Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
:D παράγγειλα αυτές τις 2 τώρα. Μίλησα και με το e-shop τηλεφωνικά οπότε σε περίπτωση που δεν τρέχει θα μου δώσουν άλλες. Τώρα η επόμενη αγορά μου θα είναι ενός ssd αλλά θα αργήσει ακόμα.

Από τα καλύτερα upgrades o ssd! Όταν μπορέσεις πάρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χθες μου προεκυψε προβλημα με το usb drive. Το ειχα κανει encrypt με το bitlocker και επειδη ηθελα να το συνδεσω σε ταμπλετ αποφασισα να αφαιρεσω το encryption, παλι μεσω bitlocker. Επειδη βιαζομουν, δεν προσεξα οτι δεν ειχε τελειωσει η διαδικασια και το εβγαλα απο την θυρα. Τωρα το βαζω και ο υπολογιστης μου δεν το αναγνωριζει. Δεν μπορω να το κανω φορματ για να το επαναφερω και δεν ξερω τι να κανω. Μου βγαζει μηνυμα οτι υπαρχει προβλημα στο driver και δεν το αναγνωριζει. Στο device manager ειναι ορατο. Tι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
πρόβλημα στο driver; δοκίμασε σε άλλη θύρα μήπως και..

από windows παλεύεις; αν ναι δοκίμασε με linux και format με fdisk αφού βεβαιωθείς πως δεν έχει πάνω κανένα flag readonly. αν ΚΑΙ ΤΟΤΕ δε γίνεται τίποτα μάλλον kaputt
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δοκιμασα και σε αλλη αλλα τιποτα. Στα xp το αναγνωριζε κανονικα, αλλα επειδη τα xp δεν εχουν bitlocker δεν μπορουσα να το κανω decrypt ή φορματ. Τελικα εκανα restart και το αναγνωρισε. Οτι να 'ναι! Αναθεμα την ωρα που αναγκαστηκα να βαλω τα 10. Ενα λειτουργικο συστημα της προκοπης δεν υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτό που δεν μου αρέσει στα linux είναι ότι βγαίνουν συχνά νέες εκδόσεις και ανά κάποια διαστήματα πρέπει να κάνεις upgrade. Τώρα έβαλα arch που είναι rolling release μέχρι στιγμής μου αρέσουν και λύνουν αυτό το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ο σκοπός των scheduled releases είναι ακριβώς να αποφύγουν τα συνεχόμενα upgrades. Δηλαδή μένεις σε ένα package base και όσο είσαι εκεί τα upgrades που κάνεις είναι μαζεμένα σε τέτοιο βαθμό που δύσκολα θα σου σπάσει κάτι. Σε αντίθεση με τα rolling releases που αλλάζουν kernel και libs ...σαν τα πουκάμισα. :P

βέβαια όλα αυτά στη θεωρία κι εγώ είμαι γύρω 10 μήνες με arch ποτέ δεν είχα χοντρό θέμα. Αλλά αυτό έχει να κάνει και με το κατά πόσο φορτώνεις το σύστημά σου, από άλλους πχ που κάνουν αλχημείες και περνάνε ξέρω γω openbox με εφαρμογές από gtk σε κάθε uppgrade ακούω γκρίνιες .:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κακό με το Linux είναι πως όλοι έχουν Windows. Σου κάνει την ζωή δύσκολη όταν δουλεύεις και γράφεις software για windows. Επίσης αν πρέπει να βάλεις arch για να είναι γρήγορο το pc σου, θες νέο pc.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το κακό με το Linux είναι πως όλοι έχουν Windows. Σου κάνει την ζωή δύσκολη όταν δουλεύεις και γράφεις software για windows. Επίσης αν πρέπει να βάλεις arch για να είναι γρήγορο το pc σου, θες νέο pc.

Το vm χάνει απόδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
To pc πρέπει να έχει 8gb τουλάχιστον και ένας ssd είναι ότι πρέπει.

linux πότε δεν κατάφερα να κάνω σοβαρή δουλειά με αυτό το λειτουργικό. Τα updates συνεχώς δημιουργούσαν πρόβλημα. Κατέληξα σε OSX και βρήκα την υγεια μου.

Τα windows γενικά είναι πολύ καλύτερα για τον προγραμματιστή. Έχουν έναν ολοκληρωμένο προγραμματιστικό περιβάλλον (visual studio) που κάνει παπάδες.

Tα windows μετά την έκδοση 7 είναι μια χαρά λειτουργικό. Απλώς οι περισσότεροι έχουν την απαίτηση να τους τρέχει γρήγορα στο laptop τους με atom επεξεργαστή και 4 gb μνήμη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D
θέλω να αντικαταστήσω το ipad 2 που έχω (λειτουργεί ακόμα φυσικά αλλά έχει φάει τα ψωμιά του) η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ποτέ αυτό το tablet πάντως.


