Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Danai_clio

Νεοφερμένος

Η Danai_clio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω γιατί στην εφηβεία κάποιοι είναι πολύ ομοφοβικοι απ ότι αργότερα; Και μάλιστα μερικοί είναι και γκέι και δεν το παραδέχονται και γίνονται ομοφοβικοι.... Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο;

Στην 1η περιπτωση:οι εφηβοι ειναι πολυ σκληροι με το περιβαλλον τους ,με αποτελεσμα οταν πιστευουν κατι το υποστηριζουν σθεναρα!
Στην 2η περιπτωση:οι εφηβοι ασκουν αμυνα αθελα τους.Δηλαδη καταπολεμουν τον ιδιο τους τον ευατο ,ωστε να μην τους καταλαβει το οικογενειακο περιβαλλον τους οτι ειναι ομοφιλοφιλοι..
Και στις 2 περιπτωσεις,
αυτο μπορει να προερχεται απο θρησκευτικη προκαταληψη ειται απο οικογενειακες πεποιθησεις δηλαδη απο ενα αυστηρο οικογενειακο περιβαλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κaτε_αlx

Πολύ δραστήριο μέλος

Η κaτε_αlx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,545 μηνύματα.
ο καθενας οτι θελει κανει στο κρεβατι του!δεν νομιζω να μου πεφτει και λογος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
ο καθενας οτι θελει κανει στο κρεβατι του!δεν νομιζω να μου πεφτει και λογος :D
Σωστότατο..., όμως όταν κάνει "περήφανη" δημόσια παρέλαση, τί κάνεις;;
Κρίνης τη δημόσια συμπεριφορά του!!
Χειροκροτάς ή ρίχνεις ντομάτες... έχεις κάθε δικαίωμα, γιατί εκτέθηκε στην δημόσια κρίση.
Επομένως θα πάρεις θέση. Αν δεν τους αρέσει η θέση σου, δεν σημαίνει ότι είσαι ρατσίστρια ούτε ομοφοβική.
Εκεί παίζει το παιχνίδι τους, να φοβάται ο/η νορμάλ τις αφύσικες επιλογές τους... μην τυχόν τους προσβάλει, όταν οι ίδιοι ξεφτυλίζονται και επιζητούν και χειροκρότημα απο πάνω, κι άν αντιδράς να σε κάνουν ενοχικό άτομο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Εχω γνωρισει ομοφυλοφιλο που εβλεπε το θεμα του πολυ αντικειμενικα.Οι παθητικοι gay εχουν ορμονικες διαταραχες.Νοιωθουν και φερονται σαν γυναικες.
Ειναι ακριβως η ιδια περιπτωση με αθλητριες που ντοπαρονται με τεστοστερονη και τελικα αποκτουν ανδρικα χαρακτηριστικα.Μαλιστα πολλες απο αυτες κανουν εγχειριση αλλαγης φυλου, μετα το τελος της καριερας τους.

Βεβαια υπαρχουν και οι ενεργητικοι gay οι οποιοι απλα εχουν διαφορετικες σεξουαλικες προτιμησεις.Με αυοτυς δεν εχω κανενα προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Γενικότερα, δεν έχω πρόβλημα με την διαφορετικότητα. Το ίδιο συμβαίνει και με τους ομοφυλόφιλους. Δεν με ενοχλούν, αρκεί να μην είναι προκλητικοί.
Για παράδειγμα, έχω δει κάποιους να περπατούν χέρι-χέρι και να φιληθούν στο στόμα, αλλά πολύ διακριτικά. Εντάξει αν πω ότι δεν σοκαρίστηκα θα είναι ψέμα. Αλλά ήταν τόσο διακριτικοί που μου άφησαν πολύ καλή εντύπωση.
Μου έχει τύχει, όμως, να δω και άλλους που φιλιόντουσαν πολύ προκλητικά και ήταν πολύ άσχημο θέαμα. Με σοκάρει και δεν μου αρέσει καθόλου, είτε είναι άντρες, είτε γυναίκες.
Γενικότερα, όσον αφορά αυτό το θέμα, νομίζω ότι η διακριτικότητα είναι η λύση. Μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν στο κρεβάτι τους, αλλά περιμένω να είναι διακριτικοί όταν κυκλοφορούν έξω.
Περιμένω όλοι να είναι διακριτικοί, ομοφυλόφιλοι και αμφιφυλόφιλοι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Όσο το κρατάνε στο κρεβάτι τους και στο ίδιο τους το σπίτι πραγματικά χέστηκα και δεν με αφορά/ενδιαφέρει καθόλου.Αλλά όταν αρχίσει και παίρνει κοινωνικές διαστάσεις,με φιλιά,αγκαλιές,χεράκι-χεράκι μπροστά σε κόσμο το κατακρίνω και τους αποδοκιμάζω με όλη μου την ψυχή.
Εδώ αν δω σπασμένο καρπό μου γυρίζουν τα άντερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ο Ρατσισμος και τα κομπλεξ στο ανωτο επιπεδο τους.

Απορω ποιοι σας καλλιεργησαν αυτον τον φοβο προς τον συνανθρωπο σας,γιατι τετοιες εκφρασεις μισους?Γιατι τετοια κακια?Δεν μπορω να σας καταλαβω.

Κολλημενα μυαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ολοκληρωμενο το πειραμα εδω --> https://psychologein.sciblogs.net/2012/04/11/homophobia-homosexuality/
Τα συμπερασματα που αξιζει να προσεξουμε ειναι παρακατω
-->

Οι συμμετέχοντες με υποστηρικτικούς, λιγότερο αυστηρούς και ανοιχτόμυαλους γονείς αντιμετώπιζαν λιγότερες συγκρούσεις στην αποδοχή της “κρυφής” σεξουαλικότητας τους, ακόμη και αν αυτή ερχόταν σε σύγκρουση με την έκδηλη σεξουαλικότητα (αυτή που δήλωναν δηλαδή όταν ρωτούνταν εάν είναι ετεροφυλόφιλοι ή ομοφυλόφιλοι). Αντίθετα, οι συμμετέχοντες με αυστηρούς και αυταρχικούς γονείς έδειχναν έντονες εσωτερικές συγκρούσεις και δεν είχαν επαφή με την υποβόσκουσα σεξουαλικότητά τους.

...Τα αποτελέσματα αυτά υποστηρίζουν αυτό το οποίο υπογραμμίζουν εδώ και πολλές δεκαετίες οι ψυχοδυναμικοί ψυχαναλυτές, ότι δηλαδή οι ομοφοβικές αντιδράσεις είναι ουσιαστικά ένας μηχανισμός προστασίας του εγώ, αποτέλεσμα του οποίου είναι η εσωτερική σύγκρουση να μεταφέρεται στο περιβάλλον και -κυρίως- προς αυτούς που αναπτύσσουν τις ομοφυλόφιλες συμπεριφορές, τις οποίες το άτομο θεωρεί απαγορευμένες.

Ας δουμε και μια αλλη εκφανση της ομοφοβιας στην προσωπικη ζωη του ατομου.

Υποσυνείδητος σκοπός του ομοφοβικού ατόμου είναι μέσο των παραπάνω αρνητικών εκδηλώσεων απέναντι στου ομοφυλόφιλους να διαφοροποιήσει τη θέση του και να δείξει έμπρακτα ότι δεν ανήκει και δεν θέλει να ανήκει σε αυτή την κατηγόρια ατόμων που θεωρεί ως μη φυσιολογικά.

Πολλές έρευνες έχουν δείξει ότι οι ομοφοβικές συμπεριφορές συνδέονται άμεσα με χαμηλή αυτοεκτίμηση, ανασφαλή κοινωνική ταυτότητα καθώς και με καταπιεσμένα ομοερωτικά συναισθήματα. Μόνο άτομα που είναι αμφιλεγόμενα ως προς τη δική τους ταυτότητα αντιλαμβάνονται την ομοφυλοφιλία ως απειλή και αντιδρούν με βία όταν έρχονται αντιμέτωποι με τη διαφορετικότητα η οποία τους προκαλεί μεγάλο ποσοστό άγχους (Simoni & Walters 2001).
https://e-psychology.gr/relations-sexual-disorders/542-to-phainomeno-ths-omophobias

Αυτη η ψυχολογικα βιαιη συμπεριφορα,που πολλες φορες μπορει να φτασει και σε σημειο πρακτικης βιας,δεν παυει να ειναι μια μορφη ψυχικης ασθενειας,αφου τα αιτια πηγαζουν απο αναληθες περιεχομενο,μη επιστημονικα τεκμηριωμενο,που για την εξαγωγη του δεν εχει ακολουθηθει μια λογικη διεργασια.Μαλιστα,η επιστημονικη κοινοτητα,δεν επαφιει την ομοφυλοφιλια σε ασθενεια.Αρα πλεον μιλαμε για καθαρα αιτια προκαταλήψης και παροχημενων αποψεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Όσο το κρατάνε στο κρεβάτι τους και στο ίδιο τους το σπίτι πραγματικά χέστηκα και δεν με αφορά/ενδιαφέρει καθόλου.Αλλά όταν αρχίσει και παίρνει κοινωνικές διαστάσεις,με φιλιά,αγκαλιές,χεράκι-χεράκι μπροστά σε κόσμο το κατακρίνω και τους αποδοκιμάζω με όλη μου την ψυχή.
Εδώ αν δω σπασμένο καρπό μου γυρίζουν τα άντερα!

Αυτό που λες είναι άκρως φασιστικό και άσχημο όμως. Οι αγκαλιές και τα φιλιά και τα πιασμένα χεράκια γιατί να σε ενοχλούν;
Το χυδαίο μόνο πρέπει να σε ενοχλεί, όπως και ενοχλεί τους περισσότερους από μας.
Το να φιληθούν διακριτικά είναι δικαίωμά τους, δεν μπορείς εσύ να τους το στερήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Τι μας φταίνε οι γκέυ ρε; κυκλοφορούν δολοφόνοι και έμποροι ναρκωτικών εκεί έξω,τους γκευ φοβόμαστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Με το φαινόμενο της ομοφυλοφιλίας δεν έχω κάποιο πρόβλημα, σεβόμενος την επιλογή του καθενός να διάγει τον βίο του, όπως αυτός θεωρεί καλύτερο. Όμως, αυτό δεν σημαίνει ότι ανέχομαι όλα όσα συμβαίνουν στο λεγόμενο gay parade, όπου καταπατείται κάθε έννοια ευπρέπειας, δημοσίας αιδούς και νόμων. Αδιάντροπα ενδεδυμένοι, κάνοντας αισχρές μεταξύ τους πράξεις, χάνουν τον σεβασμό τον οποίο απαιτούν από τους συνανθρώπους τους. Αυτά τα καραγκιοζιλίκια δυστυχώς τυγχάνει να τα βλέπουν και μικρά παιδιά που περνούν από εκεί.
Ας θυμούνται, λοιπόν, όσοι συμμετέχουν σε αυτές τις παρελάσεις ότι ο σεβασμός κερδίζεται, δεν απαιτείται. Κι όταν η κοινωνία βλέπει ένα πλήθος χυδαίων, ημίγυμνων έως γυμνών ανδρών και γυναικών να κάνουν διάφορα έκτροπα μεταξύ τους δημόσια, τότε να είναι βέβαιοι ότι δεν χαίρουν σεβασμού κι αποδοχής.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, τα ίδια θα έλεγα αν συνέβαιναν οργανωμένα κι απο ετεροφυλόφιλους. Το πρόβλημα είναι τι συμβαίνει, όχι από ποιους συμβαίνει.
Εν τέλει, σαφώς υπάρχουν και σοβαροί ομοφυλόφιλοι που δεν συμμετέχουν σ' αυτές τις παρελάσεις και δεν θέλω να τους αδικήσω. Παρ' όλα αυτά, μία σημαντική μερίδα αυτών (αν κρίνω από τον αριθμό συμμετοχής κάθε χρόνο) παρεκτρέπονται, εκχυδαΐζονται και προκαλούν το δημόσιο αίσθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Με το φαινόμενο της ομοφυλοφιλίας δεν έχω κάποιο πρόβλημα, σεβόμενος την επιλογή του καθενός να διάγει τον βίο του, όπως αυτός θεωρεί καλύτερο. Όμως, αυτό δεν σημαίνει ότι ανέχομαι όλα όσα συμβαίνουν στο λεγόμενο gay parade, όπου καταπατείται κάθε έννοια ευπρέπειας, δημοσίας αιδούς και νόμων. Αδιάντροπα ενδεδυμένοι, κάνοντας αισχρές μεταξύ τους πράξεις, χάνουν τον σεβασμό τον οποίο απαιτούν από τους συνανθρώπους τους. Αυτά τα καραγκιοζιλίκια δυστυχώς τυγχάνει να τα βλέπουν και μικρά παιδιά που περνούν από εκεί.
Ας θυμούνται, λοιπόν, όσοι συμμετέχουν σε αυτές τις παρελάσεις ότι ο σεβασμός κερδίζεται, δεν απαιτείται. Κι όταν η κοινωνία βλέπει ένα πλήθος χυδαίων, ημίγυμνων έως γυμνών ανδρών και γυναικών να κάνουν διάφορα έκτροπα μεταξύ τους δημόσια, τότε να είναι βέβαιοι ότι δεν χαίρουν σεβασμού κι αποδοχής.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, τα ίδια θα έλεγα αν συνέβαιναν οργανωμένα κι απο ετεροφυλόφιλους. Το πρόβλημα είναι τι συμβαίνει, όχι από ποιους συμβαίνει.
Εν τέλει, σαφώς υπάρχουν και σοβαροί ομοφυλόφιλοι που δεν συμμετέχουν σ' αυτές τις παρελάσεις και δεν θέλω να τους αδικήσω. Παρ' όλα αυτά, μία σημαντική μερίδα αυτών (αν κρίνω από τον αριθμό συμμετοχής κάθε χρόνο) παρεκτρέπονται, εκχυδαΐζονται και προκαλούν το δημόσιο αίσθημα...


Για τις αδιαντροπα ντυμενες πορνες στην Αθηνα,δεν εχεις να πεις κατι?Οχι μαλλον,γιατι εκεινες μπορει να σε κατσουν,αλλα οι γκευ οχι ε?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Για τις αδιαντροπα ντυμενες πορνες στην Αθηνα,δεν εχεις να πεις κατι?Οχι μαλλον,γιατι εκεινες μπορει να σε κατσουν,αλλα οι γκευ οχι ε?:whistle:

Φυσικά και έχω πρόβλημα, όμως το θέμα μας εδώ είναι οι ομοφυλόφιλοι, αν δεν κάνω λάθος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Φυσικά και έχω πρόβλημα, όμως το θέμα μας εδώ είναι οι ομοφυλόφιλοι, αν δεν κάνω λάθος. ;)

Εγω λεω οτι το προβλημα μας ειναι ορισμενα κολλημενα μυαλα,που υπο το καθεστως του δικου τους κομπλεξισμου,που το κρυβουν κατω απο σεμνοτυφες εννοιες και περιτεχνους εννοιολογικους ψευτοφιλοσοφικους στοχασμους περι ''ντροπης'' και ''χυδαιοτητας'',νομιζουν οτι ειναι οι στυλοβατες του πολιτισμου και της κοινωνιας.


Ο ανθρωπος εξελισσεται,προσπερνα αυτες τις πεπερασμενες και παρωχημενες ιδεες,ελευθερωνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Εγω λεω οτι το προβλημα μας ειναι ορισμενα κολλημενα μυαλα,που υπο το καθεστως του δικου τους κομπλεξισμου,που το κρυβουν κατω απο σεμνοτυφες εννοιες και περιτεχνους εννοιολογικους ψευτοφιλοσοφικους στοχασμους περι ''ντροπης'' και ''χυδαιοτητας'',νομιζουν οτι ειναι οι στυλοβατες του πολιτισμου και της κοινωνιας.


Ο ανθρωπος εξελισσεται,προσπερνα αυτες τις πεπερασμενες και παρωχημενες ιδεες,ελευθερωνται.

Ούτε εσύ, ούτε κανείς δεν έχει το δικαίωμα να υπαγορεύει το σωστό και το μη σωστό, το κολλημένο και το απελευθερωμένο στον άλλον. Επειδή εσύ θεωρείς ότι δεν σημαίνει κάτι αυτό, για κάποιους συνανθρώπους σου είναι αποκρουστικό και δεν είναι υποχρεωμένοι να το βλέπουν. Όπως κι εσύ θεωρείς κάτι αποκρουστικό, για κάποιον είναι φυσιολογικό. Παρ' όλα αυτά, σε μία κοινωνία υπάρχουν και κάποια πράγματα που πρέπει να τα τηρούμε όλοι, γιατί δεν είναι ιδιωτικό περιβάλλον, όπως στο σπίτι μας όπου μπορούμε να κάνουμε ό,τι θέλουμε. Σε μια κοινωνία πρέπει να κάνουμε συμβιβασμούς, να θέτουμε κάποιους φραγμούς κ.λπ.
Αλλιώς, με το δικό σου σκεπτικό, δεν πειράζει να το κάνουν και δημοσίως οι άνθρωποι... τότε, ας πάμε να ζήσουμε και στη ζούγκλα, γιατί τόση "ελευθεριότητα" δεν υπάρχει αλλού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ούτε εσύ, ούτε κανείς δεν έχει το δικαίωμα να υπαγορεύει το σωστό και το μη σωστό, το κολλημένο και το απελευθερωμένο στον άλλον. Επειδή εσύ θεωρείς ότι δεν σημαίνει κάτι αυτό, για κάποιους συνανθρώπους σου είναι αποκρουστικό και δεν είναι υποχρεωμένοι να το βλέπουν. Όπως κι εσύ θεωρείς κάτι αποκρουστικό, για κάποιον είναι φυσιολογικό. Παρ' όλα αυτά, σε μία κοινωνία υπάρχουν και κάποια πράγματα που πρέπει να τα τηρούμε όλοι, γιατί δεν είναι ιδιωτικό περιβάλλον, όπως στο σπίτι μας όπου μπορούμε να κάνουμε ό,τι θέλουμε. Σε μια κοινωνία πρέπει να κάνουμε συμβιβασμούς, να θέτουμε κάποιους φραγμούς κ.λπ.
Αλλιώς, με το δικό σου σκεπτικό, δεν πειράζει να το κάνουν και δημοσίως οι άνθρωποι... τότε, ας πάμε να ζήσουμε και στη ζούγκλα, γιατί τόση "ελευθεριότητα" δεν υπάρχει αλλού...

Το οτι δεν θες να το βλεπεις,δεν εστι οτι δεν θα γινεται κιολας.Μπορεις εσυ απλως να μην το βλεπεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Το οτι δεν θες να το βλεπεις,δεν εστι οτι δεν θα γινεται κιολας.Μπορεις εσυ απλως να μην το βλεπεις.:)

Νομίζω πως υπάρχουν κάποια όρια, κοινώς αποδεκτά. Εμένα δεν με επηρεάζει τόσο το θέαμα, όσο θα επηρεάσει ένα μικρό παιδί το οποίο άθελά του, τυχαία, θα το αντικρύσει.
Και με τον έρωτα δεν έχω πρόβλημα - για παράδειγμα -, τουναντίον είναι κάτι πολύ όμορφο. Όμως, αν έβλεπα κάποιους να το κάνουν στα πεζοδρόμια, στα παγκάκια, στα ξέφωτα και στους δρόμους, δεν θα γυρνούσα απλώς το κεφάλι μου. Αυτά τα φαινόμενα δεν πρέπει να γίνονται δημόσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Νομίζω πως υπάρχουν κάποια όρια, κοινώς αποδεκτά. Εμένα δεν με επηρεάζει τόσο το θέαμα, όσο θα επηρεάσει ένα μικρό παιδί το οποίο άθελά του, τυχαία, θα το αντικρύσει.
Και με τον έρωτα δεν έχω πρόβλημα - για παράδειγμα -, τουναντίον είναι κάτι πολύ όμορφο. Όμως, αν έβλεπα κάποιους να το κάνουν στα πεζοδρόμια, στα παγκάκια, στα ξέφωτα και στους δρόμους, δεν θα γυρνούσα απλώς το κεφάλι μου. Αυτά τα φαινόμενα δεν πρέπει να γίνονται δημόσια.

Γιατι δεν πρεπει να γινονται δημοσια?Αυτο οδηγει σε εναν ατελειωτο ηθικισμο,και το αναγει σε κατι ''κακο''.

Το να βλεπεις 2 ατομα να ερωτοτροπουν στον δρομο,δεν εχει καμια βλαβερη συνεπεια προς τους αλλους.(Λογικο :P)
Απλως ειναι θεμα εθισμου του ατομου,που δεν εχει συνηθισει σε κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Γιατι δεν πρεπει να γινονται δημοσια?Αυτο οδηγει σε εναν ατελειωτο ηθικισμο,και το αναγει σε κατι ''κακο''.

Το να βλεπεις 2 ατομα να ερωτοτροπουν στον δρομο,δεν εχει καμια βλαβερη συνεπεια προς τους αλλους.(Λογικο :P)
Απλως ειναι θεμα εθισμου του ατομου,που δεν εχει συνηθισει σε κατι τετοιο.

Κοίτα, έχουμε αντίθετες απόψεις πάνω στο θέμα. Σεβαστό. Ας μην το κουράσουμε άλλο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Αυτό που λες είναι άκρως φασιστικό και άσχημο όμως. Οι αγκαλιές και τα φιλιά και τα πιασμένα χεράκια γιατί να σε ενοχλούν;
Το χυδαίο μόνο πρέπει να σε ενοχλεί, όπως και ενοχλεί τους περισσότερους από μας.
Το να φιληθούν διακριτικά είναι δικαίωμά τους, δεν μπορείς εσύ να τους το στερήσεις.

Έχουμε μάθει τα πάντα να τα βαφτίζουμε φασιστικά.
Κατά την γνώμη μου είναι καθαρά θέμα αισθητικής.Δεν έχω μεγαλώσει σε μια κοινωνία τόσο φιλελεύθερη όσο την δική σας,για να μην μου χαλάνε την αισθητική μου οι ομοφυλοφιλοι.Όπως επίσης μου την χαλάνε και οι τσόντες με τα βυζιά και τα μπούτια έξω,όπως οι τύποι με τρελά κουρέματα,αμέτριτα σκουλαρίκια και άθλιο ντύσιμο κτλ.Όπως αυτοί έχουν δικαίωμα να το κάνουν,έτσι και γω έχω το δικαίωμα να μην μου αρέσουν.Και προς Θεου ποτέ δεν κυνήγησα κανέναν ομοφυλόφιλο,ούτε πέτρες πέταξα,ούτε τον έδειρα.Απλά δεν μου αρέσει να τους βλέπω.So simple!!!
Μάθετε λοιπόν και σεις οι τόσο "φιλελεύθεροι" και "ανθρωπιστές" να σέβεστε και τις απόψεις των άλλων.
Επαναλαμβάνω,απλά δεν μου αρέσει να τους βλέπω.Με χαλάνε πως το λένε.Όπως την χαλάω εγώ σε χιλιάδες ανθρώπους που με βλέπουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top