Εθνικισμός

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γενικά δεν έχω όρεξη να πάρω μέρος στο θέμα ενεργά, μόνο δυό πραγματάκια θα πω:
Δεν έχω προλάβει να σκεφτώ αν θέλω να είμαι περήφανη που είμαι ελληνίδα γιατί κάνω μεγάλες προσπάθειες να νιώσω περήφανη που είμαι άνθρωπος.
Είμαι πρώτα άνθρωπος και μετά Ελληνίδα. Και σαν άνθρωπος δεν είμαι καθόλου περήφανη για την κατάντια του περιβάλλοντος και της γης. Δεν είμαι καθόλου περήφανη που άνθρωποι πεθαίνουν ακόμα, από πείνα και πολέμους. Δεν είμαι καθόλου περήφανη που υπάρχει έστω και ένα παιδί σε αυτόν τον κόσμο που δεν έχει πρόσβαση στη γνώση.

I dream of giving birth to a child who will ask, "Mother, what was war?"
~Eve Merriam


Δεν είμαι υπέρ της παγκοσμιοποίησης ούτε και θέλω να πάρω θέση ακόμα πάνω σ'αυτό. Ο χρόνος θα δείξει.

Ναι, σ'αυτή τη χώρα έζησαν μεγάλες μορφές της παγκόσμιας ιστορίας. Ναι, πολλά σπουδαία ξεκίνησαν από εδώ. Αλλά δεν βλέπω κανένα νεοέλληνα να νιώθει πως έχει την ευθύνη αυτής της προϊστορίας... Μερίδιο θέλουμε όλοι στην περηφάνια, όχι στην ευθύνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ναι, σ'αυτή τη χώρα έζησαν μεγάλες μορφές της παγκόσμιας ιστορίας. Ναι, πολλά σπουδαία ξεκίνησαν από εδώ. Αλλά δεν βλέπω κανένα νεοέλληνα να νιώθει πως έχει την ευθύνη αυτής της προϊστορίας... Μερίδιο θέλουμε όλοι στην περηφάνια, όχι στην ευθύνη...

Ξαναπεστα και λιγακι πιο δυνατα.
Πιστευεις οτι ολοι αυτοι που δηλωνουν "Τουρκολαγνοι" εχουν καμμια σχεση με το περιβαλλον?
Ολοι οι παγκοσμιοποιητες που (για εμενα) θελουν την ισοπεδωση (κι οχι την ισοτητα) των λαων, εχουν καμμια σχεση με την αγαπη μεταξυ των λαων?
Δλδ, καλα ειναι να βλεπουμε και την απεναντι πλευρα (και -γιατι οχι- και τις προθεσεις τους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Γιατί θα πρέπει να εξομοιώνω το έθνος μου με έθνη που ακόμα κι αν αφαιρέσεις την υπαρξή τους από τον παγκόσμιο χάρτη,η ανθρωπότητα δεν θα είχε χάσει τίποτα?

Ωραίοοος! Υπάρχουν τέτοια έθνη ε? :worry: Δεν μου είχε δημιουργηθεί μέχρι τώρα η εντύπωση οτι εκφράζεις εθνικιστικές απόψεις, αλλά με την παραπάνω δήλωση αλλάζει το πράγμα.


Και για όσους μου πουν ότι επαναπαύομαι στις δάφνες των αρχαίων για να το παίξω "κάποιος",να του πω...
...εμείς δεν είμαστε το έθνος (πρώτο) που αντιστάθηκε στον φασισμό-ναζισμό?

:confused: Δεν το 'πιασα αυτό. Είμαστε οι πρώτοι που αντιστάθηκαν στο φασισμό και το ναζισμό? Θες να το επεκτείνεις λίγο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ειλικρινή
Άδικα προσπαθείς. (Δεν αναφέρομαι στα υπόλοιπα παιδιά του forum).
Σ΄αυτό το τόπο το 9%, θέλει να επιβάλει -μέσω αφορισμών -την άποψή του, στο υπόλοιπο 91%. Και αυτή η αφοριστική αντίληψη, έχει να κάνει με μία προιούσα ιδεοληψία, ή οποία αρχίζει και εκδηλώνεται με συμπτώματα, στα οποία αρχικά δεν δίνεις σημασία.
Στην αρχή επέρχεται χρονική σύγχυση (π.χ μπορείς να μιλάς για τα δικαιώματα των εργαζομένων την 28η Οκτωβρίου).
Μετά μισείς και απεχθάνεσαι οτιδήποτες το εθνικό. (π.χ το μνημείο του αγνώστου στρατιώτη, τις παρελάσεις κ.α). Μετά μαθαίνεις να συλλαβίζεις πάντα το "ενάντια". (Αυτό ονομάζεται "παλιλαλία").
Ονομάζεις την δική σου βία "λαική οργή", ενώ την άλλη "κρατική καταστολή".Η δική σου είναι καθαγιασμένη και θεμιτή.
Η άλλη πάντα απρόκλητη.
Μετά αρχίζεις και θεωρείς τα 4.500.000 των Ελλήνων, που υπέγραψαν για τις ταυτότητες "Απριλιανούς" , χωρίς να αναρωτιέσαι, πως είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσοι "χουντικοί"?
Στη συνέχεια διαδηλώνεις εναντίον των εξοπλισμών. Δεν έχει σημασία αν αγνοείς ότι έχουμε 5 χρόνια να αγοράσουμε ένα άρμα κι είμαστε ξεβράκωτοι απέναντι στη Στρατιά Αιγαίου. Σημασία έχει η ταξική πάλη. Μετά αρχίζεις και μετατρέπεις στη Δημοτική ότι απέμεινε. "π.χ Πλατεία Αριστοτέλη", "πιπεριές Φλώρινας". Τέλος οφείλεις να υπερασπίζεσαι όλα τα αποβράσματα και τους βαρυποινίτες που μας ήλθαν -μαζί με τους έντιμους οικονομικούς μετανάστες- από τον σοσιαλιστικό παράδεισο, εκείνους που δολοφονούν και ληστεύουν γριές και γέροντες.Τότε θα έχει γίνει κάποιος ένας τέλειος προοδευτικός και θα πανηγυρίζει και αυτός την νίκη της Τουρκίας. Ισως μάλιστα χορέψει μαζί με τη Νικι και κανέναν καρσιλαμά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ωραίοοος! Υπάρχουν τέτοια έθνη ε? :worry: Δεν μου είχε δημιουργηθεί μέχρι τώρα η εντύπωση οτι εκφράζεις εθνικιστικές απόψεις, αλλά με την παραπάνω δήλωση αλλάζει το πράγμα.

Αφαίρεσε την Ουγκάντα η την Ζιμπάμπουε η την...Κροατία αν θες και πες μου τι θα έχανε η νθρωπότητα απο τον πολιτισμό της αν δεν υπήρχαν αυτά τα έθνη-κράτη!
Όσο για το αν με θεωρήσεις εθνικιστή η εθνιστή...:D



:confused: Δεν το 'πιασα αυτό. Είμαστε οι πρώτοι που αντιστάθηκαν στο φασισμό και το ναζισμό? Θες να το επεκτείνεις λίγο?

Εννοώ ότι ενώ μπορούσαμε να κάνουμε ότι και άλλα έθνη το 40-41 (και να είμαστε πιο νικητές ακόμη σήμερα)...εμείς είπαμε ΟΧΙ στις ορδές του φασισμού και ναζισμού και το πληρώσαμε ακριβά!(Μεγαλύτερο ποσοστ'ο νεκρών ανα πληθυσμό ακόμα και από τη Σοβ.Ένωση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Αφαίρεσε την Ουγκάντα η την Ζιμπάμπουε η την...Κροατία αν θες και πες μου τι θα έχανε η νθρωπότητα απο τον πολιτισμό της αν δεν υπήρχαν αυτά τα έθνη-κράτη!
Όσο για το αν με θεωρήσεις εθνικιστή η εθνιστή...:D
[/size]

Αυτή η νοοτροπία είναι η πηγή του φασισμού. Αν το συνειδητοποιείς ή όχι...




Εννοώ ότι ενώ μπορούσαμε να κάνουμε ότι και άλλα έθνη το 40-41 (και να είμαστε πιο νικητές ακόμη σήμερα)...εμείς είπαμε ΟΧΙ στις ορδές του φασισμού και ναζισμού και το πληρώσαμε ακριβά!(Μεγαλύτερο ποσοστ'ο νεκρών ανα πληθυσμό ακόμα και από τη Σοβ.Ένωση)

Δεν ξέρω πού σου 'ρθε ότι ήμασταν οι πρώτοι που αντιστάθηκαν. Κι αυτό που λες για τις απώλειες, οι περισσότερες απ'αυτές λόγω λιμοκτονίας, είναι τελείως λάθος. Πρώτα οι Σοβιετικοί, μετά Πολωνία - Γερμανία - Σερβία με σχεδόν ίδιες αναλογικές απώλειες. Εντάξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Αυτή η νοοτροπία είναι η πηγή του φασισμού. Αν το συνειδητοποιείς ή όχι...


