Θέλετε η γυναίκα σας να μην δουλεύει;

Θέλετε η γυναίκα σας να δουλεύει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 78)
  • Ναι, επειδή φοβάμαι ότι δεν θα την εκτιμώ αν δεν δουλεύει

    Ψήφοι: 9 11.5%
  • Ναι, επειδή δεν θέλω να της στερήσω την δημιουργία

    Ψήφοι: 27 34.6%
  • Ναι, επειδή αλλιώς θα υπάρξει οικονομικό πρόβλημα

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Ναι επειδή στο σπίτι σίγουρα είναι βαρετά και φοβάμαι ότι θα αποκτήσει νεύρα.

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Όχι, επειδή κάποιος πρέπει να καθαρίζει το σπίτι

    Ψήφοι: 4 5.1%
  • Όχι, επειδή τα λεφτά που βγάζω αρκούν.... γιατί να κουράζεται και αυτή;

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι δεν θα αντέχω τον ανταγωνισμό

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι επειδή φοβάμαι το κέρατο

    Ψήφοι: 5 6.4%
  • Δεν με νοιάζει, ό,τι αποφασίσει....

    Ψήφοι: 25 32.1%

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Κάθε άλλο ,πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε χιλιάδες πράγματα πολύ πιο σημαντικά από αυτό που κάνουμε για να αποκτήσουμε τα χρήματα που χριαζόμαστε για να επιβιώσουμε.
Αν η εναλλακτική μας από την εργασία που κάνουμε είναι το να καθόμαστε ξαπλωμένοι στα κρεββατάκια μας αλλίμονο μας.
καλά δεν εννοουσα να είμαστε και όλη μέρα ξαπλα... απλά θα είχαμε περισσότερο χρόνο να ευχαριστηθούμε και αυτήν την δραστηριότητα και όχι απλά να την φανταζόμαστε την ώρα που είμαστε στην δουλειά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πάντως έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον οι απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα ανάλογα με την ηλικιακή ομάδα που ανήκει ο καθένας.
Είναι φανερός ο ιδεαλισμός των μέχρι τα 25 και ο ρεαλισμός των 30 και άνω.....Η Νεραίδα έπιασε την ουσία. Αν θες να κάνεις κάτι καλά κάτι άλλο θα το κάνεις λιγότερο καλά. Είναι θέμα τελικής επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ναι αν και δεν νομίζω ότι θα τα κατάφερνα τόσο καλά στην ανατροφή των παιδιών όσο αυτή. Θα έπρεπε να ξεπεράσω 1.000.000 χρόνων δεξιότητες του homo sapiens για να το καταφέρω καλύτερα.


δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω λέει μια -σοφή-ρήση:)

...διαφωνώ με αυτό που λες... όλα θέμα θέλησης και προσπάθειας είναι :)

[καμία γυναίκα δεν γεννιέται ξέροντας τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει trust me!ναι οκ βοηθάει το μητρικό φίλτρο δεν λέω αλλά σε ....πρακτικά ζητήματα βοηθάνε πολυ... οι εμπειρίες άλλων που τα πέρασαν, τα "παιδί μου κι εγώ" κτλ που απλά οι άντρες επιλέγουν να μην ακούνε ή να μη διαβάζουν γιατί... "ε, αυτά είναι γυναικεία πράγματα" :)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μα φυσικά και αν είχαμε τα χρήματα να ζήσουμε δεν θα εργαζόμασταν.
Και φυσικά συμφωνώ πως όλα αυτά τα ενδιαφέροντα που αναφέρει ο δημήτρης είναι πολύ σπουδαία, δεν σου προσφέρουν όμως οικονομικά.
Και φυσικά όταν δουλεύεις έχεις τα αφεντικά πάνω από το κεφάλι σου, όταν όμως έχεις την τσέπη σου γεμάτη, είσαι αφεντικό του εαυτό σου, έστω και όταν φεύγεις μόνο από τη δουλειά.
Στην αντίθετη περίπτωση, πάντα κάποιος άλλος θα σε ορίζει, ο χρηματοδότης σου.

Εδώ πλέον το γενικεύεις το ζήτημα και μπαίνουμε στο κομμάτι εξουσιαστή -εξουσιαζομένου και εξάρτησης ,οπότε κινδυνεύουμε να βγούμε εντελώς off topic.
Θα μπορούσε να ανοιχθεί ένα άλλο νήμα με αντικείμενο τις σχέσεις εξουσίας στις κοινωνικές δομές εργασία ,οικογένεια ,γειτονιά ,πόλη κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω λέει μια -σοφή-ρήση:)

...διαφωνώ με αυτό που λες... όλα θέμα θέλησης και προσπάθειας είναι :)

[καμία γυναίκα δεν γεννιέται ξέροντας τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει trust me!ναι οκ βοηθάει το μητρικό φίλτρο δεν λέω αλλά σε ....πρακτικά ζητήματα βοηθάνε πολυ... οι εμπειρίες άλλων που τα πέρασαν, τα "παιδί μου κι εγώ" κτλ που απλά οι άντρες επιλέγουν να μην ακούνε ή να μη διαβάζουν γιατί... "ε, αυτά είναι γυναικεία πράγματα" :)]

Αν υπάρχει λέει δεν μπορώ! Υπάρχει και παραυπάρχει ,όχι όμως σε αυτό το ζήτημα πράγματι.
Δεν λες κάτι διαφορετικό από μένα ,συμφωνούμε.
Εστώ κι έμμεσα σου....ξεφεύγει το :ναι οκ βοηθάει το μητρικό φίλτρο δεν λέω.....
Δεν υπάρχουν "ανδρικά" και "γυναικεία" πράγματα ,υπάρχουν όμως πράγματα που το κάθε φύλο έχει υψηλότερα skills (για να το παίξουμε και λίγο Αμερικάνοι). Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό.
Δυστυχώς υπάρχει μια τάση να ισοπεδωθεί κι αυτό στο πλαίσιο μιας επιφανειακής χειραφέτησης που μια χαρά εξυπηρετεί την αύξηση των καταναλωτικών προτύπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εδώ πλέον το γενικεύεις το ζήτημα και μπαίνουμε στο κομμάτι εξουσιαστή -εξουσιαζομένου και εξάρτησης ,οπότε κινδυνεύουμε να βγούμε εντελώς off topic.
Θα μπορούσε να ανοιχθεί ένα άλλο νήμα με αντικείμενο τις σχέσεις εξουσίας στις κοινωνικές δομές εργασία ,οικογένεια ,γειτονιά ,πόλη κλπ κλπ
Μα όχι, είναι πολυ συγκεκριμένο αυτό που λέω.
Αν μια γυναίκα δεν έχει εισοδήματα, κάπως πρέπει να ζει.
Τροφή, ένδυση, διασκέδαση και άλλα τόσα έξοδα είναι αναποφεύκτα.
Αν δεν μπορεί μόνη της να τα εξασφαλίσει, μοιραία τα εξασφαλίζει κάποιος άλλος για αυτήν. Τότε όμως γίνεται δέσμια του, αυτός αποφασίζει πότε και τι θα φάει, ποτε και τι θα αγοράσει κάτι, και όλα τα παρακάτω......

Τώρα αν η σημερινή γυναίκα συμβιβάζεται με κάτι τέτοιο, ας το κάνει.


Και επίσης, πράγματι δεν υπάρχει δεν μπορώ.
Μόνο δεν θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εστώ κι έμμεσα σου....ξεφεύγει το :ναι οκ βοηθάει το μητρικό φίλτρο δεν λέω.....

βοηθάει στο να "πιάσεις" πιο ... έυκολα τα σχετικά με την ανατροφή του παιδιού... Τα υπόλοιπα είναι θέμα ...practise ;)

[ok,εγώ ξεκινάω από το 2 και εσύ από το 0. Θα κουραστείς περισσότερο από μένα να φτάσεις το 10 αλλά χαλαρά είναι μέσα στις δυνατότητες και των δύο μας]

