Για ποιο λόγο καλλωπιζόμαστε;

mcguirefan07

Νεοφερμένος

Η mcguirefan07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Όχι, εγώ πραγματικά πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να είμαι χάλια και να θέλω επιγόντως να ντυθώ, να βαφτώ και να βγω για να νιώσω καλύτερα. Και οι λόγοι "γυναικεία ανταγωνιστικότητα" και "ψάρεμα κοπλιμεντων", πιστευω ισχύουν και αυτοι. Αλλα όχι ΜΟΝΟ αυτοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
;) U got it

Κι όμως, είδα αρκετές ακραίες θέσεις του τύπου: "γυναίκες μόνες πάνε στα μπουζούκια μόνο για να καμακωθούν", "περιποιούνται τον εαυτό τους μόνο για να αρέσουν στους άλλους" κλπ κλπ. Ναι, μια ελεύθερη γυναίκα θα "εξερευνήσει" τον χώρο γύρω της και αν τύχει, μπορεί να κάνει και μια γνωριμία. Πού το κακό; Και δεν χρειάζεται καν να πάει μέχρι τα μπουζούκια για να το κάνει αυτό! (παράδειγμα φέρνω τα μπουζούκια επειδή τα είδα πιο πάνω - δεν απαντώ αποκλειστικά στη χιμέλα).
Δεν ειναι ακραιες.
Και φυσικα δεν ειναι κατακριτέες!!! Ουδεποτε αυτο υπονοηθηκε - απο μενα τουλαχιστον!
Εγώ πιστεύω - και έτσι λειτουργώ - πως ο άνθρωπος περιποιείται τον εαυτό του για να νιώσει κατ' αρχήν ο ίδιος καλύτερα. Διότι, αν δε νιώθω εγώ καλά, πώς θα μεταδώσω μια καλή κι ευχάριστη εικόνα και στους άλλους γύρω μου;.
Νιωθει καλύτερα,μεσα απο την αποδοχή που υποσυνείδητα θελει / προσδοκα να εισπραξει απο τους γυρω του. Νιωθω καλά επειδη νιωθω επιθυμητη / αποδεκτή κλπ κλπ
(Εύκολα θα ξέφευγα τώρα από το θέμα αλλά δεν υπάρχει λόγος. :))
Κι εγω θα ξεφευγα άνετα!!! Και παντα υπαρχει ενας λογος!...:D
Επί του θέματος λοιπόν, ναι, η πρώτη κίνηση προσέγγισης είναι σαφώς να φορέσω τα καλά μου: από παπούτσια μέχρι διάθεση και χαμόγελο. Και δε νομίζω πως υπάρχει κάτι επιλήψιμο σε αυτό. :)
Ουδεις το χαρακτηρισε επιλήψιμο!
Τουναντιον,εξοχως επιθυμητόν!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ποιος μπορεί να αρνηθεί όμως οτι αν ένας άντρας δει μια παρέα γυναικών στα μποζούκια ή στο μπαρ βαμμένες-ντυμμένες στην τρίχα δε θα σκεφτεί "αυτές ήρθαν για να βρουν γκόμενο"; Με όλα τα συνεπακόλουθα του αντρικού μυαλού "άρα είναι εύκολες". Και εγώ προσωπικά δε γουστάρω (έτσι ακριβώς, δε γουστάρω) να με θεωρεί ο κάθε λιγούρης εύκολη. Αυτό δε σημαίνει οτι βγαίνω απεριποίητη. Σημαίνει όμως οτι θα προσέξω πού θα πάω και κυρίως πώς θα συμπεριφερθώ. Κι αυτό όχι μόνο όταν έχω σχέση, αλλά κι όταν δεν έχω και δε θα με χάλαγε μια ενδιαφέρουσα γνωριμία. Αυτό όμως ίσως έχει να κάνει με την άποψή μου οτι δε θέλω να με προσέξει κάποιος για τα ωραία ρούχα ή τους τόνους μέικ απ, αλλά για τη συμπεριφορά κι αργότερα το χαρακτήρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ποιος μπορεί να αρνηθεί όμως οτι αν ένας άντρας δει μια παρέα γυναικών στα μποζούκια ή στο μπαρ βαμμένες-ντυμμένες στην τρίχα δε θα σκεφτεί "αυτές ήρθαν για να βρουν γκόμενο"; Με όλα τα συνεπακόλουθα του αντρικού μυαλού "άρα είναι εύκολες". Και εγώ προσωπικά δε γουστάρω (έτσι ακριβώς, δε γουστάρω) να με θεωρεί ο κάθε λιγούρης εύκολη. Αυτό δε σημαίνει οτι βγαίνω απεριποίητη. Σημαίνει όμως οτι θα προσέξω πού θα πάω και κυρίως πώς θα συμπεριφερθώ. Κι αυτό όχι μόνο όταν έχω σχέση, αλλά κι όταν δεν έχω και δε θα με χάλαγε μια ενδιαφέρουσα γνωριμία. Αυτό όμως ίσως έχει να κάνει με την άποψή μου οτι δε θέλω να με προσέξει κάποιος για τα ωραία ρούχα ή τους τόνους μέικ απ, αλλά για τη συμπεριφορά κι αργότερα το χαρακτήρα μου.

