• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
εχω και εγω μια ερώτηση και μακάρι να γνωρίζετε κατι περι αυτου ή έστω καποια θεραπεία.. ειμαι εδω και 2 χρονια χωρις περιοδο.παιρνω αντισσυλιπτικα και μου ερχετε κανονικά, τα σταματαω και δεν μου ερχεται. οταν δεν μου ερχεται παιρνω φαρμακα να την προκαλεσω και παλι τιποτα..
ολες οι εξετάσεις ειναι καλες, δεν εχω κατι οργανικο...μα δεν εχω ουτε υπερβολικο αγχος για να μην μου ερχετε... το εχει παθει καμια σας?πως το αντιμετωπισατε? εχω σκεφτει να χρησιμοποιησω βοτανα, εχω ακουσει για το αφέψημα αχιλεια οτι βοηθαει.
. :hmm:
Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει στις πολυκυστικές. Αλλά αφού λές πως το έχεις ψάξει, είναι ανεξήγητο. Ο/Η γιατρός σου τί σου έχει πεί;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ αναγκαζόμουν να χρησιμοποιώ ταμπόν,όταν έπαιζα βόλεϋ,από ηλικία περίπου 15 ετών. Ποτέ δεν έπαθα τίποτα και είναι και χίλιες φορές πιο βολικά,κατ'εμέ.
Αν το θέμα τίθεται λόγω παρθενικού υμένα,και να σχιστεί,σιγά τα αυγά,λιγότερος πόνος κατά την πρώτη επαφή. :P Αν και λίγο απίθανο,διότι είναι αρκετά ελαστικός.
Όσο για τον κύκλο,εμένα στα 18 μου δεν είναι και ο σταθερότερος. Οπότε κάθε μήνα είναι κάτι σαν γιορτή όταν μου έρχεται. :P
Μου είναι αδιάφορο το θέμα περί παρθενικού υμένα και συν τοις άλλοις έκανα μικρή 4,5 χρόνια ενόργανη.:P
Ναι αλλά δεν μπορώ να τριγυρνάω σε κάθε τσάντα και να΄χω σερβιέτα μην τυχόν και αδιαθετήσω. Α στα διάλα δηλαδή.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ντάξει είσαι πολύ μικρή για να σε απασχολεί το θέμα σταθερού κύκλου.
Εγώ θυμάμαι στα 15 είχα περάσει διάστημα 5-6 μηνών που δεν είχα καν περίοδο! :|
Με τα χρόνια όμως σταθεροποιήθηκε, είναι θέμα χρόνου, αλλά και πάλι δεν είναι στάνταρ. Εγώ είχα σταθερό κύκλο από τα 16-17 μου με κάποιες εξαιρέσεις. Έχω και φίλη 22 ετών που δεν είχε ποτέ σταθερό κύκλο, οπότε άρχισε τα αντισυλληπτικά πριν λίγους μήνες.
Αλλά λόγω ηλικίας εσύ, είναι ό,τι πιο φυσιολογικό, μη σκας, ΥΠΟΜΟΝΗ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
εχω και εγω μια ερώτηση και μακάρι να γνωρίζετε κατι περι αυτου ή έστω καποια θεραπεία.. ειμαι εδω και 2 χρονια χωρις περιοδο.παιρνω αντισσυλιπτικα και μου ερχετε κανονικά, τα σταματαω και δεν μου ερχεται. οταν δεν μου ερχεται παιρνω φαρμακα να την προκαλεσω και παλι τιποτα..
ολες οι εξετάσεις ειναι καλες, δεν εχω κατι οργανικο...μα δεν εχω ουτε υπερβολικο αγχος για να μην μου ερχετε... το εχει παθει καμια σας?πως το αντιμετωπισατε? εχω σκεφτει να χρησιμοποιησω βοτανα, εχω ακουσει για το αφέψημα αχιλεια οτι βοηθαει.
. :hmm:
Κατ'αρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι καθυστέρηση στην περιόδο θεωρείται από 3 μήνες και πάνω και τότε πρέπει να ανησυχήσουμε και να επισκευτούμε το γιατρό.Κάθε 28-29 μέρες είναι φυσικά το σύνηθες αλλά όχι το μόνο.Η περίοδος μπορεί να καθυστερήσει για πολλούς λόγους όταν έχει απλοκλειστεί η εγκυμοσύνη πχ άγχος,κρύολόγημα,κάποια φαρμακευτική αγωγή κτλ.Τα δύο χρόνια απουσίας έμμηνου ρύσης είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και πρέπει να κάνεις εξετάσεις.Συνήθως ορμονικές εξετάσεις και υπέρηχο στης ωοθήκες που γίνεται από τον κόλπο εφόσον έχεις σεξουαλικές επαφές.Πολλές φορές η καθυστέρηση της περιόδου οφείλεται στο σύνδρομο πολυκυστηκών ωοθηκών, οπότε και συνίσταται θεραπεία με συγκεκριμένη δόση αντισυλληπτικών χαπιών ,που θα συνταγογραφίσει ο γιατρός και θα βοηθήσουν να φύγουν οι κύστες.Η ωοθήκη σε νεαρά κορίτσια είναι φυσιολογικό να είναι πολυκυστική αλλά όταν οι ορμόνες είναι σε φυσιολογικά επίπεδα δεν είναι ιδιαιτερα ανησυχητικο (έχουμε πολυκυστική ωοθήκη αλλά όχι σύνδρομο πολυκυστικής ωοθηκης).Σε αυτή την περίπτωση ορισμένοι γιατροί προτείνουν αντισυλληπτικα χάπια ως θεραπεία για ένα μικρό διάστημα π.χ. 6 μηνών , άλλοι πάλι δεν δίνουν τίποτα σε νεαρά κορίτσια (και αυτό είναι και το πιο σωστό κατά την ταπεινή μου γνώμη).Σε αντίθετη περίπτωση που οι ορμονικές εξετάσεις δεν είναι καλές και έχουμε πολυκυστικές ωοθήκες συνήθως υποδεικνύουν σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών που είναι συχνό φαινόμενο στο 30% των γυναικών, δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά καλό είναι να αντιμετωπίζεται έγκαιρα με αντισυλληπτικά χάπια που συνταγογραφεί ο γιατρός.Επίσης, πρέπει να τονίσουμε ότι με το αντισυλληπτικό χάπι είναι φυσιολογικό να έρχεται η περίοδος κάθε 28 μέρες και αυτό δεν είναι δείγμα θεραπείας (με άλλα λόγια το χάπι προκαλεί τεχνιτή περίοδο) -η λήψη του πρέπει να συνεχίζεται όσο υποδείξει ο γιατρός.
Κατά τη γνώμη μου κλέισε ένα ροντεβού με έναν γυναικολόγο γιατί 2 χρόνια απουσίας περιόδου στην ηλικία σου (απότι είδα στο προφίλ σου είσαι φοιτήτρια) δεν είναι φυσιολογικο.Ψάξε λίγο παραπάνω την κατάσταση...μπορέι να μην είναι τίποτα αλλά άμα υπάρχει κάποιο θεματάκι καλό είναι να λυθεί νωρίς! :)

Εγώ έχω μερικές απορίες αλλά επειδή έχω αρκετό καιρό που έχω να πάω σε γιατρό και επειδή δε μ'αρέσει ιδιαίτερα να συζητάω περί περιόδου με τους πάντες θα τις γράψω εδώ.:redface:Καταρχήν το 14 είναι παραπλανητικό σχεδόν 15 είμαι.:P
Έχω ακούσει πολλές κοπέλες στα 15 να΄χουν σταθερό κύκλο και ο δικός μου είναι ακόμη ό,τι να΄ναι. Βέβαια υπάρχουν διαστήματα όπου η μία περίοδος από την άλλη διαφέρει μερικές μέρες.
