• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σχετικά με τους φρονιμίτες

neraidoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Γ@ΜΩ ΤΟ ΦΡΟΝΙΜΙΤΗ ΜΟΥ ΜΕΣΑ...ναι και εκει ατυχη που σημαινει οτι θα βγουν οοοοοοολοι οι φρονιμιτες απο το στομα μ προς το παρων εχω δυο τωρα σκαει μυτη και ο αλλος..φυσικα καταλαβαινετε πως ειμαι και φυσικα αν εσυ που με διαβαζεις εισαι γυναικα ξερεις πως ειναι να εχεις ΚΑΙ τον πονοτης περιοδου μαζι..λοιπον παιδια για να μη τα πολυλογω και φρικαρω και αλλο πειτε μ ποτε ειναι αναγκαιο να βγει με εξαγωγη ο φρονιμιτης εκτος οταν βγαινει εγκλειστος...επισης εχω τελεια οδοντιατρο εχω κανει απονευρωση σφραγισμα τα παντα μια φορα και εξαγωγη αλλα προτιμω να γινει πυρηνικος πολεμος και να με διπλα παρα να το κανω αυτοοοο ναι αληθεια δεν παω εκει μουλαρωσα..ναι και θα πεθανω απο το πονο.τελος... :/:
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ina10039

Νεοφερμένος

Η ina τη περιμενεις? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νεάπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
καιμενη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ήρθα και εγώ!:P
Από χτες έχω κάποιες ενοχλήσεις και πρόκειται περί φρονιμίτη, όπως είδε η μαμά μου:worry:
Έχω λοιπόν 2 ερωτήσεις:
1. Ποια η χρησιμότητα τους;
2. Αληθεύει ότι πονάνε μέχρι να βγουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ήρθα και εγώ!:P
Από χτες έχω κάποιες ενοχλήσεις και πρόκειται περί φρονιμίτη, όπως είδε η μαμά μου:worry:
Έχω λοιπόν 2 ερωτήσεις:
1. Ποια η χρησιμότητα τους;
2. Αληθεύει ότι πονάνε μέχρι να βγουν;

Καλως το μικρουλι!
1. καμια χρησιμοτητα, ειναι αχρηστα δοντακια γι αυτο οταν μας ενοχλουν τα αφαιρουμε και ησυχαζουμε!
2. εξαρταται. καποιοι τους εχουν χρονια(οπως εγω) και κατα καιρους τους πιανει πονακι, μετα περναει.
Αν ο πονος ειναι συνεχης καλο ειναι να αφαιρεθουν γιατι μπορουν να δημιουργησουν προβληματα στα υπολοιπα δοντια(να τα στραβωσουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καλως το μικρουλι!
1. καμια χρησιμοτητα, ειναι αχρηστα δοντακια γι αυτο οταν μας ενοχλουν τα αφαιρουμε και ησυχαζουμε!
2. εξαρταται. καποιοι τους εχουν χρονια(οπως εγω) και κατα καιρους τους πιανει πονακι, μετα περναει.
Αν ο πονος ειναι συνεχης καλο ειναι να αφαιρεθουν γιατι μπορουν να δημιουργησουν προβληματα στα υπολοιπα δοντια(να τα στραβωσουν)
Αφού είναι άχρηστα,ποιος ο λόγος να βγουν και μετά ενδεχομένως να κάνουμε εξαγωγή;:P
Τζάμπα κόπος:P
Να ρωτήσω κάτι ακόμα! Αν δεν κάνω λάθος οι φρονιμίτες εμφανίζονται μετά τα 18 (Νι,γέρασα:P) , αλλά σε κάποιους 40+ ετών δεν έχουν βγει,σημαίνει κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τους βγαζουμε αν μας πονανε, αλλιως δεν υπαρχει λογος να τους πειραξουμε.
Συνηθως αρχιζουν οι ενοχλησεις στα 18 και μετα, ναι υπαρχουν και μεγαλοι ανθρωποι:D 40 αρηδες :P που δεν πονουν κι ετσι δεν τους βγαζουν η αντιθετα ενοχλουνται τοτε και τους βγαζουν.
Εσενα, αν σε ενοχλουν, θα πας στον οδοντιατρο να τους δει κι εκεινος θα σου πει αν χρειαζεται να τους βγαλεις η οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τους βγαζουμε αν μας πονανε, αλλιως δεν υπαρχει λογος να τους πειραξουμε.
Συνηθως αρχιζουν οι ενοχλησεις στα 18 και μετα, ναι υπαρχουν και μεγαλοι ανθρωποι:D 40 αρηδες :P που δεν πονουν κι ετσι δεν τους βγαζουν η αντιθετα ενοχλουνται τοτε και τους βγαζουν.
Εσενα, αν σε ενοχλουν, θα πας στον οδοντιατρο να τους δει κι εκεινος θα σου πει αν χρειαζεται να τους βγαλεις η οχι.
Τhanks για τις απαντήσεις!:D
Επιτέλους,αρχίζω να ενημερώνομαι!:clapup::clapup::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Τhanks για τις απαντήσεις!:D
Επιτέλους,αρχίζω να ενημερώνομαι!:clapup::clapup::P



αν κανεις εξαγωγη να πας σε γναθοχειρουργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εμενα μου εχουν φυτρωσει 3 προς το παρον και δεν με πονεσαν καθολου. Να πω την αληθεια, ουτε που καταλαβα ποτε εμφανιστηκαν. Επειδη εχουν φυτρωσει κανονικα προς το παρον δεν τους πειραζω. Θελουν ομως προσοχη στο βουρτσισμα γιατι πρεπει να τους βουρτσιζουμε πολυ καλα επειδη ειναι πισω πισω και λιγοτερο προσβασιμοι στην οδοντοβουρτσα. Αν δεν σε πονανε και εχουν φυτρωσει κανονικα δεν ειναι απαραιτητο να τους αφαιρεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Τους εχω αφαιρέσει με επέμβαση και τους 4 πριν σκασουν γιατι δεν υπήρχε χωρος για ν αφυτρώσουν. Δηλαδή ανοιχθηκε το ούλο και αφαιρέθηκε ο φρονιμιτης......Εκεινη τη στιγμη δεν πονουσα,σε καμια απο τις 4 φορες. Ηταν βεβαια λιγο μπλιαχ γιατι ο χειρουργος φορουσε γυαλια και εβλεπα το στομα μου μεσα στα γυαλια του....Μετα απο 5 ωρες ομως..........αχ.............τι πονος............... Δεν ανοιγε το στομα,ειχα πρηστει.,....ασε,ασε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
εγώ ξέρω ότι οι παππούδες και οι γιαγιάδες λέγανε ότι μόλις βγουν οι φρονιμίτες φρονιμεύεις ……. Τώρα όταν τους κάνεις εξαγωγή δεν ξέρω αν ισχύει….:P:P
Άμα είναι μάστορας ο χειρούργος δεν αισθάνεσαι τίποτα …… απλά νιώθεις πρησμένοςκαι σε ενοχλούν λίγο τα ράμματα γιατί είναι από χοντρό "νήμα".......αλογότριχα............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
εχω ακουσει οτι οι φρονιμιτες μπορουν να αποτελεσουν πηγη βλαστικων κυτταρων.ισχυει κατι τετοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Και εγώ έχω κάνει εξαγωγή τον ένα και μου μένουν οι άλλοι 3...:P

Όταν τον είχα βγάλει δεν είχα πονέσει καθόλου και το καλύτερο μέρος ηταν τα ράμματα γιατί τραγουδούσα από μέσα μου καθώς έβλεπα την κλωστή και την βελόνα να βγαίνουν, "Ράααβε ξύυυυλωνε ραααβε ξύυυλωνεεε...δουλειααααα δουλειαααα...." και ήμουν έτοιμη να γελάσω αλλά ευτυχώς σοβαρεύτηκα...:D

Μετά δεν έβαλα πάγο και αυτό ηταν ένα μείον καθώς το μάγουλό μου πρήστηκε...Εχω βγάλει μια φωτογραφία και την θυμάμαι και ακόμα γελάω :D:P


Ουφφ...αγχώθηκα...Μακάρι να ημουν τόσο αναίσθητη και στην σκέψη ότι έχω άλλους 3....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά τους βγάζουμε τους φρονιμίτες; Τι μας φταίνε;

Είμαι 25 και κανείς δεν έχει σκάσει μύτη ακόμα.. αρχίζω να πιστεύω ότι περνούν καλά ανάμεσα στα ούλα μου.
Κάποιος σε παρόμοια φάση υπάρχει ή να ανησυχήσω; Δε σκοπεύω να πάω σε γιατρό γιατί φοβάμαι ότι θα μου πει ότι πρέπει να τους βγάλω και τους λυπάμαι να τους βγάλω απ΄τη βολή τους.

Μαμάαααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπααα μην ανησυχείς. Κι εμένα δεν είχαν σκάσει όλοι μέχρι τα 35 περίπου (γι' αυτό παραμένω μάλλον χαζό παιδί, χαρά γεμάτο... :rolleyes:).
Πάντως, εάν δεν έχουν χώρο να βγουν, μπορεί να σου στραβώσουν τα υπόλοιπα δοντάκια στην προσπάθεια να ξεμυτίσουν :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
εγώ αυτή τη στιγμή έχω το πρήξιμο που έχεις μετά την εξαγωγή τους.
απαραίτητο δεν είναι αλλά όταν φοράς χρόνια εξωστοματικά-σιδεράκια-μασελάκια-...-...-... ε δεν περιμένεις να σε πονέσουν γιατί αν στραβώσουν πάλι τα δόντια άντε από την αρχή πάλι και δεν λέει....

βγάζεις μια πανωραμική στόματος και σου λέει ο οδοντίατρος-ορθοδοντικός αν πρέπει να βγουν ανάλογα με το πως κατεβαίνουν εμένα βγήκε ο κάτω δεξιά:/: ο οποίος έβγαινε τελείως,μα τελείως κάθετα με τα υπόλοιπα οπότε φαντάζεστε τι θα γινόταν αργά η γρήγορα και μάλλον θα βγει και τουλάχιστον ο ένας από τους δύο πάνω...

άτιμη κοινωνία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Εμένα έχουν φυτρώσει οι 3. Το θέμα είναι ότι τελευταία έχω την αίσθηση πως πιέζουν τα υπόλοιπα δόντια, ενώ ο οδοντίατρος μου μου είχε πει πως βγαίνουν κανονικά. Ελπίζω να μη χρειαστεί να τους βγάλω, δε θέλω να έχω πρησμένα μαγουλάκια, αλλά από την άλλη και τα στραβά δόντια δε λένε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εμένα έχουν φυτρώσει οι 3. Το θέμα είναι ότι τελευταία έχω την αίσθηση πως πιέζουν τα υπόλοιπα δόντια, ενώ ο οδοντίατρος μου μου είχε πει πως βγαίνουν κανονικά. Ελπίζω να μη χρειαστεί να τους βγάλω, δε θέλω να έχω πρησμένα μαγουλάκια, αλλά από την άλλη και τα στραβά δόντια δε λένε :P


κάνε μία πανωραμική δοντιών και θα είσαι κομπλέ καλύτερα πρισμένη για μια βδομάδα για κάθε δόντι παρά να στραβώσουν όλα για πάντα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Χθες μου ηρθε περιοδος,σημερα ειχα πονοκοιλο...και σημερα εβγαλα το πρωι φρονιμητη...Ειμαι ακομη μουδιασμενη οποτε δεν μπορω να πω για πονο...Παντως εγιναν ολα γρηγορα..δηλαδη μιση ωρα πριν εφαγα ενεσεις στο στομα για τοπικη αναισθησια..και μετα αρχισε η μικρη επεμβαση...Δεν πονουσα καθολου(εκτος απο την ενεση λιγο στη αρχη,αλλα σιγα εχω πονεσει και πιο πολυ):P, μονο την πιεση ενιωθα καθως ο οδοντιατρος ειχε βαλει ενα εργαλειο και εκανε ανασκαφες στο στομα μου..Η χαζομαρα ειναι οτι αυτην την στιγμη εχω μια γαζα στο στομα μου και κολυμπαω μεσα στο αιμα..Συχαινομαι..αναρωτιεμαι πως υπαρχουν ατομα που την βρισκουν να πινουν αιμα...:hmm:Οπως και να εχει επρεπε να γινει ...για να μην σπρωξει τα αλλα δοντια και γινει η οδοντοστοιχια μου...οπως να'ναι..Γιαυτο σας λεω αμα βγαλετε φρονιμητη να πατε σε οδοντιατρο και αυτος θα σας συμβουλεψει καταλληλα, εμπιστευτειτε τον.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Χθες μου ηρθε περιοδος,σημερα ειχα πονοκοιλο...και σημερα εβγαλα το πρωι φρονιμητη...Ειμαι ακομη μουδιασμενη οποτε δεν μπορω να πω για πονο...Παντως εγιναν ολα γρηγορα..δηλαδη μιση ωρα πριν εφαγα ενεσεις στο στομα για τοπικη αναισθησια..και μετα αρχισε η μικρη επεμβαση...Δεν πονουσα καθολου(εκτος απο την ενεση λιγο στη αρχη,αλλα σιγα εχω πονεσει και πιο πολυ):P, μονο την πιεση ενιωθα καθως ο οδοντιατρος ειχε βαλει ενα εργαλειο και εκανε ανασκαφες στο στομα μου..Η χαζομαρα ειναι οτι αυτην την στιγμη εχω μια γαζα στο στομα μου και κολυμπαω μεσα στο αιμα..Συχαινομαι..αναρωτιεμαι πως υπαρχουν ατομα που την βρισκουν να πινουν αιμα...:hmm:Οπως και να εχει επρεπε να γινει ...για να μην σπρωξει τα αλλα δοντια και γινει η οδοντοστοιχια μου...οπως να'ναι..Γιαυτο σας λεω αμα βγαλετε φρονιμητη να πατε σε οδοντιατρο και αυτος θα σας συμβουλεψει καταλληλα, εμπιστευτειτε τον.;)
:eek::eek::eek:
Tους βρικόλακες εννοείς; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top