Eδώ συζητάμε τα πάντα για το χορό!

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
εμενα η αγαπημενη μου μουσικη και χορογραφια ειναι αυτη

το bolero?Κατι θα βρεθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danae13.efRG10

Νεοφερμένος

Η danae13.efRG10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ειναι οντως πολυ ωραια αλλα δεν ψαχνω να βρω χορογραφια τραγουδια θελω να βρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danae13.efRG10

Νεοφερμένος

Η danae13.efRG10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
για χορογραφιες γενικα ειναι ωραιο αλλα τωρα για παιδια 10 χρονων οχι τοσο:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.

danae13.efRG10

Νεοφερμένος

Η danae13.efRG10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danae13.efRG10

Νεοφερμένος

Η danae13.efRG10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Βοήθησε μας λίγο:P
Για ομαδική χορογραφία;
Μελωδίες πιο πολύ;
Θυμάμαι η πρώτη μου χορογραφία στη ρυθμική ήταν με αυτό https://www.youtube.com/watch?v=F1ctv7Thtw4,
ξέρω θα μου πεις είναι για τανκο, αλλά επειδή έκανα ενόργανη ήταν πιο εύκολο να το "γεμίσω" :P
Κατατόπισε με λίγο και θα σε βοηθήσω :)
https://www.youtube.com/watch?v=Z8BdMC9kiUc&list=PL6DCE2E0BB9E317A9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Λοιπόν- λοιπόν,
επειδή τώρα τελευταία μου έρχονται έντονα αναμνήσεις από τότε που ασχολιόμουν με το χορό, και το πόσο θαυμάσια περνούσα, αποφάσισα να το ψάξω και να ασχοληθώ ξανά, με κάτι τελείως διαφορετικό αυτή τη φορά.
Έψαξα για σχολές στη δυτική Θεσσαλονίκη, για belly dancing αλλά δεν βρήκα τίποτα και έχω αρχίσει να σκάω. :mad:
Για να σας κατατοπίσω λίγο, δε θέλω απλώς να μάθω belly dancing, θέλω να το κυνηγήσω λίγο και αν δω πως όλα πάνε καλά, να ασχοληθώ και κάπως επαγγελματικά, ίσως για δασκάλα χορού πάνω σε αυτό.
Από την άλλη έχει αρχίσει να σκαλίζει το μυαλό μου μια ιδέα και για pole dancing, (ΌΧΙ, αυτό δεν το βλέπω επαγγελματικά :P) κυρίως για γυμναστική, πηγαίνει μια φίλη μου και βλέπω πως έχει φοβερή βελτίωση στο σώμα, οπότε σκέφτομαι να το ρισκάρω...
Γνωρίζει κανένας τίποτα σχολές εδώ στη Θεσσαλονίκη; Και γενικά για τα διπλώματα, πτυχία (τι στο καλό παίρνουν τέλος πάντων) και τι διαδικασία για κάτι τέτοιο;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Γνωρίζει κανένας τίποτα σχολές εδώ στη Θεσσαλονίκη; Και γενικά για τα διπλώματα, πτυχία (τι στο καλό παίρνουν τέλος πάντων) και τι διαδικασία για κάτι τέτοιο;;;;

Νομίζω ότι και οι δήμοι έχουν τμήματα χορού στις πολιτιστικές τους δράσεις. Αν δεν έχει ο δήμος σου το συγκεκριμένο που ψάχνεις, μπορείς να δοκιμάσεις σε γειτονικούς δήμους. Πολύ πιθανόν, ακόμα και να μην υπάρχει τμήμα, να υπάρχει κάποια λίστα ενδιαφέροντος ώστε όταν κάποια στιγμή συμπληρωθεί ικανός αριθμός ατόμων να γίνει το τμήμα.

Τσέκαρε το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Λίγα λόγια για τον Πυρρίχιο Χορό, από τους αγαπημένους μου:

Σπουδαιότερος από του χορούς του Πόντου είναι ο Πυρρίχιος (χορός της φωτιάς) που αποτελεί αρχαιοελληνική πολιτισμική κληρονομιά. Τον χόρεψαν οι Κουρήτες, οι Αθηναίοι στα Παναθήναια και οι Λάκωνες στα Διοσκούρεια. Οι Έλληνες του Πόντου τον διατήρησαν ζωντανό έως τις μέρες μας.