Δεύτερον,το πρόβλημα που είχα κάθε καλοκαίρι από τη στιγμή που αδιαθέτησα ήταν η θάλασσα τις μέρες που είχα μεγάλη ροή. Η μία και πιο ασφαλής λύση είναι να μην πηγαίνεις καθόλου όταν έχεις μεγάλη ροή ενώ όταν έχεις μειωμένη να πηγαίνεις (αν θες) όσες φορές το΄χω δοκιμάσει κατέληξα να σέρνομαι από τον πόνο και με μεγάλη ροή. Η επόμενη λύση είναι τα ταμπόν. Με τη μαμά μου που το συζήτησα ήταν αντίθετη.Είχα δει κάποια που ήταν ειδικά για κοπέλες που είναι παρθένες αν και εξακολουθώ να κρατάω επιφυλάξεις.
Καμία γνώμη;:redface:
Μέχρι τα 18 είναι φυσιολογικό η περίοδος να μην είναι σταθερή. Μετά τα 18 καλό είναι να ενδιαφερθείς παραπάνω αν δεν υπάρξει σταθεροποίση.Κι εγώ τα πρώτα χρόνια που μου ήρθε η περίοδος δεν ήταν σταθερή αλλά σιγά σιγά σταθεροποιήθηκε. Εγώ είχα το φαινόμενο να μου έρχεται ένα μήνα, μετά να καθυστερεί 2 ή 3 μετά να ξαναέρχεται κ.ο.κ. Άμα θέλεις πάντως κάνε μία επίσκεψη στο γυναικολόγο και συζήτησέ το μαζί του.Αυτός θα σε ρωτήσει πότε σου ήρθε για πρώτη φορά,τι ροή έχεις,πόσο είναι η μεγαλύτερη καθυστέρηση που είχες κτλ, θα τα αξιολογήσει και θα σου προτείνει τη λύση. Συνήθως σε αυτή την περίπτωση δε θα σου δώσει καν εξετάσεις απλά θα περιμένει να κλίσεις τα 18 και αν το πρόβλημα επιμένει θα σου δώσει εξετάσεις για να δει μήπως είναι κάτι οργανικό. Σε ότι αφορά το ταμπόν θα σου πρότεινα επίσης να μιλήσει με το γυναικολόγο, να του εκφράσεις τις ανησυχίες σου και αυτός θα σου προτείνει το καλύτερο για την περίπτωσή σου. Προσωπικά δεν έκανα χρήση ταμπόν πριν τα 20 χρόνια μου οπότε δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά τα τελευταία χρόνια που έχω δοκιμάσει αραιά και που είναι πολύ βολικό και δεν είναι επικίνδυνο αρκεί να τηρείς τους κανόνες υγιεινής, να το αλλάζεις συχνά κτλ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
εχω παει σε γιατρο εχω κανει ολες τις εξετασεις και ειμαι οκ! βεβαια τις εκανα το γεναρη τωρα αυτο το μηνα θα τις ξανακανω. ολα ειναι φυσιολογικα αλλα για καποιο λογο ενω η περιοδος ειναι ετοιμη να πεσει ( συμφωνα με τον υπέρηχο και τις αντιστοιχες εξετασεις ) κατι δεν την αφηνει...
σκεφτομαι να αρχισω κατι σε βοτανο, παλια ειχα πιει κανελα αλλα τιποτα, τωρα δοκιμαζω ροφημα μαιντανου... εχω απελπιστει
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
εχω παει σε γιατρο εχω κανει ολες τις εξετασεις και ειμαι οκ! βεβαια τις εκανα το γεναρη τωρα αυτο το μηνα θα τις ξανακανω. ολα ειναι φυσιολογικα αλλα για καποιο λογο ενω η περιοδος ειναι ετοιμη να πεσει ( συμφωνα με τον υπέρηχο και τις αντιστοιχες εξετασεις ) κατι δεν την αφηνει...
