Πρόθεση ψήφου εκλογών Σεπτέμβριος 2008

Τι ψηφίσατε στις Βουλευτικές εκλογές; (16/09/2007)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Νέα Δημοκρατία (Ν.Δ.)

    Ψήφοι: 5 11.9%
  • Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑ.ΣΟ.Κ.)

    Ψήφοι: 4 9.5%
  • Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος (Κ.Κ.Ε.)

    Ψήφοι: 6 14.3%
  • Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥ.ΡΙΖ.Α.)

    Ψήφοι: 10 23.8%
  • Λαϊκός Ορθόδοξος Συναργεμός (ΛΑ.Ο.Σ.)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Αναγγένηση (ΔΗ.ΑΝΑ.)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φιλελεύθερη Συμμαχία

    Ψήφοι: 7 16.7%
  • Ενωτική Αντικαπιταλιστική Αριστερά (ΕΝ.ΑΝΤΙ.Α)

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 2 4.8%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άκυρο

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αποχή

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Κουμπάκιας (δεν μου επιτρέπεται να ψηφίσω)

    Ψήφοι: 5 11.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αποχή : 27.52%

Πηγή

Μεγάλο ποσοστό...

Δεν εχει και μεγαλη διαφορα απο των προηγουμενων (23,50%), ειδικα αν σκεφτουμε το τι εχει μεσολαβησει (πυρκαγιες, ανοδος μικρων κομματων, κτλ)

πολυ μεγαλη αποχη... αν διαβαζαν στεκι οι 27.52% μπορει να χαμε εστω και slightly διαφορετικα αποτελεσματα..

Γιατι; Ποιος ειχε διαφορετικη αποψη και πειστηκε απο κατι που διαβασε στο φορουμ; Εδω δεν γινεται να πεισεις καποιον με διωρη συζητηση, θα τον πεισει ο αγνωστος διαδικτυακα;

Ασε που τα ατομα που εξαρχης δεν ψηφιζουν ειτε ειναι τελειως απολιτικ, οποτε στα τετοια τους τα πολιτικοκοινωνικα επιχειρηματα, ειτε διαφωνουν τοσο με τις διαδικασιες, που δεν προκειται να πειστουν καποιο (απο τα υπαρχοντα ή και κανενα) κομμα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Δεν εχει και μεγαλη διαφορα απο των προηγουμενων (23,50%), ειδικα αν σκεφτουμε το τι εχει μεσολαβησει (πυρκαγιες, ανοδος μικρων κομματων, κτλ)

Δεν το γνώριζα το ποσοστό αποχής του 2004, αλλά έχει δαφορά.. Αποχή, μείωση των ψήφων του ΠΑΣΟΚ, εισχώρηση ΣΥΡΙΖΑ και ΛΑΟΣ στο Κοινοβούλιο..
Κι εγώ προσωπικά περίμενα την άνοδο μικρών κομμάτων, αλλά περίμενα και μεγαλύτερη αποχή. Από αυτό φαίνεται μάλλον πως ο κόσμος άρχισε αν αντιδρά... Ρίχνοντας την ψήφο σε μικρότερες φωνές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Γιατι; Ποιος ειχε διαφορετικη αποψη και πειστηκε απο κατι που διαβασε στο φορουμ; Εδω δεν γινεται να πεισεις καποιον με διωρη συζητηση, θα τον πεισει ο αγνωστος διαδικτυακα;

Ασε που τα ατομα που εξαρχης δεν ψηφιζουν ειτε ειναι τελειως απολιτικ, οποτε στα τετοια τους τα πολιτικοκοινωνικα επιχειρηματα, ειτε διαφωνουν τοσο με τις διαδικασιες, που δεν προκειται να πειστουν καποιο (απο τα υπαρχοντα ή και κανενα) κομμα. ;)

