Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,984 μηνύματα.
Απλό, για να μην διαιωνίζουμε την κατάσταση!

Οπότε δέχεσαι οτι είναι παιδιά κατώτερου Θεού.:confused:

Και επαναλαμβάνω, δεν τους θεωρώ ΕΓΩ ούτε το υποστηρίζω, όπως σου αρέσει να μιλάς εξ ονόματος μου, ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΩ!
Να αρχίσω πάλι την ζωγραφική στα γεράματα; Λυπήσουμε Χιμέλα..... :(

Οι δηλώσεις αυτές, έστω και σκόρπιες (το δέχομαι) υπονοούν (και εννοούν κατά περιπτώσεις) του λόγου το αληθές. Αν εσύ λες οτι δεν είναι έτσι, το δέχομαι.:)

Πάντως, να σε ευχαριστήσω για τις παραθέσεις, αν και η κάθε μια σχετιζόταν με κάποιες συγκεκριμένες δηλώσεις και δεν μπορείς να τις χρησιμοποιείς όποτε και όπως γουστάρεις, καλό είναι να τις έχω μαζεμένες.... Thanx! :clapup:

:worry:

Αυτός που θέλει να δει ακριβώς σε τι αναφερόταν μπορεί να πατήσει πάνω στα λινκ και να δει αυτοτελώς τα ποστ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Όχι η επιστημονική κοινότητα έχει αποδείξει πλειστάκις ότι δεν είναι επιλογή, μου φαίνεται ότι εδώ μέσα μερικά άτομα γράφουν αυτά που θέλουν χωρίς καν να κάνουν το κόπο να ψάξουν αν υπάρχουν επιστημονικά στοιχεία, ας μην έχουμε τόσο μεγάλη ιδέα για τις εαυτές και τους εαυτούς μας παιδιά, αν δεν ξέρετε πως να ψάξετε για αυτά τα στοιχεία δε ρωτήστε, μπορώ κάλλιστα να σας τα επισημάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όχι η επιστημονική κοινότητα έχει αποδείξει πλειστάκις ότι δεν είναι επιλογή, μου φαίνεται ότι εδώ μέσα μερικά άτομα γράφουν αυτά που θέλουν χωρίς καν να κάνουν το κόπο να ψάξουν αν υπάρχουν επιστημονικά στοιχεία, ας μην έχουμε τόσο μεγάλη ιδέα για τις εαυτές και τους εαυτούς μας παιδιά, αν δεν ξέρετε πως να ψάξετε για αυτά τα στοιχεία δε ρωτήστε, μπορώ κάλλιστα να σας τα επισημάνω...
Επειδή σε αυτό όπως και σε άλλα θέματα ("Η αρχή της ζωής και η έκτρωση", "ομοιοπαθητική" κ.α.), έχουν παρατεθεί διάφορες επιστημονικές μελέτες που πολλές φορές ακυρώνουν η μια την άλλη, προσωπικά δεν έχω καταλάβει εάν ισχύει το ένα ή το άλλο και πολύ περισσότερο εάν υπάρχει μια και μόνο γνώμη στην επιστημονική κοινότητα για το θέμα.
Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου προς πάσα κατεύθυνση.
Εάν έχεις στοιχεία, μπορείς να τα παραθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Προσωπικά με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο.
ΝΑΙ ! ΙΣΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΪΚΟΥΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΝ 11ονα, 13ονα και 15ονα, όταν ψαρευουν σε κάποιο χώρο και δίχως να ζητούν ταυτότητα !Έχετε καμία αμφιβολία περι απολύτου εφαρμογής του νόμου ;
Μη τα πετάς έτσι απότομα, και θα φτύσω τον καφέ στο πληκτρολόγιο!!!!!
Πάντως Mαξίμ, σε κάποιες άλλες που η εμμονή με τα "...ονα" κοντεύει πλέον να γίνει ψύχωση, δεν χρειάζεται να ζητήσεις απολύτως τίποτα! Σου τα προσφέρουν, σχεδόν.... επιτακτικά! Ποιός ενδιαφέρεται όμως.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Το ότι κανένας ομοφυλόφιλος δεν έχει ποτέ δηλώσει ότι ήταν επιλογή του σου αρκεί; Μήπως ότι ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος από τους εκατοντάδες που γνωρίζω επίσης δεν το επιλέξαμε; :P https://en.wikipedia.org/wiki/Biology_and_sexual_orientation ορίστε για αρχή, πάντως μου φαίνεται παράλογο ότι πρπ να αποδείξουμε ότι δεν είναι επιλογή μας, καθώς δεν αλλάζει κάτι... εξάλλου αν είναι επιλογή μας γιατί δεν γίνεσαι και εσύ λεσβία; :P (πως μπορείς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
πάντως μου φαίνεται παράλογο ότι πρπ να αποδείξουμε ότι δεν είναι επιλογή μας
Για μένα προσωπικά δεν αλλάζει απολύτως τίποτα, αφού πάλι θα υποστήριζα ότι πρέπει να έχετε τις κοινωνικές παροχές που υποστήριξα και παραπάνω. Δεν παρακολουθώ όμως μόνον εγώ το θέμα... :P

Όσο γι' αυτό που με ρώτησες, όχι δεν μου φτάνει γιατί γνωρίζω πολύ καλά από τον εαυτό μου, πως υπάρχουν πράγματα που τα θεωρώ επιλογές μου, αλλά δεν είναι τίποτα περισσότερο από κοινωνικές επιταγές... Το τι επιλέγουμε και τι όχι είναι τεράστια συζήτηση που ανήκει σίγουρα σε άλλο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ιστορίες επιστημονικής φαντασίας ...

