Ο πλανήτης έχει φτάσει στα όριά του. Θα καταφέρουμε να επιβιώσουμε;

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτό σκεφτόμαστε όλοι μας, και γίνεται ότι γίνεται!

Τι να πω... Ας ειναι ετσι... Εγω βλεπω τους παντες να ειναι τελειοι στα λογια αλλα πραξης δεν βλεπω, και δεν θα κατσω να αλαξω τον κοσμο μονος μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τασούλη, κάθε μεγάλο ταξίδι ξεκινάει από ένα και μόνο βηματισμό... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το ξερω ισι μου, αλλα απο οτι βλεπω περπαταμε-περπαταμε και πουθενα δεν φτανουμε.... Οσοι θελουν ας συνεχισουν το ταξιδι και αμα φτασουν, ας με ενημερωσουν να χαρω... Εγω θα συνεχισω να περπαταω, αργα και σταθερα απο πολη σε πολη ετσι για το ταξιδι και για να ειμαι καλα με τον ευατο μου, δεν θα βαλω ομως στοχο να φτασω καπου που τελικα δεν θα μπορεσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
σου ειναι τοσο δυσκολο ρε κρονακο, καθε που κανεις ενα ταξιδακι για 10 μερες να βγαζεις το ρημαδοπισι απο τη πριζα?
σου ειναι δυσκολο να πετας το κουτι της μπυρας, κοκακολας, γουατεβα, στο ειδικο ανακυκλωτηρι? νταξ, αν δεν ειναι κοντα σου, πετα το ΑΠΛΑ στα σκουπιδια.

ρε παιδια μερικα δεν ειναι δυσκολα πραγματα...
αρκει να αλλαξουμε μονο λιγο τροπο σκεψης.

κρονε, δε σου λεμε να πας να κρεμαστεις απο το καραβι της γκρινπις και να αιωρεισαι πανω απο τα αποβλητα μεγαλων εγκαταστασεων... μιλαμε για πραγματα που μερικα απο αυτα, ΑΝΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δε γίνεται να αγνοούμε επιδεικτικά τα μηνύματα που στέλνει ο πλανήτης και όταν τα πράγματα φτάσουν στο απροχώρητο να βρούμε μια μαγική λύση.
Πιστεύω ότι η ανθρωπότητα θα εξαφανιστεί πολύ πιο γρήγορα, απ'όσο θα μπορούσε να αντέξει αν έκανε σωστή διαχείρηση των φυσικών πόρων.

Θα συμφωνήσω. Επίσης πιστεύω πως η κατάσταση πλέον δεν είναι αναστρέψιμη. Μπορούμε να καθυστερήσουμε το τέλος με τις ανάλογες δράσεις, αλλά όχι να το σταματήσουμε.

:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kargas

Νεοφερμένος

Ο Kargas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
νομίζω πως θα λειτουργήσει για καλό του περιβάλλοντος η τεχνολογία τελικά, και ολα θα είναι μια χαρά...

απλα πρέπει θα φτάσουμε στο απροχώρητο για να γίνει αυτο...
πράγμα πολυ θλιβερό...

πρέπει να προλαμβάνουμε και οχι να θεραπεύουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Επίσης πιστεύω πως η κατάσταση πλέον δεν είναι αναστρέψιμη. Μπορούμε να καθυστερήσουμε το τέλος με τις ανάλογες δράσεις, αλλά όχι να το σταματήσουμε.

:/:

Εγώ γιατί.. γιατί έχω μια ελπίδα ότι η κατάσταση είναι αναστρέψιμη; Ως ένα σημείο ίσως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κι εγω την εχω την ελπιδα αρκτουρε μου. ισως επειδη προσφατα οταν εκανα ανακυκλωση με κοιτουσαν δυο παππουδες με υφος "τι κανει αυτη τωρα" και στο τελος ο ενας απο αυτους με ρωτησε..
του εξηγησα τι ειναι η ανακυκλωση και χαρηκε, μου πε οτι θα ανακυκλωνει τα κουτακια της σοδας :)

και, μιας και λεω για ανακυκλωση, θελω να ανοιξω ενα θεμα αυστηρα για ανακυκλωση. εψαξα αλλα δε βρηκα κατι..
μηπως υπαρχει κατι και δε το δα? (τζωρτζζ..?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ουφφ, χαίρομαι που υπάρχει κι άλλος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είδα αυτό το βίντεο...

...και είπα να ανεβάσω το θέμα.
Να μιλάμε για ανακύκλωση και άλλες κινήσεις, που ίσως βοηθήσουν το περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ο μύθος της παγκόσμιας υπερθέρμανσης
Η πολλαπλά προβαλλόμενη θεωρία της «κλιματολογικής καταστροφής» αποδίδει τα αιτία της ανόδου της θερμοκρασίας του πλανήτη μας, στο «φαινόμενο του Θερμοκηπίου» και κρίνει «ένοχο» το διοξείδιο του άνθρακα (CO2). Αξιζει να δούμε τι λένε σχετικά επιστήμονες, οι οποίοι δεν προβάλλονται από τα ΜΜΕ, μολονότι προσφέρουν πλούσια βιβλιογραφία και σημαντικό ερευνητικό έργο.
-Ο Γερμανός μετεωρολόγος και κοινωνιολόγος Dr. Wolfgang Thuene, χαρακτηρίζει «απάτη» τη συγκεκριμένη θεωρία και εξηγεί επιπλέον, πως το CO2 και το μεθάνιο δεν είναι «αέρια του θερμοκηπίου», ο άνθρωπος δεν είναι «δολοφόνος του κλίματος» και η «κλιματολογική καταστροφή είναι παραδοξολογία».
-Ο επίσης Γερμανός μετεωρολόγος Dr Gerd-Rainer Weber, το 1995 έγραφε: "το φαινόμενο του θερμοκηπίου υπάρχει μόνο στη φαντασία των πολιτικών, κάποιων συγγραφέων και στις εισηγήσεις «κατά παραγγελία» ερευνών. Όχι όμως στη Φυσική.»
-Ο James Spann, ο διασημότερος Κλιματολόγος της αμερικανικής τηλεόρασης, ανέφερε σχετικά: «Είμαι στο χώρο της εφαρμοσμένης κλιματολογίας από το 1978 και γνωρίζω δεκάδες Μετεωρολόγους σε όλη τη χώρα… Δεν γνωρίζω ούτε ένα Μετεωρολόγο στο χώρο της τηλεόρασης, που να πιστεύει έστω και λίγο στην υστερία της παγκόσμιας υπερθέρμανσης.(…) Εκατομμύρια δολάρια ρέουν όμως στις τσέπες όσων «επιβιβάζονται» στο τρένο της παγκόσμιας υπερθέρμανσης».
-Περισσότεροι από 40 επιστήμονες διεθνούς φήμης έγραφαν το 2006 στο London Telegraph εξηγώντας, πως δεν είναι πεπεισμένοι για την «υπερθέρμανση» του πλανήτη.
-Ο Timothy Bell, τέως καθηγητής κλιματολογίας στον Καναδά, Δρ. του πανεπιστημίου του Λονδίνου και του Winnipeg, έλεγε πρόσφατα: "Η παγκόσμια υπερθέρμανση, όπως τη γνωρίζουμε, δεν υπάρχει. Αυτή είναι η μεγαλύτερη απάτη στην ιστορία της επιστήμης.»

ΑΘΩΟ ΤΟ CO2

Ακόμη και να δεχόμασταν ως πιθανή την άνοδο της θερμοκρασίας εξ' αιτίας μιας ατμοσφαιρικής αντανάκλασης, δεν μπορεί να οφείλεται αυτή στο CO2, αφού το συγκεκριμένο αέριο αποτελεί μονάχα το 0,0035% της ατμόσφαιρας. Δηλαδή: στα 3000 περίπου μόρια αέρα, μόλις ένα μόριο, είναι μόριο CO2. Και αυτό το ένα μόριο, δεν είναι απαραίτητο να είναι προϊόν ανθρώπινης δράσης, αφού το 97% περίπου, το παράγει η ίδια η φύση.

