[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Γενικά, το καλύτερο αποτέλεσμα το έχεις όταν έχεις πρώτα στεγνώσει τα μαλλιά με πιστολάκι και με στρογγυλή βούρτσα και μετά τα περάσεις με σίδερο/πρέσσα/ψαλίδι ισιώματος (ανάλογα πως το λέει ο καθένας).

Και μενα τα μαλλιά μου ακόμη και αν τα ισιώσω, αν ιδρώσω κλπ ξανακάνουν μπούκλα αμέσως. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό. Τώρα αν φριζάρουν ακόμα και ίσια τα μαλλιά, βάζω πριν το λούσιμο γάλα και το αφήνω να στεγνώσει πάνω στα μαλλιά. Μετά λούζομαι βάζω κοντίσιονερ κλπ.

Αν χρησιμοποιείς θερμότητα στα μαλλιά σου, αγόρασε ένα heat protectant για να μην τα κάψεις. :) Επίσης και τα σέρουμ βοηθούν στο να είναι πιο ίσια τα μαλλιά.

Να ξέρεις γενικά, ότι εμείς που έχουμε μαλλιά σπαστά/κατσαρά πρέπει να βάζουμε τα προιόντα σε βρεγμένα μαλλιά και όχι σε ημιστεγνά.

Πάντα το κάνω αυτό (που λες για τα προϊόντα). Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Για να ισιώσω τα μαλλιά μου καλά (πρόκα που λέμε) τι πρέπει να κάνω; Κάθε φορά (επειδή έχω μπούκλες φυσικό), μου κατσαρώνουν πάρα πολύ εύκολα και ολόισια δεν τα έχω κάνει ποτέ... :/: Κάποια άλλη που αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα; :P

Επειδή για χρόνια είχα αυτή την απορία, το μυστικό είναι στο καλό ψαλίδι ισιώματος.
Όποτε ίσιωνα τα μαλλιά μου, κατέληγαν με σπαστές άκρες. ΠΑΝΤΑ, ό,τι καιρό και να έκανε.
Ώσπου κάποια στιγμή άλλαξα ισιωτικό, πήρα ένα μακράν καλύτερο, και πλέον ακόμα και να βρέχει και να' χει ΤΡΕΛΛΗ υγρασία, το μαλλί μου μένει πράσο και δεν έχει ίχνος φριζαρίσματος πάνω. [και δε χρησιμποιώ καν προιόντα ισιώματος, γκίίλλτι]


επίσης πολλές χρησιμοποιούν και κερί μετά το ίσιωμα, για να κάθεται καλύτερα και πιο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ποιο ψαλίδι ισιώματος χρησιμοποιείς?
Εγώ το Belissima της Rowenta και είμαι πολύ ευχαριστημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Το Bellissima Absolute έχω.
Δε ξέρω αν είναι ίδιο με αυτό που λες. Αλλά είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένη.
Τα άξιζε τα λεφτά του.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
εγώ έχω το bellissima imetec και έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένη!
Δεν τα φριζάρει και μένουν ίσια για πάρα πολλές μέρες!
Βασικά την επόμενη και την μεθεπόμενη από το ίσιωμα τα μαλλιά μου είναι πάντα πιο ωραία και από την πρώτη μέρα της εφαρμογής!

Το μόνο αρνητικό του είναι πως καίει πολύ εύκολα (και όλα τα σίδερα) τα μαλλιά , και ειδικά την λεπτή την τρίχα!
Τα μαλλιά χρειάζονται πολύ περιποίηση εάν κάποιος το θέλει το σίδερο για συχνή χρήση!

αρχείο λήψης.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αρκετά καλά αλλά ακριβά στην Ελλάδα. Μπορείς να βρεις και φθηνότερα και το ίδιο καλά στα καταστήματα.

Να ρωτήσω, έχει καμιά σας εμπειρία με νανοκερατίνη ή brazilian blowout;

Αυτή τη νέα τύπου ισιωτική που δεν είναι χημική και αποκαθιστά τη φθορά ενώ το μαλλί μένει πάντα ίσιο; Μου έδειξαν στο κομμωτήριο μια κοπέλα που είχε μπούκλες μακριές και το έκανε και τα μαλλιά της ήταν υπέροχα. Ωστόσο επειδή η κοπέλα ήταν η ίδια κομμώτρια, δεν είμαι και 100% σίγουρη.
Έχω σγουρά μαλλιά και τα ισιώνω γιατί τα έχω μακρύ καρέ οπότε είμαι συνέχεια με το πιστολάκι. :/:

