Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τι λες?!
Και στην περιπτωση που θα αναπαραγονταν, τοτε τι θα αποτελουσαν για την κοινωνια μας?!
Αν αναπαράγονταν με ταχύτερο ρυθμό από τους ετεροφυλόφιλους, μπορείς να πεις ότι θα αποτελούσε μια απειλή ως προς την εξαφάνιση του είδους του ανθρώπου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οπως και να εχει, τετοιες δηλωσεις εχουν γουστο...
Οποιος εχει μελαγχολησει, πρεπει να περασει απο αυτο το θεμα και θα σκασει το χειλακι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Οπως και να εχει, τετοιες δηλωσεις εχουν γουστο...
Οποιος εχει μελαγχολησει, πρεπει να περασει απο αυτο το θεμα και θα σκασει το χειλακι του.



ενας νοημων ανθρωπος μαλλον θα μελαγχολησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ενας νοημων ανθρωπος μαλλον θα μελαγχολησει.

Μπααααα, αυτη ισως να ειναι η πρωτη αντιδραση, μετα θα το δει αλλιως...τραστ μι

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Σε τι ακριβώς σε απειλούν εσένα προσωπικά;

Το εχω πει και παλαιοτερα εδω στα παραπλευρα θεματα που διαπραγματευτηκαν.
Σε προσωπικο επίπεδο,δε (θεωρω πως) με απειλουν.
Δεν εχω τιποτα μαζι τους - όσο δεν (με) προκαλουν.

Αυτο το οποιο βρισκω επικινδυνο - και θα το επαναλαβω - ειναι η δυνατότητα,αυτή η παρεκκλίνουσα σεξουαλική νορμα να καταστει καποια στιγμή (οταν αυξηθει η κοινωνική διείσδυσή της) - και αυτο θα γινει,εαν οι κοινωνιες την αποδεχτουν σε επιπεδο που δεν της πρέπει - σε συνειδητή πλεον επιλογή απο καποιον (παιδί,εφηβο ενήλικα ή αλλον) που βρισκεται στο κατώφλι της οριστικής σεξουαλικής του διαμορφωσης.

Απο τη στιγμή που το ομοφυλόφιλο φαινομενο βρει οριστική κοινωνική αποδοχη - την κατ εμε πρεπουσα ή και μη - η συνυπαρξη δυο παραλληλων νορμών και αρα και η δυνατοτητα επιλογής,θα επιφέρει σαφώς και "μετακινησεις" στο ομοφυλοφιλο πεδίο,με αποτελεσμα "χασουρες" απο το ετεροφυλόφιλο,ήτοι:μειωση της φυσιολογικότητας,(δυνητικη) μειωση των γεννησεων κλπ.

Για μενα - το εχω ξανατονίσει - το ομοφυλόφιλο φαινόμενο οφειλεται κυρίως στην "απάλυνση" / εκθήλυνση / "χαλάρωση" της απο απαρχες κόσμου στιβαρης,σκληρής,δυναμικής ανδρικής φυλικής εικόνας (που επιβεβαιωνοταν μεσα απο πολέμους) μεσα απο την σύγχρονη ευδαιμονια / ειρήνη μεταξύ των κοινωνιών,στις οποιες το ανδρικό στοιχειο πλεον,ως "μη χρήσιμο",αρχιζει σιγα σιγα να εκφυλίζεται και να ρεπει προς μια ομοιογενεια με το θηλυκό (στοιχειο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
αρα να γινονται πολεμοι για να μην υπαρχουν ομοφυλοφιλοι και να φυγει το κακο απο πανω μας;
και τι σε νοιαζουν εσενα ρε φιλε οι επιλογες των αλλων και τις σχολιαζεις;και ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις τι ειναι φυσιολογικο και τι οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
και τι σε νοιαζουν εσενα ρε φιλε οι επιλογες των αλλων και τις σχολιαζεις;και ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις τι ειναι φυσιολογικο και τι οχι;

Βρισκόμαστε σε ένα θέμα που ζητά τη γνώμη μας για την ομοφυλοφιλία. Κάθε άποψη, για χάρη του διαλόγου, θα πρέπει να είναι σεβαστή και να αντικρούεται με επιχειρήματα.
Παρακαλώ, ας βοηθήσουμε όλοι στην ομαλή ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
αρα να γινονται πολεμοι για να μην υπαρχουν ομοφυλοφιλοι και να φυγει το κακο απο πανω μας;
και τι σε νοιαζουν εσενα ρε φιλε οι επιλογες των αλλων και τις σχολιαζεις;και ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις τι ειναι φυσιολογικο και τι οχι;

Και θα ξαναματαεπαναλαβω πως σαφώς και δε γινεται να ξανακανουμε πολέμους,για να αφανισουμε το ομοφυλοφιλο στοιχειο. Αυτο δεν το υπονοησα ποτέ!
Το απαγορεύει εξαλλου ο στοιχειώδης ουμανισμός.

Απλα,οι κοινωνιες οφειλουν τα το αγκαλιασουν και να του δωσουν την πρεπουσα θεση αναμεσά τους.
Εξίσωση / ισότητα φυσιολογικότητας και μιας παρεκκλίσεώς της,(για μενα) δε νοειται.
Το τι νοειται (για μενα) το εχω εξηγησει.

Φυσιολογικό ειναι - και αξιωματικα εχουμε και ορισει - αυτο που βλεπουμε γυρω μας,αυτο που αντιλαμβανομαστε ως εκδήλωση της φυσης.
Και αυτο αποτελει και τη βαση μετρησης / συγκρισης για το οτιδήποτε αλλο εμφανιζεται.
Φυσιολογική ειναι συνεπως η ετεροφυλοφιλία και μη φυσιολογική η ομοφυλοφιλία - ειτε μας αρεσει,ειτε οχι.
Το να αρχισουμε αιφνης να αμφισβητουμε / πριονιζουμε τους ιδιους μας τους ορισμους,τα ίδια μας τα υπόβαθρα,προκειμενου να τα καμπυλώσουμε ωστε να ταιριαζουν στις εκαστοτε ιδιαιτεροτητες / βολές / συμφέροντά μας,θετει σε κινδυνο ολο το οικοδομημα.

Με το να "ασελγουμε" επιλεκτικά πανω στην εννοια "φυσιολογικό",προκειμενου να ενσωματωσουμε / νομιμοποιήσουμε σε αυτή,την οποια αντίθεση / παρεκκλιση της,ειναι εξόχως επικινδυνο,ανόητο,άτοπο και ασυνεπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Αυτο το οποιο βρισκω επικινδυνο - και θα το επαναλαβω - ειναι η δυνατότητα,αυτή η παρεκκλίνουσα σεξουαλική νορμα να καταστει καποια στιγμή (οταν αυξηθει η κοινωνική διείσδυσή της) - και αυτο θα γινει,εαν οι κοινωνιες την αποδεχτουν σε επιπεδο που δεν της πρέπει - σε συνειδητή πλεον επιλογή απο καποιον
1. Δεν είναι δυνατόν κάποιος καθαρά ετεροφυλόφιλος να γίνει ομοφυλόφιλος κατ' επιλογή. Το θεωρώ δεδομένο εκτός αν μου το αντικρούσεις.

2. Δηλαδή αυτή τη στιγμή που η κοινωνία δεν αποδέχεται τελείως ακόμα την ομοφυλοφιλία, πάει να πει οτι οι ετεροφυλόφιλοι παραμένουν αναγκαστικά ετεροφυλόφιλοι αν και θέλουν να γίνουν ομοφυλόφιλοι; Ή οτι οι ομοφυλόφιλοι κρύβονται σε ένα ψέμα και παριστάνουν τους ετεροφυλόφιλους; Κι εν τέλει, τι προτιμάς, να κρύβεται κάποιος και να κάνει εαυτόν και άλλους δυστυχισμένους ή να φανερώνεται και να ζει ευτυχισμένος;

Με το να "ασελγουμε" επιλεκτικά πανω στην εννοια "φυσιολογικό",προκειμενου να ενσωματωσουμε / νομιμοποιήσουμε σε αυτή,την οποια αντίθεση / παρεκκλιση της,ειναι εξόχως επικινδυνο,ανόητο,άτοπο και ασυνεπές.
Δηλαδή εσένα σε ενοχλεί ο όρος και η παραβίασή του; Πιάνεσαι στις λέξεις; Όπως και να το πεις, φυσιολογικό, αφύσικο, ανώμαλο, ομαλό, καλό, κακό, είναι αυτό που κάνει τον άλλον να είναι ευτυχισμένος. Οι υποστηρικτές της ομοφυλοφιλίας πάνε να κάνουν αποδεκτούς τους ομοφυλόφιλους, όχι την έννοια της ομοφυλοφιλίας, γιατί την έννοια ο καθένας την ορίζει όπως θέλει. Τι σημασία έχει όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
το χω πει και θα το ξαναπω και θα το λεω μεχρι δεν ξερω και γω ποτε.. οι γκει τουλαχιστον εχουν το σθενος να βγαινουν και να το παραδεχονται και να κανουν τη ζωη τους οπως θελουν. το προβλημα ειναι οι αλλοι που ειτε ειναι κρυφοι ειτε ειναι 'αντρες' ταχα μου και μονο αντρες δεν ειναι στη συμπεριφορα.

να μην σας πειραζουν οι γκει. να σας πειραζουν οι αντρες που δεν μπορουν να ειναι αντρες εκει που πρεπει και οταν πρεπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν μπορώ να μην παραθέσω το ακόλουθο που διάβασα πρόσφατα ως ένα ακόμη στοιχείο προς συζήτηση.
Είναι της Κ. Προκοπάκη, ψυχιάτρου παιδιών και εφήβων. Την ορθότητα και την ισχύ του, εύχομαι να την αναλύσουν άτομα που γνωρίζουν καλύτερα από μένα μέσα στο φόρουμ μας:

ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΦΥΛΟΥ

Η διαταραχή ταυτότητας φύλου ξεκινά νωρίς στην παιδική ηλικία (2-4 έτη) και χαρακτηρίζεται από δυσφορία του παιδιού ως προς το βιολογικό του φύλο, επιθυμία να ανήκει στο αντίθετο φύλο και συμπεριφορές που χαρακτηρίζουν το αντίθετο φύλο, όπως: σταθερή προτίμηση για παιγνίδια του αντίθετου φίλου, για ρούχα, τρόπο συμπεριφοράς και ομιλίας του αντίθετου φύλου, για φιλίες με συνομηλίκους του αντίθετου φύλου, και αποστροφή για το φύλο που ανήκει και την ανατομία του. Τα συμπτώματα πρέπει να είναι αρκετά σοβαρά, και να επηρεάζουν αρνητικά την λειτουργικότητα του παιδιού. (5,6)

Δεν είναι γνωστή η συχνότητα της διαταραχής, καθώς δεν έχει μελετηθεί με επιδημιολογικές μεθόδους. Φαίνεται πάντως ότι είναι αρκετά σπάνια. Δεν υπάρχουν εργαστηριακές εξετάσεις-βιολογικοί δείκτες για την διάγνωση της διαταραχής ταυτότητας φύλου. Υπάρχουν ερωτηματολόγια που εκτιμούν την συμπεριφορά φύλου στα παιδιά, αλλά δεν μπορούν να αντικαταστήσουν την κλινική εξέταση από ειδικό.
Όπως αναφέραμε προηγουμένως, η διαταραχή ταυτότητας του φύλου δεν σχετίζεται με ορμονικούς παράγοντες.(2,3,4) Οι ορμόνες μπορεί να επηρεάσουν την ποιότητα του παιγνιδιού του παιδιού (πχ πιο ʽεπιθετικόʼ παιγνίδι στα κορίτσια ή πιο ʽμαζεμένοʼ στα αγόρια), χωρίς αυτό να επηρεάζει το αίσθημα ʽθηλυκότηταςʼ ή αρρενωπότηταςʼ σύμφωνα με το φύλο. Ο πιο σημαντικός παράγοντας στην εμφάνιση συμπεριφορών αντίθετου φύλου είναι η ενθάρρυνσή τους από το περιβάλλον.

Σε ορισμένες περιπτώσεις προβλήματα σχετικά με την ταυτότητα φύλου παρατηρούνται σε παιδιά με Διάχυτες Αναπτυξιακές Διαταραχές (αυτιστικού τύπου διαταραχές).

Η διαταραχή ταυτότητας φύλου κατά την παιδική ηλικία μπορεί να αντιμετωπιστεί θεραπευτικά (5,6) με καλά αποτελέσματα. Σε ορισμένες περιπτώσεις υποχωρεί μόνη της. Εφʼ όσον επιμείνει στην εφηβεία, τα αποτελέσματα είναι πολύ φτωχότερα και συνήθως εμφανίζεται ομοφυλοφιλική συμπεριφορά ή και επιθυμία αλλαγής του σώματος με χρήση ορμονών ή χειρουργικών επεμβάσεων αλλαγής φύλου. Η ορθότητα τέτοιου τύπου επεμβάσεων είναι θέμα συζήτησης καθώς, αφʼ ενός το άτομο που την επιλέγει θα πρέπει να είναι ψυχικά υγιές (και αυτό δεν είναι συχνό σε εφήβους με διαταραχή ταυτότητας φύλου), αφʼ ετέρου τα αποτελέσματα χειρουργικής αλλαγής φύλου είναι μη αναστρέψιμα. (6)

Από την πλευρά τους, οι υποστηρικτές της ομοφυλοφιλίας θεωρούν ότι δεν θα πρέπει να προτείνεται θεραπεία της διαταραχής ταυτότητας φύλου διότι ʽη ομοφυλοφιλία δεν αποτελεί αρνητική κατάληξηʼ, αναφέρουν επίσης χωρίς καμία τεκμηρίωση ότι η θεραπεία ʽείναι βλαβερή σε ομοφυλόφιλα παιδιάʼ και τέλος, καταγγέλλουν (χωρίς αυτό να επιβεβαιώνεται από καμία πηγή), ότι έφηβοι υποχρεώθηκαν να κάνουν θεραπεία παρά την θέλησή τους. (6)

---

2 Grumbach mm, Conte FA. Disorders of sex differentiation. In: Williams textbook of endocrinology 8th ed 1992. eds Willson & Foster ,Sauders Company
3 Gooren L. The biology of human psychosexual differentiation. Horm Behav, 2006;50(4):589-601)
4 Gooren L. Gender identity and sexual behavior. In: DeGroot (ed): Endocrinology. 4th ed, Philadelphia, WB Saunders, 2001
5 Zucker KJ. Gender identity disorders. In: M Lewis(ed): Child and adolescent psychiatry. A comprehensive textbook. 3rd ed, Philadelphia, Lippincott Williams & Wilkins 2002
6 Zucker KJ. Gender identity disorders. In Rutter M, Taylor E(eds): Child and Adolescent Psychiatry 4th ed. Wiley Blackwell 2002
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Δεν εχουν προλαβει να υπαρξουν - ακόμα - ως κοινωνικο προβλημα.

Επειδη ακριβως ΔΕΝ αναπαραγονται,αποτελουν "απειλη" για την κοινωνια.....

Αλλα ολα αυτα εχουν ειπωθει σε παραπλευρο θεμα.:)

Σε τι ακριβώς σε απειλούν εσένα προσωπικά;

τον ερεθίζουνε την ώρα που πρέπει να συγκεντρωθεί στην δουλειά :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
1. Δεν είναι δυνατόν κάποιος καθαρά ετεροφυλόφιλος να γίνει ομοφυλόφιλος κατ' επιλογή. Το θεωρώ δεδομένο εκτός αν μου το αντικρούσεις.

2. Δηλαδή αυτή τη στιγμή που η κοινωνία δεν αποδέχεται τελείως ακόμα την ομοφυλοφιλία, πάει να πει οτι οι ετεροφυλόφιλοι παραμένουν αναγκαστικά ετεροφυλόφιλοι αν και θέλουν να γίνουν ομοφυλόφιλοι; Ή οτι οι ομοφυλόφιλοι κρύβονται σε ένα ψέμα και παριστάνουν τους ετεροφυλόφιλους; Κι εν τέλει, τι προτιμάς, να κρύβεται κάποιος και να κάνει εαυτόν και άλλους δυστυχισμένους ή να φανερώνεται και να ζει ευτυχισμένος;

3. Οι υποστηρικτές της ομοφυλοφιλίας πάνε να κάνουν αποδεκτούς τους ομοφυλόφιλους, όχι την έννοια της ομοφυλοφιλίας,

1. Απο τη στιγμή που θα υπαρχουν δυο σεξουαλικες νορμες εν ισχύ,θα υπαρχουν αυτοματα και δυο δρομοι επιλογής.
Οταν υπαρχει μονο ΜΙΑ επιλογη,ειναι αυτονοητο πως αυτη θα διαλεξεις.
Οταν ομως εχεις μπροστα σου ξαφνικα δυο επιλογες,δυο ερείσματα,θα κοντοσταθεις και εν γενει θα επιλεξεις ή το ενα ή το αλλο.
Και φυσικα,μιλώ για κυριως για την περιοδο που διαμορφώνει κανεις την οριστική σεξουαλική του ταυτότητα,οχι οταν εχει ηδη διαμορφώσει,να αλλαξοφυλήσει.


2. Οι κοινωνιες δεν εχουν ξεκαθαρισει ακομη τι πεδίο ανοχης / ασκησης σεξουαλικότητας θα δωσουν στους ομοφυλόφιλους - καποια στιγμή ομως θα (αναγκαστουν να) το πραξουν. Μεχρι να γινει αυτο,μοιραία οι ομοφυλοφιλοι θα κρυβονται παριστανοντας τους ετεροφυλόφιλους.
Εγω δεν ειμαι υπερ του να κρυβονται οι ομοφυλόφιλοι. Σαφώς,και πρεπει να ερθουν στο φως και να ευτυχουν.
Αλλα θα πρεπει να κατανοησουν / αποδεχτουν οτι ως ανθρωπινες υπαρξεις ειναι απολυτα ισοτιμοι με ολους τους υπολοιπους - ως σεξουαλικη νορμα ομως εκ των πραγματων δε μπορουν να γινουν ισοτιμοι.
Γιατι αν εξισωσουμε αυτο που θεωρειται φυσιολογικο με το οτιδήποτε μη φυσιολογικο - αφυλοποιήσουμε,ομογενοποιήσουμε δηλ τις νορμες - ,καταργουμε την ιδια την εννοια,τη σταθερά του φυσιολογικου.

3. Oυσιαστικά,το ίδιο πραγμα ειναι.Ειναι συμφυτα αυτα τα δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
1. Απο τη στιγμή που θα υπαρχουν δυο σεξουαλικες νορμες εν ισχύ,θα υπαρχουν αυτοματα και δυο δρομοι επιλογής.
Οταν υπαρχει μονο ΜΙΑ επιλογη,ειναι αυτονοητο πως αυτη θα διαλεξεις.
Οταν ομως εχεις μπροστα σου ξαφνικα δυο επιλογες,δυο ερείσματα,θα κοντοσταθεις και εν γενει θα επιλεξεις ή το ενα ή το αλλο.
Και φυσικα,μιλώ για κυριως για την περιοδο που διαμορφώνει κανεις την οριστική σεξουαλική του ταυτότητα,οχι οταν εχει ηδη διαμορφώσει,να αλλαξοφυλήσει.


2. Οι κοινωνιες δεν εχουν ξεκαθαρισει ακομη τι πεδίο ανοχης / ασκησης σεξουαλικότητας θα δωσουν στους ομοφυλόφιλους - καποια στιγμή ομως θα (αναγκαστουν να) το πραξουν. Μεχρι να γινει αυτο,μοιραία οι ομοφυλοφιλοι θα κρυβονται παριστανοντας τους ετεροφυλόφιλους.
Εγω δεν ειμαι υπερ του να κρυβονται οι ομοφυλόφιλοι. Σαφώς,και πρεπει να ερθουν στο φως και να ευτυχουν.
Αλλα θα πρεπει να κατανοησουν / αποδεχτουν οτι ως ανθρωπινες υπαρξεις ειναι απολυτα ισοτιμοι με ολους τους υπολοιπους - ως σεξουαλικη νορμα ομως εκ των πραγματων δε μπορουν να γινουν ισοτιμοι.
Γιατι αν εξισωσουμε αυτο που θεωρειται φυσιολογικο με το οτιδήποτε μη φυσιολογικο - αφυλοποιήσουμε,ομογενοποιήσουμε δηλ τις νορμες - ,καταργουμε την ιδια την εννοια,τη σταθερά του φυσιολογικου.

3. Oυσιαστικά,το ίδιο πραγμα ειναι.Ειναι συμφυτα αυτα τα δυο.

1. Και τώρα που είναι αυτονόητο οτι θα γίνεις ετεροφυλόφιλος, βλέπεις εσύ να μην υπάρχουν ομοφυλόφιλοι; Κρύβεσαι πίσω από τις θεωρίες: αυτός που είναι να γίνει ετεροφυλόφιλος, τέτοιος θα γίνει, ακόμα κι αν υπάρχουν 500 επιλογές ακόμα. Το ίδιο και με τον ομοφυλόφιλο.

2. Δε νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν ομοφυλόφιλο αν θα έχει την ίδια σεξουαλική νόρμα ή ισχύ με κάποιον ετεροφυλόφιλο... Τη ζωή του θέλει να κάνει ανενόχλητος, όπως εσύ κι εγώ.

3. Όχι απαραίτητα. Μπορώ να κατηγορήσω την έννοια του σαδομαζοχισμού πχ γιατί με ξενίζει, γιατί δε μου αρέσει, γιατί είμαι συντηρητική, γιατί εν τέλει δε θα το έκανα ποτέ. Το σαδομαζοχιστή όμως δε μου δίνει κανείς το δικαίωμα να τον κατηγορήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
1. αυτός που είναι να γίνει ετεροφυλόφιλος, τέτοιος θα γίνει, ακόμα κι αν υπάρχουν 500 επιλογές ακόμα. Το ίδιο και με τον ομοφυλόφιλο.

2. Δε νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν ομοφυλόφιλο αν θα έχει την ίδια σεξουαλική νόρμα ή ισχύ με κάποιον ετεροφυλόφιλο... Τη ζωή του θέλει να κάνει ανενόχλητος, όπως εσύ κι εγώ.

3. Όχι απαραίτητα. Μπορώ να κατηγορήσω την έννοια του σαδομαζοχισμού πχ γιατί με ξενίζει, γιατί δε μου αρέσει, γιατί είμαι συντηρητική, γιατί εν τέλει δε θα το έκανα ποτέ. Το σαδομαζοχιστή όμως δε μου δίνει κανείς το δικαίωμα να τον κατηγορήσω.
1. Απο τη στιγμή που υπαρχει επιλογή,θεωρω πως αυτη η σιγουριά δεν ειναι και τόσο...σίγουρη.

2. Η εξισωση,η αποδοχή και τα δικαιωματα που διεκδικει,ουσιαστικά σε αυτο τεινουν: στην εξισωση της νορμας που εν τελει σημαινει να κανει ανενοχλητος τη ζωη του. Αλληλένδετα ειναι αυτά.
Το "ανενοχλητος" σημαινει,την κοινωνικη αποδοχη,την εξισωση και κατ επεκταση,την ηρεμια του.

3. Ειναι σαφής και λογική η διακριση.
Στο ομοφυλοφιλικο πεδίο ομως,αυτα τα δυο για μενα ειναι αλληλενδετα. Το ενα,περνά / εδραιώνεται μεσα απο το αλλο.
Εγω,δεν "κατηγορώ" πχ. την ομοφυλοφιλια: την αποδεχομαι ως προϊόν της φυσης. Αλλα ουτε και τον ομοφυλόφιλο κατηγορώ - απο τη στιγμή που δε διεκδικει παράλογα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
την αποδεχομαι ως προϊόν της φυσης

οπως και οι τερατογενεσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Για μενα - το εχω ξανατονίσει - το ομοφυλόφιλο φαινόμενο οφειλεται κυρίως στην "απάλυνση" / εκθήλυνση / "χαλάρωση" της απο απαρχες κόσμου στιβαρης,σκληρής,δυναμικής ανδρικής φυλικής εικόνας (που επιβεβαιωνοταν μεσα απο πολέμους) μεσα απο την σύγχρονη ευδαιμονια / ειρήνη μεταξύ των κοινωνιών,στις οποιες το ανδρικό στοιχειο πλεον,ως "μη χρήσιμο",αρχιζει σιγα σιγα να εκφυλίζεται και να ρεπει προς μια ομοιογενεια με το θηλυκό (στοιχειο).
Προτού σχολιάσω, θα παραθέσω και δύο τμήματα κειμένων σου από τα παρεμφερείς θέματα του e-steki, ως συμπλήρωμα μιας που σε αυτά αναφέρεσαι ακριβώς το ίδιο θέμα.
Θεωρώ πως τα ομοφυλοφιλικά φαινόμενα είναι δημιουργήματα αφενός μεν α) της παιχνιδιάρας και βαριεστημένης φύσης και θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτά,β) κοινωνικά κατασκευασματα και γ) αποτέλεσμα της ευδαιμονίας / χαλαρότητας των συγχρονων κοινωνιών .

