Σκύλος ή γάτα;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Υπάρχουν σκυλιά πολύ έξυπνα και σκυλιά χαζούλικα (τα κανις ανηκουν στην 2η κατηγορία)




οι γάτες όμως είναι όλες έξυπνες ανεξαρτήτως ράτσας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Υπάρχουν σκυλιά πολύ έξυπνα και σκυλιά χαζούλικα (τα κανις ανηκουν στην 2η κατηγορία)




οι γάτες όμως είναι όλες έξυπνες ανεξαρτήτως ράτσας.

ασε ρε εβαλες τωρα μια περιπτωση με τη γατα που παιζει πιανο,,χαχα να σου δειξω εγω κατι πραγματα που κανουν τα σκυλακια και θα εντυπωσιαστεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν γνωριζω για τα κανις αλλα λυκοσκυλα η αυτα του αγιου βερναρδου ειναι παρα μα παρα πολυ εξυπνα..το σκυλακι του φιλου μου οταν με βλεπει στεναχωρημενη ερχεται βαζει το ποδαρακι του στο γονατο μου
ειχα και εγω λυκοσκυλο με χασκυ,και καταλαβα γιατι να χρησιμοποιουν παντου οι υπηρεσιες κλπ..

μιλαμε για απιστευτο νοημα,το βλεμμα του,,καταλαβαινε τα παντα..με ακολουθουσε παρα ποδας χωρις να του μαθω τιποτα..

και ειχα και σκυλια,ειδικα κατι κυνηγοσκυλα,,που ηταν στοκοι.και ηθελαν μονο να χωνον τη μυτη τους παντου..και δεν καταλαβαιναν καθολου ..κανενα νοημα.

λυκοσκυλα παιδια,,μιλαμε για μεγααλο νοηηημα..
δεν ειναι τυχαιο,,οι λυκοι εχουν πολυ υψηλη νοημσυνη..τα λυκοσκυλα- χασκυπου ειναι πιο κοντα στος λυκους..γιαυτο και τοσο εξυπνα και χρησιμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
παρτε οτι θελετε καλε φτανει να το αγαπατε και να το φροντιζετε. δεν ειναι παιχνιδι τα ζωακια. οποιος θελει να παρει ζωακι θα πρεπει να το αγαπα και να το φροντιζει γιατι ειναι σαν μελος της οικογενειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αυτό που σκέφτομαι να πάρω ώστε να χωράει στο φοιτητικό μου σπίτι

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και αυτο χωραει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
και αυτο χωραει..:)

Είσαι σοβαρός,να το βρω στο κρεβάτι μου καμιά ώρα?:eek:Ντάξει είπαμε φιλόζωος αλλά όχι και μόνος με μια ταραντούλα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goseithor

Διάσημο μέλος

Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
ίσως άσχετο αλλα χθες είδα έναν σκύλο πάνω σε μια γάτα...ξέρετε τι έκανε :hmm:ανωμαλία? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
συχνα γινονται αυτα,,

ανωμαλια ή σεξουαλικη επιλογη ενος σκυλου?

ρατσιστης εισαι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goseithor

Διάσημο μέλος

Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
μα δεν είπα τπτ...:Pο καθένας ότι θέλει κάνει στο "κρεβάτι":P..πάει η γατούλα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πριν λιγο βρηκα στην αυλη,,και ειδα απο το πλαστικο κουτι που ηταν τα 4 γατια που γεννησε χθες η γατα,να πεταγεται ενας χοντρος γατος..

ειδα το κουτι,,ειδα 3 γατια νεκρα,,με αιμα τριγυρω..
τα εθαψα..:/:

ειχα ακουσει οτι οι γατοι μπορει να φανε τα γατια για να "ελευθερωθει " παλι η γατα ..αλλα πρωτη φορα το βλεπω ετσι καθαρα μπροστα μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Tώρα το είδα αυτό το θεματάκι! :)
Οκ, δεν ξαφνιάζομαι καθόλου με το ότι οι γάτες έχουν εισπράξει τα άάάπειρα επικριτικά σχόλια, δεδομένου ότι είναι από τα πιο παρεξηγημένα πλάσματα...
Έχω ζήσει και με σκύλο, και με γάτα-ες...
Η συναισθηματική νοημοσύνη και το δόσιμο του σκύλου είναι παροιμιώδη...(για μένα δεν συγκρίνονται καν)
Τα μάτια ενός σκύλου θεωρώ πως είναι απίστευτα εκφραστικά, βγάζουν μια μελαγχολία και μία υποταγή απίστευτη, κοινώς ¨σου μιλάνε¨...Είναι απίστευτα πλάσματα! Είναι μεγάλες καψούρες! :bigarmhug