Ποιοι «ρυπαίνουν» την ατμόσφαιρα με διοξειδίο του άνθρακα;

Κατά 44% (περ. 90 γιγατόνοι) οι ωκεανοί
Κατά 29% (περ. 59 γιγατόνοι) η δράση μικροοργανισμών στο έδαφος
Κατά 24% (περ. 50 γιγατόνοι) η αναπνοή των έμβιων οργανισμών
και μόλις κατά 3% (5,5 gt) περίπου οι ανθρώπινες δραστηριότητες. Με την προϋπόθεση βέβαια να μην εκραγεί κάποιο ηφαίστειο...

Γιατί για να εκπέμψει η ανθρωπότητα τόση ποσότητα CO2, όση π.χ. μία έκρηξη του St. Helen, θα έπρεπε όλοι ανεξαιρέτως για τρία χρόνια να οδηγούμε αυτοκίνητο και να θερμαίνουμε το χώρο μας…


Αναρωτιέμαι λοιπόν πως συμβαδίζει η κατασπατάληση δημοσίων χρημάτων σε πολιτικές που αφορούν τον περιορισμό του «ανθρωπογενούς» CO2;

Αλίκη Στεφάνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατί για να εκπέμψει η ανθρωπότητα τόση ποσότητα CO2, όση π.χ. μία έκρηξη του St. Helen, θα έπρεπε όλοι ανεξαιρέτως για τρία χρόνια να οδηγούμε αυτοκίνητο και να θερμαίνουμε το χώρο μας…



Και να μη ξεχνάμε...
Για να εθιστείς στην ηρωίνη,
πρέπει να χτυπάς πρέζα κάθε μέρα
για έναν ολόκληρο μήνα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Tο peer review έχει καταλήξει μια τόσο μεγάλη μπλόφα.

Είμαι λοιπόν χριστιανός βιολόγος και τα έχω βάλει με την Εξέλιξη...
Διαλέγω έναν peer ομοϊδεάτη και μου κάνει review τις εργασίες μου, ενώ εγώ κάνω τις δικές του. Με αυτό το τρόπο εμφανιζόμαστε να παράγουμε ογκώδες επιστημονικό έργο :confused:

Αντίστοιχα, μπορεί να μαζευθεί πλήθος από ονόματα και εργασίες, με σοβαρή εμφάνιση, και περιεχόμενο μια μπούρδα.

Το ίδιο κάνουν και στα λινκ που παραθέτει ο Μπις.
Η πιο αξιοσέβαστη δήλωση της σελίδας ανήκει σε έναν εκλιπόντα πρώην πρόεδρο της αμερικανικής ακαδημίας των επιστημών, ο οποίος είπε το προφανές: "Αξίζει να εξετάσουμε και την αντίθετη άποψη". Και οι πιρ ριβιούερζ το έκαναν ταμπέλα...

Αυτή η δήλωση βέβαια είναι δωδεκαετίας και οι ενδείξεις από τότε είναι σαρωτικές. Μα οι πιρ ριβιούερζ στη κοσμάρα τους... Επιμένουν. Και γιατί παρακαλώ? Γιατί δεν πρέπει να μειωθούν οι εκπομπές CO_2?

Eπειδή (όπως δηλώνει ο επικεφαλής τους στη σελίδα) "θα ανακοπεί η ανάπτυξη των φτωχών χωρών".

Πάρε επιστήμονες και κάντους κορνίζα.

Πς. Σύντομα θα καταρριφθεί και η Εξέλιξη.
Πς2. Μη πω τι γίνεται με τα πιρ ριβιούζ και σε άλλα επιστημονικά χωράφια :mad:
Πς3. Μη φιμώνετε τη βλακεία. Πρέπει να διαχέεται ελεύθερα :mad::mad:


Πς4. βαρέθηκα. πάω για beer review.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εξάλλου, όπως είναι γνωστό, σε μερικά εκατομμύρια χρόνια, ο ήλιος μας θα εκραγεί, και θα καταστραφεί ολόκληρος ο Γαλαξίας μας. Δραματικό, αλλά αληθινό! :worry:

¨οταν καταστραφει ο ήλιος και μαζι και η γη-σε 5δις χρονια-η ανθρωποτητα ήδη θα εχει παει σε άλλα ηλιακα συστηματα του γαλαξια ή και σε άλλους γαλαξιες ,οποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
"Θα καταφέρουμε να επιβιώσουμε;" : Σύμφωνα με τα λόγια του "μεταμεληθέντος"(για τον Κατακλυσμό...τον βιβλικό) Θεού, ναι...δεν θα το επιτρέψει, να μην επιβιώσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Tο peer review έχει καταλήξει μια τόσο μεγάλη μπλόφα. ........... Το ίδιο κάνουν και στα λινκ που παραθέτει ο Μπις.


Απ ότι κατάλαβα διαβάζοντας τα λινκ, θεωρούν ότι η αυξημένη παραγωγή διοξειδίου του άνθρακα,αφου δεν αυξάνει 1) την θερμοκρασία των θαλασσών, 2) την μέση βροχόπτωση, 3) το πλήθος και 4) την ένταση των κυκλωνων, ωφελεί περισσότερο την ανάπτυξη των φυτών.

Οπότε όλο τοθέμα τίθεται στην αλήθεια ή όχι των δεδομένων 1,2,3,4, γιατί, απο την στιγμή που πολλά φυτά, καικυρίως τα δέντρα μεταβολίζουν το διοξείδιο του άνθρακα, η θεωρία οτι ευνοούνται απο την συγκέντρωση ισχύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Απ ότι κατάλαβα διαβάζοντας τα λινκ, θεωρούν ότι η αυξημένη παραγωγή διοξειδίου του άνθρακα,αφου δεν αυξάνει 1) την θερμοκρασία των θαλασσών, 2) την μέση βροχόπτωση, 3) το πλήθος και 4) την ένταση των κυκλωνων, ωφελεί περισσότερο την ανάπτυξη των φυτών.

Οπότε όλο τοθέμα τίθεται στην αλήθεια ή όχι των δεδομένων 1,2,3,4, γιατί, απο την στιγμή που πολλά φυτά, καικυρίως τα δέντρα μεταβολίζουν το διοξείδιο του άνθρακα, η θεωρία οτι ευνοούνται απο την συγκέντρωση ισχύει...

Με το "Τα όρια Σου είναι και δικά μου", υποψιάζομαι πως είχε αρχίσει το ερωτικό του πλεύρισμα ο Ουρανός, προς τη Γαία! Γι΄αυτό "θαρσείτε", αδελφοί, "έχομε Πατέρα εν ουρανοίς"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Με το "Τα όρια Σου είναι και δικά μου", υποψιάζομαι πως είχε αρχίσει το ερωτικό του πλεύρισμα ο Ουρανός, προς τη Γαία! Γι΄αυτό "θαρσείτε", αδελφοί, "έχομε Πατέρα εν ουρανοίς"!

Μιλαμε για τις επιστημονικες ενδείξεις εδώ, του κινδύνου, όσο και για την πιθανή αληθοφάνειά τους. Αυτά που ανέφερες που αναφέρονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Μιλαμε για τις επιστημονικες ενδείξεις εδώ, του κινδύνου, όσο και για την πιθανή αληθοφάνειά τους. Αυτά που ανέφερες που αναφέρονται;

Βασικά αναφέρονται στη γενική πρόβα τρομολαγνείας που διέπει την τακτική και το πνεύμα των σημερινών επικυρίαρχων του πλανήτη μας, με (υποκριτικές) αναφορές σ' ένα μέλλον εξόχως "αποκαλυπτικό". Είναι, θα έλεγα το αντιχριστικό πνεύμα των καιρών μας, που, φευ, καλλιεργείτε και εκτρέφεται από "χριστεπώνυμα κέντρα"(πρωτίστως προτεσταντικά) με χολυγουντιανή φαντασία(πρωτίστως ιουδαϊκής καταβολής)...Μιλάμε δηλαδή, με (και για τις) "επιστημονικές ενδείξεις"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top