σκεφτομαι να αρχισω κατι σε βοτανο, παλια ειχα πιει κανελα αλλα τιποτα, τωρα δοκιμαζω ροφημα μαιντανου... εχω απελπιστει
:worry:
Ο γιατρός τι σου είπε?Μήπως υπάρχουν άλλες αιτίες όπως κακή διατροφή φτωχή σε θρεπτικα συστατικά,μεγάλη απώλεια βάρους,εξαντλητική άσκηση (συχνό πρόβλημα στις αθλήτριες),ψυχικό στρες ή κατάθλιψη?Επίσης, η σκέψη και μόνο ότι δε σου έρχεται η περίοδος επηρεάζει το φλοιό και αποτρέπει την περίοδο να έρθει.Το τελευταίο είναι πολύ σημαντικό.Απλά μην το σκέφτεσαι καθόλου-βοηθάει.Τέλος, έχεις συμπτώματα περιόδου?Για παράδειγμα πόνο στην κοιλιά,πρήξιμο κτλ?Αν ναι λογικά είναι εγκεφαλικό το θέμα και απλά δεν έρχεται επειδή το σκέφτεσαι και αγχώνεσαι.
Την εποχή που έδινα πανελληνιες λόγω άγχους είχα 20 μέρες καθυστέρηση ενώ έχω πολύ σταθερή περίοδο κάθε 28-29 ημέρες.Είχα πρήξιμο στην κοιλιά και πόνους και απλά η περίοδος δεν ερχόταν.Πήρα ασπιρίνη και μου ήρθε...τώρα αυτό δεν ξέρω αν τεκμηριώνεται ιατρικώς ( η ασπιρίνη πάντως κάνει το αίμα να ρέει περισσότερο) ή απλά ήταν συμπτωση!Δοκίμασε να πάρεις πριν κοιμηθείς μια ασπιρίνη μπορεί να βοηθήσει...στην τελικη δεν εχεις να χάσεις τίποτα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
μπορει να φταιει και το αγχος αλλα δυο χρονια τωρα? εχω απελπιστει!!! τωρα εχω δοκιμασει να πιω βοτανα μπας και δω τιποτα αλλιως με βλεπω παλι με αντισσυλιπτικα, αλλα για ποσο? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
μπορει να φταιει και το αγχος αλλα δυο χρονια τωρα? εχω απελπιστει!!! τωρα εχω δοκιμασει να πιω βοτανα μπας και δω τιποτα αλλιως με βλεπω παλι με αντισσυλιπτικα, αλλα για ποσο? :(

Όπως ανέφερα τα αντισυλληπτικά δεν είναι θεραπεία στο πρόβλημά σου και καμιά φορά είναι και η αιτία που δεν έρχεται η περίοδος μετά τη διακοπή της λήψης τους.Απλά προκαλούν μία τεχνητή περίοδο.Προσπάθησε να χαλαρώσεις και να μην το σκέφτεσαι γιατί ο εγκέφαλος παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.:) Επίσης, τα αντισυλληπτικά χάπια πρέπει να δίνονται πάντα με συνταγή γιατρού που θα αποφασίσει πιο είναι το καλύτερο για την περίπτωσή σου.Κλείσει ένα ροντεβού με το γιατρό σου και ζηζήτα ξανα μαζί του να σου προτείνει μία λυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky95

Νεοφερμένος

Η Vicky95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ειμαι 18 χρονων και η περιοδος μου ειναι λιγο ατακτη ! ερχεται καθε 35 μερες , καμια φορα και σαραντα ! και οταν παλι με επισκεπτεται, πεθαινω απο τους πονους..ποτε θα σταθεροποιηθει επιτελους ? και γιατι αργει τοσο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ειμαι 18 χρονων και η περιοδος μου ειναι λιγο ατακτη ! ερχεται καθε 35 μερες , καμια φορα και σαραντα ! και οταν παλι με επισκεπτεται, πεθαινω απο τους πονους..ποτε θα σταθεροποιηθει επιτελους ? και γιατι αργει τοσο ?
Εγώ θα΄λεγα να πας σε γυναικολόγο. Αυτός θα σου πει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
ειμαι 18 χρονων και η περιοδος μου ειναι λιγο ατακτη ! ερχεται καθε 35 μερες , καμια φορα και σαραντα ! και οταν παλι με επισκεπτεται, πεθαινω απο τους πονους..ποτε θα σταθεροποιηθει επιτελους ? και γιατι αργει τοσο ?

πότε σου ήρθε περίοδος;

*γενικά μην τρελαίνεσαι,εκτός του ότι δεν είναι όλες οι γυναίκες just,μέχρι τα 18 δεν ηρεμούν οι ορμόνες.μπορεί μέχρι τώρα όσον αφορά το σώμα,να περνάς ακόμη εφηβεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
ειμαι 18 χρονων και η περιοδος μου ειναι λιγο ατακτη ! ερχεται καθε 35 μερες , καμια φορα και σαραντα ! και οταν παλι με επισκεπτεται, πεθαινω απο τους πονους..ποτε θα σταθεροποιηθει επιτελους ? και γιατι αργει τοσο ?
Η περίοδός σου είναι φυσιολογική.Από 3 μήνες και πάνω θεωρείται καθυστέρηση.Δεν έχουν όλες οι γυναίκες τον ίδιο κύκλο.Μπορείς να συμβουλευτείς και ένα γιατρό φυσικά για να αποκλύσει κάτι παθολογικό.Σε ότι αφορά τους πόνους κι εγώ είμαι συμπάσχουσα.Έχει να κάνει καθαρά με τη γυναίκα και δεν γίνεται κάτι για να τους εξαλείψουμε αλλά μπορούμε να βοηθήσουμε στο να μειωθούν.Ένα voltaren το βράδυ πριν σου έρθει η περίοδος και ένα την επόμενη μέρα είναι ότι πρέπει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Κι εγώ θα τα κόψω τώρα οπότε θα δείξει.... :/: Ναι, ήταν κληρονομικό στην περίπτωσή μου. Και η μητέρα μου και η αδερφή μου είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Η μητέρα μου όσο τη θυμάμαι εγώ δεν πονούσε (μετά τις εγκυμοσύνες δηλαδή), η αδερφή μου μετά από εγκυμοσύνες λέει πως την πιάνει το ίδιο αλλά μόνο για μισή ωρίτσα... (Έστω! Το ανέχομαι!)

Όσον αφορά τον βελονισμό, ναι θέλει πολλές συνεδρίες, εγώ έκανα επί κάποιους μήνες τουλάχιστον τις τρεις πρώτες μέρες της περιόδου (όσο δηλαδή διαρκούσε ο πολύς πόνος). Μες στον μήνα ή καμιά μέρα πριν ας πούμε δεν θυμάμαι αν έκανα... :redface:
Όμως για το οικονομικό δεν μπορώ να σε βοηθήσω, εγώ είχα την τύχη να είναι βελονιστής κάποιο πολύ κοντινό πρόσωπο από το οικογενειακό μας περιβάλλον και η τιμή ήταν ειδική...

