Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εδώ straight.Θελετε και ιστορικο με τις σχέσεις μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
βασικα κατι που θα μ αρεσε ειναι να βγει ενας οντως ομοφυλοφιλος (αντρας ή γυναικα) και να μιλησει για την εμπειρια του (πως το καταλαβε κλπ).
εγω δεν εχω καποιον γνωστο που να ξερω πως ειναι οποτε θα με βοηθουσε ισως να καταλαβω καλυτερα αυτους τους συνανθρωπους μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ναι,θα ηταν καλο,αν υπηρχε κλίμα δεκτικότητας όμως.Σε καποιον άλλο πλανήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εδώ straight.Θελετε και ιστορικο με τις σχέσεις μου?
όχι..
φωτογραφίες ..:P




και δεν ειπα οτι απαγορευω σε κανενα τιποτα,,

αλλα στο αν η ομοφυλοφιλια ειναι φυσιολογικη οπως η ετεροφυλοφιλια,,η επιστημη βλεπω οτι δεν ειναι 100% σιγουρη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
διαφωνω μ αυτο που λες. πιστευω οτι αν καποιος μιλησει μεστα και νηφαλια χωρις να προσβαλλει κανεναν, σ ενα χωρο οπως αυτός, δε θα ειχε κανενα προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
όχι..
φωτογραφίες ..:P




και δεν ειπα οτι απαγορευω σε κανενα τιποτα,,

αλλα στο αν η ομοφυλοφιλια ειναι φυσιολογικη οπως η ετεροφυλοφιλια,,η επιστημη βλεπω οτι δεν ειναι 100% σιγουρη..

στο πρωτο σκελος απαντησα με pm,στο δευτερο,τα παμε,δε λεω πως ειναι κατι οπως η ετεροφυλοφιλια,αλλα για καποιο λογο υπαρχει .Ναι αν γινουμε ολοι gay ,θα εξαφανιστει το ειδος,αλλα αυτο δε σημαινει πως το ειδος πρεπει να εξαφανισει τους gay.

διαφωνω μ αυτο που λες. πιστευω οτι αν καποιος μιλησει μεστα και νηφαλια χωρις να προσβαλλει κανεναν, σ ενα χωρο οπως αυτός, δε θα ειχε κανενα προβλημα.

Παρακολουθησε τη συζητηση απο την αρχη και θα καταλαβεις τι εννοω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δε λεω πως ειναι κατι οπως η ετεροφυλοφιλια,αλλα για καποιο λογο υπαρχει .Ναι αν γινουμε ολοι gay ,θα εξαφανιστει το ειδος,αλλα αυτο δε σημαινει πως το ειδος πρεπει να εξαφανισει τους gay.
μμμμμμμμ...

εδω σαν να συμφωνουμε..:worry::hmm:
πως το ειδος πρεπει να εξαφανισει τους gay
παντως και να ηθελε η κοινωνια δεν θα μπορουσε να τους εξαφανισει..

δεν ειναι σαν την ετεροφυλοφιλια,,,αλλα ειναι κατι χειροτερο?κατωτερο?;)
δεν τα παραταω..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
μμμμμμμμ...

εδω σαν να συμφωνουμε..:worry::hmm:
παντως και να ηθελε η κοινωνια δεν θα μπορουσε να τους εξαφανισει..

δεν ειναι σαν την ετεροφυλοφιλια,,,αλλα ειναι κατι χειροτερο?κατωτερο?;)
δεν τα παραταω..:D

