Κοινωνικότητα έξυπνων ανθρώπων

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Αν αναρωτιέστε γιατί δεν μπορείτε να στεριώσετε με άνθρωπο ή γιατί έχετε τσακωθεί με όλους τους κολλητούς σας, η απάντηση είναι μια: Γιατί είστε πολύ έξυπνοι. Σύμφωνα με αποτελέσματα ερευνών στο London School of Economics και στο Birbeck College οι πολύ έξυπνοι άνθρωποι, όταν έχουν να κάνουν με βασικές λειτουργίες της ανθρώπινης ζωής, όπως για παράδειγμα ο γάμος ή τα παιδιά, τα βρίσκουν..ολίγον σκούρα. Και είναι πολύ πιο πιθανό να καταλήξουν μόνοι, έρημοι και αλκοολικοί… Ακούγεται αστείο αλλά δεν είναι. Αποτελεί πόρισμα πανεπιστημιακών ερευνών και βασίζεται στο εξής επιχείρημα:
Σχεδόν από την αρχή της ιστορίας του, και για εκατομμύρια χρόνια, ο άνθρωπος ήταν έτσι φτιαγμένος ώστε να βρίσκει λύσεις για την επιβίωσή του, δηλαδή για τα βασικά και αναγκαία πράγματα της ζωής: νόστιμη τροφή, ασφαλή στέγη και αναπαραγωγή με ελκυστικά άτομα. Όμως, με την βιομηχανική επανάσταση και την ακόλουθη επανάσταση της υψηλής τεχνολογίας, εδώ και δύο αιώνες περίπου, η ανθρωπότητα ήρθε αντιμέτωπη με καινούργια συστήματα. Τα περισσότερα από τα προβλήματα που έχει να λύσει ο σύγχρονος άνθρωπος είναι καινοτομικά και πολύπλοκα – να είναι καλός μαθητής, να βρει δουλειά, να κάνει τα πάντα μέσω υπολογιστή. Και αυτό που παρατήρησαν οι επιστήμονες είναι ότι οι άνθρωποι με αυξημένη ευφυΐα, δηλαδή πάνω από το μέσο όρο, είναι ότι τα πάνε μεν καλά με την μοντέρνα πραγματικότητα, αλλά τα πάνε χάλια με τις παραδοσιακές πλευρές της , όπως την εύρεση συντρόφου, την τεκνοποίηση, τη δημιουργία φίλων! Σε αυτά η “έξτρα” νοημοσύνη, όχι μόνο δεν τους βοηθά καθόλου, αλλά σύμφωνα με κάποιους επιστήμονες, τους βάζει και τρικλοποδιά!
