• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μικρές ιατρικές γνώσεις

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
250 και μαλιστα κατα την διαρκεια του υπνου ειναι παρα πολυ και εγγυαται επισκεψη στο νοσοκομειο.

Να προσθεσω οτι και το 25 ειναι πολυ λιγο και ακρως επικινδυνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Πριν μια βδομάδα ειχα την υπέροχη ιδέα να δοκιμασω για πρωτη φορα στη ζωή μου πατινάζ . Τα αποτελέσματα ηταν να χτυπήσω το δεξί μου ποδι, πανω σε μια προσπάθεια μου να μην πέσω μου γυρισε κάπως περίεργα και γενικα το καταπόνησα παρα πολυ γτ στηριζόμουν και εριχνα το βαρος στο δεξί. Πηγα και εκανα ακτινογραφία και βγήκε οτι δεν εχω κατι. Ωστόσο εμενα συνεχίζει να με ποναει αρκετα. Να σημειώσω οτι δεν πρήστηκε ουτε μελανιασε καθολου, απλώς ειχα πόνο. Το γόνατο μου τωρα με ποναει αρκετα και επίσης τρίζει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ !!! Οταν το λυγίζω και οταν το ψηλαφίζω με τα χέρια τρίζει ! Το ξερω οτι δεν είστε γιατροί , αλλα εχω κάπως αγχωθει γιατι ενω ο γιατρός που πηγα ειπε οτι δεν βλέπει κατι στην ακτινογραφία, το γόνατο μου τρίζει και φοβάμαι πολυ μηπως ειναι κατι σοβαρό και μηπως μου μείνει και δεν περασει ο πόνος και η ενόχληση !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Συμπάσχω, και εμένα "τρίζει" και κανει κρακ συνέχεια αλλα χωρις να εχω πάθει κάποιο ατύχημα ή να εχω κατι, απ'οσο ξερω δηλαδή. Πού να μεγαλώσω κι αλλο κιολας :look: Παρε και καμια δεύτερη γνώμη αλλα αν δεν σου βρήκαν κατι, μην ανησυχείς. Το πιο πιθανό ειναι να έτριζε απο πάντα το γόνατο σου, απλα το παρατήρησες τωρα και λόγω του ατυχήματος, το εχεις μεγαλοποιησει το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και μένα τρίζουν και οι 2 αστράγαλοι και το 1 γόνατο και είμαι υγιέστατη :P. Σε πονάει γιατί προφανώς υπήρξε μια μικρή φλεγμονή/οίδημα που δεν την έπιασε η ακτινογραφία και εσύ συνέχισες να το καταπονείς με το να το πατάς και να το κουνάς για να ακούς αν τρίζει. Περιόρισε για καμιά βδομάδα την κίνηση στην οποία πονάς περισσότερο (εναλλακτικά μπορείς να το δέσεις με επίδεσμο για να είναι πιο σταθερό), και αν επιμείνει και μετά ο πόνος χωρίς βελτίωση πάρε δεύτερη γνώμη. Το κόκαλο δεν έχει κάτι, θα φαινόταν στην ακτίνα εξαρχής, άσε που δεν θα έμπαινες να ρωτήσεις τι να κάνεις, θα ήσουν σφαίρα στο νοσοκομείο ήδη. Αν έχει κάποια βλάβη θα είναι στα μαλακά μόρια αλλά αυτά δεν θα έπρεπε να σε ανησυχούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Και μένα τρίζουν και οι 2 αστράγαλοι και το 1 γόνατο και είμαι υγιέστατη :P. Σε πονάει γιατί προφανώς υπήρξε μια μικρή φλεγμονή/οίδημα που δεν την έπιασε η ακτινογραφία και εσύ συνέχισες να το καταπονείς με το να το πατάς και να το κουνάς για να ακούς αν τρίζει. Περιόρισε για καμιά βδομάδα την κίνηση στην οποία πονάς περισσότερο (εναλλακτικά μπορείς να το δέσεις με επίδεσμο για να είναι πιο σταθερό), και αν επιμείνει και μετά ο πόνος χωρίς βελτίωση πάρε δεύτερη γνώμη. Το κόκαλο δεν έχει κάτι, θα φαινόταν στην ακτίνα εξαρχής, άσε που δεν θα έμπαινες να ρωτήσεις τι να κάνεις, θα ήσουν σφαίρα στο νοσοκομείο ήδη. Αν έχει κάποια βλάβη θα είναι στα μαλακά μόρια αλλά αυτά δεν θα έπρεπε να σε ανησυχούν.

Θα διαφωνησω καθετα. Προτεινω να παει αμεσα σε ορθοπεδικο για να μη καταληξει με αρθριτιδα στο μελλον. Να μη δεσει τιποτα μονη της γιατι δεν ξερει πως πρεπει να το δεσει σωστα. Το οτι την ειδε μη ορθοπεδικος δεν λεει πολλα. Ναι μεν δεν υπαρχει καταγμα, αλλα ακομα και μια μερικη ρηξη ιστων μπορει να χρειαζεται επεμβαση. Προσφατο παραδειγμα συναδελφου που δουλευει στο ορθοπεδικο τμημα με ειδικευση στα ποδια:
Ηταν σε ουρα και περιμενε να μπει σε ενα μαγαζι. Φορουσε χαμηλο τακουνι και για να περασει η ωρα της πατουσε στην φτερνα. Χανει ισορροπια και πεφτει στραβα. Παει νοσοκομειο, βγαζει ακτινα, ολα ενταξει και την στελνουν σπιτι. Παει την αλλη μερα στην δουλεια, βλεπει ορθοπεδικο, και της λεει οτι ειναι χαλια. Την στελνει για μαγνητικη και εδειξε μερικη ρηξη μηνισκου. Γλιτωσε την επεμβαση, αλλα οχι τον ναρθηκα. Ηταν για καμποσες εβδομαδες με ναρθηκα γονατου. Ο ορθοπεδικος της ειπε οτι αν ακουγε τον αλλο γιατρο, θα κατεληγε με οστεοαρθριτιδα.
Επειδη δουλευω σε ορθοπεδικο τμημα και βλεπω ποσες φορες ενας "ασημαντος" τραυματισμος σε μαλακο μοριο σε τι μπορει να οδηγησει, και ειδικα αν εχει crepitus, προτεινω να παει οπωσδηποτε σε ορθοπεδικο και να μη το αφησει. Μπορει τωρα να μην εχει προβληματα, αλλα σε μια δεκαετια θα ψαχνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θεωρώ πως την διαφορά φέτος στην παρουσίαση της apple την έκανε το ρολόι της apple αφού κατάφεραν και πήραν πιστοποίηση από τον FDA και πλέον το ρολόι της apple θα μπορεί να ανιχνεύει αρρυθμίες και να βοηθάει τους καρδιολόγους στην σωστή διάγνωση τους. Θεωρώ πως τα επόμενα χρόνια οι καρδιοπαθείς θα έχουν ένα τέτοιο ρολογάκι είτε της apple είτε κάποιο αντίγραφο και θα ανιχνεύει αρρυθμίες και με την σειρά τους θα βοηθάει τον ιατρό στην έναρξη κάποιας αγωγής. πχ αντιπηπτικής (όσο αφορά την κολπική μαρμαρυγή) και φυσικά την έγκαιρη αφιξη των ασθενών στα επείγοντα του εφημερεύοντος νοσοκομειου.



Επίσης η ανίχνευση πτώσης είναι πολύ χρήσιμη για ασθενείς με νευρολογικές ασθενειες (Alzheimer, Parkinson) αλλά και καρδιοπαθεείς αφού θα καλεί άμεσα ένα τηλέφωνο. Με το γυροσκόπιο που έχει ενσωματωμέναο θεωρώ πως στα επόμενα χρόνια θα βοηθήσει τους ιατρους δίνοντας πληροφορίες για την μηχανική της κάκωσης (βοηθόντας την και τους ορθοπαιδικούς).


Έκαναν ρόλο για ανάλυση καρδιογραφήματος του ασθενούς παρόλα αυτά είμαστε ακόμα σε πρώιμο στάδιο αφού από ότι μπορώ να καταλάβω ουσιαστικά μία απαγωγή μπορεί να ανιχνεύσει συνεπώς με την υπάρχουσα τεχνολογία θα ήταν επίφοβη η διάγνωση του εμφράγματος (μπορεί όμως να αναιχνευτούν αρρυθμίες που κάποιες φορές προηγούνται αυτού).