Ανεξήγητα διαφορετικό? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
απο την αρχη? λολ. δεν εχω τοοοσο χρονο:P
παντως γενικα εχω κοιταξει αυτη τη συζητηση πολλες φορες, και ειδα οτι τα αιματα αναβουν μονο οταν φτανουμε στα ζητηματα επι του πρακτεου. τι θα γινει στην κοινωνια, ποια τα προτυπα για τα παιδια μας κλπ.
επι του θεωρητικου κομματιου ομως δεν εχω δει καποια σημαντικη ενσταση ("δεν εχω προβλημα τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του"- ολοι σχεδον το λενε) οποτε θεωρω πως θα ηταν καλο να εχουμε καποια μαρτυρια απο πρωτο χερι, για να μας βοηθησει λιγο να μπουμε και στην ψυχολογια ενος τετοιου ανθρωπου, και ισως τοτε να ειμαστε πιο ανεκτικοι(?), ισως να κατανουμε καλυτερα.
πιστευω οτι ειναι δυνατον γιατι την πλειοψηφια που γραφει εδω μαι χαρα πολιτισμενη τη βλεπω γαι ν ακουσει κατι τετοιο. στο κατω κατω οι ομοφυλοφιλοι εχουν χορτασει κατηγοριες. δε νομιζω να ιδρωνει ετσι ευκολα το αυτι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
απο την αρχη? λολ. δεν εχω τοοοσο χρονο:P
παντως γενικα εχω κοιταξει αυτη τη συζητηση πολλες φορες, και ειδα οτι τα αιματα αναβουν μονο οταν φτανουμε στα ζητηματα επι του πρακτεου. τι θα γινει στην κοινωνια, ποια τα προτυπα για τα παιδια μας κλπ.
επι του θεωρητικου κομματιου ομως δεν εχω δει καποια σημαντικη ενσταση ("δεν εχω προβλημα τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του"- ολοι σχεδον το λενε) οποτε θεωρω πως θα ηταν καλο να εχουμε καποια μαρτυρια απο πρωτο χερι, για να μας βοηθησει λιγο να μπουμε και στην ψυχολογια ενος τετοιου ανθρωπου, και ισως τοτε να ειμαστε πιο ανεκτικοι(?), ισως να κατανουμε καλυτερα.
πιστευω οτι ειναι δυνατον γιατι την πλειοψηφια που γραφει εδω μαι χαρα πολιτισμενη τη βλεπω γαι ν ακουσει κατι τετοιο. στο κατω κατω οι ομοφυλοφιλοι εχουν χορτασει κατηγοριες. δε νομιζω να ιδρωνει ετσι ευκολα το αυτι τους.
Oύτε χρόνο ούτε διάθεση λογικά και καλά κάνεις γιατί... Τέλος πάντων εγώ αν ήμουν ομοφυλόφιλη ίσως το έλεγα στο συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν θα μοιραζόμουν ποτέ την εμπειρία μου. Και θα το δεις αν το κάνει κάποιος. Και από τον τρόπο που το ζητάνε φαίνεται.
Πάντως ξαναβγαίνουμε εκτός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ανεξήγητα διαφορετικό? :P
στριψε λιγο ακομα...
καλα πας..:D


παντως γενικα εχω κοιταξει αυτη τη συζητηση πολλες φορες, και ειδα οτι τα αιματα αναβουν μονο οταν φτανουμε στα ζητηματα επι του πρακτεου. τι θα γινει στην κοινωνια, ποια τα προτυπα για τα παιδια μας κλπ.
επι του θεωρητικου κομματιου ομως δεν εχω δει καποια σημαντικη ενσταση ("δεν εχω προβλημα τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του"- ολοι σχεδον το λενε) οποτε θεωρω πως θα ηταν καλο να εχουμε καποια μαρτυρια απο πρωτο χερι, για να μας βοηθησει λιγο να μπουμε και στην ψυχολογια ενος τετοιου ανθρωπου, και ισως τοτε να ειμαστε πιο ανεκτικοι(?), ισως να κατανουμε καλυτερα.
σωστααα
αλλα στην πραξη ειναι η ουσια,,και η πληγη συχνα στην κοινωνια..

αλλα οταν φτανουμε εκει κανει τζιζ...αναβουν τα αιματα.


Oύτε χρόνο ούτε διάθεση λογικά και καλά κάνεις γιατί... Τέλος πάντων εγώ αν ήμουν ομοφυλόφιλη ίσως το έλεγα στο συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν θα μοιραζόμουν ποτέ την εμπειρία μου. Και θα το δεις αν το κάνει κάποιος. Και από τον τρόπο που το ζητάνε φαίνεται.
.
το εχει μοιραστει ο gandalf..προς τιμην του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
στριψε λιγο ακομα...
καλα πας..:D


σωστααα
αλλα στην πραξη ειναι η ουσια,,και η πληγη συχνα στην κοινωνια..

αλλα οταν φτανουμε εκει κανει τζιζ...αναβουν τα αιματα.
Αντιμετώπισέ τον ως ισότιμο ανθρωπο τον άλλο και δε θα έχει λόγο να κρυφτεί.το οτι αναγκάζεται να κρύβεται δε μειώνει τον ίδιο στην τελική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Να κάνουν ότι άλλο θέλουν είμαι αρνητικός στο να υιοθετούν παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Αντιμετώπισέ τον ως ισότιμο ανθρωπο τον άλλο και δε θα έχει λόγο να κρυφτεί.το οτι αναγκάζεται να κρύβεται δε μειώνει τον ίδιο στην τελική.
Ή μπορεί απλά να μη θέλει να μοιραστεί τα προσωπικά του. Τέλος. Ανεξαρτήτως, αν είναι gay ή ότι άλλο. Μπορεί να μην κρύβεται απλά να είναι πιο κλειστός σαν άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Chemwizard: Αρχίζω να πιστεύω ότι τελικά οι bisexual υφίστανται μεγαλύτερο ρατσισμό από τους ομοφυλόφιλους! Believe it or not, ναι υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν προτίμηση και βρίσκονται στο 3. Όσον αφορά το τι σημαίνει το κάθε τι, μπορείς να ανατρέξεις στη Wikipedia, αντί να κάνεις αυθαίρετες εικασίες.
Όσον αφορά αυτό που έγραψα ότι οι έρευνες έχουν αμφισβητηθεί που τρέξατε να υπρερψηφίσετε, δεν εννοώ ότι έχει αμφισβητηθεί το νόημα τους. Τα νούμερα που παρουσίαζαν έχουν αμφισβητηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
@Chemwizard: Αρχίζω να πιστεύω ότι τελικά οι bisexual υφίστανται μεγαλύτερο ρατσισμό από τους ομοφυλόφιλους! Believe it or not, ναι υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν προτίμηση και βρίσκονται στο 3. Όσον αφορά το τι σημαίνει το κάθε τι, μπορείς να ανατρέξεις στη Wikipedia, αντί να κάνεις αυθαίρετες εικασίες.
Όσον αφορά αυτό που έγραψα ότι οι έρευνες έχουν αμφισβητηθεί που τρέξατε να υπρερψηφίσετε, δεν εννοώ ότι έχει αμφισβητηθεί το νόημα τους. Τα νούμερα που παρουσίαζαν έχουν αμφισβητηθεί.

Πριν αρχίσεις να κανεις εικασιες για τα πιστεύω μου-χωρις αυτό να εμπεριέχει ειρωνία-μπες στον κοπο να με ρωτήσεις αναλυτικότερα τι εννοώ.(Δεν ειναι η πρώτη φορά,και δε θελω να δημιουργουνται λανθασμενες εντυπώσεις)

Με βάση το πως τα βλέπω,δε θεωρω πως υπαρχει ανθρωπος που δεν προτιμα εστω και ελάχιστα,κάτι από τα δυο (και δεν μπορεις να με αναγκάσεις να το πιστεψω,ειδικα με το wiki.)

Ακομη και να υπαρχει ομως,δεν επιθυμω να τον κρινω,είτε επιλεξει να παντρευτει άντρα,είτε γυναίκα.

Και σε αυτό,δε νομίζω να διαφωνούμε σε κάτι.

Παντως,ο διαχωρισμός των ανθρώπων σε επίπεδα,ενισχύει την ομοφοβία,σκέψου το.Προσωπικά,δεν ενθαρρύνω το διαχωρισμό σε επίπεδα,ή κατηγορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αφου ολοι οι γκει αντρες ειναι και αυτοι αντρες , και απο οτι εχω καταλαβει εδω στο φορουμ εκτος απο φανατικους υπερασπιστες των ομοφυλοφιλων εχουμε και αρκετους ομοφυλοφυλους . γιατι δεν μας λετε ποιοι απο εσας ειναι γκει ??. τουλαχιστον εδω στο φιλελευθερο φορουμ με nickname .
γιατι κρυβεστε λοιπον ?
γιατι δεν το κανετε αφου ειστε αντρες αλλα διαφορετικου επιπεδου οχι μπρουταλ βαρβαροι οπως εμεις με τριχες παντου .??
εδω σε θελω καβουρα .. γιατι πολλα δικαιωματα εχετε αλλα ξανα καμια υποχρεωση .

