Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,445 εγγεγραμμένα μέλη και 2,395,864 μηνύματα σε 74,341 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 522 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Mac vs PC

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,943 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 23:41, 04-10-16:

unboxing ενός iMac.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,658 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 13:06, 05-10-16:

Ένα τέλειο mac για τέλειο browsing και facebook Σε τιμή ευκαιρίας.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,982 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:22, 05-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Εγώ δεν βλέπω ένα mac. Εγώ βλέπω μία συλλογή με 128 card games.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,943 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 14:30, 05-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Ο ιmac και γενικά τα macbook μπορούν να εκτελέσουν βαριές εργασίες. Γι' αυτά που προσφέρει το κόστος του δεν είναι χαμηλό σε σύγκριση με ένα pc.

Απλώς οι haters κοιτάτε μόνο το κόστος αγοράς και αγνοείτε το κόστος χρήσης. Όταν λέω κόστος χρήστης δεν εννοώ μόνο τις αναβαθμίσεις λειτουργικού που η apple τα δίνει δωρεάν αλλά κυρίως το κόστος λειτουργίας δηλαδή το ρεύμα που καταναλώνει.
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 13:53, 28-08-17:

To έχω εδώ και καιρό απορία και ικανοποιητική απάντηση μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει.

Ποιοι οι λόγοι που όλοι (σχεδόν) οι καθηγητές -ακόμη κι αυτοί που φαίνονται άσχετοι από υπολογιστές- αλλά και οι περισσότεροι (μετά)διδακτορικοί έχουν macbook?
Παράθεση

Garist

Δραστήριο Μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.

O Garist έγραψε στις 14:17, 28-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερις
To έχω εδώ και καιρό απορία και ικανοποιητική απάντηση μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει.

Ποιοι οι λόγοι που όλοι (σχεδόν) οι καθηγητές -ακόμη κι αυτοί που φαίνονται άσχετοι από υπολογιστές- αλλά και οι περισσότεροι (μετά)διδακτορικοί έχουν macbook?
γιατι νομιζουν πως βρισκονται στο ucla και στο yale. Νομιζω πως ειναι πιο πολυ ενα συμβολο στατους αλλα το χρησιμποποιουν και γιατι ειναι πιο intuitive σαν os + οτι πολλα προγραμμα πανεπιστημιου τρεχουν απροβληματιστα σε μακ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,783 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 17:19, 28-08-17:

εμπειρία χρήσης και αξιοπιστία. Παρόλα τα αρνητικά τους αντικειμενικά σε αυτά τα 2 είναι ακόμη πάνω απ' τον ανταγωνισμό.

και οι καθηγητές γενικά μη φανταστείς πως ξέρουν και πολλά πράγματα από pc αν εξαιρέσεις τίποτα καμμένους IT guys δηλαδή. Σιγά μη δώσει δεκάρα ο καθηγητής που άντε να χρησιμοποιεί το pc του για 2 σουίτες και ένα latex editor, αν είναι value4money, αν σηκώνει κατσαβίδιασμα ή αν έχει κλειδωμένο software.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,214 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 11:01, 29-08-17:

Το macbook είναι ευκολότερο στην χρήση, βάλε και το ότι το σηματάκι του δαγκωμένου μήλου σε οποιαδήποτε συσκευή τους είναι μεγάλο αβαντάζ κύρους και μόστρας

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 494 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 11:52, 29-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από paopaopao
γιατι νομιζουν πως βρισκονται στο ucla και στο yale. Νομιζω πως ειναι πιο πολυ ενα συμβολο στατους αλλα το χρησιμποποιουν και γιατι ειναι πιο intuitive σαν os + οτι πολλα προγραμμα πανεπιστημιου τρεχουν απροβληματιστα σε μακ.

Γιατι αυτοι στο Ucla και το Yale τι παραπανω κανουν που χρειαζεται απαραιτητα το macbook?
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 12:19, 29-08-17:

Απλά βρέθηκα πρόσφατα σε περιβάλλον με φοιτητές από διάφορα μέρη και ήταν ΟΛΟΙ στη σειρά με τα macbook! Σίγουρα βολεύουν και από όσο ξέρω η μπαταρία μπορεί να διαρκεί και ολόκληρη μέρα, αλλά 'ντάξει και η μόστρα είναι μόστρα.
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,310 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 12:39, 29-08-17:

κανένα θετικό σε σχέση με τα pc
με τα ίδια χρήματα που κάνει ένα MacBook βρίσκεις πολύ καλύτερα σε επιδόσεις pc

+ότι τα windows έχουν απόλυτη συμβατότητα με οτιδήποτε
+ότι τα windows παίζουν και παιχνίδια
Παράθεση

Garist

Δραστήριο Μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.

O Garist έγραψε στις 12:42, 29-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
κανένα θετικό σε σχέση με τα pc
με τα ίδια χρήματα που κάνει ένα MacBook βρίσκεις πολύ καλύτερα σε επιδόσεις pc

+ότι τα windows έχουν απόλυτη συμβατότητα με οτιδήποτε
+ότι τα windows παίζουν και παιχνίδια
Νομιζω πως το target market που αγοραζει mac δεν ενδιαφεται τοσο για games...
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,658 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 12:44, 29-08-17:

Παιδιά είναι απλό, όσοι έχουν χρήματα πάνε σε macbook. Εγώ αν αντί για 500 ευρώ είχα 2000 ευρώ για να πάρω λαπτοπ, θα έπαιρνα macbook. Γιατί; Πρώτον, για να δω το τι διαφορετικό έχει. Έχω περιέργεια να δω τι προσφέρει και τη διαφορά στα προγράμματα του. Δεύτερον, για να πουλάω μούρη και να αισθάνομαι καλά με το γυαλιστερό μήλο. Όσο να ναι τα macbooks εκτός από το ότι είναι πιο ακριβά, φαίνονται πιο ακριβά. Τρίτον, για να μπορώ να κάνω build σε mac.

Εκτός από αυτά δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να πας σε mac. Όσοι λένε ότι τα mac είναι "απλα σε χρήση" τι σημαίνει; Ότι δυσκολεύονται με τα windows? lmao. Ο λόγος είναι ξεκάθαρα η δυνατότητα του καθένα να αγοράσει mac.
Παράθεση

Garist

Δραστήριο Μέλος

O Garist έγραψε στις 12:58, 29-08-17:

Marketing 101
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 13:36, 29-08-17:

Λογικό άλμα: Οι καθηγητές και οι (μετά)διδακτορικοί είναι λεφτάδες!

Αυτό με τη μπαταρία δεν ισχύει; Πάντως, πραγματικά μέσα στην αίθουσα φαίνεται να βολεύει.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 13:40, 29-08-17:

Λογικό άλμα: Οι καθηγητές και οι (μετά)διδακτορικοί είναι λεφτάδες!

Αυτό με τη μπαταρία δεν ισχύει; Πάντως, πραγματικά μέσα στην αίθουσα φαίνεται να βολεύει.
Δεν είπα ότι είναι λεφτάδες, αλλά κάποιος που δεν έχει 1,5 χιλιάρικο για λάπτοπ ε δε θα πάρει mac όπως και να το δεις. Επειδή δεν έχει τα λεφτά Εκτός αν πάρει μεταχειρισμένο 5ετιας ξέρω γω.
Παράθεση

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 13:40, 29-08-17:

Σε πολλες χωρες που ο μεσος ανθρωπος μπορει να αγορασει macbook δε το κανουν για τη μοστρα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 20:36, 29-08-17:

Όποιος θέλει να γλυτώνει χρόνο και να είναι σίγουρος για την ποιότητά κατασκευή του μηχανήματος καθώς και για τη τεχνική υποστήριξη αγοράζει mac.
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 494 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 21:38, 29-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Όποιος θέλει να γλυτώνει χρόνο και να είναι σίγουρος για την ποιότητά κατασκευή του μηχανήματος καθώς και για τη τεχνική υποστήριξη αγοράζει mac.
Akiko εγω θα σε πληρωνα για τετοια διαφημιση. Τουτοι σου δινουν κανα ψιλο?

Αρχική Δημοσίευση από Fast
Σε πολλες χωρες που ο μεσος ανθρωπος μπορει να αγορασει macbook δε το κανουν για τη μοστρα
Σε ποσες χωρες ο μεσος ανθρωπος μπορει να αγορασει macbook?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 29-08-17 στις 23:21. Αιτία: merge.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 09:17, 30-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis econ
Akiko εγω θα σε πληρωνα για τετοια διαφημιση. Τουτοι σου δινουν κανα ψιλο?
Ποιο από αυτά που είπα δεν ισχύει;
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

O panagiotis econ έγραψε στις 11:51, 30-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Ποιο από αυτά που είπα δεν ισχύει;
Σε γενικες γραμμες ισχυουν αυτα που λες αλλα δεν θες να καταλαβεις οτι ειναι υπερκοστολογημενα
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 12:46, 30-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis econ
Σε γενικες γραμμες ισχυουν αυτα που λες αλλα δεν θες να καταλαβεις οτι ειναι υπερκοστολογημενα
Πάνω κάτω τις ίδιες τιμές έχουν όλοι απλώς κυκλοφορεί ο μύθος αυτός μόνο για την apple.
http://www.public.gr/cat/computers-a...658719343&Ntk=