Θεωρώ θετικό για την apple που έθεσε τα όρια του ρολογιού πέρα από τον αθλητισμό γιατί σύντομα θα την αντιιγράψουν και οι άλλοι με αποτέλεσμα να έχουμε μεγάλη πρόοδο τα επόμενα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
https://www.protothema.gr/ugeia/art...a-auxanei-kata-50-ton-kinduno-kardiopatheias/

Δεν έχει μονο η ποσότητα , αλλά το ιδιο το γεγονός ότι κανείς καπνίζει σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
https://www.protothema.gr/ugeia/article/754125/ereuna-sok-akoma-kai-ena-tsigaro-ti-mera-auxanei-kata-50-ton-kinduno-kardiopatheias/

Δεν έχει μονο η ποσότητα , αλλά το ιδιο το γεγονός ότι κανείς καπνίζει σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία.

Καθε μερα ακουω για 2-3 θανατους απο καρδια σε ηλικιες 50-65 στην πολη μου. Εχει γινει μαστιγα λογω τσιγαρου και ελλειψη ασκησης και οι καπνιστες δεν λενε να το καταλαβουν και με την συμπεριφορα τους εκθετουν και τους γυρω τους στον κινδυνο.

Δεν ειναι μονο η ποσοτητα αλλα και το παθητικο καπνισμα το οποιο στην Ελλαδα ειναι παντου. Δεν μπορεις να βρεις μερος να κατσεις και να εισπνευσεις καθαρο αερα και αν κανεις παραπονα γκρινιαζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Αγαπητοί φίλοι γιατροί και μη, αν και εξέταση δεν γίνεται από υπολογιστή, είναι εδώ και τρείς μέρες, συγκεκριμένα από την κυριακή το πρωί, που κάτι δεν πάει καλά μέσα μου.

Το Σάββατο το βράδυ πρίν κοιμηθώ είχα μία έντονη αγχώδης εμπειρία (το αναφέρω καθώς μπορεί να παίζει ρόλο). Αφού κοιμήθηκα και ξύπνησα την Κυριακή το Πρωί, είχα πονόκοιλο, σαν κράμπα, δηλαδή οξύς πόνος μικρής διάρκειας στο ύψος του στομάχους. Ύστερα παρατήρησα ότι δεν είχα όρεξη και ενέργεια γενικά οπότε αποφάσισα να βάλω και θερμόμετρο για να τσεκάρω την θερμοκρασία που ήταν δέκατα, περίπου 37,3. Κανένα άλλο σύμπτωμα παρά μόνο πονόκοιλο, δέκατα και απουσία όρεξης.

Την Δευτέρα, χθες δηλαδή, πάλι το ίδιο μόνο που έφτασα μέχρι και 38.

Σήμερα που ξύπνησα, δεν είχα πονόκοιλο, ούτε τώρα έχω, είναι πιο αραιός, αλλά έχουν παραμείνει τα δέκατα.


Θα ήθελα να σας ρωτήσω, πιστεύεται ότι είναι κάτι σοβαρό που χρήζει ιατρικής εξέτασης; Έχετε υπόψιν σας τι μπορεί να είναι αυτή η ασθένεια;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εγώ προτείνω να ηρεμήσεις αρχικά, να φας πολύ ελαφριά σήμερα, να ξεκουραστείς και να δεις σε μία δυο μέρες πώς θα είσαι. Πιο πολύ για ψυχοσωματικό μού ακούγεται αν και φυσικά δεν μπορώ να ξέρω. Ηρέμησε, δεν αξίζει τίποτα και κανείς να χαλάς την υγεία σου. Περαστικά!

Εννοείται οτι αν συνεχιστεί όλο αυτό, να πας σε έναν παθολόγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Αγαπητοί φίλοι γιατροί και μη, αν και εξέταση δεν γίνεται από υπολογιστή, είναι εδώ και τρείς μέρες, συγκεκριμένα από την κυριακή το πρωί, που κάτι δεν πάει καλά μέσα μου.

Το Σάββατο το βράδυ πρίν κοιμηθώ είχα μία έντονη αγχώδης εμπειρία (το αναφέρω καθώς μπορεί να παίζει ρόλο). Αφού κοιμήθηκα και ξύπνησα την Κυριακή το Πρωί, είχα πονόκοιλο, σαν κράμπα, δηλαδή οξύς πόνος μικρής διάρκειας στο ύψος του στομάχους. Ύστερα παρατήρησα ότι δεν είχα όρεξη και ενέργεια γενικά οπότε αποφάσισα να βάλω και θερμόμετρο για να τσεκάρω την θερμοκρασία που ήταν δέκατα, περίπου 37,3. Κανένα άλλο σύμπτωμα παρά μόνο πονόκοιλο, δέκατα και απουσία όρεξης.

Την Δευτέρα, χθες δηλαδή, πάλι το ίδιο μόνο που έφτασα μέχρι και 38.

