Τι ορίζετε ως...απιστία;

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Το πιασες, αν και ξανθιά γαρ... Οχι όλοι βέβαια, αλλα οι συντριπτικά περισσότεροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Απιστία θεωρώ την σωματική επαφή, αλλά και την σκέψη. Δεν εννοώ ότι θα με πειράξει να έχει φαντασιώσεις με άλλες, υγιές νομίζω είναι, αλλά θα με ενοχλούσε πολύ αν έμπαινε στην φάση να σκέφτεται να τις πραγματοποιήσει. Ή και να αρχίσει να έχει συναισθήματα για κάποια και να αμφιταλλαντεύται, κι ας μην γίνει ποτέ κάτι. Βέβαια δε νομίζω να χώριζα, επειδή σε μακροχρόνιες σχέσεις είναι φυσιολογικό όπως το βλέπω.

Την σωματική επαφή πιθανώς να την συγχωρούσα σε επίπεδο φιλιού επειδή είναι κάτι που μπορεί να συμβεί αυθόρμητα. Το ''μπαλαμούτι'' και το σεξ για μένα είναι τζιζ, δε νομίζω να συγχωρούσα τέτοιες πράξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosF

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Απιστία είναι όταν κάποιος ή δεν πιστεύει κάπου ή χάνει την πίστη του για να πιστέψει κάτι άλλο, το ερώτημα είναι εάν εγώ πιστεύω στον Χριστό, αλλά θελήσω να μελετήσω τον Βουδισμό, τον Ταοισμό, τον Μουσουλμανισμό και χιλιάδες ακόμα θρησκείες ωστε να καταλάβω πια πραγματικά είναι η πίστη μου ή πια πραγματικά μπορώ να την πιστεύω για πάντα, αυτό είναι απιστία?

...Γιά αυτούς που σκέφτονται "πρώτα βρες την πίστη σου και γίνε πιστός κάπου" να μην ξεχνάνε οτι τουλάχιστον 10 χρόνια πριν αρχίζεις να προβληματίζεσαι για το τί πιστεύεις, είδη κάπιοι φρόντισαν να γράψουν στην ταυτότητα σου Χ.Ο.

...Κατάληξη, ως κανόνας η απιστία που οδηγεί στην μοιχεία, είναι παράπτωμα, κατα την ταπεινή μου άποψη όμως, απο την δεύτερη πίστη και μετά, όσο είσαι στην πρώτη πίστη και ψάχνεις τις άλλες αυτο δεν είναι απιστία, είναι έρευνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Παντως, σε πολλές περιπώσεις, το εξωσυζυγικο σέξ είναι το αλάτι του γάμου. Αρκεί φυσικά να μήν αρπάξει κανείς απο τους συζύγους κανένα σεξουαλικό νόσημα

Πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται διάκριση στις στιγμές που γινεται η απιστία, στο στύλ, στην διάρκεια, στην αιτία αντί απλά να αντιμετωπίζεται εξ ορισμού σαν κατι κακό. Πολλές αποτελματωμένες, σεξουαλικά, για τον οποιονδήποτε λόγο, σχέσεις, ξαναζωντανεψαν περιέργως πώς ύστερα απο μια απιστία. Ίσως γιατί η κατάσταση του δεδομένου συντρόφου καταργεί το κυνήγι και τους πατροπαράδοτους ρόλους που φέρνουν ένταση όσο και απόλαυση στο σεξουαλικό παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
απο την δεύτερη πίστη και μετά, όσο είσαι στην πρώτη πίστη και ψάχνεις τις άλλες αυτο δεν είναι απιστία, είναι έρευνα.


N' αγιάσει ο στόμας σου!

αυτό είπα και στην εξ μου, μα αντί να συμφωνήσει,
κατέληξα με το βάζο στο κεφάλι :vava:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Αχ πια υτή η εξ σου βρε ρεμπ... μεγάλη πληγή σου άνοιξε.... μήπως δεν έπρεπε να είναι εξ σου και να ειναι η νυν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

susceptible

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο susceptible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
απιστια?χμμμ..
πιστευω ειναι οταν οποιοσδηποτε ερχεται στην παραμικρη επαφη με την συντροφο σου..(απο αγκαλια και πανω :p)
αλλα κατα κυριο λογο να κανει σεξ με αλλον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
σωματικη επαφη και σκεψη
ακομα και το φιλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
σωματικη επαφη και σκεψη
ακομα και το φιλι

Ζητώ συγνώμη στη κοπέλα μου που θαύμασα την Μέγκαν Φοξ.

Σόρρυ κορίτσι μου που σε απάτησα με τη Μέγκαν. Ήταν τυχαίο όμως.

Υ.Γ. Ούτε στην πιο τριτοκοσμική χώρα δεν ποινικοποιούσαν τη σκέψη. :P. Δεν θα ήθελα να σε δω νομοθέτη, ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Σε σχέση με το γάμο διάβασα πρόσφατα κάτι πετυχημένο:

"Ο γάμος κατασκευάζει ασυνείδητα το τέρας της απιστίας μέσα του. Ας είμαστε ειλικρινείς: Το κέρατο είναι ο βόθρος του μεγάρου που ονομάζεται Γάμος. Βουλώστε τον και το παλάτι θα γεμίσει σκατά".

:P :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Απιστία.

Είναι μια έννοια ένα μέτρο, δυο πόντοι ανάμεσα σε δυο δάχτυλα μας και τον-την σύντροφο μας. Αν δεν υπάρχει πραγματική αγάπη, ανάμεσα σε μας και τον-την σύντροφο μας, πάντοτε θα βρίσκεται ανάμεσα στα δάχτυλα μας και θα απομακρύνει τον – την σύντροφο μας τόσο πολύ που κάποια στιγμή θα βλέπουμε μια σιλουέτα να βρίσκεται τόσο μακριά, που αν κάποιος μας κουνήσει, ίσως συνέλθουμε. Διαφορετικά το μέτρο θα αποτελεί και ανάμνηση.

Οσο για τον γάμο, το μόνο που ξέρω είναι ότι κατασκευάζει: παιδιά – εγγόνια – οικογένεια.

Αυτά χρειάζονται μοναχά δυο παρουσίες. Και το δύσκολο είναι ο μεταξύ τους συντονισμός. Αν πετύχει, κόλλησαν τα σίδερα και έγιναν ένα, διαφορετικά άστα να πάνε.
Ποιος έχει δίκιο; Ποιος έχει άδικο; Ποιος ο πιστός; Ποιος ο άπιστος;

Πιάσε το αυγό και κούρεψε το δηλαδή. :wall:

Υ.Γ. μη το ξεχάσω! Και με το μέτρο! Μη ξεχάσετε το μέτρο! Απαραίτητο αξεσουάρ…:spell:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.

Οσο για τον γάμο, το μόνο που ξέρω είναι ότι κατασκευάζει: παιδιά – εγγόνια – οικογένεια.


Δεν ξέρω τί υπερισχύει, τελικά, σε αυτή την πρόταση...η αίσθηση της βαρεμάρας , ή της κυνικότητας...
Το ,δε, ρήμα ¨κατασκευάζει¨ δεν θα έδειχνε το ίδιο ενοχλητικό , αλλά ρεαλιστικά ενδεδειγμένο,αν αναφερόταν σε μια βιοτεχνία...
Αναφερόμενοι όμως στην οικογένεια και στη διαδικασία ερχομού παιδιών στον κόσμο, θα ταίριαζαν, ίσως, λιγότερο αποστειρωμένες και τετραγωνισμένες λέξεις, που δεν θα κουκούλωναν και την όλη γλύκα της κατάστασης...(που σαφώς υπάρχει και αυτή, μέσα στην όλη αναπόφευκτη ρουτίνα της ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν ξέρω τί υπερισχύει, τελικά, σε αυτή την πρόταση...η αίσθηση της βαρεμάρας , ή της κυνικότητας... Το ,δε, ρήμα ¨κατασκευάζει¨ δεν θα έδειχνε το ίδιο ενοχλητικό , αλλά ρεαλιστικά ενδεδειγμένο,αν αναφερόταν σε μια βιοτεχνία...Αναφερόμενοι στην οικογένεια, θα ταίριαζαν, ίσως, λιγότερο αποστειρωμένες και τετραγωνισμένες λέξεις, που δεν θα κουκούλωναν και την όλη γλύκα της κατάστασης...(που σαφώς υπάρχει και αυτή, μέσα στην όλη αναπόφευκτη ρουτίνα της κατάστασης...)

Αν διάβαζες και τα προηγούμενα ποστ θα έβλεπες ότι δεν ήταν φράση που ο Μάξιμος αυτόματα την επέλεξε - αλλά ήταν ένα γνωμικό που παρέθεσε o parafernalia...

Σε σχέση με το γάμο διάβασα πρόσφατα κάτι πετυχημένο:

"Ο γάμος κατασκευάζει ασυνείδητα το τέρας της απιστίας μέσα του. Ας είμαστε ειλικρινείς: Το κέρατο είναι ο βόθρος του μεγάρου που ονομάζεται Γάμος. Βουλώστε τον και το παλάτι θα γεμίσει σκατά".

:P :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Το να αποδίδουμε την ¨δημιουργία¨ της ύπαρξης του ¨τέρατος¨ της απιστίας στο ¨τέρας¨ του γάμου, σημαίνει πολύ απλά ,μάλλον, ότι όλοι οι μη έγγαμοι δεν απιστούν..........:hehe:... και ότι οι παντρεμένοι ψάχνουν να βρουν ελιξαστήρια θύματα για την αποποιηση της ευθύνης της ανάγκης τους για ξενοπήδημα....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Τα δικά σας όρια για να πείτε αν έχετε απιστήσει ή όχι, ή για να θεωρήσετε οτι σας έχουν απατήσει ή όχι,ποια είναι?

Νομίζω οτι εγώ θα ήμουν πιο πειραγμένη αν μάθαινα οτι ο φίλος μου ασχολείται ερωτικά με μια γυναίκα (δηλαδή της μιλάει, κάνει παρέα μαζί της κλπ) ενόσω τη θέλει παρά αν τελικά πήγαινε με κάποια χωρίς να αισθάνεται κάτι για αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Οτιδήποτε του απασχολεί ερωτικά το μυαλό για παραπάνω από μερικά λεπτά, θεωρείται απιστία για μένα. Δεν ξέρω πόσα λεπτά, μη με ρωτήσετε, αλλά αν κάποια καταλήξει να τον μαγέψει σε βαθμό που να την σκέφτεται συνέχεια, ακόμα και τίποτα να μη κάνει ποτέ μαζί της, αυτό αυτόματα θα με έκανε να θεωρήσω πως κάτι δεν πάει καλά στην σχέση μας και θα προβληματιζόμουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οτιδήποτε του απασχολεί ερωτικά το μυαλό για παραπάνω από μερικά λεπτά
Υπερβολές....
αν κάποια καταλήξει να τον μαγέψει σε βαθμό που να την σκέφτεται συνέχεια, ακόμα και τίποτα να μη κάνει ποτέ μαζί της, αυτό αυτόματα θα με έκανε να θεωρήσω πως κάτι δεν πάει καλά στην σχέση μας και θα προβληματιζόμουν..
Τη τελευταία φραση τη δέχομαι, αλλά δεν μπορώ να το θεωρήσω απιστία. Απιστία θεωρώ την πράξη. Το να σκέφτεται μια άλλη το μεταφράζω ως ''αδιαφορία'', η αρχή του τέλους που λέμε που ενίοτε είναι το τέλος ενίοτε όχι, εξαρτάται την ποιότητα μιας σχέσης και την ευσυνειδησία, γιατί καλό το μάγεμα, καλοί και οι πειρασμοί αλλά έχουν και συνέπειες, άλλοτε κακές (μετάνοιες και τύψεις) άλλοτε καλά αποτελέσματα (για τον καθέναν ξεχωριστά ή ξεκαθαρίσματα/δοκιμασία και για τους δύο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν ξέρω τί υπερισχύει, τελικά, σε αυτή την πρόταση...η αίσθηση της βαρεμάρας , ή της κυνικότητας...
Το ,δε, ρήμα ¨κατασκευάζει¨ δεν θα έδειχνε το ίδιο ενοχλητικό , αλλά ρεαλιστικά ενδεδειγμένο,αν αναφερόταν σε μια βιοτεχνία...
Αναφερόμενοι όμως στην οικογένεια και στη διαδικασία ερχομού παιδιών στον κόσμο, θα ταίριαζαν, ίσως, λιγότερο αποστειρωμένες και τετραγωνισμένες λέξεις, που δεν θα κουκούλωναν και την όλη γλύκα της κατάστασης...(που σαφώς υπάρχει και αυτή, μέσα στην όλη αναπόφευκτη ρουτίνα της ...)
Κάθε κατασκευή χρειάζεται και <<μέτρο>>...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SALALAS

Νεοφερμένος

Ο SALALAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ακόμη και η σκέψη κάποιου άλλου θεωρείται απιστία αλλά τότε ποιος δεν έχει απιστήσει ή δεν έχει κέρατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όσοι ορίσατε ότι απιστία είναι ακόμα και η σκέψη, έχετε βρει κάποιον τρόπο να ''εξουσιάσετε'' το μυαλό σας;
Εμένα σκέφτεται ό,τι θέλει. :eek::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top