Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,610 εγγεγραμμένα μέλη και 3,078,056 μηνύματα σε 94,898 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 560 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες κινητής τηλεφωνίας

Helium

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H Helium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 11:46, 03-05-17:

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο κουλο που μου συνέβη? Πηγα σε ένα κατάστημα με θηκες κινητών στην Ερμού. Διαλεξα μια θήκη και μου είπε αυτός ότι επειδή δεν κάνει ακριβώς, να κόψει την θήκη για να πατιεται το κουμπακι. Πήρε λοιπόν το κινητό και όταν μου το επέστρεψε, (μετά που εφυγα το είδα) δεν είχε πια κλείδωμα. Ενώ είχα φωνητική αναγνώριση και μοτίβο, ήταν σαν να μην τα είχα βάλει ποτέ. Το περιεργαστηκα λίγο και κολλουσε πάρα πολύ, στο ίντερνετ δεν έμπαινε, σαν να είχαν απορυθμιστει τα δεδομένα. Το εκλεισα και το ξανανοιξα και μου έβγαλε μπλέ οθόνη. (Το κινητό είναι δύο εβδομάδων, και σίγουρα δεν είχε κάτι πριν) έκανα επαναφορά εργοστασιακων και λυθηκαν όλα τα θεματακια που είχε. Ωστόσο αναρωτιεμαι τι να συνέβη..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 483 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 12:20, 03-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Helium
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο κουλο που μου συνέβη? Πηγα σε ένα κατάστημα με θηκες κινητών στην Ερμού. Διαλεξα μια θήκη και μου είπε αυτός ότι επειδή δεν κάνει ακριβώς, να κόψει την θήκη για να πατιεται το κουμπακι. Πήρε λοιπόν το κινητό και όταν μου το επέστρεψε, (μετά που εφυγα το είδα) δεν είχε πια κλείδωμα. Ενώ είχα φωνητική αναγνώριση και μοτίβο, ήταν σαν να μην τα είχα βάλει ποτέ. Το περιεργαστηκα λίγο και κολλουσε πάρα πολύ, στο ίντερνετ δεν έμπαινε, σαν να είχαν απορυθμιστει τα δεδομένα. Το εκλεισα και το ξανανοιξα και μου έβγαλε μπλέ οθόνη. (Το κινητό είναι δύο εβδομάδων, και σίγουρα δεν είχε κάτι πριν) έκανα επαναφορά εργοστασιακων και λυθηκαν όλα τα θεματακια που είχε. Ωστόσο αναρωτιεμαι τι να συνέβη..
Γιατι δεν πηγες πισω να ρωτησεις? Πιο πολυ για να μην αναρωτιεσαι τι @@@ εκανε
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,374 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 12:42, 03-05-17:

Μυρίζει hardware πρόβλημα.

Δεν νομίζω να έκανε τίποτα ο τύπος. Απλώς έτυχε και το πιθανότερο είναι να ξανατύχει. Ποιο είναι το μοντέλο του κινητού;
Παράθεση

Helium

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Helium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 22:17, 03-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Μυρίζει hardware πρόβλημα.

Δεν νομίζω να έκανε τίποτα ο τύπος. Απλώς έτυχε και το πιθανότερο είναι να ξανατύχει. Ποιο είναι το μοντέλο του κινητού;
Λες ε? Είναι το mls ruby. Να το πάω στην εταιρία?

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis econ
Γιατι δεν πηγες πισω να ρωτησεις? Πιο πολυ για να μην αναρωτιεσαι τι @@@ εκανε
Γιατί υπεθεσα ότι αν έκανε κάτι, σιγά μην το έλεγε!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 24-06-17 στις 11:45. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 00:04, 04-05-17:

Γιατί υπεθεσα ότι αν έκανε κάτι, σιγά μην το έλεγε!
Rataki μυρίζει. Καλού κακού μη βγάζεις γυμνές φωτογραφίες με το κινητό σου.
Παράθεση

Helium

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Helium έγραψε στις 00:30, 04-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Rataki μυρίζει. Καλού κακού μη βγάζεις γυμνές φωτογραφίες με το κινητό σου.
Δεν είχα σκοπό! δηλαδή με την επαναφορά δεν θα έφυγε?
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 00:34, 04-05-17:

Μάλλον όχι εκτός και αν η επαναφορά σβήνει όλα τα apps.
Παράθεση

Helium

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Helium έγραψε στις 00:43, 04-05-17:

Μάλλον όχι εκτός και αν η επαναφορά σβήνει όλα τα apps.
Ναι, τα πάντα σβηστηκαν. Και ξέρεις τι σκέφτομαι? Αν είναι έτσι, με τον τύπο τώρα τι γίνεται? Σίγουρα θα πηγαίνουν και μικρά κοριτσακια εκεί. Μπορώ να σιγουρευτω κάπως και να κάνω κάτι?
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 14:19, 04-05-17:

Ναι, τα πάντα σβηστηκαν. Και ξέρεις τι σκέφτομαι? Αν είναι έτσι, με τον τύπο τώρα τι γίνεται? Σίγουρα θα πηγαίνουν και μικρά κοριτσακια εκεί. Μπορώ να σιγουρευτω κάπως και να κάνω κάτι?
Μπορείς να πας ένα άλλο κινητό εκεί να δεις αν θα γίνει κάτι παρόμοιο, και μετά να το πας σε κάποιον που ξέρει από forensics για να το ανιχνεύσει, αλλά μην περιμένεις να γίνουν και πολλά. Δεν υπάρχει ουσιαστικός τρόπος να αποδείξεις ότι αυτός σου έβαλε ιό εκτός και αν τον πιάσεις στα πράσα. Ένας άλλος τρόπος είναι να δεις που στέλνει δεδομένα το κινητό σου, σε ποιες ip κτλ, αλλά αφενός αυτό δεν είναι κάτι που μπορείς να κάνεις εσύ η ίδια καθώς χρειάζεται κάποιες τεχνικές γνώσεις και αφετέρου πάλι δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα αν ο τύπος είναι προσεκτικός. Μπορείς να το αναφέρεις στην δίωξη αν έχεις υποψίες αλλά και αυτοί δύσκολα θα ασχοληθούν.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Helium

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Helium έγραψε στις 14:33, 04-05-17:

Μπορείς να πας ένα άλλο κινητό εκεί να δεις αν θα γίνει κάτι παρόμοιο, και μετά να το πας σε κάποιον που ξέρει από forensics για να το ανιχνεύσει, αλλά μην περιμένεις να γίνουν και πολλά. Δεν υπάρχει ουσιαστικός τρόπος να αποδείξεις ότι αυτός σου έβαλε ιό εκτός και αν τον πιάσεις στα πράσα. Ένας άλλος τρόπος είναι να δεις που στέλνει δεδομένα το κινητό σου, σε ποιες ip κτλ, αλλά αφενός αυτό δεν είναι κάτι που μπορείς να κάνεις εσύ η ίδια καθώς χρειάζεται κάποιες τεχνικές γνώσεις και αφετέρου πάλι δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα αν ο τύπος είναι προσεκτικός. Μπορείς να το αναφέρεις στην δίωξη αν έχεις υποψίες αλλά και αυτοί δύσκολα θα ασχοληθούν.
Σ`ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,336 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 21:27, 16-06-17:

Έχω ακούσει ότι μπορεί ένα κινητό να παρακολουθείται. Δε γνωρίζω όμως μέχρι που φτάνουν τα όρια της πρόσβασης που μπορεί να έχει κάποιος και στη συσκευή. Δηλαδή, πέρα από το να δει φωτογραφίες και να διαβάσει email και μηνύματα, μπορεί να κάνει αλλαγές στις επολογές σου, όπως για παράδειγμα ζουμάρισμα σε κείμενα, επιλογή και άνοιγμα ενός email, να σημειώσει ένα email ως αγαπημένο.. κι άλλα τέτοια τρελά.
Τα φώτα σας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ερις : 16-06-17 στις 21:55.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,374 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 22:32, 16-06-17:

Η απάντηση είναι Ναι

Τα κινητά μπορούν να παρακολουθηθούν από τη NSA και όχι μόνο. Όλες οι εφαρμογές κινητών που κρυπτογραφούν το περιεχόμενό τους είναι υποχρεωτικό να δίνουν πλήρη πρόσβαση στις αρχές όταν το ζητήσουν. Από τη στιγμή που υπάρχει πρόσβαση στα δεδομένα των χρηστών υπάρχει πρόσβαση και στους κωδικούς άρα μπορεί να κάνει ότι μπορείς να κάνεις και εσύ στη συσκευή σου.