Η δική σου ιστορία ή και ενός άλλου, ίσως βοηθούσε και πολύ μάλιστα λόγω αμεσότητας .
Διάβασες τίποτα από αυτά που λέει μέσα το άρθρο στην wikipedia? Δεν είμαι εγώ και ένας άλλος, είμαι εγώ και ένα εκατομμύριο περίπου συμπολίτες σου (στην Ελλάδα μόνο)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα παιδια δεν μειονεκτουν χωρις ενα πατρικο ή μητρικο προτυπο?

οι επιστημονες τα εχουνε πει οχι εγω..

αυτα δεν αναφερονται στις ερευνες παραπανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
τα παιδια δεν μειονεκτουν χωρις ενα πατρικο ή μητρικο προτυπο?

οι επιστημονες τα εχουνε πει οχι εγω..

αυτα δεν αναφερονται στις ερευνες παραπανω?

τις δίαβασες καλέ τις έρευνες; το αντίθετο υποστηρίζουν, ότι δλδ οι οικογένειες με δύο μητέρες ή δύο πατέρες δεν έχουν κανένα πρόβλημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δυστυχώς,δεν περίμενα κάτι καλύτερο από τις 40+(ηλικιακά) απόψεις σας...το μέλλον δε βρίσκεται στα δικά σας χέρια,αλλά στα δικά μας και μετά χαράς βλεπω ότι αλλάζει προς το καλύτερο σιγά-σιγά...

Υ.Γ. Εάν απευθύνομαι προσωπικά σε κάποιον,κάντε με ban...Εξάλλου,ο ακτιβισμός βρίσκεται στον δρόμο κι όχι μέσα σε ένα forum...

Σιγά τα αίματα ρε φίλε...:P:D

Είναι το λιγότερο ειρωνικό, να διαμαρτύρεσαι για τις ρατσιστικές ή φοβικές θέσεις των άλλων και την ίδια στιγμή να πιπιλάς τον ηλικιακό ρατσισμό με τόση ευκολία, πετώντας ένα δήθεν αδιάφορο "εάν δεν σας αρέσει κάντε με μπαν". Δεν χρειάζεται να σε κάνουμε τίποτε, τον εαυτό σου, τις θέσεις σου και το κίνημά σου προσβάλλεις έτσι...

ΥΓ. Επίσης αν σκεφτούμε ότι το 10% των ατόμων που γενιούνται είναι LGBT τότε αντιλαμβάνεται κανείς ότι μια μέση οικογένεια με ομόφυλους γονείς δεν θα τα οδηγήσει να κρύβονται, σε αντίθεση με μια μέση ετερόφυλη, άρα μάλλον μια μέση ομόφυλη οικογένεια είναι καταλληλότερη από την μέση ετερόφυλη...

Καλά ηρέμησε λίγο. Σε συνεπήρε ο οίστρος της επιχειρηματολογίας και κοντεύεις, όσους έχουμε την ατυχία να μην είμαστε ομοφυλόφιλοι, να μας βγάλεις ακατάλληλους για γονείς. Μετά φταίει ο Δαίμων που γελάει...:clapup:

Δώσε και μια σημείωση για το τι ακριβώς σημαίνουν τ' αρχικά LGBT (Lesbian Gay, then what?), γιατί σ' εμάς τους παλιόγερους φαντάζουν ως νέος τύπος ψηφιακής τηλεόρασης...:P

Το ότι κανένας ομοφυλόφιλος δεν έχει ποτέ δηλώσει ότι ήταν επιλογή του σου αρκεί; Μήπως ότι ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος από τους εκατοντάδες που γνωρίζω επίσης δεν το επιλέξαμε; :P https://en.wikipedia.org/wiki/Biology_and_sexual_orientation ορίστε για αρχή, πάντως μου φαίνεται παράλογο ότι πρπ να αποδείξουμε ότι δεν είναι επιλογή μας, καθώς δεν αλλάζει κάτι... εξάλλου αν είναι επιλογή μας γιατί δεν γίνεσαι και εσύ λεσβία; :P (πως μπορείς;)

Η υπόθεση που γίνεται εδώ, είναι πως η επιλογή της σεξουαλικής ταυτότητας γίνεται σε πολύ μικρή ηλικία, 4-6 ετών, πράγμα που κάνει κάθε ομοφυλόφιλο, ή ετεροφυλόφιλο να πιστεύει πως γεννήθηκε μ' αυτήν, αφού δεν θυμάται τις συνθήκες και τους παράγοντες που τον οδήγησαν στην επιλογή αυτήν. Έτσι, το επιχείρημά σου ΔΕΝ αρκεί ως αποδεικτικό στοιχείο. Αντίθετα, υπάρχουν περιπτώσεις, όπως αυτή του θεσμού των Φααφανίνε στην Ινδονησία (αν δεν κάνω λάθος), όπου είναι φανερό ότι η ομοφυλοφιλία και η αίσθηση ότι είσαι θηλυκό αντί αρσενικού, είναι κάτι που μπορεί να καθοριστεί κοινωνικά, σε πολύ μικρό και πάλι ηλικία, με τρόπο μάλιστα που οι "παθόντες" δεν αναγνωρίζουν και πάλι ότι ωθήθηκαν προς αυτήν τη σεξουαλικότητα, αλλά έχουν την ψευδαίσθηση ότι γεννήθηκαν έτσι. Τέλος, στις έρευνες που έχω διαβάσει, σχετικά με τα γονίδια που υποτίθεται πως συνδέονται με ομοφυλοφιλική συμπεριφορά, το ΙΣΩΣ επαναλαμβανόταν τόσο συχνά που δεν μπορούμε να συνάγουμε ότι τα αποτελέσματα είναι τελεσίδικα. Συνεπώς, μη βιάζεσαι επάνω στον ενθουσιασμό σου να καπελώσεις την επιστημονική έρευνα.

