Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δηλαδή οι κατάξανθοι άνθρωποι με γαλανά μάτια είναι αφύσικοι;
Οι κατάξανθοι με βιολετί μάτια (υπάρχουν);
Από ποιό ποσοστό και κάτω θεωρείται αφύσικο κάτι;

Οι κατάξανθοι με γαλανά μάτια άν βάψουν μαύρα τα μαλιά και φορέσουν φακούς επαφής κάνοντας τα μάτια τους να έχουν χρώμα βιολετί, είναι αφύσικο, ασχέτως ποσοστού.

Όπως ένας άνδρας να επιλέγει να παίξει ρόλο γυναίκας ή και το αντίθετο.

Άλλο ο ρόλος άλλο η φύση.

Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις υπάρχει η χίμαιρα, αλλά είναι κάτι εντελώς διαφορετικό απο την ομοφυλοφιλία.

Επίσης αφύσικο θεωρώ το ποσοστό σας εδώ στο στέκι.

Συντριπτικά είστε γυναίκες και άνδρες τοποθετημένοι υπέρ στο θέμα.
Και καλά οι άνδρες, όμως οι γυναίκες τί γνωρίζετε για την ανδρική ομοφυλοφιλία ;
Είναι κάτι που σε καμία περίπτωση δεν θα μπορέσετε να καταλάβετε λόγο φυσιολογίας του σώματός σας.
Δεν διαθέτετε προστατικό αδένα. Κατα συνέπεια είστε αναρμόδιες να εκφέρετε γνώμη.
Μοναχά άν είχατε παντρευτεί κάποιον, και μετά απο κάποια χρόνια ίσως και ένα δύο παιδιά, διαπιστώσετε οτι είναι ομοφυλόφιλος, μόνο τότε αντιμετωπίζοντας το θέμα θα είχατε πείρα και σαφώς διαμορφωμένη γνώμη.
Άν τώρα συμπαραστέκεστε φιλικά προσκείμενες στην ομάδα των ομοφυλόφιλων, έ τότε είναι δικαίωμά σας και η ψήφος υπέρ.

Απλά είναι τόσο παράξενη αυτή η συμπεριφορά ...................................................................:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τα βιολετί μάτια πάντως δεν νομίζω ότι έχουν ιδιαίτερη σχέση με το κλίμα και είναι πολύ πιο σπάνια από την ομοφυλοφιλία. Είναι αφύσικα; Ομοίως και τα μάτια διαφορετικών χρωμάτων.
Το ότι ως κοινωνία έχουμε πάρει το σεξ πολύ στα σοβαρά, δεν σημαίνει ότι πρέπει να το λάβω υπόψιν και στις αναλογίες που θα κάνω. Άλλωστε, γι'αυτό λέγεται αναλογία και έφερα το παράδειγμα αυτό για συγκεκριμένο σκοπό. Προφανώς αν όλες οι συνιστώσες μιας αναλογίας ήταν ίδιες με αυτό με το οποίο παραλληλίζεται, θα ταυτιζόταν κιόλας με αυτό.


Μα σε ζώα που επίσης αναπαράγονται αμφιγονικά συναντάται, όχι στις αμοιβάδες.


Πολλοί άνθρωποι θίγουν την αισθητική μου χωρίς να είναι ομοφυλόφιλοι αλλά δεν θα τους απαγόρευα να εκφράζονται δημοσίως κατά οποιονδήποτε τρόπο. Διότι η προσβολή της δικής μου αισθητικής είναι πολύ πιο ασήμαντη από τη δική τους καταπίεση αν τους επιβαλλόταν κάτι τέτοιο.
Προσωπικά ούτε την αισθητική μου θίγουν οι ομοφυλόφιλοι --δεν μπορώ καν να διανοηθώ πώς θα μπορούσε να θίγει την αισθητική μου ένα ερωτευμένο ζευγάρι, από όποιους και να αποτελείτο-- αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις την αισθητική των άλλων με κανένα επιχείρημα. Πάντως, η αισθητική μας διαμορφώνεται σε τεράστιο βαθμό από τις εικόνες που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε.