Φασίστας λοιπόν...





Δεν ξέρω πού σου 'ρθε ότι ήμασταν οι πρώτοι που αντιστάθηκαν. Κι αυτό που λες για τις απώλειες, οι περισσότερες απ'αυτές λόγω λιμοκτονίας, είναι τελείως λάθος. Πρώτα οι Σοβιετικοί, μετά Πολωνία - Γερμανία - Σερβία με σχεδόν ίδιες αναλογικές απώλειες. Εντάξει?

Ότι ήμασταν οι πρώτοι που αντιστάθηκαν το λέει η ιστορία...
...για τις απώλειες,με όλο το δικαίωμα να κάνω λάθος...

1)Σερβία
2)Ελλάδα
3)Σοβ.Ένωση\
https://el.wikipedia.org/wiki/Απώλειες_κατά_τον_Β'_Παγκόσμιο_Πόλεμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Φασίστας λοιπόν...
[/size]

Εσύ ξέρεις. Το μόνο σίγουρο είναι οτι μου λες πως ουσιαστικά υπάρχουν ολόκληρα έθνη που απλά πιάνουν χώρο και ότι δε θα χάναμε και τίποτα αν εξαφανίζονταν απο τη μια στιγμή στην άλλη.



Ότι ήμασταν οι πρώτοι που αντιστάθηκαν το λέει η ιστορία...

:confused: Τι διαβάζεις, κάτι αντίστοιχο σε ακρίβεια με το βιβλίο της ΣΤ' Δημοτικού? Ο Β' Π.Π. ξεκίνησε την 1η Σεπτεμβρίου του 1939, όχι την 28η Οκτωβρίου του '40. Δηλαδή έναν ολόκληρο χρόνο οι εμπόλεμοι τι έκαναν, ρίχνανε χαστουκάκια ο ένας στον άλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Εσύ ξέρεις. Το μόνο σίγουρο είναι οτι μου λες πως ουσιαστικά υπάρχουν ολόκληρα έθνη που απλά πιάνουν χώρο και ότι δε θα χάναμε και τίποτα αν εξαφανίζονταν απο τη μια στιγμή στην άλλη.

Δεν το λέω εγώ...το λέει η ιστορία τους...

:confused: Τι διαβάζεις, κάτι αντίστοιχο σε ακρίβεια με το βιβλίο της ΣΤ' Δημοτικού? Ο Β' Π.Π. ξεκίνησε την 1η Σεπτεμβρίου του 1939, όχι την 28η Οκτωβρίου του '40. Δηλαδή έναν ολόκληρο χρόνο οι εμπόλεμοι τι έκαναν, ρίχνανε χαστουκάκια ο ένας στον άλλο?
Η συμμαχούσαν η περίμεναν βοήθεια από αλλού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Μη μου πείτε οτι δε σας το'πα ! Οτι σε λίγα χρονάκια δε θα ξέρουμε γιατι το'40 ονομάστηκε έπος ! Ποιός έδωσε το χρόνο στη σοβ.ένωση να προετοιμαστεί ? Ετσι απλά κι όποιος θέλει το ψάχνει αν δε βρεί εδω είμαστε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Δεν το λέω εγώ...το λέει η ιστορία τους...

Δεν είσαι εθνικιστής! Δεν είσαι φασίστας! Είσαι...η... ΙΣΤΟΡΙΑ!!! :clapup:




Η συμμαχούσαν η περίμεναν βοήθεια από αλλού...

ΟΟΟΟΟΚ. Οι Πολωνοί πολέμησαν όσο μπορούσαν μ'αυτά που διέθεταν και έχασαν. Οι Γάλλοι πολέμησαν και κατατροπώθηκαν σε χρόνο ρεκόρ αλλά μετά απο την απώλεια 200.000 περίπου στρατιωτών. Οι Άγγλοι συνέχισαν να πολεμούν και αντιστάθηκαν σχεδόν μόνοι όταν όλοι οι άλλοι κοιτούσαν σαν μαμάκες.

Και το ίδιο το link που έδωσες για τις απώλειες σε διαψεύδει μια και φαίνεται ότι αντί να διαβάζεις τους αριθμούς φαντάζεσαι πράγματα.

Τώρα τι λες εσύ... Άσε γιατί βγαίνω κι εκτός θέματος του thread και χάνω σιγά σιγά και την υπομονή μου μ'αυτά που διαβάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Δεν είσαι εθνικιστής! Δεν είσαι φασίστας! Είσαι...η... ΙΣΤΟΡΙΑ!!! :clapup:



ΟΟΟΟΟΚ. Οι Πολωνοί πολέμησαν όσο μπορούσαν μ'αυτά που διέθεταν και έχασαν. Οι Γάλλοι πολέμησαν και κατατροπώθηκαν σε χρόνο ρεκόρ αλλά μετά απο την απώλεια 200.000 περίπου στρατιωτών. Οι Άγγλοι συνέχισαν να πολεμούν και αντιστάθηκαν σχεδόν μόνοι όταν όλοι οι άλλοι κοιτούσαν σαν μαμάκες.

Και το ίδιο το link που έδωσες για τις απώλειες σε διαψεύδει μια και φαίνεται ότι αντί να διαβάζεις τους αριθμούς φαντάζεσαι πράγματα.


Τώρα τι λες εσύ... Άσε γιατί βγαίνω κι εκτός θέματος του thread και χάνω σιγά σιγά και την υπομονή μου μ'αυτά που διαβάζω.
Δηλαδή κατά τη γνώμη σου (άσε τη δικιά μου...είναι φασιστικιά)...είμαστε τι?
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ Η ΟΧΙ?
ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠ'ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ Η ΟΧΙ?

ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΡΩΕΣ (ΣΑΝ ΕΘΝΟΣ) Η ΟΧΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Δηλαδή κατά τη γνώμη σου (άσε τη δικιά μου...είναι φασιστικιά)...είμαστε τι?
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ...ΕΙΝΑΣΤΕ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ Η ΟΧΙ?
ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠ'ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ Η ΟΧΙ?

ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΡΩΕΣ (ΣΑΝ ΕΘΝΟΣ) Η ΟΧΙ?

Για το αν πολεμήσανε ηρωικά οι παππούδες μας ( οι δικοί μου πάντως φάγανε τις σφαιρούλες τους κι οι δύο ) σε παραπέμπω σε κάποιον που έζησε εκείνη την εποχή και με δυο δηλώσεις τα είπε όλα. Δεν ήταν Έλληνας, τον λέγανε Γουίνστον στο μικρό. Πιστεύω να ξέρεις σε τι αναφέρομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αμα διαβασεις, θα δεις τι λενε...

(....) ασχολίαστη απάντηση

Σε ρώτησα επειδή ό,τι και να λένε δεν υπάρχουν ανώτεροι άνθρωποι. Μπορεί οι μεν να είναι ανώτεροι στην ευφυία και οι δε ανώτεροι ως προς το μέγεθος των οργάνων τους (σικ)...

Εκτός αν θεωρείς εσύ π.χ. ότι είσαι ανώτερος ως άνθρωπος από κάποιον που π.χ. νοητικά καθυστερημένος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
(....) ασχολίαστη απάντηση

Μπορεί οι μεν να είναι ανώτεροι στην ευφυία και οι δε ανώτεροι ως προς το μέγεθος των οργάνων τους (σικ)...

Γειά στο στόμα σου...έκαστος στο είδος του...άλλοι δημιουργούν πολιτισμό και άλλοι...τρέχουνε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Γειά στο στόμα σου...έκαστος στο είδος του...άλλοι δημιουργούν πολιτισμό και άλλοι...τρέχουνε!:D

Ειλικρινή πάμε να σφάξουμε τα έθνη που "δεν έδωσαν τίποτα στον πολιτισμό". Δε μας χρειάζονται.

Ε και; Τι σημαίνει ότι τρέχουν ή χοροπηδάνε ή δεν ξέρω κι εγώ τι; Δηλαδή ανώτερος άνθρωπος είναι όποιος δίνει στον πολιτισμό; Εγώ όταν λέω για "ανθρωπο" το εννοώ σαν οντότητα και όχι σαν παιδεία ή εξυπνάδα. Αν είναι έτσι οι περισσότεροι νεοέλληνες πρέπει να εξοντωθούν γιατι από πνεύμα άλλο τίποτα.

