• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φακοί επαφής, γυαλιά ή διαθλαστική επέμβαση;

Γυαλιά ή φακοί επαφής;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 59 31.9%
  • Φακοί επαφής

    Ψήφοι: 30 16.2%
  • Φοράω και τα 2

    Ψήφοι: 63 34.1%
  • Κανένα απο τα δύο

    Ψήφοι: 37 20.0%
  • Διαθλαστικές Επεμβάσεις

    Ψήφοι: 2 1.1%

CapricornV

Νεοφερμένος

Η CapricornV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Εγώ είχα μυωπία και φορούσα μόνο γυαλιά. Φακούς δεν είχα φορέσει ποτέ μου και αυτό γιατί όσες φορές προσπάθησα ήταν αδύνατον. Έτσι, λοιπόν επειδή είχα αρχίσει να βαριέμαι τα γυαλιά και την μυωπία μου πήγα σε έναν φοβερό γιατρό και έκανα διαθλαστική επέμβαση! Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου, όλα πήγαν τέλεια. Είναι 6 λεπτά υπόθεση και για τα 2 μάτια! Όσοι έχετε πάνω από 2 βαθμούς μυωπία δοκιμάστε το. Αξίζει πραγματικά! Μετά απ' αυτό ξεχνάς πως είναι η ζωή με γυαλιά ή φακούς.
Όποιος θέλει διευκρινήσεις, ας μου στείλει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Το καλοκαιρι αποφασησα να παω σε οφθαλμιατρο.Δεν θυμαμαι ποσο εχω αλλα το προβλημα εμ τον πινακα στην ταξη δεν γινοταν να το καθυστερουσα αλλο

Στην αρχη φοβομουν για γυαλια,νομιζα οτι θ αημουν σαν βλακας κτλ.Τελικα τωρα μπορει και να προτιμαω να φοραω τα γυαλια μου απο το να μην τα φοραω.Μαρεσουν πολυ και με πηγαινουν κιολας.Φακους δεν θελω γιατι ειναι μεγαλη διαδικασια και ασε που εχουν ζωγραφιστει μαυροι κυκλοι στα ματια οποτε με το γυαλι τους καλυβω και ειμαι μια χαρα

Απλα καποτε θα αναγκαστω να φορεσω φακους διοτι οταν παιζω μπασκετ η κανω γυμναστικη δεν μπορω με τα γυαλια.Και αντε τωρα δεν μου χρειαζονται και παιζω χωρις αυτα.Μετα ομως αμα αυξηθει???

Υ.Σ.Τι ειναι αστιγματισμος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
εγώ νομίζω ότι έχω αχρωματοψία αλλά δεν είμαι σίγουρη... μάλλον πρέπει να πάω να το τσεκάρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
εγώ νομίζω ότι έχω αχρωματοψία αλλά δεν είμαι σίγουρη... μάλλον πρέπει να πάω να το τσεκάρω...
Υπάρχει κάποιο τεστ για αχρωματοψία αλλά μην βασιστείς σε αυτό ...θα πρέπει να πας σε κάποιο οφθαλμίατρο.....
https://www.toledo-bend.com/colorblind/Ishihara.asp
https://www.pare-dose.net/?p=2807

Τα άτομα που πάσχουν από αχρωματοψία αναζητούν περιγράμματα προκειμένου να αντισταθμίσουν τη σύγχυση των χρωμάτων, γι’ αυτόν τον λόγο μπορούνε, για παράδειγμα, να διακρίνουν εύκολα οτιδήποτε ή οποιονδήποτε καμουφλάρεται. Επίσης, τα άτομα αυτά έχουνε αυξημένη νυκτερινή όραση σε σχέση με τα άτομα που έχουν φυσιολογική όραση.
πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εγω εχω αστιγματικο και υπερμετρωπια...τα τελευταια 2 χρονια τα γυαλια τα φοραω στον υπολογιστη στην τηλεοραση και στο διαβασμα.οποτε ρωτουσα τον οφθαλμιατρο μου ελεγε πως οι φακοι για τις δικες μου παθησεις δεν ειναι οι καλυτερες λυσεις..αλλα γενικα νομιζω πως δεν θα μπορουσα να φοραω φακους..οποτε πλησιαζω κατι κοντα στο ματι μου οπως π.χ σταγονες κατευθειαν κλεινουν και δυσκολευομαι πολυ,αρα νομιζα πως με τους φακους θα παλυεα καθημερινα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Επενδυτής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Γυαλιά και πάλι γυαλιά... Έτσι κι αλλιώς τόσα χρόνια τα έχω συνηθίσει :P
Οι φακοί θα ήταν για μένα ένας καθημερινός αγώνας, εδώ κάτι σταγόνες έπρεπε να ρίχνω στο μάτι μου και έκανα ένα τέταρτο (στο κάθε μάτι :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γυαλιά και πάλι γυαλιά... Έτσι κι αλλιώς τόσα χρόνια τα έχω συνηθίσει :P
Οι φακοί θα ήταν για μένα ένας καθημερινός αγώνας, εδώ κάτι σταγόνες έπρεπε να ρίχνω στο μάτι μου και έκανα ένα τέταρτο (στο κάθε μάτι :P).
ακριβως το ιδιο και εγω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Γυαλιά και πάλι γυαλιά... Έτσι κι αλλιώς τόσα χρόνια τα έχω συνηθίσει :P
Οι φακοί θα ήταν για μένα ένας καθημερινός αγώνας, εδώ κάτι σταγόνες έπρεπε να ρίχνω στο μάτι μου και έκανα ένα τέταρτο (στο κάθε μάτι :P).

ακριβως το ιδιο και εγω:P

Όλα μια συνήθεια είναι. :D Και εγώ έτσι έλεγα στην αρχή, αλλά μετά μπαίνεις στη διαδικασία και όσο να'ναι το συνηθίζεις.

Και εγώ τώρα θα ξαναπάω οφθαλμίατρο, γιατί θέλουν για το δίπλωμα να δουν αν βλέπω μπροστά μου:whistle:, και πιστεύω θα μου έχει ανέβει λίγο.

Οι φακοί είναι εύκολοι πάντως! Το μόνο κακό τους είναι ότι μου θολώνουν μετά από κάποιες ώρες και με κουράζουν.
Ίσως φταίει και η μάρκα ή το υγρό που παίρνω. Πρέπει να το ερευνήσω.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Ασε που τα γυαλια αν σου πανε κιολας σε κανουν πιο σοφιστικε. Μας κανουν πιο εξυπνες και μας τις χαζες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εγω με μυωπια 1,5 φοραω μονο γυαλια και αυτο μονο στην ταξη,στην τηλεοραση και στον υπολογιστη.. Αλλα αν καποιος εχει πολυ, μπορει να θελει να φοραει και φακους.. Εγω δεν φοραω γιατι δεν υπαρχει λογος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Έχω μυωπία 3,25 σε κάθε μάτι.Φοράω γυαλιά εδώ και τρία χρόνια (από την πρώτη Γυμνασίου) αλλά αποφάσισα να πάρω φακούς επαφής.Τα γυαλιά έχουν αρκετά μειονεκτήματα πχ. θολώνουν συνέχεια, χωρις μεγάλο οπτικό πεδίο,μικραίνουν τα μάτια, δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στα σπορ, δεν ταιριάζουν με ορισμένα χτενίσματα (για τα κορίτσια).
Έχουν βέβαια και πλεονεκτήματα αλλά τα έχω βαρεθεί πια.Για αυτό το λόγο παρήγγειλα φακούς και περιμένω να έρθουν. Από ότι έχω ακούσει είναι λίγο ζόρικοι στην αρχή... ;) Πάντως θα έχω και γυαλιά ταυτόχρονα, νομίζω αυτό είναι το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaterinakiGLIKA

Νεοφερμένος

Η KaterinakiGLIKA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
τι κινδυνους μπορει να εχουν οι φακοι επαφης;
εγω φοραω εδω και δυο χρονια μονο οταν βγαινω εξω και δεν εχω καποιο προβλημα

Έχω μυωπία 3,25 σε κάθε μάτι.Φοράω γυαλιά εδώ και τρία χρόνια (από την πρώτη Γυμνασίου) αλλά αποφάσισα να πάρω φακούς επαφής.Τα γυαλιά έχουν αρκετά μειονεκτήματα πχ. θολώνουν συνέχεια, χωρις μεγάλο οπτικό πεδίο,μικραίνουν τα μάτια, δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στα σπορ, δεν ταιριάζουν με ορισμένα χτενίσματα (για τα κορίτσια).
Έχουν βέβαια και πλεονεκτήματα αλλά τα έχω βαρεθεί πια.Για αυτό το λόγο παρήγγειλα φακούς και περιμένω να έρθουν. Από ότι έχω ακούσει είναι λίγο ζόρικοι στην αρχή... ;) Πάντως θα έχω και γυαλιά ταυτόχρονα, νομίζω αυτό είναι το καλύτερο.


στην αρχη θα δυσκολευεσαι να τους βαζεις αλλα ειναι θεμα συνηθειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

provoker

Νεοφερμένος

Ο Σταυρος Παπαζησης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ελα ρε να βαλεις φακους ειναι ευκολο πραγμα! 3 φορες το εχω προσπαθησει για 1-2 βδομαδες εκαστες... ΑΠΕΤΥΧΑ !

Γυαλια και αντε γεια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loco13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
εγώ προτιμώ γυαλιά σε καθημερινή βάση αλλά όταν βγαίνω διαλέγω φακούς για να δείχνω πιο ωραίος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Εγω εχω πολυ μυωπια... :Ρ Πεντε μισο σε καθε ματι. Φακους φοραω. Βασικα οι φακοι με βολευουν περισσοτερο... Δεν ξερω, μπορει να ειναι επειδη τους εχω συνηθισει πια, αλλα με τα γυαλια το οπτικο πεδιο δεν ειναι το ιδιο(βασικα δεν υπαρχει συγκριση) και με ενοχλουν κιολας αν τα φοραω πολυ. Ενω με τους φακους ειναι σαν να μην εχω τιποτα στα ματια μου.

Ελα ρε να βαλεις φακους ειναι ευκολο πραγμα! 3 φορες το εχω προσπαθησει για 1-2 βδομαδες εκαστες... ΑΠΕΤΥΧΑ !

Γυαλια και αντε γεια !
χαχαχαχαχαχαχα εγω εκανα ενα χρονο να βαλω φακους... ;) Δεν μπορουσα με τιποτα.. Αλλα τωρα που φοραω φακους δυο χρονια και κατι με εχουν βολεψει αφανταστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loco13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
και εμένα μου πήρε πολύ καιρό να βάλω φακούς αλλά πείσμωσα και τα κατάφερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Εγώ φοράω γυαλιά.Δε μπορώ με τιποτα να με φανταστώ να ανοίγω το μάτι για να βάλω μεσα του τον φακο.Ασε που θελει μεγαλη προσοχη με την υγιεινη,υγρο και λοιπα.
Ενώ τα γυαλιά,αν και θελω να τα ξεφορτωθώ καποτε,με βολευουν. πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Ψηφίζω γυαλιά και...
..ΑΕΚΑΡΑ για πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Επ ο απο πανω δικος μας ειναι.Ευγε!
Παντως,οι φακοι εχουν και τα καλα τους,αλλα...αντε ανοιξε το ματι σου και βαλτους μεσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Γυαλιά φοράω... Πέρσι είχα αγοράσει και φακούς αλλα μεχρι να καταφέρω να τους βάλω τους χάλασα :P Πολύ λίγες φορές τους χρησιμοποίησα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top