1. Παραδοσιακά ο γάμος γίνόταν και με τη γυναίκα παρθένα. Επιλεκτικά μας νοιάζουν οι παραδόσεις;
2. Οι γνώσεις μου στα αρχαία είναι πολύ περιορισμένες, αλλά δεν βλέπω πού στο παραπάνω υπονοείται η αναπαραγωγή.
3. Δηλαδή και οι στείροι άνθρωποι δεν θα έπρεπε να παντρεύονται;
4. Να κάνω καμιά λίστα με τους όρους που ετυμολογικά και παραδοσιακά σήμαιναν το Χ και στη σημερινή κοινωνία σημαίνουν το Υ;
5. Δηλαδή το θέμα σου είναι πώς θα ονομάζεται; Ας το πούμε και μπακαλιάρο ρε παιδιά, η ουσία έχει σημασία :confused:



1. Δεν αναφέρθηκα πουθενά στην παράδοση..
2. :hmm::hmm: Σε εμένα φαίνεται ολοφάνερα...
3. Έχουν το πλεονέκτημα της υιοθεσίας!!!;)
4. Εσύ δεν είπες ότι οι γνώσεις σου στα αρχαία είναι πολύ περιορισμένες??? Κάνε, θα χαρώ να την διαβάσω!:)
5. Όχι.. Το θέμα μου είναι, να καταλαβαίνουμε μέχρι που είναι τα όριά μας και να διατηρούμε τις ισορροπίες... Πες το και κολοκύθι αν θες, no prob...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΗΝΟΥΛΑ

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
εγώ δε ξέρω. είμαι μπερδεμένη. από την άλλη όμως, είναι κι αυτοί άνθρωποι, έχουν επίσης συναισθήματα. ποιοί είμαστα εμείς που θα τους πούμε τί να κάνουν; οφείλουμε να σεβαστούμε την επιλογή τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οι κατάξανθοι με γαλανά μάτια άν βάψουν μαύρα τα μαλιά και φορέσουν φακούς επαφής κάνοντας τα μάτια τους να έχουν χρώμα βιολετί, είναι αφύσικο, ασχέτως ποσοστού.

Όπως ένας άνδρας να επιλέγει να παίξει ρόλο γυναίκας ή και το αντίθετο.
Υπάρχουν φυσικά βιολετί μάτια, σε πολύ μικρό ποσοστό. H Elizabeth Taylor είχε. Είναι αφύσικα άραγε, απλά επειδή είναι σπάνια;
Το ότι δεν είναι επιλογή το έχουμε πει εκατό φορές, το έχουν δηλώσει ακόμη και ομοφυλόφιλοι στο θέμα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι σου φαίνεται τόσο δυσνόητο.

Επίσης αφύσικο θεωρώ το ποσοστό σας εδώ στο στέκι.
"Μας"; Ποιών ακριβώς;

Συντριπτικά είστε γυναίκες και άνδρες τοποθετημένοι υπέρ στο θέμα.
Και καλά οι άνδρες, όμως οι γυναίκες τί γνωρίζετε για την ανδρική ομοφυλοφιλία ;
Είναι κάτι που σε καμία περίπτωση δεν θα μπορέσετε να καταλάβετε λόγο φυσιολογίας του σώματός σας.
Δεν διαθέτετε προστατικό αδένα. Κατα συνέπεια είστε αναρμόδιες να εκφέρετε γνώμη.
Μοναχά άν είχατε παντρευτεί κάποιον, και μετά απο κάποια χρόνια ίσως και ένα δύο παιδιά, διαπιστώσετε οτι είναι ομοφυλόφιλος, μόνο τότε αντιμετωπίζοντας το θέμα θα είχατε πείρα και σαφώς διαμορφωμένη γνώμη.
Άν τώρα συμπαραστέκεστε φιλικά προσκείμενες στην ομάδα των ομοφυλόφιλων, έ τότε είναι δικαίωμά σας και η ψήφος υπέρ.

Απλά είναι τόσο παράξενη αυτή η συμπεριφορά ...................................................................:/:
Να με συγχωρεί η χάρη σου, αλλά δεν θυμάμαι να σε ρώτησα ή να έδειξα ότι με ενδιαφέρει κατά οποιονδήποτε τρόπο αν πιστεύεις ότι μπορώ να εκφέρω άποψη ή όχι. Να είχες και κανένα επιχείρημα, να προβληματιστώ. Εν προκειμένω, το ρεζουμέ είναι "δεν έχεις προστατικό αδένα, άρα δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη", το οποίο δεν είναι επιχείρημα, είναι statement. Τα περί παντρεμένου ζευγαριού που λες παρακάτω είναι επίσης εντελώς αυθαίρετα.