παιδιά αυτό κάτω ειναι καλό;
https://www.kotsovolos.gr/site/compu...toshiba-satellite-click-mini-2-in-1-l9w-b-102



αυτά τα μαραθέτια σηκώνουν αναβάθμιση στην ram τους και στο ssd;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι σχετικο με σκληρους δισκους; Θελω να βαλω 2ο σκληρο δισκο στο λαπτοπ μου ωστε να κραταω τα προσωπικα αρχεια μου ξεχωριστα απο αυτα της δουλειας. Σκεφτομουν να τον βαλω στην ultra-bay υποδοχη, αλλα σημερα ανακαλυψα οτι μπορω να βαλω και mSATA. Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι σχετικο με σκληρους δισκους; Θελω να βαλω 2ο σκληρο δισκο στο λαπτοπ μου ωστε να κραταω τα προσωπικα αρχεια μου ξεχωριστα απο αυτα της δουλειας. Σκεφτομουν να τον βαλω στην ultra-bay υποδοχη, αλλα σημερα ανακαλυψα οτι μπορω να βαλω και mSATA. Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη;
Το πιθανότερο είναι να μη χωράει δεύτερος δίσκος στο λαπτοπ, οπότε προτιμότερο να πάρεις ένα usb εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
- arch δε βάζεις για τη ταχύτητα αλλά γιατί είναι vanilla και από θέμα package system είναι ό,τι πιο advanced αυτή τη στιγμή μαζί με το gentoo. Φυσικά και είναι πιο γρήγορο από άλλα distro και εννοείται κι από windows αλλά αυτό οφείλεται κυρίως στο γεγονός πως δεν περιλαμβάνει περιττές διεργασίες που ούτε ξέρεις γιατί υπάρχουν. Α, επίσης είναι bleeding edge.

- Αν θέλει κάποιος να προγραμματίσει εφαρμογές για windows ή γενικά .NET δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάει σε ό,τιδήποτε άλλο περα από windows. Το visual studio σου δίνει τα πάντα. Για όλα τα υπόλοιπα όμως από την άλλη δε βλέπω κανένα λόγο να μη πας σε linux.

- Τα καλά που ακούγονται συνεχώς για το MAC OS βασίζονται κυρίως στο ότι είναι unixoειδές όπως και το linux με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Σε σύγκριση με αυτό το μόνο που ακούω ξανά και ξανά είναι πως είναι σταθερό και εύκολο στη χρήση. Αλλά να το ακούω αυτό για κάποιον άσχετο με CS να το καταλάβω αλλά για ένα προγραμματιστή νομίζω καλύτερα να έχει ένα λειτουργικό πλήρως παραμετροποιήσιμο παρά κάτι κλειδωμένο easy to use κι ας θέλει κάτι παραπάνω από ένα next next next για να στήσει ένα server.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τα καλά που ακούγονται συνεχώς για το MAC OS βασίζονται κυρίως στο ότι είναι unixoειδές όπως και το linux με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Σε σύγκριση με αυτό το μόνο που ακούω ξανά και ξανά είναι πως είναι σταθερό και εύκολο στη χρήση. Αλλά να το ακούω αυτό για κάποιον άσχετο με CS να το καταλάβω αλλά για ένα προγραμματιστή νομίζω καλύτερα να έχει ένα λειτουργικό πλήρως παραμετροποιήσιμο παρά κάτι κλειδωμένο easy to use κι ας θέλει κάτι παραπάνω από ένα next next next για να στήσει ένα server.

Ότι είναι απλό δεν σημαίνει ότι δεν είναι παραμετροποιήσιμο. To OSX βγαίνει δεύτερο στις προτιμήσεις των developer.


Από έρευνα στο https://stackoverflow.com/research/developer-survey-2016
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Την έχω υπόψη μου την έρευνα του stackoverflow. Το ότι το χρησιμοποιούν πολλοί δε λεέι και πολλά για την ποιότητα του ίδιου του λειτουργικού. Έτσι κι αλλιώς πλέον ο καθένας με ένα ψωροπτυχίο κι ούτε, βαφτίζεται developer. Όταν η μόδα είναι μακμπουκάκι, sublime text και ruby on rails δε περιμένω και πολλά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
- arch δε βάζεις για τη ταχύτητα αλλά γιατί είναι vanilla και από θέμα package system είναι ό,τι πιο advanced αυτή τη στιγμή μαζί με το gentoo. Φυσικά και είναι πιο γρήγορο από άλλα distro και εννοείται κι από windows αλλά αυτό οφείλεται κυρίως στο γεγονός πως δεν περιλαμβάνει περιττές διεργασίες που ούτε ξέρεις γιατί υπάρχουν. Α, επίσης είναι bleeding edge.