ανοιξα ενα θεμα, βεβαια τωρα το εχουν διασπασει/κλειδωσει/δεν ξερω τι αλλο
οπου αναλυαμε καποιοι τη σκεψη μας... το ειχα ανοιξει επειδη δεν ηξερα τι να ψηφισω,ακριβως μετα απο ολα αυτα που ειχαν γινει και αναφερεις κι εσυ...
και καταληξαμε οτι η αποχη ΕΝΙΣΧΥΕΙ το δικομματισμο και πολλοι που δεν το ηξεραν, το εμαθαν μεσω του θρεντ αυτου...μαζι κι εγω φυσικα, που δεν ειμαι και πολυ μεσα στην πολιτικη σκηνη... οποτε, ατοπο αυτο που λες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Δεν το γνώριζα το ποσοστό αποχής του 2004, αλλά έχει δαφορά.. Αποχή, μείωση των ψήφων του ΠΑΣΟΚ, εισχώρηση ΣΥΡΙΖΑ και ΛΑΟΣ στο Κοινοβούλιο..
Κι εγώ προσωπικά περίμενα την άνοδο μικρών κομμάτων, αλλά περίμενα και μεγαλύτερη αποχή. Από αυτό φαίνεται μάλλον πως ο κόσμος άρχισε αν αντιδρά... Ρίχνοντας την ψήφο σε μικρότερες φωνές..

Γενικα ειναι προφανως διαφορετικα τα αποτελεσματα. Η ιδια η δομη της νεας Βουλης το δειχνει αυτο. -10 εδρες περιπου για ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, εισοδος νεου κομματος, και ανοδος των υπολοιπων.

Οσον αφορα το θεμα της αποχης καθαρα το εθεσα το θεμα, και νομιζω ενισχυει το δευτερο κομματι του αρχικου μου post, του γιατι δηλαδη δεν παει καν καποιος να ψηφισει. Το ποσοστο ειναι περιπου το ιδιο, ασχετως καταστασεων. Οι αλλαγες ηλθαν απο "΄μετακινησεις" των εγκυρων ψηφοφορων.

ανοιξα ενα θεμα, βεβαια τωρα το εχουν διασπασει/κλειδωσει/δεν ξερω τι αλλο
οπου αναλυαμε καποιοι τη σκεψη μας... το ειχα ανοιξει επειδη δεν ηξερα τι να ψηφισω,ακριβως μετα απο ολα αυτα που ειχαν γινει και αναφερεις κι εσυ...
και καταληξαμε οτι η αποχη ΕΝΙΣΧΥΕΙ το δικομματισμο και πολλοι που δεν το ηξεραν, το εμαθαν μεσω του θρεντ αυτου...μαζι κι εγω φυσικα, που δεν ειμαι και πολυ μεσα στην πολιτικη σκηνη... οποτε, ατοπο αυτο που λες.:)

Θεωρουσα οτι το θεμα της αποχης = αδιαφορια = ενισχυση των μεγαλων, ηταν ψιλοαυτονοητο - λογικο. Ακομα, θεωρω οτι ολο και καπου θα το διαβαζες, αν οχι σε ενα φορουμ. Παρολα αυτα, you ve got a point.

Βεβαια, εξακολουθω να επιμενω, οτι καποιος που εχει καταληξει καπου (= σε καποιο κομμα), μετα παο σκεψη, δεν αλλαζει ευκολα αποψη, ποσο μαλλον μεσα απο ενα φορουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγω παντως χαιρομαι που δεν βγηκε το ΠΑΣΟΚ. Καλυτερα θα ηταν να μην παρει και την αυτοδυναμια η ΝΔ αλλα τελος παντων.
Αυτό δεν υφίσταται. "Κάθε Κυριακή εκλογές μέχρι να βγάλω αυτυδύναμη κυβέρνηση" δεν είπε; :D:P



Άλλο πάλι και τούτο... θα μας τρέχανε μέχρι να άλλαζε κάποιος γνώμη. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Θεωρουσα οτι το θεμα της αποχης = αδιαφορια = ενισχυση των μεγαλων, ηταν ψιλοαυτονοητο - λογικο. Ακομα, θεωρω οτι ολο και καπου θα το διαβαζες, αν οχι σε ενα φορουμ. Παρολα αυτα, you ve got a point.

Βεβαια, εξακολουθω να επιμενω, οτι καποιος που εχει καταληξει καπου (= σε καποιο κομμα), μετα παο σκεψη, δεν αλλαζει ευκολα αποψη, ποσο μαλλον μεσα απο ενα φορουμ.

θεωρεις οτι λιγοι ειναι ασχετοι σαν εμενα?
3 ειχαν δηλωσει το ιδιο ασχετοι και δεν τα ηξεραν αυτα, στην ψηφοφορια που ειχα βαλει, και δυο τρεις ειπαν οτι πολυ καλα καναμε και το συζητησαμε το θεμα γιατι με ολα αυτα που εγιναν (πυρκαγιες και τετοια) σκεφτονταν να μην πανε ΚΑΝ να ψηφισουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μα ο νέος εκλογικός νόμος το λέει καθαρά. Στην κατανομή των εδρών στη Βουλή δεν προσμετρώνται ούτε τα άκυρα ούτε τα λευκά ούτε τα ποσοστά των κομμάτων που δεν μπήκαν στη Βουλή (ποσοστό < 3%).

Που σημαίνει ότι αν ήθελες να μην πάρει την αυτοδυναμία η ΝΔ θα έπρεπε:
  1. Να ψηφίσεις ΠΑ.ΣΟ.Κ.
  2. Να ψηφίσεις ένα από τα άλλα κόμματα που θα μπουν Βουλή: Κ.Κ.Ε., ΣΥ.ΡΙΖ.Α., ΛΑ.Ο.Σ.
Αν ψηφίσεις λευκό / άκυρο / εξωκοινοβουλευτικό είναι το ίδιο.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πάντως δεν είναι αδικία το ποσοστό των εξωκοινοβουλευτικών κομμάτων να πηγαίνει μόνο στο πρώτο κόμμα?

Κανονικά νομίζω πως θα έπρεπε να μοιράζεται σε όλα τα κόμματα που μπήκαν στην Βουλή και να αυξάνονται οι βουλευτές για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πάντως δεν είναι αδικία το ποσοστό των εξωκοινοβουλευτικών κομμάτων να πηγαίνει μόνο στο πρώτο κόμμα?
Μα δεν πάει στο πρώτο κόμμα, απλά στην κατανομή των εδρών.


Οι 260 από τις 300 έδρες διανέμονται βάσει απλής αναλογικής, με εκλογικό μέτρο το κλάσμα {άθροισμα ψήφων όσων ξεπέρασαν το 3%}:260. Για να καθορισθεί ο αριθμός των εδρών που λαμβάνει κάθε συνδυασμός, γίνεται η διαίρεση {ψήφοι συνδυασμού}:{εκλογικό μέτρο}, με το πηλίκο στρογγυλοποιημένο στον προηγούμενο ακέραιο (πχ εάν προκύπτει 95,9 ο συνδυασμός κερδίζει 95 έδρες). Εάν στο τέλος της διανομής μένουν αδιάθετες έδρες λόγω των στρογγυλοποιήσεων, αυτές παραχωρούνται στους συνδυασμούς με τα μεγαλύτερα υπόλοιπα από την παραπάνω διαίρεση. Με βάση αυτόν τον υπολογισμό κατανέμονται και οι έδρες των βουλευτών επικρατείας.



Δε λέει κάπου ότι πάει στο πρώτο κόμμα. Στο πρώτο κόμμα πάνε τα bonus 40 που γίνεται εδώ και χρόνια.
(Εκτός αν δεν έπιασα κάτι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Ναι, δίκαιο έχεις. Νόμιζα πως αυτές οι επιπλέον έδρες για το πρώτο κόμμα έρχονται από το ποσοστό των κομμάτων εκτός Βουλής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τι θα χρειαστεί ρε γ$%#ώ τα πάγια για να αλλάξει κάτι; :mad:

Έχουμε γίνει τόσο βολεψάκηδες, τόσο μικρόψυχοι, τόσο αρριβίστες που ούτε η σκέψη της μάνας με τα τρία παιδιά στην αγκαλιά δεν μας βγάζει από την κοσμάρα μας;

Είδα τη φάτσα του Μπόμπου σε φωτό και ο άνθρωπας κοντεύει να τρελλαθεί από χαρά. Τώρα θα πείσει τον εαυτό του πως ό,τι κάνει είναι για το καλό "του τόπου", άρα οι άνθρωποι ας πάνε να πνιγουν.

Χάθηκε να είχε καεί το σπίτι του; Δεν βάζω και τη δασκαλογιατρίνα με τα δίδυμα μέσα (στο σπίτι).

Μα διακόσια χρόνια κοντά να είμαστε ραγιάδες??


Ε αγαπώ την Παρθένα την Παναγία μου πια. Αυτός ο "ο τόπος" δεν είναι για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ναι, δίκαιο έχεις. Νόμιζα πως αυτές οι επιπλέον έδρες για το πρώτο κόμμα έρχονται από το ποσοστό των κομμάτων εκτός Βουλής.
Οι επιπλέον έδρες (40) είναι στάνταρ πριμ και πάνε στο κόμμα που στο τέλος θα βγει πρώτο. :)


Σε παγκόσμια αποκλειστικότητα οι δηλώσεις του πρωθυπουργού:

Αγαπητοί μου συμπολίται, είμαι ευτυχής που αναπνέω το ζωοκτόνον... (γκουχ) τον ζωογόνον... τον ζωογόνον αέρα της ωραίας μας Πλατανιάς... Δεν είμεθα άνθρωποι των λόγων, είμεθα οι άνθρωποι των έργων... θα σας εξαφανίσομεν (γκουχ γκουχ) θα σας εξασφαλίσομεν....
θα σας εξασφαλίσομεν!!!! ... θα... θα... θα... σύνθημά μας είναι ένα.....








Πίσω στο θέμα μας... Εντυπωσιακό ήταν πάντως αυτό που σχολιάστηκε πιο πριν, τα κόμματα της αριστεράς αύξησαν κατά πολύ τα ποσοστά τους - ο ΣΥΡΙΖΑ τα διπλασίασε νομίζω!

Τώρα βέβαια δεν ξέρω πότε θα ξαναπάμε στις κάλπες με οριακή αυτοδυναμία. Ίσως και νωρίτερα απ' ό,τι νομίζαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Τι θα χρειαστεί ρε γ$%#ώ τα πάγια για να αλλάξει κάτι; :mad:

Έχουμε γίνει τόσο βολεψάκηδες, τόσο μικρόψυχοι, τόσο αρριβίστες που ούτε η σκέψη της μάνας με τα τρία παιδιά στην αγκαλιά δεν μας βγάζει από την κοσμάρα μας;

Είδα τη φάτσα του Μπόμπου σε φωτό και ο άνθρωπας κοντεύει να τρελλαθεί από χαρά. Τώρα θα πείσει τον εαυτό του πως ό,τι κάνει είναι για το καλό "του τόπου", άρα οι άνθρωποι ας πάνε να πνιγουν.

Χάθηκε να είχε καεί το σπίτι του; Δεν βάζω και τη δασκαλογιατρίνα με τα δίδυμα μέσα (στο σπίτι).

Μα διακόσια χρόνια κοντά να είμαστε ραγιάδες??


Ε αγαπώ την Παρθένα την Παναγία μου πια. Αυτός ο "ο τόπος" δεν είναι για μένα.

1. Δεν καταλαβαινω το μενος / εκπληξη σου. Πιστευες οτι θα ερχονταν διαφορετικα τα αποτελεσματα; Εγω εδω και μερες ειχα ισχυρη πεποιθηση οτι ετσι θα εβγαιναν τα αποτελεσματα...δεν μου κανουν εντυπωση.

2. Πως να ειναι διαφορετικα; Ας σκεφτουμε ολοι λιγο: Ποσα ατομα γνωριζετε που πριν ψηφισουν:

* Διερευνησαν ποιο πραγματικα συμφερει τους ιδιους και την κοινωνια να ειναι το αποτελεσμα των εκλογων, ανεξαρτητως κομματικων - πολιτικων τους πεποιθησεων; Ειχαν δηλαδη εστω και ενα στοιχειωδες διλημμα του τι να ψηφισουν, και οχι το κλασικο ολων των "πολιτικοποιημενων" ατομων που ξερουν εκ των προτερων τι θα ψηφισουν. Και μην μου πειτε οτι ειναι λογικο, δεν εχουν δα και τοσο τραγικες διαφορες τα κομματα, ουτε δεν υπαρχουν αξιολογα ατομα στα περισσοτερα εξ αυτων.
* Διαβασαν τα προγραμματα των κομματων που προσηλθαν στις εκλογες;
* Ακουσαν τις προεκλογικες ομιλιες - συνεντευξεις - debate - κτλ των πολιτικων αρχηγων και στελεχων των κομματων;
* Ηξερα πριν ψηφισουν ποσους σταυρους επρεπε να βαλουν (ελεος!) και ηξεραν πριν μπουν στο τμημα ποιους θα ψηφισουν και βασει ποιου (λογικου) σκεπτικου (Ειχαν διαβασει εστω συντομα βιογραφικα, τους ειχαν γνωρισει απο κοντα, κα)
* Γνωριζαν τον τροπο διανομης των εδρων στην Βουλη, και το αν και πως προσμερτωνται τα λευκα, τα ακυρα, κτλ
* Καθολη τη διαρκεια της διακυβερνησης ΝΔ, ενημερωνονταν (απο ΜΜΕ & ιντερνετ, οχι τι μου ειπε ο φιλος μου και ο μπαμπας μου) για τα εκαστοτε μετρα, τα σκανδαλα που υπηρξαν, την αντιπολιτευση που εγινε σε αυτην, κτλ.

και αλλα πολλα αναλογου υφους...

Θεωρω οτι δυσκολα θα βρειτε εστω και εναν που να συνδυαζει ολα τα παραπανω. Και επισης, νομιζω οτι τα παραπανω ειναι τα στοιχειωδη που πρεπει να εχει ενς πολιτης μιας δημοκρατιας, που θελει να σεβονται την ψηφο του, και θελει να κρινει αυτους στους οποιους την παραχωρει.

Εαν λοιπον οι ιδιοι δεν εκτιμουμε το δικαιωμα μας, δεν μπορουμε να κατηγορουμε μετα γενικα και αοριστα (και φυσικα δεν αναφερομαι στον Rempeske ) οτι παλι τα ιδια συμβαινουν...Εχουμε το πολιτευμα που μας αρμοζει...την Βουλη που οι ιδιοι ψηφιζουμε.

Υ.Γ: Quiz: Σε ποιον πυροπληκτο νομο πανω απο ενας στους δυο πολιτες ψηφισε ΝΔ, μετα απο οσα συνεβησαν; :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όπως άκουσα πριν λίγο, το πιθανότερο είναι ότι ο Αλαβάνος χάνει το στοίχημά του και μένει εκτός Βουλής. :rolleyes:

Η καταμέτρηση σε Σέρρες / Ηράκλειο έχει σχεδόν ολοκληρωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Υ.Γ: Quiz: Σε ποιον πυροπληκτο νομο πανω απο ενας στους δυο πολιτες ψηφισε ΝΔ, μετα απο οσα συνεβησαν; :rolleyes:

To προεκλογικό 3χίλιαρο έπιασε τελικά.:mad: Πολύ φθηνή τους βγήκε η ψήφος. Ούτε καν διορισμό στο δημόσιο ή ρουσφέτι..

Η ΝΔ πάει για κάτω από 42 αν αυτό λέει κάτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μάλλον στους 153 θα σταθεροποιηθεί, είμαστε ποια στο 96%. Άντε 152.
Εντύπωση πάντως μου 'κανε το ότι η ΝΔ πήρε την Επικράτεια / Περιφέρεια Ρεθύμνης (στα χαρτιά, 1/2 έδρες παίρνει)! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Όπως άκουσα πριν λίγο, το πιθανότερο είναι ότι ο Αλαβάνος χάνει το στοίχημά του και μένει εκτός Βουλής. :rolleyes:

Η καταμέτρηση σε Σέρρες / Ηράκλειο έχει σχεδόν ολοκληρωθεί.

με βάση το σιτε του υπες πάντως ο ΣΥΡΙΖΑ παίρνει μια έδρα στο Ηράκλειο [στο 99,19%] οπότε...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μου κανε φοβερη εντυπωση... η μιση καμενη πελοποννησος ειναι μπλε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
μου κανε φοβερη εντυπωση... η μιση καμενη πελοποννησος ειναι μπλε!!!

Η καμένη Πελοπόννησος = Πονάω αλλά μ'αρέσει (το βιντεάκι του Παπακωνσταντίνου τις προάλλες δεν το΄βαλα τυχαία...). Αξιολύπητος λαός. Πραγματικά αμόρφωτος, παθητικός και αξιολύπητος και χωρίς μνήμη. Για γέλια.
Τα θετικά για μένα :
1) Η αυτοδυναμία ήταν οριακή και όχι ουσιαστική, παρά μόνο τυπική. Η ΝΔ έχασε ψηφοφόρους που θα αναλογούσαν σε ένα ολόκληρο μικρό κόμμα, κάτι που ίσως την συγκρατήσει από την αλαζονία που είχε την πρώτη τετραετία.
2) Το μισητό σε μένα ΠΑΣΟΚ, ουσιαστικά υπεύθυνο για την μεταπολιτευτική οικονομική και κυρίως πολιτιστική καταστροφή της χώρας συνετρίβη, και ο ανίκανος ηγέτης του ίσως με τον καιρό καταλάβει ότι έχει δυο επιλογές, ή να αλλάξει το κόμμα ή να παραδώσει την εξουσία σε μια προσωπικότητα ολκής όπως ο κύριος Βενιζέλος που είναι Ευρωπαίος ηγέτης και όχι αμερικανάκι του κώλου, oύτε κληρονομικός πρίγκηπας.
3) Αρκετά καλό το αποτέλεσμα για μια αυθεντική και συνεπή πολιτική δύναμη αντιπολίτευσης, το ΚΚΕ.
4) Οικολόγοι Πράσινοι : αν και δεν μπήκε στη Βουλή, ξεπέρασε σε δύναμη το κόμμα του Παπαθεμελή, δείγμα ότι ο κόσμος ίσως αρχίζει και αποκτά την απαραίτητη οικολογική συνείδηση.
5) Απ'ότι μαθαίνω έμειναν έξω από τη Βουλή ανθέλληνες όπως η Μαριέττα και πολιτικοί πρασινοκόκκινοι τυχοδιώκτες όπως ο Μπίστης, ο Στρατούλης και ο Πρωτόπαπας !! Ακόμα παίζεται και η εκλογή Μαγκριώτη, που κι αυτό θα το χαρώ πολύ αν τελικά συμβεί.
Ο ΣΥΡΙΖΑ σημείωσε μια νίκη, αλλά δεν τρέχει τίποτα, αυτό συμβαίνει όποτε εξασθενεί το ΠΑΣΟΚ, το φαινόμενο είναι παροδικό όπως και αυτό του ΛΑΟΣ.

Α ξέχασα και την μεγάλη μου αγάπη μου τελικά της έριξα πολιτική χυλόπιτα. 700 σταυρούς πήρε η 'Εφη :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλα τα λες, αλλα εισαι ευχαριστημενος απο την τωρινη κατασταση?
επισης, δωσε λιν απο παπακωνσταντινου... πως το χασα εγω αυτο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top