Η ουσία είναι να φέρεσαι όπως φέρεσαι, να ντύνεσαι όπως ντύνεσαι και να πράττεις όπως και όσα πράττεις επειδή αυτή είσαι εσύ. Και όχι επειδή έτσι σου επιβάλλει ο τρόπος που εσύ θεωρείς πως θα σκεφτούν οι άντρες για σένα.

Εύκολα θα μπορούσα τώρα να πιαστώ από τη φράση σου "θα προσέξω πού θα πάω και κυρίως πώς θα συμπεριφερθώ" και να ρωτήσω "α! δηλαδή οι άλλοι/ες δεν προσέχουν πού θα πάνε και τι θα κάνουν"; Αλήθεια, θεωρείς πως όλος αυτός ο κόσμος που βγαίνει έξω και διασκεδάζει και γελάει έχει στο μυαλό του αποκλειστικά και μόνο το σεξ; Δεν έχει ανάγκη από πραγματική διασκέδαση; Μόνο από ένα πήδημα;

Λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω. Τέτοιες γενικότητες δεν με εκφράζουν. Δεν είμαι θαμώνας των μπουζουκιών (αλήθεια; πώς βρεθήκανε στο στόχαστρό μας; :P) επειδή οι μουσικές μου προτιμήσεις είναι εντελώς διαφορετικές. Αυτό δε σημαίνει όμως πως δεν έχω πάει ποτέ μου. Ούτε πως δεν θα ξαναπάω. Μόνο που, όπου και να βρεθώ, η συμπεριφορά μου είναι η ίδια. Δεν υποκρίνομαι. Δεν αλλάζω. Δεν προσαρμόζομαι απλά και μόνο για να αρέσω στους άλλους ή/και για να μην κακοχαρακτηριστώ. Στέκομαι στο ύψος μου (τζοκ! σε βλέπω! πάψε να γελάς :P) και στο ύψος των περιστάσεων ακόμη κι αν είμαι στα τελευταία μπουζούκια της Εθνικής Οδού. Είμαι ο εαυτός μου, απλά και ειλικρινά. Και πίστεψέ με, οι άντρες ξέρουν να ξεχωρίσουν τι πραγματικά είναι κάθε θηλυκό. Και οι πραγματικοί άντρες συμπεριφέρονται ανάλογα. Και σέβονται αυτήν που έχουν απέναντί τους. Μόνον που αυτός ο σεβασμός κερδίζεται, δεν κατασκευάζεται ούτε με φτιασίδια ούτε με ψεύτικες ή καταπιεσμένες συμπεριφορές. :)
Και ναι, αν είμαι τσούλα, τότε θα κοιτάξω να βρω τον κάθε λιγούρη και θα εισπράξω την ανάλογη συμπεριφορά από τους άλλους. Αν δεν είμαι, θα κινηθώ διακριτικά και δε θα προκαλέσω όπου και να είμαι, ό,τι και να φοράω, όπως και να μακιγιαριστώ. (Έτσι κι αλλιώς, βάζουμε πάνω μας μόνο ό,τι είναι τους γούστου μας, έτσι δεν είναι; ) Και μην ξεχνάμε, το ρούχο το φοράμε και το αναδεικνύουμε εμείς, δεν μας φοράει. ;)

Το γεγονός είναι πως η εμφάνιση είναι ο κράχτης ολονών μας, αντρών και γυναικών. Ο τρόπος που έχει περιποιηθεί ο καθένας τον εαυτό του, που στέκεται, που μιλάει, που χαμογελάει, τα χαρακτηριστικά του... όλ' αυτά είναι που θα τραβήξουν την πρώτη ματιά και την προσοχή κάποιου. Τα υπόλοιπα απλά έπονται. Είναι όμως (και συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό μαζί σου) τα πιο σημαντικά διότι έρχονται να επιβεβαιώσουν ή να διαψεύσουν τις αρχικές προσδοκίες. :)