FAIL


Έχω υπόψιν μου τουλάχιστον ... 2 άτομα που έχουν πει δημοσίως τις προτιμήσεις τους. Δεν θα κάτσω βέβαια να σου πω ονόματα ή να σου δώσω links, γιατί δεν ούτε εγώ ούτε κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σου αποδείξουμε κάτι.



Εκτός αν έχεις βάλει υποψηφιότητα για την Miss Koutsobola 2010.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Γιατί να στραφούν στο 1 ή το 5 πηγαίνοντας κόντρα στη φύση τους; Γιατί πρέπει όλα να είναι άσπρο ή μαύρο;

Κι οσο για την τελευταία ερώτηση,την απαντησα ήδη.Αυτο που εσύ λες 4,κι εγώ λέω ομοφυλόφιλο,γιατι να πρεπει η κοινωνια να τον στρεψει καπου.Ειναι πιο θεμιτο δηλαδη να παντευτει γυναίκα?

Προσωπικά αμφισβητώ την εν λόγω έρευνα,επειδή έχω κάποια ερωτήματα.

Πχ ποια διαφορά έχει ενας αντρας του 1 με εναν αντρα του 2?

Την έχει μεγαλύτερη,τελειωνει γρηγορότερα,πλακωνει τη γυναικα του στο ξύλο κατα τη διαρκεια του σεξ?Η μηπως ο 2 αν δει εναν αντρα του 1 ενδεχομένως να σκεφτεί ως...γυναίκα?Μηπως εχει να κανει με το αν κλαις βλέποντας ταινιες?

Ο 3...τι ακριβώς κάνει?Δε γίνεται ακόμη και με τα δυο φύλα να δέχεσαι να πας,να μην έχεις σεξουαλική προτίμηση:/:

Ο 4?Νταξ είμαι gay,αλλα αν βρω καμιά καλή ξυπνά το αρσενικό μέσα μου?

Κι ο 5 ειναι αυτος που (ανεκδοτο - λογοκρισια - το λεω μόνο πριβέ )

Για μένα ή είσαι,ή δεν είσαι ομοφυλόφιλος.(γενετικά μιλώντας)Αν σου αρέσουν και τα δύο,με μια ελαφρή προτίμηση στο ένα από αυτά,τότε είναι που για μένα πρέπει να δεις το τι δεν παει καλά με τα ψυχολογικά σου.
Δεν είναι τόσο απλοϊκά τα πράγματα, όσο θέλεις να τα παρουσιάσεις. Όσοι ανήκουν στις ενδιάμεσες κατηγορίες, έχουν κάποιες υφέρπουσες τάσεις, οι οποίες δεν εκδηλώνονται άμεσα, ούτε και είναι τόσο επιτακτικές ώστε να πιέζουν προς αυτήν την κατεύθυνση. Κάποιος που μερικές φορές βλέπει ανδρικά κορμιά στις αφίσες και νιώθει κάπως να αναστατώνεται, κάποιος που σε εφηβική ή παιδική ηλικία χαϊδευόταν ή αυνανιζόταν με κάποιον φίλο του, κάποιος που είχε μια περιστασιακή επαφή με κάποιον άντρα, στο στρατό ή σε διακοπές, όμως δεν συνέβη ξανά, αλλά μερικές νύχτες το αναπολεί κλπ, εντάσσεται στις κατηγορίες αυτές. Όσα ανέφερα ως παραδείγματα, είναι αρκετά συχνά στον πληθυσμό, εξ όσων έχω διαβάσει και γνωρίσει. Είναι πολύ περισσότεροι απ' όσο θα πιστεύατε...