1. Δεν αναφέρθηκα πουθενά στην παράδοση..
Όταν αναφέρεσαι στην αρχαιοελληνική του προέλευση και ερμηνεία προτάσσοντας την ως παράγοντα απαγορευτικό για την επέκταση του θεσμού και σε ομόφυλα ζευγάρια, οποιοσδήποτε νοήμων άνθρωπος διαβάσει αυτό που έγραψες, συμπεραίνει ότι θεωρείς ότι η ετυμολογία του (άρα η παραδοσιακή του ερμηνεία) θα έπρεπε να καθορίζει το ρόλο του στη σημερινή κοινωνία. Αλλιώς το όλο σχόλιο περί προέλευσης της λέξης δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.
2. :hmm::hmm: Σε εμένα φαίνεται ολοφάνερα...
Εξήγησε μου τότε και σε μένα την illiterate :)
3. Έχουν το πλεονέκτημα της υιοθεσίας!!!;)
Το οποίο εσύ η ίδια υποστηρίζεις να στερείται από τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια! Δηλαδή, "θεωρώ ότι δεν πρέπει να έχετε το Χ, και χωρίς Χ το Υ δεν έχει νόημα, άρα πρέπει να το στερηθείτε και αυτό". Θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται.
Παρεμπιπτόντως, τα ζευγάρια λεσβιών μπορούν μια χαρά να τεκνοποιήσουν. Άρα εν προκειμένω, η διάκριση αφορά τα ζευγάρια ομοφυλόφιλων ανδρών, καταλήγοντας ουσιαστικά σεξιστική και όχι ομοφοβική.

4. Εσύ δεν είπες ότι οι γνώσεις σου στα αρχαία είναι πολύ περιορισμένες??? Κάνε, θα χαρώ να την διαβάσω!:)
Έχει νόημα να χορεύουμε αυτό τον χορό; Νομίζω ξέρεις πολύ καλά ότι οι γλώσσες στην πάροδο του χρόνου προσαρμόζονται και εξελίσσονται, πολλές φορές αλλάζοντας λιγότερο ή περισσότερο νόημα από την αρχική τους ερμηνεία και ετυμολογία και αυτό είναι σημάδι υγείας και εξέλιξης, και σε καμία περίπτωση παρακμής. Για παράδειγμα, η λέξη "πολιτισμός" παλιότερα σήμαινε «διοίκηση των της πολιτείας πραγμάτων». Αργότερα χρησιμοποιήθηκε από τον Αδαμάντιο Κοραή για να αποδώσει το γαλλικό «civilisation». Υπάρχουν πλείστα όσα τέτοια παραδείγματα.

