Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Sorry,αλλά εγώ είμαι πολύ κουλ με τις κατσαρίδες. Αν είναι μέσα στο σπίτι,κλάιν μάιν ούτε τσιρίδες ούτε τίποτα. Παίρνω το σπρέι και την ψεκάζω. Τέρμα. Τα κουνούπια μου τη δίνουν γιατί κάνουν "ΖΖΖΖΖ" και λες τώρα θα με τσιμπήσει όχι τώρα και νιώθω λες και περιμένω στο γιατρό να με τρυπήσει με τη σύριγγα (παναγία μου).:look:
Tι παθαίνετε εσείς οι υπόλοιπες και γκαρίζετε,δεν ξέρω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Βρε παιδια πειτε καμια ιδεα να ξεφορτωθώ τα μυρμήγκια... Έλεος, 3 σπιτια εχω αλλαξει και με κυνηγανε παντου :p

Να μην υπάρχουν ψιχουλάκια από φαγητό και ζάχαρη διάσπαρτα στο σπίτι και να βρεις τη φωλίτσα τους και να βάλεις πετρέλαιο εκεί. :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Sorry,αλλά εγώ είμαι πολύ κουλ με τις κατσαρίδες. Αν είναι μέσα στο σπίτι,κλάιν μάιν ούτε τσιρίδες ούτε τίποτα. Παίρνω το σπρέι και την ψεκάζω. Τέρμα. Τα κουνούπια μου τη δίνουν γιατί κάνουν "ΖΖΖΖΖ" και λες τώρα θα με τσιμπήσει όχι τώρα και νιώθω λες και περιμένω στο γιατρό να με τρυπήσει με τη σύριγγα (παναγία μου).:look:
Tι παθαίνετε εσείς οι υπόλοιπες και γκαρίζετε,δεν ξέρω.:P
Αρ γιου σίριους; Είναι απαίσιες.Τις απεχθάνομαι.Για μένα είναι ακατανόμαστες.

Έβλεπα σειρά πριν κανένα μήνα και είχα κλειστά τα φώτα κ ανοιχτή την μπαλκονόπορτα.Σε κάποια φάση ακούω ένα πετάρισμα και κάτι προσγειώθηκε στο κεφάλι μου.Λέω "Έμιλυ ηρέμησε λάθος θα κάνεις" .Έτρεξα στην μαμά να δει αν έχω κάτι στα μαλλιά μου και λέει "Όχι δεν έχ- ααα χαχαχα κατσαρίδα" .Με το που το ακουω πετάγομαι πάνω και άρχισα να κουνάω το κεφάλι μου και τελικά έπεσε κάτω. Φαντάσου σε τι κατάσταση βρέθηκα. Πως να μην τσιρίξεις παιδί μου;;; Είναι ΑΠΑΙΣΙΕΣ. Νόμιζα ότι μεγαλώνουν κατσαριδάκια στο κεφάλι μου :'(


Τα κουνούπια είναι απλά εκνευριστικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Αρ γιου σίριους; Είναι απαίσιες.Τις απεχθάνομαι.Για μένα είναι ακατανόμαστες.

Έβλεπα σειρά πριν κανένα μήνα και είχα κλειστά τα φώτα κ ανοιχτή την μπαλκονόπορτα.Σε κάποια φάση ακούω ένα πετάρισμα και κάτι προσγειώθηκε στο κεφάλι μου.Λέω "Έμιλυ ηρέμησε λάθος θα κάνεις" .Έτρεξα στην μαμά να δει αν έχω κάτι στα μαλλιά μου και λέει "Όχι δεν έχ- ααα χαχαχα κατσαρίδα" .Με το που το ακουω πετάγομαι πάνω και άρχισα να κουνάω το κεφάλι μου και τελικά έπεσε κάτω. Φαντάσου σε τι κατάσταση βρέθηκα. Πως να μην τσιρίξεις παιδί μου;;; Είναι ΑΠΑΙΣΙΕΣ. Νόμιζα ότι μεγαλώνουν κατσαριδάκια στο κεφάλι μου :'(


Τα κουνούπια είναι απλά εκνευριστικά :P

εμενα αν μ ερχοταν στο ΚΕΦΑΛΙ 8α εμενα στο τοπο καλε:eek::eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τα κουνούπια είναι απλά εκνευριστικά :P
Τα κουνούπια είναι ό,τι πιο ηλίθιο πλάσμα υπάρχει.:P
Άσε που δεν είναι κατσαρίδα,να πάρεις το εντομοκτόνο να το ψεκάσεις. Να ψεκάσεις πού; Πάνω στο δέρμα σου;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τα κουνούπια είναι ό,τι πιο ηλίθιο πλάσμα υπάρχει.:P
Άσε που δεν είναι κατσαρίδα,να πάρεις το εντομοκτόνο να το ψεκάσεις. Να ψεκάσεις πού; Πάνω στο δέρμα σου;:P
Το κακό είναι ότι και να βάλεις αντικουνουπικό ή ταμπλέτα μέσα στο σπίτι ή φιδάκι (γενικά ότι μέσω εξόντωσης υπάρχει) πάλι θα βρεθεί ένα γαμημένο που λεν λέει να ψοφήσει και θα σε τσιμπίσει. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αρ γιου σίριους; Είναι απαίσιες.Τις απεχθάνομαι.Για μένα είναι ακατανόμαστες.

Έβλεπα σειρά πριν κανένα μήνα και είχα κλειστά τα φώτα κ ανοιχτή την μπαλκονόπορτα.Σε κάποια φάση ακούω ένα πετάρισμα και κάτι προσγειώθηκε στο κεφάλι μου.Λέω "Έμιλυ ηρέμησε λάθος θα κάνεις" .Έτρεξα στην μαμά να δει αν έχω κάτι στα μαλλιά μου και λέει "Όχι δεν έχ- ααα χαχαχα κατσαρίδα" .Με το που το ακουω πετάγομαι πάνω και άρχισα να κουνάω το κεφάλι μου και τελικά έπεσε κάτω. Φαντάσου σε τι κατάσταση βρέθηκα. Πως να μην τσιρίξεις παιδί μου;;; Είναι ΑΠΑΙΣΙΕΣ. Νόμιζα ότι μεγαλώνουν κατσαριδάκια στο κεφάλι μου :'(


Τα κουνούπια είναι απλά εκνευριστικά :P

Πανικός. :'(:'(

Η τελευταία φορά που είδα κατσαρίδα ήταν φέτος που κάναμε απολύμανση και εμφανίστηκαν όλες στην είσοδο να ψοφήσουν και πήγα να μπω μέσα και βλέπω μια ετοιμοθάνατη να περπατάει. Φρίκη. Έτρεξα στο ασανσερ λες και με κυνηγούσαν. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άντε καλή όρεξη κορίτσια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Άντζελα Δημητρίου:
«Αν δεν πας στο κομμωτήριο θα φυτρώσουν κατσαρίδες στα μαλλιά»
(ΠΗΓΗ: https://www.gossip-tv.gr/showbiz/sto...mmoterio-tha-phutrosoun-katsarides-sta-mallia )



Και για όποιους ενδιαφέρονται για το τι γίνεται με τα εκτροφεία στην Κίνα: https://www.lifo.gr/team/mhulot/42709 (το ανοίγετε με δική σας ευθύνη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
επρεπε να ζουσατε 100-200 εκ χρονια πριν ,τοτε που τα εντομα ειχαν μεγεθος μικρου αυτοκινητου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Τότε, μάλλον θα είχα αυτοκτονήσει εδώ και καιρό....
Δεν τα μπορώ... κανένα από αυτά...τα μισώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δεν είναι ότι με τρομάζουν ή με κάνουν να τσιρίζω μέχρι να χάσω τη φωνή μου. Απλά τα σιχαίνομαι, ειδικά τις κατσαρίδες. Αλλά δεν αντιδράω υπερβολικά όταν τις βλέπω. Κάνω ένα "μπλιαχ" , πιάνω το κατσαριδοκτόνο και του δίνω και καταλαβαίνει !! :hehe::hehe: . Αν είμαι στις καλές μου , κάνω τον κόπο να πάρω λίγο χαρτί για να το μαζέψω και το πετάω από το μπλακόνι. Αυτά που μισώ όσο τίποτα είναι τα κουνούπια, που έρχονται στο αυτί σου ακριβώς τη στιγμή που πάει να σε πάρει ο ύπνος :mad:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina1kan

Νεοφερμένος

Η katerina1kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Βρε παιδια πειτε καμια ιδεα να ξεφορτωθώ τα μυρμήγκια... Έλεος, 3 σπιτια εχω αλλαξει και με κυνηγανε παντου :p
Για τα μυργμήγκια θα βάλεις ξυδι βαμβάκι και θα τοποθετήσεις τα βαμβάκια στα μέρη που εμφανίζονται! Έτσι κάνει η μάνα μου τουλάχιστον και πιάνει!

Όσο για τις κατσαρίδες που αναφέρετε εμείς ευτυχώς δεν έχουμε! Κάνουμε και απολύμανση μέσα στο σπίτι κάθε χρόνο! Εγώ είμαι απο τα άτομα που όχι μόνο ουρλιάζω, με πιανει κλάμα αμα δω καμια! Οι κατσαρίδες μας καταδιώκουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Με τα ποντίκια δεν έχω πρόβλημα. Είχαμε στο υπόγειο και μαζευόντουσαν στη γωνία όλα μαζί και έβγαζαν κάτι ήχους σαν γατάκια! Οι κατσαρίδες δε μου αρεσουν αλλά δεν τις φοβάμαι. Είδα μία σε μια καφετέρεια όταν πήγα στο μπάνιο, αλλά ευτυχώς ποτέ δεν είχαμε στο σπίτι.Οι μύγες και τα κουνούπια είναι εκνευριστικά, αλλά συνήθως τσιμπάνε τους άλλους.Με τα σκουλήκια κανένα πρόβλημα (είχα ένα για κατοικίδιο, όταν ήμουν 4ων). Με τα φίδια τρέχω να βρω τη γάτα και με τις σφήκες- μέλισσες απλά για να μη με τσιμπήσουν.

Έχω όμως σοβαρό πρόβλημα με τις κηρήθρες και ειδικά με τις σφηκοφωλιές, έστω και αν είναι άδειες. Δεν ξέρω πως προέκυψε, αλλά τις απεχθάνομαι και τις σιχαίνομαι :worry:, όταν βλέπω μία τρέχω μακριά.

Το πιο περίεργο που μου έχει συμβεί με έντομα ήταν όταν μου μπήκε ένα ζουζούνι στο αυτί ενώ κοιμόμουν. Περπατούσε μέσα και με γαργαλούσε, όμως δεν μπορούσα να κάνω τίποτα γιατί θα το σκότωνα και δε θα έβγαινε ποτέ.Ευτυχώς μετά από περίπου μια ώρα αποφάσισε να βγει.
Επίσης άλλη μια μέρα ξύπνησα γιατί περπατούσε στη μύτη μου μια βρομούσα και νόμιζα ότι ήταν σαρανταποδαρούσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το έντομο δεν είναι χαζό...λογικό είναι να θέλει να ξαναβγει σε χώρο που έχει φως και οξυγόνο. Κάνει τη μαλακία του, μπαίνει σε ρουθούνια, αυτιά, και αλλού... αλλά ξαναβγαίνει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Παιδια για τα κουνουπια τι κανετε, πως τα αντιμετωπιζετε? Παρολο που επιασε το κρυο βλεπω 3-4 οχι οσο το καλοκαιρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Πριν απο λίγο που χαζευα παίζοντας στην ταμπλέτα μου άκουσα ήχο απο κουνούπι. Αμέσως ψεκαστηκα με σπρέι. Το πρόβλημα είναι οτι δεν βρισκω το καπάκι. Υπάρχει κίνδυνος να εξατμιστεί το υγρό γρήγορα ή να ξεθυμανει ή δεν υπάρχει πρόβλημα;
Η ερώτηση μπορεί να είναι χαζή αλλά τι να κάνουμε... Το κοστος σκέφτομαι... Βαριεμαι και να ψάχνω...
καταραμένα κουνούπια... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Δεν έχω απάντηση στην προηγούμενη ερώτηση, έχω ιστοριούλα.

Όταν ήμουν φοιτήτρια και έμενα στις εστίες, εκανα μπανάκι ωραία και καλή, τελειώνω μπανάκι, παίρνω πετσέτα για τα μαλλιά, τη βάζω, βλέπω κάποιες τριχούλες από τη φράντζα μου να εξέχουν από την πετσέτα. Μα τι περίεργες τρίχες! Δεν ήξερα ότι είχα τόσο χοντρές και καστανοκόκκινες τρίχες στα μαλλιά μου... σκεφτόμουνα χαρούμενη. Μετά μού ήρθε. Γαμώτο είναι αράχνη, ξέρετε από αυτές που έχουν μακριά πόδια και μικροσκοπικό σώμα. Είχα στο δωμάτιο κάποιες που δεν τις πείραζα. Κάνω ένα έτσι να με δω στον καθρέφτη και εκεί αντίκρισα την πραγματικότητα. Μια κατσαρίδα κόκκινη ΝΑ! πάνω στην πετσέτα μου (αμερικάνικη για όσες ξέρουν). Μπορώ να πω ότι ανακατεύτηκα λίγο γιατί ένιωσα φουλ ευάλωτη που ήταν πάνω μου και ήμουν γυμνή. :wacko: Την πετάω κάτω, τρέχει λίγο, την σκοτώνω. Μετά από 2 μέρες, και αφού είχα σκοτώσει άλλες 3-4, έκανα απεντόμωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
#cockroach_lives_matter
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θυμήθηκα αραχνίστικο περιστατικό που έζησα πριν κάμποσους μήνες. Είμαι ΑΒ, έχω κάμει τα ψώνια μου και τα 'χω ξεφορτώσει στο ταμείο. Περιμένοντας να χτυπηθούν τα προϊόντα των μπροστινών, άρχισα να χαζεύω τριγύρω, ώσπου η ματιά μου γυρίζει κι εστιάζεται στον μπροστινό. Και συγκεκριμένα στο μικρό τέρας, που αλώνιζε στη πλάτη τού μπροστινού. Δεν ήταν καμιά μικροσκοπική αράχνη, ήταν νταρντάνα η (τώρα πια) μακαρίτισσα. Η οποία είχε κι έξτρα ικανότητες. Όχι μόνο μπορούσε να περπατάει, αλλά έκανε και μικρά άλματα. Έτσι, γύριζε την πλάτη του, πηδούσε στους ώμους του, ώσπου, μ' ένα σάλτο μορτάλε, σκαρφάλωσε κι εξερευνούσε το κεφάλι του. Εν τω μεταξύ, ο τύπος απαθέστατος. Ούτε που την είχε πάρει χαμπάρι. Εγώ, βλέποντας αυτό το υπερθέαμα, κι αφού οι παλμοί μου βαρούσαν χιλιάρι, άρχισα να απομακρύνομαι διακριτικά προς τα πίσω, για να μη προσγειωθεί πάνω μου το ενθουσιασμένο πλάσμα (και γίνω εγώ το υπερθέαμα μετά, στους άλλους!!!). Με τα πολλά, αφού γύρισε και γύρισε πάνω του, κάνει ένα σάλτο και βρίσκεται πάνω στο ταμείο. Ο τύπος, στο μεταξύ, έχει πληρωσει και φεύγει. Η ταμίας δεν είχε πάρει χαμπάρι, αλλά μόλις η ματιά της χαμηλώνει και την βλέπει παθαίνει ένα σοκ. Επειδή ήταν και στη δουλειά της προσπαθούσε να κρατήσει τα προσχήματα και να την εξοντώσει, παίρνοντας μια σακούλα, και με σπασμωδικές - ατσούμπαλες κινήσεις (απ' τον φόβο της) την βγάζει εκτός μάχης. Μιλάμε ο τρόμος ζωγραφισμένος στο πρόσωπό της, είχε κατακοκκινίσει κι έβγαζε σιγανές τσιρίδες. Στα καπάκια σκάμε σε κάτι γέλια, δίχως προηγούμενο. Δεν υπήρχε, πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top