Καλώς ή κακώς οι τιμές στα laptop έχουν αυξηθεί που είναι κάτι λογικό και αναπόφεκτο. Παλιά ανά τριετία έπρεπε να αλλάξεις laptop. Tώρα ένα καλό laptop μπορεί να κρατήσει 10ετία.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,783 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 12:51, 30-08-17:

έχει περίπου ίδιες τιμές με premium μοντέλα άλλων εταιρειών. Λογικό εφόσον επιλέγει να πουλά αποκλειστικά premium μοντέλα. Αλλά το bang for bucks είναι μικρότερο. Στην τιμή που θα πάρεις ένα macbook pro πχ η dell σου χωρά καλύτερο hardware τουλάχιστον σε raw numbers. Η apple ρίχνει πολλά $$ σε UI και QA οπότε το value4money έρχεται τελευταίο.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 13:31, 30-08-17:

Η εμπειρία χρήστης στα MAC είναι πολύ ανώτερη σε σύγκριση με windows συστήματα. Για παράδειγμα δείτε πως δουλεύει το Magic mouse στο OSX

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 735 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 04:58, 31-08-17:

Ειναι τοσο ανωτερη που ενας συνεργατης μου δεν μπορουσε να τραβηξει 2 γραμμες και 2 κυκλους σε μια εικονα στο macbook pro του και μου την εστειλε με email να του την φτιαξω στο windows laptop μου

Επειδη δυστυχως χρησιμοποιω ενα imac με το παραπανω ποντικι, η εμπειρια μου ως τωρα ειναι κατι παραπανω απο αρνητικη. Φυσιολογικο scrolling δεν μπορεις να κανεις. Εχω παιξει με τις ρυθμισεις, αλλα δεν διορθωνεται. Απαισιο.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 22:47, 07-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Ειναι τοσο ανωτερη που ενας συνεργατης μου δεν μπορουσε να τραβηξει 2 γραμμες και 2 κυκλους σε μια εικονα στο macbook pro του και μου την εστειλε με email να του την φτιαξω στο windows laptop μου
Αν είχε windows δεν θα μπορούσε να στείλει το email

Επειδη δυστυχως χρησιμοποιω ενα imac με το παραπανω ποντικι, η εμπειρια μου ως τωρα ειναι κατι παραπανω απο αρνητικη. Φυσιολογικο scrolling δεν μπορεις να κανεις. Εχω παιξει με τις ρυθμισεις, αλλα δεν διορθωνεται. Απαισιο.
Γιατί δεν το αλλάζεις αφού δεν σου αρέσει;

Το magic mouse έχει πολλούς λόγους να το κράζει κάποιος και αν είχες αναφερθεί σε αυτούς θα συμφωνούσα.
Το σκρολάρισμα δεν είναι ένα από αυτoύς καθώς:
1) με αυτό μπορεί να ελέγξεις πολύ καλύτερα το πόσο λίγο ή πολύ θέλεις να σκρολάρεις.
2) πιάνει σε όλη την επιφάνεια του ποντικιού και όχι στη μέση μέσω της ροδέλας
3) Έχει 2 βαθμούς ελευθερίας και μπορεις να σκρολάρεις ταυτόχρονα οριζόντια και κάθετα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 08-09-17 στις 00:11.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 735 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 04:27, 08-09-17:

το magic mouse ειναι εντελως αντιεργονομικο. Εχει αρχισει να με ποναει το χερι μου. Θα καταληξω με συνδρομο καρπιαιου σωληνα. Αυριο θα παω να αγορασω ενα νορμαλ ποντικι. Οσο για το scrolling, συνεχιζω να το βρισκω απαισιο. Θελεις να πας σε συγκεκριμενο σημειο και σε παει αλλου. Το μονο θετικο που εχει αυτο το ποντικι ειναι το οριζοντιο scrolling.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 11:08, 08-09-17:

Το σκρολάρισμα είναι όπως το σκρολάρισμα ενός smartphone. Πολύ απλό και smooth και κατά τη γνώμη μου καλύτερο από τη ροδέλα.

Τα προβλήματα του magic mouse κατά τη γνώμη μου είναι:
1) Δεν πιάνουν τα gestures με βρεγμένα χέρια.
2) Το δεξί κλικ θέλει συνήθεια καθώς πρεπει να μάθεις να σηκώνεις λίγο το αριστερο δάχτυλο. Το αντίστοιχο και για αριστερό κλίκ. Αυτό το κάνει δύσκολο για gaming.
3) Δεν μπορεί να φορτιστεί ενώ το χρησιμοποιείς.
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,310 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 11:39, 08-09-17:

με τα ίδια χρήματα που θα δώσει κάποιος για να πάρει το magic mouse... μπορεί να πάρει το naga chroma της razer
ποντίκι 16.000 dpi με 17 πλήκτρα, άνετη ροδέλα και ρυθμιζόμενο Led διαφόρων χρωμάτων
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 12:46, 08-09-17:

Άσχετο αλλά αυτή η μόδα με τα led σε ποντίκια και πληκτρολόγια που δημιούργησε η razer την βρίσκω αρκετά κακόγουστη.

Gaspar είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Στο ένα παίρνεις dpi και κουμπάκια και στο άλλο τη συμβατότητα gestures και touch δυνατότητες.

Το παιχνίδια είναι με τη λογική ροδέλας. Γι αυτό αν πας και παίξεις παιχνίδι με το magic mouse όπως και κάθε touch mouse θα δυσκολευτείς.

Ένα ανταγωνιστικό mouse προς το magic mouse

και για πιο φτηνό αυτό:

Η αξιοποίηση των touch mouse σιγά σιγά γίνεται και σε windows περιβάλλοντα. Πως να το κάνουμε παιδιά διαφορετικό είναι σε ένα περιβάλλον CAD εφαρμογής να μετακινείσαι όπου θέλεις και να ζουμάρεις με smooth τρόπο από τη ροδέλα. Στην αρχή ξενίζεις λίγο αλλά σύντομα καταλαβαίνεις την αξία του ειδικά σε φορητούς που η οθόνη είναι περιορισμένη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 08-09-17 στις 13:02.
Παράθεση

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 14:19, 08-09-17:

Long story short: Τα macbook και τα Imac είναι καλύτερα ως υπολογιστές.

Το value for money είναι υπέρ των παραδοσιακών μηχανημάτων, αλλά αυτός είναι απλά ένας παράγοντας. Επίσης, τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά αν σκεφτούμε όλους τις μεταβλητές. Ας πούμε ένα imac έρχεται με πληκτρολόγιο και ποντίκι απ' την apple τα οποία είναι ακριβά και υψηλής ποιότητας. Η οθόνη του είναι πολύ καλή όπως και τα ενσωματωμένα ηχεία που έχει. Πόσα χρήματα χρειάζονται για ένα αντίστοιχο pc; Επίσης το imac πιάνει 0 χώρο. Αντίστοιχα και με macbooks.

Πέραν όμως του vfm, τα mac έχουν μεγάλο πλεονέκτημα. Το λειτουργικό είναι πολύ καλύτερο, σταθερό, πρακτικό και δε γεμίζει ιούς με το παραμικρό. Είναι πολύ πιο βολικό να δουέψεις και δεν θα δώσεις παρουσίαση και θα σου βγάλει windows error. Για τους περισσότερους χρήστες είναι ακόμα καλύτερο καθώς δε γεμίζει adware και ένας θεός ξέρει τι άλλη αηδία. Τα προγράμματα που έχιε ήδη μέσα για βίντεο κλπ είναι πολύ καλά και δεν χρειάζεται να ψάχνεσαι όπως στα windows. Ο λόγος που πιστεύω πως αξίζει για όποιον έχει κάποια χρήματα να δώσει για υπολογιστή, κατά προτίμηση βέβαια για κάποιον που πληρώνεται με μισθούς εξωτερικού είναι ο βαθμός χρήσης. Αν δουλεύεις με τον υπολογιστή κάθε μέρα τότε συνδιαστικά θα γλυτώσεις πολύ περισσότερα χρήματα αν το μηχάνημα είναι καλύτερο.

Ο λόγος που τόσοι πολλοί προτιμούν windows και desktops είναι επειδή γουστάρουν να χάνουν χρόνο στον υπολογιστή. Για gaming αυτά τα πράγματα επιβάλλονται. Επίσης, πολλοί είναι υπολογιστοκάγκουρες και γουστάρουν να συναρμολογούν υπολογιστές και να παίζουν με τα insides. Αυτά βέβαια αν και γίνονται συνήθως από φοιτητές σχολών πληροφορικής δεν έχουν καμιά σχέση μ' αυτά. Χάσιμο χρόνο είναι όπως το gaming.

Προσωπικά, γι' αυτά που θέλω να κάνω καλύτερα να δουλεύω σε unix και γι αυτό στο μεσοπρόθεσμο μέλλον θα επέλεγα ένα macbook. Όσον αφορά τα linux, απλά πολύ κακή επιλογή, δεν αξίζουν το ψάξιμο που θέλουν.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους