Μπορούμε να αλλάξουμε τα γεγονότα;

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Διαβάζω προσεκτικά όσα λέτε και έχετε δικαιο σε όλα απλά εγώ με το φτωχό μου μυαλό σκέυτομαι όταν ξέρουν π.χ κάποιοι για τον άλεξ και σιωπούν όταν κάποιοι βλέπουν το κακό και φοβούντε να το πουν στο δικαστήριο, όταν βλέπουμε κάποιον πεσμένο και δεν βοηθάμε να σηκωθεί τότε πώς θα κάνουμε κάτι μεγαλήτερο; όταν κάποιοι ζητάνε βοήθεια για απλά μικρά καθημερινά πράγματα και δεν βοηθάμε και απλά βλέπουμε πώς θα πάρουμε την δύναμη για κάτι μεγάλο;, σήμερά άκουσα για γυναίκα που πολεμούσε για ένα σκαλί, όλοι κοιτούσαν κανένας δεν έκατσέ δίπλα της να πεί θα βοηθήσω και εγώ την γυναίκα και θα σηκώσουμε μπαίρι στα μεγάλα;:hmm:

Πάντα ρωτάω με το φτωχό μυαλό μου έτσι;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
mania είναι αυτό που είπα και στην αρχή.

Μήπως τελικά το θέμα είναι ότι δεν θέλουμε να βοηθήσουμε και ΌΧΙ ότι δεν μπορούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
mania είναι αυτό που είπα και στην αρχή.

Μήπως τελικά το θέμα είναι ότι δεν θέλουμε να βοηθήσουμε και ΌΧΙ ότι δεν μπορούμε;


Αυτό είναι στάνταρ καμαρι μου, ενοείτε ότι δεν θέλουμε για τα ποιο μικρά, πόσο μάλλων για τα μεγάλα, δεν θέλουμε να χάσουμε χρόνο για τον δίπλα μας δυστηχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θεωρητικα όλα μπορουν να αλλαξουν και η δύναμη της μάζας είναι πολύ μεγάλη. Αλλά μη ξεχνάτε πως η μάζα συνήθως έχει άλλα καθημερινά προβλήματα να αντιμετωπίσει (που είναι σαφέστατα πιο επιτακτικά, αν και όχι απαραίτητα σοβαρα) και δεν μπορεί να ασχοληθεί με το κοινό καλό. Επιπλέον οι περισσότεροι δεν έχουν καν συναίσθηση της ολιστικότητας αυτών των πραγμάτων - δεν καταλαβαίνουν δηλ πως ό,τι κάνουν σήμερα, επηρεάζει και το αύριο. Άντε βγάλε άκρη λοιπόν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κυρίως αυτό που δεν καταλαβαίνουμε είναι πως το γενικότερο καλό μας επιρρεάζει πολύ πιο άμεσα απ΄ότι νομίζουμε.
Η αύξηση της θερμοκρασίας του πλανήτη π.χ. είναι κάτι που σίγουρα μας αφορά όλους, αλλά μοιάζει πολύ μακρινό για να ασχοληθούμε...Κι όμως σε πολύ λίγα-τελικά- χρόνια αυτό το πρόβλημα θα είναι πολύ πιο σοβαρό από οποιοδήποτε καθημερινό μας πρόβλημα... :/:
Όποιος είδε το εξώφυλλο του Έψιλον της Ελευθεροτυπίας έχει μια ιδέα για τι μιλάω :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κυρίως αυτό που δεν καταλαβαίνουμε είναι πως το γενικότερο καλό μας επιρρεάζει πολύ πιο άμεσα απ΄ότι νομίζουμε.
Η αύξηση της θερμοκρασίας του πλανήτη π.χ. είναι κάτι που σίγουρα μας αφορά όλους, αλλά μοιάζει πολύ μακρινό για να ασχοληθούμε...Κι όμως σε πολύ λίγα-τελικά- χρόνια αυτό το πρόβλημα θα είναι πολύ πιο σοβαρό από οποιοδήποτε καθημερινό μας πρόβλημα... :/:
Όποιος είδε το εξώφυλλο του Έψιλον της Ελευθεροτυπίας έχει μια ιδέα για τι μιλάω :'(