Το ομοφυλοφιλικό φαινόμενο θα γνωρίζει έξαρση,όσο οι κοινωνίες ζουν ειρηνικά,ευδαιμονικά,χαλαρά. Στις παλιότερες κοινωνίες,αυτές που ζούσαν μονίμως σε πόλεμο,τέτοια φαινόμενα δεν ύπήρχαν. Όσο παράξενο και εάν φαίνεται,όσο οι σύχρονες "χαλαρές" κοινωνίες απέχουν απο πολέμους - που απαιτούν μεταξύ άλλων και ένα αυστηρά προδιαγεγραμμένο σεξουαλικό ανδρικό προφίλ / φαίνεσθαι / "συμπεριφέρεσθαι" - δηλ. την πλήρη υγιή εκδήλωση (και εγρήγορση) του εμπόλεμου άνδρα,προκειμένου να ανταπεξέλθει στο καθήκον του - τόσο η φύση αναπόφευκτα θα παράγει αλλοιωτικές "παρεκκλίσεις" κάθε είδους, Όσο απουσιάζουν εξωτερικά αίτια κοινωνικής εγρήγορσης (όπως οι πόλεμοι) που απαιτούν σταθεροποιημένες καταστάσεις και ρόλους,τόσο οι κοινωνίες θα μαλθακώνουν και θα γεννούν τετοια φαινόμενα.
Η ομοφυλοφιλία εχει εμφανιστεί κατ' εμέ στον άνθρωπο,για λογους που εχω ηδη παραθέσει. Το ανδρικό προτυπο περνα στους σύγχρονους βαρετούς,γαλήνιους,ειρηνικούς,ευδαιμονικούς καιρούς (που δεν εχουν ανάγκη ενος σκληρού ανδρικού προτύπου,οπως παλιά) μια διαδικασία εκθήλυνσης,προκειμενου να γινει πιο οικείο / συναναστρεφίσιμο / ακίνδυνο στο γυναικείο φύλο - για αυτο και οι συγχρονοι άνδρες ειναι δημιουργήματα των γυναικών (και κακώς αναρωτιουνται συνεχώς "που πήγαν οι άντρες"...)
Ο άνθρωπος δεν προκειται να αφανιστεί. Το πιο πιθανό ειναι να ανακατέψει τη σεξουαλική τράπουλα και να γίνει ένα σεξουαλικό μπάχαλο,ενώ οι σχεσεις - οπως νοούνται σήμερα - θα υποβιβαστούν. Το θεμα της διαιώνισης θα καταντήσει μια μηχανιστική πλέον διαδικασία και με τη βοηθεια της ευγονικής καθαρά εργαστηριακή και στείρα.
Αν έχεις έλθει σε επαφή με αρκετούς ομοφυλόφιλους ή και άτομα με ομοφυλοφιλικές τάσεις, θα έχεις διαπιστώσει ότι άλλοι είναι καθημερινοί άνθρωποι υπεράνω υποψίας (σύμφωνα με την μέση αστική αντίληψη) και άλλους τους καταλαβαίνεις από την πρώτη επαφή μαζί τους (λέγε με θηλυπρέπεια - βέβαια κι αυτή δεν αποδεικνύει ότι το άτομο είναι ομοφυλόφιλο, αλλά βασίζεται στη μέση αντίληψη).
Σύμφωνα με την κύρια αιτιολόγηση της ομοφυλοφιλίας, τη σήμερον ημέρα το φαινόμενο αναγνωρίζει έξαρση στον άντρα λόγω της καταπίεσης των ανδρικών - έμφυτων από τη φύση- ορμών του από το κοινωνικό περιβάλλον και πιο σύντομα, της εκθήλυνση του άντρα.

Πως όμως αυτή η αιτιολόγηση είναι επαρκής από τη στιγμή που οι ανδροπρεπείς (σύμφωνα με τα κοινωνικά πρότυπα περί της αρρενωπότητας) ομοφυλόφιλοι αλλά και τα άτομα με ομοφυλοφιλικές τάσεις είναι πολλοί και ίσως και περισσότεροι από τους λεγόμενους θηλυπρεπείς;
Λαμβάνοντας υπόψη ότι υπάρχουν πολλοί ετεροφυλόφιλοι γνωστοί ως "καλά παιδιά" ή και θηλυπρεπείς, αλλά και πολλοί ομοφυλόφιλοι που κάθε άλλο παρά θηλυκούς τους λες, συμπεραίνουμε ότι δεν παίζει και τόσο σημαντικό ρόλο η συμπεριφορά του ατόμου στις προτιμήσεις του, που αφορούν το φύλο που τον ενδιαφέρει σεξουαλικά.
Η αιτιολόγηση αυτή επίσης δεν καλύπτει στο παραμικρό την γυναικεία ομοφυλοφιλία.