Σήμερα που ξύπνησα, δεν είχα πονόκοιλο, ούτε τώρα έχω, είναι πιο αραιός, αλλά έχουν παραμείνει τα δέκατα.


Θα ήθελα να σας ρωτήσω, πιστεύεται ότι είναι κάτι σοβαρό που χρήζει ιατρικής εξέτασης; Έχετε υπόψιν σας τι μπορεί να είναι αυτή η ασθένεια;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Αν ειχες όντως τέτοια αγχώδη εμπειρία, μπορεί να είναι και κρίση πανικού. Εμφανίζεται με διαφορα συμπτώματα,μερικά από αυτά μοιάζουν με αυτά που περιγράφεις... Ηρέμησε, προσπάθησε να ξεχαστείς, να πας καμία βόλτα στη φύση... Θα σου περάσει σύντομα λογικά. Είχα πάθει κάτι παρόμοιο και για δυο μέρες ήμουν χάλια ενώ δεν μπορουσα να φάω για μια εβδομάδα. Αν όμως επιμένουν τα συμπτώματα, τοτε να πας και σε κάποιον γιατρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Από ότι φαίνεται περνάς μια ιωσούλα (πράγμα λογικό τις μέρες μας).

Η αγχώδη διαταραχή κατά πάσα πιθανότητα είναι ανεξάρτητη και άμεσα τουλάχιστον δεν συσχετίζεται. Αν αυτές επιμένουν οι κρισεισ καλό
είναι να ελέγξεις τον θυρεοειδή σου. (TSH, FT3, FT4), Bιταμίνη D και φεριτίνη σε δεύτερο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τα μηνύματα και το ενδιαφέρον σας!!!

Είμαι ήδη πολύ καλύτερα (φτου μην με ματιάσω). Μόνο το 37αρι επιμένει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ανησυχω πολυ για μια καλη μου φιλη και αν οι γιατροι του φορουμ μπορουν να δωσουν συμβουλες, θα το εκτιμουσα. Λοιπον, η συγκεκριμενη περασε τρελο αγχος τον Δεκεμβριο και τον Ιανουαριο της σταματησε η περιοδος και απο τοτε μεχρι τωρα δεν εχει αδιαθετησει και νιωθει συνεχεια ζαλαδες με ταση εμετου, χωρις να κανει εμετο. Επισης νιωθει κατι σαν μουδιασμα με περιεργη αισθηση στην περιοχη των ματιων και του μετωπου. Το περιγραφει σαν να εισαι σε σκοτεινο μερος και βγαινεις αποτομα στον ηλιο. Επισης λεει οτι οταν την πιανει αυτο η οραση της γινεται καπως θολη. Νιωθει και κατι σαν βαρος ή πιεση στο στηθος. Φανταζομαι θα ειναι γαστροεισοφαγικη παλινδρομηση ή ελκος στομαχου;
Νομιζε οτι εμεινε εγκυος, αλλα ολα τα τεστ και ο υπερηχος ηταν αρνητικα. Οι αιματολογικες ολες καλες, με εξαιρεση την ορμονη LH που ηταν ανεβασμενη σε επιπεδα μετα απο εμμηνοπαυση. Ολες οι αλλες ορμονες ηταν φυσιολογικες. Το πιο ανησυχητικο βεβαια ειναι οτι μεσα σε 2 εβδομαδες εχει χασει 3.2 κιλα χωρις να κανει διαιτα ή γυμναστικη. Η κοπελα ειναι ηδη αδυνατη (γυρω στα 47 κιλα) αλλα εντος φυσιολογικου οριου, αλλα η απωλεια τοσων κιλων για τον σωματοτυπο της ειναι μεγαλη για αυτο και της ειπα να παμε μαζι στα επειγοντα προχθες που αισθανοταν οτι θα λιποθυμησει. Τωρα περιμενει τα αποτελεσματα του υπερηχου για τυγχον κυστες στις ωοθηκες ή κατι αλλο στην κοιλιακη χωρα.
Τι μπορει να εχει; Σε τι ειδικο πρεπει να παει; Ενδοκρινολογο; Γυναικολογο; Γαστρεντερολογο; Νευρολογο;
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα πρότεινα ν' απευθυνθεί άμεσα σε κάποιον καλό παθολόγο, κι εάν είναι θα την παραπέμψει εκείνος καταλλήλως. Κακώς το άφησε τόσο καιρό, αφού έχει τόσα συμπτώματα που επιμένουν. Μην την αφήσεις να το αμελήσει άλλο από φόβο ή οτιδήποτε.