Ο Πυρρίχιος είναι οπωσδήποτε πολεμικός χορός και χορεύεται με όπλα. Ο Αριστοφάνης (450-388 π.Χ) αναφέρει ότι αυτός ο χορός ήταν στρατιωτικός και ένοπλος, ο δε Πλάτων (427-347 π.Χ.) περιγράφει τον Πυρρίχειο ως πολεμικό χορό με φάσεις άμυνας και επίθεσης και με τους χορευτές παρατεταγμένους με τα όπλα τους σε στρατιωτική διάταξη. Ο Όμηρος τον θεωρούσε ως ένα από τους σπουδαιότερους χορούς. Ο Πυρρίχειος χορός λέγεται και Σέρρα, επειδή χορευόταν κυρίως κοντά στον ποταμό Σέρρα της Τραπεζούντας.

Οι γρήγορες κινήσεις του σώματος, η σύσφιξη των χορευτών μεταξύ τους, η βίαιη στροφή των ποδιών στο δάπεδο, οι συσπάσεις των μυών του σώματος, ο ενθουσιασμός που καταλαμβάνει τους θεατές όταν βλέπουν τους χορευτές, όλα αυτά προσδίδουν αίγλη και πρωτοτυπία στο χορευτικό αυτό σύμπλεγμα.

Παλαιότερα, ο Πυρρίχειος λεγόταν στην Κύπρο "πρόλις", στην Μακεδονία "τελεσίας", στην Κρήτη "ορδίτης ή επικρήδιος" στη Θράκη "κλαβρισμός". Παραλλαγές του, σήμερα, στην Κρήτη, είναι ο Πεντοζάλης (ή Πεντοζάλι) και ο πηδηχτός.


«Πυρρίχιος χορός», όπως τον φαντάστηκε ο Σερ Λώρενς Άλμα-Ταντέμα, Guildhall Art Gallery, Λονδίνο (1869).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Νομίζω ότι και οι δήμοι έχουν τμήματα χορού στις πολιτιστικές τους δράσεις. Αν δεν έχει ο δήμος σου το συγκεκριμένο που ψάχνεις, μπορείς να δοκιμάσεις σε γειτονικούς δήμους. Πολύ πιθανόν, ακόμα και να μην υπάρχει τμήμα, να υπάρχει κάποια λίστα ενδιαφέροντος ώστε όταν κάποια στιγμή συμπληρωθεί ικανός αριθμός ατόμων να γίνει το τμήμα.

Τσέκαρε το

Γνωρίζω για τους δήμους, αλλά επειδή αυτό που θέλω είναι πολύ συγκεκριμένο όπως θα είδες, ενδιαφέρομαι για belly dancing λίγο δύσκολο να υπάρχει κάτι ανάλογο, συνήθως έχει παραδοσιακούς, ποντιακούς, άντε και βαριά-βαριά "μοντέρνους" για τα πιτσιρίκια,πράγματα που τα χόρτασα με το κουτάλι, γιατί από μικρή δεν άφηνα χορό για χορό, σκέψου ότι μαζί με την ενόργανη, έκανα και ποντιακά, και παραδοσιακά...εεεεχ τα βαρέθηκα πλέον, φτάνει...:P
Επίσης ψάχνω σχολή που να δίνει και κάποια πιστοποίηση, δηλαδή δεν θέλω να πάω αποκλειστικά και μόνο για προσωπική ευχαρίστηση.
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marimar!33

Νεοφερμένος

Η Mrs. Mars αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εγώ παω hip hop! Είναι τέλειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εγώ παω hip hop! Είναι τέλειο!

Όντως είναι τέλειο από τις ταινίες που έχω δει δηλαδή. Για να μάθει κανείς από μόνος του είναι δύσκολο ή μετά από πάρα πολλές επαναλήψεις στα βήματα τα καταφέρνει; Υπάρχει τρόπος για να μάθει κανείς χορό δίχως να πάει σε κάποια ακαδημία ή όπως αλλιώς τα λένε αυτά;! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Όντως είναι τέλειο από τις ταινίες που έχω δει δηλαδή. Για να μάθει κανείς από μόνος του είναι δύσκολο ή μετά από πάρα πολλές επαναλήψεις στα βήματα τα καταφέρνει; Υπάρχει τρόπος για να μάθει κανείς χορό δίχως να πάει σε κάποια ακαδημία ή όπως αλλιώς τα λένε αυτά;! :confused:

Βρίσκεις όλους τους κύκλους του ντανσινγκ γουιθ δε σταρς και παρακολουθείς το κάθε επεισόδιο τρεις φορές.

