Ο αγαπημένος σας καλλιτέχνης...

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Escher
Giger
Royo
Kurt Wenner
Julian Beever

Αυτους θυμαμαι απο ζωγραφικη τωρα. Δε το χω ψαξει και πολυ , σιγουρα θα μου αρεσουν κι αλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simadoula

Νεοφερμένος

Η simadoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Από ιμπρεσσιονισμό: Μονέ, Μανέ, Μοριζό
Από αφηρημένη ζωγραφική: Καντίσκι
Από φωβισμό: Ματίς
Από κυβισμό: Πικάσο
Από υπερρεαλισμό: Νταλί
Από Φλαμανδούς: Ρέμπραντ
Από Αναγέννηση: Μιχαήλ Άγγελος
Από ρομαντισμό: Γκόγια
Από Έλληνες: Θεοτοκόπουλος, Γύζης, Τσαρούχης, Αργυρός.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Juan Miro

Γιάννης Τσαρούχης
Κωνσταντίνος Παρθένης

Και άλλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Μου αρεσουν πολλοι ζωγραφοι αλλα αν καποιοι αγαπημενοι μου ερχονται αυτη την στιγμη στο μυαλο ειναι ο Βελάσκεθ και ο Ζοαν Μιρό (πολυ διαφορετικοι μεταξυ τους παντως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Αγαπημένοι ζωγράφοι :
1) Σαλβαντόρ Νταλί (σουρρεαλισμός) Οι αλλόκοτοι κ φανταστικοί (εκτός πραγματικότητας) πίνακες του με ταξιδεύουν.
2) Γκουστάβ Κλίμτ (μοντέρνα τέχνη)

Αγαπημένος καλλιτέχνης :
Άντυ Γουόρχολ (ποπ άρτ)

& επίσης, θα αναφέρω κ Αγαπημένους σχεδιαστές :
1) Emilio Pucci (op art & psychedelic art)
2) Paco Rabanne (χρήση υλικών, όπως μέταλλο, αλουμίνιο, χαρτί κ πλαστικό, σε ρούχα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μουσικός: Jim Morisson

Ζωγράφος: Salvador Dali

Σκηνοθέτης: Tim Barton

Ποιητής: Φρίντριχ Νίτσε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Dali-Φασιανός-Σογιούλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leica

Νεοφερμένος

Η Ιο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Φωτογράφοι: Gregory Crewdson,Nan Goldin,Di Gorcia,Duane Michals..
Ζωγράφοι πολλοί...(Magritte,Munch,Kandinsky,Beicon,Esher,Modigliani..)
Γλύπτες: Serra,Βαρώτσος,Louise Bourgeois..
Θα μπορούσα να γράφω όλη μέρα για τους τόσους ιδιοφυείς ανθρώπους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Γλυπτής ζωγράφος…Μichelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni..Dali…αντίθετα ο Πικάσο δεν μου κέντρισε το ενδιαφέρο…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Με τη ζωγραφική δεν τα πάω και τόσο καλά. Έχω απλώς υπόψη τα γνωστά κλασικά αριστουργήματα, για τα οποία όμως δεν έχω διαμορφώσει μέσα μου το κατάλληλο υπόβαθρο ώστε να εκτιμήσω από μόνος μου την αξία τους, δίχως δηλαδή να μου πει κάποιος ότι είναι «αριστουργήματα» (παράδειγμα: τα «Ηλιοτρόπια» του Βαν Γκόγκ...) Βέβαια, εξαρτάται κι απ' τις προτιμήσεις του καθενός, κι όσο περισσότερο το «ψάχνει» κανείς,τόσο περισσότερο εκλεπτύνεται το γούστο του. Εδώ και λίγο καιρό, η αναζήτησή μου περιορίζεται στο Διαδίκτυο, διότι, εφόσον διαμένω επαρχία, είναι από πολύ σπάνιο έως και απίθανο να βρω ευκαιρία να δω από κοντα τα αυθεντικά έργα. Αυτό το διάστημα, λοιπόν, ανακάλυψα τον Dali. Και για να το πω απλά, μου έκανε το «κλικ» και έχω «κολλήσει» σ’ αυτόν! Βέβαια, δεν έχω ακόμα διαμορφώσει τα κατάλληλα κριτήρια μέσα μου ώστε να υπάρξει απ’ την πλευρά μου μια εις βάθος υποκειμενική εκτίμηση όλων των έργων του – όταν, για παράδειγμα, αντικρύζω το [URL="https://dali.uffs.net/galerie/pictures/1934_the_ghost_of_vermeer_of_delft_which_can_be_used_as_a_table_01.jpg"]«Φάντασμα του Βερμέερ Βαν Ντελφτ, που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για τραπέζι»[/URL] ... αυτό που μου μένει είναι οι κωμικές αποχρώσεις. :look::redface:

Κι όμως! Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις που με ενθουσιάζουν! Ένα χαρακτηριστικό δείγμα αυτών εμφανίζεται στο ακόλουθο βίντεο (δεν ξέρω κατά πόσο «κολλάει» ως μουσική υπόκρουση το «stairway to heaven»…αλλά anyway…)
Salvador Dalí :: Part 7 :: {7/13}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Βαριέμαι μέχρι θανάτου το Νταλί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Francis Bacon


Xavier Noiret-Thomé


Αλέξης Ακριθάκης


Και άλλοι πολλοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Aγαπημένοι...Roy Lichtenstein (βλ. το παλιό μου άβαταρ), Andy Warhol, Antoni Gaudí, Salvador Dali, Rafael, Michelangelo...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Εγώ βαριέμαι, γενικότερα, την πλειοψηφία των ζωγραφικών έργων τέχνης που έχω υπʼ όψιν έως τώρα!:redface::) Απʼ τον Νταλί θα έλεγα ότι με ελκύει το 1/2 απʼ τα έργα του που έχω δει, ενώ είναι μικρότερο το ποσοστό εκείνων που με ενθουσιάζουν πραγματικά – όμως με ενθουσιάζουν! Ειδικά το βίντεο που ακολουθεί:
Dali – 4:10min

αυτό είναι κάπως μεγαλούτσικο σε διάρκεια, αλλά αξίζει:
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=q-HAyqUPmeo"]Dali – 9:58 min[/URL]


Δύο ακόμα βίντεο με φανταστική μουσική υπόκρουση!
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=Mg42B1u7n84"]Dali – 3:19 min[/URL]
Dali – 3:50 min
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Claude Monet:inlove::inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Michelangelo


Δαβίδ

Pieta
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efiger

Νεοφερμένος

Η efiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ο βαν Γκογκ Μ αρέσει πολύ από τους πιο γνωστούς.Επισης ο Βερμέερ κ ο Turner. Θα έλεγα κ Φρίντα κάλο αλλά νομίζω έχει υπερδιαφημιστει κ δεν Μ αρέσει αυτό αν και τα έργα της είναι πραγματικά ιδιαίτερα .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top