Η συλλογική ευφυία εξελίχθηκε ώστε να μπορεί να αντιμετωπίσει καινοτομικά προβλήματα και κατά κάποιο τρόπο ήρθε σε σύγκρουση με την παραδοσιακή δομή της. Έτσι, πιο έξυπνοι άνθρωποι είναι πιο πιθανό να ενστερνιστούν ιδέες για πράγματα που οι πρόγόνοι μας απλά απλά δεν είχαν αντιμετωπίσει ποτέ 100.000 χρόνια πριν. Για παράδειγμα, είναι πιο πιθανό να είναι “αριστεροί φιλελεύθεροι” γιατί οι προγονοί μας ήταν «συντηρητικοί» – με την έννοια ότι τους ένοιαζε μόνο η ευημερία της οικογένειάς τους και των φίλων τους. Επίσης, είναι πιο πιθανό να είναι άθεοι γιατί οι προγόνοι μας φυσικά πίστευαν απόλυτα στην θρησκεία τους. Οι έξυπνοι άνθρωποι είναι πολύ πιο πιθανό να είναι και νυχτερινοί τύποι γιατί το ανθρώπινο γένος παραδοσιακά είναι σχεδιασμένο να ξυπνά όταν ο ήλιος ανατέλλει και να κοιμάται όταν ο ήλιος δύει. Επίσης είναι πιο πιθανό να τους αρέσει η ορχηστρική μουσική γιατί η μουσική στην καταγωγή της βασίζονταν μόνο στη φωνή! Επίσης είναι πολύ πιο πιθανό να καταναλώνουν αλκοόλ, τσιγάρα και ναρκωτικά, γιατί όλες αυτές οι ουσίες είναι εξελικτικά πιο καινούργιες. Οι έρευνες αποδεικνύουν ότι οι πιο έξυπνοι άνθρωποι πίνουν περισσότερο και συχνότερα.
Και κάτι ακόμη: Οι εγκληματίες κατά μέσο όρο έχουν χαμηλότερη ευφυία από τους νομοταγείς πολίτες. Πρώτα από όλα γιατί οι περισσότερες εγκληματικές συμπεριφορές σήμερα, κατά το μακρύ ανθρώπινο παρελθόν ήταν οι φυσικοί τρόποι επιβίωσης και ανταγωνισμού μεταξύ των αντρών. Δεύτερον, γιατί οι θεσμοί και οι τεχνολογίες που ελέγχουν την εγκληματική συμπεριφορά στις μέρες μας – κάμερες, αστυνομία, δικαστήρια, φυλακές είναι όλα καινοτομικά φαινόμενα οπότε οι λιγότερο έξυπνοι άνθρωποι έχουν λιγότερες πιθανότητες να τα κατανοήσουν.
Οι πιο έξυπνοι άνθρωποι δεν γίνονται πάντα καλοί γονείς και φίλοι. Οι δε έξυπνες γυναίκες είναι λιγότερο πιθανό να γίνουν γονείς εξαρχής! Επειδή η αναπαραγωγική επιτυχία είναι ο έσχατος στόχος για όλους τους ζώντες οργανισμούς , οι έξυπνες γυναίκες είναι πολύ πιο πιθανό να πάνε αντίθετα σε αυτή την εξελικτική διαδρομή. Το ίδιο ισχύει και για τους άντρες – είναι λιγότερο πιθανό να γίνουν γονείς!

(πηγή)

Με αφορμή αυτό το κείμενο θα ήθελα να ακούσω την γνώμη των συμφορουμιτών μου για το θέμα της κοινωνικοποίησης των έξυπνων ανθρώπων. Συμφωνείται με το άρθρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ή μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή είναι πως απλά οι έξυπνοι άνθρωποι θέλουν να κάνουν παρέα με έξυπνους ανθρώπους. Όσο πιο έξυπνος είσαι τόσο μικρότερη γκάμα ανθρώπων έχεις προς επαφή. Για εμένα το κοινό πράγμα που ενώνει δύο ανθρώπους είναι το χιούμορ. Ο έξυπνος άνθρωπος έχει εξυπνότερο χιούμορ που μπορεί να μην πιάνει ο λιγότερο έξυπνος με συνέπεια ο πρώτος να ξενερώνει και ο δεύτερος να λέει ''τι μαλακίες λέει αυτός''.

Τώρα για το θέμα των γονέων δε νομίζω να ισχύει. Πιστεύω πως ένας έξυπνος άνθρωπος θα έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να γίνει ένας σωστός γονέας από ένα λιγότερο έξυπνο και αυτό γιατί θα είναι σε θέση να κατανοήσει καλύτερα και γρηγορότερα πολλά θέματα που αφορούν την ανατροφή παιδιών. Φυσικά παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν τίθεται ζήτημα ακριβώς ότι τσακώνεσαι με τους πάντες και με τα πάντα, απλώς στο τέλος της ημέρας καταλήγεις να τρίβεις αγανακτισμένα τους κροτάφους σου από τις βλακείες που συσσωρεύονται στο μυαλό σου από το πρωί.

