Επιστημονική φαντασία!

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Διαβάζετε επιστημονική φαντασία; Προσωπικά, ο αγαπημένος μου συγγραφέας είναι ο Ισαάκ Ασίμωφ (Γαλαξιακή Αυτοκρατορία, Εγώ το ρομπότ, Νέμεσις κλπ).

Υπάρχουν αρκετά site στο Internet με διηγήματα επιστημονικής φαντασίας, αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το εξής:

https://ned.ucam.org/~sdh31/fiction/ed/beherenow.html

Πανέξυπνο! Σχεδόν σαν του Ασίμωφ!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Δεν έχει τύχει να διαβάσω, το πιο οικείο σε εμένα σε αυτό το είδος είναι το Star Wars αλλά μάλλον είμαι off-topic γιατί είναι κινηματογράφος. Πάντως μιλάμε για υπέρμετρη πώρωση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ουτε εγω εχει τυχει να διαβασω, μαλλον επειδη δεν διαβαζω γενικα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμ έχω δεί μόνο ταίνεις, μου αρέσε πχ παρά πολύ το dune αλλά σε βίβλιο ποτε δεν έτυχε...

Αράγε να υπάρχουν σιτε με ελληνικά διηγήματα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Υπάρχουν ελληνικά περιοδικά, αλλά μόνο μεταφρασμένα διηγήματα θυμάμαι να έχουν (και κόμιξ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Ο Ασίμωφ είναι μοναδικός του είδους. Όταν διάβασα την γαλαξιακή αυτοκρατορία δεν περίμενα ότι θα άντεχα να διαβάσω τόσα βιβλία χωρίς να με κουράσουν. Τελικά όμως είχαν πολύ περισσότερο ενδιαφέρον από όσο θα μπορούσε να φανταστεί κάποιος.
Αχ αυτή η ψυχοιστορία, έπρεπε να προβλέψει ο κύριος Ισαάκ ότι θα χρειαστούμε κι άλλα από τα βιβλία του. It is never enough. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κάποιοι από εδώ, μπορεί να το εκτιμήσουν:

wardshelley_scifiSmaller.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Μπορώ να πω ότι είμαι φαν της επιστημονικής φαντασίας. Πολύ σπάνια βρίσκω κάποιον συνομήλικο μου που να του αρέσει η Ε.Φ. Στη βιβλιοθήκη του σπιτιού μου έχω από τους γονείς μου πάρα πολλά βιβλία Ε.Φ. και τα έχω ξεκοκκαλίσει περισσότερες από μία φορές το καθένα.
Καταπληκτικός ο Ισαάκ Ασίμωφ, αλλά δεν είναι και ο μοναδικός. Υπάρχουν και πολλοί άλλοι εξαιρετικοί συγγραφείς Ε.Φ. Να αναφέρω μερικούς: Άρθουρ Κλάρκ, Ούρσουλα Λέγκεν, Ρέι Μπράντμπερι, Στάνισλαβ Λέμ, Άλφρεντ Μπέστερ, Ρόμπερτ Χενλάιν κ.λ.π.
Φυσικά κυνηγάω και τις ταινίες Ε.Φ. Να πω μερικές κορυφαίες: 2001 Οδύσσεια Διαστήματος (από βιβλίο του Α. Κλάρκ), Σολάρις (από βιβλίο του Στάνισλαβ Λέμ), Άλιεν, Ε.Τ., Star Wars κλπ.
Δυστυχώς η Ε.Φ. δεν είναι της μόδας σήμερα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι δε μου πολυαρεσει η επιστημονικη φαντασια(ισως βεβαια να υπαρχουν πολυ καλοι συγγραφεις που να μου αλλαξουν τη γνωμη)...ειμαι αρκετα ρεαλιστρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι δε μου πολυαρεσει η επιστημονικη φαντασια(ισως βεβαια να υπαρχουν πολυ καλοι συγγραφεις που να μου αλλαξουν τη γνωμη)...ειμαι αρκετα ρεαλιστρια...
Εφόσον είστε ρεαλίστρια, θα σας πρότεινα να διαβάσετε το "1984" του Τ. Όργουελ και το "Θαυμαστός Καινούριος Κόσμος" του Α. Χάξλεϊ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top