Από κει και πέρα είναι σαν να συγκρίνουμε προφιτερόλ και πίτσα... ωραία και τα δύο, άλλες ανάγκες εξυπηρετεί το καθένα...
Και ξεκινάμε με τα πρακτικά- Δεν το κρύβω ότι αν ο σκύλος δεν ήθελε τη βόλτα του,-και ένας άλλος λόγος που θα γράψω μετά- θα επέλεγα να είχα σκύλο...
Η γάτα δεν σου βάζει καμία δέσμευση ως προς αυτό... φεύγεις το πρωί για δουλειά, μετά θες να πας για καφέ, και να γυρίσεις σπίτι το βράδυ;; κανένα πρόβλημα! θέλεις να λείψεις 2ήμερο, 3ημερο, 4ήμερο;;; Φαγητό και νερό να έχουν, και κυρίες!:pfff: Με τον σκύλο είναι δεσμευτικές οι βόλτες που πρέπει να τον βγάζεις...αν φύγεις, πρέπει να βρείς άνθρωπο να τον αναλάβει, κτλ
Συν του ότι -το ξέρω ότι θα ακουστεί άσχημα, αλλά είναι αλήθεια- η γάτα είναι απίστευτα καθαρό ζώο, δεν μυρίζει καθόλου,είναι αυτοκαθαριζόμενη- σημαντικό αυτό για οικόσιτο ζώο... Πράγμα που δεν ισχύει με τον σκύλο. Όσοι έχουν σκύλο το ξέρουν, έχει ¨μυρωδίτσα¨, θέλει μπάνια κτλ.. Ειδικά όταν βρέχεται το τρίχωμά του στη βροχή , άστα να πάνε...Θεωρώ σημαντικό το σπίτι να μην μυρίζει ¨σκυλίλα¨, να μην υπάρχει γενικώς μυρωδιά που υποδεικνύει ύπαρξη ζώου...(¨γατίλα¨ δεν υπάρχει- η γάτα απλά ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μυρίσει...) Αυτά όσον αφορά τα πρακτικά!:)

Τώρα όσον αφορά την ψυχολογία του ιδιοκτήτη, ο σκύλος ασυζητητί μας επιβεβαιώνει την αυταρέσκεια, την εγωκεντρικότητά και το σύνδρομο του αφεντικού... Πέφτει πολύ προστακτική με τον σκύλο, κακά τα ψέματα...:hmm: ¨Σηκω, κάτσε,έλα, φύγε, φέρε, δώσε, τρέξε,πιάσε¨... Η γάτα, φίλε μου, μάγκα δεν θα σε κάνει, στην προστακτική έχει κώφωση -και καλά κάνει-, δεν catαδέχεται -και μαγκιά της- κανέναν εγωισμό να σου τονώσει, κανένα σύνδρομο να σου υπηρετήσει, καμία δουλοπρέπεια, καμία υποτέλεια δεν θα εμφανίσει...:pfff: Ο ιδιοκτήτης γάτας είναι αυτός που μπορεί να αντέξει την ελευθερία του άλλου...Όπως από τον φίλο μας ζητάμε -θέλω να πιστεύω- να μην μας χαρίζεται και να μην μας χαϊδεύει τ'αυτιά, και η γάτα έχει αυτή την μπέσα... Δεν έχει όρεξη να υπηρετήσει τις ορέξεις μας; Ε, πολύ απλά ΔΕΝ θα το κάνει! Έχει όρεξη;; Θα σου έρθει και θα χουρχουρίζει και θα σου τρίβεται...¨σαν το γατί¨! Έχει προσωπικότητα δική της , δεν χαρίζει, δεν χαρίζεται,δεν θυσιάζεται, ούτε θυσιάσει την προσωπικότητα και τα θέλω της για την πάρτη μας... Το αντέχεις;

Το ότι η γάτα με το που της την σπάσεις , δεν διστάζει να βγάλει νύχια κ να σε κάνει κοτλέ, είναι μύθος... Και ο σκύλος όταν του τη σπάσεις, θα σου δείξει τα δόντια του (αυτό δεν σημαίνει ότι θα σε δαγκώσει, απλά προειδοποιητικά, στην γλώσσα του σου λέει ¨αυτό που μου κάνεις δεν μου αρέσει¨) Έτσι και η γάτα μπορεί να σου κάνει ¨χχχχχχχ¨ με την ίδια λογική, ¨αυτό που μου κάνεις δεν μου αρέσει¨.Ως εκεί. Νύχια δεν βγαίνουν.

Και η γάτα δένεται, και η γάτα αναπτύσσει συναισθηματικούς δεσμούς, αλλά όχι με ¨τυμπανοκρουσίες¨ , όπως θα έκανε ένας σκύλος... Ο σκύλος είναι ¨σ'αγαπάω, μ'ακούς¨, η γάτα είναι ¨μια συνουσία μυστική¨... (Και αυτό έχει τη γοητεία του) Η γάτα δένεται με το σπίτι που ζει, σε σημείο πατριωτισμού... Το ότι ¨πουλάει¨ τον ¨ιδιοκτήτη¨ (ιδιοκτήτρια του εαυτού της είναι η ίδια βασικά) όταν κάποιος άλλος την δελεάσει με λιχουδιές και καλή ζωή, είναι επίσης μύθος! Δεν παίζει... Η γάτα είναι τόσο καχύποπτη με τα νέα πρόσωπα, που δεν χαρίζεται εύκολα... Σε τεστάρει και σε περνάει από τα 40 κύματα για να σου κάτσει! Μεμπτό; Για μένα όχι!

Και άλλα πολλά...
Κάποιος που ποτέ δεν έχει ζήσει με σκύλο, μπορεί να φανταστεί πιο εύκολα θεωρώ πώς είναι η συμβίωση με σκύλο...
Κάποιος που δεν έχει ζήσει με γάτα, δεν , δεν , δεν μπορεί εύκολα να φανταστεί πώς είναι! (Είναι μικρές μαγισσούλες! :redface: )
Οπότε, όποιος δεν έχει δοκιμάσει την εμπειρία συμβίωσης με γάτα, ας κρατάει και μια πισινούλα μικρή!
...Όσο πατάει η γάτα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα τα λες..

παντως και εγω μια συμπαθω τις γατες,,μια τις συχαινομαι..

κυριως γιατι ειναι καπως θηρια,,και πολυ πιο σκληρες απο το σκυλο,,εχω δει τοσες ψοφιες γατες στη ζωη μου,φαγωμενες και απο αλλες γατες συχνα που δεν μπορω αλλες,,ενω σκυλους 1-2αν θυμαμαι να ειδα νεκρους..

δεν ξερω σκυλους που θα σκοτωσουν τα κουταβια τους πχ.οπως εκανε ο γατος-που τωρα κυνηγαω με το αεροβολο:P-ουτε σκυλες που θα παρατησουν τα γατια τους να πεθαινουν μπροστα τους..οπως εκανε η γατα..και ο γατος τωρα κυνηγαει τρομοκρατωντας τις γατες,,

γενικα λιγοτεροι σκυλοι γενιουνται λιγοτεροι πεθαινουν,,ενω η γατα ως ζωη ειναι πολυ πιο αναλωσιμη...τοσα γατια γεννιουνται καθε χρονο..ελαχιστα επιβιωνουν..

μολις παω να δεθω με μια γατα και να τη φροντισω,,μου φευγει ψοφαει,,,

η γατα ειναι περισσοτερο αγριο ζωο στο σπιτι,,παρα πραγματικα φιλος οπως ο σκυλος..ο σκυλος λογω αγελης προσπαρμοζεται στην ανθρωπινη κοινωνια αψογα και δρα ως ενα ακομα coοl μελος;),,ενω η γατα παντα σχεδον παραμενει μεσα της θηριο,,με το φοβο και την καχυποψια στα ματια..

απο βλεπω στο νετ η γατα εγινε κατοικιδιο μολις 4000χρονια πριν.. ενω ο σκυλος, αρκετες δεκαδες χιλιαδες χρονια πριν.. και αυτη ειναι η ουσιωδης διαφορα..

για μενα προσωπικα,,το καλυτερο πιο γνησιο κατοικιδιο ειναι ο σκυλος,,αλλα εχει παραπανω απαιτησεις,,