Οι άνθρωποι αυτοί δεν υποφέρουν με την ετεροφυλοφιλική σεξουαλικότητα, ούτε νιώθουν ιδιαίτερα καταπιεσμένοι. Ωστόσο και η ομοφυλοφιλική επαφή μπορεί να αποδειχτεί εξίσου ικανοποιητική γι' αυτούς, ιδιαίτερα εάν δεν συνοδεύεται από κανέναν φραγμό ηθικής φύσεως!! Αυτό που ουσιαστικά τους κρατά μεταξύ των ετεροφυλόφιλων ανδρών, είναι κυρίως η αίσθηση την οποία αποκομίζουν από το κοινωνικό σύνολο, ότι η περισσότερο αποδεκτή επιλογή είναι η ετεροφυλοφιλική, ενώ η ομοφυλοφιλική νοείται ως δευτερεύουσα και όχι ισότιμη. Το γεγονός επίσης ότι δεν προβάλλεται η ομο- επιλογή με την ίδια ένταση όσο η ετερο- επιλογή, παίζει κι αυτό τον ρόλο του. Με λίγα λόγια, οι άνθρωποι που ανήκουν στις ενδιάμεσες κατηγορίες ουσιαστικά μπορούν να ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ τη σεξουαλικότητά τους και θεωρείται ότι τυχόν εξίσωση των δύο επιλογών, τόσο από την άποψη της ηθικής δικαίωσης, όσο κι από αυτήν της προβολής της, θα αυξήσει σημαντικά τον αριθμό αυτών που θα επιλέξουν τελικά την ομο-επιλογή. Ο μύθος μάλιστα λέει πως η αύξηση αυτή θα είναι δραματική, ίσως με μια δόση υπερβολής.

Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο οι αντι-ομοφυλόφιλοι ανησυχούν, ορισμένοι τρομοκρατούνται, ωστόσο προσωπικά δεν θα βιαστώ ν' απορρίψω τούτη τη συγκεκριμένη ανησυχία, τόσο αβασάνιστα.

Έτσι λοιπόν, στην πορεία τούτου του θέματος, οι αντι-ομοφυλόφιλοι συζήτησαν επί μακρόν, διάβασαν τα επιχειρήματά μας σχετικά με τη δημοκρατία, την ελευθερία, την ισότητα κλπ, από κάποια πείστηκαν. Όλοι όμως έθεσαν μια λεπτή κόκκινη γραμμή! "Εντάξει", είπαν, "ας νομιμοποιήσουμε με κάποιον τρόπο τη συμβίωσή τους, ας μην τους καταπιέσουμε. Ναι, να μην τους προπηλακίζει και να μην τους προσβάλλει κανένας, αυτό απολύτως δεκτό. Δεν μπορούμε όμως να δεχτούμε την ΕΞΙΣΩΣΗ της ομοφυλοφιλίας με την ετεροφυλοφιλία, γιατί κάτι τέτοιο θεωρούμε ότι θα επέφερε τεράστια ανισορροπία στην κοινωνία, συνεπώς καταπατά τις δικές μας ελευθερίες". Άλλωστε, ίσως να έχετε προσέξει στις συζητήσεις, τόσο εδώ, όσο και στο ischool, ότι εκείνοι που πρόσκεινται θετικά προς τον γάμο ομοφυλόφιλων, αλλά θα είχαν σημαντική αντίρρηση για το ζήτημα της υιοθεσίας, είναι χαρακτηριστικά πολλοί. Απ' όσο ακούω γύρω μου, αυτό θα πρέπει να αποτελεί την κύρια κοινωνική τάση τούτη την εποχή.