ευχαριστω πολυ,θα σκεφτω μηπως ξεκινησω βελονισμο γιατι δεν βλεπω αλλη σωτηρια :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ,θα σκεφτω μηπως ξεκινησω βελονισμο γιατι δεν βλεπω αλλη σωτηρια :redface:
Άκυρο αλλά τώρα μου ήρθε φλασιά,όταν πονάς έχεις δοκιμάσει να κάνεις μασάζ ή να κρατήσεις τα πόδια σου στην κοιλιά πάνω;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Άκυρο αλλά τώρα μου ήρθε φλασιά,όταν πονάς έχεις δοκιμάσει να κάνεις μασάζ ή να κρατήσεις τα πόδια σου στην κοιλιά πάνω;:hmm:

Όταν καταφεύγεις σε βελονισμούς, αντισυλληπτικά και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς γιατί "δεν βρίσκεις σωτηρία", μπορώ να σου περιγράψω εν μέρει την κατάσταση: Δεν έχεις κουράγιο όχι για μασάζ, αλλά να μιλήσεις ή να σηκώσεις το ποτήρι με το νερό για να πιεις το χάπι. Δεν ανέχεσαι στην κοιλιά σου όχι τα πόδια σου, αλλά ούτε το εσώρουχό σου. Κι όχι μόνο στην κοιλιά σου, αλλά ούτε στη μέση ή στα πλευρά σου. Αυτό για εμένα πρακτικά σημαίνει πως 3 μέρες, όσο κοιμάμαι, κοιμάμαι καθιστή :/: Τάσεις λιποθυμίας, εμετούς, δυσφορία, ζαλάδα, ίδρωμα-ξεΐδρωμα.... Κι όλα αυτά τα χαρούμενα.... :( Αναρωτιέμαι με τέτοιον πόνο, η γέννα πόσο σκατά μπορεί να είναι; :/: :( :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Για οσες υποφερετε δοκιμαστε 3-4 μερες πριν αδιαθετησετε να κανετε γυμναστικη καθε μερα μεχρι να ερθει η περιοδος, να περπατατε για καμμια ωρα καθε μερα η τωρα που ειναι καλοκαιρι να κολυμπατε αρκετη ωρα (αλλα να μην κρυωνετε, δλδ οταν βγαινετε απο θαλασσα να τυλιγεστε με μια πετσετα). Μετα δε θα πονατε τοσο. Εγω το κανω και πετυχαινει, δηλαδη η ασκηση στα προεορτια, γιατι οταν ερθει, δεν εχω γυμναστει και με πιασει πονος, δεν εχω κουραγιο ουτε το βλεφαρο μου να γυρισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Όταν καταφεύγεις σε βελονισμούς, αντισυλληπτικά και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς γιατί "δεν βρίσκεις σωτηρία", μπορώ να σου περιγράψω εν μέρει την κατάσταση: Δεν έχεις κουράγιο όχι για μασάζ, αλλά να μιλήσεις ή να σηκώσεις το ποτήρι με το νερό για να πιεις το χάπι. Δεν ανέχεσαι στην κοιλιά σου όχι τα πόδια σου, αλλά ούτε το εσώρουχό σου. Κι όχι μόνο στην κοιλιά σου, αλλά ούτε στη μέση ή στα πλευρά σου. Αυτό για εμένα πρακτικά σημαίνει πως 3 μέρες, όσο κοιμάμαι, κοιμάμαι καθιστή :/: Τάσεις λιποθυμίας, εμετούς, δυσφορία, ζαλάδα, ίδρωμα-ξεΐδρωμα.... Κι όλα αυτά τα χαρούμενα.... :( Αναρωτιέμαι με τέτοιον πόνο, η γέννα πόσο σκατά μπορεί να είναι; :/: :( :'(
Εμ το ξέρω ότι όταν καταφεύγεις σε λύσεις όπως βελονισμός το πράγμα δεν παλεύεται..:P
Μία φορά δε που είχα κάνει τη μαλακία να μπω θάλασσα με ροή παρακαλώ και βόγκαγα από τον πόνο.:
Και ερωτώ: Εγώ που σε λίγες μέρες που μάλλον θα αδιαθετήσω και θέλω να πηγαίνω κάθε μέρα γυμναστήριο θεωρητικά μπορώ έτσι;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και ερωτώ: Εγώ που σε λίγες μέρες που μάλλον θα αδιαθετήσω και θέλω να πηγαίνω κάθε μέρα γυμναστήριο θεωρητικά μπορώ έτσι;:P
Αν έχεις κουράγιο και δεν πονάς, ναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top