ενω η γατα ειναι ευκολη..αλλα "λιγοτερο κατοικιδια"..διαλεγεις και παιρνεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Γάτα.
Μόνο και μόνο γιατί ένα σκυλί-τέρας δάγκωσε τον αδερφό μου και του έκοψε κομμάτι. :rant:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Μου αρέσουν και τα δύο πολύ! Δεν Βλέπω το λόγο γιατί να πρέπει να διαλέξω ή το ένα , ή το άλλο! ίσως catα βάθος, η προτίμηση γέρνει προς σκύλο μεριά...
Αλλά είναι πολύ διαφορετικά πλάσματα, το καθένα υπέροχο , για διαφορετικούς λόγους!
Και το γεγονός ότι νιώθω γενικά τη γάτα πολύ αδικημένο πλάσμα, μου βγάζει μια τάση να την υπερασπιστώ...
Όσο για τον γάτο Αγγελάκο που τρώει τα μωρά γατάκια, ναι, υπάρχει και αυτό σαν φαινόμενο...
Αλλά...:hmm: ξέρεις πόσοι άντρες (άνθρωποι) έχουν το σύνδρομο του γάτου μονομάχου-ζηλιάρη πατέρα;;;:devil:
Πόόόσους έχω ακούσει να μανουριάζουν με παράπονο μωρού παιδιού ¨από τότε που έκανε τα παιδιά με έχει στην απέξω,:rant: μόνο τα παιδιά της την νοιάζουν :rant:, εμένα πια δεν μου δίνει καμια σημασία :rant: ...κτλ¨
Απλώς ο γάτος έχει ένα αβαντάζ ( ; )... τα ένστικτα...
Kαι η περίπτωση αυτή δεν είναι ο κανόνας, είναι η εξαίρεση -σημειωτέον...
όπως και οι παιδεραστές-¨πατέρες¨ δεν είναι ο κανόνας, αλλά υπάρχουν..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Kαι η περίπτωση αυτή δεν είναι ο κανόνας, είναι η εξαίρεση -σημειωτέον...
και εγω αυτο ηλπιζα,,και καλοδεχομουν το γκριζο γατο που ερχοταν για φαι..που να ξερα..:/:

η γατα ηξερε απο οτι φαινεται οτι υπηρχε κινδυνος,,και εφερε τα γατια αρχικα απο την καμιναδα στην ταρατσα πλαι στην πορτα μας..για προστασια.μας εμπιστεύεται,,αλλα τι να κανουμε και εμεις?

παντως απο την αυλη πισω ακουγονται περιεργα νιαου,,και η γατα κανει περιεργες κινησεις,,
οποτε κατι μου λεει οτι η γατα καταφερε και εσωσε το ενα γατί-μαυρο συγκεκριμενα- που ελειπε απο τα πτωματα..

αντε να δουμε..

ας ερθει ο γατος πουθενα τωρα και θα του μπαλοταρω το κωλο..:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
και εγω αυτο ηλπιζα,,και καλοδεχομουν το γκριζο γατο που ερχοταν για φαι..που να ξερα..:/:

η γατα ηξερε απο οτι φαινεται οτι υπηρχε κινδυνος,,και εφερε τα γατια αρχικα απο την καμιναδα στην ταρατσα πλαι στην πορτα μας..για προστασια.μας εμπιστεύεται,,αλλα τι να κανουμε και εμεις?

παντως απο την αυλη πισω ακουγονται περιεργα νιαου,,και η γατα κανει περιεργες κινησεις,,
οποτε κατι μου λεει οτι η γατα καταφερε και εσωσε το ενα γατί-μαυρο συγκεκριμενα- που ελειπε απο τα πτωματα..

αντε να δουμε..

ας ερθει ο γατος πουθενα τωρα και θα του μπαλοταρω το κωλο..:mad:
:hehe:
ωωωωω Please μην το κάνεις αυτό!!!
Μην κρίνεις τα ζώα βάσει των ενστίκτων τους!
Έχεις δει σκυλιά να ξεσκίζουν γάτα;; Είναι αποτρόπαιο το θέαμα.... το ένα την πιάνει και την τραβάει από τα πόδια, και το άλλο από το κεφάλι... Κυριολεκτικά την σκίζουν στα δύο...:( (εξού και η έκφραση... ;) )
Όμως δεν μπορείς να πεις ¨κακά σκυλιά!¨... είναι η φύση τέτοια , τί να κάνουμε...
Ντοκιμαντέρ βλέπεις... ερμηνεύεις την εκεί βία βάσει ανθρώπινων κανόνων και κριτηριών;;; Φαντάζομαι πώς όχι, όσο και να μην μας αρέσουν οι εικόνες, ξέρουμε ότι μιλάμε για φύση και ένστικτα...
Οπότε...... την επόμενη φορά που θα δεις τον γατουλίνο, δώστου φαγητουλίνο μωλέ! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Έχεις δει σκυλιά να ξεσκίζουν γάτα;; Είναι αποτρόπαιο το θέαμα.... το ένα την πιάνει και την τραβάει από τα πόδια, και το άλλο από το κεφάλι... Κυριολεκτικά την σκίζουν στα δύο...:( (εξού και η έκφραση... ;) )

Αχά. Μπορείς να περιγράψεις τώρα και τα βασανιστήρια της Γκεστάπο; Ο τρόπος που γράφεις είναι ιδιαίτερα λογοτεχνικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top