Οι έξυπνοι άνθρωποι έχουν ως κινητήρια δύναμή τους συζητήσεις με νόημα κάτι που πολύ συχνά δεν πετυχαίνουν (είναι δύσκολο να βρεις φίλο που να ταιριάζεις στη σκέψη/στο χιούμορ κλπ.trust me). Εξ'ού και το "πρόβλημα" κοινωνικοποίησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αν αναρωτιέστε γιατί δεν μπορείτε να στεριώσετε με άνθρωπο ή γιατί έχετε τσακωθεί με όλους τους κολλητούς σας, η απάντηση είναι μια: Γιατί είστε πολύ έξυπνοι.

λολ, να ωραιος τροπος ολοι να δικαιολογησουν αλλο ενα κακο τους.

το παιδι ειναι δυσλεκτικο - αρα πολυ εξυπνο
το παιδι δεν εχει καθολου φιλους - αρα πολυ εξυπνο

κτλ κτλ.

ill go out on a limb και θα πρωτεινω οτι στο 99.99% των περιπτωσεων η κοινωνικη απομονοση δεν οφειλεται στην εφυια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
ill go out on a limb και θα πρωτεινω οτι στο 99.99% των περιπτωσεων η κοινωνικη απομονοση δεν οφειλεται στην εφυια
Αλλά που πιστεύεις οτι οφείλεται? Δεν μιλάω για τραγικές περιπτώσεις που η απομόνωση είναι οφθαλμοφανές που οφείλεται. Μιλάω για άλλες πιο περίεργες καταστάσεις που εκει πιστεύεις λίγο πολύ αυτό που λέει το άρθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως θα ακουστεί αυτό χωρίς να παρεξηγηθώ αλλά πράγματι η αναπτυγμένη ευφυΐα σε βαθμό πολύ πάνω από το κανονικό θεωρείται ακραία κατάσταση και θα τολμήσω να πω μη φυσιολογική. Συνήθως συνοδεύεται και από άλλα προβλήματα τα οποία κάνουν την εμφάνισή τους από μικρή ηλίκια.
Οι "πολύ έξυπνοι άνθρωποι" δε ζουν μια φυσιολογική παιδική ηλικία, ούτε αργότερα ζουν μια φυσιολογική ενήλικη ζωή. Στα μάτια των περισσότερων φαίνονται παράξενοι. Αυτό έχει ως συνέπεια να γίνονται εσωστρεφείς, αντικοινωνικοί, μοναχικοί και πολλές φορές αναπτύσσουν παραβατική συμπεριφορά.
Δεν ξέρω ακριβώς αν υπάρχει επιστημονική απάντηση γιατί κάποιοι άνθρωποι γεννιούνται με υπερβολικά ανεπτυγμένη νοημοσύνη... είναι θέμα γονιδίων, κληρονομικότητας, κάποια "ανωμαλία" στον εγκέφαλο, κάποιο σύνδρομο ; Ό,τι και να είναι πάντως θεωρώ ότι είναι περισσότερο κατάρα παρά χάρισμα για τα ίδια αυτά άτομα. Αν και προσωπικά μου προκαλούν δέος και τα θαυμάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Oι περισσότεροι έξυπνοι που γνώρισα μέχρι τώρα είναι ακοινώνητοι πραγματικά(βέβαια έχω γνωρίσει και κάποιες εξαιρέσεις) ή αν όχι ακοινώνητοι τότε είναι πολύ δυσνόητοι στην συμπεριφορά τους! Και δεν ήξερα ότι έγινε και έρευνα που το απέδειξε, νόμιζα ότι μόνο εγώ το πίστευα αυτό! Δεν πρόκειται να σου μιλήσουν αν δεν τους μιλήσεις εσύ πρώτα και γενικά δεν ξέρουν νομίζω πως να συμπεριφερθούν στο έξω κόσμο γιατί πιστεύουν ότι δεν μπορούν να μας κατανοήσουν. Αλλά κάνουν λάθος! Τα πράγματα είναι πολύ απλά πρέπει κάποιος να τους πει. Απλοί κώδικες συμπεριφοράς, για το τυπικό τελοσπάντων της κοινωνικοποίησης! Δεν είναι ένα δυσνόητο πρόβλημα που τελικά αυτοί είναι οι μοναδικοί που βρίσκουν και δεύτερη και τρίτη λύση! Αλλά δεν λεν να το καταλάβουν. Γι αυτό και μένουν μόνοι τους στη ζωή τους.Γιατί και οι άλλοι δεν είναι κορόιδα. Τους εγκαταλείπουν όταν βλέπουν ότι δεν λεν να πάρουν μια απόφαση. Δυστυχώς όμως αυτό το καταλαβαίνουν αργά. Αλλά από την άλλη μπορεί να είναι και επιλογή τους! Ποιος βρίσκεται στο πανέξυπνο μυαλό τους; Μπορεί να έχουν βάλει στόχο η μόνη τους παρέα να είναι τα βιβλία, οι βιβλιοθήκες, η επαγγελματική πρόοδος!! Δεν πειράζει όμως, γιατί αν δεν υπήρχαν κι αυτοί ποιος θα βοηθούσε την κοινωνία(?); Καλά αστείο ακούγεται αυτό το τελευταίο σε εποχές κρίσης αλλά βοηθάν κι αυτοί με τις ανακαλύψεις τους και το μυαλό τους πιστεύω έστω και λίγο...
Anyway, οι έξυπνοι είναι ΠΟΛΥ δύσκολοι τύποι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δηλαδή το πρεζάκι που είδα χτες στην Ομόνοια να κατουράει μέρα μεσημέρι θα πρέπει να είναι ο σύχρονος Einstein.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
δε ζουν μια φυσιολογική παιδική ηλικία, ούτε αργότερα ζουν μια φυσιολογική ενήλικη ζωή.


νταξ, εκλιπαρώ να ακούσω τους λόγους για τους οποίους μια "φυσιολογική ενήλικη ζωή" είναι κάτι που θέλουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
νταξ, εκλιπαρώ να ακούσω τους λόγους για τους οποίους μια "φυσιολογική ενήλικη ζωή" είναι κάτι που θέλουμε :P
Καλά ρε παιδί μου. Λέμε τώρα.
Μη δένεις και κόμπο ό,τι λέω.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έχω οικογένεια, έχω παιδιά, δουλεύω με τακτικό ωράριο, έχω φίλους, δεν πίνω ναρκωτικά, δεν είμαι αλκοολικός, κλέβω μερικές φορές... Άρα είμαι εντελώς ηλίθιος!! Το έπιασα; :stupid: Είμαι Έλληνας ή Κύπριος, Ισπανός, Πορτογάλος, Ιταλός, Ιρλανδός, άρα... είμαι σίγουρα πανηλίθιος. Εντάξει γιαννούτα, ήσουν σαφής... :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Ωραία ... οπότε όποτε θα κάνω φίλους ή θα πιάνω δουλειά θα πηγαίνω αγκαζέ με το κείμενο -πηγή και θα τους λέω: "Δεν φταίω εγώ monsieur , αλλά το μυαλό που είναι κοφτερό σα λεπίδι"!!!!!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Engineer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Εγώ παλιότερα κάθε φορά που δεν μπορούσα να συνεννοηθώ με κάποιον, απλά τον θεωρούσα "βλάκα" και δεν έμπαινα στη διαδικασία να ασχοληθώ. Τώρα πλέον νομίζω μπορώ να καταλάβω πότε δεν συνεννοούμαι επειδή δεν με καταλαβαίνει αυτός και πότε δεν συνεννοούμαι επειδή δεν καταλαβαίνω εγώ. Βέβαια θα προτιμούσα περισσότερο την ορολογία "πιο έξυπνοι άνθρωποι", διότι πιστεύω πως είναι πολύ υποκειμενικό, με εξαίρεση φυσικά κάποιες αντικειμενικές περιπτώσεις που δεν τις συναντάμε και κάθε μέρα. Σίγουρα έχουν πολλά προβλήματα στην καθημερινότητα, με βασικό εκείνο της μοναξιάς. Για το θέμα της συντροφικότητας και του γάμου, οι περιπτώσεις που γνωρίζω εγώ αντιμετώπισαν προβλήματα, άλλα τελικά τα κατάφεραν.
Αυτό που έμαθα είναι πως όταν γνωρίζεις έναν τέτοιο άνθρωπο έχεις πολλά να πάρεις, αλλά θέλει μεγάλη προσπάθεια να τον πλησιάσεις και να ανοιχτεί. Επίσης υπάρχουν και εκείνοι που τα καταφέρνουν σε όλα πολύ καλά (damn it!). Είναι φυσικά μετρημένοι. Τώρα πλέον πιστεύω πως "ότι δεν καταλαβαίνεις, δεν είναι χαζό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
Αν αναρωτιέστε γιατί δεν μπορείτε να στεριώσετε με άνθρωπο ή γιατί έχετε τσακωθεί με όλους τους κολλητούς σας, η απάντηση είναι μια: Γιατί είστε πολύ έξυπνοι. Σύμφωνα με αποτελέσματα ερευνών στο London School of Economics και στο Birbeck College οι πολύ έξυπνοι άνθρωποι, όταν έχουν να κάνουν με βασικές λειτουργίες της ανθρώπινης ζωής, όπως για παράδειγμα ο γάμος ή τα παιδιά, τα βρίσκουν..ολίγον σκούρα. Και είναι πολύ πιο πιθανό να καταλήξουν μόνοι, έρημοι και αλκοολικοί… Ακούγεται αστείο αλλά δεν είναι. Αποτελεί πόρισμα πανεπιστημιακών ερευνών και βασίζεται στο εξής επιχείρημα:
Σχεδόν από την αρχή της ιστορίας του, και για εκατομμύρια χρόνια, ο άνθρωπος ήταν έτσι φτιαγμένος ώστε να βρίσκει λύσεις για την επιβίωσή του, δηλαδή για τα βασικά και αναγκαία πράγματα της ζωής: νόστιμη τροφή, ασφαλή στέγη και αναπαραγωγή με ελκυστικά άτομα. Όμως, με την βιομηχανική επανάσταση και την ακόλουθη επανάσταση της υψηλής τεχνολογίας, εδώ και δύο αιώνες περίπου, η ανθρωπότητα ήρθε αντιμέτωπη με καινούργια συστήματα. Τα περισσότερα από τα προβλήματα που έχει να λύσει ο σύγχρονος άνθρωπος είναι καινοτομικά και πολύπλοκα – να είναι καλός μαθητής, να βρει δουλειά, να κάνει τα πάντα μέσω υπολογιστή. Και αυτό που παρατήρησαν οι επιστήμονες είναι ότι οι άνθρωποι με αυξημένη ευφυΐα, δηλαδή πάνω από το μέσο όρο, είναι ότι τα πάνε μεν καλά με την μοντέρνα πραγματικότητα, αλλά τα πάνε χάλια με τις παραδοσιακές πλευρές της , όπως την εύρεση συντρόφου, την τεκνοποίηση, τη δημιουργία φίλων! Σε αυτά η “έξτρα” νοημοσύνη, όχι μόνο δεν τους βοηθά καθόλου, αλλά σύμφωνα με κάποιους επιστήμονες, τους βάζει και τρικλοποδιά!
Η συλλογική ευφυία εξελίχθηκε ώστε να μπορεί να αντιμετωπίσει καινοτομικά προβλήματα και κατά κάποιο τρόπο ήρθε σε σύγκρουση με την παραδοσιακή δομή της. Έτσι, πιο έξυπνοι άνθρωποι είναι πιο πιθανό να ενστερνιστούν ιδέες για πράγματα που οι πρόγόνοι μας απλά απλά δεν είχαν αντιμετωπίσει ποτέ 100.000 χρόνια πριν. Για παράδειγμα, είναι πιο πιθανό να είναι “αριστεροί φιλελεύθεροι” γιατί οι προγονοί μας ήταν «συντηρητικοί» – με την έννοια ότι τους ένοιαζε μόνο η ευημερία της οικογένειάς τους και των φίλων τους. Επίσης, είναι πιο πιθανό να είναι άθεοι γιατί οι προγόνοι μας φυσικά πίστευαν απόλυτα στην θρησκεία τους. Οι έξυπνοι άνθρωποι είναι πολύ πιο πιθανό να είναι και νυχτερινοί τύποι γιατί το ανθρώπινο γένος παραδοσιακά είναι σχεδιασμένο να ξυπνά όταν ο ήλιος ανατέλλει και να κοιμάται όταν ο ήλιος δύει. Επίσης είναι πιο πιθανό να τους αρέσει η ορχηστρική μουσική γιατί η μουσική στην καταγωγή της βασίζονταν μόνο στη φωνή! Επίσης είναι πολύ πιο πιθανό να καταναλώνουν αλκοόλ, τσιγάρα και ναρκωτικά, γιατί όλες αυτές οι ουσίες είναι εξελικτικά πιο καινούργιες. Οι έρευνες αποδεικνύουν ότι οι πιο έξυπνοι άνθρωποι πίνουν περισσότερο και συχνότερα.
Και κάτι ακόμη: Οι εγκληματίες κατά μέσο όρο έχουν χαμηλότερη ευφυία από τους νομοταγείς πολίτες. Πρώτα από όλα γιατί οι περισσότερες εγκληματικές συμπεριφορές σήμερα, κατά το μακρύ ανθρώπινο παρελθόν ήταν οι φυσικοί τρόποι επιβίωσης και ανταγωνισμού μεταξύ των αντρών. Δεύτερον, γιατί οι θεσμοί και οι τεχνολογίες που ελέγχουν την εγκληματική συμπεριφορά στις μέρες μας – κάμερες, αστυνομία, δικαστήρια, φυλακές είναι όλα καινοτομικά φαινόμενα οπότε οι λιγότερο έξυπνοι άνθρωποι έχουν λιγότερες πιθανότητες να τα κατανοήσουν.
Οι πιο έξυπνοι άνθρωποι δεν γίνονται πάντα καλοί γονείς και φίλοι. Οι δε έξυπνες γυναίκες είναι λιγότερο πιθανό να γίνουν γονείς εξαρχής! Επειδή η αναπαραγωγική επιτυχία είναι ο έσχατος στόχος για όλους τους ζώντες οργανισμούς , οι έξυπνες γυναίκες είναι πολύ πιο πιθανό να πάνε αντίθετα σε αυτή την εξελικτική διαδρομή. Το ίδιο ισχύει και για τους άντρες – είναι λιγότερο πιθανό να γίνουν γονείς!

(πηγή)
https://gr.news.yahoo.com/γιατί-οι-έ...847444206067":"news.reads"}&action_ref_map=[]

Με αφορμή αυτό το κείμενο θα ήθελα να ακούσω την γνώμη των συμφορουμιτών μου για το θέμα της κοινωνικοποίησης των έξυπνων ανθρώπων. Συμφωνείται με το άρθρο?

Πέτυχες διάνα.Θυμήσου τι συζητούσαμε τις προάλλες στο chat. Ε αυτή λοιπόν είναι η άποψή μου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Αυτό που έμαθα είναι πως όταν γνωρίζεις έναν τέτοιο άνθρωπο έχεις πολλά να πάρεις, αλλά θέλει μεγάλη προσπάθεια να τον πλησιάσεις και να ανοιχτεί.
Πολύ μεγάλη προσπάθεια, και άμα δεν έχει κάποιος "γαϊδουρινή" υπομονή, τότε απομακρύνεται από κοντά τους :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ο λογος που *καποιοι* απο τους πολυ εξυπνους ανθρωπους αντιμετωπιζουν (μεχρι να παρουν χαμπαρι τι παιζει) διαφωρα κοινωνικα προβληματα ειναι οτι δεν γινονται κατανοητοι απο τους αλλους με αποτελεσμα να νοιωθουν κουραση και απομωνοση.

Η διαφορα του εξυπνου (<2% του πλυθησμου η IQ πανω απο 120) απο τον μη εξυπνο (το υπολοιπο 98%) ειναι οτι δεν χρειαζεται στο λογο του να τα κανει ολα ΝΙΑΝΙΑ για να περασει ενα νοημα.

Δυστυχως οι περισοτεροι ανθρωποι ειναι βλακες και συνεπεια της βλακειας ειναι η αγνοια αυτης το οποιο ειναι ακομα πιο εκνευριστικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
η έλλειψη της στοιχειώδους ευγένειας,τώρα μεταφράζεται σε αυξημένη ευφυϊα ;

κάθε άλλο.....θεωρώ πως οι έξυπνοι άνθρωποι γίνονται πιο εύκολα συμπαθείς στους γύρω τους (επειδή γνωρίζουν ότι κάποια στιγμή θα τους χρειαστούν,αλλά και επειδή έχουν κάποιες επιπλέον κοινωνικές δεξιότητες που δεν μπορούν να τις αφήσουν αχρησιμοποίητες),
απλά μπορεί να μη βρουν εύκολα πολύ καλούς φίλους,λόγω της αδυναμίας των υπολοίπων να τους κατανοήσουν πλήρως ή λόγω της αδυναμίας των ίδιων να βρουν άτομα με παρόμοιες ιδέες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Αν αναρωτιέστε γιατί δεν μπορείτε να στεριώσετε με άνθρωπο ή γιατί έχετε τσακωθεί με όλους τους κολλητούς σας, η απάντηση είναι μια: Γιατί είστε πολύ έξυπνοι.

Αχά. Τελικά ήταν η εξυπνάδα μου που περιόριζε την κοινωνικότητα μου... Πάντως δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο ισχύει. Ίσως οι έξυπνοι άνθρωποι να αναζητούν αντίστοιχα έξυπνους ανθρώπους να συναναστραφούν και δεν βρίσκουν τόσους, αλλά όποιος είναι πραγματικά έξυπνος θεωρώ ότι έχει κοινωνικοποιηθεί σε ικανοποιητικό βάθμο. Αυτή η άποψη λειτουργεί και σαν δικαιολογία για κάποιους που αποδίδουν την εσωστρέφεια τους σε υπερβολική εξυπνάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Δεν τίθεται ζήτημα ακριβώς ότι τσακώνεσαι με τους πάντες και με τα πάντα, απλώς στο τέλος της ημέρας καταλήγεις να τρίβεις αγανακτισμένα τους κροτάφους σου από τις βλακείες που συσσωρεύονται στο μυαλό σου από το πρωί.

Οι έξυπνοι άνθρωποι έχουν ως κινητήρια δύναμή τους συζητήσεις με νόημα κάτι που πολύ συχνά δεν πετυχαίνουν (είναι δύσκολο να βρεις φίλο που να ταιριάζεις στη σκέψη/στο χιούμορ κλπ.trust me). Εξ'ού και το "πρόβλημα" κοινωνικοποίησης.

Νομίζω συμφωνώ απόλυτα στα λεγόμενα σου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Είναι πραγματικά και αυτό ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα για την προσαρμογή αλλά όχι καθοριστικό εξαρτάται και απο πολλά άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top