Κάστανα

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
σιχαινομαι τα καστανα!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
αχχχ εμενα μ'αρεσουν πολυ!! και κρυα και ζεστα... γιαμι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρετούλα

Νεοφερμένος

Η Αρετούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πώς μαγειρεύονται τα κάστανα; Αγόρασα σήμερα αλλά δεν ξέρω να τα μαγειρεύω. Δεν τα συνηθίζω αλλά τα είδα λαχταριστά στην αγορά και είπα να ξεκινήσω να τα τρώω! (Ποτέ δεν είναι αργά για τον εμπλουτισμό της διατροφής μας!). Ελπίζω μόνο να μη βλάπτουν το έντερο, διότι έχω κάποιο προβληματάκι. Θα ήθελα ακριβείς οδηγίες για ψητά στο φούρνο και για βραστά. (χρόνο ψησίματος ή βρασίματος και άλλα τυχόν μυστικά...). Ευχαριστώ, φίλοι και φίλες!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πώς μαγειρεύονται τα κάστανα; Αγόρασα σήμερα αλλά δεν ξέρω να τα μαγειρεύω. Δεν τα συνηθίζω αλλά τα είδα λαχταριστά στην αγορά και είπα να ξεκινήσω να τα τρώω! (Ποτέ δεν είναι αργά για τον εμπλουτισμό της διατροφής μας!). Ελπίζω μόνο να μη βλάπτουν το έντερο, διότι έχω κάποιο προβληματάκι. Θα ήθελα ακριβείς οδηγίες για ψητά στο φούρνο και για βραστά. (χρόνο ψησίματος ή βρασίματος και άλλα τυχόν μυστικά...). Ευχαριστώ, φίλοι και φίλες!:clapup:

Είναι αναγκαστικό να τα μαγειρέψεις; Νομίζω μπορείς να τα φας και σκέτα αν τα καθαρίσεις!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Πριν τα βάλεις στο ταψί τα χαράσσεις στο πλάι με ένα μαχαιράκι περίπου 2-3 εκατοστά μέσα στη σάρκα του καρπού. Τα αραδιάζεις στο ταψάκι και αν θες να βγουν τραγανά φουλάρεις θερμοκρασία και στα μισά του χρόνου (κοιτάς και με το μάτι αλλά συνήθως παίρνει γύρω στα 25') πιτσιλίζεις λίγο νερό πάνω τους. Εμένα μου βγαίνουν απίστευτα νόστιμα και καλοψημένα και αν τα ψήσεις σωστά ξεφλουδίζονται εύκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρετούλα

Νεοφερμένος

Η Αρετούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πριν τα βάλεις στο ταψί τα χαράσσεις στο πλάι με ένα μαχαιράκι περίπου 2-3 εκατοστά μέσα στη σάρκα του καρπού. Τα αραδιάζεις στο ταψάκι και αν θες να βγουν τραγανά φουλάρεις θερμοκρασία και στα μισά του χρόνου (κοιτάς και με το μάτι αλλά συνήθως παίρνει γύρω στα 25') πιτσιλίζεις λίγο νερό πάνω τους. Εμένα μου βγαίνουν απίστευτα νόστιμα και καλοψημένα και αν τα ψήσεις σωστά ξεφλουδίζονται εύκολα!

Ευχαριστώ, αλλά δώσε μου κάποιες ακόμα διευκρινίσεις: 1) Τα ψήνουμε χωρίς να αφαιρέσουμε προηγουμένως το εξωτερικό τους περίβλημα, όπως δηλαδή τα αγοράζουμε; 2) Τα πλένεις προηγουμένως; 3) Τα χαράσσεις και στα δύο πλάγια του κάστανου; 3) Σε τι θερμοκρασία τα ψήνεις; 4) Ο φούρνος να είναι στο πάνω - κάτω ή στο γκριλ;
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, είναι λόγω της ασχετοσύνης μου γενικώς στη μαγειρική και ειδικώς στα κάστανα... Ευχαριστώ και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τα κάστανα τα ψήνεις μαζί με τον φλοιό τους. Μετά τον βγάζεις (προσοχή γιατί καίει πολύ). Δε χρειάζεται να τα πλύνεις πολύ (αρκεί να τα καθαρίσεις από τυχόν πράγματα που μπορεί να είναι κολλημένα πάνω). Τα χαράσσεις σε μια πλευρά. Τα ψήνεις στο γκριλ και στη μέγιστη θερμοκρασία, όπως θα τα έψηνες στα κάρβουνα

Και off-topic ένας πρακτικός κανόνας για το ποιό τρόπο ψησίματος διαλέγουμε:
1. Γκριλ: Ό,τι θα έψηνες στα κάρβουνα
2. Πάνω-κάτω: Τα φαγητά και τα γλυκά που θες να μαγειρευτούν εξ ολοκλήρου π.χ. γεμιστα, μουσακάς, κέικ κλπ
3. Πάνω: Όταν απλώς θες να δώσεις χρώμα σε ένα φαγητό ή να λιώσει το τυρί (π.χ. μακαρονάδα φούρνου, σουφλέ)
4. Κάτω: Σε πίτες όπου θέλουμε το κάτω μέρος να είναι τραγανιστό και να μη λαδώνει και το πάνω μέρος να παραμείνει μαλακό.