Υ.Γ. Έχω την εντύπωση πως είμαστε οριακά εντός θέματος.....
Υ.Γ.2 Πριν από σας για σας! Μέχρι να γράψω την απάντησή μου, το νέο θέμα είχε ήδη δημιουργηθεί. Θενξ λευκό τύμπανο και μεγάλο χάος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ειναι παραλογο και αξιολυπητο να πιστευουμε πως μια γυναικα περιποιηται τον ευατο της μονο και μονο για να βρει ''γκομενο'' και να προκαλεσει ερωτικα.

οι αντρες αδυνατουν να καταλαβουν πως μια γυναικα θελει κυριως να αρεσει πρωτα απολα στον ευατο της και μετα σε ολους τους αλλους.

η μητερα μου, 41 χρονων σημερα, και απο τοτε που τη θυμαμαι με το πυ ξυπναει το πρωι αφου πλυθει η πρωτη της κινηση ειναι να φτιαξει τα μαλλια της και να βαφτει(ελαφρα).
και συνηθως τη βγαζει και ολη μερα σπιτι. απλα δεν αντεχει να βλεπει η ιδια τον ευατο της απεριποιητο! ειναι κοκετα:)
δηλαδη φτιαχνεται για να προκαλεσει μεσα στο σπιτι? ποιον? τον φουρνο και την τηλεοραση?

βεβαια η αδερφη της βρισκεται στο αντιθετο ακρο...
δεν περιποιειται τον ευατο της, φαινεται εγαλυτερη απο τη μαμα μου(και ας την περναει 3 χρονια) και γενικα δεν την ενδιαφερει το πως δειχνει.

υπαρχουν βεβεαι και οι γυναικες εκεινες, που θα στολιστουν σαν λατερνες και θα βγουν εξω με μοναδικο σκοπο να βρουν ''το κελεπουρι'', γιατι ψαχνονται εν ολιγοις.

αυτο το γεγονος ομως δεν επιτρεπει να αντιμετωπιζουμε ολες τις γυναικες με το ιδιο σκεπτικο, γιατι διαφερουν οι καταστασεις.

καλο θα ηταν να αντιμετωπιζαμε καθε κατασταση και καθε ατομο ξεχωριστα και οχι να γενικευουμε τα παντα και ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Υπάρχει καμιά γυναίκα που να νιώθει άνετα με τον εαυτό της βγαίνοντας για ποτό ενώ δεν έχει βάλει έστω κ λίγη μάσκαρα? Δηλαδή αυτές που έχουν σχέση κ βάφονται λιγουλάκι το κάνουν για ποιον λόγο ? για να την κοιτάξει κάποιος τρίτος?

Δηλαδή οι άντρες για ποιο λόγο χτενίζονται, ξυρίζονται παρφουμαρίζονται? για να αρέσουν σε τρίτες? Η για να νιώθουν καλά με τον εαυτό τους?

Μήπως πρέπει να ανησυχώ? :hmm::P Πάω να κρύψω τα ζελέδια του:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Υπάρχει καμιά γυναίκα που να νιώθει άνετα με τον εαυτό της βγαίνοντας για ποτό ενώ δεν έχει βάλει έστω κ λίγη μάσκαρα?
Εγώ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αλήθεια, θεωρείς πως όλος αυτός ο κόσμος που βγαίνει έξω και διασκεδάζει και γελάει έχει στο μυαλό του αποκλειστικά και μόνο το σεξ; Δεν έχει ανάγκη από πραγματική διασκέδαση; Μόνο από ένα πήδημα;

Εγώ λέεω απλά οτι η κοπέλα που θα βγει όντως για να διασκεδάσει δε θα ανησυχεί αν της πετάει μια τρίχα ή αν δεν της πέτυχε η γραμμή με το eye liner. Θα κοιτάξει να ασχολείται με αυτούς που τη συνοδεύουν και να μην παίζει το μάτι της. Έχεις δίκιο, κάποιοι (όχι όλοι όμως) άντρες ξέρουν ποια είναι αυτή που ψάχνεται και ποια αυτή που όντως θέλει την ησυχία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.