Τσέκαρε μία κι αυτό. Εγώ τις μπούκλες δεν θα τις άλλαζα με τίποτα, αλλά μιας και τα 'χεις μακρύ καρέ θες δεν θες πρέπει να τα ισιώνεις. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τσέκαρε μία κι αυτό. Εγώ τις μπούκλες δεν θα τις άλλαζα με τίποτα, αλλά μιας και τα 'χεις μακρύ καρέ θες δεν θες πρέπει να τα ισιώνεις. :/:

Τώρα έχω αποφασίσει να το μακρύνω για το καλοκαίρι. Τα μαλλιά μου δύσκολα μακραίνουν, οπότε αν αρχίσω από τώρα μέχρι το Μάη θα έχουν μακρύνει αρκετά. Μακριά τα διαχειρίζομαι πολύ καλύτερα, δε το συζητώ.

Το πρόβλημα είναι ότι οι μπούκλες θέλουν ιδιαίτερη φροντίδα και ιδιαίτερο κούρεμα. Έκανα ένα μίνι γκάλοπ στα κομμωτήρια (και φαντάσου πήγα μέχρι και σε υπερχλιδάτα κομμωτήρια) και δεν έχουν ιδέα πώς να κόψουν τα μαλλιά για να αναδειχθεί ένα σπαστό μαλλί. Αντιμετωπίζουν το ίσιο και το σγουρό μαλλί με τον ίδιο τρόπο. Ακόμα και η γωνία που θα κρατάει ο κομμωτής/τρια το ψαλίδι, παίζει ρόλο για το αν θα γίνει μπούκλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
κορίτσια εσείς βάζετε κρέμα ματιών κάτω απ' το consiler; αν ναι ποια? :worry:το θεωρείτε απαραίτητο?

εγώ μέχρι τώρα δεν είχα..κ έβαζα σκέτο το consiler..:redface: αλλά τις τελευταίες μέρες έχω βγάλει ένα σπυράκι κάτω από το μάτι κ πιστεύω ότι είναι από αυτό..(μάλλον με πείραξε το συγκεκριμένο καλλυντικό):worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Eγώ δεν βάζω καθόλου κονσίλερ. Δεν έχω μαύρους κύκλους ή κάτι,ακόμα και αν δεν έχω κοιμηθεί πολλές ώρες.

Άσε που τα καλά consiler είναι και πανάκριβα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Λοιπόν,
αν και είχα πει τέλος με τις βαφές στα μαλλιά ότι έκανες- έκανες, μου ήρθε τώρα εμένα (μετά από 3 χρόνια που έχω να πειράξω χρώμα, ξέρω- ξέρω πολύ μικρή ήμουν) να τα αλλάξω.

Να αρχίσω πρώτα από τους λόγους που με έκαναν να το σκέφτομαι.
-Τα νιώθω πολύ σκούρα, σε σημείο να κοιτάω στο καθρέφτη και να ψυχοπλακώνομαι
-Κάνω χτενίσματα και δε φαίνεται τίποτα, μα τίποτα απολύτως, θα φάω πόση ώρα πχ να κάνω μια "εξελιγμένη" πλεξούδα και στη τελική είναι τόσο σκούρο το χρώμα των μαλλιών που "πνίγει" τις λεπτομέρειες.
-Για αλλαγή και γιατί βαρέθηκα να λέω "θα κάνω αυτό" και στη τελική να μη το κάνω ποτέ γιατί έχω καταντήσει συντηρητική και κωλώνω. Ή θα βάψω μαλλί ή θα χτυπήσω τατουάζ, γέρνω πως το πρώτο για αρχή.
-Τα βαρέθηκα.

Προς το παρόν μου έχει κάτσει εμένα σαν χρώμα κάτι σε μελοκαροτοχάλκινο, μερικοί το λένε απλά ξεθωριασμένο καστανό, κάτι πολύ άχρωμα με μια ιδέα καφέ, εγώ όμως του έδωσα το όνομα μελοκαροτοχάλκινο γιατί το θέλω πιο "ζωντανό"
ΌΜΩΣ, κάτι τέτοιο δεν μπορώ να κάνω γιατί είμαι σκουρόχρωμη (κάποιες με έχετε δει σε φώτο. :redface: ) και θα είμαι σαν καρναβάλι αν το κάνω τόσο ανοιχτό.