κοινώς, όντως συμφωνούμε το μόνο που με..."τσίμπησε" είναι ότι το παρουσιάζεις σαν κάτι αδιανόητο να το κάνει ένας αντρας (100000000000000000000 χρόνια :P) γιαυτό..."αστο καλύτερα να το κάνει άλλος... ποιος παιδεύεται τώρα????":)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μα όχι, είναι πολυ συγκεκριμένο αυτό που λέω.
Αν μια γυναίκα δεν έχει εισοδήματα, κάπως πρέπει να ζει.
Τροφή, ένδυση, διασκέδαση και άλλα τόσα έξοδα είναι αναποφεύκτα.
Αν δεν μπορεί μόνη της να τα εξασφαλίσει, μοιραία τα εξασφαλίζει κάποιος άλλος για αυτήν. Τότε όμως γίνεται δέσμια του, αυτός αποφασίζει πότε και τι θα φάει, ποτε και τι θα αγοράσει κάτι, και όλα τα παρακάτω......

Τώρα αν η σημερινή γυναίκα συμβιβάζεται με κάτι τέτοιο, ας το κάνει.


Και επίσης, πράγματι δεν υπάρχει δεν μπορώ.
Μόνο δεν θέλω.

Καλά ,αν μπορείς να χειρουργήσεις σκωλικοειδήτιδα εσύ και δεν το κάνεις επειδή δεν θέλεις πάω πάσο....:P

Τέλος πάντων ,στο θέμα μας.
Οταν μιλάμε για οικογένεια μιλάμε για καταμερισμό έργου. Η απόκτηση των αναγκαίων χρημάτων είναι το ένα σκέλος. Οταν ο ένας εργάζεται πχ σε μια επιχείρηση ή έχει μια επιχείρησηκαι λαμβάνει από αυτήν ένα εισόδημα και η άλλη εργάζεται στο σπίτι και μεγαλώνει παιδιά ,φτιάχνει φαγητό ,το έχει σε τάξη ή δεν ξέρω τι άλλο ,το εισόδημα αυτό παράγεται από το σύνολο της εργασίας και των ενεργειών και των δυο και όχι μόνο του ενός. Κατά συνέπεια το ζήτημα όπως το θέτεις δεν είναι ποιός φέρνει τα χρήματα στο σπίτι.Αν φτάσουμε στο σημείο να αποφασίζει αυτός που φέρνει το χρήμα αποκλειστικά κατά το δοκούν το τι ,το πότε και το πώς ,δεν μιλάμε για οικογένεια. Μιλάμε για μια δικτακτορία που απλά κάποιος έχει υπό την δεσποτεία του μια παιδομηχανή ή μια υπηρέτρια ή ακόμη ακόμη για να το πω άκομψα ένα δοχείο σεξουαλικής εκτόνωσης.
Με άλλα λόγια και αυτό είναι μια απλή σύμβαση έργου,όχι οικογένεια.
Οικογένεια όμως στην πραγματικότητα είναι αυτό που εξαφανίζει το εγώ υπερ του εμείς.Και στο εμείς δεν χωράει δικά μου -δικά σου. Οικογένεια σημαίνει συλλογική δράση ,αποφάσεις και ενέργειες που όλες μετράνε εξίσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
βοηθάει στο να "πιάσεις" πιο ... έυκολα τα σχετικά με την ανατροφή του παιδιού... Τα υπόλοιπα είναι θέμα ...practise ;)

[ok,εγώ ξεκινάω από το 2 και εσύ από το 0. Θα κουραστείς περισσότερο από μένα να φτάσεις το 10 αλλά χαλαρά είναι μέσα στις δυνατότητες και των δύο μας]

κοινώς, όντως συμφωνούμε το μόνο που με..."τσίμπησε" είναι ότι το παρουσιάζεις σαν κάτι αδιανόητο να το κάνει ένας αντρας (100000000000000000000 χρόνια :P) γιαυτό..."αστο καλύτερα να το κάνει άλλος... ποιος παιδεύεται τώρα????":)

Πιο δύσκολο είπα ότι είναι ,όχι αδιανόητο ,κάθε άλλο. Μάλλον πριν διαβάσεις το πόστ μου λειτούργησαν κάποια στερεότυπα (θεώρησες ως απάντηση αυτό που περίμενες να διαβάσεις και όχι αυτό που διάβασες πραγματικά -σκυλιά του Παβλόφ,σύνδρομο). Για ξαναρίξε μια ματιά...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Καλά ,αν μπορείς να χειρουργήσεις σκωλικοειδήτιδα εσύ και δεν το κάνεις επειδή δεν θέλεις πάω πάσο....:P

Τέλος πάντων ,στο θέμα μας.
Οταν μιλάμε για οικογένεια μιλάμε για καταμερισμό έργου. Η απόκτηση των αναγκαίων χρημάτων είναι το ένα σκέλος. Οταν ο ένας εργάζεται πχ σε μια επιχείρηση ή έχει μια επιχείρησηκαι λαμβάνει από αυτήν ένα εισόδημα και η άλλη εργάζεται στο σπίτι και μεγαλώνει παιδιά ,φτιάχνει φαγητό ,το έχει σε τάξη ή δεν ξέρω τι άλλο ,το εισόδημα αυτό παράγεται από το σύνολο της εργασίας και των ενεργειών και των δυο και όχι μόνο του ενός. Κατά συνέπεια το ζήτημα όπως το θέτεις δεν είναι ποιός φέρνει τα χρήματα στο σπίτι.Αν φτάσουμε στο σημείο να αποφασίζει αυτός που φέρνει το χρήμα αποκλειστικά κατά το δοκούν το τι ,το πότε και το πώς ,δεν μιλάμε για οικογένεια. Μιλάμε για μια δικτακτορία που απλά κάποιος έχει υπό την δεσποτεία του μια παιδομηχανή ή μια υπηρέτρια ή ακόμη ακόμη για να το πω άκομψα ένα δοχείο σεξουαλικής εκτόνωσης.
Με άλλα λόγια και αυτό είναι μια απλή σύμβαση έργου,όχι οικογένεια.
Οικογένεια όμως στην πραγματικότητα είναι αυτό που εξαφανίζει το εγώ υπερ του εμείς.Και στο εμείς δεν χωράει δικά μου -δικά σου. Οικογένεια σημαίνει συλλογική δράση ,αποφάσεις και ενέργειες που όλες μετράνε εξίσου.


:D:D:D:D:D:D
Ατυχέστατο παράδειγμα, είμαι βλέπεις γενικός χειρουργός.
Κατάλαβα τι εννοείς και θα σου απαντήσω οτι αν ήθελα να κάνω μια τέτοια πράξη και δεν ήμουν χειρουργός, θα γινόμουν πρώτα χειρουργός και θα την έκανα.
Αν θέλεις να κάνεις κάτι, κάνεις τα πάντα για να το καταφέρεις.
Αν δεν κάνεις τα πάντα σημαίνει οτι δεν το θέλεις αρκετά.

Μέσα στο συλλογικό έργο της οικογένειας όμως θα πρέπει να υπάρχουν και οι ατομικές ελευθερίες.
Ατομική ελευθερία και οικονομιή εξάρτηση δεν μπορούν να συμβαδίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καλά ,αν μπορείς να χειρουργήσεις σκωλικοειδήτιδα εσύ και δεν το κάνεις επειδή δεν θέλεις πάω πάσο....:P

Sorry που πετάγομαι και βγαινω και οφφ, αλλά ο Πειράτης υπάρχει πιθανότητα να μη χειρουργήσει σκωληκοειδίτιδα επειδή δεν θέλει. Πάντως σίγουρα μπορεί! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Sorry που πετάγομαι και βγαινω και οφφ, αλλά ο Πειράτης υπάρχει πιθανότητα να μη χειρουργήσει σκωληκοειδίτιδα επειδή δεν θέλει. Πάντως σίγουρα μπορεί! :P
Εδώ που τα λέμε μια σκωληκοειδίτιδα δεν μου λέει πια τίποτα.
Για καμία μεταμόσχευση ήπατος όμως το συζητάω....


(Α ρε Χριστόδουλε, πως μου ξέφυγες έτσι...........:D:D:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Sorry που πετάγομαι και βγαινω και οφφ, αλλά ο Πειράτης υπάρχει πιθανότητα να μη χειρουργήσει σκωληκοειδίτιδα επειδή δεν θέλει. Πάντως σίγουρα μπορεί! :P

Εντάξει ,πέσαμε στην περίπτωση. Και πάλι όμως η ουσία δεν αλλάζει καθώς κανένας δεν τα "μπορεί" 'ολα. Ο Πειρατής μπορεί να χειρουργεί ,εγώ να κλείνω ισολογισμούς ,ο άλλος να πιλοτάρει F-16. To να "μπορείς" κάτι αυτόματα σε καθιστά σε θέση να "μην μπορείς" κάτι άλλο.
Σε αυτό το πνεύμα είναι η τοποθέτηση μου.
Πάντα πρέπει να επιλέξεις ακόμη κι αν "θέλεις" κάτι άλλο.
Θέλω να γράψω ένα βιβλίο πχ αλλά δεν μπορώ επειδή είμαι φτωχός και δουλεύω 14 ώρες την ημέρα γκαρσόνι για να πληρώνω το νοίκι και την τροφή μου. Ακραίο παράδειγμα για να δείξω τι εννοώ.
Θέλω και τη Βίκυ και την Αντα αλλά πρέπει να διαλέξω την μια γιατί δεν μπορώ εξαιτίας της ηθικής μου....κάπως έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
η καθε γυναικα εχει το δικαιωμα να εργαστει εαν θελει, εγω δεν θα της ελεγα οχι, εαν θελει μεγια της και χαρα της, να εχει τα δικα της χρηματα να κανει οτι θελει οποτε θελει ( μεσα στα ορια βεβαια ε; ).
θα την εκτιμουσα το ιδιο εαν επελεγε να μεινει στο σπιτι και να το προσεχει μαζι με τυχον παιδια. βεβαια εαν παει για δουλεια και παλι θα την εκτιμουσα γιατι δειχνει οτι ΘΕΛΕΙ να βοηθησει οχι μονο τον εαυτο της αλλα και την οικογενια της με τον δικο της τροπο.

αυτοι οι μπαρμπαδες εκει στα χωρια που θεωρουν της γυναικες μονο ικανες να ειναι ξυπολυτες στην κουζινα με μια κουταλα στο ενα χερι και τον μπομπιρα στο αλλο μερα νυχτα ειναι για πολλες σφαλιαρες κατ εμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Επιμένω, αλλά θα σταματήσω εδώ γιατί βγαίνουμε και οφ τόπικ.
Ακόμα κι έτσι, από τις 24 ώρες τις ημέρας σου μένουν άλλες 10 ελέυθερες.
Αν εσύ επιλέξεις να κοιμάσαι και τις 10 αυτές ώρες, σίγουρα δεν πρόκειται να γράψεις κανένα βιβλίο. Αν θέλεις όμως να το γράψεις, θα το γράψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Συμφωνούμε 100% Hunder.
Βέβαια μην είμαστε τόσο σκληροί και με τους μπαρμπάδες στα χωριά γιατί κι αυτών η θέση είναι αποτέλεσμα κουλτούρας αιώνων και δεν αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Επιμένω, αλλά θα σταματήσω εδώ γιατί βγαίνουμε και οφ τόπικ.
Ακόμα κι έτσι, από τις 24 ώρες τις ημέρας σου μένουν άλλες 10 ελέυθερες.
Αν εσύ επιλέξεις να κοιμάσαι και τις 10 αυτές ώρες, σίγουρα δεν πρόκειται να γράψεις κανένα βιβλίο. Αν θέλεις όμως να το γράψεις, θα το γράψεις.

Είναι ωραίο θεματάκι κι αυτό για κάποιο νέο νήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Συμφωνούμε 100% Hunder.
Βέβαια μην είμαστε τόσο σκληροί και με τους μπαρμπάδες στα χωριά γιατί κι αυτών η θέση είναι αποτέλεσμα κουλτούρας αιώνων και δεν αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη.
δεν ειναι θεμα κουλτουρας, εναι θεμα λαλακισμενης συμπεριφορας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ποιας κουλτούρας ακριβώς;
Της κουλτούρας έτσι μας βολεύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε, τώρα τα ισοπεδώνετε όλα. Άντε πες εσύ στον εξηντάρη και εβδομηντάρη παππού πως η γυναίκα του έπρεπε να δουλεύει για να είναι οικονομικά ανεξάρτητη κι όχι να μεγαλώνει μόνο τα παιδιά! Κάποιες νοοτροπίες δεν αλλάζουν έτσι απλά όταν μιλάμε για ανθρώπους μεγαλύτερους σε ηλικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top