Ε καλά! Αν έχεις κι εσύ τις πυκνές βλεφαρίδες που έχει η αδερφή μου, τι να την κάνεις τη μάσκαρα;
(Το σκασμένο! τις πήρε όλες. Τίποτα δεν άφησε σε μένα :verymad:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Υπάρχει καμιά γυναίκα που να νιώθει άνετα με τον εαυτό της βγαίνοντας για ποτό ενώ δεν έχει βάλει έστω κ λίγη μάσκαρα?

Και η κολλητη μου,εκτος απο τη Youki..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι μια γυναίκα που θέλει να προκαλέσει θα προκαλέσει είτε είναι στην τρίχα είτε είναι τόσο απλά ντυμένη και αμακιγιάριστη τελείως....

Και είμαι από τις γυναίκες που βάφονται και που προσέχουν πάντα τι θα φορέσουν και πως... Θέλω να αισθάνομαι ότι είμαι απλά θεά όταν κυκλοφορώ (το ψώνιο που λέγαμε :P)... τώρα αν ο χ, ψ άγνωστος θεωρήσει ότι εγώ βγήκα για να ψαχτώ προσωπικά χ@στικα γιατί δεν με νοιάζει τι σκέφτεται ο καθένας όταν με βλέπει από την στιγμή που δεν ξέρει τι εστί Βίκυ....

Στην τελική όταν μια γυναίκα θέλει να το κόψει το κόβει... Σιγά να μην αγχώνομαι για το κάθε λιγούρη που μου την πέφτει ή σκέφτεται τις ακολασίες μαζί μου ώστε να συμπεριφέρομαι ευπρεπώς ή να προσέχω τι φοράω...μην φανεί γάμπα ή στήθος και με παρεξηγήσουν :P

Δεν ξέρω...προσωπικά ποτέ δεν βγήκα για να βρω γκόμενο...
Αλλά that's me I guess....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


άρα εδώ βρισκόμαστε μπροστά σ έναν ακόμα "αστικό μύθο" ??

γιατί οι γυναίκες ισχυριζόμαστε ότι όταν φτιαχνόμαστε και βγαίνουμε έξω , το κάνουμε βασικά για να
διασκεδάσουμε και όχι αποκλειστικά και μόνο για να ψωνιστούμε ... οι άνδρες όμως πιστεύουν ακριβώς
το αντίθετο!!!!

τι συμβαίνει ??:whistle: :whistle: :whistle:





περι βλεφαρίδων ... το σπαστικό δεν είναι να έχει σερβιριστεί τριπλή μερίδα στην αδελφή ή στην
κολλητή σου!! το σπαστικό είναι να έχουν σερβιριστεί σε ... άντρα!!! τι να τις κάνουν αυτοί!!! αφού
δεν τις ... βάφουν ... μα τις χίλιες μάσκαρες!!! :(:(:(::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Δεν ξέρω...προσωπικά ποτέ δεν βγήκα για να βρω γκόμενο...

Βγήκες για να σε βρεί γκόμενος!!!:clapup::D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

<<ΝΙΚΟΛ>>

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κάλυμνος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
+φωνω με ΟΛΕΣ τις κοπελιες εδω μεσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;)
οι γυναικες πρωτα απ ολα φτιαχνονται για τον εαυτο τους!:)
το οτι οταν βγαινει μια γυναικα χωρις συνοδο και ειναι κοκετα...(δν μιλαω για ακρεες καταστασεις) δεν σημαινει οτι ψαχνετε!!!!!!!
Ας πουμε για παραδειγμα τ σαββατο βγηκαμε γυναικοπαρεα σ ενα μπαρακι!το οποιο εχει <<τζερτζελε>>(εννοω τσιφτετελαδικο!οχι κοσμος π ψαχνετε!)
Ειμασταν 5 γυναικες η μια αρραβωνιασμενη κ οι υπολοιπες εχουμε σχεσεις!!!τ οτι ειμασταν ολες στην τριχα αλλες λιγοτερο αλλες περισσοτερο σημαινει οτι ψαχναμε για κατι?!:mad:
Αρα αυτο δεν ισχυει!γτ οπως οι αντρες δεν θα πηγαιναν σ ενα κλαμπακι,μπουζουκια κτλ μ φορμα ετσι δεν παν ουτε κ οι γυναικες!ειναι απλο!!!απλα εμεις εχουμε περισσοτερα να τονισουμε!!!:P:P:P
πανω απ ολα και για γυναικες και για αντρες να ειμαστε ο εαυτος μας!!!οπως ειπαν αρκετοι μια γυναικα προκαλει και αν ειναι κ μ φορμα και μολις εχει ξυπνισει(αβαφτη!!!) και παει ν παρει τσιγαρα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top