Βλέπεις το ντέρτι ντάνσινγκ (και τις δύο βερσιόν).

Κάθεσαι στο σαλόνι και μιμείσαι τις κινήσεις των χορευτών από τα παραπάνω. Αν έχεις και μία κούκλα από κάποια μπουτίκ θα βοηθούσε για υποκατάστατο παρτενέρ.

Πηγαίνεις στο DC και αφού πιείς τρεις μπόμπες αρχίζεις να χορεύεις με αγνώστους λες και είσαι σε αμερικάνικο φίλμ ώστε να μάθεις το σύγχρονο μέινστριμ χορευτικό ρεύμα.

Παρακολουθείς παλιές ελληνικές ταινίες για να εξοικειωθείς με το παραδοσιακό ελληνικό sirtaki

Βουαλά! Είσαι έτοιμη να μεγαλουργήσεις στα μπαλέτα Μπολσόι και να γίνεις μία διάσημη μπαλαρίνα


Εναλλακτικά, ξεπερνάς τις φοβίες σου και πηγαίνεις σε μία σχολή χορού, αν και οι άνωθεν συμβουλές είναι η σωστότερη μέθοδος κατ' εμέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arnaoutisoikono

Νεοφερμένος

Ο arnaoutisoikono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ειμαι τοσο μπροστα που κανω τουερκ σε εντεχνο
https://youtu.be/pY1lpScLpTA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Πήγαινα μικρή αρκετά χρόνια παραδοσιακούς χορούς, αμυδρά θυμάμαι κάτι πλέον. :P

Αγαπάω να βλέπω ανθρώπους να χορεύουν όμως, δε ξέρω γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Μμμ..νομιζω πως θα μου αρεσε να μαθω καποια στιγμη να χορευω και να πηγαινω ακομη και σε διαγωνισμους ή και απλα για να περναω ευχαριστα τον χρονο μου. Απ ολους τους χορους θα ηθελα να μαθω μαλλον, εκτος βεβαια παραδοσιακους, νησιωτικους και γενικοτερα ειδη χορων που δεν ακουω την αναλογη μουσικη λογω αρεσκιας. Το οτι δεν εκανα ποτε στην ζωη μου μπαλετο μου εχει μεινει ως αποθυμενο οταν ημουν γυρω στα 15 και ηθελα να ξεκινησω, ακομη δεν εχω κανει. Πιστευω πως θα μαρεσε καλυτερα χιπ χοπ, στριτ και τα σχετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω εμαθα τον ικαριωτικο κι ενα απωθυμενο μου φυγε μπορω να πω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ανεβασε καμια φωτο να χορευεις να μας φυγει και εμας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Γνωρίζεις κανεις καμια καλη σχολή για οριενταλ ή λάτιν χορούς στην Αθηνα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Μμμ..νομιζω πως θα μου αρεσε να μαθω καποια στιγμη να χορευω και να πηγαινω ακομη και σε διαγωνισμους ή και απλα για να περναω ευχαριστα τον χρονο μου. Απ ολους τους χορους θα ηθελα να μαθω μαλλον, εκτος βεβαια παραδοσιακους, νησιωτικους και γενικοτερα ειδη χορων που δεν ακουω την αναλογη μουσικη λογω αρεσκιας. Το οτι δεν εκανα ποτε στην ζωη μου μπαλετο μου εχει μεινει ως αποθυμενο οταν ημουν γυρω στα 15 και ηθελα να ξεκινησω, ακομη δεν εχω κανει. Πιστευω πως θα μαρεσε καλυτερα χιπ χοπ, στριτ και τα σχετικα.

Και το μπαλετο και το χιπ χοπ μπορείς να τα ξεκινήσεις σε όποια ηλικία θέλεις, αρκεί για το μπαλέτο να βρεις σχολή με τμήματα μεγάλων, γιατί μάλλον δε λέει να κάνεις μαθημα με τα 6χρονα.
Ντάξει χιπ χοπ για να μαστε ειλικρινείς και βλέποντας βίντεο στο YouTube κάτι θα μάθεις.
Πάντως ιδιαίτερα το μπαλέτο Είναι πολύ καλή γυμναστική, αν φυσικά πας για να μάθεις και τεχνική κι όχι απλά για να μάθεις να κάνεις τα χέρια του Κύκνου (τα οποία βέβαια σε πληροφορώ ότι πονάνε πολύ:Ρ)
Δεν ξέρω αν το σκέφτεσαι ακόμα αλλά είπα να στο πω έστω και καθυστερημένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top