τα παιδια δεν μειονεκτουν χωρις ενα πατρικο ή μητρικο προτυπο?

οι επιστημονες τα εχουνε πει οχι εγω..

αυτα δεν αναφερονται στις ερευνες παραπανω?

Με αυτήν τη λογική, θα απαιτούσες και την απαγόρευση των μονογονεϊκών οικογενειών, όμως οι εξελίξεις σ' έχουν προσπεράσει.

Επίσης, για πολλοστή φορά θα σου επισημάνω ότι το argumentum ad populum, το οποίο χρησιμοποιείς κατά κόρον και περιμένεις να πείσεις τους συνομιλητές με βάση αυτό, αποτελεί σημαντικό ΛΟΓΙΚΟ ΣΦΑΛΜΑ και αυτό θα πρέπει επιτέλους να γίνει κατανοητό απ' όλους μας. Όπως πολύ ωραία σχολίασε αυτού του τύπου τα επιχειρήματα κάποιος αναρχικός επάνω σ' έναν τοίχο: "Δισεκατομμύρια μύγες δεν μπορεί να κάνουν λάθος. Δοκιμάστε κι εσείς σκ@τ@":hehe:


Τέλος, θα ήθελα να επισημάνω στα ασυγκράτητα αρσενικά του στεκιού, ότι η αγωνιώδης προσπάθεια κάποιου να αποδείξει την ανδροπρέπειά του, τελικά οδηγεί στα αντίθετα συμπεράσματα, συνεπώς ας κρατήσουν τον ανδρισμό τους για να τον χρησιμοποιήσουν σε περιπτώσεις όπου πραγματικά τους είναι απαραίτητος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Σιγά τα αίματα ρε φίλε...:P:D

Είναι το λιγότερο ειρωνικό, να διαμαρτύρεσαι για τις ρατσιστικές ή φοβικές θέσεις των άλλων και την ίδια στιγμή να πιπιλάς τον ηλικιακό ρατσισμό με τόση ευκολία, πετώντας ένα δήθεν αδιάφορο "εάν δεν σας αρέσει κάντε με μπαν". Δεν χρειάζεται να σε κάνουμε τίποτε, τον εαυτό σου, τις θέσεις σου και το κίνημά σου προσβάλλεις έτσι...



Καλά ηρέμησε λίγο. Σε συνεπήρε ο οίστρος της επιχειρηματολογίας και κοντεύεις, όσους έχουμε την ατυχία να μην είμαστε ομοφυλόφιλοι, να μας βγάλεις ακατάλληλους για γονείς. Μετά φταίει ο Δαίμων που γελάει...:clapup:

Δώσε και μια σημείωση για το τι ακριβώς σημαίνουν τ' αρχικά LGBT (Lesbian Gay, then what?), γιατί σ' εμάς τους παλιόγερους φαντάζουν ως νέος τύπος ψηφιακής τηλεόρασης...:P



Η υπόθεση που γίνεται εδώ, είναι πως η επιλογή της σεξουαλικής ταυτότητας γίνεται σε πολύ μικρή ηλικία, 4-6 ετών, πράγμα που κάνει κάθε ομοφυλόφιλο, ή ετεροφυλόφιλο να πιστεύει πως γεννήθηκε μ' αυτήν, αφού δεν θυμάται τις συνθήκες και τους παράγοντες που τον οδήγησαν στην επιλογή αυτήν. Έτσι, το επιχείρημά σου ΔΕΝ αρκεί ως αποδεικτικό στοιχείο. Αντίθετα, υπάρχουν περιπτώσεις, όπως αυτή του θεσμού των Φααφανίνε στην Ινδονησία (αν δεν κάνω λάθος), όπου είναι φανερό ότι η ομοφυλοφιλία και η αίσθηση ότι είσαι θηλυκό αντί αρσενικού, είναι κάτι που μπορεί να καθοριστεί κοινωνικά, σε πολύ μικρό και πάλι ηλικία, με τρόπο μάλιστα που οι "παθόντες" δεν αναγνωρίζουν και πάλι ότι ωθήθηκαν προς αυτήν τη σεξουαλικότητα, αλλά έχουν την ψευδαίσθηση ότι γεννήθηκαν έτσι. Τέλος, στις έρευνες που έχω διαβάσει, σχετικά με τα γονίδια που υποτίθεται πως συνδέονται με ομοφυλοφιλική συμπεριφορά, το ΙΣΩΣ επαναλαμβανόταν τόσο συχνά που δεν μπορούμε να συνάγουμε ότι τα αποτελέσματα είναι τελεσίδικα. Συνεπώς, μη βιάζεσαι επάνω στον ενθουσιασμό σου να καπελώσεις την επιστημονική έρευνα.



Με αυτήν τη λογική, θα απαιτούσες και την απαγόρευση των μονογονεϊκών οικογενειών, όμως οι εξελίξεις σ' έχουν προσπεράσει.

Επίσης, για πολλοστή φορά θα σου επισημάνω ότι το argumentum ad populum, το οποίο χρησιμοποιείς κατά κόρον και περιμένεις να πείσεις τους συνομιλητές με βάση αυτό, αποτελεί σημαντικό ΛΟΓΙΚΟ ΣΦΑΛΜΑ και αυτό θα πρέπει επιτέλους να γίνει κατανοητό απ' όλους μας. Όπως πολύ ωραία σχολίασε αυτού του τύπου τα επιχειρήματα κάποιος αναρχικός επάνω σ' έναν τοίχο: "Δισεκατομμύρια μύγες δεν μπορεί να κάνουν λάθος. Δοκιμάστε κι εσείς σκ@τ@":hehe:


Τέλος, θα ήθελα να επισημάνω στα ασυγκράτητα αρσενικά του στεκιού, ότι η αγωνιώδης προσπάθεια κάποιου να αποδείξει την ανδροπρέπειά του, τελικά οδηγεί στα αντίθετα συμπεράσματα, συνεπώς ας κρατήσουν τον ανδρισμό τους για να τον χρησιμοποιήσουν σε περιπτώσεις όπου πραγματικά τους είναι απαραίτητος...
Χμ... εσύ όταν ήσουν 5 χρονών έκανες συνειδητά πολλές επιλογές ε; Το γεγονός ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός ίσως εκδηλώνεται στην ηληκία των 8 δεν σημαίνει ότι το 5χρονο έκανε κάποια επιλογή... επίσης μπερδεύεις το σεξουαλικό προσανατολισμό με την έκφραση φύλου, ενώ επίτηδες αδιαφορείς για το ότι έγραψα "μέση οικογένεια" στην προσπάθεια σου να την πεις σε όλους. Το "Καλά ηρέμησε λίγο." δεν νομίζω να είναι αντεπιχείρημα και να θα προτιμούσα να είχα γεννηθεί με ομόφυλους γονείς παρά να ζούσα το δράμα που έζησα με την οικογένεια, η οποία είναι αρκετά δεμένη μάλιστα σε σχέση με μια μέση οικογένεια.... Το παράδειγμα δε με τις φαφαφίνε είναι απλά άκυρο καθώς πρόκειται για διαφυλικά άτομα και όχι ομοφυλόφιλα, ενώ υπάρχουν άπειρους γκέι οι οποίοι μεγαλωμένοι μέσα σε ένα αυστηρό ετεροσεξιστικό περιβάλλον πίστεψαν ότι είναι στρέητ και παντρεύτηκαν (ας μην σχολιάσω την σεξουαλική ζωή με την γυναίκα τους), καθώς και άπειρους λαούς που έχουν σαν παράδοση η άντρες να σοδομίζουν τα αγοράκια, τα αγοράκια δεν χρειάζεται να είναι γκέι για να κάνουν πρωκτικό σεξ...

ΥΓ. Διακρίνω ένα πολύ κριτικό ύφος στο ποστ σου , έλλειψη ευγένειας και μια υπερβολική προσπάθεια να την πεις σε όλους... όσο για το γεγονός ότι οι μεγαλύτεροι σε ηλικία τείνουν να είναι συντηρητικοί δεν είναι ρατσισμός, είναι απλά δικαιολογημένη κατάσταση, και όχι δεν προσβάλει κανένα κίνημα,και μάλλον με το να γενικεύεις για όλο το κίνημα κάνεις αυτό που νομίζεις ότι κάνει και ο psy1951,όσο για το lgbt google it

ΥΓ2. Πιστεύω ότι οι ρατσιστές είναι άτομα επικίνδυνα για την κοινωνία και την δημοκρατίας μας, και είμαι υπέρ της ποινικοποίησης των κηρυγμάτων μίσους ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Χμ... εσύ όταν ήσουν 5 χρονών έκανες συνειδητά πολλές επιλογές ε; Το γεγονός ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός ίσως εκδηλώνεται στην ηληκία των 8 δεν σημαίνει ότι το 5χρονο έκανε κάποια επιλογή... επίσης μπερδεύεις το σεξουαλικό προσανατολισμό με την έκφραση φύλου, ενώ επίτηδες αδιαφορείς για το ότι έγραψα "μέση οικογένεια" στην προσπάθεια σου να την πεις σε όλους. Το "Καλά ηρέμησε λίγο." δεν νομίζω να είναι αντεπιχείρημα και να θα προτιμούσα να είχα γεννηθεί με ομόφυλους γονείς παρά να ζούσα το δράμα που έζησα με την οικογένεια, η οποία είναι αρκετά δεμένη μάλιστα σε σχέση με μια μέση οικογένεια....

Όταν μιλάμε από επιστημονικής απόψεως, το γνωστό δίλημμα nature or nurture εμφυλοχωρεί διαρκώς. Από βιολογικής απόψεως, στους κλάδους της ηθολογίας και της ανθρωπολογίας, μιλάμε για επιλογή φύλου και σεξουαλικής ταυτότητας, υιοθέτησης δηλαδή συγκεκριμένων προτύπων κοινωνικής συμπεριφοράς του φύλου, διαδικασίες δυναμικές και συνεχώς εξελισσόμενες, σε αλληλεπίδραση του γονότυπου με το περιβάλλον. Δεν πρόκειται πράγματι για "συνειδητή" επιλογή, με την έννοια που προσδίδει κι ευθύνη, όπως θέλουν να το παρουσιάζουν οι ομοφοβικοί.

Η αναφορά σε "μέση οικογένεια" δεν έχει κάτι να προσφέρει στην συζήτηση, αφού τέτοια οικογένεια δεν υπάρχει -είναι κι αυτή γέννημα αρρωστημένων γενικεύσεων, των ίδιων γενικεύσεων που εκτρέφουν τον μύθο της ομοφυλοφιλίας στις φαλλοκρατικές κοινωνίες- κατά συνέπεια ορθώς παραλείπεται. Αυτό που εσύ νοείς ως "μέση οικογένεια", είναι προϊόν των προσωπικών σου εμπειριών, οι οποίες απ' όσο φαίνεται δεν είναι και πολλές, και μπορεί να διαφέρει παρασάγκας από ό,τι εγώ ή κάποιος άλλος εννοούμε ως τέτοια.

"Το καλά ηρέμησε λίγο", δεν είναι πράγματι επιχείρημα, είναι όμως αυτό που λέμε στους φίλους μας, με κάθε καλή διάθεση και γέλια, όταν λένε υπερβολές και παρασέρνονται από τη ρητορική τους, φράση που συνήθως συνοδεύεται από φιλικές σφαλιάρες και σκουντήγματα. Στη δική μου την παρέα τούτο θα ήταν αφορμή για ευθυμία. Στη δική σου βλέπω ότι δεν είναι, γι' αυτό ζητώ ταπεινά συγνώμη για το θάρρος. You choose...

Τέλος, είναι άλλο να λες "Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μεγάλωνα με ομοφυλόφιλους γονείς, γιατί με τους ετεροφυλόφιλους χαΐρι δεν είδα, ζω ένα δράμα, κτλ", κι άλλο η ανυπόφορη γενίκευση που χρησιμοποίησες. Ξέρεις, στα χρόνια μου έχω δει περιπτώσεις που δεν ταιριάζουν με τη δική σου. Συμπάσχουμε όλοι για το δράμα σου, αλλά μη μας βάζεις σε παρακαλώ στο ίδιο τσουβάλι. Υπάρχουν κι αποχρώσεις μεταξύ του άσπρου και μαύρου της γκρίζας πραγματικότητας που βιώνεις...:/:

Το παράδειγμα δε με τις φαφαφίνε είναι απλά άκυρο καθώς πρόκειται για διαφυλικά άτομα και όχι ομοφυλόφιλα, ενώ υπάρχουν άπειρους γκέι οι οποίοι μεγαλωμένοι μέσα σε ένα αυστηρό ετεροσεξιστικό περιβάλλον πίστεψαν ότι είναι στρέητ και παντρεύτηκαν (ας μην σχολιάσω την σεξουαλική ζωή με την γυναίκα τους), καθώς και άπειρους λαούς που έχουν σαν παράδοση η άντρες να σοδομίζουν τα αγοράκια, τα αγοράκια δεν χρειάζεται να είναι γκέι για να κάνουν πρωκτικό σεξ...

Εγώ γνωρίζω, όπως είδα σ' ένα ντοκιμαντέρ του National Geografic, ότι σε κάθε οικογένεια, που έχει πολλά αγόρια, ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ οι γονείς ένα απ' αυτά για να το κάνουν κορίτσι. Το μεγαλώνουν ως κορίτσι, του δίνουν όλα τα κοινωνικά στερεότυπα και έτσι εκείνο, όταν μεγαλώνοντας πια ανακαλύψει το σεξ, πιστεύει ότι έτσι γεννήθηκε: Θηλυκό!! Μάλιστα δεν πάνε παρά μόνο με ετεροφυλόφιλους άνδρες, όσο δόκιμος μπορεί να είναι σ' αυτήν την περίπτωση ο όρος. Εάν αυτό για σένα δεν είναι απόδειξη ότι η σεξουαλική συμπεριφορά και η επιλογή φύλου είναι πράγματα που καθορίζονται από το περιβάλλον, ασχέτως γονιδιακής προδιάθεσης και συνεπώς στο ανθρώπινο περιβάλλον διδάσκονται, όπως και όλες οι υπόλοιπες συμπεριφορές, τότε σε αφήνω να καλύπτεσαι πίσω από σχολαστικισμούς περί διαφυλικών κι όχι ομοφυλόφιλων ατόμων. Περίεργο πάντως, εσύ είσαι που έθεσες τον όρο LGBT στη συζήτηση, δείχνοντας ότι μάλλον τα θεωρείς ως μια οικογένεια τέλος πάντων.

Α και πού 'σαι, το google δεν χρειαζόμουν την υπόδειξή σου για να το χρησιμοποιήσω. Όταν όμως θέτεις έναν όρο στη συζήτηση και μάλιστα κατ' επανάληψη και τον χρησιμοποιείς για να δομήσεις τα επιχειρήματά σου, το να τον εξηγήσεις ή έστω να βάλεις ένα link, θεωρείται κατά παράδοση ως συνεισφορά στη συζήτηση και στοιχειώδης σεβασμός στο συνομιλητή. Δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν τα όσα γνωρίζεις εσύ...

ΥΓ. Διακρίνω ένα πολύ κριτικό ύφος στο ποστ σου , έλλειψη ευγένειας και μια υπερβολική προσπάθεια να την πεις σε όλους... όσο για το γεγονός ότι οι μεγαλύτεροι σε ηλικία τείνουν να είναι συντηρητικοί δεν είναι ρατσισμός, είναι απλά δικαιολογημένη κατάσταση, και όχι δεν προσβάλει κανένα κίνημα,και μάλλον με το να γενικεύεις για όλο το κίνημα κάνεις αυτό που νομίζεις ότι κάνει και ο psy1951,όσο για το lgbt google it

Κατ' αρχάς, δεν χρειάζομαι υπερβολική προσπάθεια για να την πω σ' οποιονδήποτε, μην ξεγελιέσαι. :clapup: Θεωρώ ωστόσο, όταν ως αναγνώστης καταναλώνω το χρόνο μου διαβάζοντας τις απόψεις διαφόρων ανθρώπων, ότι μου δίνεται το δικαίωμα να πω τη γνώμη μου γι' αυτά που διάβασα και να επισημάνω σ' αμφότερες τις πλευρές τα σημεία που θεωρώ ως λανθασμένα. Ξέρετε, σ' έναν ουδέτερο παρατηρητή δίνεται η εικόνα πως σ' αυτό το θέμα μόνο να την λέει ο ένας στον άλλον μπορεί. Εγώ δεν έχω τούτη την αντίληψη. Εάν σ' ενοχλεί το να σου θέτουν ερωτήματα και να σου επισημαίνουν πιθανά λάθη στη σκέψη σου, τότε δεν έπρεπε να γράφεις σε φόρουμ, θα έπρεπε να μονολογείς. Κριτικό ύφος σωστά διακρίνεις. Δικαίωμά μου στην τελική!!

Τέλος, το ότι είσαι νεότερος εμού δεν σημαίνει απαραίτητα πως είσαι και προοδευτικότερός μου, μη βαυκαλίζεσαι. Στις γενικεύσεις είσαι καλός, μεγαλώνοντας όμως θα τις δεις να καταρρέουν κι ίως αλλάξεις λίγο οπτική γωνία.

ΥΓ2. Πιστεύω ότι οι ρατσιστές είναι άτομα επικίνδυνα για την κοινωνία και την δημοκρατίας μας, και είμαι υπέρ της ποινικοποίησης των κηρυγμάτων μίσους ....
Οφθαλμόν αντί οφθαλμού, κάνει όλον τον κόσμο τυφλό φίλε. Το "Αχ να πάρουμε το πάνω χέρι να σας κάνουμε ότι μας κάνατε αλήτες" δεν είναι σοβαρό επιχείρημα και να με συγχωρεί η χάρη σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
LG-B(BISEXUAL)T(TRANSEXUAL)(επεξήγηση για τους παλιόγερους-όπως αυτοαποκαλείστε)...Και φροντίστε να αποκτήσετε επιτέλους οικογένεια ή να επενδύσετε επιτέλους σωστά σε αυτήν και τα παιδιά σας και αφήστε την κριτική για τις ομόφυλες οικογένειες.Κανείς σας δεν είναι σε θέση να κρίνει κατά πόσο είμαι κατάλληλος να γίνω πατέρας και πόσο ευτυχισμένο ή ισορροπημένο θα είναι το παιδί μου με δύο γκέυ μπαμπάδες.Κι αν από εμένα περιμένετε αντεπιθέσεις και ηθικολογικά επιχειρήματα,καλύτερα να παρακολουθήσετε τον Μικρούτσικο καθισμένοι στη ξεχαρβαλωμένοι πολυθρόνα του '50 gentlemen...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εκτός από ομοφοβικές έχεις και μαντικές ικανότητες-συγχαρητήρια...Δε χάνω τόσο εύκολα τη ψυχραιμία μου-δυστυχώς...Όσο κι αν προσπαθείς,δε θα γίνει το προσωπικό σου πεδίο μάχης αυτό το φόρουμ...Εάν θέλεις,μπορούμε να συναντηθούμε και να υποστηρίξεις δημόσια αυτά που πιστεύεις...

Υ.Γ.Μια διευκρίνηση:οι τρανσέξουαλ lgbT δεν έχουν σχέση με τις υπόλοιπες τρεις ομάδες,από την άποψη ότι το θέμα τους έχει να κάνει με τη δυσφορία που αισθάνονται για το βιολογικό τους φύλο-δεν πρόκειται για ζήτημα σεξουαλικού προσανατολισμού...(ωστόσο,μπορεί κάποιος να είναι τρανσέξουαλ και ομοφυλόφιλος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
LG-B(BISEXUAL)T(TRANSEXUAL)(επεξήγηση για τους παλιόγερους-όπως αυτοαποκαλείστε)...Και φροντίστε να αποκτήσετε επιτέλους οικογένεια ή να επενδύσετε επιτέλους σωστά σε αυτήν και τα παιδιά σας και αφήστε την κριτική για τις ομόφυλες οικογένειες.Κανείς σας δεν είναι σε θέση να κρίνει κατά πόσο είμαι κατάλληλος να γίνω πατέρας και πόσο ευτυχισμένο ή ισορροπημένο θα είναι το παιδί μου με δύο γκέυ μπαμπάδες.Κι αν από εμένα περιμένετε αντεπιθέσεις και ηθικολογικά επιχειρήματα,καλύτερα να παρακολουθήσετε τον Μικρούτσικο καθισμένοι στη ξεχαρβαλωμένοι πολυθρόνα του '50 gentlemen...
Εκτός από ομοφοβικές έχεις και μαντικές ικανότητες-συγχαρητήρια...Δε χάνω τόσο εύκολα τη ψυχραιμία μου-δυστυχώς...Όσο κι αν προσπαθείς,δε θα γίνει το προσωπικό σου πεδίο μάχης αυτό το φόρουμ...Εάν θέλεις,μπορούμε να συναντηθούμε και να υποστηρίξεις δημόσια αυτά που πιστεύεις...

Υ.Γ.Μια διευκρίνηση:οι τρανσέξουαλ lgbT δεν έχουν σχέση με τις υπόλοιπες τρεις ομάδες,από την άποψη ότι το θέμα τους έχει να κάνει με τη δυσφορία που αισθάνονται για το βιολογικό τους φύλο-δεν πρόκειται για ζήτημα σεξουαλικού προσανατολισμού...(ωστόσο,μπορεί κάποιος να είναι τρανσέξουαλ και ομοφυλόφιλος).
Όταν ανακοινώνεις παραινετικά, νουθετώντας...τους παλιόγερους, προς απόκτηση οικογένειας ή έστω σωστής επένδυσης σε...αυτήν (κάλυψες όλες τις περιπτώσεις-λολ που λέει και o φάντα) η Σίββυλα Πυθία είσαι εσύ, εμένα απλώς μου έμεινε να χαμογελάω όταν παρατηρώ την αγωνιώδη προσπάθεια να αποφύγεις κριτική για τις ομόφυλες οικογένειες (όπως γράφεις παραπάνω) και αν αυτό δεν είναι απώλεια ψυχραιμίας, τότε εγώ δεν είμαι αυτός που είμαι, αλλά εκείνος που θα ήθελα να ...είμαι, και σπεύδω σήμερα κιόλας να φροντίσω την οικογένεια μου! :redface:
Και σε παρακαλώ πάρα πολύ, να αφήσεις κατά μέρος τις προτάσεις για συνάντηση, δεν είμαι για....τα δόντια σου, οκ; (Μάξιμε, help):eek:
Όσο για την προσπάθεια μου σε τούτο το forum, και προς τα που στρέφεται, μια χαρά με καλύπτεις μέχρι τώρα, αλλά είδηση δεν το έχεις πάρει! Εάν "εκπροσωπείς" εσύ την ιδεολογία των ομοφυλόφιλων με απόψεις που καθορίζουν την προσωπική και κοινωνική συμπεριφορά τους, πάει πάτωσε το....κίνημα στις συνειδήσεις, όσων τουλάχιστον μας διαβάζουν! ;)

Και τι έλεγες για...ομάδες; Tρεις + μια, τι; Υπάρχουν και υποκατηγορίες και συνδιασμοί αυτών; Α αυτά δεν τα γνώριζα, υπάρχει προοπτική να...διασπασθείτε ακόμη; :hmm:

Ομοφοβικός τι είναι; Δεν έχει καμμιά σχέση με το ομοαξονικός, ε; :confused:

Ποτέ δεν ρωτάνε μια κυρία την ηλικία της...
Aκόμη και όταν χρησιμοποιεί παιδάκια προσπαθώντας να στηρίξει μια κατάσταση, ενώ συγχρόνως επικαλείται το ακαταλόγιστο αυτής της ηλικίας για να ακυρώσει κάποιου....άλλου; :P

Έχουν εκεί μπροστά ένα κουμπάκι με αρνητικές και πατάνε, πατάνε.... :crazy:
Πες μου, υπάρχει ΑΛΛΟ thread που να μην τολμάει άνθρωπος να εκφέρει διαφορετική άποψη; Όχι.... :P
Η περίπτωση να έχετε άδικο και να λέτε πραγματικά ανάξια πράγματα, τα οποία προσβάλουν όλους μας, σας έχει περάσει από το μυαλό;
Δίκαιο έχεις, υπάρχει αυτή η περίπτωση, αλλά και για την....αντίθετη πλευρά η οποία όπως έχεις προσέξει, δεν αντιδρά τοιουτοτρόπως!
Αυτό λέγεται κατάχρηση του συστήματος αξιολόγησης με λογική απόρροια να χάνει την αξία του, όταν αντενεργείς μέσω αυτού για να δημιουργήσεις εντυπώσεις!

Σου πέρασε ποτέ από το μυαλό; ;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τέλος, θα ήθελα να επισημάνω στα ασυγκράτητα αρσενικά του στεκιού, ότι η αγωνιώδης προσπάθεια κάποιου να αποδείξει την ανδροπρέπειά του, τελικά οδηγεί στα αντίθετα συμπεράσματα
δεν θελουμε ανα ποδειξουμε τιποτα για τον εαυτο μας..

απλα πιστευοω εγω οτι η ομοφυλοφλια ειναι βλαπτικη ,ανωμαλια κλπ...δεν μιλησα ποτέ για μενα σε σχεση με αυτο..μην με μπερδευεις με αλλους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
τις δίαβασες καλέ τις έρευνες; το αντίθετο υποστηρίζουν, ότι δλδ οι οικογένειες με δύο μητέρες ή δύο πατέρες δεν έχουν κανένα πρόβλημα....

Καλέ μου άνθρωπε, αν βγω εγώ και πω ότι μετά από πολλές έρευνες και χρόνια σπουδών ανακάλυψα το ελιξίριο της ζωής θα με πιστέψεις?!!??
Μην πιστεύεις μόνο αυτό που σε συμφέρει γιατί οδηγείσαι σε μεγάλη πλάνη. Επειδή η δική σου σεξουαλική προτίμηση είναι διαφορετική δεν σημαίνει ότι αυτή η έρευνα είναι σωστή.
Γιατί καλώς ή κακώς, ότι και να υποστηρίζει η συγκεκριμένη έρευνα, τα παιδιά έχουν μεγάλη ανάγκη από ένα αντρικό και ένα γυναικείο πρότυπο, αφού καθορίζουν την προσωπικότητά του και δεν είναι δικά μου λόγια αυτά, τα έχουν υποστηρίξει κορυφαίοι στο είδος ψυχολόγοι και όχι ένας ή δυο άκυροι επιστήμονες που από δικό τους κόμπλεξ για την δική τους προτίμηση πάσχισαν να αποδείξουν αυτό που τόσο εύκολα εσύ δέχεσαι..
Εδώ έχω φίλες από μονογονεϊκές οικογένεις που η έλλειψη αντρικού προτύπου τις έχει επηρεάσει τόσο πολύ και εσύ μου λες για ομοφυλόφιλους γονείς και ότι μάλιστα είναι καλύτεροι?!!??!:confused::confused::confused:

Είπαμε η πρόοδος, πρόοδος, αλλά να κοιτάμε να χρησιμοποιούμε και όση λογική μας έχει απομείνει....


Παρατηρώ by the way ότι οι γυναίκες είναι τόσο ανοικτόμυαλες σε αυτό το θέμα και δεν μπορώ παρά να αναρωτηθώ που είναι αυτοί οι διευρυμένοι ορίζοντες σκέψης όταν μιλάμε για το γυναικείο ζήτημα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.


το θέμα μιλάει για ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ.

Που σημαίνει, παροχές του Κράτους προς τους Πολίτες του.

Που σημαίνει παροχές του θεσμού προς τα μέλη του.

Και εφόσον ο Θεσμός έχει αποφασίσει ότι τα Μέλη του έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις, οφείλει να τα μεταχειρίζεται στη βάση της Ισότητας-Ισονομίας-Ισοπολιτείας.

Η Ηθική του Κράτους οφείλει να είναι ένα βήμα μπροστά από την ηθική της μείζονος πληθυσμιακής ομάδας, αλλοιώς δεν είναι Κράτος, είναι το τσιφλίκι της ομάδας.

Το γεγονός ότι η θέσπιση των νόμων έπεται της δημιουργίας των κοινωνικών αναγκών είναι ιστορικό φαινόμενο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δε μπορεί να αλλάξει στο βαθμό κατά τον οποίο υπάρχουν κοινωνικοί και θετικοί επιστήμονες ικανοί να δώσουν μια ένδειξη των κατευθύνσεων τις οποίες μπορεί να εξετάσει το Κράτος.

Λοιπόν θα πρότεινα να (επαν)εστιάσουμε στα δικαιώματα ή όχι των ομοφυλοφίλων (γυναικών και ανδρών) στις κοινωνικές παροχές και στον τρόπο κατοχύρωσής τους, και όχι στο αν εμείς εγκρίνουμε τον τρόπο ζωής τους ή όχι.

Πώς το ΄πε να δεις τότε...?

Α ναι! "Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω."


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
[...]
Οφθαλμόν αντί οφθαλμού, κάνει όλον τον κόσμο τυφλό φίλε. Το "Αχ να πάρουμε το πάνω χέρι να σας κάνουμε ότι μας κάνατε αλήτες" δεν είναι σοβαρό επιχείρημα και να με συγχωρεί η χάρη σου...

Ταπεινά υποκλίνομαι Μέγιστε για την τοποθέτησή σου.

Με καλύπτει απόλυτα και παραθέτω ένα προσωπικό μου βίωμα, μια προσωπική μου αντίδραση όταν είδα τον υιό μου 2 και 1/2 χρόνων να του βάφουν τα νύχια κόκκινα λές και είχαν μιά κούκλα και έπαιζαν .
Ποιος με είδε και τόλμησε να πει κουβέντα, μή πώ κάτι άλλο.

Υ.Γ. το θέμα που συμμετέχουμε μόνο με καθαρές απόψεις ίσως βοηθήσει και κάποιους ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Που σημαίνει, παροχές του Κράτους προς τους Πολίτες του

Πρώτον και σε περίπτωση που δεν το έχεις υπ' όψιν, ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ.... Μην μιλάς για αυτό λοιπόν σαν να είναι κάτι απρόσωπο.
Δεύτερον...

Και εφόσον ο Θεσμός έχει αποφασίσει ότι τα Μέλη του έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις, οφείλει να τα μεταχειρίζεται στη βάση της Ισότητας-Ισονομίας-Ισοπολιτείας.

Όταν το κράτος δ'ωσει τις κατάλληλες κοινωνικές παροχές σε πληθυσμιακές ομάδες που τις έχουν περισσότερο ανάγκη από ότι οι ομοφυλόφιλοι τον γάμο, έλα να μου μιλήσεις για τον Θεσμό και όλα τα παραπάνω....

Τρίτον...

Α ναι! "Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω."

΄Κανένα λίθο βαλέτω γιατί πολύ απλά το τι κάνει στο κρεβάτι του καθένας είναι δική μας υπόθεση .Υπόθεση όλων είναι τι γίνεται σε κοινωνικό πλαίσιο..
Γιατί αγαπητή μου,
Η ελευθερία του ενός σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου, μιας και το πιάσαμε για ανθρώπινα δικαιώματα κτλ....





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top