Αλλά ρε γαμώτο που κόλλησε θέλω κάτι ανοιχτό (ΕΚΤΌΣ ΑΠΌ ΞΑΝΘΌ!) σε μελί, χάλκινο, καστανό ΤΈΡΜΑ ανοιχτό, κάτι ρε παιδί μου να "φωτιστώ" κάπως.
Επίσης αν μπορεί κάποια που έχει κάνει μεγάλη αλλαγή σε χρώμα στα μαλλιά ας μου πει τι παίζει με τα φρύδια, μου φαίνεται γυφτιλέ να ανοίξω πολύ τα μαλλιά μου και να αφήσω τα φρύδια μου σκούρα (που γέρνουν αρκετά πως το μαύρο).


Σας ακούω ομορφιές :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Λοιπόν θα σου πώ την περίπτωση μου. :P

Για χρόονια ήμουν πιστή στο καστανό σκούρο μου χρώμα.
Σε κάποια φάση το έκανα τέρμα μαύρο κορακί.
(με κάποιες εκλάμψεις blue - black,που και πάλι κορακί ήταν δηλαδή,απλά φώτιζε πιο πολύ στο φώς.)

Λοιπόν μετά από 2 χρόνια και αφού πάθαινα συνέχεια και αυτό που είπες εσύ,άλλαξα γνώμη.
Με ψυχοπλάκωνε,με βαριόμουν συνέχεια με το ίδιο πράγμα.
Αυτό το ίσιο μαύρο μακρύ μαλλί συνέχεια. Πραγματικά χρειαζόμουν μια αλλαγή!

Λοιπόν το καλοκαίρι πήρα μια μεγάλη απόφαση να το αλλάξω. Δεν πήγα στην αρχή καθόλου με την λογική να το κάνω κοκκινωπό,απλώς να το αλλάξω. Βρήκα ένα ωραίο χρωματάκι καφέ - βιολετί (κομμωτηρίου)

Αυτό το χρώμα περίπου:

Λόγω του ότι είχα πολύ σκούρο μαλλί,δεν φάνηκε αμέσως,ήθελα κάποια ξανοίγματα παραπάνω.

Μετά από αρκετούς μήνες και με μερικά ξανοίγματα,λίγη περιποίηση παραπάνω,βρήκα το στύλ μου.

Έχω ένα πολύ γλυκό καφέ-κόκκινο που μου ταιριάζει πολύ.
Δεν χρειάζεται να βάζω τόνους μακιγιάζ για να δείξω διαφορετική.
Με λίγο μολυβάκι και σκιά αμέσως δείχνει το χρώμα και το πρόσωπο μου.

Αλλά έχουμε μια σημαντική διαφορά: εγώ έχω λευκή επίδερμιδα και δεν έχω έντονο φρύδι.
Για αυτό μου πήγε και το κοκκινωπό.

Λέω την "ιστορία μου" γιατί είμαι από αυτές που έκαναν μεγάλη αλλαγή και δεν το μετάνιωσαν.
Σου λέω ότι αξίζει αν πραγματικά το θέλεις και το νιώθεις,αλλάζει όλη σου η ψυχολογία.
Απλά πρέπει να βρείς κάτι να σου ταιριάζει πολύ!

Για την περίπτωση σου πιστεύω πως δεν πρέπει να βιαστείς να κάνεις κάτι ΠΟΛΥ ανοιχτό αμέσως.
Άρχισε με κάποιο καφέ - σοκολατί,ένα γλυκό καστανό πιο ανοιχτό από το δικό σου,και το φρύδι το ίδιο χρώμα και μετά βλέπεις πως θα πάς και πόσο θα το ανοίξεις. ^^
Τουλάχιστον εγώ έτσι θα το έκανα.

Good luck. <3 :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
κορίτσια εσείς βάζετε κρέμα ματιών κάτω απ' το consiler; αν ναι ποια? :worry:το θεωρείτε απαραίτητο?

εγώ μέχρι τώρα δεν είχα..κ έβαζα σκέτο το consiler..:redface: αλλά τις τελευταίες μέρες έχω βγάλει ένα σπυράκι κάτω από το μάτι κ πιστεύω ότι είναι από αυτό..(μάλλον με πείραξε το συγκεκριμένο καλλυντικό):worry:
Πριν λίγα χρόνια που' χα πάει να πάρω ένα κονσίλερ και με είχε βοηθήσει μια κοπέλα-πωλήτρια να βρω ένα, μου' χε πει να μη βάζω ποτέ μα ποτέ, μέικ απ ή κονσιλερ χωρίς να' χω βάλει ενυδατική κάτω, γιατί είμαι πολύ μικρή ακόμα και δε πρέπει να ταλαιπωρώ το δέρμα μου.
Ε, τεςπα, για ένα διάστημα το έκανα, αλλά πλέον δε το κάνω, μαλακία μου όμως. Το ιδανικό είναι να βάζεις.
Εγώ επειδή δε φοράω μέικ απ, πάρα μόνο κονσίλερ, με έχω πείσει ότι δε κάνω κάτι πολύ κακό, και μέχρι στιγμής, χτύπα ξύλο, δεν είχα κακιά ένδειξη. :redface:
Λοιπόν,
αν και είχα πει τέλος με τις βαφές στα μαλλιά ότι έκανες- έκανες, μου ήρθε τώρα εμένα (μετά από 3 χρόνια που έχω να πειράξω χρώμα, ξέρω- ξέρω πολύ μικρή ήμουν) να τα αλλάξω.

Να αρχίσω πρώτα από τους λόγους που με έκαναν να το σκέφτομαι.
-Τα νιώθω πολύ σκούρα, σε σημείο να κοιτάω στο καθρέφτη και να ψυχοπλακώνομαι
-Κάνω χτενίσματα και δε φαίνεται τίποτα, μα τίποτα απολύτως, θα φάω πόση ώρα πχ να κάνω μια "εξελιγμένη" πλεξούδα και στη τελική είναι τόσο σκούρο το χρώμα των μαλλιών που "πνίγει" τις λεπτομέρειες.
-Για αλλαγή και γιατί βαρέθηκα να λέω "θα κάνω αυτό" και στη τελική να μη το κάνω ποτέ γιατί έχω καταντήσει συντηρητική και κωλώνω. Ή θα βάψω μαλλί ή θα χτυπήσω τατουάζ, γέρνω πως το πρώτο για αρχή.
-Τα βαρέθηκα.

Προς το παρόν μου έχει κάτσει εμένα σαν χρώμα κάτι σε μελοκαροτοχάλκινο, μερικοί το λένε απλά ξεθωριασμένο καστανό, κάτι πολύ άχρωμα με μια ιδέα καφέ, εγώ όμως του έδωσα το όνομα μελοκαροτοχάλκινο γιατί το θέλω πιο "ζωντανό"
ΌΜΩΣ, κάτι τέτοιο δεν μπορώ να κάνω γιατί είμαι σκουρόχρωμη (κάποιες με έχετε δει σε φώτο. :redface: ) και θα είμαι σαν καρναβάλι αν το κάνω τόσο ανοιχτό.


Αλλά ρε γαμώτο που κόλλησε θέλω κάτι ανοιχτό (ΕΚΤΌΣ ΑΠΌ ΞΑΝΘΌ!) σε μελί, χάλκινο, καστανό ΤΈΡΜΑ ανοιχτό, κάτι ρε παιδί μου να "φωτιστώ" κάπως.
Επίσης αν μπορεί κάποια που έχει κάνει μεγάλη αλλαγή σε χρώμα στα μαλλιά ας μου πει τι παίζει με τα φρύδια, μου φαίνεται γυφτιλέ να ανοίξω πολύ τα μαλλιά μου και να αφήσω τα φρύδια μου σκούρα (που γέρνουν αρκετά πως το μαύρο).


Σας ακούω ομορφιές :D
Μωρέ, θα σου' λεγα να ξεχάσεις τις αποχρώσεις του κόκκινου (χάλκινο, καροτί κτλ) γιατί δε θα σε τονίσει, αφού λες είσαι μελαχρινή, οκ νε, πολύ μόδα πλέον, αλλά επειδή είναι μόδα δε μπορείς να τα βάφεις χωρίς να σου πηγαίνουν (το λέω, επειδή το' χουν κάνει άπειρες, και για το σουλουπώσουν βάζουν και 4874 τόνους ανοιχτότερο μέικ απ για να δείχνει πιο "ωραίο" μπαχχ).
Εγώ θα σου πρότεινα ένα καστανό με 2-3 τόνους ανοιχτότερες ανταύγιες για να σε φωτίσει κάπως, ή ακόμα ακόμα να κάνεις ombre. Και πολύ γαμάτο (ψήνομαι κι εγώ να το κάνω όταν αποφασίσω να εγκαταλείψω το κόκκινο) και δε χρειάζεται να βάφεις μαλλί κάθε 3 και λίγο :redface:

Αν το ανοίξεις πάρα πολύ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα ανοίξεις και το φρύδι. Έχω βαρεθεί να βλέπω μαύρο φρύδι σε ανοιχτά μάλλια. :(
Δεν είναι ωραίο. Και μιλάω για ΜΑΥΡΟ φρύδι κι όχι απλά καστανό.

(εγώ πάντως στη θέση σου θα' κανα ombre.:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
Eγώ δεν βάζω καθόλου κονσίλερ. Δεν έχω μαύρους κύκλους ή κάτι,ακόμα και αν δεν έχω κοιμηθεί πολλές ώρες.

Άσε που τα καλά consiler είναι και πανάκριβα. :/:

σας ευχαριστώ aegloswen και princess για τις απαντήσεις :)

aegloswen είσαι τυχερή..εγώ έχω πάντα μαύρους κύκλους όσες ώρες κ αν κοιμηθώ..:confused:
λέω κ εγώ τώρα να το καταργήσω, θα βάζω μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις..και θα πετάξω αυτό που έχω..(της revlon είναι)


princess κι εγώ δυσκολεύομαι να το αποχωριστώ..μιας κ έχω κόλλημα να βάφω τα μάτια..εσύ ποια ενυδατική ματιών χρησιμοποιείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Λοιπόν θα σου πώ την περίπτωση μου. :P

Για χρόονια ήμουν πιστή στο καστανό σκούρο μου χρώμα.
Σε κάποια φάση το έκανα τέρμα μαύρο κορακί.
(με κάποιες εκλάμψεις blue - black,που και πάλι κορακί ήταν δηλαδή,απλά φώτιζε πιο πολύ στο φώς.)

Λοιπόν μετά από 2 χρόνια και αφού πάθαινα συνέχεια και αυτό που είπες εσύ,άλλαξα γνώμη.
Με ψυχοπλάκωνε,με βαριόμουν συνέχεια με το ίδιο πράγμα.
Αυτό το ίσιο μαύρο μακρύ μαλλί συνέχεια. Πραγματικά χρειαζόμουν μια αλλαγή!

Λοιπόν το καλοκαίρι πήρα μια μεγάλη απόφαση να το αλλάξω. Δεν πήγα στην αρχή καθόλου με την λογική να το κάνω κοκκινωπό,απλώς να το αλλάξω. Βρήκα ένα ωραίο χρωματάκι καφέ - βιολετί (κομμωτηρίου)

Αυτό το χρώμα περίπου:

Λόγω του ότι είχα πολύ σκούρο μαλλί,δεν φάνηκε αμέσως,ήθελα κάποια ξανοίγματα παραπάνω.

Μετά από αρκετούς μήνες και με μερικά ξανοίγματα,λίγη περιποίηση παραπάνω,βρήκα το στύλ μου.

Έχω ένα πολύ γλυκό καφέ-κόκκινο που μου ταιριάζει πολύ.
Δεν χρειάζεται να βάζω τόνους μακιγιάζ για να δείξω διαφορετική.
Με λίγο μολυβάκι και σκιά αμέσως δείχνει το χρώμα και το πρόσωπο μου.

Αλλά έχουμε μια σημαντική διαφορά: εγώ έχω λευκή επίδερμιδα και δεν έχω έντονο φρύδι.
Για αυτό μου πήγε και το κοκκινωπό.

Λέω την "ιστορία μου" γιατί είμαι από αυτές που έκαναν μεγάλη αλλαγή και δεν το μετάνιωσαν.
Σου λέω ότι αξίζει αν πραγματικά το θέλεις και το νιώθεις,αλλάζει όλη σου η ψυχολογία.
Απλά πρέπει να βρείς κάτι να σου ταιριάζει πολύ!

Για την περίπτωση σου πιστεύω πως δεν πρέπει να βιαστείς να κάνεις κάτι ΠΟΛΥ ανοιχτό αμέσως.
Άρχισε με κάποιο καφέ - σοκολατί,ένα γλυκό καστανό πιο ανοιχτό από το δικό σου,και το φρύδι το ίδιο χρώμα και μετά βλέπεις πως θα πάς και πόσο θα το ανοίξεις. ^^
Τουλάχιστον εγώ έτσι θα το έκανα.
Good luck. <3 :redface:

Ακριβώς το ίδιο, τα είχα μαύρα ΚΟΡΑΚΊ που για ένα περίεργο λόγο αν και σχετικά σκούρη επιδερμίδα που πήγαινε τρελά, αποφάσισα να τα γυρίσω στο φυσικό μου γιατί είχα κουραστεί κάθε λίγο και λιγάκι να κάνω ρίζα ή βαφή γενικά τη περιποίηση που θέλει το μαύρο δεν είχα την υπομονή να την κάνω για πολύ καιρό, δε το βαρέθηκα σαν εσένα, απλά με κούρασε, είχα κάνει και κάτι άσπρες ανταύγες τότε (μη φανταστείς άσπρες χοντρές τούφες, ήταν άσπρες κάτι τριχούλες από δω και από κει κάτω από το σβέρκο, ωραίο φαινόταν, μη το ακούς τώρα που είναι ίου. )... :P