Τώρα άν πώ καλά να πάθουμε θα έχω άδικό; όταν μας λένε οικονομεία στο ρέυμα στο νερό και σε πράγματα που μπορούμε να μοιώσουμες τα κάνουμε στο μέγηστό τι φτέει η γή, άσε που όλοι μπορούμε να βοηθήσουμε και δεν κάνουμε τίποτα, ζώα παρατημένα ή υπο εξαφάνηση, δάση καιγοντε, σκουπίδια παντού, κανένας δεν νοιάζετε, καλά να πάθουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Θεωρητικα όλα μπορουν να αλλαξουν και η δύναμη της μάζας είναι πολύ μεγάλη. Αλλά μη ξεχνάτε πως η μάζα συνήθως έχει άλλα καθημερινά προβλήματα να αντιμετωπίσει (που είναι σαφέστατα πιο επιτακτικά, αν και όχι απαραίτητα σοβαρα) και δεν μπορεί να ασχοληθεί με το κοινό καλό.

Ακριβώς. Νομίζω ότι το επιχείρημα για τη δύναμη του πλήθους (δε χρησιμοποιώ τη λέξη μάζα για να μην προϊδεάσω αρνητικά) είναι άκυρο. Και αυτό γιατί βασίζεται στη λογική του "αν ΟΛΟΙ έπρατταν αυτό...τότε", πράγμα που βρίσκω εντελώς θεωρητικό και ουτοπικό. Σκεφτείτε το σύνολο των προβλημάτων που μαστίζουν τούτο το μάταιο κόσμο. Με τι από όλα αυτά να απασχολήσουμε τη σκέψη μας; Πού να πρωτοεπενδύσουμε; Ποιος θέτει τις προτεραιότητες; Από πού να αντλήσουμε πάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Εγώ λέω απλά να σταματήσουμε να ψάχνουμε δικαιολογίες για το τι θα μπορούσαμε να κάνουμε αλλά για τον α), β), γ) λόγο δεν το κάνουμε και είτε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε και όπως μπορούμε, είτε να παραδεχτούμε το ότι ναι, αυτή τη στιγμή δε γίνεται να βοηθήσω, γιατί οι προτεραιότητές μου είναι άλλες, όμως θα το κάνω όταν μπορέσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ακριβώς. Νομίζω ότι το επιχείρημα για τη δύναμη του πλήθους (δε χρησιμοποιώ τη λέξη μάζα για να μην προϊδεάσω αρνητικά) είναι άκυρο. Και αυτό γιατί βασίζεται στη λογική του "αν ΟΛΟΙ έπρατταν αυτό...τότε", πράγμα που βρίσκω εντελώς θεωρητικό και ουτοπικό. Σκεφτείτε το σύνολο των προβλημάτων που μαστίζουν τούτο το μάταιο κόσμο. Με τι από όλα αυτά να απασχολήσουμε τη σκέψη μας; Πού να πρωτοεπενδύσουμε; Ποιος θέτει τις προτεραιότητες; Από πού να αντλήσουμε πάθος;

-Κι όμως, για κάθε αλλαγή(μεταβολή κλπ). απαιτείται πάντα μία κάποια "κρίσιμη μάζα"("κρίσιμο πλήθος").

-Αν είχαμε "πίστιν έως κόκκου σινάπεως", ίσως ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
-Κι όμως, για κάθε αλλαγή(μεταβολή κλπ). απαιτείται πάντα μία κάποια "κρίσιμη μάζα"("κρίσιμο πλήθος").

-Αν είχαμε "πίστιν έως κόκκου σινάπεως", ίσως ;;;

Το οποίο σημαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyFox

Νεοφερμένος

Ο SkyFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
:hmm:Εγώ θα δώσω ένα παράδειγμα αν στην Ελλάδα λέγαμε δεν ξαναπαίρνουμε coca cola για ένα μίνα τότε η εταιρία θα έριχνε 20 λεπτά κάτω το αναψυκτικό όποτε αν:/: ήμασταν σωστή και δίκαιη πολίτες τότε δεν θα χιαζόταν να [FONT=&quot]βοηθήσουμε[/FONT] γιατί κανονικά θα ήταν εκεί το κράτος για να τον βοηθήσει όπως έπρεπε να κάνει :mad:. Πρέπει επιτέλους να μάθουμε να παίζουμε ομαδικά :(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top