Είναι ηθικό αυτό;

Δεν υπάρχει επιλογή. Οι μάζες πρέπει να ελέγχονται και για να γίνει αυτό χρειάζεται πρόσβαση στη πληροφορία.

Τι πρέπει να φοβάμαι;

Πρέπει να φοβάσαι τους κακόβουλους χρήστες. Είναι δεδομένο ότι υπάρχει ένας τρόπος που ξεκλειδώνει τα πάντα σε κάθε εφαρμογή. Ο χάκερ αυτό το ξέρει και θα ψάξει να βρει τη πρόσβαση.

Τι μπορώ να κάνω;

1) Προτιμάς iPhone χωρίς jailbreak αντί για Android. H δομή του iOS είναι τέτοια που καμιά εφαρμογή δεν έχει πρόσβαση σε δεδομένα άλλης εφαρμογής γι αυτό και το iOS δεν έχει filesystem.

2) Αν επιμένεις Android βάζεις την επίσημη ROM της εταιρείας και όχι πειραγμένες ROM που μπορεί να βάλει ο καθένας ότι θέλει μέσα. Ενοείται ότι δεν κάνεις Root.

3) Όχι jailbreak/root. Δεν είναι τυχαίο ότι οι εφαρμογές των τραπεζών δεν τρέχουν σε jailbreak/root συσκευές.

4) Two steps verification όπου είναι δυνατόν. Είναι κάποιοι τύποι που δεν δηλώνουν το κινητό τους για να μην τους παρακολουθεί το σύστημα. Σε αυτούς απαντάμε: Ρε ηλίθιε το two step verification είναι για την ασφαλειά σου. Δεν περιμένει η GOOGLE το τηλεφωνικό αριθμό σου για να σε παρακολουθήσει. Το κάνει ήδη.

5) Τις περισσότερες φορές οι χάκερ/μποτάκια δεν έχουν σκοπό να σου καταστρέψουν τα δεδομένα σου αλλά λειτουργούν ως ξενιστής και π.χ. σου πετάνε διαφημίσεις χωρίς να γίνει αντιληπτό από το χρήστη ότι μπήκε κάποιος στο λογαριασμό του.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,336 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 11:06, 06-07-17:

Δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης ούτε οι ειδοποιήσεις. Έχω ελέγξει την ένταση και έχω ψάξει τις ρυθμίσεις χωρίς να καταφέρω κάτι.

Καμία ιδέα;
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,035 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 13:08, 06-07-17:

Θα πω το πολύ χαζό γιατί μέχρι εκεί μπορώ να βοηθήσω, το έχεις κάνει μια επανεκκίνηση;
Καμιά φορά κάτι σκαλώνει και με την επανεκκίνηση στρώνει.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,187 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 13:14, 06-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερις
Δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης ούτε οι ειδοποιήσεις. Έχω ελέγξει την ένταση και έχω ψάξει τις ρυθμίσεις χωρίς να καταφέρω κάτι.

Καμία ιδέα;
Samsung έχεις;
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 14:19, 06-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Θα πω το πολύ χαζό γιατί μέχρι εκεί μπορώ να βοηθήσω, το έχεις κάνει μια επανεκκίνηση;
Καμιά φορά κάτι σκαλώνει και με την επανεκκίνηση στρώνει.
Καθόλου χαζό. Με το που έγραψα εδώ έκανα επανεκκίνηση και σώθηκε. Δεν έχω ιδέα πώς έγινε!
Ναι.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,187 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 14:32, 06-07-17:

Είναι γνωστό πρόβλημα της samsung εδώ και πολλά χρόνια, μόλις παλιώνει λίγο το κινητό πολλές συσκευές της το παθαίνουν, δυστυχώς νομίζω δεν έχει καταφέρει να το λύσει. Κάνε το αθόρυβο και μετά ξανά βάλε ήχο και θα διορθωθεί.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

