• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
6 χρονια πιστευω ειναι υπερβολικο, εκτος αν εχεις εσωκλειστα δοντια και ενα σωρο αλλα προβληματα. Μιλα με ορθοδοντικο και θα σου πει ποσο καιρο θα τα εχεις. Εγω υπολογιζω να τα εχω βαλει αρχες του αλλου μηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Σε ορθοδοντικό έχεις πάει για να σου κάνει εκτίμηση για την περίπτωση σου;
Ναι, τα σιδεράκια είναι ακριβά και μπορεί να τα φοράς χρόνια αλλά αξίζει.

Δεν ξέρω τι ακριβώς περιμένεις να σου πούμε, είναι προσωπική απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olgakat1

Νεοφερμένος

Η Olgakat1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γνωρίζεις καποιος στην Αθήνα κάπου φθηνά? Μου έχουν πει για τό πανεπιστημιακό αλλα εψαξα και ελεγε για 1500 ,τοσο δεν κοστίζει και εξω πανω καυω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ppd3

Νεοφερμένος

Η Ppd3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δυστυχώς τα είχα 6 χρονια και τα μόνα στραβά δοντια ήταν τα 4 μπροστινά της άνω γνάθου !Όμως εγω άργησα να βγάλω τα δοντια των ενηλίκων
Και περίμενα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olgakat1

Νεοφερμένος

Η Olgakat1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εψαξα για όψεις ρητίνης που ειναι ιδιο ποσο με τα σιδεράκια αλλα έχει μειονεκτήματα και για οψεις πορσελάνης που ειναι πολυ μεγαλο το κόστος.Πιστεύεται οτι ειναί προτιμότερο να καταφυγω σε αυτες τις λυσεις απο τα κλασσικά σιδεράκια που θέλόυν χρονο? ??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω δεν θα εβαζα τετοια γιατι στις περισσοτερες περιπτωσεις σου τροχιζουν τα δοντια (ουσιαστικα στα καταστρεφουν). Τετοια θα εβαζα μονο αν ειχα σοβαρα προβληματα στα δοντια μου, πχ αν εχαναν υψος ή αν ηταν υπερβολικα κιτρινα και φαινονταν χαλια. Σε υγιη δοντια δεν θα εβαζα με τιποτα.

Εγω εκλεισα ραντεβου για σιδερακια για Νοεμβριο. Δεν ξερω ακομα λεπτομερειες γιατι δεν μπορουσα να κλεισω ραντεβου νωριτερα, αλλα μου ειπε οτι θα μου κοστισουν γυρω στα 7-10 χιλιαρικα. Τα 10 χιλιαρικα μου ειπε οτι θα φτασουν σε περιπτωση που χρειαστω επεμβαση στην γναθο. Ελπιζω πως οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Παιδια, αν με τον ορθοδοντικο εχουμε κανει μια συμφωνια χ ευρο για y μηνες ,εαν τα δοντια μου δεν εχουν φτιαχτει μεχρι εκεινων το μηνα , τοτε πρεπει να πληρωνω καθε επισκεψη (για τους επιπλεον μηνες που θα χρειαστουν)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Helen1992

Νεοφερμένος

Η Helen1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Πλέον στην οδοντιατρική του ΑΠΘ δεν δέχονται τόσα άτομα όσο παλαιότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παιδια, αν με τον ορθοδοντικο εχουμε κανει μια συμφωνια χ ευρο για y μηνες ,εαν τα δοντια μου δεν εχουν φτιαχτει μεχρι εκεινων το μηνα , τοτε πρεπει να πληρωνω καθε επισκεψη (για τους επιπλεον μηνες που θα χρειαστουν)?

Δεν είναι πιο απλό να τον ρωτήσεις;
Υποτίθεται σου βγάζει ένα ρεαλιστικό πλάνο, αν το ένα σου δόντι κοιτάει την Ανατολή και το άλλο την Δύση και σου λέει ότι σε 3 μήνες θα είναι ίσια, καταλαβαίνεις ότι μάλλον σου λέει βλακείες. Από εκεί και πέρα αν είσαι ανασφαλής ότι θα σου τα αρπάζει, μπορείς να του πεις να το τραβήξετε 1-2 μήνες παραπάνω και να σου τσιμπήσει και την τιμή λίγο περισσότερο. Ή να αλλάξεις ορθοδοντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manoulaki

Νεοφερμένος

Η manoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα τη γνώμη σας. Είμαι ενήλικας και πριν ενάμισι μήνα έβαλα σιδεράκια μετά από παρότρυνση του οδοντιάτρου μου αλλά και δική μου επιθυμία. Πήγα μόνο σε έναν ορθοδοντικό που μου σύστησε ο οδοντίατρος μου στον οποίο έχω μεγάλη εμπιστοσύνη και σαν γιατρό και σαν άνθρωπο. Στο πρώτο ραντεβού μου είπε πρέπει να βγάλεις τέσσερα δόντια. Εγώ λόγω της δουλείας μου σε τράπεζα είχα αποφασίσει οτι σε τέτοια ενδεχόμενη περίπτωση δε θα βάλω τα σιδεράκια. Του το είπα, μου ζήτησε ακτινογραφίες, έφτιαξε εμαλγεία με σκοπό να κάνει διάγνωση και να μου επιβεβαιώσει αν θα πρέπει να γίνουν οι εξαγωγές ή όχι. Μου λέει εν τέλει ότι θα γίνει η δουλειά και χωρίς εξαγωγές και ξεκινήσαμε. Στο πρώτο ραντεβού λοιπόν μου λέει πρέπει να κάνεις εξαγωγή. Διαφώνησα έντονα, καθώς είχε προηγηθεί ολη η παραπάνω κουβέντα που σας ανέφερα. Και τώρα πραγματικά σκέφτομαι ακόμη και να βγάλω τα σιδεράκια. Και αναρωτιέμαι από την εμπειρία σας, είναι τόσο αναγκαίο στη σημερινή εποχή μετά από τόση επιστημονική πρόοδο να αφαιρούνται δόντια ή είναι ευκολία για τους γιατρούς. Έχω έναν ελαφρύ προγναθισμό με δύο στραβά δόντια κάτω και τέσσερα στραβά δόντια επάνω. Ποιά είναι η γνώμη σας? Πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω? φοβάμαι στη συνέχεια θα μου ζητήσει και άλλες εξαγωγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Απο οτι μου εχει πει ο οδοντιατρος μου, η αφαιρεση δοντιων ειναι ευκολια και δινει πιο γρηγορα αποτελεσματα. Δεν ξερουμε ομως την περιπτωση σου κα δεν μπορουμε να σου πουμε αν χρειαζεσαι ή οχι τις εξαγωγες. Σε πολλες περιπτωσεις προτεινουν εξαγωγες για να μην αλλοιωθουν υπερβολικα τα χαρακτηριστικα του προσωπου. Εγω θα επαιρνα και 2η γνωμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Στη θέση σου, θα έπαιρνα και μια, τουλάχιστον, δεύτερη γνώμη.
Δεν αφαιρούμε υγιή δόντια με τόση ευκολία (όση κι ο ορθοδοντικός που σου σύστησαν άλλαξε θέση και γνώμη, λέγοντάς σου οτι τελικά χρειάζεται να γίνει η εξαγωγή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manoulaki

Νεοφερμένος

Η manoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Το σκέφτομαι για δεύτερη γνώμη αλλά τώρα που έχω βάλει ήδη τα σιδεράκια, θα ενδιαφερθεί πραγματικά ο γιατρός που θα πάω? Ίσως το κάνω.Βέβαια μετά από τη διαφωνία που είχαμε, μου λεέι θα προχωρήσουμε ως έχει. Και έχω μπερδευτεί!Μου λεέι αλήθεια?θα γίνει καλή δουλειά? Και θεωρείται από τους κορυφαίους στη πόλη μου και από τους πιο ακριβούς.

Έχεις πολύ δίκιο.. Σε ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πηγα στον ορθοδοντικο προσφατα και μου βρηκε εντονο συνωστισμο σε ανω και κατω γναθο και crossbite σε ορισμενα δοντια πισω. Μου ειπε οτι εχω 2 επιλογες, αφαιρεση 4 δοντιων με ρισκο να μετατοπιστουν τα δοντια μου υπερβολικα προς τα μεσα ή να μη γινουν εξαγωγες με κινδυνο τα δοντια μου να ειναι πιο πολυ προς τα εξω. Εβγαλε ακτινες και σκαναρε τα δοντια και θα τον δω παλι στο νεο ετος οταν θα εχει κανει τις μετρησεις που χρειαζεται για να δει τι θα μου ταιριαξει περισσοτερο. Αν εχω την επιλογη να μη γινουν εξαγωγες, δεν θα τις κανω, ακομα και αν τα δοντια μου βγουν πιο πολυ προς τα εξω. Ελπιζω να μπορεσω να βαλω invisalign γιατι δυστυχως μαζευεται πετρα στα δοντια μου τοσο γρηγορα που με κανονικα σιδερακια θα εχω προβλημα με το καθαρισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τελικα εβαλα damon σιδερακια (clear damon στα μπροστινα) και ευτυχως δεν χρειαστηκε να κανω εξαγωγες. Αν βγουν πολυ μπροστα θα μου τροχισει 0.1-0.2 χιλιοστα απο τα μπροστινα δοντια. Invisalign δυστυχως δεν μπορεσα να βαλω γιατι πρεπει να στραφουν καποια δοντια και το invisalign δεν μπορει να τα περιστρεψει.
3η μερα σημερα και ακομα πονανε τα δοντια μου, αλλα ευτυχως οχι τοσο για να παιρνω παυσιπονα. Δεν μπορω να μασησω σκληρη τροφη ακομα. Τα σιδερακια θα τα βγαλω σε 2 χρονια :loltooth: Θα πηγαινω να τα τροποποιει καθε 2 μηνες.
Αποριες:
1. Καποια δοντια μου τα νιωθω να κουνιουνται και να κανουν κλικ. Ο ορθοδοντικος ειπε οτι ειναι φυσιολογικο, αλλα συνεχιζω να ανησυχω. Οσοι εχετε βαλει σιδερακια, θυμαστε να κουνιουνται τα δοντια σας;
2. Τα βουρτσιζω με τις ωρες, με ειδικο βουρτσακι κατω απο συρμα και οδοντικο νημα καθε βραδυ, αλλα αναρωτιεμαι αν οι περισσοτεροι απο εσας οντως ακολουθησατε τις οδηγιες του ορθοδοντικου. Το βρισκω απιστευτα εκνευριστικο να βουρτσιζω τις πλευρες με τα σιδερακια 3 φορες. 1 φορα με 45 μοιρες κλιση προς τα ουλα, 1 φορα με 45 μοιρες κλιση προς τα σιδερακια απο την πανω πλευρα και μια με 45 μοιρες κλιση απο κατω προς τα σιδερακια. Και πριν το κανω ολο αυτο, βουρτσιζω με το βουρτσακι κατω απο τα συρματα. Ειδικα το βραδυ που καθαριζω και με οδοντικο νημα, μου παιρνει μιση ωρα ολο αυτο.
3. Επειδη με το οδοντικο νημα σπαταλαω απειρο χρονο, αναρωτιεμαι αν κανεις απο εσας στραφηκε στο waterpik και αν το waterpik μπορει να αντικαταστησει το οδοντικο νημα.
4. Στους ποσους μηνες ειδατε τα δοντια σας να εχουν ισιωσει; Μου ειπαν οτι στους 6 μηνες θα εχουν ισιωσει και επειτα οι μετακινησεις θα ειναι μικρες και επικεντρωμενες στην διορθωση του δαγκωματος/μασηματος.
5. Απο οδοντοβουρτσες τι μου προτεινετε; Εχω την sonicare με diamondclean βουρτσακι, αλλα αναρωτιεμαι αν πρεπει να το αλλαξω σε κατι αλλο. Μηπως να παρω και μια oral B που περιστρεφεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Τελικα εβαλα damon σιδερακια (clear damon στα μπροστινα) και ευτυχως δεν χρειαστηκε να κανω εξαγωγες. Αν βγουν πολυ μπροστα θα μου τροχισει 0.1-0.2 χιλιοστα απο τα μπροστινα δοντια. Invisalign δυστυχως δεν μπορεσα να βαλω γιατι πρεπει να στραφουν καποια δοντια και το invisalign δεν μπορει να τα περιστρεψει.
3η μερα σημερα και ακομα πονανε τα δοντια μου, αλλα ευτυχως οχι τοσο για να παιρνω παυσιπονα. Δεν μπορω να μασησω σκληρη τροφη ακομα. Τα σιδερακια θα τα βγαλω σε 2 χρονια :loltooth: Θα πηγαινω να τα τροποποιει καθε 2 μηνες.
Αποριες:
1. Καποια δοντια μου τα νιωθω να κουνιουνται και να κανουν κλικ. Ο ορθοδοντικος ειπε οτι ειναι φυσιολογικο, αλλα συνεχιζω να ανησυχω. Οσοι εχετε βαλει σιδερακια, θυμαστε να κουνιουνται τα δοντια σας;
2. Τα βουρτσιζω με τις ωρες, με ειδικο βουρτσακι κατω απο συρμα και οδοντικο νημα καθε βραδυ, αλλα αναρωτιεμαι αν οι περισσοτεροι απο εσας οντως ακολουθησατε τις οδηγιες του ορθοδοντικου. Το βρισκω απιστευτα εκνευριστικο να βουρτσιζω τις πλευρες με τα σιδερακια 3 φορες. 1 φορα με 45 μοιρες κλιση προς τα ουλα, 1 φορα με 45 μοιρες κλιση προς τα σιδερακια απο την πανω πλευρα και μια με 45 μοιρες κλιση απο κατω προς τα σιδερακια. Και πριν το κανω ολο αυτο, βουρτσιζω με το βουρτσακι κατω απο τα συρματα. Ειδικα το βραδυ που καθαριζω και με οδοντικο νημα, μου παιρνει μιση ωρα ολο αυτο.
3. Επειδη με το οδοντικο νημα σπαταλαω απειρο χρονο, αναρωτιεμαι αν κανεις απο εσας στραφηκε στο waterpik και αν το waterpik μπορει να αντικαταστησει το οδοντικο νημα.
4. Στους ποσους μηνες ειδατε τα δοντια σας να εχουν ισιωσει; Μου ειπαν οτι στους 6 μηνες θα εχουν ισιωσει και επειτα οι μετακινησεις θα ειναι μικρες και επικεντρωμενες στην διορθωση του δαγκωματος/μασηματος.
5. Απο οδοντοβουρτσες τι μου προτεινετε; Εχω την sonicare με diamondclean βουρτσακι, αλλα αναρωτιεμαι αν πρεπει να το αλλαξω σε κατι αλλο. Μηπως να παρω και μια oral B που περιστρεφεται;


Εγώ φοράω ακόμα
1)Και εγώ τα νιώθω ακόμα ,δεν ξέρω τι είναι αλλά είναι φυσιολογικό

2)Εκανα το βούρτσισμα για 2 εβδομάδες έτσι όπως το έλεγε ο ορθοδοντικός (σπαστικό ) από τοτε καθαριζω τα δόντια κανονικά όπως πριν βάλω σιδεράκια (πρωι-βραδι).

3)Δεν χρησιμοποιούνται οδοντικό νήμα (δεν χρειάζεται και νομίζω ) χρησιμοποιώ στοματικο διάλειμμα.(το Μεσημέρη )

4Λογο του ότι με τα σιδεράκια η οδοντόβουρτσες χαλάνε πολύ γρήγορα (1-2μηνες κρατάνε εμένα)αγοράζω κάποια με 2 ευρώ τα οποία έχουν 4 οδοντόβουρτσες απ τα λιντλ.Δεν νομίζω να έχει κάποια καταλυτική σημασία η οδοντόβουρτσα στο κομμάτι της θεραπείας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χρησιμοποιω και εγω στοματικο διαλυμμα, καθε βραδυ, αλλα τωρα το χρησιμοποιω πρωι-βραδυ. Μου ειπε να βουρτσιζω μετα απο καθε γευμα.
Δεν σου εχουν χαλασει τα δοντια που δεν καθαριζεις με οδοντικο νημα; Δεν απεκτησες ουλιτιδα; Ειμαι επιρρεπης στην ουλιτιδα και τρεμω στην ιδεα να μην καθαρισω με οδοντικο νημα ή να μη βουρτσισω σωστα. Απο την αλλη ομως δεν θελω να καταληξω με ευαισθητα δοντια απο το εντονο βουρτσισμα. Καθε ποτε πηγαινεις για καθαρισμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Χρησιμοποιω και εγω στοματικο διαλυμμα, καθε βραδυ, αλλα τωρα το χρησιμοποιω πρωι-βραδυ. Μου ειπε να βουρτσιζω μετα απο καθε γευμα.
Δεν σου εχουν χαλασει τα δοντια που δεν καθαριζεις με οδοντικο νημα; Δεν απεκτησες ουλιτιδα; Ειμαι επιρρεπης στην ουλιτιδα και τρεμω στην ιδεα να μην καθαρισω με οδοντικο νημα ή να μη βουρτσισω σωστα. Απο την αλλη ομως δεν θελω να καταληξω με ευαισθητα δοντια απο το εντονο βουρτσισμα. Καθε ποτε πηγαινεις για καθαρισμο;

Καλά κάνεις που το κάνεις με οδοντικό νήμα ......Προσωπικά εμένα όχι δεν μου έχουν χαλάσει (δεν χρησιμοποιούσα ποτέ ),αν προσέξεις κοντά στο καθρέφτη,η μύτες της οδοντόβουρτσας μπορούν και εισέρχονται λίγο μέσα στα ούλα και καθαρίζουν σχεδόν αν υπάρχουν τυχών υπολείμματα).Εχω σταματήσει να πηγαίνω για καθαρισμό εφόσον με επιβλέπει ο ορθοδοντικός .......θέλω επίσης να σου πω ότι μην είσαι συνέχεια στο άγχος ότι κάτι κακο θα συμβεί διότι όπως είπε κάποιος "Όταν φοβάστε κάτι αυξάνεις της πιθανότητες να σου συμβεί "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ναι το ξερω, αλλα εχω ψιλοφρικαρει γιατι δεν μπορω να καταλαβω αν βουρτσιζω καλα, κυριως κατω απο τα ουλα που με ενδιαφερει περισσοτερο. Νιωθω οτι τα σιδερακια δεν αφηνουν την βουρτσα να πλησιασει αρκετα και δεν μπορω να την πιεζω και πολυ γιατι στην παρουσα φαση ποναω. Την συμβατικη οδοντοβουρτσα την πιεζω, δεν ποναει προς το παρον. Μαλλον θα πρεπει να χρησιμοποιησω συμβατικη οδοντοβουρτσα για ενα διαστημα μεχρι να φυγει ο πονος. Φανταζομαι για 1 βδομαδα ακομα.
Να σε ρωτησω, σου εβαλαν και σε εσενα κολλα σε τραπεζιτες πισω; Μου εχουν βαλει κολλα στον 3ο τραπεζιτη πανω και στις 2 πλευρες για να υψωθει το δοντι ωστε τα υπολοιπα δοντια να μην ακουμπανε. Δεν μπορω να το συνηθισω και δυσκολευομαι πολυ να μασησω. Επισης σημερα διαπιστωσα οτι σε ενα σιδερακι το πορτακι ειναι ανοιχτο αλλα δεν ξερω αν το αφησαν εσκεμμενα ετσι. Παιζει να εχει ανοιξει απο μονο του;

Συνιστω να πηγαινεις και στον οδοντιατρο για επιβλεψη γιατι οι ορθοδοντικοι δεν ειναι τοσο καλοι στον εντοπισμο προβληματων. Εγω θα πηγαινω καθε τριμηνο και στον ορθοδοντικο καθε 8 βδομαδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Ναι το ξερω, αλλα εχω ψιλοφρικαρει γιατι δεν μπορω να καταλαβω αν βουρτσιζω καλα, κυριως κατω απο τα ουλα που με ενδιαφερει περισσοτερο. Νιωθω οτι τα σιδερακια δεν αφηνουν την βουρτσα να πλησιασει αρκετα και δεν μπορω να την πιεζω και πολυ γιατι στην παρουσα φαση ποναω. Την συμβατικη οδοντοβουρτσα την πιεζω, δεν ποναει προς το παρον. Μαλλον θα πρεπει να χρησιμοποιησω συμβατικη οδοντοβουρτσα για ενα διαστημα μεχρι να φυγει ο πονος. Φανταζομαι για 1 βδομαδα ακομα.
Να σε ρωτησω, σου εβαλαν και σε εσενα κολλα σε τραπεζιτες πισω; Μου εχουν βαλει κολλα στον 3ο τραπεζιτη πανω και στις 2 πλευρες για να υψωθει το δοντι ωστε τα υπολοιπα δοντια να μην ακουμπανε. Δεν μπορω να το συνηθισω και δυσκολευομαι πολυ να μασησω. Επισης σημερα διαπιστωσα οτι σε ενα σιδερακι το πορτακι ειναι ανοιχτο αλλα δεν ξερω αν το αφησαν εσκεμμενα ετσι. Παιζει να εχει ανοιξει απο μονο του;

Συνιστω να πηγαινεις και στον οδοντιατρο για επιβλεψη γιατι οι ορθοδοντικοι δεν ειναι τοσο καλοι στον εντοπισμο προβληματων. Εγω θα πηγαινω καθε τριμηνο και στον ορθοδοντικο καθε 8 βδομαδες.


Οχι δεν μου έχει βάλει κόλλα (λόγικα έχεις άλλο πρόβλημα )....πάρε τηλέφωνο και ρώτα για αυτό το ανοιχτό πορτακι διότι ίσως έχει ανοίξει μόνο του και ίσως πηγαίνει και η θεραπεία αργά .......Μπα δεν νομίζω , οι ορθοδοντικοι έχουν κάνει πρώτα γενική οδοντιατρική και μετά έχουν εξειδίκευτει ,ξέρουν και αυτοί απ τα προβλήματα το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top