Θεωρούνται ''κάπως'' οι άντρες που αγαπούν την τζαζ;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
εννοώ οτι δεν έχουμε τα προβλήματα που είχε τότε η κοινωνία,
φτώχια, πόλεμος, περιορισμός από την κοινωνία, και αργότερα η χούντα που ώθησε τόσους μεγάλους καλλιτέχνες να μεγαλουργήσουν.....
Λες μετά από χρόνια να εκτιμηθούν ο σαρμπέλ και ο τσαλίκης;:P

Με τίποτα. Αυτοί έχουν φωνή αλλά δεν συγκρίνονται. Είναι δυο ωραία παιδιά με καλές δημόσιες σχέσεις. Η Nina Simone όμως για παράδειγμα δεν ήταν απλά μια φωνή, ήταν μια φωνή με προσωπικότητα και χρώμα και η ζωή της ήταν ένας αγώνας για την ισότητα λευκών και μαύρων, καθώς και για τα δικαιώματα των γυναικών. Το Missisipi Godam αλλά και το Four Women τι ήταν ? Καθαρή διαμαρτυρία ενάντια στην αδικία μιας ολόκληρης εποχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί αλλά πιστεύω οτι σήμερα δεν υπάρχουν πολλά τραγούδια που θα τα ακούμε ευχάριστα μετά από 15-20 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Σπάνια θλίβεται κανείς με τζαζζζζζζ. :whistle:

"Τhe Koeln Concerts" Keith Jarett
To 1o κομματι (26 λεπτα).
Εκπληκτικος αυτοσχεδιασμος.
Οποιος το ακουσε, τον πηραν τα κλαμματα (δε κανω πλακα, οκ?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί αλλά πιστεύω οτι σήμερα δεν υπάρχουν πολλά τραγούδια που θα τα ακούμε ευχάριστα μετά από 15-20 χρόνια.

'Οντως δεν θα 'ναι πολλά. Και μην ξεχνάς ότι πολλά είναι διασκευές παλιότερων, κάτι σημαίνει κι αυτό, στερεύει η πηγή κάποιες εποχές. Οι Nouvelle Vague που ρώτησα την κοπέλα τις προάλλες, έχουν διασκευές τραγουδιών της δεκαετίας του 80 σε άλλο στυλ. Αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου είναι οι διασκευές των παλιών ελληνικών, ας πούμε δεν θέλω να ακούω Κότσιρα να τραγουδάει τραγούδια που τα έχει ερμηνεύσει η Κουμιώτη με τίποτα γιατί έτσι σιγά σιγά εκφυλίζονται τα παλιά αριστουργήματα και ξεχνιούνται τα παλιά θηρία. Ακόμα και το ''Μάλιστα κύριε'' του Ζαμπέτα το άκουσα από κάτι άλλους τελείως αδικημένο και κατακρεουργημένο.

"Τhe Koeln Concerts" Keith Jarett
To 1o κομματι (26 λεπτα).
Εκπληκτικος αυτοσχεδιασμος.
Οποιος το ακουσε, τον πηραν τα κλαμματα (δε κανω πλακα, οκ?)