Εμείς σπεύσαμε να τους κατατάξουμε παρέα με τον θείο Αδόλφο και τον επί γης Απόστολό Του, Καρατζαφύρερ. Τους είπαμε οπισθοδρομικούς και κολλημένους. Αλήθεια όμως, πέστε μου εσείς οι ...προοδευτικοί, θα σας άρεσε μια κοινωνία εξίσωσης, έστω κι αν αυτή θ' απέβαινε κάπως ...θηλυκοποιημένη; Θα προσαρμοζόσασταν άραγε σε μια τέτοια κοινωνία, τόσο εύκολα όσο πατάτε τα κουμπάκια στα πληκτρολόγιά σας;

Η δική μου απάντηση, όσο κι αν σκέφτηκα τούτο το ζήτημα, με όσο θετικό μάτι κι αν βλέπω τους ομοφυλόφιλους, είναι ξεκάθαρα ΟΧΙ, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ερώτημα. Ας δοκιμάσει ο καθένας να δώσει τις δικές του απαντήσεις στα ερωτήματα αυτά κι ας είμαστε όλοι ειλικρινείς με τον εαυτό μας...

ΥΓ)Εφοσον η αντρικη και η γυναικεια σεξουαλικη συμπεριφορα οφειλονται σε διαφορετικα γονιδια,γιατι θα πρεπει και η παρέκλιση απο τις συμπεριφορες αυτες,να οφειλεται στον ιδιο μηχανισμο σε αντρες και γυναικες?
Έχει μάλλον κάποιο λάθος τούτη η ερώτηση, την οποία όσο κι αν τη διαβάζω, δεν παύω να βρίσκω ότι ταυτολογεί. Μήπως θα ήθελες να την επαναδιατυπώσεις σε παρακαλώ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Να λοιπόν που το μελετούσαμε τούτες τις μέρες κι έγινε το ...θαύμα!! Ο αρχηγός του Γενικού Επιτελείου των Ενόπλων Δυνάμεων των ΗΠΑ, ναύαρχος Μάικλ Μιούλεν, δήλωσε ότι οι Αμερικανοί στρατιώτες είναι «έτοιμοι» για την ανοιχτή θητεία των ομοφυλόφιλων.

Πώς σας φαίνεται τούτο το ενδεχόμενο; Μήπως με κάποιον υποχθόνιο τρόπο τούτη η απόφαση γκρεμίζει όλους τους μύθους περί σύνδεσης του σκληροτράχηλου πολεμιστή και κατ' επέκταση του αντρισμού με την ετεροφυλοφιλική σεξουαλική επιλογή; :hmm: Γιατί όχι; Μήπως και οι Σπαρτιάτες δεν είχαν τέτοιου είδους σχέσεις μεταξύ τους; Κάτι τέτοιο θεωρείται ότι συσφίγγει τις σχέσεις μεταξύ των στρατιωτών και αυξάνει το μάχιμον του στρατεύματος.

Από την άλλη, για πολλούς η ιδέα να παρακολουθήσουν αμερικάνικη πολεμική ταινία με ανήλεες μάχες στο Αφγανιστάν, όπου οι πεζοναύτες θα φιλιούνται με γλώσσα λίγο πριν την χωρίς αύριο τελική μάχη, τους ξενερώνει, όσο αντίστοιχα το Brokeback Mountain ξενέρωσε τους λάτρεις του good old John Wayne...:hehe:

Καλώς ή κακώς όμως ,κάποια βασικά πραγματάκια,Χημειας και Βιολογιας,περισσότερο απο εσένα τα κατέχω,πως να το κανουμε.Και για αυτό λέω:εφόσον παίζουν κι αυτά τα πραγματάκια,και μαλλον παιζουν και σημαντικο ρολο,απο που κι ως που εσεις,θελετε να περιορισετε τον διαφορετικό ανθρωπο,χωρίς να ξερετε την αιτια τις διαφορετικοτητας του,χωρις να ζημιώνεστε προσωπικά,κι ενω θελετε να εχει τις ιδιες υποχρεωσεις με εμας τους υπολοιπους απέναντι στην κοινωνια?

Σε παρακαλώ να σκεφτεις μια φορά ποιος σκέφτεται αλαζονικά.
Κοίταξε τώρα Γιάννη μου. Εσύ τα κατέχεις κάτι περισσότερο από τον Άγγελο, εγώ τα κατέχω λίγο περισσότερο από εσένα, κάποιος τρίτος τα κατέχει λίγο περισσότερο από μένα και κάποιος άλλος λίγο περισσότερο απ' αυτόν...
Τούτος είναι και ο κυριότερος λόγος για τον οποίο ο επιστήμων θα πρέπει να εμφανίζεται λιγότερο σίγουρος, αφού ακόμη και οι σοφότεροι γνωρίζουν ότι κάθε φυσικό ή βιολογικό σύστημα έχει σίγουρα ένα ποσοστό αβεβαιότητας και το κυριότερο είναι πως κανείς δεν μπορεί να είναι βέβαιος πόση ακριβώς είναι αυτή.

