Τα πάντα για το ξύρισμα και τα γένια

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στον λαιμό μετά το στάδιο του χνουδιού, που βγάζεις λίγη τριχούλα αραιά, πόσο καιρό έκανε για να γεμίσει το σημείο;
Έχω απελπιστεί επειδή στα άλλα σημεία μετά από 5 μέρες βγάζω αρκετά γένια αλλά πρέπει αναγκαστικά να ξυρίζομαι.:/:

Κοίτα, είχα σχεδόν πλήρη γένια στο υπόλοιπο πρόσωπο και ξύριζα το χνούδι του λαιμού. Ε θα πηρε κανα χρόνο να γεμίσει πλήρως :confused: πάντως θυμάμαι καθαρά μέχρι πέρσι το καλοκαίρι δεν είχα σε όλο το λαιμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstis94

Νεοφερμένος

Ο kwstis94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παιδια σας καταλαβαινω να λετε οτι τα γενια ειναι μπελας κτλ. Αλλα εγω θελω να αφησω γενια γτ θα μου πανε , δεν θελω να δειξω τον αντρισμο με αυτο τον τροπο αλλα το θελω για εμενα. Ο αδελφος και ο πατερας μου εχουν πυκνα αλλα και ομοιομορφα γενια αλλα εγω μεχρι στιγμης εχω λιγα και ανομοιομορφα. Πιστευετε οτι στο μελλον θα αποκτησω και εγω. Εχω ρωτησει αρκετους και μου λενε οτι λογω της κληρονομικοτητας ειναι πολυ πιθανο να αποκτησω και εγω! εσεις τι γνωμη εχετε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια σας καταλαβαινω να λετε οτι τα γενια ειναι μπελας κτλ. Αλλα εγω θελω να αφησω γενια γτ θα μου πανε , δεν θελω να δειξω τον αντρισμο με αυτο τον τροπο αλλα το θελω για εμενα. Ο αδελφος και ο πατερας μου εχουν πυκνα αλλα και ομοιομορφα γενια αλλα εγω μεχρι στιγμης εχω λιγα και ανομοιομορφα. Πιστευετε οτι στο μελλον θα αποκτησω και εγω. Εχω ρωτησει αρκετους και μου λενε οτι λογω της κληρονομικοτητας ειναι πολυ πιθανο να αποκτησω και εγω! εσεις τι γνωμη εχετε ?


Ηρέμησε φίλε μου θα βγουν αργά ή γρήγορα, όλοι οι άντρες έχουν γένια, και στην τελική αν δεν έχεις πολλά μην τα ξυρίζεις για να φαίνονται περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Εγω ευτυχως δεν εχω προβλημα.Μονο οτι εχω περισσοτερες στην δεξια πλευρα.Εντυπωση μου κανει βεβαια οτι 9/10 παιδια στην ταξη μου εχουν στον λαιμο τις πολλες και μετα στα μαγουλα ενω εμενα ειναι το αντιστροφο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

new life

Νεοφερμένος

Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Οταν ημουν στα 15 με ειχε πιασει τρομερο αγχος για τα γενια....δεν ηθελα με τη καμια να βγαλω κ να αρχισω να ξυριζομαι κ ολα αυτα!!προσευχομουν στην κυριολεξια να αργησω να βγαλω...τον αλλο μηνα κλεινω τα 24 κ το προσωπο μου περα απο 5-6 τριχουλια στο πηγουνι δεν εχει τιποτα αλλο(:(μακαρι να χα γενια...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά να σας πω...

Μόλις ξυρίστηκα με ξυραφάκι για πρώτη φορά. Μέχρι τώρα τα έπαιρνα με μηχανή αλλά ήταν καιρός πλέον μιας που γέμισα να τα πάρω με ξυράφι.

Απολαυστικό το αποτέλεσμα, βελούδινη επιδερμίδα. Βέβαια παιδευόμουν κανένα μισάωρο. Είχα γεμίσει τρίχες και έμπαιναν ανάμεσα στις λεπίδες, έβαζα πολύ αφρό σε μερικά σημεία. Ξέπλυνα και ξανά έβαλα αφρό 4-5 φορές αλλά τι να πεις.

Οι απορίες μου είναι οι εξής (Γιατί λείπει και ο πατέρας μου και ξέρω ότι θα με έβριζε :P):

1)Μου είπε ο μπαμπάς μου να μη τα παίρνω με τίποτα κόντρα αλλά ρε παιδιά στο λαιμό δε παίρναν τα μισά τα καταραμένα με τον κανονικό τρόπο. Μάλλον θα έφταιγε το ότι η τρίχα μου δεν ήταν σκληρή λόγω του ότι τα έπαιρνα με μηχανή αλλά δε παίρνονταν. Οπότε αναγκάστηκα και πήρα κόντρα κάποια σημεία. Πειράζει η μία φορά; Γενικά γιατί είναι "κακό";

2)Άφηνα το ξυραφάκι (ανάποδα) στον πάγκο του νιπτήρα. Ελπίζω να μη υπάρχει κανένας κίνδυνος για μικρόβια κλπ, έτσι; Το έπλυνα στο τέλος με ζεστό νερό.

Αυτά. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παιδιά να σας πω...

Μόλις ξυρίστηκα με ξυραφάκι για πρώτη φορά. Μέχρι τώρα τα έπαιρνα με μηχανή αλλά ήταν καιρός πλέον μιας που γέμισα να τα πάρω με ξυράφι.

Απολαυστικό το αποτέλεσμα, βελούδινη επιδερμίδα. Βέβαια παιδευόμουν κανένα μισάωρο. Είχα γεμίσει τρίχες και έμπαιναν ανάμεσα στις λεπίδες, έβαζα πολύ αφρό σε μερικά σημεία. Ξέπλυνα και ξανά έβαλα αφρό 4-5 φορές αλλά τι να πεις.

Οι απορίες μου είναι οι εξής (Γιατί λείπει και ο πατέρας μου και ξέρω ότι θα με έβριζε :P):

1)Μου είπε ο μπαμπάς μου να μη τα παίρνω με τίποτα κόντρα αλλά ρε παιδιά στο λαιμό δε παίρναν τα μισά τα καταραμένα με τον κανονικό τρόπο. Μάλλον θα έφταιγε το ότι η τρίχα μου δεν ήταν σκληρή λόγω του ότι τα έπαιρνα με μηχανή αλλά δε παίρνονταν. Οπότε αναγκάστηκα και πήρα κόντρα κάποια σημεία. Πειράζει η μία φορά; Γενικά γιατί είναι "κακό";

2)Άφηνα το ξυραφάκι (ανάποδα) στον πάγκο του νιπτήρα. Ελπίζω να μη υπάρχει κανένας κίνδυνος για μικρόβια κλπ, έτσι; Το έπλυνα στο τέλος με ζεστό νερό.

Αυτά. Ευχαριστώ.

Θα το συνηθισεις, ειναι πολυ πιο ανετο απο μηχανη και σε λιγο θα το κανεις εντος 5λεπτου το πολυ. Οσο γκια το κοντρα ο πατερας σου λογικα στο πε για να μην κοπεις γιατι οσο εμπειρος να εισαι παντα υπαρχει ο κινδυνος να κανεις καμια χαρακια. Ειδικα αν ξυριζεσαι πρωτη φορα. Τον λαιμο αναγκαστικα τον ξυριζεις αναποδα απο την φορα των τριχων γιατι αλιως κινδυνευεις να κοπεις χειροτερα. Αν δοκιμασεις στο προσωπο κοντρα θελει παρα πολλη προσοχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Είναι όντως καλύτερο. Με τη μηχανή συνεχώς ίδρωνα + το ότι δε τα έπαιρνε καλά.

Βασικά έχω την αίσθηση, δεν είμαι σίγουρος ότι το πε αλλα αν θυμάμαι καλά γυρνάει η τρίχα και μετά πονάει άμα πας να ξυριστείς με μηχανή, κάτι τέτοιο. Πάντως και χωρίς αφρό που έπαιρνα σε μερικά σημεία δε κόπηκα. Και το αστείο είναι ότι δε κόπηκα στο πρόσωπο αλλά κόπηκα λίγο στο δάχτυλο πάνω από το νύχι έτσι όπως το περνούσα πάνω από τη λεπίδα.

Παρατήρησα όμως ότι στο πρόσωπο έχω 1-2 ευθείες γραμμές, σημάδια είναι. Μάλλον από το ξυράφι έγιναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω παντως τα παιρνω με αυτην και καθαριζω..

τζαμπα πονος και ταλαιπωρια το ξυραφι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Δεν είχα τίποτα από τα δύο. Εμένα βασικά ήταν κουρευτική μηχανή, είχε μόνο τη μία μεριά και παιδευόμουν. Έχω μια πολύ μικρή η οποία είναι ξυριστική (όπως είναι από τη κάτω μεριά αν βλέπω καλά) αλλά είναι πολύ μικρή.

Άμα δω ότι είναι κουραστικό θα γυρίσω στη μηχανή. Βασικός μου σκοπός ήταν να ξυριστώ λίγο με ξυράφι για να σκληρύνει η τρίχα και να μπορώ να τα παίρνω πιο άνετα με τη μηχανή και να αρχίσει να βγαίνει κανονικά γιατί ήταν σαν δέρμα ζώου να πούμε. :P

Αλλά μου αρέσει πολύ έτσι και δε ξέρω. Θα δείξει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο λαιμό και κάτω από το πηγούνι αναγκαστικά τα παίρνουμε κόντρα. Ο πατέρας σου πιθανώς σου πε να μην τα παίρνεις κοντρα επειδή ερεθίζεται το δέρμα και μπορεί να γυρίσουν προς τα μέσα οι τρίχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Γενικα δεν εχω πολλα γενια αλλα οταν ειναι να τα μαζεψω τα παιρνω με την μηχανη επειδη βαριεμαι.Οταν θελω να κανω ενα καλο ξυρισμα ομως τα παιρνω παντα κοντρα(ακομα και αν μοιαζω σαν πιτσιρικι μετα :P ) ωστε να ξεμπερδευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Στο λαιμό και κάτω από το πηγούνι αναγκαστικά τα παίρνουμε κόντρα. Ο πατέρας σου πιθανώς σου πε να μην τα παίρνεις κοντρα επειδή ερεθίζεται το δέρμα και μπορεί να γυρίσουν προς τα μέσα οι τρίχες.
μπορει να συμβει κατι τετοιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

dimtennis

Νεοφερμένος

Ο dimtennis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ δεν χρησιμοποιώ after shave. Νομίζετε ότι είναι απαραίτητο και αν ναι, έχετε να μου προτείνετε κάποιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, εγώ δεν χρησιμοποιώ after shave. Νομίζετε ότι είναι απαραίτητο και αν ναι, έχετε να μου προτείνετε κάποιο??

Ούτε εγώ, αν κοπείς απλά βάλε οινόπνευμα. Το after shave υποτίθεται πως καυτηριάζει τις μικρο πληγές που μπορούν να προκληθούν στο ξύρισμα για να μην μπουν βακτήρια, αλλά γιαυτό έχουμε το ανοσοποιητικό σύστημα. Τόσες χιλιάδες χρόνια ξυρίζονται οι άντρες δίχως after shave.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
το after shave βοηθάει γιατί μετά το ξύρισμα το δέρμα έχει ερεθιστεί (οι κλασικές κοκκινίλες) και επίσης έχει συστατικά που βοηθούν στην γρηγορότερη ανάπλαση του δέρματος. Με το οινόπνευμα σταματάς τις πληγές αλλά το δέρμα ξεραίνεται και την επόμενη φορά πληγώνεται το ίδιο εύκολα.

Αν και έχω να χρησιμοποιήσω after shave πολύ καιρό, όταν χρησιμοποιούσα έβαζα Old Spice
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimtennis

Νεοφερμένος

Ο dimtennis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Χρησιμοποιεί κανείς το ξυραφάκι της Wilkinson Sword Quattro Titanium Precision; Είναι πολύ καλό αλλά δεν μπορω να βρω ανταλλακτικά, αν ξέρει κανένας μπορεί να μου πει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Συγγνώμη που ξεθάβω το θέμα, αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Αποφάσισα να αφήσω γένια. Είμαι όμως άσχετος με το θέμα. Για να κάνω ένα στυλ που μου αρέσει (σκέφτομαι για κοντά γένια) τα αφήνω ένα διάστημα να μεγαλώσουν, και μετά τι; Πώς θα τα διατηρώ στο μέγεθος που θέλω; Λογικά με κάποια κουρευτική μηχανή. Αλλά για το μάκρος της τρίχας που θέλω, ποια μηχανή να πάρω;
Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο:

Ίσως και λίγο πιο κοντό, αν και δεν ξέρω αν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top