5. Όχι.. Το θέμα μου είναι, να καταλαβαίνουμε μέχρι που είναι τα όριά μας και να διατηρούμε τις ισορροπίες... Πες το και κολοκύθι αν θες, no prob...:redface:
Εμένα πάντως δεν μου κόβει αρκετά και δεν μπορώ να καταλάβω ούτε ποιά είναι αυτά τα όρια, ούτε σε ποιές ισορροπίες αναφέρεσαι. Ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τα μισόλογα. Είτε εξήγησε τι εννοείς, είτε άστο. Έτσι όπως είναι γραμμένο πάντως, έγω δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το υπονοούμενο, τι ακριβώς προτείνεις να συμπεριλαμβάνει το ...κολοκύθι και σε τι θα διαφέρει επί της ουσίας από τον (πολιτικό) γάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Έχω εξηγήσει πολλάκις σε αυτή την ... συζήτηση και μάλιστα σε εκτενέστατα post για την άποψή μου. Από αυτήν συμπεραίνει ο ... κάθε νοήμων άνθρωπος ποια είναι τα δικά μου όρια και οι ισορροπίες οι οποίες απλά ... υπονοούνται όπως λες, σε αυτό το τελευταίο post μου.
Για ακόμη μία φορά λοιπόν,
το πρόβλημα μου δεν είναι η σεξουαλική τους προτίμηση. Μπορεί αυτή η ομοφυλοφιλία να είναι για εμένα κάτι αφύσικο για την υπόσταση του ανθρώπου (και μην μου ξαναπείς ότι η ομοφυλοφυλία υπάρχει στη φύση γιατί μπορεί να υπάρχει σε ορισμένα είδη όπως πολύ σωστά είπες και συμφωνώ μαζί σου, αλλά ο άνθρωπος δεν είναι μέσα σε αυτά τα είδη!), όμως αποδέχομαι τα βασικά και θεμελιώδη τους δικαιώματα και δεν κάνω λόγο για το φαινόμενο αυτό.
Εκείνο όμως που με βρίσκει εκδιαμέτρου αντίθετη, είναι ο γάμος. Γιατί από την στιγμή που όλα τους τα θέματα και τα προβλήματα που εσείς παραθέσατε, λύνονται εύκολα με άλλες διαδικασίες (τις οποίες έχω επίσης αναφέρει σε προηγούμενα ποστ μου) ο γάμος είναι εντελώς περιττός. Αν ωστόσο έχουν τόσο μεγάλη βαθιά επιθυμία να βάλουν νυφικό, ας το βάλουν στο σπίτι τους.
Από την άλλη για να απαντήσω και στον ... συναισθηματικό παράγοντα που δεν είχα λάβει υπ' όψιν, δεν μπορώ να διανοηθώ πως μία τελετή διάρκειας μικρότερης της μισής ώρας, θα φέρει την ευτυχία ή ακόμη θα γεννήσει θετικά συναισθήματα ανάμεσα σε ένα ζευγάρι. Αν είσαι πραγματικά ευτυχισμένος και ικανοποιημένος με τη ζωή που κάνεις με τον σύντροφό σου, δεν χρειάζεται καμία τέτοια τελετή, αλλά αυτά τα ... θετικά και μοναδικά συναισθήματα τα βιώνεις καθημερινά από την ομορφιά της απλής, τρυφερής στιγμής, χωρίς να χρειάζονται μάρτυρες και λοιπές ιστορίες....
Τα όρια,οι ισορροπίες λοιπόν είναι αυτές. Ζουν μαζί, κάνουν τα πάντα μαζί, αλλά όχι στο γάμο (για όλους τους λόγους που εκθέσει μέχρι τώρα)..

Όμως κατάλαβες αυτή ήταν η απάντηση στο 5...
Στα υπόλοιπα 4 θα μου επιτρέψεις να μην μπω σε διαδικασία να απαντήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Μια συμβουλη σε αυτους που ειναι γενικοτερα κατα των ομοφυλοφιλων:
--> Καντε καμια προσπαθεια να γνωρισετε τετοια ατομα και μετα μιλιστε...:hmm:
Η τακτικη του να απορριπτει καποιος αμεσως το περιεργο ειναι σαφως εσφαλμενη...Ειναι μια πολυ ανωριμη κινηση,την οποια θυμαμαι εκανα στο δημοτικο και στο γυμνασιο...Πλεον εχω γνωρισει και κοριτσια και αγορια με αυτες τις ιδιαιτεροτητες και μπορω να πω, πως οποιος σνομπαρει και ειρωνευεται χωρις να τα γνωρισει, χανει.Επειδη λοιπον εχω κανει αυτο το βημα γνωριμιας,δεν μπορω να δεχομαι την απανθρωπη αντιμετωπιση τους ..Γιατι ουσιαστικα για αυτο προκειται απο την στιγμη που λεει καποιος ΟΧΙ στα δικαιωματα, που εχει ομως αυτος επειδη ειναι straight(!)
Γιατι τελικα ολες αυτες οι διακρισεις παιδια??Ας μου απαντησει καποιος...Ανθρωποι δεν ειναι και αυτοι?Διαφορετικες σεξουαλικες προτιμησεις,ποιος σας ειπε ομως οτι και στα αλλα ειναι "περιεργοι'?
Αντε να ειχε καποιος κανενα τραυμα θα το καταλαβαινα,αλλα το να προσπαθει απλα λογω πεισματος να περασει την γνωμη του ,εν αγνοια γιατι??Γιατι να πρεπει να το παιζει εξυπνος και αλανθαστος σε θεματα που δεν εχει γνωση?[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το ότι δεν είναι επιλογή το έχουμε πει εκατό φορές, το έχουν δηλώσει ακόμη και ομοφυλόφιλοι στο θέμα...
Και εκατό χιλιάδες ή εκατομυρια φορές να το πουνε οι γκέυ αυτό, λίγοι θα τους πιστέψουνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Και εκατό χιλιάδες ή εκατομυρια φορές να το πουνε οι γκέυ αυτό, λίγοι θα τους πιστέψουνε...

Αν είναι επιλογή δηλαδή σε ποιο σημείο το κάνει κακό;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μια συμβουλη σε αυτους που ειναι γενικοτερα κατα των ομοφυλοφιλων:
--> Καντε καμια προσπαθεια να γνωρισετε τετοια ατομα και μετα μιλιστε...:hmm:
Η τακτικη του να απορριπτει καποιος αμεσως το περιεργο ειναι σαφως εσφαλμενη...Ειναι μια πολυ ανωριμη κινηση,την οποια θυμαμαι εκανα στο δημοτικο και στο γυμνασιο...Πλεον εχω γνωρισει και κοριτσια και αγορια με αυτες τις ιδιαιτεροτητες και μπορω να πω, πως οποιος σνομπαρει και ειρωνευεται χωρις να τα γνωρισει, χανει.Επειδη λοιπον εχω κανει αυτο το βημα γνωριμιας,δεν μπορω να δεχομαι την απανθρωπη αντιμετωπιση τους ..Γιατι ουσιαστικα για αυτο προκειται απο την στιγμη που λεει καποιος ΟΧΙ στα δικαιωματα, που εχει ομως αυτος επειδη ειναι straight(!)
Γιατι τελικα ολες αυτες οι διακρισεις παιδια??Ας μου απαντησει καποιος...Ανθρωποι δεν ειναι και αυτοι?Διαφορετικες σεξουαλικες προτιμησεις,ποιος σας ειπε ομως οτι και στα αλλα ειναι "περιεργοι'?
Αντε να ειχε καποιος κανενα τραυμα θα το καταλαβαινα,αλλα το να προσπαθει απλα λογω πεισματος να περασει την γνωμη του ,εν αγνοια γιατι??Γιατι να πρεπει να το παιζει εξυπνος και αλανθαστος σε θεματα που δεν εχει γνωση?[...]|


Εγώ σου λέω, να προσπαθήσεις να διαβάσεις με ψυχραιμία κάποια προηγούμενα ποστ.
Προσωπικά δεν απορρίπτω κανέναν σαν προσωπικότητα γιατί πολύ απλά δεν τους γνωρίζω. Αλλά και εσύ είσαι εσφαλμένη αν νομίζεις, ότι επειδή τυχαίνει να συναναστρέφεσαι με δυο-τρεις ομοφυλόφιλους είσαι και ειδική πάνω στο θέμα. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. Γιατί δεν τους κρίνουμε ως προσωπικότητες, που μπορεί να είναι καταπληκτικοί άνθρωποι, αλλά σχολιάζουμε και συζητάμε πάνω στην συγκεκριμένη τους επιθυμία. Τώρα αν έχουν εκφραστεί και κάποιες απόψεις πάνω στην ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ δεν σημαίνει ότι βγάλαμε συμπέρασμα για την ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ του κάθε ομοφυλόφιλου.
Συγχέεις κάποια βασικά πράγματα για το πλαίσιο της συζήτησης...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Βασικα αυτο ηταν γενικο ,για οοσους τους απορριπτουν απευθειας,θεωροντας τα αγορια "φλωρους"και τα κοριτσια δεν ξερω και εγω τι!
Οχι ,δεν ειπα πως ειμαι φυσικα ειδικη και τα ξερω ολα,παρολο που εχω τρεις πολυ καλες φιλες που τυχαινει να ειναι bi και εχω συζητησει συχνα γιαυτο το θεμα...(ξερω και αρκετα άλλα ατομα, αλλά με αυτες εχω αναλυσει λιγο παραπανω το θεμα..:P)Απλα με ενοχλει οταν ατομα που δεν εχουν μιλισει στη ζωη τους εστω και με ενα τετοιο ατομο εκφραζουν αρνητικες κρισεις.Πως απορριπτεις χωρις να γνωρισεις?(δεν παει σε εσενα γενικο ειναι)
Οσο αφορα αυτο για τα δικαιωματα ειχα γραψει σε προηγουμενη σελιδα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Βασικα αυτο ηταν γενικο ,για οοσους τους απορριπτουν απευθειας,θεωροντας τα αγορια "φλωρους"και τα κοριτσια δεν ξερω και εγω τι!
Οχι ,δεν ειπα πως ειμαι φυσικα ειδικη και τα ξερω ολα,παρολο που εχω τρεις πολυ καλες φιλες που τυχαινει να ειναι bi και εχω συζητησει συχνα γιαυτο το θεμα...(ξερω και αρκετα άλλα ατομα, αλλά με αυτες εχω αναλυσει λιγο παραπανω το θεμα..:P)Απλα με ενοχλει οταν ατομα που δεν εχουν μιλισει στη ζωη τους εστω και με ενα τετοιο ατομο εκφραζουν αρνητικες κρισεις.Πως απορριπτεις χωρις να γνωρισεις?(δεν παει σε εσενα γενικο ειναι)
Οσο αφορα αυτο για τα δικαιωματα ειχα γραψει σε προηγουμενη σελιδα;)


:hmm:Οι βι είναι βέβαια μία άλλη κατηγορία, αλλά η ψυχολογία νομίζω των ανθρώπων είναι η ίδια...
Σε αυτό πάντως συμφωνούμε. Δεν τον απορρίπτεις ολοκληρωτικά σαν άνθρωπο αν δεν τον ξέρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Η μια απο αυτες τις τρεις λεσβια βασικα..μου εχει πει πως απο μικρη δημοτικο της αρεζαν μονο κοριτσια..η αλλη εδω και 3-4 χρονια μονο σχεσεις με κοριτσια,(στη αρχη ξεκινησε κανονικα με αγορια)ενω η αλλη, η πρωτη της σχεση ηταν με κοριτσι,αλλα παρολαυτα μου εχει πει πως δεν θα ελεγε οχι σε εναν ωραιο:)Θεωρισα πως ειναι περιττο να αναφερω το τι ακριβως μα ακριβως ειναι,γιατι οπως λες και εσυ σωστα η ψυχολογια τους ειναι ιδια.Και η λεσβια πιστευω πως δεν θα ελεγε οχι,(παρολο που της αρεσουν μονο κοριτσια απο μικρη) σε εναν πολυ ωραιο.Γιατι εχω ακουσει και περιστατικα..σε μεγαλυτερες ηλικιες να αλλαζουν ξαφνικα σεξουαλικες προτιμησεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αν είναι επιλογή δηλαδή σε ποιο σημείο το κάνει κακό;:hmm:

Αυτό είναι μια άλλη συζήτηση, (τόσο μεγάλη που μάλλον χρήζει καινουργιου θέματος). Σχετίζεται με τους σκοπους, τις προθέσεις, και τις αιτίες αυτής της επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Αυτό είναι μια άλλη συζήτηση, (τόσο μεγάλη που μάλλον χρήζει καινουργιου θέματος). Σχετίζεται με τους σκοπους, τις προθέσεις, και τις αιτίες αυτής της επιλογής.

Ποιος σκοπός, ποια πρόθεση και ποια αιτία μπορεί να καταστήσει αυτήν την επιλογή κατακριτέα και κακή;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ποιος σκοπός, ποια πρόθεση και ποια αιτία μπορεί να καταστήσει αυτήν την επιλογή κατακριτέα και κακή;:hmm:
Ποταποί σκοποί, σκεπασμένοι απο "τις καλύτερες προθέσεις", και όλα αυτά να προέρχονται απο άθλιες αιτίες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Ποταποί σκοποί, σκεπασμένοι απο "τις καλύτερες προθέσεις", και όλα αυτά να προέρχονται απο άθλιες αιτίες :)

Γίνε πιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Γίνε πιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ.:)

Πιστεύω ότι υπάρχουν δεδομένες οικογενειακές όσο και κοινωνικές συνθήκες που προωθούν την ομοφυλοφιλία. Στις οποίες το υποκειμενο επίσης πιστεύω ότι έχει επιλογή. Ομως εδώ είναι θέμα για τους γάμους των γκέυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
το πρόβλημα μου δεν είναι η σεξουαλική τους προτίμηση. Μπορεί αυτή η ομοφυλοφιλία να είναι για εμένα κάτι αφύσικο για την υπόσταση του ανθρώπου (και μην μου ξαναπείς ότι η ομοφυλοφυλία υπάρχει στη φύση γιατί μπορεί να υπάρχει σε ορισμένα είδη όπως πολύ σωστά είπες και συμφωνώ μαζί σου, αλλά ο άνθρωπος δεν είναι μέσα σε αυτά τα είδη!), όμως αποδέχομαι τα βασικά και θεμελιώδη τους δικαιώματα και δεν κάνω λόγο για το φαινόμενο αυτό.
Αυτό πάλι από που προκύπτει; Μια χαρά έχουμε δει ότι υπάρχει ομοφυλοφιλία στους ανθρώπους, αυτό δεν το αμφισβητεί καμία έρευνα, ούτε η καθημερινή εμπείρια. Στα ζώα δηλαδή είναι φυσικό ενώ στους ανθρώπους όχι; Επειδή έτσι θες εσύ; Δεν πάμε καλά μου φαίνεται.
(:lol: :lol: :lol: Μου ήρθε τώρα η εικόνα ενός μικρού κοριτσιού να χτυπάει το χέρι στο πάτωμα λέγοντας "δεν είναι φυσική, δεν είναι, δεν είναι, δεν είναι, νια νια νια", εξίσου "τεκμηριωμένο" μου φάνηκε το παραπάνω)
Εκείνο όμως που με βρίσκει εκδιαμέτρου αντίθετη, είναι ο γάμος. Γιατί από την στιγμή που όλα τους τα θέματα και τα προβλήματα που εσείς παραθέσατε, λύνονται εύκολα με άλλες διαδικασίες (τις οποίες έχω επίσης αναφέρει σε προηγούμενα ποστ μου) ο γάμος είναι εντελώς περιττός. Αν ωστόσο έχουν τόσο μεγάλη βαθιά επιθυμία να βάλουν νυφικό, ας το βάλουν στο σπίτι τους.
Εκατό φορές έχουμε πει ότι μιλάμε για πολιτικό γάμο, που κολλάει το νυφικό;
Από την άλλη για να απαντήσω και στον ... συναισθηματικό παράγοντα που δεν είχα λάβει υπ' όψιν, δεν μπορώ να διανοηθώ πως μία τελετή διάρκειας μικρότερης της μισής ώρας, θα φέρει την ευτυχία ή ακόμη θα γεννήσει θετικά συναισθήματα ανάμεσα σε ένα ζευγάρι.
Θα φέρει όμως πολλά χρήσιμα δικαιώματα και δυνατότητες. Γι'αυτό το λόγο άλλωστε γίνονται και οι περισσότεροι γάμοι μεταξύ ετερόφυλων.
Αν είσαι πραγματικά ευτυχισμένος και ικανοποιημένος με τη ζωή που κάνεις με τον σύντροφό σου, δεν χρειάζεται καμία τέτοια τελετή, αλλά αυτά τα ... θετικά και μοναδικά συναισθήματα τα βιώνεις καθημερινά από την ομορφιά της απλής, τρυφερής στιγμής, χωρίς να χρειάζονται μάρτυρες και λοιπές ιστορίες....
Τότε μην παντρευτείς εσύ. Το να στερείς το γάμο από κάποιους επειδή εσύ τον θεωρείς άσκοπο είναι ο ορισμός του φασισμού.
Τα όρια,οι ισορροπίες λοιπόν είναι αυτές. Ζουν μαζί, κάνουν τα πάντα μαζί, αλλά όχι στο γάμο (για όλους τους λόγους που εκθέσει μέχρι τώρα)..
Δηλαδή η κοινωνία να μην τους επιτρέψει τίποτα. Διότι αυτά που αναφέρεις, δεν χρειάζονται την άδεια κανενός για να τα κάνουν.
Ας τους κρύψουμε λοιπόν κάτω από το χαλί, τόσο καιρό καλά είμασταν.
Όμως κατάλαβες αυτή ήταν η απάντηση στο 5...
Στα υπόλοιπα 4 θα μου επιτρέψεις να μην μπω σε διαδικασία να απαντήσω...
Be my guest, καταλαβαίνω... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μια χαρά έχουμε δει ότι υπάρχει ομοφυλοφιλία στους ανθρώπους, αυτό δεν το αμφισβητεί καμία έρευνα, ούτε η καθημερινή εμπείρια. Στα ζώα δηλαδή είναι φυσικό ενώ στους ανθρώπους όχι;

Ούτε στα ζώα είναι φυσικό Λία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top