Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,705 μέλη και 2,403,988 μηνύματα σε 74,709 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 478 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και σπαστική κολίτιδα

anastasisag

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο anastasisag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O anastasisag έγραψε: στις 17:51, 17-06-17:

Ναι όλες οι μεγάλες θρησκείες λένε παραρολογίες. Οκ.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Διάσημο Μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 892 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε: στις 19:52, 17-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από anastasisag
Ναι όλες οι μεγάλες θρησκείες λένε παραρολογίες. Οκ.
Αν είναι έτσι να προτείνουμε ως θεραπεία του ευερέθιστου εντέρου και το ξεμάτιασμα. Θα καλύπτεται από τον ΕΟΠΥΥ, όπως θα καλύπτονται και χαρτορίχτρες, μέντιουμ, ομοιοπαθητικά σκευάσματα (νεράκι του θεού) και αγιασμός.

Βασικό σημείο της σύγχρονης ιατρικής είναι οι αποδείξεις. Κάνεις έναν ισχυρισμό, π.χ. ότι το water fasting βοηθάει τους ασθενείς με IBS. Μπορείς να το αποδείξεις με μελέτες? Στατιστικές έχεις? Αν όχι, τότε είναι άχρηστο μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,220 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 20:36, 17-06-17:

Στον ινδουισμό και στον βουδισμό που ανέφερες παραπάνω, ξέρω ότι υπάρχει μία διαδικασία σαν καθαρισμός του εντέρου, την κάνουν κάθε εξάμηνο/χρόνο, όπου για ένα 24ωρο δεν τρώνε τίποτα πέρα από νερό ή λίγο λαπά και πίνουν ένα πολύ ισχυρό καθαρτικό. (Το αποτέλεσμα μπορείτε να το φανταστείτε). Τον λόγο για τον οποίο το κάνουν δεν μπορώ να τον ξέρω αλλά είναι κάτι εξαιρετικά short-term και δεν προλαβαίνει να έχει side effects. Δεν ξέρω αν κάνουν έξτρα και αποκλειστικό water fasting για κάποιες μέρες αλλά το point δεν είναι εκεί. Από την άλλη το ΣΕΕ είναι μία μακροχρόνια κατάσταση με εξάρσεις και υφέσεις, οπότε το bowel resting οποιασδήποτε μορφής δεν μπορεί να εφαρμόζεται συνέχεια.

Οι λόγοι για τους οποίους η οποιαδήποτε θρησκεία θα ήθελε να εφαρμόσει water fasting, είναι μια άλλη συζήτηση. Εν προκειμένω όμως χρησιμοποίησες ως αιτιολόγηση, αφενός ότι είναι μια διαδικασία που χρησιμοποιείται από την αρχαιότητα και αφετέρου ότι είναι κάτι σύνηθες σε διάφορες θρησκείες. Και με αυτά τα επιχειρήματα ήθελες να στηρίξεις το γιατί μια κοπέλα, με χρόνια νόσο πρέπει να το δοκιμάσει και η ίδια! Οπότε ναι, σ'χώρα με που το παίζω αυθεντία και γω και ο PeterTheGreat, σε μια προσπάθεια να μην αυταναφλεχθούμε μαζί με τα τόσα ιατρικά συγγράμματα που πήραμε σε "μερικά εξάμηνα στην ιατρική".
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,957 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 11:20, 18-06-17:

Νηστεια και προσευχη και ολα φτιαχνουν. Τωρα γιατι οταν δεν ειχε αναπτυχθει η κακη ιατρικη, πεθαινανε στα 45 τους και τωρα με την ιατρικη-απατη πεθαινουμε στα 85 μας, δεν μπορω να το εξηγησω. Θα ρωτησω κανα καλογερο να μου πει...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τσιγάρα σέρτικα (Στράτος :P)

Περιβόητο Μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 994 μηνύματα.

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε: στις 11:34, 28-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Νηστεια και προσευχη και ολα φτιαχνουν. Τωρα γιατι οταν δεν ειχε αναπτυχθει η κακη ιατρικη, πεθαινανε στα 45 τους και τωρα με την ιατρικη-απατη πεθαινουμε στα 85 μας, δεν μπορω να το εξηγησω. Θα ρωτησω κανα καλογερο να μου πει...
ο λόγος ενδεχομένως προφανής. Προ κακής (+/- εισαγωγικά) ιατρικής, δεν τους απασχολούσε τους υγειονομικούς να δημιουργήσουν τάργκετ γκρουπ. Αφού ήταν καλοί. Κι άμα ο άλλος στον μεσοπόλεμο είχε προσδόκιμο επιβίωσης τα 40-45, πότε να κάνει λ7, πότε να προλάβει να αρρωστήσει, πότε να αποπειραθούν να του τα πάρουν. Πολλή πίεση χρόνου ρε γμτο. Ενώ τώρα, με έξτρα μπόνους τα επιπλέον 40 χρόνια, ε, μιλάμε για άλλη άνεση να κάνει παιχνίδι. Η κακή ιατρική πάντα. Οπότε του αυξάνεις του αλλουνού το προσδόκιμο για να έχεις κόσμο να αρμέγεις
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τσιγάρα σέρτικα : 28-01-18 στις 11:44.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mattheos853

Νεοφερμένος

Ο Mattheos853 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Mattheos853 έγραψε: στις 19:50, 02-02-18:

καλησπερα.ταλαιπωρουμαι και εγω εδω και 2 χρονια με σπασμους του εντερου καθως καθε φορα που τρωω εχω δυσπεψια..οι γιατροι δεν βρηκαν τπτ...miltos 1819 τα φυτικα η πρωην σ ποσο καιρο τα επαιρνε;λες να βοηθησουν;
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε: στις 11:44, 03-02-18:

άκουσε λίγο αυτό:
https://www.youtube.com/watch?v=y8-w6jD_MZk
Η επιφύλαξη δεδομένη, αφού οι κάθε λογής διαιτοδιατροφολόγοι εκ των πραγμάτων έχουν άγνοια κλινικής βιοχημείας-φυσιολογίας-παθολογίας στον βαθμό που θα τους κατοχύρωνε εγκυρότητα. Αλλά εφ' όσον ο γαστρεντερολόγος σου απέκλεισε εμφανές οργανικό παθολογικό υπόστρωμα, ρίξε μιά ματιά. Το γεγονός πως εστιάζει στην αφερεγγυότητα του τεστ τροφικής υπερευαισθησίας στην ανίχνευση τροφών που παχαίνουν, αγνόησέ το.
Παράθεση

Mattheos853

Νεοφερμένος

Ο Mattheos853 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Mattheos853 έγραψε: στις 15:27, 04-02-18:

το ρωτησα για δυσανεξια και μου ειπαν ολοι οι γιατροι πως δεν οφειλεται απο αυτο
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε: στις 10:58, 05-02-18:

μόνο που, αν τον άκουγες προσεκτικά, αν και μη γαστρεντερολόγος, διαχώρισε την δυσανεξία (έλλειψη πεπτικών ενζύμων-υδρολασών) από την υπερευαισθησία (εμπλοκή ανοσοποιητικού συστήματος όπου το τρόφιμο αντιμετωπίζεται σαν αντιγονικό ερεθισμα και ο οργανισμός κινητοποιεί αντισωματική αντίδραση έναντί του). Και εδώ μιλάμε για το 2ο, όχι για δυσανεξία. Που μπορεί -η υπερευαισθησία και όχι η δυσανεξία- να αφορά πολύ κοινά τρόφιμα, ακόμα και του καθημερινού διαιτολογίου πάσχοντος (π.χ. ντομάτα). Τα συγχέουν ακόμα και γιατροί ενίοτε αυτά τα 2
Παράθεση

Mattheos853

Νεοφερμένος

O Mattheos853 έγραψε: στις 12:01, 05-02-18:

ολες οι εξετασεις αιματος ηταν καλες
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους