e-steki: The new era (part 1: forum)

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εχω ενα (τοτε καλο) 17 αρι Iiyama crt. σε 1280χ1024/85Ηz. Αλλά δε λεει να ψοφησει οποτε δεν εχω παρει ενα tft σαν παιδι κι εγω :P (θα με βολευε και απο πλευρας ογκου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ακριβως. Και αυτο λενε μερικα παιδια και συμφωνω. Οτι ξεφυγε λιγο το θεμα με τα χρωματα. Δεν ειναι απλά πολλά δλδ, αλλά και φανταχτερα στο ματι. Και για μια σελιδα που θα επισκεφτουμε 1 το μηνα δεν πειραζει. Αλλα για καθημερινη χρηση,οπως ενα φορουμ, δεν βολευουν τοσο εντονα χρωματα. Γιαυτο τουλαχιστον καλο θα ταν να μπορουσαμε μερικοι να εχουμε και μια πιο απαλη επιλογη για τα ματια μας (μερικοι εχουν και πιο ευαισθητα πλακα πλακα).
Ποιά είναι τα μερικά παιδιά; Συγκριτικά, στους περισσότερους άρεσαν τα χρώματα απ'όσο είδα. Ε ο,τι και να κάνω, δεν υπάρχει περίπτωση να αρέσει σε όλους. That's life. Τώρα αν εσύ θες να κάθομαι άλλους 5 μήνες να σου φτιάξω ένα design που να είναι του γούστου σου, ε είσαι απλώς εκτός πραγματικότητας. Αν έχεις τόσο πρόβλημα με τα χρώματα, περίμενε να φτιαχτεί το pda theme και μπαίνε απο εκεί, τι να σου πω. Παρεμπιπτόντως, το design έχει σχεδιαστεί με βάση κυρίως tft οθόνες, μιας και πλέον αυτές χρησιμοποιούνται περισσότερο. Αν έχεις crt ίσως να φταίει αυτό.

Αυτοι οι 44 μπαινουν καθημερινα ; ;) Και αν το παμε ετσι, εφοσον το να υπαρχουν ολα τα χρωματα στα ποστ ειναι default, τοτε παντοτε θα ειναι πολυ περισσοτεροι οι χρηστες με αυτη τη ρυθμιση, παρα με τη ρυθμιση να ειναι ολα ενα χρωμα.Επομενως τα σκετα νουμερα δεν εχουν σημασια. Και ειπαμε, δεν χειριζοσαστε νουμερα αλλά ανθρωπους.
Προφανώς μπαίνουν καθημερινά, αν σκεφτώ οτι το site άνοιξε πρίν 1-2 μέρες και πρόλαβαν να ρυθμίσουν την επιλογή. Πλέον είναι 46 - 18 btw.

Μα ηδη ειναι τσιρκο για τους 44 (διασημους τους καναμε :P ) Αν θα χει και +1-2 πιο νορμαλ/σοβαρο χρωμα οπως αυτα που ανεφερα, αυτο θα κανει τη διαφορα ; :confused:
Ανεφερα και το ενδεχομενο των skins παντως, σαν εναλλακτικη και σε αυτο.
Ναι, αν αυτά τα "σοβαρά" χρώματα ΠΡΟΣΤΕΘΟΥΝ στα υπάρχοντα, θα γίνει τσίρκο.
Το οτι και τώρα είναι τσίρκο είναι προσωπική σου άποψη και όχι universal truth. Εξαρτάται το τι ορίζει ο καθένας ως "τσίρκο". Υπάρχουν άτομα που και μόνο μπλε-πορτοκαλί να ήταν θα τους φαινόταν τσίρκο. Εμένα με ενδιαφέρει να αρέσει στην πλειοψηφία.

Οχι ακριβως. Η εννοια της παραθεσης, ειναι να μεταφερεις κομματια στο ποστ σου για να τα διαβαζεις την ωρα που απαντας για να εχεις συνοχη. Και μετα ο αλλος που σε διαβαζει να τα διαβασει και αυτος γιατι σιγα μη θυμαται ακριβως τι ειχε πει. Εν πασει περιπτωση, μην στεκομαστε στο φοντο του quote μονο. Το νοημα ειναι οτι ολα στο ματι εχουν παρομοια χρωματα και η αντιθεση οχι τοσο καλη.
Μα το κάθε ποστ είναι μονόχρωμο ουσιαστικά, μιλάμε για αποχρώσεις του ίδιου χρώματος. Σε λογικου μεγέθους μηνύματα και όχι του τύπου "Συμφωνώ" συνήθως ανα πάσα στιγμή φαίνεται μόνο ένα στην οθόνη. Στην τελική, αν σε χαλάει τόσο, υπάρχουν διάφορα firefox extensions για να κάνεις disable το css σε μεμονωμένα sites. Ίσως το άσπρο-μαύρο θα σου άρεσε ιδιαίτερα, μιας και είναι ιδιαιτέρως "σοβαρό".

Το δοκιμασες ; Αν εφταιγε ο Firefox τοτε δε θα το εκανε παντου ; Στα εμοτικονς πχ, δε το κανει.


Aυτο που σου λεγα για την υπογραφη : Νομιζα οτι εκει που λεει Επιλογη 1 βαζαμε την διευθυνση απομακρυσμενης εικονας και τελος. Ομως αυτο δεν επιανε. Μονο οταν εκει που τωρα ειναι η εικονα, εβαλα τα img tags με την url της εικονας, επιασε. (να την φορτωνει απο αλλου και οχι να την ανεβαζει στον σερβερ του φορουμ).
Ίσως να ήταν στιγμιαίο πρόβλημα, κανονικά πρέπει να δουλεύει. Εγώ που το τεστάρισα πάντως δούλευε κανονικά.
Όσο για το εμφανισιακό θέμα, για δες τώρα και πες μου αν έφτιαξε.
15.1% ; Να ξερουμε οτι βοηθαμε ρε παιδι μου.:)
Αν ακολουθούσα όσα προτείνεις θα πήγαινε στο 8% μιας και θα έπρεπε να κάνω διπλή δουλειά μόνο για το theme. :P
Τα bugfixes δεν αυξάνουν το ποσοστό, το ποσοστό αναφέρεται σε features.

Εχω ενα (τοτε καλο) 17 αρι Iiyama crt. σε 1280χ1024/85Ηz. Αλλά δε λεει να ψοφησει οποτε δεν εχω παρει ενα crt σαν παιδι κι εγω :P (θα με βολευε και απο πλευρας ογκου)
E προφανώς αυτό φταίει τότε. CRT και μάλιστα 85 hertz? Λογικό είναι να είναι θάνατος για τα μάτια.
Δεν γίνεται να περιορίζω το design του site για όλα τα μέλη επειδή ένα μικρό ποσοστό έχουν ξεμείνει με παλιές CRT.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δοκίμασε να βάλεις κάποια ανάλυση που τρέχει στα 100hz. Προσωπικά όταν είχα CRT παρόλο που πήγαινε μέχρι 1280χ1024 στα 85hz είχα την 11ΥΥχ9ΥΥ έτσι ώστε να έχω 120hz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Να κάνω μια πρόταση; Μπορεί στο Λίγα λόγια για μένα... στην επεξεργασία του προφίλ να επιτραπεί img code; Με κάποιο λογικό όριο μεγέθους βέβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είναι πολύ δύσκολο προγραμματιστικά να μπει όριο όποτε δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Εξάλλου υπάρχει το Avatar,υπογραφή κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Είναι πολύ δύσκολο προγραμματιστικά να μπει όριο όποτε δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Εξάλλου υπάρχει το Avatar,υπογραφή κτλ

True. Ευχαριστώ πάντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Πάντως το πιο χαρούμενο άτομο για αυτό το νέο look πιστεύω θα είναι η burbuja!!! Ανυπομονώ να δω posts της σε αυτό το theme...:D

Η burbuja τρελάθηκε όταν το είδε λέμεεεεεε... :clapup: παιδιά,το ερωτεύτηκα τρελά το νιού λουκ.. είνα άκρως "μπουρμπουχένιο"..!!! :inlove: Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συνέβαλαν στη δημιουργία του..!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προφανώς μπαίνουν καθημερινά, αν σκεφτώ οτι το site άνοιξε πρίν 1-2 μέρες και πρόλαβαν να ρυθμίσουν την επιλογή. Πλέον είναι 46 - 18 btw.
Δηλαδη δε σκεφτηκες οτι αυτο εγινε επειδη ηταν 3 μερες κλειστο και εγινε μεγαλη αναβαθμιση (μεχρι και ο demelene μπηκε). Αν ηταν να εικασουμε αν μπαινουν ή οχι καθε μερα, αυτο ειναι ευκολο. Οχι ομως και ακριβες. Δε νομιζω να εχουμε 64 μελη που μπαινουν καθημερινα (και για αρκετη ωρα) παντως. Anyway...

Ναι, αν αυτά τα "σοβαρά" χρώματα ΠΡΟΣΤΕΘΟΥΝ στα υπάρχοντα, θα γίνει τσίρκο. Το οτι και τώρα είναι τσίρκο είναι προσωπική σου άποψη και όχι universal truth.
Και αυτο ειναι δικη σου προσωπικη αποψη επισης.
Εμένα με ενδιαφέρει να αρέσει στην πλειοψηφία.
Τοτε θα βοηθουσε να προτεινες την οψη και επιλογη χρωματων οταν τις σκεφτηκες μηνες πριν, right?

E προφανώς αυτό φταίει τότε. CRT και μάλιστα 85 hertz? Λογικό είναι να είναι θάνατος για τα μάτια.
Ποιος σου ειπε οτι 85hz ειναι λιγα για CRT? Οι ειδικοι προτεινουν οχι λιγοτερο από 72 και το νουμερο δεν ειναι τυχαιο. Το προβλημα για τα CRT ειναι η ακτινοβολία απο κοντινη αποσταση (ασχετο με το θεμα μας δλδ). Flickering δεν εχει παντως η δική μου, ουτε με ενοχλει γενικοτερα. Θα ημουν ηλιθιος να εχω αναλυση και refresh που να με ενοχλει καθημερινα σε οτιδηποτε (επιφανεια εργασιας, σελιδες ίντερνετ, προγραμματα, γραφικα κλπ). Και μαλιστα το μονιτορ το συγκεκριμενο εχει και χαμηλη θερμοκρασια λευκού για να ειναι απαλά τα χρωματα. Αν βαλω το φωτεινο mode (που ειναι για ταινιες) θα γινω Ray Charles σε χρονο dt. Δηλαδη αν παω στο flat της αδερφης μου (που ειναι πιο φωτεινη απο τη δικη μου), τα χρωματα δε θα ειναι φανταχτερα ; :confused:

Δεν γίνεται να περιορίζω το design του site για όλα τα μέλη επειδή ένα μικρό ποσοστό έχουν ξεμείνει με παλιές CRT.
Συγνωμη καταρχην που το μόνιτορ μου δεν ειναι ανταξιο του νεου φορουμ και εχω "ξεμεινει" με β διαλογης μονιτορ, αλλά κανείς δε μιλησε για περιορισμο του design, αντιθετως για επεκταση/ευελιξια. Στο κατω κατω, στον πλανητη υπαρχουν πολυ περισσοτερα crt μονιτορ, απο οτι σελιδες καθημερινης επισκεψης με μη ανετα χρωματα. Ητοι, το προβλημα, δεν ειναι τα μονιτορ.

Δοκίμασε να βάλεις κάποια ανάλυση που τρέχει στα 100hz. Προσωπικά όταν είχα CRT παρόλο που πήγαινε μέχρι 1280χ1024 στα 85hz είχα την 11ΥΥχ9ΥΥ έτσι ώστε να έχω 120hz
Στα 1280χ1024 δεν υποστηριζει πανω απο 85. Μπορω να το βαλω αλλά μαλλον θα το τιναξω στον αερα (δεν ειν κακη ιδεα :P) ή θα γυρισει στα 85 μονο του. Και σε 19 αρι CRT (με ιδια αναλυση) που δοκιμασα, δεν υπαρχει διαφορα στο οτι χτυπαει στα ματια.

Τώρα αν εσύ θες να κάθομαι άλλους 5 μήνες να σου φτιάξω ένα design που να είναι του γούστου σου, ε είσαι απλώς εκτός πραγματικότητας
Ίσως το άσπρο-μαύρο θα σου άρεσε ιδιαίτερα, μιας και είναι ιδιαιτέρως "σοβαρό".
Κοιτα, αν ειναι να παιρνεις τοσο προσωπικα και "πατριωτικά" τα σχολια για το design, ωστε να απαντας ετσι ενω δε σου μιλησα ετσι, τι να πω, ας το αφησουμε καλυτερα.

Τωρα που γραφω, στην προεπισκοπηση, δειχνει το μηνυμα μου με πρασινες αποχρωσεις, αντι μπλε. Ετσι επρεπε ;
Το θεμα με το mouse-over text σε μενα το κανει σταθερα. Εχω Firefox 2.0.0.11 . Δεν ειναι σημαντικο, απλά ηταν περιεργο, σιγουρα θα εχετε πιο σημαντικα πραγματα να ασχοληθείτε.
Το θεμα με τα γραφικά στο popup της υπογραφης υπαρχει ακομα.
Το θεμα με το url της υπογραφης, λειτουργει αλλά ηπορια που εχω ειναι η εξης : οι οδηγιες του popup (οι 2 επιλογες) δεν αφορουν μονο μεταφορα/ανεβασμα μιας εικονας στον σερβερ του φορουμ ; Αν ναι, τοτε καπου πρεπει να αναγραφεται οτι αν απλα θελουμε η υπογραφη μας να ειναι απομακυσμενη εικονα (πχ imageshack), να γραψουμε μεσα στο πεδιο οπου θα εμφανστει η υπογραφη [ img] url [ /img]. Αν το popup αφορα και το θεμα απομακρυσμενης εικονας, τοτε ισως πρεπει να αλλαχτει η διατυπωση του τιτλου γιατι εχει επικεφαλιδα "Aνεβασμα εικονα υπογραφης" (θελει και ενα σιγμα στο "εικονα" ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα 100hz είναι άνετα στο μάτι. .- Για αυτό πλέον ακόμη και οι τηλεόρασης τον 150? έχουν 100hz. Επίσης δεν σου είπα να βάλεις 1280χ1024 στα 100hz αλλά κάποια μικρότερη.

Επίσης το 77% των επισκεπτών του e-steki μπαίνει καθημερινά τους τελευταίους 3 μήνες :). Τον προηγούμενο μήνα ο Μ.Ο. των επισκεπτών ήταν 1300. Δεν νομίζω το 77% του 1300 να είναι 64 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι βρε, το ξερω οτι λες να βαλω μικροτερη απο 1280χ1024. Απλά λεω οτι η διαφορα 85 με 100 hz εκτος του οτι πιθανον δε θα ειναι καν αντιληψιμη, τα 85 που εχω καιρο τωρα, δεν ενοχλουν γενικοτερα, επομενως δεν υπαρχει λογος να τα ενοχοποιουμε ετσι ξαφνικα. Ειδικα οταν δεν εχει διαφορά σε 19αρι με ιδια αναλυση και μεγαλυτερο refresh.

Επίσης το 77% των επισκεπτών του e-steki μπαίνει καθημερινά τους τελευταίους 3 μήνες :). Τον προηγούμενο μήνα ο Μ.Ο. των επισκεπτών ήταν 1300. Δεν νομίζω το 77% του 1300 να είναι 64 ;)
Για επισκεπτες ή για μελη λεμε ; Με μπερδεψες. Εγω μιλουσα για μελη παντως. Anyway, παω να βαλω κανα msn γιατι ειμαι απο φόρματ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Anyway, όπως είπαμε πιο πάνω ετοιμάζουμε ένα Light theme για τις φορητές συσκευές ή για αυτούς που μπαίνουν από mobile boardband. Εύχομαι να σου αρέσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδη δε σκεφτηκες οτι αυτο εγινε επειδη ηταν 3 μερες κλειστο και εγινε μεγαλη αναβαθμιση (μεχρι και ο demelene μπηκε). Αν ηταν να εικασουμε αν μπαινουν ή οχι καθε μερα, αυτο ειναι ευκολο. Οχι ομως και ακριβες. Δε νομιζω να εχουμε 64 μελη που μπαινουν καθημερινα (και για αρκετη ωρα) παντως. Anyway...
Έστω και έτσι, είναι μέλη που μπαίνουν τουλάχιστον εβδομαδιαίως. Email δεν στάλθηκε ακόμα σε όλα τα μέλη, οπότε για μπουν, σημαίνει οτι θα έμπαιναν ούτως ή άλλως κάποια απο αυτές τις μέρες.
Περίμενε και λίγες μέρες ακόμα αν θες, και σου λέω τα στατιστικά και τότε.
Και αυτο ειναι δικη σου προσωπικη αποψη επισης.
Προφανώς. Μόνο που εμένα είναι η δουλειά μου αυτή.
Τοτε θα βοηθουσε να προτεινες την οψη και επιλογη χρωματων οταν τις σκεφτηκες μηνες πριν, right?
Αυτό δεν γίνεται σε κανένα σοβαρό forum, ούτε έχει κάποιο νόημα. Υπήρχαν πάντως συγκεκριμένοι beta-testers και εκτός της ΟΔ. ;)

