Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ο φίλος Άγγελος λοιπόν, έθεσε μια σημαντική παράμετρο στο θέμα: "Εντάξει", είπε, "ας δεχτούμε ότι κάποιοι άνθρωποι γεννιούνται πράγματι ομοφυλόφιλοι και δεν έχουν καμμία δυνατότητα επιλογής της σεξουαλικής τους ταυτότητας. Ωστόσο υπάρχουν και άνθρωποι και μάλιστα αρκετοί, οι οποίοι βρίσκονται κάπου στη μέση, οι οποίοι μπορούν να επιλέξουν και η επιλογή τους αυτή συναρτάται από τις κοινωνικές συνθήκες και από την εν γένει αποδοχή της ομοφυλοφιλίας στον καιρό τους. Έτσι, η προβολή των ομοφυλοφιλικών προτύπων ως αποδεκτών ή φυσιολογικών, αυξάνει τις πιθανότητες τούτοι οι ενδιάμεσοι να στραφούν προς το ίδιο φύλο, αντί να επιλέξουν την ετεροφυλοφιλία".

Κατ' αρχήν, τούτη η άποψη στέκει επιστημονικά, αφού για παράδειγμα ο Κίνσλεϋ, μετά από εκτεταμένη κι εμπεριστατωμένη έρευνα, κατέληξε ότι στο θέμα της ομοφυλοφιλίας θα μπορούσαμε να κατατάξουμε τους ανθρώπους σε μια κλίμακα από το 1 έως το 5, όπου με 1 βαθμολογούνται οι 100% ετεροφυλόφιλοι, ενώ με 5 οι 100% ομοφυλόφιλοι. Οι υπόλοιπες βαθμολογίες ανήκουν σε όσους βρίσκονται κάπου ανάμεσα, οι οποίοι αποτελούν και την πλειοψηφία του πληθυσμού. Δεν θεωρείτε λοιπόν εύλογο αγαπητοί συνομιλητές, το ότι μια κοινωνία ΔΕΝ θα έπρεπε να προβάλλει σωρηδόν ομοφυλοφιλικά πρότυπα, έτσι ώστε να μην αυξηθεί ο αριθμός των gay σε ποσοστά τα οποία θα δημιουργούσαν πρόβλημα στο κοινωνικό σύνολο; Εάν κάποιος μπορεί να επιλέξει μεταξύ ομοφυλοφιλίας κι ετεροφυλοφιλίας, δεν θα ήταν καλύτερο η κοινωνία να τον καθοδηγεί προς τη δεύτερη επιλογή;

Θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να διαβάσω τα επιχειρήματά σας επ' αυτού του ζητήματος...


:hmm::hmm: Πολυ ενδιαφερον...

Βασικα επιβεβαιωνει αυτο που πιστευα απο την αρχη...

