Ψηφιακή Υπογραφή

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Την απέκτησα σήμερα.

Έκανα δουλειες μου χωρις αναμονη κτλ.
Χωρις να μετακινηθω απο το σπιτι.

Καλή φάση δε λέω αλλά υπάρχει κάτι παραπάνω που πρέπει να ξέρω??

Για πείτε οι γνωστες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Tι ειναι η ψηφιακη υπογραφη;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Tι ειναι η ψηφιακη υπογραφη;; :worry:


ναι ρε εδαδ,αντι να ζητας εσυ περισσοτερες πληροφοριες,δεν μας λες τι ξερεις καλυτερα;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
άσε εδώ στο Ελλάντα είμαστε πίσω ....

φαντάζομαι καλό μου εδάδι εκεί τη χρησιμοποιείτε αρκετά;

https://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_signature

δεν ξέρω, αυτό είναι;

μήπως είναι και καλά η υπογραφή σου που τη χρησιμοποιείς ηλεκτρονικά για διάφορα θέματα, όπως επικηρώσεις, αναλήψεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
ναι αυτό ακριβώς είναι

από ότι διάβασα ξεκίνησε η χορήγηση της στην ελλάδα τον ιούλιο του 2007.

https://www.eexi.gr/?q=node/709

αυτό που θέλω να ρωτήσω γενικά από τους πιο γνώστες είναι κίνδυνοι χρήσης και αν έχουν καμία καλη συμβουλή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εδαδ πές μας λίγο περισσότερα για το πώς ξεκίνησες τη διαδικασία και που μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις. Είναι για εφορία μόνο;

Για το συγκεκριμένο σύστημα ψηφιακής υπογραφής που αναφέρεις δέν γνωρίζω τίποτα. Θεωρητικά όμως τα περισσότερα απο αυτά τα συστήματα υποθέτουν ενα trusted authority, μια αρχή δηλαδή που την εμπιστεύεσαι να μήν κάνει κομπίνα. Σημάινει οτι άν προσπαθήσω εγώ να αποδείξω οτι υπόγραψες κατι ενώ δεν το έχεις υπογράψει δεν θα τα καταφέρω, αν προσπαθήσει όμως η εφορία να το κάνει μπορεί, αν υποθέσουμε οτι αυτός που εμπιστευόμαστε στην όλη ιστορία είναι η εφορία. (Για παραπάνω ανάλυση του κινδύνου πρέπει να εξηγήσω λίγο τι είναι τα δημόσια κλειδιά και φοβάμαι μή με πάρουν με τις ντομάτες πάλι.)

Επίσης τείθεται λίγο ενα νομικό θέμα για την νομική ισχή της υπογραφής και κατα πόσον δεν θα βρεθεί ενας δικαστής μεθάυριο που θα πεί "δεν τα κατέω γώ τουτανά τα διαόλια κομγιουτερς".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Eγώ ζω εκτός Ελλάδος και χρησιμεύει για πάρα πολλά εφορία, δημοτικές αρχές, κρατικά κτλ.

Βασικά διάβασα το πως λειτουργεί (dont worry, καταλαβαίνει από δημόσια κλειδιά :)).

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν παίζει να "κλαπεί".

πχ αν τη χρησιμοποιώ από το πισί μου με τη δική μου σύνδεση ίντερνετ κτλ ιτς οκ.
αν τη χρησιμοποιώ πχ από το πισί της δουλειάς (όπου μόνο εγώ έχω πρόσβαση) παίζει κάποιο ζήτημα πχ με τη σύνδεση της δουλειάς (υποθετικό σενάριο) ?


τέτοιες οδηγίες για αφελείς θέλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Το καλό με την όλη υπόθεση με τα κλειδιά είναι οτι το δημόσιο κλειδί που αυτό μεταδίδεις δεν σε νοιάζει αν υποκλαπεί. Η μόνη περίπτωση επίθεσης που ξέρω είναι η "man in the middle" attack, που όμως θέλει τον επιτιθέμενο όχι απλώς να υποκλέψει τα δεδομένα αλλά να παρεμβάλλει τα δικά του, και μάλιστα από την πρώτη επικοινωνία που θα έχεις με το trusted authority. Αυτό είναι ήδη πολύ δύσκολο, και αν σκευτείς οτι όλα αυτά προστατεύονται και από άλλο ένα στρώμα του κλασσικού ssl που χρησιμοποιεί το web μαλλον δεν εχεις λόγο να ανησυχείς για τρίτους.

Αλλο ένα θέμα που τείθεται είναι αν αποθηκεύεται το private key στο pc σου αν υπάρχει κάποιος κίνδυνος στο pc της δουλειάς λόγω ύπαρξής του στο pc και όχι λόγω μετάδοσης. Εκεί ανάλογα με το πώς είναι φτιαγμένο το σύστημα μπορεί η όχι να κινδυνεύεις αφου σε κάποια το ιδιωτικό κλειδί αποθηκεύεται στο server. Αν για να "υπογράψεις" θες μόνο ενα login κι ενα password το κλειδί σου είναι στο server οποτε πρέπει να ανησυχείς μήπως σου πάρουν το login / pass. Αν ΔΕΝ συμβαίνει αυτό τότε έχεις εικόνα που είναι το κλειδί σου στο pc σου (γιατι θα σου λέει πώς να το κάνεις backup και τέτοια) οπότε πρέπει να προσέχεις την πρόσβαση στο κλειδί σου. Και στη 2η περίπτωση έχει password λογικά το κλειδί, για extra ασφάλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top