Ποιος σου ειπε οτι 85hz ειναι λιγα για CRT? Οι ειδικοι προτεινουν οχι λιγοτερο από 72 και το νουμερο δεν ειναι τυχαιο. Το προβλημα για τα CRT ειναι η ακτινοβολία απο κοντινη αποσταση (ασχετο με το θεμα μας δλδ). Flickering δεν εχει παντως η δική μου, ουτε με ενοχλει γενικοτερα. Θα ημουν ηλιθιος να εχω αναλυση και refresh που να με ενοχλει καθημερινα σε οτιδηποτε (επιφανεια εργασιας, σελιδες ίντερνετ, προγραμματα, γραφικα κλπ). Και μαλιστα το μονιτορ το συγκεκριμενο εχει και χαμηλη θερμοκρασια λευκού για να ειναι απαλά τα χρωματα. Αν βαλω το φωτεινο mode (που ειναι για ταινιες) θα γινω Ray Charles σε χρονο dt. Δηλαδη αν παω στο flat της αδερφης μου (που ειναι πιο φωτεινη απο τη δικη μου), τα χρωματα δε θα ειναι φανταχτερα ; :confused:
Τα χρώματα είναι χαρούμενα απο όποιο monitor και να τα δεις.
Στο flat της αδερφής σου όμως δεν θα είναι ενοχλητικό αυτό.
Εκτός αν είναι θέμα προσωπικού γούστου, που δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.
Συγνωμη καταρχην που το μόνιτορ μου δεν ειναι ανταξιο του νεου φορουμ και εχω "ξεμεινει" με β διαλογης μονιτορ, αλλά κανείς δε μιλησε για περιορισμο του design, αντιθετως για επεκταση/ευελιξια. Στο κατω κατω, στον πλανητη υπαρχουν πολυ περισσοτερα crt μονιτορ, απο οτι σελιδες καθημερινης επισκεψης με μη ανετα χρωματα. Ητοι, το προβλημα, δεν ειναι τα μονιτορ.
Έχεις κάποιο στατιστικό για αυτό; :rolleyes:
Όσο για την επέκταση/ευελιξία, είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις. Εναλλακτικό skin δεν θα μπει, μπορείς όμως να προτείνεις κάτι άλλο που θα το κάνει πιο εύελικτο. Πχ άλλα μέλη είπαν οτι τους κουράζουν τα γράμμματα μεγέθους 12px στα μηνύματα και μπήκε επιλογή για αυτό.

Κοιτα, αν ειναι να παιρνεις τοσο προσωπικα και "πατριωτικά" τα σχολια για το design, ωστε να απαντας ετσι ενω δε σου μιλησα ετσι, τι να πω, ας το αφησουμε καλυτερα.
Δεν βλέπω κάτι μεμπτό στα quotes που παρέθεσες. Απλά κατάλαβε οτι δεν γίνεται να κάνουμε το site σαν τον φούρνο του Χότζα πάνω σε αραμπά.

Τωρα που γραφω, στην προεπισκοπηση, δειχνει το μηνυμα μου με πρασινες αποχρωσεις, αντι μπλε. Ετσι επρεπε ;
Μόνο αν δεν έχεις διαλέξει χρώμα για τα posts σου.

Το θεμα με το mouse-over text σε μενα το κανει σταθερα. Εχω Firefox 2.0.0.11 . Δεν ειναι σημαντικο, απλά ηταν περιεργο, σιγουρα θα εχετε πιο σημαντικα πραγματα να ασχοληθείτε.
Μα δεν γίνεται να κάνουμε κάτι για αυτό! Είναι καθαρά θέμα του χρήστη.
Το θεμα με τα γραφικά στο popup της υπογραφης υπαρχει ακομα.
Ουφ. :( Στο κάνει πάντα ή σε ορισμένες περιπτώσεις; Εμένα γμτ δεν το κάνει (έχω την ίδια έκδοση ff) οπότε είναι λίγο δύσκολο να το τεστάρω.
Το θεμα με το url της υπογραφης, λειτουργει αλλά ηπορια που εχω ειναι η εξης : οι οδηγιες του popup (οι 2 επιλογες) δεν αφορουν μονο μεταφορα/ανεβασμα μιας εικονας στον σερβερ του φορουμ ; Αν ναι, τοτε καπου πρεπει να αναγραφεται οτι αν απλα θελουμε η υπογραφη μας να ειναι απομακυσμενη εικονα (πχ imageshack), να γραψουμε μεσα στο πεδιο οπου θα εμφανστει η υπογραφη [ img] url [ /img]. Αν το popup αφορα και το θεμα απομακρυσμενης εικονας, τοτε ισως πρεπει να αλλαχτει η διατυπωση του τιτλου γιατι εχει επικεφαλιδα "Aνεβασμα εικονα υπογραφης" (θελει και ενα σιγμα στο "εικονα" ).
Ανέβασμα είναι. Μπορείς να ανεβάσεις όμως είτε απο τον υπολογιστή σου, είτε απο απομακρυσμένο site. Το ς θα διορθωθεί σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προφανώς. Μόνο που εμένα είναι η δουλειά μου αυτή.
Παντως εγω σπανια βλεπω φορουμ φανταχτερα ή πολυχρωμα, και οσα βλεπω ειναι πολυ ειδικου περιεχομενου ή τελοσπαντων οχι μεσου ορου ηλικιας 29 που εχουμε εδω (που ειναι υψηλό νουμερο). Ολοι προσπαθουν για ενα καλυτερο σχεδιο, (και το σχεδιο σου ειναι πολυ ωραιο και πρακτικο) αλλά παντα επιδιωκουν ξεκουραστα χρωματα. Και σοβαρα ή παιχνιδιαρικα, αναλογα με το χαρακτηρα του φορουμ.(ολα σεβαστα εννοειται).

Αυτό δεν γίνεται σε κανένα σοβαρό forum, ούτε έχει κάποιο νόημα.
Ενα σοβαρο φορουμ δεν εχει τετοια χρωματα, θα πει ο γερος του Muppet Show ομως ! :P Γιατι ομως λες οτι κατι τετοιο δεν ειναι σοβαρο και δεν εχει νοημα ; Αφου ο σκοπος ειναι "να αρεσει στους περισσοτερους" οπως ειπες, τι πιο απλο και χρησιμο, να υπαρχουν προτασεις και παρουσιασεις απο νωρις.

Έχεις κάποιο στατιστικό για αυτό; :rolleyes:
Δε χρειαζεται. Απλα αν κανεις web surfing για καποιο καιρο, το βλεπεις.:)

Όσο για την επέκταση/ευελιξία, είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις. Εναλλακτικό skin δεν θα μπει, μπορείς όμως να προτείνεις κάτι άλλο που θα το κάνει πιο εύελικτο.
Skins δε θα μπουν, γιατι θα "χασει το χαρακτηρα του" : μονο ομως για τα λιγα,(οπως λες οτι ειναι) ατομα που δεν βολευονται. Αρα που το τραγικο ; To default θα ειναι το τωρινο. Αν και βασικα,....τα ατομα που θα αλλαξουν τα χρωματα δε θα θεωρουν οτι αλλαζει ο χαρακτηρας του φορουμ για αυτα, αλλά τελοσπαντων.
Επιπλεον επιλογες χρωματων που σκεφτηκα δε θα μπουν : γιατι θα φαινεται τσιρκο σε οσους αφηνουν ολα τα χρωματα. Μηπως ομως δεν εχουν προβλημα με πολλα χρωματα αυτα τα μελη ετσι κι αλλιως ; Και πως ετσι θα γινει τσιρκο ενω πιο πριν λετε "μα οταν διαβαζεις ή ποσταρεις, μονο ενα χρωμα βλεπεις εκεινη την ωρα" ; Ειναι λιγο αντιφατικα αυτα. Τσιρκο στο scrolling θα γινει ; Στο scrolling και τωρα ειναι. Κανε ενα γρηγορο scroll και θα δεις το ουρανιο τοξο :P. Και υπαρχει κι αλλη προσεγγιση (οχι λυση ακριβως) : αλλαγη/προσαρμογη των υπαρχοντων 4 χρωματων. Προσωπικα μονο το μπλε δεν ενοχλει. Και μαρεσουν και τα 4 σαν χρωματα. Απλα δεν ειναι ολα τα χρωματα για ολες τις δουλιες imho.

Δεν βλέπω κάτι μεμπτό στα quotes που παρέθεσες.
Μη μου πεις ;! Επιτρεπονται πλεον τα ειρωνικα σχολια ; ! Παω να δω ! .......................................
..........ζαβολια :pfff:

Απλά κατάλαβε οτι δεν γίνεται να κάνουμε το site σαν τον φούρνο του Χότζα πάνω σε αραμπά.
Τον ποιον ; Του ποιου ; Πανω σε τι ; :worry::hmm:Δε καταλβα τπτ μιλαμε :P

Μόνο αν δεν έχεις διαλέξει χρώμα για τα posts σου.
Μπλε εχω διαλεξει, γιαυτο μου φανηκε περιεργο. Τωρα το εβγαλε σωστα παντως.

Ουφ. :( Στο κάνει πάντα ή σε ορισμένες περιπτώσεις; Εμένα γμτ δεν το κάνει (έχω την ίδια έκδοση ff) οπότε είναι λίγο δύσκολο να το τεστάρω.
Παντα. Καλα, δεν πειραζει , δεν ειναι κατι critical. Θα φτιαχτει καποια στιγμη. Το περιεχομενο διαβαζεται οποτε, no worries.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παντως εγω σπανια βλεπω φορουμ φανταχτερα ή πολυχρωμα, και οσα βλεπω ειναι πολυ ειδικου περιεχομενου ή τελοσπαντων οχι μεσου ορου ηλικιας 29 που εχουμε εδω (που ειναι υψηλό νουμερο). Ολοι προσπαθουν για ενα καλυτερο σχεδιο, (και το σχεδιο σου ειναι πολυ ωραιο και πρακτικο) αλλά παντα επιδιωκουν ξεκουραστα χρωματα. Και σοβαρα ή παιχνιδιαρικα, αναλογα με το χαρακτηρα του φορουμ.(ολα σεβαστα εννοειται).
  • Μήπως συνήθως συμμετέχεις σε φόρα τεχνολογικά ή τέλως πάντων που έχουν συγκεκριμένο λόγο να έχουν συντηρητικό design?
  • Ξεκούραστα εκεί που πρόκειται να κάτσει το μάτι για αρκετή ώρα, είναι. Σε σημεία που θα τα κοιτάξεις μια στιγμή να δεις κάτι και μετά το μάτι σου θα πάει άλλου με ένοιαζε κυρίως να είναι όμορφα. Όμως αν παρατηρήσεις ένα μεσαίου μεγέθους μήνυμα, με νορμαλ αριθμό quotes, πιστεύω οτι είναι αρκετά ξεκούραστο.
Ενα σοβαρο φορουμ δεν εχει τετοια χρωματα, θα πει ο γερος του Muppet Show ομως ! :P
Το σκεφτήκαμε πολύ αυτό που λες στην αρχή και καταλήξαμε ότι είναι λάθος η αντίληψη που έχει περαστεί και ταυτίζει τη σοβαρότητα με το συντηρητισμό (και) στο design. Θέλαμε κάτι φρέσκο, να αντικατοπτρίζει τις φρέσκιες ιδέες που οραματιζόμαστε να διακινούνται στο e-steki.

Γιατι ομως λες οτι κατι τετοιο δεν ειναι σοβαρο και δεν εχει νοημα ; Αφου ο σκοπος ειναι "να αρεσει στους περισσοτερους" οπως ειπες, τι πιο απλο και χρησιμο, να υπαρχουν προτασεις και παρουσιασεις απο νωρις.
Γιατί πολύ απλά, με κάτι τέτοιο:
  • Θα χανόταν το στοιχείο της έκπληξης.
  • Θα γινόταν το interface σαν τον φούρνο του Χότζα, με τον καθένα να λέει το μακρύ του και το κοντό του. Είναι αδύνατον να αρέσει κάτι σε όλους. Βρες ένα site που σου αρέσει το design του πάρα πολύ και βάλε ένα poll. Θα δεις οτι θα υπάρχουν πααρα πολλοί που δεν θα τους αρέσει. Είναι όπως και με τους ανθρώπους. Πολλές θεωρούν τον Brad Pitt κούκλο, εγώ τον θεωρώ απο τα μεγαλύτερα διάσημα μπάζα :P
  • Ο καθένας θα έκρινε το design με βάση τι έχει ήδη συνηθίσει στο e-steki, και όχι αντικειμενικά.
  • Αναγκαστικά θα έπρεπε να κριθούν προσχέδια (διότι η υλοποίηση τους είναι πολύ κοπιαστική), τα οποία είναι πρόχειρα και δεν αντικατοπτρίζουν πλήρως το αποτέλεσμα, οπότε είναι δύσκολο σε κάποιον μη εκπαιδευμένο σε κάτι τέτοιο να τα κρίνει. Αν δεις τα προσχέδια για το theme (ίσως τα δημοσιεύσω σε μεταγενέστερο στάδιο), θα δεις οτι έχουν αρκετές διαφορές. Btw, τα προσχέδια ήταν ακόμα πιο πολύχρωμα :P
Δε χρειαζεται. Απλα αν κανεις web surfing για καποιο καιρο, το βλεπεις.:)
Βλέπεις και πόσα crt monitors υπάρχουν; :wacko:
Skins δε θα μπουν, γιατι θα "χασει το χαρακτηρα του" : μονο ομως για τα λιγα,(οπως λες οτι ειναι) ατομα που δεν βολευονται. Αρα που το τραγικο ; To default θα ειναι το τωρινο. Αν και βασικα,....τα ατομα που θα αλλαξουν τα χρωματα δε θα θεωρουν οτι αλλαζει ο χαρακτηρας του φορουμ για αυτα, αλλά τελοσπαντων.
Επιπλεον επιλογες χρωματων που σκεφτηκα δε θα μπουν : γιατι θα φαινεται τσιρκο σε οσους αφηνουν ολα τα χρωματα. Μηπως ομως δεν εχουν προβλημα με πολλα χρωματα αυτα τα μελη ετσι κι αλλιως ; Και πως ετσι θα γινει τσιρκο ενω πιο πριν λετε "μα οταν διαβαζεις ή ποσταρεις, μονο ενα χρωμα βλεπεις εκεινη την ωρα" ; Ειναι λιγο αντιφατικα αυτα. Τσιρκο στο scrolling θα γινει ; Στο scrolling και τωρα ειναι. Κανε ενα γρηγορο scroll και θα δεις το ουρανιο τοξο :P. Και υπαρχει κι αλλη προσεγγιση (οχι λυση ακριβως) : αλλαγη/προσαρμογη των υπαρχοντων 4 χρωματων. Προσωπικα μονο το μπλε δεν ενοχλει. Και μαρεσουν και τα 4 σαν χρωματα. Απλα δεν ειναι ολα τα χρωματα για ολες τις δουλιες imho.
Ίσως θα μπορούσε να μπει μια επιλογή να εμφανίζονται σχεδόν τα πάντα (όχι μόνο τα μηνύματα) στο χρώμα που έχει επιλέξει ο χρήστης για τα posts του. Πως θα σου φαινόταν κάτι τέτοιο;