Και ξέρεις και κάτι άλλο... Οι υπερβολικά υπέρμαχοι των κατορθωμάτων του Ελληνικού έθνους είναι και αυτοί που δεν έχουν προσφέρει τίποτα και προσπαθούν να πάρουν λίγο από τη δόξα των παλιών. Επειδή οι περισσότεροι Έλληνες θεωρούν εαυτούς ανώτερους από τους άλλους (και επανέρχομαι στο πρώτο μου μήνυμα) φίλε Ειλικρινή, η παιδεία φαίνεται στη συμπεριφορά του καθενός, στον τρόπο που συμπεριφέρεται απένταντι στην κοινωνία και στη φύση, στο πόσο ενεργητικός είναι απένταντι σε αυτούς που λειτουργούν επιθετικά και ενάντια σε αυτά κλπ κλπ. ..

Όσο για τα επιτευγματα της νεότερης Ελλάδας που διάβασα παραπάνω, ναι πήραμε 2 Νόμπελ, ναι πήραμε το πρωτάθλημα σε μπάσκετ και ποδόσφαιρό. Ωραία, χαρήκαμε που η Ελλάδα ακούστηκε, αλλά από εκεί και πέρα τι;;;

Πόσοι από εμάς έχουμε διαβάσει έξω από το σχολείο Ελύτη ή Σεφέρη ή Ρίτσο.. Και στην τελική, σχετικά με τα αθλήματα, η υπερηφάνια ανήκει σε αυτόν που προσπάθησε και έφτασε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος. Εμένα γιατί να με "ανεβάζει" αυτό;;; :hmm:

(Επειδή αυτό το θέμα είναι καυτό απ'ό,τι φαίνεται και δεν έχει νόημα να μπαίνω σε επιπλέον αντιπαραθέσεις, εγώ το κλείνω εδώ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Δεν θα διαφωνήσω στα πλείστα των λεγομένων σου,παρεπιπτόντως εγώ ανήκω σε αυτούς που διάβασαν και διαβάζουν αλλά άσχετο,θα σου πω μόνο...
αλλά από εκεί και πέρα τι;;;
...δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...και...
Εμένα γιατί να με "ανεβάζει" αυτό;;;
...γιατί σαν έθνος (όπως και όλα τα έθνη) αντλούμε περηφάνεια και κίνητρα από κάτι που έκαναν ομοεθνείς μας...
δλδ επειδή ο Πυθαγόρας ανακάλυψε το θεώρημα δεν θά'πρεπε όλοι οι Έλληνες(αρχαίοι και νέοι) να νοιώθουν περήφανοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
"Ιn 1939 the Italians under Mussolini issue an ultimatum to the Greeks demanding they allow the Italian Army to cross into and occupy Greece. It is Greece's finest moment and the Greek response inspired the world."(πηγη)

Το κατόρθωμα της Ελλάδας είναι και θα είναι πάντα αξιοσέβαστο.


Από κι και πέρα…όταν μιλάμε για ιστορία ενός κράτους, καλό είναι να αφήσουμε το πάθος και την αγάπη που, πώς να το κάνουμε, την έχουμε ο καθένας για τον τόπο που μας γέννησε, και να βλέπουμε ρεαλιστικά το τι έχει συμβεί. Μεγάλη βοήθεια για την στήριξη των επιχειρημάτων μας είναι πάντα οι πηγές μας…

Έτσι μαθαίνουμε και εμείς.
"Εμείς" ...εννοώ, όποιος δεν είχε την ευκαιρία μέχρι στιγμής να διαβάσει περισσότερο την ιστορια της Ελλαδος, αλλά αναμφισβήτητα, διψά για ιστορική αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Από κι και πέρα…όταν μιλάμε για ιστορία ενός κράτους, καλό είναι να αφήσουμε το πάθος και την αγάπη που, πώς να το κάνουμε, την έχουμε ο καθένας για τον τόπο που μας γέννησε, και να βλέπουμε ρεαλιστικά το τι έχει συμβεί. Μεγάλη βοήθεια για την στήριξη των επιχειρημάτων μας είναι πάντα οι πηγές μας…
Ακριβώς αυτό έχω κι εγώ!Αγάπη για τον τόπο μου..είμαι εθνικιστής?
Πηγές,νομίζω,έβαλα σε ότι χρειάστηκε!
Ρεαλιστικά το τι έχει συμβεί? Γιατί είδες πουθενά καμιά φαντασία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top