Η περιχαράκωση πίσω από στέρεες επιστημονικές βεβαιότητες, εμπεριέχει λοιπόν μοιραία ένα στοιχείο αλαζονείας, το οποίο δεν το προσάπτω σε σένα προσωπικά, αλλά αποτελεί δυστυχώς μάστιγα σύσσωμης της επιστημονικής κοινότητας. Στα λέω σαν φίλος αυτά...;)

Άγγελε, αλαζονικά δεν σου φέρεται εκείνος που συζητάει κι ασχολείται μαζί σου, που προσπαθεί επί τόσα ποστ να σου εξηγήσει την άποψή του. Αλαζονικά σου φέρεται όποιος σε περιφρονεί και δεν συζητάει μαζί σου, αφού έχει καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν αξίζεις τον κόπο. Αυτό λέει η κοινή λογική, όμως φοβάμαι πως μέσα στην ...έξαψη της μάχης μερικές φορές τούτη χάνεται. Κι εσένα σαν φίλος σου το λέω... ;)


επειδη βλεπω οτι το επιπεδο της κουβεντας εχει ανεβει επιπεδο θα επαναλθω με ενα συντομο σχολιο .
αφου ολοι οι γκει αντρες ειναι και αυτοι αντρες , και απο οτι εχω καταλαβει εδω στο φορουμ εκτος απο φανατικους υπερασπιστες των ομοφυλοφιλων εχουμε και αρκετους ομοφυλοφυλους . γιατι δεν μας λετε ποιοι απο εσας ειναι γκει ??.

Υπάρχουν κάμποσοι ανάμεσά μας που έχουν δηλώσει τις gay σεξουαλικές τους προτιμήσεις, περισσότεροι άντρες κι ελάχιστες γυναίκες. Δεν έχουμε τέτοια ταμπού ανάμεσά μας φίλε μου. Οι υπόλοιποι έχουμε δηλώσει ετεροφυλόφιλοι και σε τούτο το φόρουμ η καλή πίστη απαιτεί αυτό να μην αμφισβητείται. Επίσης, δεν μας ενδιαφέρει και τόσο πολύ τελικά το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του, ώστε να ανακρίνουμε τους χρήστες για ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
@Great Chaos: προς Θεου δεν πηγα να το κάνω διαγωνισμό γνώσεων,και δεν έχω κανένα κομπλεξ ανωτερότητας.απλά δεν μπορώ να δεχθώ ότι η πλειοψηφία της κοινωνίας απορρίπτει καποια πράγματα,χωρις να ψαχνεται.Οσο για τα επίπεδα,ακόμη κι αν δυσκολεύομαι να τα δεχθώ,προσωπικά (κι ελπίζω να έχει γίνει κατανοητό από όλους)τον 3,και τον 4,δεν έχω κανένα σκοπό να τον "στρέψω" προς την ετεροφυλοφιλία.Για μένα ενας straight,ενας gay,κι ενας bi,είναι συνανθρωποι.Και τους βλέπω έτσι.Κι ας κανω υγιες παιδι,κι ας είναι gay/λεσβία,ότι θέλει.

Ουτε να κρυφτει θα του πω.

Επίσης...επειδή δεν μου αρέσουν,οπως λεω,οι λανθασμένες εντυπώσεις:

@Subject to Change: είχα υπερψηφίσει το μήνυμα σου για το δεύτερο σκέλος του,που έλεγε "Γιατι να αναγκάσουμε τους ανθρώπους να πάνε στο 1,αν δεν είναι στη φύση τους"Διόλου δε με ενδιεφερε η ερευνα και τα στατιστικα που ανέφερες παραπάνω,οπότε δεν ήταν +1 - μπηχτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top