Πως αντιμετωπίζονται οι ψυχολογικές επιπτώσεις του εκφοβισμού και της κλοπής;

billforbesg

Νεοφερμένος

Ο billforbesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Είμαι 18 χρονών και πριν 2 χρόνια περίπου έπεσα θύμα κλοπής από παιδιά της ηλικίας μου.Το θέμα είναι πως από εκείνη τη στιγμή ποτέ δεν αισθάνομαι απόλυτη ασφάλεια στο δρόμο όταν κυκλοφορώ μόνος μου και ειδικά όταν συναντάω παιδιά που μου τους θυμίζουν...όταν μας είχαν κλέψει τα κινητά (μας απείλησαν) ήμουν μαζί με άλλους 2 φίλους μου οι οποίοι το έχουν ξεπεράσει ενώ εγώ δυσκολεύομαι.Συνήθως όταν βλέπω παρόμοια άτομα ψιλοκομπλάρω και δεν μου αρέσει να αισθάνομαι ανασφάλεια χωρίς λόγο...τι μπορείτε να μου προτείνετε?Τι άποψη έχετε για όλα αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Άρχισε κάποια πολεμική τέχνη, απ'όλες τις μεριές θα σε βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πως σου ηρθε τωρα μετα απο τοσα χρονια; Μηπως ακουσες, ειδες κατι και ασυνειδητα θυμηθηκες; Οπως και να ειναι, ο μονος τροπος να ξεπερασεις τις φοβιες σου ειναι την ωρα που το αισθανεσαι, να σκεφτεσαι με τη λογικη σου, πως δε συμβαινει κατι κοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ακομα πιο εντονα να το γελασεις,να το αμφισβητησεις με τη λογικη σου να το κοροιδεψεις ντοτε θα γκρεμιστει προσπαθησε να φερεις και το συναισθημα πανω και τη στιγμη που νιωθεις το φοβο,πες να να κοιτα τωρα με ληστευουνε και με σκοτωνουνε τι επαθα τιποτα τι να σου πω,ολα στο μυαλο μου ειναι κοροιδεψε τα παλι εδω ειμαι ζωντανος χωρις να παθω τιποτα και να τρεχει τιποτα

Αν δεν πιασει αυτο,προσπαθησε φερε το πανω και δες τους σαν παιδια σου χαλαρωσε κ κοιτα τους σαν παιδια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

billforbesg

Νεοφερμένος

Ο billforbesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. Θα προσπαθισω να τις δοκιμασω την επομενη φορα που θα μου ξανασυμβει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εμένα πριν χρόνια μου είχαν επιτεθεί για να μου πάρουν το κινητό (ήταν η πρώτη φορά που έπεσα σε απόπειρα ληστείας και δεν έδινα το κινητό μου με αποτέλεσμα ο τύπος να με αρχίσει στις μπουνιές!). Ήταν δύο, ο ένας που με πλησίασε (εγώ νόμιζα ότι ήθελε να του πω την ώρα κι εκείνος άρχισε να μου τραβάει από το χέρι το κινητό) και ένας άλλος με το μηχανάκι που είχε παρκάρει στο παρακάτω στενό για να τον περιμένει.
Για κάποιες εβδομάδες μετά από αυτό φοβόμουν να περπατώ στο δρόμο, πχ με πλησίαζε κόσμος και σκεφτόμουν ότι μπορεί να έχουν ίδιες προθέσεις κτλ, έβλεπα διάφορους και νόμιζα ότι ήταν αυτοί κτλ. Αλλά το ξεπέρασα, μιας που το να περπατάω μόνος μου στο δρόμο ακόμα και βράδυ είναι πολύ τακτική μου δραστηριότητα.

Η πλάκα είναι ότι μετά από αρκετούς μήνες, ενώ περπάταγα στο πεζοδρόμιο στην ίδια περιοχή (εκεί που μένω δηλαδή), βγήκε από ένα αυτοκίνητο αυτός που μου είχε επιτεθεί (αυτός ήταν, δεν κάνω λάθος) - προφανώς βρισκόταν σε καθημερινές δουλειές. Μου ανέβηκε λίγο η πίεση αλλά δεν έδωσα σημασία. :D

ΥΓ: Το κινητό τελικά δε μου το πήρε μιας που άρχισαν να βγαίνουν γείτονες στα μπαλκόνια και έφυγε τρέχοντας. Εγώ τις είχα φάει όμως! Ασφαλώς και σε κάθε παρόμοια περίπτωση πιστεύω ότι πρέπει να δίνουμε ό,τι έχουμε, γιατί αυτοί μπορεί να μην αστειεύονται καθόλου. Εγώ ήμουν πρωτάρης και απλά μου βγήκε αλλιώς εκείνη την ώρα (βέβαια δεν είδα μαχαίρι ή όπλο στην περίπτωσή μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billforbesg

Νεοφερμένος

Ο billforbesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Και εγω ειμαι πολυ συνηθισμενος να περπαταω συχνα εξω ειτε μονος ειτε με παρεα απλως τον τελευταιο καιρο κατι με εχει πιασει με τοσα που ακουω να γινονται...μαλλον δεν πρεπει να δινω τοση σημασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Εγω οταν πηγαινα λυκειο,με ειχε πιασει μια αψυχολογητη φοβια οτι θα μου κλεψουν το κινητο οταν ειμαι μονος στο δρομο(δεν αραζα και στα πιο καλα στεκια..για να λεμε κ την αληθεια) οποτε,καθε σαββατο βραδυ που ξενυχτουσα, εβαζα την SIm σε μπακατελι κινητο και μετα ημουν χαλαρος.Αμα με απειλουσαν με μαχαιρι θα εβγαζα την Sim και θα τους εδινα το κινητο των 10 ευρω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top