Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Πηρα ενα λαπτοπ dell και εχω προσπαθησει πολλες φορες να εγκαταστησω τα itunes. Κανει εγκατασταση αλλα στο τελος λεει πως εμφανιστηκαν σφαλματα και δεν εγκαταστηθηκε. :mad: Τι να κανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Tι σφαλμα σου εμφανιζει? Εχει καποιο νουμερο? Συνηθως οταν μου συμβαινει κατι τετοιο googlαρω τον αριθμο του σφαλματος και συχνα υπαρχει η απαντηση σε διαφορα σχετικα φορουμς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Δεν έχει καποιο νουμερο απλα λεει:
το προγραμμα εγκαταστασης συνταντησε σφαλματα πριν ρυθμιστουν οι παραμετροι του iTunes. Παρουσιαστηκαν σφαλματα κατα την εγκατασταση. Το συστημα σας δεν τροποποιηθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Παιδιά για λάπτοπ τιμής μέχρι 400 ευρώ, έχετε κάποια πρόταση για εταιρεία, μοντέλο ή χαρακτηριστικά(πχ i3 γενιά, 4gb ram και 2ghz επεξεργαστής, είναι εντάξει χαρακτηριστικά; )
;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Το laptop μου τώρα τελευταία μου κάνει κάτι περίεργα. Τρώει κολλήματα και χτες στο άκυρο έκλεισε από μόνο του ενώ είχε γεμάτη μπαταρία. Ευτυχώς μετά άνοιξε κανονικά. Το έκανα και μια σάρωση για ιους και δεν βρέθηκε κάτι.
Λέτε να πρέπει να το πάω για ξεσκόνισμα;Το έχω 1,5 χρόνο περίπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το laptop μου τώρα τελευταία μου κάνει κάτι περίεργα. Τρώει κολλήματα και χτες στο άκυρο έκλεισε από μόνο του ενώ είχε γεμάτη μπαταρία. Ευτυχώς μετά άνοιξε κανονικά. Το έκανα και μια σάρωση για ιους και δεν βρέθηκε κάτι.
Λέτε να πρέπει να το πάω για ξεσκόνισμα;Το έχω 1,5 χρόνο περίπου.
κανε system restore σε χρονικη περιοδο που δεν ειχες προβληματα και πανω απο ολα κρατα backup απο τα αρχεια σου γιατι εμενα στα καλα καθουμενα την περασμενη παρασκευη εμφανισε blue screen of death και δεν μπορουσα να το επαναφερω με τιποτα και αναγκαστηκα να κανω upgrade στα 10 για να μη χασω τα αρχεια μου γιατι η χαζη ειχα να κρατησω backup τουλαχιστον 3 βδομαδες και ειχα ενα σωρο αρχεια που αν τα εχανα θα σπαταλουσα παρα πολλες ωρες να τα κανω απο την αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:P
Θέλω να αλλάξω μνήμη το laptop μου παιδιά αλλά δε ξέρω τι να αγοράσω :(


https://www.e-shop.gr/acer-aspire-e1...500gb-amd-radeon-hd8750m-2gb-dos-p-PER.902862

αυτό είναι το laptop μου το πήρα από το e-shop και θέλω να του βάλω αλλα 4gbram

Έψαξα στο e-shop αλλά δε ξέρω ποια ταιριάζει στο δικο μου λαπτοπ

αυτή είναι η φωτογραφία που έβγαλα που είχε μέσα το laptop μου



αυτό που ζητώ είναι να μου βρείτε μια που να ταιριάζε από το e-shop να την πάρω να τελειώνουμε.
Από την φωτογραφία δε μπορώ να ξέρω ποια ταιριάζει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρώτα το e-shop.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
ευχαριστώ :confused: :hmm: :clapup: δε το σκέφτηκα :D

Τίποτα, έτσι θα έχεις ασφάλεια πως αν γίνει πατάτα και δεν δουλεύει είναι δικό τους λάθος και όχι δικό και θα στο αλλάξουν τζάμπα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.e-shop.gr/ram-kingston-k...ddr3-1600mhz-pc3-12800-value-ram-p-PER.550540
(αυτή κάνει; )
πειράζει αν είναι διαφορετικές από την άλλη ddr3; Που έχω;

Αυτή η RAM που κοιτάς δεν είναι DDR3L αλλά DDR3. Ποια η διαφορά? Οι DDR3L μνημες τρέχουν σε μικρότερες τάσεις (1.3V) από τις κανονικές (1.5) και άρα καίνε λιγότερο ρεύμα και αναπτύσσουν μικρότερη θερμοκρασία. Είναι και θεωρητικά λίγο πιο γρήγορες από τις κανονικές. Μπορείς να βάλεις φυσικά και την DDR3 κανονικά θα παίζεις, αλλά αφου η εργοστασιακή σου είναι 3L το βέλτιστο είναι να βάλεις κι εσύ μια 3L. Πάντα να κοιτάς SO-DIMM μήνες (SO = small outline) καθώς αυτές είναι για laptop.

Από την φωτογραφία που έβαλες δεν ξέρω τι συχνότητα έχουν οι μνήμες σου αν είναι 1600 ή 1333.

https://www.e-shop.gr/ram-mushkin-997037-so-dimm-8gb-ddr3-1600-dual-essentials-series-p-PER.346022

αυτές θα σου κάνουν γάντι. Είναι 1600 αλλά και 1333 να υποστηρίζει μονάχα το laptop σου απλά θα τρέχουν στα 1333 αυτές αντί για τα 1600. Επίσης θες 2χ4GB όχι μία 8αρα σαν αυτή που παρέθεσες, γιατί το laptop σου έχει 2 θέσεις για μνήμες.

YΓ. Βασικά τώρα είδα πως είναι μια η μνήμη στην φωτό :D. Το laptop σου έχει 2 ή μια υποδοχές για RAM?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
YΓ. Βασικά τώρα είδα πως είναι μια η μνήμη στην φωτό :D. Το laptop σου έχει 2 ή μια υποδοχές για RAM?

Ευχαριστώ
Εχει 2 υποδοχείς η 1 γεματη.

Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτο :(
https://www.notebookcheck.net/Review-Acer-Aspire-E1-572G-54204G75Mnkk-Notebook.99958.0.html

αλλά αφού και DDR3 να είναι θα παίζει μικρό το κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάρε τότε αυτές που σου έδειξα 2χ4GB. Καλό είναι όταν αλλάζεις μνήμες να τις αλλάζεις όλες. Αν πάρεις δηλαδή μια 4GB μονή και την βάλεις στην δεύτερη υποδοχή είναι πολύ πιθανόν να μην τρέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πάρε τότε αυτές που σου έδειξα 2χ4GB. Καλό είναι όταν αλλάζεις μνήμες να τις αλλάζεις όλες. Αν πάρεις δηλαδή μια 4GB μονή και την βάλεις στην δεύτερη υποδοχή είναι πολύ πιθανόν να μην τρέχει.

Αυτές που μου είπες είναι DDR3L :( ; γράφει ότι λειτουργουν στα 1.35V
αυτή που είπα είναι 1,5v

https://www.e-shop.gr/ram-kingston-kcp3l16ss8-4-4gb-so-dimm-ddr3l-1600mhz-low-voltage-p-PER.557960

αυτή είναι ddrl3 λειτουργεί στα ίδια volt Οπότε είναι ιδια με την πάνω που είναι ddr3 ¨:((( Μπερδευτηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτές που μου είπες είναι DDR3L :( ; γράφει ότι λειτουργουν στα 1.35V
αυτή που είπα είναι 1,5v

Ναι αυτές που λειτουργούν στα 1.35V είναι DDR3L. Καλά το e-shop έχει ότι νάνε πληροφορίες τις περισσότερες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι αυτές που λειτουργούν στα 1.35V είναι DDR3L. Καλά το e-shop έχει ότι νάνε πληροφορίες τις περισσότερες φορές.
Στο ξένο site τις λεει DDR3L

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820226280

:clapup:
Ευχαριστώ :D
έκανα την παραγγελία μου 2 slots 4gb (αυτή που μου είπες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Προσφατα εκανα αναβαθμιση στο λαπτοπ μου και το πηγα στα 16 και ο υπαλληλος στο καταστημα μου ειπε οτι θελει ιδιαιτερη προσοχη με τα volt γιατι αν παρεις την λαθος καρτα δεν θα λειτουργει. Το δικο μου ηθελε low voltage στα 1600 και αν επαιρνα την αλλη θα ειχα προβληματα. Μπες στο site της acer κατεβασε το manual για τον τυπο του λαπτοπ σου και δες τι μνημη παιρνει πριν την περασεις στο λαπτοπ σου, σε περιπτωση που εχεις αγορασει λαθος μνημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προσφατα εκανα αναβαθμιση στο λαπτοπ μου και το πηγα στα 16 και ο υπαλληλος στο καταστημα μου ειπε οτι θελει ιδιαιτερη προσοχη με τα volt γιατι αν παρεις την λαθος καρτα δεν θα λειτουργει. Το δικο μου ηθελε low voltage στα 1600 και αν επαιρνα την αλλη θα ειχα προβληματα. Μπες στο site της acer κατεβασε το manual για τον τυπο του λαπτοπ σου και δες τι μνημη παιρνει πριν την περασεις στο λαπτοπ σου, σε περιπτωση που εχεις αγορασει λαθος μνημη.

Και να πάρεις μνήμη διαφορετικής συχνότητας δεν έχεις πρόβλημα, απλώς κάνει downscale και δεν είναι καλό value for money. Το σημαντικό είναι να κοιτάς latency και voltage.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D παράγγειλα αυτές τις 2 τώρα. Μίλησα και με το e-shop τηλεφωνικά οπότε σε περίπτωση που δεν τρέχει θα μου δώσουν άλλες. Τώρα η επόμενη αγορά μου θα είναι ενός ssd αλλά θα αργήσει ακόμα.

Η acer ενώ έχει εξαιρετικό site με τους drivers (τουλάχιστον στον υπολογιστή μου) δε τα πάει καθόλου
καλά ουσιαστικά ενώ κατέβασα όλους τους drivers που έχει η σελίδα για τα windows 10 υπήρχαν σοβαρά προβλήματα ασυμβατότητα Εγκατέστησα το πρόγραμμα driver easy όπου ανίχνευσε όλο το υλικό και μου ανανέωσε όλους τους drivers και τώρα επιτέλους έχω τον υπολογιστή μου να λειτουργεί όπως ποτέ άλλοτε.

Περιμένω πως και πως να έρθουν οι μνήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top