Εκλογες, 17 στα 18

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λοιπον... Ειμαι 17, και τον Σεπτεμβρη κλεινω τα 18. Αρα οταν διεξαχθουν οι ευρωεκλογες δεν εχω συμπλιρωσει το 18ετος, αλλα βρισκομαστε στην χρονια που θα το κανω...
Εγω ειχα την εντυπωση οτι αφου δεν τα εχω κλεισει ακομα, δεν ψηφιζω. Ακουσε ομως η κοπελα μου στην τηλεωραση, οτι ολοι οσοι φετος κλεινουμε τα 18 θα ψηφισουμε... (και αυτη δεν τα εχει κλεισει ακομα, αλλα τα κλεινει πριν το τελος του χρονου).
Ξερει κανεις τι παιζει με αυτο; Δεν πρεπει πρωτα να εγγραφω στα εκλογικα βιβλια; Ολες οι απαρετιτες διαδικασιες δεν γινονται οταν κλεισω πια τα 18; Ψηφιζω η οχι; Να αρχισω να το σκευτομαι πιο σοβαρα, η τελευτεα φορα την "γλιτωνω" απο εκλογες;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
πλέον δεν έχουμε εκλογικό βιβλιάριο, πας μόνο με ταυτότητα.

Νομίζω ότι αυτό που άκουσε η κοπέλα σου είναι σωστό, δλδ αν είσαι στη χρονιά που κλείνεις τα 18 είσαι 18, άρα έχεις δικαίωμα ψήφου.

Αλλά δεν το λέω με απόλυτη σιγουρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι ψηφίζεις, με αστυνομική ταυτότητα :)

Είχαν ψηφίσει φίλοι μου το 2006 που τελειώναμε το σχολείο, οι οποίοι δεν είχαν συμπληρώσει τα 18 την περίοδο που διεξάγονταν οι εκλογές. Νομίζω μπορείς να ψηφίσεις αν τα συμπληρώνεις ή το ίδιο έτος ή μέχρι και κάποιους μήνες μετά- δεν είμαι σίγουρη πόσους μήνες ακριβώς.
Ίσως θα μπορούσες να πας σε κάποιο ΚΕΠ ή κάποιο Αστυνομικό τμήμα και να ρωτήσεις, για πιο σίγουρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


https://www.ypes.gr/services/eea/eeagr/eea.htm

είναι η σελίδα του υπουργείου εσωτερικών που αφορά τους εκλογικούς καταλόγους
συμπλήρωσε τη φόρμα με όλα τα στοιχεία σου (εκτός από τον εκλογικό αριθμό) και πάτα "αναζήτηση"

αν είσαι γραμμένος θα σου εμφανίσει τον εκλογικό σου αριθμό και το εκλογικό κέντρο στο οποίο
ψηφίζεις

αν όχι θα πρέπει να απευθυνθεις στο Δήμο στον οποίο είσαι γραμμένος στο δημοτολόγιο είτε απευθείας
είτε μέσω ΚΕΠ


στη σελίδα : https://www.ypes.gr/el/Elections/ElectionCatalogues/
έχει απαντήσεις σε συνηθισμένα ερωτήματα (σταυροί, ψηφοδέλτια, λάθος εγγραφή στους καταλόγους κλπ)



και πάλι από την ιστοσελίδα του ypes αντιγράφω :

Ποιοι έχουν δικαίωμα ψήφου

Δικαίωμα ψήφου για την εκλογή των Ελλήνων - μελών στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο έχουν οι Έλληνες πολίτες
που έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους
είναι εγγεγραμμένοι σε εκλογικό καταλόγο δήμου ή κοινότητας της χώρας και δεν έχουν στερηθεί του
δικαιώματος του εκλέγειν.

και

Για την εγγραφή στους εκλογικούς καταλόγους, οφείλετε να προσέλθετε στο δήμο ή την κοινότητα του
τόπου κατοικίας σας προσκομίζοντας διαβατήριο ή ταυτότητα και να συμπληρώσετε τη σχετική αίτηση - δήλωση
εγγραφής. Για τις εκλογές του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 7ης Ιουνίου 2009, η προθεσμία εγγραφής
στους εκλογικούς καταλόγους λήγει στις 3 Μαρτίου 2009
.



το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι οι εκλογικοί κατάλογοι έχουν οριστικοποιηθεί και όποιος δεν έχει εγγραφεί,
ακόμα και αν "πρόλαβε" να συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του, αυτή τη φορά δεν θα ψηφίσει :);)




(άρα μπορείς να ησυχάσεις :D :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
εχω την αισθηση οτι γινεται...ψηφιζεις στα 17,5 ετσι εχω ακουσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εβαλα τα στοιχια μου σε αυτην την σελιδα και μου εβγαλε κανονικα, εκλογικο αριθμο, ονοματα εκλογικο διαμερισμα, εκλογικο τμημα, σε πιο σχολειο και αλλα τετια.
Αυτο σημενει οτι εγω δεν χρειαζετε να κανω τπτ; Απλος παω με την ταυτοτιτα μου στις εκλογες και ψηφιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι, αυτο σημαινει Κρονε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top