Και ναι θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου οσον αφορα τα ομοφυλοφιλικα προτυπα που προβαλλονται...
Διοτι πραγματικα η κατασταση που επικρατει οχι μονο δεν βοηθα τους ομοφυλοφιλους και στρεφει αυτους που γερνουν προς την ομοφυλοφιλια, αλλα και δημιουργει και ομοφοβικους και προκατειλημενους αρνητικα προς τους ομοφυλοφιλους... Μια εντονη κοινωνικη αναταραχη δηλαδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Και ρωτώ εγώ,αυτός που είναι το 4 στην κλίμακα,γιατί πρέπει να μη γνωρισει πουθενα,να του αποκρυψει τελειως η κοινωνια την ομοφυλοφιλια?Για να παντρευτει γυναικα?Ειναι πιο θεμιτο αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ps: Επίτρεψέ μου να μην επανέλθω επί του θέματος, καθώς αναλωνόμαστε στα ίδια και τα ίδια. Η άποψή μου ταυτίζεται με την άποψη πολλών άλλων, οπότε και δεν έχει νόημα να ξαναπώ αυτά που έχεις ήδη διαβάσει ( ; ).
Είναι εντυπωσιακό ότι μετά από ούτε και γω ξέρω πόσα μηνύματα δεν έχει αλλάξει τίποτα. Μα τίποτα. Είναι φανερό ποια άποψη έχουν οι περισσότεροι, απλά μερικοί δεν αντιλαμβάνονται ότι είναι μειοψηφία και ότι δεν έχουν επιχείρημα. Ελπίζω σύντομα οι ομοφυλόφιλοι να πάρουν τα δικαιώματα τους και να τα χρησιμοποιήσουν όπως θέλουν. Μιλάμε για βασικά δικαιώματα και ακόμα και αν κάποιος κατακρίνει την ομοφυλοφιλία δεν έχω ακόμα μπορέσει να αντιληφθώ γιατί την καταδικάζει έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Είναι εντυπωσιακό ότι μετά από ούτε και γω ξέρω πόσα μηνύματα δεν έχει αλλάξει τίποτα. Μα τίποτα. Είναι φανερό ποια άποψη έχουν οι περισσότεροι, απλά μερικοί δεν αντιλαμβάνονται ότι είναι μειοψηφία και ότι δεν έχουν επιχείρημα. Ελπίζω σύντομα οι ομοφυλόφιλοι να πάρουν τα δικαιώματα τους και να τα χρησιμοποιήσουν όπως θέλουν. Μιλάμε για βασικά δικαιώματα και ακόμα και αν κάποιος κατακρίνει την ομοφυλοφιλία δεν έχω ακόμα μπορέσει να αντιληφθώ γιατί την καταδικάζει έτσι.

Να προσθέσω πάντως,αν και το έχω ξαναπεί,πως στα βασικά δικαιώματα των ομοφυλοφίλων δεν αναγνωρίζω την υιοθεσία παιδιών.Το γιατί αναλυτικά το έχω πει αρκετές σελίδες πίσω.

Από την άλλη,όταν ακούς πόσα παιδάκια σαπίζουν μόνα τους στα ελληνικά νοσοκομεία,αναρωτιέσαι,αν θα ήταν καλύτερα από το τίποτα.Τελος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Και ρωτώ εγώ,αυτός που είναι το 4 στην κλίμακα,γιατί πρέπει να μη γνωρισει πουθενα,να του αποκρυψει τελειως η κοινωνια την ομοφυλοφιλια?Για να παντρευτει γυναικα?Ειναι πιο θεμιτο αυτο?

Αυτος θα στραφει μονος του στην ομοφυλοφιλια... Δεν χρειαζεται την κοινωνια...

Ασε που μιλαμε ξεκαθαρα για την μη προβολη ομοφυλοφιλικων προτυπων... Ας τους αφησουμε να βρουνε τον δρομο τους μονοι τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αυτος θα στραφει μονος του στην ομοφυλοφιλια... Δεν χρειαζεται την κοινωνια...

Ασε που μιλαμε ξεκαθαρα για την μη προβολη ομοφυλοφιλικων προτυπων... Ας τους αφησουμε να βρουνε τον δρομο τους μονοι τους...

Αν μιλάμε για το πρότυπο-ξεφτύλα και για τα show,μαζί σου,αλλά γενικότερα,η κοινωνία δε θα πρέπει να κάνει πως δεν υπάρχουν,σαν να είναι αμαρτία.Και κυρίως,δε θα πρέπει να καλύπτονται αυτά που περνάνε αυτοί οι ανθρωποι,λόγω της διαφορετικότητάς τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Να προσθέσω πάντως,αν και το έχω ξαναπεί,πως στα βασικά δικαιώματα των ομοφυλοφίλων δεν αναγνωρίζω την υιοθεσία παιδιών.Το γιατί αναλυτικά το έχω πει αρκετές σελίδες πίσω.

Από την άλλη,όταν ακούς πόσα παιδάκια σαπίζουν μόνα τους στα ελληνικά νοσοκομεία,αναρωτιέσαι,αν θα ήταν καλύτερα από το τίποτα.Τελος πάντων.
Η υιοθεσία είναι πολύ λεπτό θέμα. Εγώ τείνω προς το ναι γιατί θεωρώ ότι είναι καλύτερο για το παιδί να μεγαλώσει ανάμεσα σε δύο άντρες ή δυο γυναίκες που θα το αγαπούν παρά να σαπίζει όπως λες σε κάποιο νοσοκομείο η ίδρυμα. Πάντως υπάρχουν πολλές αμφιβολίες και επιφυλάξεις για αυτό στην προκειμένη φάση ας επιτραπεί ο γάμος να δούμε πως θα πάει και μετά βλέπουμε.

Πάντως εννοείται ότι αν επιτραπέι θα πρέπει να γίνει πρώτα πολύ προσεχτικός έλεγχος για την καταλληλότητα της τάδε οικογένειας. Αυτό βέβαια θα πρέπει να ισχύει και σε υιοθεσία από ετεροφυόφιλα ζευγάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η υιοθεσία είναι πολύ λεπτό θέμα. Εγώ τείνω προς το ναι γιατί θεωρώ ότι είναι καλύτερο για το παιδί να μεγαλώσει ανάμεσα σε δύο άντρες ή δυο γυναίκες που θα το αγαπούν παρά να σαπίζει όπως λες σε κάποιο νοσοκομείο η ίδρυμα. Πάντως υπάρχουν πολλές αμφιβολίες και επιφυλάξεις για αυτό στην προκειμένη φάση ας επιτραπεί ο γάμος να δούμε πως θα πάει και μετά βλέπουμε.

Πάντως εννοείται ότι αν επιτραπέι θα πρέπει να γίνει πρώτα πολύ προσεχτικός έλεγχος για την καταλληλότητα της τάδε οικογένειας. Αυτό βέβαια θα πρέπει να ισχύει και σε υιοθεσία από ετεροφυόφιλα ζευγάρια.

Yeap συμφωνώ.Απλά λέω πως τείνω στο οχι,αν εχω δεδομένο πως απο τη μια εχω ενα ζευγαρι ετεροφιλοφιλων,κι απο την αλλη ενα ομοφυλοφιλων,που μεταξυ τους εχουν τις ιδιες σχεσεις,και νοιαζονται για τα παιδια το ιδιο και τα δυο ζευγαρια.Τοτε θα προτιμησω το ετεροφιλοφιλο ζευγαρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Επισης πιστεύω,πως ειτε εισαι ομοφυλόφιλος είτε όχι.Κι αν ειναι καποιος τελικα να καταληξει στο οτι με συντροφο ιδιου φιλου νιωθει πιο γεματος,γιατι καποιος να του αλλάξει αποψη σώνει και ντε?Απο φοβο μηπως πεσουν τα δικα μας στατιστικα?Μηπως οι gay γινουν πιο πολλοι?
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα στατιστικών. Υποτίθεται (και θα ήθελα ν' ακούσω απόψεις κι επ' αυτής της υπόθεσης) ότι το αντρικό πρότυπο έχει να προσφέρει πολλά στην κοινωνία, γι' αυτό και δεν έχει έως σήμερα καταρριφθεί. Θα μου πει κάποιος ότι το πρότυπο αυτό, όπως έχω συχνά γράψει παραπάνω, βασίζεται σε μεγάλο ποσοστό σε φαλλοκρατικούς μύθους και φυσικά δεν θα μπορώ να διαφωνήσω. Ωστόσο, ακόμη κι αν καταργούσαμε εντελώς κάθε φαλλοκρατική επιρροή, πάλι δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένα πρότυπο αρσενικής-ετεροφυλοφιλικής συμπεριφοράς που θα ήταν θετικό για την κοινωνία; Είστε αντίθετοι με τούτη την άποψη; :hmm:

Εάν λοιπόν οι gay γίνονταν πλειοψηφία, δεν θα κινδύνευε μ' εξαφάνιση ο ρόλος του ετεροφυλόφιλου άντρα στην κοινωνία; Επίσης, δεν θα διαταρασσόταν η αναπαραγωγική ισορροπία σε τέτοια περίπτωση; Κατανοείτε ότι σε τέτοια περίπτωση θα έπρεπε να θεσμοθετηθεί η πολυγαμία και ποιοι θα ήταν οι κοινωνικοί κλυδωνισμοί που κάτι τέτοιο θα προκαλούσε;

Έχουν τελικά απολύτως άδικο όσοι ανησυχούν για κάτι τέτοιο; Αν ναι, δεν έχω διαβάσει μέχρι σήμερα κάποιο πειστικό επιχείρημα επ' αυτού και πιστεύω ότι είναι επιτέλους ώρα να το θέσουμε ως παράμετρο στη συζήτηση, αντί όπως λέτε να αναμασούμε την ίδια στείρα αντιπαράθεση, που έχει οδηγήσει το thread σε κλείδωμα περισσότερες φορές από κάθε άλλο μέσα στο στέκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ωστόσο, ακόμη κι αν καταργούσαμε εντελώς κάθε φαλλοκρατική επιρροή, πάλι δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένα πρότυπο αρσενικής-ετεροφυλοφιλικής συμπεριφοράς που θα ήταν θετικό για την κοινωνία; Είστε αντίθετοι με τούτη την άποψη; :hmm:
Δεν νομίζω πως είναι κανείς αντίθετος με αυτή την άποψη αλλά μπορεί ο τάδε να μην θέλει να γίνει αυτό το πρότυπο μόνο και μόνο για να ωφεληθεί η κοινωνία. Και είναι άδικο να καταδικάζεται για αυτό. Και επίσης, νομίζω ότι πολλοί ετεροφυλόφιλοι στις σχέσεις τους δεν είναι καθόλου καλό πρότυπο αρσενικής-ετεροφυλοφιλικής συμπεριφοράς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα στατιστικών.
Δεν ειναι για μενα,αλλα δες και την αλλη πλευρα.Ουρλιαζει εδω και ποσες σελιδες πως αν σεβαστει η κοινωνια τους gay,αυτοι θα γινουν πλειοψηφια,λες και μιλαμε για προεκλογικη περιοδο.
Υποτίθεται (και θα ήθελα ν' ακούσω απόψεις κι επ' αυτής της υπόθεσης) ότι το αντρικό πρότυπο έχει να προσφέρει πολλά στην κοινωνία, γι' αυτό και δεν έχει έως σήμερα καταρριφθεί. Θα μου πει κάποιος ότι το πρότυπο αυτό, όπως έχω συχνά γράψει παραπάνω, βασίζεται σε μεγάλο ποσοστό σε φαλλοκρατικούς μύθους και φυσικά δεν θα μπορώ να διαφωνήσω. Ωστόσο, ακόμη κι αν καταργούσαμε εντελώς κάθε φαλλοκρατική επιρροή, πάλι δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένα πρότυπο αρσενικής-ετεροφυλοφιλικής συμπεριφοράς που θα ήταν θετικό για την κοινωνία; Είστε αντίθετοι με τούτη την άποψη; :hmm:
Δε διαφωνώ με το οτί το αντρικό πρότυπο είναι αναγκαίο,αλλα τη μειοψηφία που δεν το χει,κι αντιστοιχα τις γυναικες που δεν προβαλλουν το γυναικειο,δεν πρεπει να τις παραγκωνίσουμε.Ενα νομικο κωλοχαρτο δεν αρκει,γιατι κι ο ομοφυλοφιλος εχει αισθηματα.Αν θελει να παντρευτει,χωρις προκλησεις,δεν μπορω να του πω οχι.

Εάν λοιπόν οι gay γίνονταν πλειοψηφία, δεν θα κινδύνευε μ' εξαφάνιση ο ρόλος του ετεροφυλόφιλου άντρα στην κοινωνία; Επίσης, δεν θα διαταρασσόταν η αναπαραγωγική ισορροπία σε τέτοια περίπτωση; Κατανοείτε ότι σε τέτοια περίπτωση θα έπρεπε να θεσμοθετηθεί η πολυγαμία και ποιοι θα ήταν οι κοινωνικοί κλυδωνισμοί που κάτι τέτοιο θα προκαλούσε;
Απο που κι ως που αν οι κοινωνια σεβαστει τους gay,αυτοι θα γινουν πλειοψηφια?Αν μη τι άλλο,ενας βιολόγος(δε μιλάω ειρωνικά αυτή τη στιγμή),θα ξέρει πως αν δεν έχεις το γενετικό υπόβαθρο,δεν προκειται.Μην μπερδευουμε την ομοφυλοφιλια με τις κομματικες επιλογές,που αλλαζουν αναλογα με το τι μας συμφερει ατομικα και κοινωνικα,ξαναλεω.

Έχουν τελικά απολύτως άδικο όσοι ανησυχούν για κάτι τέτοιο;
Προφανως.
Αν ναι, δεν έχω διαβάσει μέχρι σήμερα κάποιο πειστικό επιχείρημα επ' αυτού και πιστεύω ότι είναι επιτέλους ώρα να το θέσουμε ως παράμετρο στη συζήτηση, αντί όπως λέτε να αναμασούμε την ίδια στείρα αντιπαράθεση, που έχει οδηγήσει το thread σε κλείδωμα περισσότερες φορές από κάθε άλλο μέσα στο στέκι.
Ελπίζω να ήμουν αν όχι πειστικός,κατανοητός σε αυτά που σκεφτομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αποχωρω απο την συζητηση ως ενδειξη διαμαρτυριας
Τους αγωνιστικούς μας χαιρετισμούς στα γραφεία του κόμματος στον Περισσό.
Κι αυτοί το ίδιο κάνουν όταν έχουν άδικο σε μια συζήτηση και δεν τους παίρνει: αποχωρούν. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δε διαφωνώ με το οτί το αντρικό πρότυπο είναι αναγκαίο,αλλα τη μειοψηφία που δεν το χει,κι αντιστοιχα τις γυναικες που δεν προβαλλουν το γυναικειο,δεν πρεπει να τις παραγκωνίσουμε.Ενα νομικο κωλοχαρτο δεν αρκει,γιατι κι ο ομοφυλοφιλος εχει αισθηματα.Αν θελει να παντρευτει,χωρις προκλησεις,δεν μπορω να του πω οχι.
Για να μην πιάσουμε και πάλι όλη την κουβέντα από την αρχή, θα υπενθυμίσω ότι σε τούτο τον κύκλο συζητάμε με βάση την παραδοχή ότι το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού ανήκει στο 2-4 της κλίμακας του Kinsley, δηλαδή έχουν σε μεγαλύτερο ή σε μικρότερο βαθμό κάποιες ομοφυλοφιλικές τάσεις (διαφωνώ παρεμπιπτόντως με την άποψη ότι όλοι αυτοί θα είναι bi, ωστόσο συμφωνώ ότι σε περίπτωση διαφήμισης του προτύπου πράγματι θ' αυξανόταν ο αριθμός των τελευταίων), τις οποίες θα εκδηλώσουν ή όχι, ανάλογα με τις κοινωνικές συνθήκες. Συνεπώς δεν μιλάμε για την μειοψηφία που εντάσσονται στο 5 της κλίμακας, όπου δεν διαφωνώ μαζί σου, αφού γι' αυτούς δεν υπάρχει άλλη επιλογή, αλλά για την αμφιταλαντευόμενη πλειοψηφία, η οποία σε περίπτωση επικράτησης ομοφυλοφιλικών προτύπων είναι δυνατόν να στραφεί εύκολα προς εκείνη την κατεύθυνση. Νομίζω ότι ούτε ο Άγγελος, ούτε ο Μπαγκς, ούτε ο Κορωνεύς ήταν κάθετα αντίθετοι με κάποια μορφή νομιμοποίησης της συμβίωσης μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου. Η μεγάλη τους ένσταση έγκειται στο λανσάρισμα της ομοφυλοφιλίας ως ισότιμης με την ομοφυλοφιλία, άσχετα εάν κανένας από αυτούς δεν μας εξήγησε επαρκώς τι ακριβώς σημαίνει η έννοια της "φυσιολογικότητας".

Απο που κι ως που αν οι κοινωνια σεβαστει τους gay,αυτοι θα γινουν πλειοψηφια?Αν μη τι άλλο,ενας βιολόγος(δε μιλάω ειρωνικά αυτή τη στιγμή),θα ξέρει πως αν δεν έχεις το γενετικό υπόβαθρο,δεν προκειται.Μην μπερδευουμε την ομοφυλοφιλια με τις κομματικες επιλογές,που αλλαζουν αναλογα με το τι μας συμφερει ατομικα και κοινωνικα,ξαναλεω.
Νομίζω ότι το εξηγώ δυο ποστ μου παραπάνω, ως υπόθεση προς συζήτηση, αλλά και εν τάχει στην αμέσως προηγούμενη παράγραφο του παρόντος ποστ. Ακριβώς επειδή είμαι βιολόγος, μπορώ να βλέπω τα πράγματα σε μεγαλύτερο βάθος από το συνηθισμένο, ωστόσο στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει λόγο τόσο πολύ η βιολογία, όσο η ψυχολογία και η κοινωνιολογία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η απάντηση που απαντά και στα ερωτήματα σου,είναι η απάντηση στην ερώτηση:Τι επιδρά σε μεγαλύτερο βαθμό,η γενετική ή η ψυχολογια?


Αν η απάντηση είναι η γενετική,σταματάμε εδω.

ΑΝ υπερτερεί η ψυχολογία,τότε πόσοι σε ποσοστο είναι οι κλίμακας 2-4?

Κι αν αυτοί είναι τόσοι ώστε να "κινδυνεύει" η πλειοψηφία,πόσο και προς τα που επηρεάζονται αυτοί απο τις κοινωνικές συνθήκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα στατιστικών. Υποτίθεται (και θα ήθελα ν' ακούσω απόψεις κι επ' αυτής της υπόθεσης) ότι το αντρικό πρότυπο έχει να προσφέρει πολλά στην κοινωνία, γι' αυτό και δεν έχει έως σήμερα καταρριφθεί. Θα μου πει κάποιος ότι το πρότυπο αυτό, όπως έχω συχνά γράψει παραπάνω, βασίζεται σε μεγάλο ποσοστό σε φαλλοκρατικούς μύθους και φυσικά δεν θα μπορώ να διαφωνήσω. Ωστόσο, ακόμη κι αν καταργούσαμε εντελώς κάθε φαλλοκρατική επιρροή, πάλι δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένα πρότυπο αρσενικής-ετεροφυλοφιλικής συμπεριφοράς που θα ήταν θετικό για την κοινωνία; Είστε αντίθετοι με τούτη την άποψη; :hmm:

Εάν λοιπόν οι gay γίνονταν πλειοψηφία, δεν θα κινδύνευε μ' εξαφάνιση ο ρόλος του ετεροφυλόφιλου άντρα στην κοινωνία; Επίσης, δεν θα διαταρασσόταν η αναπαραγωγική ισορροπία σε τέτοια περίπτωση; Κατανοείτε ότι σε τέτοια περίπτωση θα έπρεπε να θεσμοθετηθεί η πολυγαμία και ποιοι θα ήταν οι κοινωνικοί κλυδωνισμοί που κάτι τέτοιο θα προκαλούσε;

Μα και οι gay άνδρες δεν παύουν να είναι άνδρες. Οπότε το "αντρικό πρότυπο" εξακολουθεί να υπάρχει. Αν εξαιρέσουμε βέβαια τις "ξεφωνημένες" περιπτώσεις, που εκεί σίγουρα δεν υπάρχει "αντρικό πρότυπο".

Επίσης, μην ξεχνάμε και τις γυναίκες! Συνέχεια βλέπω να παραγκωνίζονται σε αυτή τη συζήτηση. Αν αυξανόταν ο αριθμός των ομοφυλόφιλων συνολικά, θα αυξανόταν κι ο αριθμός των ομοφυλόφιλων γυναικών. Οι οποίες μπορούν να τεκνοποιήσουν, χρησιμοποιώντας σπέρμα από δότη ή από κάποιο πρόθυμο φίλο τους. Επομένως δεν νομίζω πως θα υπήρχε μείωση στις γεννήσεις (αν αυτό εννοούσες με το "αναπαραγωγική ισορροπία").

Επίσης είναι ένα θέμα προς συζήτηση το κατά πόσο το "πρότυπο αρσενικής-ετεροφυλοφιλικής συμπεριφοράς" είναι όντως θετικό για την κοινωνία.

Σημείωση: Το αντρικό πρότυπο το βάζω σε εισαγωγικά επειδή δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σημαίνει και τι ακριβώς περιλαμβάνει. Επίσης δεν μου αρέσει η λέξη "πρότυπο" όταν χρησιμοποιείται για ανθρώπινες συμπεριφορές, πόσο μάλλον όταν αυτές αφορούν σε συμπεριφορές φύλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Νομίζω ότι ούτε ο Άγγελος, ούτε ο Μπαγκς, ούτε ο Κορωνεύς ήταν κάθετα αντίθετοι με κάποια μορφή νομιμοποίησης της συμβίωσης μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου. Η μεγάλη τους ένσταση έγκειται στο λανσάρισμα της ομοφυλοφιλίας ως ισότιμης με την ομοφυλοφιλία, άσχετα εάν κανένας από αυτούς δεν μας εξήγησε επαρκώς τι ακριβώς σημαίνει η έννοια της "φυσιολογικότητας".

σωστος,, αν και διαφωνω στο τελευταιο..εχω βαρεθει να εξηγω και να εκθετω τις ιδεες μου εδω μεσα..απλα ο καθενας διαβαζει οτι θελει..


Αν αυξανόταν ο αριθμός των ομοφυλόφιλων συνολικά, θα αυξανόταν κι ο αριθμός των ομοφυλόφιλων γυναικών. Οι οποίες μπορούν να τεκνοποιήσουν, χρησιμοποιώντας σπέρμα από δότη ή από κάποιο πρόθυμο φίλο τους. Επομένως δεν νομίζω πως θα υπήρχε μείωση στις γεννήσεις (αν αυτό εννοούσες με το "αναπαραγωγική ισορροπία").

μπραβο..αυτη ειναι η λυση!
ας γινουμε ολοι ομοφυλοφιλοι..!
η τεχνητη γονιμοποιηση φτανει..

θα μπρουσα να γελασω ,,αν δεν ηταν τοσο τραγικη αυτη η εικονα για το μελλον..

να αναφερω ποσο μικρη επιτυχια και επιπλοκες εχει η τεχνητη γονιμοποιηση?ή ακομα και για διαφορες στα εμβρυα του σωληνα συμφωνα με καποιες ερευνες?

ελεος,,τι ακοκυ εδω μεσα..
η τεχνολογια στην υπηρεσια της διαστροφης...
δεν ξερω που ειναι τα ορια..αλα θα μαθουμε συντομα απο οτι βλεπω..
και με το σκληρο τροπο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Νομίζω ότι ούτε ο Άγγελος, ούτε ο Μπαγκς, ούτε ο Κορωνεύς ήταν κάθετα αντίθετοι με κάποια μορφή νομιμοποίησης της συμβίωσης μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου. Η μεγάλη τους ένσταση έγκειται στο λανσάρισμα της ομοφυλοφιλίας ως ισότιμης με την ΕΤΕΡΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ.

Και η διαφωνια της δικης μου πλευρας ειναι οτι οι πολιτες ανεξαρτητα σεξουαλικοτητας πρεπει να αντιμετωπιζονται ισοτιμα,αλλιως ξαναπαμε σε εποχες Απαρχαϊντ,που οι λευκοι δε θεωρουσαν τον εγχρωμο φυσιολογικό.Μην πει κανεις " δεν ειναι το ιδιο " Κι εκεινοι τοτε θεωρουσαν πως ενας εγχρωμος είναι χαμηλου IQ και δεν μπορει να οφελησει την κοινωνια οσο ενας λευκος,αρα δεν μπορει να θεωρειται ισοτιμος.Διολου τυχαιο και το οτι ο Ναζισμος κυνηγησε τους ομοφυλοφιλους οσο και τους Εβραιους και λοιπους μεταναστες.


Φοβια στη διαφορετικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
μπραβο..αυτη ειναι η λυση!
ας γινουμε ολοι ομοφυλοφιλοι..!
η τεχνητη γονιμοποιηση φτανει..
θα μπρουσα να γελασω ,,αν δεν ηταν τοσο τραγικη αυτη η εικονα για το μελλον..
να αναφερω ποσο μικρη επιτυχια και επιπλοκες εχει η τεχνητη γονιμοποιηση?ή ακομα και για διαφορες στα εμβρυα του σωληνα συμφωνα με καποιες ερευνες?
ελεος,,τι ακοκυ εδω μεσα..
η τεχνολογια στην υπηρεσια της διαστροφης...
δεν ξερω που ειναι τα ορια..αλα θα μαθουμε συντομα απο οτι βλεπω..
και με το σκληρο τροπο..

Δίκιο έχει ένας καθηγητής μου που υποστηρίζει ότι τους Έλληνες η ημιμάθεια θα τους φάει.
Εσύ μιλάς για την IVF (in vitro fertilisation), η οποία όντως είναι δύσκολη και με χαμηλά ποσοστά επιτυχίας. Τώρα για το αν υπάρχουν διαφορές στα έμβρυα, δεν το γνωρίζω ούτε έχω υπόψιν τις έρευνες που αναφέρεις, αν μπορείς παρέθεσέ τις.
Στην περίπτωση των ομοφυλόφιλων γυναικών, γίνεται απλά έγχυση του σπέρματος στον τράχηλο της μήτρας, δεν γίνεται δηλαδή εξωσωματική γονιμοποίηση. Άρα υπό μία έννοια δεν είναι τεχνητή γονιμοποίηση. Το μόνο που αλλάζει είναι ότι στην μία περίπτωση το σπέρμα εξέρχεται από το πέος ενώ στην άλλη από μια πιπέτα. Το αστείο είναι ότι προ ολίγων ημερών διάβαζα το εξής άρθρο στο shine.yahoo.com (ένα site που απεθύνεται σε γυναίκες) : How to Knock Yourself Up Without a Man.
Τώρα, το κατά πόσο είναι ηθικό να γίνεται γονιμοποίηση με αυτό τον τρόπο είναι άλλη ιστορία. Επίσης, θα μπορούσε να υποστηρίξει κανείς ότι και τα υπογόνιμα ζευγάρια ίσως να έχουν κάποιο λόγο που αδυνατούν να συλλάβουν με τις φυσικές μεθόδους και επομένως ίσως να είναι αθέμιτο να επεμβαίνουμε στη φύση στην προσπάθεια μας να τους βοηθήσουμε να αποκτήσουν παιδί.
Και επίσης, ας μην ξεχνάμε ότι μπορεί μια λεσβία να κάνει σεξ χωρίς προφυλάξεις με άνδρα/άνδρες μέχρι να μείνει έγκυος. Η σύλληψη σε αυτή την περίπτωση θα έχει πραγματοποιηθεί με τον συνηθισμένο τρόπο, δηλαδή από την συνουσία ενός άνδρα με μία γυναίκα. Όμως είναι ηθικό;
Ξεφύγαμε όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Και η διαφωνια της δικης μου πλευρας ειναι οτι οι πολιτες ανεξαρτητα σεξουαλικοτητας πρεπει να αντιμετωπιζονται ισοτιμα,αλλιως ξαναπαμε σε εποχες Απαρχαϊντ,που οι λευκοι δε θεωρουσαν τον εγχρωμο φυσιολογικό.Μην πει κανεις " δεν ειναι το ιδιο " Κι εκεινοι τοτε θεωρουσαν πως ενας εγχρωμος είναι χαμηλου IQ και δεν μπορει να οφελησει την κοινωνια οσο ενας λευκος,αρα δεν μπορει να θεωρειται ισοτιμος.Διολου τυχαιο και το οτι ο Ναζισμος κυνηγησε τους ομοφυλοφιλους οσο και τους Εβραιους και λοιπους μεταναστες.


Φοβια στη διαφορετικοτητα.
Δεν συμφωνώ με τους Ναζί.
Θέλω να σε ρωτήσω όμως να μου πεις κατα την γνώμη σου, σε τι έχουν ωφελήσει ή βλάψει γενικά την ανθρωπότητα οι ομάδες που κυνηγήθηκαν απο τους Ναζί ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ με τους Ναζί.
Θέλω να σε ρωτήσω όμως να μου πεις κατα την γνώμη σου, σε τι έχουν ωφελίσει ή βλάψει γενικά την ανθρωπότητα ;

Οι Ναζί ή οι ομοφυλόφιλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top