Περαστικά της κι ελπίζω να μην είναι κάτι ανησυχητικό.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Θα παει στον γιατρο της σε 1 βδομαδα οταν βγουν τα επισημα αποτελεσματα του υπερηχου και λογικα θα την στειλει σε ειδικο, αλλα της ειπα οτι αν δεν το κανει να επιμεινει και να την στειλει αμεσα. Δειξαμε σημερα τον υπερηχο σε μια γνωστη μου ειδικευομενη ακτινολογο και δεν βρηκε κατι. Θα την ρωτησω αν θελει να παω μαζι της στον γιατρο της γιατι καθε φορα που παει ξεχναει να του πει σημαντικα πραγματα, πχ την τελευταια φορα δεν του ειπε για την απωλεια βαρους. Στην εξεταση ουρων της βρηκαν αιμα, αλλα της ειπαν οτι το συγκεκριμενο τεστ ειναι πολυ ευαισθητο και οτι ανιχνευει αιμα σε ολους. Ισχυει κατι τετοιο ή της το ειπαν για να μην την αγχωσουν περισσοτερο;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το σύμπτωμα με το μούδιασμα και την αίσθηση γύρω απο τα ματια η οποια περνάει χωρις υπολειματα ταιριάζει με ανάλογο ημικρανίας νευρολογικά , το βάρος στο στήθος μπορεί να ειναι κρίσεις άγχους. Ένα Holter ρυθμού και ένα test κοπώσεως ένα tilt τεστ.πιστεύω θα ήταν μια καλή πρώτη κίνηση ώστε και να διερευνηθεί αυτο και τα προλιποθυμικα.


Αυτο που δε ταιριάζει ειναι η απώλεια βάρους μετς την εμμηνόπαυση θα περιμέναμε αύξηση βάρους, όποτε μια γσστροσκοπηση εφόσον ο ενδοκρινολογικος ελεγχος (φανταζομαι και βασικεσ Εργαστηριακές εξετάσεις) είναι εντός φυσιολογικών οριων.

Όποτε συτο που λέω εγώ ειναι καρδιολόγο αρχικα και γαστεντερολογο στην συνέχεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Υποψιαζομαι μηπως εχει ελκος στομαχου γιατι ανεφερε οτι ειχε γαστροεισοφαγικη παλινδρομηση στο παρελθον και επισης καπνιζει μαριχουανα τα Σ/Κ και CBD αρκετα συχνα. Διαβασα καποιες ερευνες που λενε οτι η κανναβη επηρεαζει τον κυκλο και μπορει να προκαλεσει αμηνορροια και εμετους. Θα της πω να σταματησει την χρηση μεχρι να βρει τι εχει. Ελπιζω μονο να μην εχει κατι σοβαρο και να οφειλεται στην βλακεια της να καπνιζει κανναβη.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Υποψιαζομαι μηπως εχει ελκος στομαχου γιατι ανεφερε οτι ειχε γαστροεισοφαγικη παλινδρομηση στο παρελθον και επισης καπνιζει μαριχουανα τα Σ/Κ και CBD αρκετα συχνα. Διαβασα καποιες ερευνες που λενε οτι η κανναβη επηρεαζει τον κυκλο και μπορει να προκαλεσει αμηνορροια και εμετους. Θα της πω να σταματησει την χρηση μεχρι να βρει τι εχει. Ελπιζω μονο να μην εχει κατι σοβαρο και να οφειλεται στην βλακεια της να καπνιζει κανναβη.


Το πιο σημαντικό ξέχασες να μας πεις. Αυτο μπορεί να κάνει τα παντα.

Το πρωτο που πρέπει να γινει ειναι η απεξάρτηση.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Έχω χαμηλή φεριτίνη αλλά καλό σίδηρο και αιματοκρίτη. Μου έγραψαν για 2 μήνες να παίρνω συμπλήρωμα viofer και μετά να πάω να του πω λέει πως νιώθω. Και τώρα μια χαρά νιώθω βέβαια. Τι παραπάνω έχει αυτό το συμπλήρωμα από πχ τα solgar που διάβασα στο σκρουτζ ότι είναι πιο καλά ανεκτά? Γενικά έχω ακούσει 3 διαφορετικές απόψεις ως προς το τι να κάνω και αυτή ήταν η πιο "δραστική" θεραπεία αλλά από γιατρό που μου έβγαζε λιγότερη εμπιστοσύνη. :hmm:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top