο περιβάλλον του.

Οι γκέυ με την σημερινή πολιτική τους, να βγάλουν το γκέυ στρέίτ, και να διαστρεβλώσουν κάθε τι φυσικό, πριονίζουν εγκέφαλους:knife: :knife::knife::knife: το ίδιο όπως και ο σχιζοφρενής πριόνιζε ανθρώπους. Παρά την θέλησή τους και πολύ χαρούμενος που το έκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο θυμός... Το ότι απεδέχεται (και ο Κανάκης και πολλοί άλλοι) τα δικαιώματα μιας κοινωνικής ομάδας, στην περίπτωση μας των ομοφυλοφίλων, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι του αρέσει ή ότι το εγκρίνει. Απλά το αποδέχεται και το αναγνωρίζει.
λεγε οτι ειναι φυσιολογικη η ομοφυλοφιλια ,συμφωνα με τους ψυχολογους κλπ...

μην κανεις οτι δεν καταλαβαινεις..

δεν μπορεις να κρυφτεις πισω απο ενα δαχτυλο..


Όχι βέβαια. Ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι ζούσε χαρούμενος πριονίζοντας ανθρώπους, και προσέγγιζε την ευτυχία μόνο με αυτόν τον ιδιαίτερο τρόπο.
παιδεραστης να δεις ποσο "αγαπη" νιωθει οταν το κανει με παιδακια... να δεις ευτυχια..διαστροφικη και αρρωστη βεβαιως..όπως και των ομοφυλοφιλων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top