Πολύ ανοιχτό δε παίζει να το κάνω (τουλάχιστον όχι κατευθείαν :P), γιατί εγώ πριν από το μαύρο ήμουν στο... ξανθό. Όχι ακριβώς ξανθό, ένα καστανόξανθο ανοιχτό μελί, και εκείνο μου πήγαινε δε λέω απλά έπρεπε να πειράξω και φρύδια αλλά τότε φοβόμουν αποτέλεσμα ή έβγαζα πάαααρα πολύ λεπτά τα φρύδια μου ή έμενα καρναβάλι. :redface:
Τραυματικές εμπειρίες με το ξανθό, αααχ


Μωρέ, θα σου' λεγα να ξεχάσεις τις αποχρώσεις του κόκκινου (χάλκινο, καροτί κτλ) γιατί δε θα σε τονίσει, αφού λες είσαι μελαχρινή, οκ νε, πολύ μόδα πλέον, αλλά επειδή είναι μόδα δε μπορείς να τα βάφεις χωρίς να σου πηγαίνουν (το λέω, επειδή το' χουν κάνει άπειρες, και για το σουλουπώσουν βάζουν και 4874 τόνους ανοιχτότερο μέικ απ για να δείχνει πιο "ωραίο" μπαχχ).
Εγώ θα σου πρότεινα ένα καστανό με 2-3 τόνους ανοιχτότερες ανταύγιες για να σε φωτίσει κάπως, ή ακόμα ακόμα να κάνεις ombre. Και πολύ γαμάτο (ψήνομαι κι εγώ να το κάνω όταν αποφασίσω να εγκαταλείψω το κόκκινο) και δε χρειάζεται να βάφεις μαλλί κάθε 3 και λίγο :redface:

Αν το ανοίξεις πάρα πολύ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα ανοίξεις και το φρύδι. Έχω βαρεθεί να βλέπω μαύρο φρύδι σε ανοιχτά μάλλια. :(
Δεν είναι ωραίο. Και μιλάω για ΜΑΥΡΟ φρύδι κι όχι απλά καστανό.

(εγώ πάντως στη θέση σου θα' κανα ombre.:redface:)


Βασικά όχι.
Δε θέλω κόκκινο, θέλω ανοιχτό καστανό με μια ιδέα χάλκινου για να "σπάει".
Κόκκινο σε καμία περίπτωση δε θέλω να τα κάνω, δε θα μου πάνε (καθόλου!) πρώτον, και δεύτερος το έχουν κάνει όλες, όπου πάω κόκκινα κεφάλια βλέπω... :P
Κατά τα άλλα είναι πολύ ωραίο χρώμα σε όσες έχουν λευκή επιδερμίδα, (ακόμη και το φυσικό κόκκινο, που είναι κάπως ξεθωριασμένο καροτί είναι υπέροχο) εκεί το καμαρώνω και μου αρέσει, τώρα όταν η άλλη είναι μαύρη αραπίνα σε χειρότερα χάλια από εμένα εεεεεεεε κουκλίτσα μου τι το θες το κόκκινο; :mad:
Για κάτι τέτοιο ξάχνω , είναι ανοιχτό καστανό, αλλά γλυκίζει και λίγο...


Το ombre που λες είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία, διότι μου φαίνεται γύφτικο.
ΌΜΩΣ, υπάρχουν μεμονωμένες περιπτώσεις που το βλέπω και το ζηλεύω.
Τι σημαίνει αυτό; Ότι θα πρέπει να πάω κομμωτήριο για να το "πετύχω", αλλά no money.
Οπότε θέλω κάτι σχετικά εύκολο που θα μπορέσει η φίλη που τυχαίνει να είναι κομμώτρια να μου το κάνει στο σπίτι τζάμπα :redface:..
αν το ombre γίνεται να μου το κάνει σε σπίτι και πάλι μην επιμένεις, είναι τρελή αυτή δεν την εμπιστεύομαι... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Έχεις κοiτάξει τις αποχρώσεις της majirel (l'oreal)??

Πιστεύω ότι σίγουρα θα βρεις κάτι από αυτά που θέλεις!! Υπάρχει η σειρ'α και στα κομμωτήρια αλλά και στα καταστήματα

Νομίζω το 7,35 είναι κοντά σε αυτό που ζητάς! Θα ρωτήσω βεβαια και τη φιλη μου που τα εβαψε προσφατα για να σιγουρευτω για την αποχρωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
κορίτσια εσείς βάζετε κρέμα ματιών κάτω απ' το consiler; αν ναι ποια? :worry:το θεωρείτε απαραίτητο?

εγώ μέχρι τώρα δεν είχα..κ έβαζα σκέτο το consiler..:redface: αλλά τις τελευταίες μέρες έχω βγάλει ένα σπυράκι κάτω από το μάτι κ πιστεύω ότι είναι από αυτό..(μάλλον με πείραξε το συγκεκριμένο καλλυντικό):worry:

Εγώ πάντα το πρωί αφού πλύνω το πρόσωπό μου, βάζω ενυδατική προσώπου, αντιηλιακό και κρέμα ματιών (μια ελαφριά). Γενικά, όποιον και να ρωτήσεις θα σου πει ότι πάντα πρέπει να βάζεις από κάτω ενυδατική για να στρώνει καλύτερα.

Το σπιράκι αυτό που βγαίνει, είναι αντίδραση από κάτι που έβαλες εκεί. Μπορεί να βγήκε ακόμη και αν φοράς πχ eyeliner ή μάσκαρα. Δεν είναι αποκλειστικά από το concealer.

Εγώ χρησιμοποιώ από τη Benefit το Erase paste, επειδή έχω μαύρους κύκλους από το νυχτερινό διάβασμα :P


Ακριβώς το ίδιο, τα είχα μαύρα ΚΟΡΑΚΊ που για ένα περίεργο λόγο αν και σχετικά σκούρη επιδερμίδα που πήγαινε τρελά, αποφάσισα να τα γυρίσω στο φυσικό μου γιατί είχα κουραστεί κάθε λίγο και λιγάκι να κάνω ρίζα ή βαφή γενικά τη περιποίηση που θέλει το μαύρο δεν είχα την υπομονή να την κάνω για πολύ καιρό, δε το βαρέθηκα σαν εσένα, απλά με κούρασε, είχα κάνει και κάτι άσπρες ανταύγες τότε (μη φανταστείς άσπρες χοντρές τούφες, ήταν άσπρες κάτι τριχούλες από δω και από κει κάτω από το σβέρκο, ωραίο φαινόταν, μη το ακούς τώρα που είναι ίου. )... :P

Πολύ ανοιχτό δε παίζει να το κάνω (τουλάχιστον όχι κατευθείαν :P), γιατί εγώ πριν από το μαύρο ήμουν στο... ξανθό. Όχι ακριβώς ξανθό, ένα καστανόξανθο ανοιχτό μελί, και εκείνο μου πήγαινε δε λέω απλά έπρεπε να πειράξω και φρύδια αλλά τότε φοβόμουν αποτέλεσμα ή έβγαζα πάαααρα πολύ λεπτά τα φρύδια μου ή έμενα καρναβάλι. :redface:
Τραυματικές εμπειρίες με το ξανθό, αααχ





Βασικά όχι.
Δε θέλω κόκκινο, θέλω ανοιχτό καστανό με μια ιδέα χάλκινου για να "σπάει".
Κόκκινο σε καμία περίπτωση δε θέλω να τα κάνω, δε θα μου πάνε (καθόλου!) πρώτον, και δεύτερος το έχουν κάνει όλες, όπου πάω κόκκινα κεφάλια βλέπω... :P
Κατά τα άλλα είναι πολύ ωραίο χρώμα σε όσες έχουν λευκή επιδερμίδα, (ακόμη και το φυσικό κόκκινο, που είναι κάπως ξεθωριασμένο καροτί είναι υπέροχο) εκεί το καμαρώνω και μου αρέσει, τώρα όταν η άλλη είναι μαύρη αραπίνα σε χειρότερα χάλια από εμένα εεεεεεεε κουκλίτσα μου τι το θες το κόκκινο; :mad:
Για κάτι τέτοιο ξάχνω , είναι ανοιχτό καστανό, αλλά γλυκίζει και λίγο...


Το ombre που λες είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία, διότι μου φαίνεται γύφτικο.
ΌΜΩΣ, υπάρχουν μεμονωμένες περιπτώσεις που το βλέπω και το ζηλεύω.
Τι σημαίνει αυτό; Ότι θα πρέπει να πάω κομμωτήριο για να το "πετύχω", αλλά no money.
Οπότε θέλω κάτι σχετικά εύκολο που θα μπορέσει η φίλη που τυχαίνει να είναι κομμώτρια να μου το κάνει στο σπίτι τζάμπα :redface:..
αν το ombre γίνεται να μου το κάνει σε σπίτι και πάλι μην επιμένεις, είναι τρελή αυτή δεν την εμπιστεύομαι... :P

Αν έχεις σκούρο μαλλί δεν μπορείς με μία απλή βαφή να το ανοίξεις όσο θες. Χρειάζεται ή εμπειρία ή επαγγελματίας
Για να φαίνεται φυσικό το μαλλί σου, πρέπει να κατασταλλάξεις στον τόνο, αν το φυσικό σου είναι καστανό ανοιχτό με ξανθό μέσα είναι κουλό να του επιβάλεις το χάλκινο πόσο μάλιστα αν είσαι και σκουρόχρωμη.

Τα χάλκινα και μάλιστα τα ανοιχτά πηγαίνουν περισσότερο στις ανοιχτόχρωμες. Μία πρόταση για να φωτιστείς στο πρόσωπο είναι οι απαλές ανταύγιες. Σε αυτό το στάδιο να κοπανήσεις απλά μια ανοιχτή βαφή μου φαίνεται καταστροφικό.

Βρε Ζωή βάλε μια φωτό με το μαλλί σου τώρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι. Μπορεί κάποια να με διαφωτίσει όσον αφορά τα χρωμοσαμπουάν;:redface: (ξέρω,ξέρω μικρή αλλά για διάφορους λόγους έχω φάει κόλλημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εννοείται πως δε θα το κάνω μπαμ και κάτω βρε. :P
Και να το κάνω δε παίζει να βγει το χρώμα, εγώ τώρα είμαι στη φάση του να αποφασίσω απόχρωση/τόνο και να το δείξω στη φίλη μου. Από κει και πέρα αυτή θα μου πει τι στάδια θα ακολουθήσουμε, βαφές κτλ....

Ανταύγιες δε ξέρω... πάλι μου φαίνονται περίεργες :/:

Ξέρω, σπάω καρύδια αλλά είμαι πολύ ιδιότροπη :redface:

Έτσι είναι τώρα, στο φυσικό μου, απλά 2-3 δάχτυλα πιο κοντό (άχρηστη πληροφορία, αλλά να'χαμε να λέγαμε... :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Κορίτσια, βοήθεια!
Παίρνω τα χάπια για τα σπυράκια και όπως καταλαβαίνετε τα χείλη μου είναι σε μαύρο χάλι.
Το liposan εννοείται πως δεν κάνει τίποτα, τα διάφορα lip balm που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς επίσης!
Οπότε, ξέρετε κάτι που να βοηθάει πραγματικά?
Παρεπιπτόντως, είχα δοκιμάσει τις προάλλες ένα lip balm της oriflame και μου φάνηκε αρκετά καλό, αλλά δεν έχω ιδέα που μπορώ να βρω τα προϊόντα αυτής της εταιρίας. Ποια θα με διαφωτίσει?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Κορίτσια, βοήθεια!
Παίρνω τα χάπια για τα σπυράκια και όπως καταλαβαίνετε τα χείλη μου είναι σε μαύρο χάλι.
Το liposan εννοείται πως δεν κάνει τίποτα, τα διάφορα lip balm που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς επίσης!
Οπότε, ξέρετε κάτι που να βοηθάει πραγματικά?
Παρεπιπτόντως, είχα δοκιμάσει τις προάλλες ένα lip balm της oriflame και μου φάνηκε αρκετά καλό, αλλά δεν έχω ιδέα που μπορώ να βρω τα προϊόντα αυτής της εταιρίας. Ποια θα με διαφωτίσει?:P

Αρχικά, χρειάζεσαι απολέπιση. Ανακάτεψε ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι, ένα κουταλάκι ελαιόλαδο και 1 κουταλιά ζάχαρη. Τρίψτο πάνω στα χείλη σου για ένα λεπτό, άφησέ το πάνω για άλλο ένα λεπτό (για να απορροφήσει το δέρμα το ελαιόλαδο) και ξέπλυνέ το με χλιαρό νερό. Τρίψε δυνατά ε :P

Για λιποζανοειδές, εγώ χρησιμοποιώ από το φαρμακείο ένα Aphrodite Lip Balm με βούτυρο από μάγκο. Αλλιώς κλασικό και αποτελεσματικό βούτυρο κακάο.

Για την oriflame ξέρω ότι πρέπει να βρεις κάποιον αντιπρόσωπο/consultant.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top