Ναι εντάξει, υπερβολή μου ως συνήθως πάνω στον ενθουσιασμό μου. Υπάρχουν και μελαγχολικά κομμάτια αλλά είναι διαμάντια όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
'Οντως δεν θα 'ναι πολλά. Και μην ξεχνάς ότι πολλά είναι διασκευές παλιότερων, κάτι σημαίνει κι αυτό, στερεύει η πηγή κάποιες εποχές. Οι Nouvelle Vague που ρώτησα την κοπέλα τις προάλλες, έχουν διασκευές τραγουδιών της δεκαετίας του 80 σε άλλο στυλ. Αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου είναι οι διασκευές των παλιών ελληνικών, ας πούμε δεν θέλω να ακούω Κότσιρα να τραγουδάει τραγούδια που τα έχει ερμηνεύσει η Κουμιώτη με τίποτα γιατί έτσι σιγά σιγά εκφυλίζονται τα παλιά αριστουργήματα και ξεχνιούνται τα παλιά θηρία. Ακόμα και το ''Μάλιστα κύριε'' του Ζαμπέτα το άκουσα από κάτι άλλους τελείως αδικημένο και κατακρεουργημένο.
Δεν έχεις καθόλου άδικο,
αλλά προσωπικά μου αρέσει να ακούσω και την άλλη εκδοχή του καλλιτέχνη σε ένα τραγούδι.
Το "μάλιστα κύριε" από τον Παπακωνσταντίνου μου άρεσε, με όλον τον σεβασμό προς τον κ.Ζαμπέτα βεβαίως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
εννοώ οτι δεν έχουμε τα προβλήματα που είχε τότε η κοινωνία,
φτώχια, πόλεμος, περιορισμός από την κοινωνία, και αργότερα η χούντα που ώθησε τόσους μεγάλους καλλιτέχνες να μεγαλουργήσουν.....
Λες μετά από χρόνια να εκτιμηθούν ο σαρμπέλ και ο τσαλίκης;

Ρε παιδιά μην κάνετε τέτοιες γενικεύσεις. Και τα παλιότερα χρόνια υπήρχαν τεράστιες μουσικές ανοησίες. Απλά αυτά που ακούγονται μέχρι και σήμερα είναι τα καλλίτερα. Λογικό δεν είναι; Βλακεία υπήρχε και στην εποχή του Μπετόβεν. Εμείς όμως Μπετόβεν ξέρουμε σήμερα. Πάντα υπήρχε το ωραίο παράλληλα με το ευτελές και φυσικά πάντα ήταν πιο σπάνιο. Όπως ακριβώς συμβαίνει και σήμερα. Όταν όμως και η σημερινή μουσική περάσει από τα φίλτρα του χρόνου, τότε θα επιβιώσουν τα καλά στοιχεία και τότε κάποιοι επόμενοι θα λένε «τι ωραία μουσική υπήρχε στις αρχές του αιώνα!»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Κοινωνικά προβλήματα υπάρχουν και σήμερα και πραγματι αποτελουύν ώθηση και έμπνευση για μεγάλους καλλιτέχνες άν και δεν αποτελούν τα μοναδικά ερεθίσματα για κάποιον δημιουργό. Τώρα αυτοι που ασχολούντε με το εύπεπτο (η πλειοψηφία ίσως) δεν πιστεύω να εχουν καν πρόβλημα αναζήτησης εμπνεύσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κοινωνικά προβλήματα υπάρχουν και σήμερα και πραγματι αποτελουύν ώθηση και έμπνευση για μεγάλους καλλιτέχνες άν και δεν αποτελούν τα μοναδικά ερεθίσματα για κάποιον δημιουργό. Τώρα αυτοι που ασχολούντε με το εύπεπτο (η πλειοψηφία ίσως) δεν πιστεύω να εχουν καν πρόβλημα αναζήτησης εμπνεύσεως.
Δεν την χρειάζονται κιόλας........:D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Γι αυτό και δεν έχουν το πρόβλημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γι αυτό και δεν έχουν το πρόβλημα :P
Και γράφουν με το κιλό και κατά παραγγελία.....:P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αυτά ακριβώς τα εργοστασιακά είναι που σίγουρα δεν θα επιβιώσουν. Και μια και λέγαμε για τζαζ ας μην ξεχνάμε ότι είναι μια μουσική που ακόυγεται παραπάνω απο έναν αιώνα και μάλιστα είναι μια μουσική που διαρκώς ανανεώνεται. Πάντα αγαπητή και με φανατικούς οπαδούς διαφόρων ηλικιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Οι όπαδοι της δεν είναι καθόλου κάπως. Είναι όπως νά 'ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ναι είναι φλώροι!!!:devil:
Προσωπικά θεωρώ την τζάζ χειρότερη στα αυτιά μου και από τα Ελληνικά. Απλά νιώθω ότι το κουράζει όσο δεν πάει και είναι περισσότερο μια επιδειξή τεχνικής και όχι μουσικής ροής. Βέβαια αυτά τα λέω σαν metolotrance οπαδός και κρίνω πάντα με το αν στα αυτιά μου αρέσει μια μουσική πρώτα και δευτερευόντος αν έχει τεχνικότητα.

Για να σοβαρευτώ και λίγο για να μην έχουμε ξεκαθαρίσματα και αψιμαχίες
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα λέω εγώ και σε όποιον αρέσουν τα γούστα μας. Συνεπώς όπως καταλαβαίνεις το φλώροι το είπα για τον χαβαλέ αλλά επιμένω ότι την θεωρώ χάλια μουσική:D στο δικό μου μουσικό άκουσμα. Ίσως ήταν και "σκληρό" που την τοποθέτησα κάτω και από τα ελληνάδικα αλλά τα ελληνικά έχουν και ένα άλφα ρυθμό.

Να δώ ποιος θα με κυνηγήσει? ΟΙ τζαζ ή ελληνάδικο φάνς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Να δώ ποιος θα με κυνηγήσει? ΟΙ τζαζ ή ελληνάδικο φάνς.:P

Εντάξει δεν τρέχει τίποτα, συνηθίσαμε πια να τα ακούμε. Προσωπικά ακούω από ηλεκτρονική και σκληρό ροκ μέχρι τζαζ και ελληνικά του 70, κι από κλασσική μέχρι massive attack με το ίδιο πάθος. Μόνο χιπ χοπ μην μου βάλεις, ειδικά το ξένο χιπ χοπ γιατί θέλω δραμαμίνες μετά. Κάποιος μου πε ότι οι άνθρωποι που ακούνε όλα τα είδη της μουσικής είναι πανσεξουαλικοί. Ελπίζω να είμαι political correct αυτη την φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κανείς δεν θα σε κυνηγήσει φίλε μου, το είπες και μόνος σου... περί ορέξεως...
Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ με ηρεμεί αφάνταστα και θα διαφωνήσω εκεί που λες οτι δεν έχει ρυθμό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εμενα δεν με ενοχλει ουτε η τζαζ ουτε αυτοι που ακουνε τζαζ ή οτι αλλο ειδος μουσικη τους αρεσει.
Εμενα με ενοχλει που ορισμενοι που ακουνε τζαζ ή καποιο αλλο (και καλα) ψαγμενο ειδος μουσικης, αν τους πεις οτι ακους ποπ/ροκ/trance/house/ κτλ κτλ, σε κοιτανε με ενα υφακι λες και τους ειπες οτι οταν χεζ... μετα σκουπιζεσαι με τα χερια σου...
Πραγματικα το εχω δει και το εχω ζησει και ειναι τρομερα ενοχλητικο.
Φυσικα ομως δεν ισχυει μονο για τους φιλους της jazz ετσι;
Γενικα δεν την επιλεγω σαν μουσικη, αλλα δεν θα με ενοχλησει αν την πετυχω και καμια φορα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα, τζαζ δεν είναι μόνο η μουσική του ασανσέρ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μα, τζαζ δεν είναι μόνο η μουσική του ασανσέρ...
Είναι και για τις κυλιόμενες σκάλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είναι και για τις κυλιόμενες σκάλες.

LOL!

Και, πέραν τούτου... Έχει ακούσει κανένας Madeleine Peyroux?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Και, πέραν τούτου... Έχει ακούσει κανένας Madeleine Peyroux?

ΝΑΙ! Είναι πολύ καλή. Αλλά είναι αυτό που έλεγα, δεν είναι η "κλασσική" τσιριχτοτζάζ, είναι μελωδική. Όπως και η Diana Krall ή όπως γράφεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top