Ελπίζω να σε βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κανένα καλό τρόπο να διαλέγουμε κάστανα στη λαϊκή έχετε; Όλο μουχλιασμένα μου βγαίνουν :rant:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Συνήθως αυτά με σκισίματα στο πλάι ή γδαρμένα ιν τζένεραλ είναι μουχλιασμένα. Εγώ τα μυρίζω κιόλας :loltooth: αλλά δεν με παρεξηγεί η μανάβισσα, αρκεί να έχω την ψευδαίσθηση του γνώστη χαχαχα! Τί να πω βρε Δήμητρα κι εγώ έψησα σήμερα και απ τα 7 τα 2 ήταν μόνο οκ -.-

Ευχαριστώ, αλλά δώσε μου κάποιες ακόμα διευκρινίσεις: 1) Τα ψήνουμε χωρίς να αφαιρέσουμε προηγουμένως το εξωτερικό τους περίβλημα, όπως δηλαδή τα αγοράζουμε; 2) Τα πλένεις προηγουμένως; 3) Τα χαράσσεις και στα δύο πλάγια του κάστανου; 3) Σε τι θερμοκρασία τα ψήνεις; 4) Ο φούρνος να είναι στο πάνω - κάτω ή στο γκριλ;
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, είναι λόγω της ασχετοσύνης μου γενικώς στη μαγειρική και ειδικώς στα κάστανα... Ευχαριστώ και πάλι.
1)Χωρίς, ακριβώς οπως τα αγοράζουμε.
2)Όχι
3)Φουλ τα γκάζια
4)Πάνω κάτω βάζω εγώ αλλά καλύτερα στο γκριλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Την πρώτη φορά το σκορ ήταν πολύ κοντά στο δικό σου: Από ένα κιλό κάστανα, είναι ζήτημα αν φάγαμε 5 καλά.
Την δεύτερη φορά, (σήμερα) πετάξαμε καμιά δεκαριά... Άρα να υποθέσω ότι μάλλον είμαστε σε καλό δρόμο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρετούλα

Νεοφερμένος

Η Αρετούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τα κάστανα τα ψήνεις μαζί με τον φλοιό τους. Μετά τον βγάζεις (προσοχή γιατί καίει πολύ). Δε χρειάζεται να τα πλύνεις πολύ (αρκεί να τα καθαρίσεις από τυχόν πράγματα που μπορεί να είναι κολλημένα πάνω). Τα χαράσσεις σε μια πλευρά. Τα ψήνεις στο γκριλ και στη μέγιστη θερμοκρασία, όπως θα τα έψηνες στα κάρβουνα

Και off-topic ένας πρακτικός κανόνας για το ποιό τρόπο ψησίματος διαλέγουμε:
1. Γκριλ: Ό,τι θα έψηνες στα κάρβουνα
2. Πάνω-κάτω: Τα φαγητά και τα γλυκά που θες να μαγειρευτούν εξ ολοκλήρου π.χ. γεμιστα, μουσακάς, κέικ κλπ
3. Πάνω: Όταν απλώς θες να δώσεις χρώμα σε ένα φαγητό ή να λιώσει το τυρί (π.χ. μακαρονάδα φούρνου, σουφλέ)
4. Κάτω: Σε πίτες όπου θέλουμε το κάτω μέρος να είναι τραγανιστό και να μη λαδώνει και το πάνω μέρος να παραμείνει μαλακό.

Ελπίζω να σε βοήθησα:)

Ναι , ευχαριστώ!

Συνήθως αυτά με σκισίματα στο πλάι ή γδαρμένα ιν τζένεραλ είναι μουχλιασμένα. Εγώ τα μυρίζω κιόλας :loltooth: αλλά δεν με παρεξηγεί η μανάβισσα, αρκεί να έχω την ψευδαίσθηση του γνώστη χαχαχα! Τί να πω βρε Δήμητρα κι εγώ έψησα σήμερα και απ τα 7 τα 2 ήταν μόνο οκ -.-

1)Χωρίς, ακριβώς οπως τα αγοράζουμε.
2)Όχι
3)Φουλ τα γκάζια
4)Πάνω κάτω βάζω εγώ αλλά καλύτερα στο γκριλ

Εντάξει, ευχαριστώ. Όταν τα ψήσω θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αρετούλα

Νεοφερμένος

Η Αρετούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πριν τα βάλεις στο ταψί τα χαράσσεις στο πλάι με ένα μαχαιράκι περίπου 2-3 εκατοστά μέσα στη σάρκα του καρπού. Τα αραδιάζεις στο ταψάκι και αν θες να βγουν τραγανά φουλάρεις θερμοκρασία και στα μισά του χρόνου (κοιτάς και με το μάτι αλλά συνήθως παίρνει γύρω στα 25') πιτσιλίζεις λίγο νερό πάνω τους. Εμένα μου βγαίνουν απίστευτα νόστιμα και καλοψημένα και αν τα ψήσεις σωστά ξεφλουδίζονται εύκολα!
Τελικά, φαίνεται ότι δεν κατάφερα να τα ψήσω σωστά, γιατί δεν ξεφλουδίζονται με τίποτα. Εννοώ το εσωτερικό φλούδι, όχι το εξωτερικό περίβλημα (αυτό βγαίνει εύκολα). Προσπαθώ με το μαχαίρι να το αφαιρέσω και τελικά πετάω τον μισό καρπό. Διαβάζω και τα εγκώμια των άλλων για τα κάστανα και... ζηλεύω που εγώ δεν καταφέρνω να τα φάω και να συμμεριστώ τον ...ενθουσιασμό τους.:( Πώς τα καταφέρνετε, βρε παιδιά, και τα καθαρίζετε; Εγώ τουλάχιστον είναι σαν να προσπαθώ να βγάλω το φλούδι από ένα αμύγδαλο... (Δεν βγαίνει, όπως όλοι γνωρίζουμε, εκτός αν το βάλεις σε βραστό νερό). Περιμένω τη βοήθειά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Από την περιγραφή σου, πιστεύω ότι ήθελαν περισσότερο ψήσιμο. Εγώ τα κάνω σε τηγάνι-ψηστιέρα και τα αφήνω μέχρι να μαυρίσουν καλά απ' έξω. (όπως τα αγοράζεις από τον καστανά). Σκέψου ότι και πάλι δεν καθαρίζονται όλα και να μην το περιμένεις αυτό. Θα είναι και μερικά που θα αντιστέκονται.
Εύχομαι καλή επιτυχία για την επόμενη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μπλιάχ!Τα σιχαίνομαι!!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Όσοι είστε από Θεσσαλονίκη, είστε τυχεροί! Μπορείτε να πάρετε το αυτοκίνητο σας το φθινόπωρο που ανοίγουν οι καστανιές και να ρθείτε στο Χολομώντα για να μαζέψετε κάστανα, αν βέβαια θέλετε να μπείτε στη διαδικασία! Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είναι φρέσκα και δε θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα με μούχλα κτλ... Εμένα τα κάστανα μ αρέσει με το που τα μαζεύω να τα ξεφλουδίζω και να τα τρώω ωμά. Βέβαια και βραστά και στα κάρβουνα είναι φανταστικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
τα κάστανα θεωρούνται φρούτα ή ξηροί καρποί..!
άρα είναι πολύ θρεπτικά πάρα τις αρκετές σχετικά θερμίδες που έχουν.. (370cal/100gr)
εμένα προσωπικά μου αρέσουν πολύ και τρώω αρκετά τον χειμώνα.. όχι δε παίρνω κιλά όμως γιατί θυσιάζω άλλες τροφές για να τρώω κάστανα! είναι ωραίαα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μόλις έφαγα τα πρώτα κάστανα για φέτος και είπα να σας ανοίξω την όρεξη. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Μιαμ μιαμ :D
Κάστανα έφτιαχνε η γιαγιά μου...ή ψητά ή βραστά. Μου αρέσουν πάρα πάρα πολύ. :happy:

Ωμά, δεν ήξερα ότι τρώγονται. :confused: Θα δοκιμάσω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ωμά είναι στυφά. Δεν βγαίνει εύκολα εκείνο το χνουδάκι.
Βραστά έχω να φάω χρόνια, προτιμώ τα ψητά.

(Αχχχ πήρα την εκδίκησή μου για τα γλυκά που βάζετε, ζηλέψτε :D:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αχ... Καστανα....

Λατρεια μεγαλη...

Αλλα για να το ευχαριστηθεις το καστανο πρεπει να το πετυχεις να ναι πολυ φρεσκο... Γιατι αλλιως οτι και να το κανεις και δεν ξεφλουδιζεται και η γευση του χαλαει λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top