Επιπλέον, σύμφωνα με τα γραφόμενά σου, το αντρικό στοιχείο εξαλείφεται εν καιρώ αφού κοινωνικά δεν εξυπηρετεί σε κάτι.
Και οι δύο κατευθύνσεις (αύξηση / μείωση) εμφανίσεως της εν λόγω φυλικής εικόνας εξαρτώνται από τα κοινωνικά δρώμενα. Κατά πόσο λοιπόν η συμπεριφορά αυτή που περιγράφεις ως φυσιολογική για το αντρικό φύλο είναι τελικά δοσμένη από τη φύση και όχι από την κοινωνία;

Αν ξαφνικά (είτε σήμερα είτε από πριν 2000 χρόνια) εξαφανιζόταν κάθε άντρας από τον πλανήτη (το θέμα της αναπαραγωγής μας είναι αδιάφορο, θεωρούμε ότι ένας πελαργός φέρνει θηλυκά μωρά), θα εξασφαλιζόταν άραγε η αέναη ειρήνη; :hmm:
Δε θα ήξερε ή προσαρμοζόταν (όπως και ο άντρας άλλωστε) άραγε η γυναίκα να πιάσει το κοντάρι, το σπαθί ή το όπλο και να πολεμήσει τις συνανθρώπισσες της για λόγους επιβίωσης ή επέκτασης της κυριαρχίας; :hmm:

Κατά την άποψή μου, ΑΝ πράγματι η ομοφυλοφιλία γνωρίζει έξαρση τα τελευταία χρόνια, αυτό οφείλεται στην μη σεξουαλική καταπίεση του ανθρώπου από την έννοια της ηθικής που εδώ και αιώνες τον περιβάλλει και χειραγωγεί (ενοχοποίηση της σεξουαλικής πράξης από τη θρησκεία, αυστηρότητα στο να μην αποκλίνει κανένας από τον μέσο όρο και άλλες τεχνικές χειραγώγησης από την παιδική ηλικία με στόχο τεχνητά και δια της βίας να επιτευχθεί μία κοινωνική πραγματικότητα και να ελεγχθούν οι ανθρώπινες ορμές).
Η ηθική είναι ανθρώπινης επινόησης έννοια στα πλαίσια της κοινωνίας του και όχι της φύσης. Από απλή παρατήρηση λοιπόν, ΑΝ πράγματι το φαινόμενο της ομοφυλοφιλίας έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια, προσωπικά οδηγούμαι στο συμπέρασμα ότι από default η φύση του ανθρώπου είναι η αμφιφυλοφιλία.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ευτυχώς που είσαι εσύ σε θέση να το κρίνεις !

Μα buggs δεν αντιπροσωπεύω εγώ το φυσιολογικό ή το αφύσικο.Εσύ το κάνεις με ιδιαίτερο ζήλο!!!
Θα ήθελες να μου απαντήσεις σε παρακαλώ στην ερώτηση που σου έκανα?

Ακόμα δεν έχω καταλάβει σε τι ακριβώς απειλεί την κοινωνία μας η ομοφυλοφιλία ....μπορείς να μου δώσεις μια ξεκάθαρη απάντηση σε παρακαλώ?

Δεν μπορώ να μην παραθέσω το ακόλουθο που διάβασα πρόσφατα ως ένα ακόμη στοιχείο προς συζήτηση.
Είναι της Κ. Προκοπάκη, ψυχιάτρου παιδιών και εφήβων. Την ορθότητα και την ισχύ του, εύχομαι να την αναλύσουν άτομα που γνωρίζουν καλύτερα από μένα μέσα στο φόρουμ μας:
Η ομοφυλοφιλία είναι διαταραχή;
Είναι χαρακτηριστικό ότι το 1973 η Αμερικάνικη Ψυχιατρική Εταιρία δεν συμπεριέλαβε την ομοφυλοφιλία στην τρίτη έκδοση του διαγνωστικού και στατιστικού εγχειριδίου των ψυχικών διαταραχών (DSM-III) και το 1980 σταμάτησε να αναφέρεται στο διαγνωστικό στατιστικό εγχειρίδιο των Ηνωμένων Πολιτειών, ενώ και στις επόμενες εκδόσεις η λέξη ομοφυλοφιλία δεν υπάρχει, καθώς επίσης εξαλείφθηκε και ο όρος «ομοφυλοφιλία δυστονική προς το εγώ» που περισσότερο προβλήματα δημιουργούσε παρά έδινε λύσεις στην κλινική εφαρμογή. Ουσιαστικά, η ομοφυλοφιλία δεν αποτελεί ψυχικό νόσημα και δεν υπάγεται στα κριτήρια ψυχικής διάγνωσης που χρειάζεται θεραπεία και ψυχιατρική παρακολούθηση.
Τι λένε οι σύγχρονες μελέτες για την ύπαρξη της ομοφυλοφιλίας;
Εάν τολμήσουμε να αιτιολογήσουμε την ύπαρξή της, πολλές απόψεις ενισχύουν το ρόλο της ομοφυλοφιλίας στο ανθρώπινο γένος με κάποια επιστημονικά δεδομένα και περισσότερο με ψυχοκοινωνικές μελέτες και προσεγγίσεις, όπως αυτή του Freud ή του Kinsey. Απλοϊκές ερμηνείες λένε ότι όπως υπάρχει η ετεροφυλοφιλία είναι φυσιολογικό να υπάρχει και η ομοφυλοφιλία ως μία επιτρεπτή σεξουαλική λειτουργία.
Πέρα των κλασσικών ψυχαναλυτικών θεωριών που την στήριξαν σαν μία καθήλωση της ψυχοσεξουαλικής ανάπτυξης, τα τελευταία χρόνια προσεγγίσεις επιστημονικές που δεν έχουν αποδεικτικό χαρακτήρα, αλλά έχουν ισχυρά ενδεικτικό, προσπαθούν να δώσουν απαντήσεις για τις αιτίες γέννησής της. Π.χ. οι μελέτες που αναφέρονται στις γενετικές θεωρίες, με έρευνες που έγιναν σε διδύμους, έδειξαν ότι υπάρχει υψηλότερου βαθμού συμφωνία για ομοφυλοφιλία σε μονοζυγώτες διδύμους από ό,τι σε διζυγώτες. Μελέτες επάνω στις γενετικές θεωρίες μιλούν για το χρωμόσωμα Χ της μητρικής μεταβίβασης. Ακόμη νευροενδοκρινικές μελέτες με έρευνες για τα επίπεδα τεστοστερόνης δεν έδειξαν σημαντικές και σταθερές διαφορές μεταξύ ομοφυλόφιλων και ετεροφυλόφιλων ατόμων. Άραγε λοιπόν, θα μπορούσε κανείς να αναρωτηθεί ότι οι διάφορες θεωρίες ψυχολογικές και βιολογικές, που προσπάθησαν να δώσουν απαντήσεις για τα αίτια της ομοφυλοφιλικής επικράτησης μέχρι και σήμερα δε φαίνεται να έχουν ισχυρή απόδειξη. Είναι πιθανά όμως ενδεικτικοί μηχανισμοί κλινικής παρατήρησης που συσχετίζονται τόσο με το περιβάλλον που μεγαλώνει ένα παιδί όσο όμως και βιολογικοί παράγοντες που μπορεί να παίζουν ρόλο στη γένεση της ομοφυλοφιλίας, ακόμα και σε ενδεχόμενο κληρονομικής επιβάρυνσης, γι αυτό και τα συμπεράσματα τείνουν να μιλούν για πολυπαραγοντική αιτίαση της ομοφυλοφιλικής συμπεριφοράς.
Πηγή: https://www.askitis.gr/index.php/site/topicshow/omofylofila/

Βρισκόμαστε σε ένα θέμα που ζητά τη γνώμη μας για την ομοφυλοφιλία. Κάθε άποψη, για χάρη του διαλόγου, θα πρέπει να είναι σεβαστή και να αντικρούεται με επιχειρήματα.
Παρακαλώ, ας βοηθήσουμε όλοι στην ομαλή ροή της συζήτησης.
Isiliel μου κάνει τρομερή εντύπωσή που παραθέτεις μόνο το παρακάτω μήνυμα κάνοντας την .....παρατήρηση σου προς χάριν του διάλογου......
και τι σε νοιαζουν εσενα ρε φιλε οι επιλογες των αλλων και τις σχολιαζεις;και ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις τι ειναι φυσιολογικο και τι οχι;
και ταυτόχρονα αυτό το παραβλέπεις...ή το θεωρείς επιχείρημα?
δηλαδη θεωρεις μη καλο το να τον παιρνεις απο πισω εισαι πρωκτοφοβικος?:P;)
αντιπαθεις την ομοφυλοφιλια εισαι ψυχικα αρρωστος...
ή μήπως αυτό? σου μοιαζει για επιχειρημα αυτο?
οπως και οι τερατογενεσεις....

η συνεχεια του μηπως?
Δεν ειναι εντελώς το ιδιο,αλλα ναι.:)

ή αυτο...
Οτιδήποτε μη φυσιολογικό είναι φυσικό να προκαλεί αρνητικές αντιδράσεις. Οταν όμως πολλοί αρχίσουν να κάνουν κάτι μη φυσιολογικό, τότε αλλάζει η φύση του φυσιολογικού. Ετσι σε λίγο (τι σε λίγο, ίσως έχει ηδη αρχίσει) αντιδράσεις θα προκαλεί το να είσαι στρέιτ.

Εμένα όλα αυτά μου μοιάζουν με χαρακτηρισμούς ....και καθόλου δημοκρατικούς θα έλεγα.....εσένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
μειωση των γεννησεων κλπ.

ειμαστε 6.5 δισεκατομυρια, που ειναι το κακο στο να μειωθουν οι γεννησεις? Αν αυτη τη στιγμη οι γεννησεις ανθρωπων μειωθουν στο 1/3 και οι θανατοι μεινουν σταθεροι το ελειμα θα ειναι μολις 2 λιγοτεροι ανθρπωποι καθε μερα, για να εξαφανηστει το ανθρωπινο ειδος με αυτο το ρυθμο θα χρειαστει χμμμ καπου 3 δισεκατομμυρια χρονια.

Δατ ιζ αν τα 2/3 της ανθρωποτητας γινουν gay θα εξαφανηστουμε λιγο ΑΦΟΥ ο ηλιος εχει καταστρεψει τη γη.

Λαλακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top