Η ταχύτητα πάλι δεν ξέρω που κολλάει. Πόσο πιο γρήγορο είναι δηλαδή το arch από το ubuntu ή το mint, να είναι 50% που δεν πιστεύω. Αλλά ακόμη και να είναι για τι ταχύτητα μιλάμε? Ταχύτητα ανοίγματος παραθύρου ας πούμε? Πλέον όλα αυτά είναι trivial με το σημερινό hardware.

Δε ξέρω πόσο καλό είναι το package system (το pacman δεν έχει?) αλλά και το ubuntu μια χαρά είναι. Προσωπικά δεν έχω το χρόνο να στήσω arch από την αρχή και κάθε πρόγραμμα που θέλω να πρέπει να κοιτάω tutorial από wiki. Τώρα που το σκέφτομαι linux έχω μονάχα σε ένα μικρό netbook που το χρησιμοποιώ μόνο για surfing και για κανένα test στο gcc γιατί το cmd των windows είναι fail.

Τα windows έχουν τεράστειο market share σήμερα, και γιαυτό ότι commercial και να γράψεις το θες να τρέχει σε windows. Αν δε γράφεις java τότε πρέπει να πας σε .net οπότε τα windows είναι μονόδρομος.

Την έχω υπόψη μου την έρευνα του stackoverflow. Το ότι το χρησιμοποιούν πολλοί δε λεέι και πολλά για την ποιότητα του ίδιου του λειτουργικού. Έτσι κι αλλιώς πλέον ο καθένας με ένα ψωροπτυχίο κι ούτε, βαφτίζεται developer. Όταν η μόδα είναι μακμπουκάκι, sublime text και ruby on rails δε περιμένω και πολλά. :P

Το macbook είναι τρελό εργαλείο. Δεν είναι θέμα μόδας να έχεις macbook αν είναι επαγγελματίας, είναι θέμα χρηστικότητας. Πέρα από το πολύ δυνατό OSX (που είναι μια χαρά παραμετροποιήσιμο) όταν κάθεσαι σε μια οθόνη 12 ώρες τη μέρα είναι καλύτερο να καθεσαι στην retina οθόνη του mac παρά στην πλαστική των 400 ευρώ. Γενικώς το να πάρεις high - end laptop (όχι μόνο μακ, αλλά τα μακ είναι κορυφή σε αυτήν την κατηγορία) όταν είσαι επαγγελματίας είναι επένδυση. 2 χιλιάρικα δεν είναι τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το πιθανότερο είναι να μη χωράει δεύτερος δίσκος στο λαπτοπ, οπότε προτιμότερο να πάρεις ένα usb εξωτερικό.

εχμ, αν δεν ημουν απολυτα σιγουρη οτι δεν παιρνει 2ο ή και 3ο σκληρο, δεν θα εθετα τετοια ερωτηση! Αναφερομαι σε 2 υποδοχες, mSATA και ultrabay. To laptop μου εχει διακοπτη με το οποιο αφαιρειται το optical drive και στην θεση του μπορεις να βαλεις ειτε 2ο σκληρο δισκο ειτε επιπροσθετη μπαταρια. Μπορω επισης να βαλω mSATA και ρωταω ποιο απο τα 2 ειναι καλυτερη επιλογη για 2ο δισκο. Δεν ρωταω αν χωραει 2ο δισκο, αυτο ειναι ηδη δεδομενο.

Γενικώς το να πάρεις high - end laptop (όχι μόνο μακ, αλλά τα μακ είναι κορυφή σε αυτήν την κατηγορία) όταν είσαι επαγγελματίας είναι επένδυση. 2 χιλιάρικα δεν είναι τίποτα.

Συμφωνω απολυτα! Ασε που μακροπροθεσμα σου βγαινει η τιμη το ιδιο, αφου το high end laptop καταληγει να σε εξυπηρετει για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα απο ενα φτηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνω απολυτα! Ασε που μακροπροθεσμα σου βγαινει η τιμη το ιδιο, αφου το high end laptop καταληγει να σε εξυπηρετει για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα απο ενα φτηνο.

Πολλοί ολίγον τι άσχετοι κοιτάνε τα τεχνικά χαρακτηριστικά σε ένα Macbook Pro και τα συγκρίνουν με ένα generic laptop των 600 ευρώ και λένε α ίδια είναι. Οπότε το mac είναι overpriced, ενώ η αλήθεια είναι τελείως διαφορετική. Τα mac δεν είναι καθόλου overpriced, είναι απλά στην κατηγορία high end. Όποιος δεν καταλαβαίνει τι διαφορά έχει ένα high end laptop από ένα low-mid end προφανώς και του φαίνεται overpriced.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η apple τείνει να είναι overpriced σε όλα τα προϊόντα λόγω ονόματος. Πρόσεξε, δεν λέω ότι δεν είναι high end, αλλά ότι είναι overpriced. Έχει διαφορά. Κοστίζει περισσότερο από διπλάσια χρήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top