K120

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη K120
H K120 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H K120 Καλησπέρα έγραψε στις 15:27, 20-07-17:

Καλησπέρα παιδιά. Έχω πρόβλημα με τον αποθηκευτικό χώρο του κινητού μου ενω εχω 4 gb εκ των οποίων τα 2 gb είναι ελευθερα δεν μου αφήνει να κατεβάσω τραγούδια κλπ τίποτα παρακαλώ πείτε μου τι πρέπει να κάνω ευχαριστω εκ των προτέρων
Παράθεση

fmarulezkd

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 670 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 16:01, 20-07-17:

Το πετάς και παίρνεις άλλο, Xiaomi κατά προτίμηση.
Παράθεση

K120

Νεοφερμένος

H K120 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H K120 Καλησπέρα έγραψε στις 16:07, 20-07-17:

Καλα δεν γίνεται τίποτα ?
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 18:41, 20-07-17:

Πες το μοντέλο του κινητού.
Παράθεση

K120

Νεοφερμένος

H K120 Καλησπέρα έγραψε στις 18:54, 20-07-17:

Sony xperia e4g σε ευχαριστώ που απαντησες
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 18:59, 20-07-17:

Σύμφωνα με αυτό το κινητό δέχεται micro sd μέχρι 32gb. Άρα μπορείς να μεγαλώσεις το χώρο βάζοντας micro sd μεγαλύτερης χωρητικότητας.
Παράθεση

K120

Νεοφερμένος

H K120 Καλησπέρα έγραψε στις 19:37, 20-07-17:

Ανδρέα ευχαριστώ για την απάντηση αλλά εχω ηδη 2 gb ελευθερα κ δεν δέχεται τίποτα για αυτό λέω μήπως πρέπει να βρω άλλο τρόπο για να λυθεί το πρόβλημα
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 20:12, 20-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από K120
Ανδρέα ευχαριστώ για την απάντηση αλλά εχω ηδη 2 gb ελευθερα κ δεν δέχεται τίποτα για αυτό λέω μήπως πρέπει να βρω άλλο τρόπο για να λυθεί το πρόβλημα
Mπορεί να γέμισε η εσωτερική μνήμη.
Παράθεση

K120

Νεοφερμένος

H K120 Καλησπέρα έγραψε στις 20:15, 20-07-17:

Μάλιστα θα το τσεκάρω ευχαριστώ

Ίσως γιατί λέει δεν μπορεί να γίνει ενημέρωση εφαρμογων
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 20-07-17 στις 20:45. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 15,772 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:48, 20-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από K120
Ίσως γιατί λέει δεν μπορεί να γίνει ενημέρωση εφαρμογων
Αν σου βγάζει αυτό ίσως έχεις εφαρμογές στο κινητό που πιάνουν πολύ χώρο στην εσωτερική μνήμη, όπως λέει και ο akikos.
΄Οπως viber, skype κλπ. Μου το έβγαζε κι εμένα, έβγαλα το skype γιατί το viber το χρειάζομαι και δημιουργήθηκε χώρος. Λέω τώρα, δεν είμαι γνώστης όπως τα παιδιά αλλά δοκίμασέ το.
Παράθεση

K120

Νεοφερμένος

H K120 Καλησπέρα έγραψε στις 20:50, 20-07-17:

Να σας πω αυτό έκανα αλλά πάλι τίποτα ευχαριστώ για την απάντηση σας
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,540 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 21:00, 20-07-17:

Μπορείς επίσης να κανεις διαγραφή των δεδομένων των εφαρμογών από αυτές που δεν είναι τόσο απαραίτητες και δεν ανησυχείς ότι θα διαγραφεί κάτι σημαντικό. Εγώ έχω iPhone τώρα αλλά στο παλιό μου κινητό αυτό έκανα. Ακόμα και με επέκταση μνήμης, τα ίδια προβλήματα είχα
Παράθεση

K120

Νεοφερμένος

H K120 Καλησπέρα έγραψε στις 21:07, 20-07-17:

Συγγνώμη methexys δεν κατάλαβα ακριβώς είμαι λίγο ασχετη απο τεχνολογια τι εννοείς ?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους