Αγαπημένος καφές

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας καφές;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 186)
  • Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)

    Ψήφοι: 42 22.6%
  • Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)

    Ψήφοι: 13 7.0%
  • Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)

    Ψήφοι: 20 10.8%
  • Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)

    Ψήφοι: 25 13.4%
  • Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)

    Ψήφοι: 29 15.6%
  • Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)

    Ψήφοι: 17 9.1%
  • Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)

    Ψήφοι: 10 5.4%
  • Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)

    Ψήφοι: 37 19.9%
  • Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Άλλος

    Ψήφοι: 3 1.6%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 13 7.0%

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Σκετο εσπρεσο η φρεντο εσπρεσο!! Καφες με γαλα, δεν ειναι καφες για μενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Φραπεδιά, χειμώνα καλοκαίρι.:popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
κάποτε έπινα φραπέ γλυκό με γάλα τώρα όμως φανατικά εσπρέσο φρέντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Φραπές γλυκός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
ελληνικος μετριος μονο! ο μονος που δε με χαλαει η γευση του και ο μονος που μου δινει ακριβως οση ενεργεια μου αρκει χωρις τρεμουλο και υπερένταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
(Πως γίνεται να μην εχω γράψει ακομα σ'αυτο το θεμα... :confused: )
Τον χειμώνα προτιμώ ζεστό καφε (έχουμε και μια ευαισθησία στα κρύα όποτε αναγκαστικά :P ), μ'αρεσει πολυ ο φίλτρου με γάλα πάντα,χωρις ζάχαρη, και το ζεστο καπουτσίνο,χωρις ζάχαρη αλλα με καραμέλα. Όταν πιάσουν οι ζεστές προτιμώ φρεντο καπουτσίνο αλλα το'χω παράπονο που σε πολλές καφετέριες δεν τον πετυχαίνουν ποτε :/: Ειναι ενα απαίσιο πράγμα φουλ στη ζάχαρη. Φραπέ πίνω γιατι ειναι ο μοναδικός κρύος καφές που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου πολυ απλά και γι'αυτο τον εχω συνδυάσει με καλοκαίρι και με διακοπές. Αλλα για να λέμε την αλήθεια,δεν με τρελαίνει τόσο. Προτιμώ φρεντο καπουτσίνο. Δεν μπορώ να διαλέξω αγαπημένο καφε,όλοι αυτοί που ανέφερα μ'αρεσουν το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρι

Νεοφερμένος

Η Έρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
χρονιά πανελληνίων το 'χω ρίξει στον καφέ φέτος :D αγαπημένες επιλογές ? διπλός ελληνικός και διπλός καπουτσίνο . γενικά όμως μου αρκεί να ναι ζεστός - ναι κάθε εποχή του χρόνου :P - και χωρίς ζάχαρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Φραπόγαλο σε τεράστιο ποτήρι με πολλά παγάκια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Οποε ξυπναω πρωι(~7.30) για μαθημα πινω εναν διπλο ελληνικο σκετο. Αλλιως εξω με παρεα συνηθως φρεντο εσπεσσο σκετο(οταν εχει ζεστες) ή εσπεσσο διπλο σκετο(τις πιο κρυες μερες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfullife

Νεοφερμένος

Η wonderfullife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Αγαπημένη συνήθεια του χειμώνα φίλτρου και ελληνικός στο τζάκι νωρίς το πρωί. Όσο για το καλοκαίρι, μια φραπεδιά την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα:P
Αν και τώρα τελευταία, επειδή ξεκίνησα τις ζαχαρίνες πίνω μόνο φρέντο καπουτσίνο...Είναι ο μόνος που αντέχω με ζαχαρίνη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,658 μηνύματα.
Freddo καπουτσίνο κρέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,793 μηνύματα.
Ξεκάθαρα φίλτρου ή cappuccino, χωρίς ζάχαρη, ειδικά τον χειμώνα είναι ό,τι πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τον καφέ φίλτρου πώς τον πίνετε χωρίς ζάχαρη; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γαλα. :P Πινεται και σκετος αλλα κυριως,με γαλα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γαλα. :P Πινεται και σκετος αλλα κυριως,με γαλα :D
Με γάλα μου φαίνεται ότι αλλοιώνεται πολύ η γεύση του, το άρωμά του :mad:
Κι όταν λες γάλα, σε τι ποσότητα περίπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,793 μηνύματα.
Τον καφέ φίλτρου πώς τον πίνετε χωρίς ζάχαρη; :P
Άμα πιεις καφέ απ'τα χέρια μου θα καταλάβεις πως τον πίνουμε :P
Πέρα απ'την πλάκα, έτσι τον έχω συνηθίσει και νομίζω ότι η γεύση ( και το άρωμα) είναι μακράν καλύτερη δίχως ζάχαρη. Γάλα έβαζα και'γω μέχρι πέρυσι αλλά θεωρώ ότι τον αδικεί πολύ έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,100 μηνύματα.
Όταν ακούω για γάλα στον καφέ κάτι με πιάνει :sick:
Μόνο το αφρόγαλο στον cappuccino μπορώ να ανεχτώ, διαφορετικά, πλέον σιχαίνομαι και την μυρωδιά του στον καφέ :/:

On topic
Με κρύο: Φίλτρου σπίτι (δεχόμαστε και με γεύση-άρωμα αλλά προτιμάμε τον original) - cappuccino απ'εξω (χωρίς κανέλες-σοκολάτες από πάνω)
Με ζέστη: Αντί φραπέ και μιας που δεν υπάρχει εσπρεσιέρα, αυτό σπίτι - freddo espresso απ' έξω
Σε όλα 1 μαύρη-1μιση άμα έχουμε όρεξη για γλυκάκι :redface:

Πλέον σχεδόν ποτέ φραπέ, νιώθω αρκετά περίεργο το στομάχι μετά. Ίσως κάναν νες τη βδόμαδα το χειμώνα άμα έχουμε φτάσει Γενάρη-Φλεβάρη και έχω βαρεθεί να πίνω γαλλικό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ελληνικος σκετος και πολλα βαρυς

Απεχθανομαι τον γαλλικο και μονο η μυρωδια του με απωθει

Μαρεσει ο φραπε αλλα τον αποφευγω, δεν εχουμε και δε θελουμε κυτταριτιδα.
* Για τους ασχετους: Ο φραπε κανει κυτταριτιδα.

αυτό σπίτι - freddo espresso απ' έξω

Κι εγω τον πινω αυτον, μαρεσει πολυ, αλλα δεν κανει ουτε κι αυτος καλο. Κανει κι αυτος κυτταριτιδα. Ο πιο καλος ας πουμε καφες που δεν προκαλει προβληματα ειναι ο ελληνικος. Ο φραπε-νες- επρεσσο και γαλλικος βεβαια κλονιζουν το νευρικο συστημα. Γιαυτο οσοι ειναι αγχωδεις, καλο ειναι να τους αποφευγουν. Επισης πειραζουν και στο στομαχι, ειδικα ο φραπε/νες (στιγμιαιος πως θκατα τους λενε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άμα πιεις καφέ απ'τα χέρια μου θα καταλάβεις πως τον πίνουμε :P
Πέρα απ'την πλάκα, έτσι τον έχω συνηθίσει και νομίζω ότι η γεύση ( και το άρωμα) είναι μακράν καλύτερη δίχως ζάχαρη. Γάλα έβαζα και'γω μέχρι πέρυσι αλλά θεωρώ ότι τον αδικεί πολύ έτσι.

Η αλήθεια είναι ότι θέλω τον χειμώνα να αρχίζω να κόβω τη ζάχαρη (ή έστω να την ελαττώσω σημαντικά) από τον γαλλικό επειδή για να τον πιώ, βάζω αρκετή πχ 2 κουταλάκια :/:

Όταν ακούω για γάλα στον καφέ κάτι με πιάνει :sick:
Μόνο το αφρόγαλο στον cappuccino μπορώ να ανεχτώ, διαφορετικά, πλέον σιχαίνομαι και την μυρωδιά του στον καφέ :/:

On topic
Με κρύο: Φίλτρου σπίτι (δεχόμαστε και με γεύση-άρωμα αλλά προτιμάμε τον original) - cappuccino απ'εξω (χωρίς κανέλες-σοκολάτες από πάνω)
Με ζέστη: Αντί φραπέ και μιας που δεν υπάρχει εσπρεσιέρα, αυτό σπίτι - freddo espresso απ' έξω
Σε όλα 1 μαύρη-1μιση άμα έχουμε όρεξη για γλυκάκι :redface:

Πλέον σχεδόν ποτέ φραπέ, νιώθω αρκετά περίεργο το στομάχι μετά. Ίσως κάναν νες τη βδόμαδα το χειμώνα άμα έχουμε φτάσει Γενάρη-Φλεβάρη και έχω βαρεθεί να πίνω γαλλικό. :P
Το freddo espresso πώς το κάνεις σπίτι; ΤΟν χτυπάς σαν να έκανες φραπέ;
Τέλεια photo profil btw ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ελληνικος σκετος και πολλα βαρυς
Απεχθανομαι τον γαλλικο και μονο η μυρωδια του με απωθει
Ναι, δεν έχεις άδικο. Εμένα προσωπικά μου φαίνεται βαρύς, όσο κι αν λέγεται ότι είναι πιο ελαφρύς σε σχέση με τους άλλους καφέδες.

Αν και μου αρέσει γενικώς να δοκιμάζω καινούριες γεύσεις, στον καφέ προτιμώ τις κλασικές.
Α)Την κλασική φραπεδιά
Λίγος καφές, λίγο θάλασσα και τ' αγόρι μου που λένε...:P (το τελευταίο μας τελείωσε βέβαια, οπότε πίνω τον καφέ της παρηγοριάς:/:)

Β)Ο κλασικός εσπρέσο με μέλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top