Μη μου πεις ;! Επιτρεπονται πλεον τα ειρωνικα σχολια ; ! Παω να δω ! .......................................
..........ζαβολια :pfff:
Που το είδες το ειρωνικό σχόλιο; Απολύτως σοβαρά μιλούσα. Όντως πιστεύω οτι θα σου άρεσε ένα site με λευκό φόντο και μαύρα γράμματα, χωρίς κανένα άλλο χρώμα.
Παρεπιπτόντως, τώρα που το σκέφτομαι, ίσως ειδικά εσύ (μιας και εσύ κυρίως βλέπω οτι έχεις πρόβλημα) θα μπορούσες να διαβάζεις τα θέματα απο εδώ (δεν μπορείς να απαντήσεις όμως απο εκεί)

Τον ποιον ; Του ποιου ; Πανω σε τι ; :worry::hmm:Δε καταλβα τπτ μιλαμε :P
Ο Νασταρντίν Χότζας, όταν έχτιζε ένα φούρνο προβληματιζόταν κατά πού θα πρέπει να βάλει την μπασιά (είσοδο). Προς το Βορρά, λέει ένας αργόσχολος- και το τεκμηριώνει. Δίκιο έχεις, απαντάει ο Χότζας. Προς το Νότο, λέει ένας άλλος (και το επεξηγεί) - δίκιο έχεις, απαντάει ο Χότζας. Ένας τρίτος, εξανίσταται: Μα πώς μπορεί να έχουν δίκιο και οι δύο, αφού λένε τα αντίθετα; Και ο Χότζας, αμήχανος: Και εσύ έχεις δίκιο…
Μπλε εχω διαλεξει, γιαυτο μου φανηκε περιεργο. Τωρα το εβγαλε σωστα παντως.
Τελικά είχα κάνει εγώ μια βλακεία και την έφτιαξα.
Παντα. Καλα, δεν πειραζει , δεν ειναι κατι critical. Θα φτιαχτει καποια στιγμη. Το περιεχομενο διαβαζεται οποτε, no worries.:)
Δεν αρκεί που διαβάζεται το περιεχόμενο, είναι πολύ άσχημο.
Παλιότερα μου το έκανε κι εμένα, αλλά όχι πλέον.
Σίγουρα πάντως δεν το κάνει μόνο σε σένα αυτό. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Παντως με την αλλαγη που κανατε και αφαιρεσατε απο τον μετρητη τα chat μνμ, με κατεβασατε στα ταρταρα! Ντροπη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παντως με την αλλαγη που κανατε και αφαιρεσατε απο τον μετρητη τα chat μνμ, με κατεβασατε στα ταρταρα! Ντροπη. :P
Υπάρχουν άλλοι που έπεσαν πολύυυυ περισσότερο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Γτ ενώ ποστάρω ο αριθμός των ποστ μου δεν αλλάζει? :(κλαψ!
(προσπαθώ να επανέλθω στον παλιό αριθμό -θα αργήσω το ξέρω- αλλά το βλέπω κολλημένο στο 347:/:) το αναφέρω μήπως συμβαίνει κ σε άλλους


εδιτ 1 : άκυρο, τώρα άλλαξε :worry:

εδιτ 2 : δεν αλλάζει όταν ποστάρουμε στο chat & fun?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πλέον στο chat n' fun δεν προσμετρούνται τα ποστς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
ααα, μάλιστα okz ...γτ όμως? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Για να αποφεύγονται ανούσια ποστ που μόνο σκοπό έχουν να ανεβάσουν τον αριθμό των ποστ του χρήστη για να αλλάξει τίτλο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top