Πόσο κρατάει η προκαταρτική φάση μιας σχέσης;

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Όπως είπαν και πιο πάνω:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Εγώ πάντως, και σταμάτησα να διαβάζω το θέμα στο πρώτο ποστ, αν ήμουν άντρας, θα είχα ήδη παρατήσει τις γκόμενες αυτές που έχουν την απαίτηση να τους πληρώνουν τα πάντα επειδή έχουν ένα μ... από το δεύτερο ραντεβού. Ούτε και σαν φίλες θα τις κρατούσα. Αυτή η νοοτροπία με αρρωσταίνει. Συγνώμη που έχω βγει εκτός θέματος μάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εγώ πάντως, και σταμάτησα να διαβάζω το θέμα στο πρώτο ποστ, αν ήμουν άντρας, θα είχα ήδη παρατήσει τις γκόμενες αυτές που έχουν την απαίτηση να τους πληρώνουν τα πάντα επειδή έχουν ένα μ... από το δεύτερο ραντεβού. Ούτε και σαν φίλες θα τις κρατούσα. Αυτή η νοοτροπία με αρρωσταίνει. Συγνώμη που έχω βγει εκτός θέματος μάλλον.

αν είναι πάρα πολύ φτωχές και άνεργες τι θα έκανες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
αν είναι πάρα πολύ φτωχές και άνεργες τι θα έκανες ;

Έλα βρε καλό μου τώρα, φαίνεται η νοοτροπία του ανθρώπου. Αν ήταν φτωχή κι άνεργη θα σου έλεγε εκ των προτέρων "σε παρακαλώ να μην πάμε κάπου πολύ ακριβά γιατί έχω οικονομικές δυσκολίες αυτόν τον καιρό". Μιλάω για γυναίκες που ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ να τις κεράσουν, και ξέρεις πολύ καλά για ποιες γυναίκες μιλάω. Αυτές οι γυναίκες φαίνονται από μακριά, και σε εξωτερική εμφάνιση και σε συμπεριφορά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Έλα βρε καλό μου τώρα, φαίνεται η νοοτροπία του ανθρώπου. Αν ήταν φτωχή κι άνεργη θα σου έλεγε εκ των προτέρων "σε παρακαλώ να μην πάμε κάπου πολύ ακριβά γιατί έχω οικονομικές δυσκολίες αυτόν τον καιρό". Μιλάω για γυναίκες που ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ να τις κεράσουν, και ξέρεις πολύ καλά για ποιες γυναίκες μιλάω. Αυτές οι γυναίκες φαίνονται από μακριά, και σε εξωτερική εμφάνιση και σε συμπεριφορά. ;)

μπα μην είσαι τόσο σίγουρη, δεν φαίνονται όλες, σου μιλάει η πείρα. Τρακαδόρισες υπάρχουν υπεράνω υποψίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
1. Εγώ πιστεύω πως τα πράγματα είναι τόσο απλά που μερικές φορές δυσκολέυουμε εμείς οι ίδιοι τη ζωή μας χωρίς ουσιαστικό λόγο!!
Εάν κάτι τσουλάει ή όχι, εάν μια σχέση έχει τη χημεία κι όλα τα συναφή που καθορίζουν κάθε είδους σχέση, αυτό για έμενα φαίνεται από τη γλώσσα του σώματος.... από το αυθόρμητο τηλεφώνημα.... κ.τ.λ.! Τα ένστικτα είναι αυτά που μας οδηγούν!!
Όλα τα άλλα για εμένα είναι απλά παιχνίδια του μυαλού!! Όπως... κοινωνικά πρότυπα, φόβοι , ανασφάλειες, ανάγκες και προδοκίες... και άλλα πολλά!!
Εάν αφήναμε τους εαυτούς μας τελείως ελεύθερους θέματα σαν και αυτό δεν νομίζω να είχαν γραφεί!
Υ.Γ. Μιλάω για την αρχή της σχέσης, για τα πρώτα ραντεβού
Υ.Γ.2 Έγραφα γρήγορα ... πιστεύω να μην σας φαίνονται μπερδεμένες οι σκέψεις μου


2 ..Δηλαδή μια κοπέλα δεν θα μπορούσε να βρει 5 ευρώ για μια έξοδο, είτε είναι σε καφέ είτε σε ποτό? +2,80 σε περίπτωση που χρησιμοποιήσει τις συγκοινωνίες.. :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το χρήμα ήταν πάντα αφροδισιακό για κάποιους. Δυστυχώς η Αφροδίτη ήταν γυναικεία θεότητα και η ομορφιά ματαιόδοξη. Η πολύ φτώχια φέρνει ασχήμια. Γυναίκα να περιφρονεί το χρήμα πολύ σπάνια. 'Αντρες αρκετοί. Η γυναίκα επιθυμεί την ασφάλεια περισσότερο από ότι το άλλο φύλο. Το χρήμα είναι ασφάλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Κι αν σε γουστάρει η κοπέλα δε θα σε κατατάξει ως ρεμάλι κι ας είναι το πρώτο ραντεβού, αλλά ως τύπο με πάθος που το ξύπνησε αυτή.. αν δε σε γουστάρει είσαι ένα ακόμη λιγούρι.

Από μαθηματικής σκοπιάς πάντως ο συλλογισμός αυτός δεν ευσταθεί και πολύ. :P Συμβαίνει φυσικά...

Να το θέσω αλλιώς, έστω ότι καταφέρνεις να την πέσεις όπως ένας σταρ του σινεμά! 8) Με γοητεία, πάθος, έξυπνες ατάκες, μπλα μπλα αλλά η τύπισσα δεν γουστάρει.

Είσαι ακόμα ένα λιγούρι; :slourp:

Όπου βέβαια αν σου επιτρέψει το κωλόχερο το πιθανότερο είναι να την κατατάξεις ως πουτάνα αν όχι θα την κατατάξεις ως ανέραστη.

Γυναικεία στερεότυπα. :whistle:

Όπως είπαν και αρκετοί νωρίτερα το θέμα είναι να τσουλάει από μόνο του γιατί δένει το γλυκό, αλλιώς πολλή φασαρία για το τίποτα.

Ένας απ' αυτούς ήμουνα κι εγώ. 8) Το θέμα τσουλάει από μόνο του αν υπάρχει συναισθηματική ωριμότητα και όχι τάση αλά φαστ-φουντ. Αν σκέφτεσαι πάντα "υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές" καταλήγεις να τρως πορτοκάλια που έχουν όλα την ίδια γεύση. Αν τα φας κι αυτά γιατί από ένα σημείο και μετά, όλα σου ξινίζουν....

Αυτό που λέω είναι ότι βλέπω γύρω μου φθαρμένους ανθρώπους. Χωρίς ζωντάνια, χωρίς δίψα για συναίσθημα, αγάπη και έρωτα. Κάπου θα οφείλεται, οι πιο έξυπνοι από μένα ας βρουν την αιτία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Το χρήμα ήταν πάντα αφροδισιακό για κάποιους. Δυστυχώς η Αφροδίτη ήταν γυναικεία θεότητα και η ομορφιά ματαιόδοξη. Η πολύ φτώχια φέρνει ασχήμια. Γυναίκα να περιφρονεί το χρήμα πολύ σπάνια. 'Αντρες αρκετοί. Η γυναίκα επιθυμεί την ασφάλεια περισσότερο από ότι το άλλο φύλο. Το χρήμα είναι ασφάλεια.

Έξυπνη η απάντηση....
Όμως μην ξεχνάς πως τα άτομα που δίνεις την απάντηση αντιπροσωπεύουν το γυναικείο φύλο όποτε ίσως και να μπορόυν έυκολα να την αναιρέσουν!
Μην προσπαθείς να προσπεράσεις την πολυπλοκότητα που χαρακτηρίζει τη γυναικεία φύση!

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτό που λέω είναι ότι βλέπω γύρω μου φθαρμένους ανθρώπους. Χωρίς ζωντάνια, χωρίς δίψα για συναίσθημα, αγάπη και έρωτα. Κάπου θα οφείλεται, οι πιο έξυπνοι από μένα ας βρουν την αιτία...

μας ψεκάζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BUDYSHATVA

Νεοφερμένος

Ο Angelo Attoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εισοδηματίας και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ πάντως, και σταμάτησα να διαβάζω το θέμα στο πρώτο ποστ, αν ήμουν άντρας, θα είχα ήδη παρατήσει τις γκόμενες αυτές που έχουν την απαίτηση να τους πληρώνουν τα πάντα επειδή έχουν ένα μ... από το δεύτερο ραντεβού. Ούτε και σαν φίλες θα τις κρατούσα. Αυτή η νοοτροπία με αρρωσταίνει. Συγνώμη που έχω βγει εκτός θέματος μάλλον.

Μακαρι ολες να ειχαν τον χαρακτηρα σου!Για καποιες δεν ειναι το ποσα εχουν,αλλα επειδη αυτες ειναι γυναικες και εσυ αντρας,πρεπει να τα πληρωνεις ολα...Υπαρχει και ενα ρητο που λεει: "ο αντρας δεν πρεπει να αφησει την ερωμενη του να αγγιζει 3 πραγματα:1) χερουλι/πομολο 2)πορτοφολι 3) το ξεχασα!!!:D
Αλωστε και η Μεριλιν Μονρο ειχε πει: "τα διαμαντια ειναι ο καλυτερος φιλος της γυναικας..." γιατι οι αγαπες πεθενουν,οι ανθρωποι το ιδιο,αλλα τα διαμαντια ειναι παντοτινα!:santa:
Εκ πειρας γνωριζω γυναικες με τετοια νοοτροπια, μεχρι και σαραντα κατι με επιχειρηση,ειχε την απαιτηση να της τα πληρωνω επειδη μονο και μονο ειναι γυναικα! μαλιστα ειχε μου ειχε πει οτι οι φιλοι της πληρωνουν παντα για αυτη και θα της κακοφαινοταν αν δεν το εκανα και εγω! Δεν ξερω για εσας αλλα τοσο κακομαθημενη μια γυναικα γινεται η μηπως γεννιεται??
Μια ψυχη ελεγε οτι αυτη που τρεχουν πισω απο γυναικες και δεν τις χαλανε χατιρι,ικανοποιουν τα καπριτσια/τερτιπια τους, χαλανε τις γυναικες,τις κανουν πιο καλομαθημενες,εγωιστριες,απαιτητικες! Εσεις τι λετε?
Κατι αλλο που ειπε ενας φιλος ειναι οτι οι γυναικες η οι αντρες που ειναι πιο εμφανισιμη εχουν χειροτερο χαρακτηρα και το αντιστροφω...αρα μηπως αυτο συμβαινει για να κρατιεται καποια ισσοροπια...? Μηπως τελικα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας...ομορφια εσωτερικη και εξωτερικη, χρημα, δοξα, κοινωνικη καταξιωση, καριερα...κτλ ??Μηπως οτι λοιπει σε εμας το ψαχνουμε στο ετερον ημισι? Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης,απο την αρχη που εθεσα το θεμα,ποτε δεν μιλησα οτι θελω κατι σοβαρο, πχ γαμος.
Αυτο που ηθελα και θελω ειναι να περασω καλα για καποιο χρονικο διαστημα,αλλα μεχρι εκει.:panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αυτο που ηθελα και θελω ειναι να περασω καλα για καποιο χρονικο διαστημα,αλλα μεχρι εκει.



32 χρονια "περνας καλα"
δε βαρεθηκες; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BUDYSHATVA

Νεοφερμένος

Ο Angelo Attoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εισοδηματίας και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
προτιμω ετσι παρα να πηξω στην ρουτινα της μονογαμιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
προτιμω ετσι παρα να πηξω στην ρουτινα της μονογαμιας



εσυ λες οτι θες σχεση στον τιτλο....



μηπως τελικα αυτο που τις διώχνει
είναι ότι βλέπουν πως θες
...σχέση χωρίς μονογαμία;



(αυτο το τελευταιο το λεγαμε αλλιως στα νειατα μ' )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
εσυ λες οτι θες σχεση στον τιτλο....



μηπως τελικα αυτο που τις διώχνει
είναι ότι βλέπουν πως θες
...σχέση χωρίς μονογαμία;

είτε μονογαμίκια θες, είτε πολυγαμίκια, το ΧΡΗΜΑ και την ασφάλεια θεωρούν πρώτιστες αξίες για να σε δεχθούν τη σήμερον ημέρα όλοι και όλες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eλα ρε Ντοκ και εσυ τωρα, πες μια εποχή που δεν ήταν έτσι.


@booty
τελικα το προβλημα σου ειναι οτι χαλασες πολλα λεφτα στα ραντεβου; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Δεν ξερω για εσας αλλα τοσο κακομαθημενη μια γυναικα γινεται η μηπως γεννιεται??

Πραγματικά δεν ξέρω τι να σου απαντήσω σε αυτό. Θα έλεγα οτι γίνονται έτσι γιατί οι γονείς τους τους λένε μια ζωή "εσύ είσαι κορίτσι, δεν πρέπει να πληρώνεις τίποτα, πρέπει άλλοι να πληρώνουν για τη συντροφιά σου". Βλέπω όμως εμένα: ποτέ οι γονείς μου δεν έθιξαν αυτό το ζήτημα. Αυτό που πήρα από τη μητέρα μου είναι την αίσθηση της δικαιοσύνης, μόνο αυτό. Υποθέτω οτι σύμφωνα με αυτήν έβαλα το κεφάλι μου να σκεφτεί οτι, εφόσον θέλω να έχω μια όσο γίνεται ισότητα με τους άντρες σε όλα τα πράγματα (παιδεία, εργασία, πολιτική κλπ), το δίκαιο είναι να έχω ισότητα και στο οικονομικό. Για περαιτέρω δες αν θες το θέμα αυτό, γιατί ήδη έχουμε βγει οφ τόπικ.
:redface:

Κατι αλλο που ειπε ενας φιλος ειναι οτι οι γυναικες η οι αντρες που ειναι πιο εμφανισιμη εχουν χειροτερο χαρακτηρα και το αντιστροφω...αρα μηπως αυτο συμβαινει για να κρατιεται καποια ισσοροπια...? Μηπως τελικα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας...ομορφια εσωτερικη και εξωτερικη, χρημα, δοξα, κοινωνικη καταξιωση, καριερα...κτλ ??

Νομίζω πως αυτό συμβαίνει. Δηλαδή μια πολύ όμορφη κοπέλα μεγαλώνει ακούγοντας γύρω της οτι είναι τόσο όμορφη ώστε με την ομορφιά μπορεί να κερδίσει τα πάντα, έτσι επικεντρώνεται στο να βελτιώσει και τελειοποιήσει αυτό το "ταλέντο" της, όπως ανάλογα αν είχε ταλέντο στα μαθηματικά, τη μουσική, κάποιο άθλημα κλπ. Κάποια που δεν είναι και τόσο εμφανίσιμη ξέρει οτι πρέπει να κερδίσει τους άλλους με το χαρακτήρα της και επικεντρώνεται εκεί. Ευτυχώς όμως, επειδή γυρίζει ο τροχός κι επειδή περί ορέξεως ουδείς ο λόγος, ακόμα κι αυτοί οι άνθρωποι βρίσκουν το ταίρι τους.;)

Αυτο που ηθελα και θελω ειναι να περασω καλα για καποιο χρονικο διαστημα,αλλα μεχρι εκει.:panwkatw:

Εδώ μου τα χαλάς λίγο. Δεν περίμενα να θες το άλλο άκρο, το γάμο, αλλά από το "κάνω μια ωραία σχέση κι όπου βγάλει" ως το "περνάω τον καιρό μου για λίγο" έχει διαφορά. Μήπως τελικά έφταιγες εσύ κι οι γυναίκες αυτές είχαν την ίδια ακριβώς ανάγκη με σένα; Να περάσουν δηλαδή καλά, να βρουν έναν μ...κα να τους πληρώνει φαγητά και καφέδες και έξω από την πόρτα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αουτς! Αμα θες απλά ένα "περνάμε καλά", το ξεκαθαρίζεις από την αρχή να ξέρει και η άλλη και σίγουρα δεν το κρατάς με ραντεβού γιατί μπερδεύεις και δίνεις λάθος εντύπωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ακόμη ένα θέμα που το βλέπω διαμετρικά ... διαφορετικά.
Εκτός από την πρώτη και δεύτερη σχέση, όλες οι άλλες σχέσεις δεν "τράβηξαν" ιδιαίτερα. Θέλω να πω έδειχνα ή μου έδειχναν ξεκάθαρα τις βλέψεις μου/τις. Ο ενθουσιασμός, το φλερτ, το παιχνίδι αλλά και το ενδιαφέρον για εμένα ούτε κρύβεται, ούτε αυξάνατε με τακτικές, στρατηγικές ή έστω υπομονή. Ειδικότερα η υπομονή μπορεί να φθείρει την μαγιά, η μαγιά είναι ακριβώς αυτό. Έκπληξη, εντυπωσιασμός και ξάφνιασμα. Και ο έρωτας είναι μαγιά. Έτσι λοιπόν όπως θα ξενερώναμε από έναν επίδοξο μάγο, που θα μας ζητούσε ένα μήνα μέχρι να ολοκληρώσει το κόλπο του, έτσι και στον έρωτα ο χρόνος είναι νερώνει το κρασί. Σε δυο περιπτώσεις μόνο λειτούργησα διαφορετικά. Στην μια δέχτηκα περίπου 3-4 εβδομάδες μια ουδέτερη κατάσταση, μια κατάσταση όπου ένιωθα αμήχανα να εκφράσω τα συναισθήματα μου και περιόριζα το είναι μου, αν και παρόλα αυτά ήμασταν κώλος και βρακί ωστόσο δεν άντεξα άλλο και το έβαλα στα πόδια. Στην δεύτερη περίπτωση, εκτός από τον ενθουσιασμό κάπου λίγο μετά το δεύτερο ραντεβού, άρχισα να έχω και μια δεύτερη φωνή όπου μου "ζητούσε" να απομακρυνθώ οπότε όλη στάση μου ήταν αντιφατική και αδρανής, ωστόσο αυτό οφείλεται καθαρά σε εμένα και προφανώς το λογαριάζω ως μια εξαίρεση.

Λοιπόν το να υπομένεις μια ουδέτερη κατάσταση μόνο και μόνο επειδή έχεις κρυφοελπίδες ότι κάτι θα αλλάξει σε φθείρει. Αναγκάζεσαι να υπομένεις την αδιαφορία, να είσαι συνεχώς στριμωγμένος και μια ψυχολογία τώρα-κρίνομαι και εν τέλη όλη το βάρος της "σχέσης" χωρίς το παραμικρό θετικό-ανταμοιβή. Και όλα αυτά είτε θα τα κρατήσεις μέσα σου και θα σε φθείρουν ως άνθρωπο είτε τα εξωτερικεύεις και σε φθείρουν ως εραστή και σύντροφο.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η κάθε σχέση δεν είναι μοναδική. Σαφώς είναι και μοναδική και έχει το δικό της ψυχολογικό ρολόι. Για παράδειγμα ενδεικτικά ενώ με μια κοπέλα ήμασταν "μαζί", λίγο η απειρία της, λίγο οι συνθήκες-δυσκολίες και λίγο η ιδιοσυγκρασία της αναβάλαμε το κρεβάτι περίπου κανένα μήνα. Ωστόσο αυτό ήταν μια κοινή απόφαση και δεν ένιωθα ότι παίζω σε ένα ουδέτερο ταμπλό που πρέπει να τρέχω σαν τον συγχωρεμένο Βέγγο μόνο και μόνο επειδή πρέπει να αποδείξω κάτι. Ήταν μια αναμφισβήτητα μια όμορφη περίοδος.

Από την άλλη σαφώς και υπάρχουν και υπάρχουν και φιλίες-παρέες μεταξύ αντίθετων φύλλων. Αλλά και πάλι μιλάμε για κάτι ξεκάθαρο οπότε οι εμπλεκόμενοι παίζουν τα χαρτιά τους κατά το δοκούν. Ακόμη και αν υπάρχει ανάλογο ενδιαφέρον από κάποια πλευρά, εφόσον δεν αποτελεί βραχνά για κάποιον είναι κάτι όμορφο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...τελικά υπάρχει πάντα κάποια αιτία για τους ανθρώπους που μένουν μόνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top