Εθνικισμός

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Δεν αναφέρθηκα σε σένα…μην με κάνεις να πω την παροιμία με την μύγα…:)

Μιλησα γενικά για το πώς θα ήταν ωραία να συζητησουμε με σκοπο να μαθουμε (γιατί ο άνθρωπος μέχρι να πεθάνει μαθαίνει) το τι έχει συμβεί στην ιστορία ενός λαού.
Δεν υπάρχει λαός που να έχει μόνο φωτεινά στοιχεία στην ιστορια του. Αλλο αγαπαω το λαο μου και αλλο αναλύω το τι έγινε στην ιστορια του λαου μου.




και στο τελος ...να σου πω με ποιον συμφωνω εγω?:)

"... Το έθνος-κράτος είναι ένας μύθος. Δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια «ιερή απλούστευση» του ανθρώπινου είδους"
[FONT=&quot]
Cassiser, The Myth Of the State, 1969, p. 4[/FONT]


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
:)

"... Το έθνος-κράτος είναι ένας μύθος. Δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια «ιερή απλούστευση» του ανθρώπινου είδους"
[FONT=&quot]
Cassiser, The Myth Of the State, 1969, p. 4[/FONT]


Π@π@ριές! (Σορρυ για την λέξη αλλά μόνο αυτή ταιριάζει στον συγκεκριμένο π@π@ρα!):D
Cassiser και Kissinger και λοιποί π@π@ρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Παπα*ιές! (Σορρυ για την λέξη αλλά μόνο αυτή ταιριάζει στον συγκεκριμένο παπά*α!):D
Cassiser και Kissinger και λοιποί παπά*ες!
Δικαίωμα σου να στηρίζεις την γνώμη σου με τόσο σοβαρά επιχειρήματα…:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Π@π@ριές! (Σορρυ για την λέξη αλλά μόνο αυτή ταιριάζει στον συγκεκριμένο π@π@ρα!):D
Cassiser και Kissinger και λοιποί π@π@ρες!

Σωστά! Τι να πιάσουν και αυτοί μπροστά σε Εσένα ρε Ειλικρινή! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Δικαίωμα σου να στηρίζεις την γνώμη σου με τόσο σοβαρά επιχειρήματα…:)

Σωστά! Τι να πιάσουν και αυτοί μπροστά σε Εσένα ρε Ειλικρινή! :clapup:

Λοιπόν ,δείτε λίγο τι εννοώ και μη σας πιάνει το "πατριωτικό"!
Μπορω να παραθέσω 125 μ@λ@κες που λένε τα αντίθετα από τον π@π@ρα που έβαλες roumana!
Το θέμα όμως δεν είναι αυτό!
Το θέμα είναι αυτά που εσείς κι εγώ πιστεύουμε!
Κι εγώ το "πιστεύω" μου το έγραψα πριν! (Και το ξαναβάζω μιας και "κρύφτηκε")!


Καταρχήν να δηλώσω ότι δεν πιστεύω πως οι Έλληνες ήρθαμε από τον Σείριο,ούτε ότι είμαστε ο "εκλεκτός" λαός του Θεού! (Αυτό είναι πιστεύω άλλων!;))!
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί δεν πρέπει να είμαι περήφανος και να νοιώθω "ψηλότερος"(πόσο πια...2.04 είμαι:D) επειδή είμαι Ελληνας!!!
Είμαι περήφανος και νοιώθω ψηλότερος,όχι μόνο επειδή είμαι Έλληνας αλλά κι επειδή είμαι Σπαρτιάτης!
Άλλος νοιώθει το ίδιο επειδή είναι Κρητικός,Παναθηναϊκός η Ολυμπιακός...ε και?
Γιατί πρέπει να απολογούμαι γι'αυτό?
Γιατί πρέπει να έχω συμπτώματα "οσφυοκαμψίας"?
Γιατί να μην είμαι περήφανος για το παρελθόν μου και τα επιτεύγματα των προγόνων μου?
Γιατί μα μη με "απογειώνει" η δήλωση του Γκαίτε (αν δεν κάνω λάθος)..."αναθεματισμένε Έλληνα,δεν άφησες τίποτα για μας να ανακαλύψουμε"!
Γιατί θα πρέπει να εξομοιώνω το έθνος μου με έθνη που ακόμα κι αν αφαιρέσεις την υπαρξή τους από τον παγκόσμιο χάρτη,η ανθρωπότητα δεν θα είχε χάσει τίποτα?
Και για όσους μου πουν ότι επαναπαύομαι στις δάφνες των αρχαίων για να το παίξω "κάποιος",να του πω...
...εμείς δεν είμαστε το έθνος (πρώτο) που αντιστάθηκε στον φασισμό-ναζισμό?
...εμείς δεν είμαστε το έθνος (το μικρότερο ποτέ) που διοργάνωσε Ολυμπιακούς αγώνες με τεράστια επιτυχία πρόσφατα?
...εμείς δεν είμαστε που γίναμε Πρωταθλητές Ευρώπης σε μπασκετ και ποδόσφαιρο την ίδια χρονια?(μόνο η Σοβιετική Ένωση το είχε καταφέρει αυτό και δεν ήταν έθνος)
...εμείς δεν είμαστε το έθνος (το μοναδικό στον πληθυσμό μας) που πήραμε 2 βραβεία Νόμπελ Λογοτεχνίας?
...και τέλος εμείς δεν είμαστε το έθνος που όταν οι γείτονές μας μας χρειάστηκαν (βλ. σεισμούς Τουρκίας) ήμασταν εκεί και βοηθήσαμε χωρίς κανένα αντάλλαγμα?

Και μη μου πει κανείς ότι δεν είναι το ίδιο με τα αρχαία επιτεύγματα γιατί αν το σκεφτείτε ΕΙΝΑΙ ακόμα περισσότερα για μας αυτά!

Γιατί θα πρέπει να είμαι "ισοπεδωτής" στο όνομα μιας αμφιλεγόμενης (και από τους άλλους λαούς) παγκοσμιοποίησης?
Γιατί θα πρέπει να είμαι οσφυοκάμπτης?
Γιατί θα πρέπει (όπως κάποιος άλλος είπε πριν) να είμαι τουρκολάγνος?

Εγώ είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας!
Και μακάρι να ήσασταν κι εσείς!
Είναι ωραίο συναίσθημα...κρίμα όσοι δεν το νοιώσατε ποτέ!


Τώρα...monaxe...ξέρω πόσο αγάπη τρέφεις για μένα...δεν είναι κακό...:D
να σου πω όμως κάτι...εγώ δεν διεκδικώ "δάφνες πολυξερισμού":D
...δεν τα ξέρω όλα...απλά έχω τα πιστεύω μου...αν σε ενοχλούν αυτά...τη διαδικασία την ξέρεις:whistle:

Με αγάπη...Ειλικρινής..(κατά κόσμον Ανδρέας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Cassiser και Kissinger και λοιποί π@π@ρες!

Τσουβαλιάζεις ανόμοια πράγματα και αυτό είναι κρίμα για έναν υπερήφανο άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Τσουβαλιάζεις ανόμοια πράγματα και αυτό είναι κρίμα για έναν υπερήφανο άνθρωπο.
Είναι ανόμοια?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εγώ είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας!
Δεν είναι κακό να είσαι περήφανος. Όμως στο βαθμό που είσαι περήφανος για τα επιτεύγματα του «Έλληνα» πρέπει και να ντρέπεσαι για τα λάθη που έκανε κατά την διάρκεια της μακρόχρονης ιστορίας του ο ελληνικός λαός.(ακόμα και αν τα περισσότερα τα έκανε εις βάρος και εναντίον του εαυτού του).

(δεν είμαι μάλλον η κατάλληλη να μιλήσω για την ελληνική ιστορία επειδή δεν έχω διαβάσει πέραν από τα βασικά. Θα αφήσω την κουβέντα να συνεχιστεί από σας. Εγώ απλά θα διαβάσω για να μάθω.:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Δεν είναι κακό να είσαι περήφανος. Όμως στο βαθμό που είσαι περήφανος για τα επιτεύγματα του «Έλληνα» πρέπει και να ντρέπεσαι για τα λάθη που έκανε κατά την διάρκεια της μακρόχρονης ιστορίας του ο ελληνικός λαός.(ακόμα και αν τα περισσότερα τα έκανε εις βάρος και εναντίον του εαυτού του).

(δεν είμαι μάλλον η κατάλληλη να μιλήσω για την ελληνική ιστορία επειδή δεν έχω διαβάσει πέραν από τα βασικά. Θα αφήσω την κουβέντα να συνεχιστεί από σας. Εγώ απλά θα διαβάσω για να μάθω.:))
:) Γι'αυτό μερικοί πασχίζουμε να καταφέρουμε όλες αυτές τις συγγραφές ! Γιατί ακριβώς έχουν και τα στραβά και τα σωστά μιας ιστορίας χιλιάδων χρόνων ! Κάποιοι γινόμαστε καλύτεροι κι άλλοι ...καβαλάνε το καλάμι !!:P Λογικά με τόσο τεράστια ύλη επισημαίνοντας & τα στραβά,θα έπρεπε να έχουμε αποφύγει & τα λάθη.Η σκληρή αλήθεια είναι όμως,οτι τα χ3ζ0@με αντι να προσπαθούμε να τ'ανακαλύψουμε ξανά :) Χώρια το οτι "τρώμε" & τους ανάλογους χαρακτηρισμούς,τα-,την ..απόσταση & κυρίως,ΑΠΟ ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ !!!


Για πες τη γνώμη σου γι'αυτό σαν τρίτο άτομο ? Πχ στη χώρα σου πως αντιμετωπίζονται οι περήφανοι για την καταγωγή τους ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Δεν διαφέρει πολυ ο ελληνικός εθνικισμός από τον ρουμάνικος. Ίδιες θεωρίες αναπαράγονται και εκεί.:/:
Η διαφορά είναι ότι στην Ρουμανία υπάρχουν αναγνωρισμένες μειονότητες, έχουν μέχρι και ανώτατη εκπαίδευση στην μητρική τους γλώσσα, έχουν αντιπροσώπους στην ρουμάνικη βουλή,(συμμετέχουν στην κυβέρνηση, αν το πολιτικό παιχνίδι το επιβάλει).

(Δεν χρειάζεται να συγκρίνουμε όμως… δεν ωφελεί σε τίποτα και είναι πολλοί οι παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψη…για να έχει νόημα μια τέτοια σύγκριση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Δεν διαφέρει πολυ ο ελληνικός εθνικισμός από τον ρουμανικός. Ίδιες θεωρίες αναπαράγονται και εκεί.:/:
Η διαφορά είναι ότι στην Ρουμανία υπάρχουν αναγνωρισμένες μειονότητες, έχουν μέχρι και ανώτατη εκπαίδευση στην μητρική τους γλώσσα, έχουν αντιπροσώπους στην ρουμάνικη βουλή,(συμμετέχουν στην κυβέρνηση, αν το πολιτικό παιχνίδι το επιβάλει).
:) Εδώ είναι το θέμα μας ! Εδώ θα ρωτήσω ευθέως ! Αν αγαπάω την πατρίδα μου,ή είμαι περήφανος γι'αυτή (κατόπιν γνώσεων ) είμαι εθνικιστής ??? Σε αντιμετωπίζω φυλετικά ? Φάνηκε κάτι τέτοιο όσες φορές εχουμε πεί κάτι ? Σε μείωσα μήπως ?:) Ποτέ ! Τωρα αν μιλήσουμε για την αλήθεια της ιστορίας θα γίνω ξαφνικά κακός ? Ετσι μας βλέπουν οι συμπατριώτες μας !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Για πες τη γνώμη σου γι'αυτό σαν τρίτο άτομο ? Πχ στη χώρα σου πως αντιμετωπίζονται οι περήφανοι για την καταγωγή τους ?:)

Άσε...εκεί τους λένε...Δράκουλες!:D

:) Εδώ είναι το θέμα μας ! Εδώ θα ρωτήσω ευθέως ! Αν αγαπάω την πατρίδα μου,ή είμαι περήφανος γι'αυτή (κατόπιν γνώσεων ) είμαι εθνικιστής ??? Σε αντιμετωπίζω φυλετικά ? Φάνηκε κάτι τέτοιο όσες φορές εχουμε πεί κάτι ? Σε μείωσα μήπως ?:) Ποτέ ! Τωρα αν μιλήσουμε για την αλήθεια της ιστορίας θα γίνω ξαφνικά κακός ? Ετσι μας βλέπουν οι συμπατριώτες μας !:)

Το αυτό ερωτώ κι εγώ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Είναι ανόμοια?:whistle:

Ναι είναι. Ένα απλό γκουγκλάρισμα θα σε πείσει.


Εμένα πάλι μου φαίνεται χιουμοριστικό να είσαι έλληνας. Όλοι δηλώνουμε υπερήφανοι με τον ένα τρόπο ή τον άλλο, αλλά δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτα για την Αρχαιότητα - που έχουμε περί πολλού, για την απάτη που λέγεται Ορθοδοξία - και ας είμασταν παπαδοπαίδια κάποτε, μα και για τη σημερινή κατάσταση - μόνο να κατηγορούμε το σάπιο πολιτικό σύστημα είμαστε ικανοί --- και το κατηγορούμε ακριβώς επειδή δεν μας επιτρέπει να κλέψουμε και εμείς, δίπλα σε όλους τους άλλους.

υγ. Άδικο έχω που γελάω που ο έλληνας βρίσκεται σε Ψυχική Ανάταση όταν μιλάει (πχ) για τον Αριστοτέλη, χωρίς να έχει διαβάσει ούτε μια αράδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
υγ. Άδικο έχω που γελάω που ο έλληνας βρίσκεται σε Ψυχική Ανάταση όταν μιλάει (πχ) για τον Αριστοτέλη, χωρίς να έχει διαβάσει ούτε μια αράδα;
:) Απλά το καπηλευεται !Δε νομίζω να υπάρχουν τέτοιοι !:)


+10 από μένα στο συγκεκριμένο. :thumbup:


Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να πούμε πως δεν υπάρχουν διαφορετικότητες. Αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να μας χωρίζουν αυτές. :)



Και πάνω στον εθνικισμό τώρα... Υπάρχει μία άλλη, "ομόηχη" λέξη: εθνισμός. Ο εθνισμός είναι η αγάπη προς στην πατρίδα και το να είσαι υπερήφανος για την πατρίδα σου. Πότε ο εθνισμός μεταπηδάει στον εθνικισμό; Όταν δεν δεχόμαστε τη διαφορετικότητα των άλλων και θέλουμε να γίνουν σαν εμάς.

Έτσι είμαι υπέρ του εθνισμού, αλλά κατά του εθνικισμού.


ΥΓ: Το ότι είμαι υπέρ του εθνισμού σημαίνει ότι δεν το καταδικάζω. Δεν θεωρώ αναγκαστικά ότι πρέπει ο οποιοσδήποτε να είναι υπερήφανος για την πατρίδα του. Απλώς δεν το "καταδικάζω" το να είσαι υπερήφανος για την πατρίδα σου, σεβόμενος παράλληλα τις διαφορές των άλλων λαών. :)


//edit: Προσθέτω τις ετυμολογίες τους: :)






Το site όπου το πέτυχα αναφέρει ως πηγή το "Λεξικό της Ελληνικής Γλώσσας" της Υδρίας - Cambridge - Ήλιος.
:) Επέτρεψέ μου να συμπληρώσω & όχι χάριν επίδειξης γνώσεων,υπάρχει και το εθνικός σαν παράγωγο του εθνισμού !
Τώρα για να επεκταθώ λίγο θα πώ οτι υπάρχει και ο....μισΕλληνισμός !:)
Αν μου επιτρέπονταν να το ορίσω ξανά,θα το ονόμαζα,η συμπεριφορά των υπόλοιπων,εναντι των εθνικών,εθνικιστών,πατριωτών,αυτών που αγαπούν την Ελλάδα απλά !
Και τέλος μια απλή, προαιρετική προτροπή.Καλό είναι να βλέπουμε το παρελθόν μας,έχει πληροφορίες χρήσιμες για το μέλλον μας !:) Μη με πείτε εθνικιστή,αυτό ισχύει για πάντα τα έθνη !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Γενικά δεν έχω όρεξη να πάρω μέρος στο θέμα ενεργά, μόνο δυό πραγματάκια θα πω:
Δεν έχω προλάβει να σκεφτώ αν θέλω να είμαι περήφανη που είμαι ελληνίδα γιατί κάνω μεγάλες προσπάθειες να νιώσω περήφανη που είμαι άνθρωπος.
Είμαι πρώτα άνθρωπος και μετά Ελληνίδα. Και σαν άνθρωπος δεν είμαι καθόλου περήφανη για την κατάντια του περιβάλλοντος και της γης. Δεν είμαι καθόλου περήφανη που άνθρωποι πεθαίνουν ακόμα, από πείνα και πολέμους. Δεν είμαι καθόλου περήφανη που υπάρχει έστω και ένα παιδί σε αυτόν τον κόσμο που δεν έχει πρόσβαση στη γνώση.

I dream of giving birth to a child who will ask, "Mother, what was war?"
~Eve Merriam

Δεν είμαι υπέρ της παγκοσμιοποίησης ούτε και θέλω να πάρω θέση ακόμα πάνω σ'αυτό. Ο χρόνος θα δείξει.

Ναι, σ'αυτή τη χώρα έζησαν μεγάλες μορφές της παγκόσμιας ιστορίας. Ναι, πολλά σπουδαία ξεκίνησαν από εδώ. Αλλά δεν βλέπω κανένα νεοέλληνα να νιώθει πως έχει την ευθύνη αυτής της προϊστορίας... Μερίδιο θέλουμε όλοι στην περηφάνια, όχι στην ευθύνη...

Nosaltres
Μα'ιστα...κι εγω που φουσκωνα οποτε επαιζα με κανα συγκροτημα τι ημουν?...

Ελεος...Δεν ειπε οτι νοιωθει ανωτερος ο ανθρωπος. Περηφανια νοιωθει. Κακο ειναι? Κι αν δεν κανω λαθος, ειπε νοιωθει περηφανος για την αρχαια Ελλαδα.

Μη κυνηγας φαντασματα...Αλλα θα μου πεις, χωρις φαντασματα, τι θα κυνηγαμε? Σωστα. Εχεις δικιο.


Μπαι δε γουει, για την μελετη που παρεθεσα για την ανωτεροτητα των Ασκεναζι, τι εχεις να πεις?

Λοιπόν,ξεκινώ...
Καταρχήν να δηλώσω ότι δεν πιστεύω πως οι Έλληνες ήρθαμε από τον Σείριο,ούτε ότι είμαστε ο "εκλεκτός" λαός του Θεού! (Αυτό είναι πιστεύω άλλων!;))!
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί δεν πρέπει να είμαι περήφανος και να νοιώθω "ψηλότερος"(πόσο πια...2.04 είμαι:D) επειδή είμαι Ελληνας!!!
Είμαι περήφανος και νοιώθω ψηλότερος,όχι μόνο επειδή είμαι Έλληνας αλλά κι επειδή είμαι Σπαρτιάτης!
Άλλος νοιώθει το ίδιο επειδή είναι Κρητικός,Παναθηναϊκός η Ολυμπιακός...ε και?
Γιατί πρέπει να απολογούμαι γι'αυτό?
Γιατί πρέπει να έχω συμπτώματα "οσφυοκαμψίας"?
Γιατί να μην είμαι περήφανος για το παρελθόν μου και τα επιτεύγματα των προγόνων μου?
Γιατί μα μη με "απογειώνει" η δήλωση του Γκαίτε (αν δεν κάνω λάθος)..."αναθεματισμένε Έλληνα,δεν άφησες τίποτα για μας να ανακαλύψουμε"!
Γιατί θα πρέπει να εξομοιώνω το έθνος μου με έθνη που ακόμα κι αν αφαιρέσεις την υπαρξή τους από τον παγκόσμιο χάρτη,η ανθρωπότητα δεν θα είχε χάσει τίποτα?
Και για όσους μου πουν ότι επαναπαύομαι στις δάφνες των αρχαίων για να το παίξω "κάποιος",να του πω...
...εμείς δεν είμαστε το έθνος (πρώτο) που αντιστάθηκε στον φασισμό-ναζισμό?
...εμείς δεν είμαστε το έθνος (το μικρότερο ποτέ) που διοργάνωσε Ολυμπιακούς αγώνες με τεράστια επιτυχία πρόσφατα?
...εμείς δεν είμαστε που γίναμε Πρωταθλητές Ευρώπης σε μπασκετ και ποδόσφαιρο την ίδια χρονια?(μόνο η Σοβιετική Ένωση το είχε καταφέρει αυτό και δεν ήταν έθνος)
...εμείς δεν είμαστε το έθνος (το μοναδικό στον πληθυσμό μας) που πήραμε 2 βραβεία Νόμπελ Λογοτεχνίας?
...και τέλος εμείς δεν είμαστε το έθνος που όταν οι γείτονές μας μας χρειάστηκαν (βλ. σεισμούς Τουρκίας) ήμασταν εκεί και βοηθήσαμε χωρίς κανένα αντάλλαγμα?

Και μη μου πει κανείς ότι δεν είναι το ίδιο με τα αρχαία επιτεύγματα γιατί αν το σκεφτείτε ΕΙΝΑΙ ακόμα περισσότερα για μας αυτά!

Γιατί θα πρέπει να είμαι "ισοπεδωτής" στο όνομα μιας αμφιλεγόμενης (και από τους άλλους λαούς) παγκοσμιοποίησης?
Γιατί θα πρέπει να είμαι οσφυοκάμπτης?
Γιατί θα πρέπει (όπως κάποιος άλλος είπε πριν) να είμαι τουρκολάγνος?

Εγώ είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας!
Και μακάρι να ήσασταν κι εσείς!
Είναι ωραίο συναίσθημα...κρίμα όσοι δεν το νοιώσατε ποτέ!

Γειά στο στόμα σου...έκαστος στο είδος του...άλλοι δημιουργούν πολιτισμό και άλλοι...τρέχουνε!:D

Ειλικρινή πάμε να σφάξουμε τα έθνη που "δεν έδωσαν τίποτα στον πολιτισμό". Δε μας χρειάζονται.

Ε και; Τι σημαίνει ότι τρέχουν ή χοροπηδάνε ή δεν ξέρω κι εγώ τι; Δηλαδή ανώτερος άνθρωπος είναι όποιος δίνει στον πολιτισμό; Εγώ όταν λέω για "ανθρωπο" το εννοώ σαν οντότητα και όχι σαν παιδεία ή εξυπνάδα. Αν είναι έτσι οι περισσότεροι νεοέλληνες πρέπει να εξοντωθούν γιατι από πνεύμα άλλο τίποτα.

Και ξέρεις και κάτι άλλο... Οι υπερβολικά υπέρμαχοι των κατορθωμάτων του Ελληνικού έθνους είναι και αυτοί που δεν έχουν προσφέρει τίποτα και προσπαθούν να πάρουν λίγο από τη δόξα των παλιών. Επειδή οι περισσότεροι Έλληνες θεωρούν εαυτούς ανώτερους από τους άλλους (και επανέρχομαι στο πρώτο μου μήνυμα) φίλε Ειλικρινή, η παιδεία φαίνεται στη συμπεριφορά του καθενός, στον τρόπο που συμπεριφέρεται απένταντι στην κοινωνία και στη φύση, στο πόσο ενεργητικός είναι απένταντι σε αυτούς που λειτουργούν επιθετικά και ενάντια σε αυτά κλπ κλπ. ..

Όσο για τα επιτευγματα της νεότερης Ελλάδας που διάβασα παραπάνω, ναι πήραμε 2 Νόμπελ, ναι πήραμε το πρωτάθλημα σε μπάσκετ και ποδόσφαιρό. Ωραία, χαρήκαμε που η Ελλάδα ακούστηκε, αλλά από εκεί και πέρα τι;;;

Πόσοι από εμάς έχουμε διαβάσει έξω από το σχολείο Ελύτη ή Σεφέρη ή Ρίτσο.. Και στην τελική, σχετικά με τα αθλήματα, η υπερηφάνια ανήκει σε αυτόν που προσπάθησε και έφτασε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος. Εμένα γιατί να με "ανεβάζει" αυτό;;; :hmm:

(Επειδή αυτό το θέμα είναι καυτό απ'ό,τι φαίνεται και δεν έχει νόημα να μπαίνω σε επιπλέον αντιπαραθέσεις, εγώ το κλείνω εδώ.)


Προς Wishful:
1) Να επαναλαβω οτι δεν ειναι κακο να αγαπας τη χωρα σου, ουτε φυσικα το να εισαι περηφανος για το παρελθον της. Ομως μεχρι εκει. Απο εκει και περα ξεκινουν επικινδυνες για τον κοσμο ιδεολογιες.

2) Κι εγω εχω (μερικη) καταγωγη απο τους Σπαρτιατες, αλλα γι αυτο δεν ειμαι και πολυ περηφανος. Δεν θαυμαζω την αρχαια Σπαρτη, η οποια κατα τη γνωμη μου ειναι η εμπνευση για τους Ναζι. Αν συγκρινετε την χιτλερικη ιδεολογια με την Σπαρτιατικη, δεν θα βρειτε μεγαλες διαφορες. Τα μεγαλα επιτευγματα της αρχαιοτητας εγιναν απο τους υπολοιπους Ελληνες, κυριως απο τους Αθηναιους και τους Ιωνες.

3) Οι αντιληψεις σου περι λαων που "και να εξαφανιστουν απο το χαρτη... κλπ.." με σοκαραν. Ειπαμε, εχουμε ελευθερια γνωμης, αλλα ακριβως εξασκωντας αυτην την ελευθερια, πρεπει να πω οτι οι αποψεις σου ειναι ΑΚΡΩΣ επικινδυνες... Με στεναχωρει απιστευτα το να βλεπω ανθρωπους στην εποχη μας, να εχουν μεσα τους ιδεολογιες διχασμου των ανθρωπων... Δεν ξερω τι αλλο να πω...
Η ανθρωποτητα λες δεν θα ειχε χασει τιποτα χωρις καποια εθνη... Μα πως γινεται αυτο, αφου και αυτα τα εθνη ειναι... ανθρωποτητα!
Και συνεχιζω να αναρωτιεμαι: Γιατι κρινεις τον εαυτο σου συμφωνα με τα επιτευγματα των προγονων σου? Εισαι μηπως συνεχιστης τους? Δεν πιστευω πως υπαρχει ελληνας σημερα που να μπορει να το ισχυριστει αυτο. Μακαρι να ημασταν συνεχιστες τους!

4) Λες περι λαων που προσεφεραν στον πολιτισμο και λαων που δεν προσεφεραν τιποτε... Ποιους ακριβως εννοεις? Στην τελικη οταν λες "πολιτισμος" τι εννοεις? Πως τον αντιλαμβανεσαι εσυ?

5) Και ξαναλεω. Πες οτι ενας λαος Α προσεφερε πολλα στον "πολιτισμο" και καποιος Β οχι. Τι φταιει ο ανθρωπος που γεννηθηκε στον λαο Β? Μηπως αυτο τον καταδικαζει να μεινει "απολιτιστος" λογω γονιδιων?


6) Λες καποια "επιτευγματα" της συγχρονης Ελλαδας. Μπορω να προσθεσω μηπως σε αυτα το χτεσινο γεγονος με τον θανατο ενος φιλαθλου απο ντου οπαδων? Η μηπως αυτα που θα γραψω σε λιγο σε ενα νεο thread εν ονοματι... Ελληναρες? (Διαβασε να δεις τι εννοω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Απλά το καπηλευεται !Δε νομίζω να υπάρχουν τέτοιοι !

Πως δεν υπάρχουν αν το καπηλεύονται ταυτόχρονα; :P


Σοβαρά πάντως, δεν πρέπει να έχεις περάσει από πολλά φόρουμς (δεν μιλάω το λατινικό) γιατί θα σοκαριζόσουν από τις τερατολογίες :confused:. Λες και έχουμε κληρονομικό δικαίωμα ένα πράγμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Λοιπόν φίλοι μου εγώ είναι εθνικιστής.
Είμαι ένας κακός εθνικιστής, ένα -κατά την άποψή σας-"σταγονίδιο" του παρελθόντος, που αγαπά τη πατρίδα του και θεωρεί χρέος του να την υπερασπίζεται. Που δεν θεωρεί γονιδιακά τους άλλους λαούς κατώτερους, αλλά πιστεύει πως κάποιοι από αυτούς -έστω και υπό την σκέπη της εξουσίας τους-,εγκλημάτησαν κατά της Ανθρωπότητος, χωρίς ποτέ να ζητήσουν συγνώμη. (ΗΠΑ-ΙΣΡΑΗΛ-ΤΟΥΡΚΙΑ-περίοδος Σταλινισμού).
Το "συγνώμη" των Γερμανών, κατετέθη επίσημα, αν και τα εγκλήματα του ναζισμού δεν καθαγιάζονται με ένα απλό συγνώμη.
Είμαι λοιπόν ένας αμετανόητος εθνικιστής, γιατί νοιώθω απέραντη αγανάκτηση στη θέα της βεβήλωσης των δικών μου ιερών και οσίων, από ανθρώπους που επικαλούνται την Δημοκρατία. Ιερών και οσίων με τα οποία έχει ο καθένας το δικαίωμα να διαφωνεί, αλλά πάντως ,ΚΑΝΕΝΑ, να τα καίει δημοσίως.Δεν νομίζω ότι για τα δικά του προσωπικά, επαγγελματικά ή σεξουαλικά αδιέξοδα του φταίει ο Χριστός, η Σημαία, ή το μνημείο του Άγνωστου στρατιώτη. Και η αηδία μου γίνεται μέγιστη όταν προβάλλουν εκείνοι οι στωικοί πρωτοπόροι, ομιλούντες -ως άλλοι κυβερνητικοί εκπρόσωποι- για ένα "μεμονωμένο γεγονός".
Είμαι λοιπόν ένας κάκιστος εθνικιστής, γι όλους εκείνους που υπερασπίζονται πρόθυμα τα δικαιώματα όλων των άλλων λαών (και καλά κάνουν ως πνευματικοί άνθρωποι), αλλά δεν μπήκαν ποτέ στο κόπο, επί 33 συναπτά έτη, να διαδηλώσουν και για τα δικαιώματα όλων εκείνων των- αμούστακων τότε παιδιών- που γύρισαν από την Κύπρο το 74, χωρίς χέρια και πόδια.
Που δεν θυμήθηκαν, ποτέ, -όλως τυχαίως-να διαδηλώσουν για τους 1600 αγνοούμενους. Ίσως να μην είχαν την "άνωθεν" κομματική εντολή.
Είμαι ένας κακός εθνικιστής που με αφορίζετε κοινωνικά μέσω του όρου, επιδή απλά τα δικά μου "πιστεύω" δεν συμπίπτουν με τα δικά σας. Εσείς που αντιμάχεστε την μισαλλοδοξία, και υπερασπίζεσθε την διαφορετικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ο Εθνικισμός είναι μια εθνοπολιτική ιδεολογία που υποστηρίζει την ιδέα έθνος-ταυτότητα για μία συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων. Ο Εθνικισμός είναι το δόγμα εκείνο που ασχολείται με την διατήρηση της ταυτότητας και των ξεχωριστών χαρακτηριστικών ενός έθνους καθώς επίσης και με την ανεξαρτησία από όλες τις απόψεις αλλά και την "ευημερία" ενός έθνους σαν ξεχωριστού έθνους. Οι υποστηρικτές αυτού του δόγματος βλέπουν το έθνος σε ένα πλαίσιο πολιτικής νομιμότητας και το όποιο πιθανόν να προέρχεται από την θεωρία του Ρομαντισμού περί πολιτιστικής ταυτότητας, ένα φιλελεύθερο επιχείρημα ότι η πολιτική νομιμότητα προέρχεται από ένα συγκεκριμένο πληθυσμό, τον γηγενή.
Η σημερινή χρήση της λέξης Εθνικισμός αναφέρεται στον εθνικό ή θρησκευτικό εθνικισμό. Ωστόσο, οι πολιτικοί επιστήμονες τείνουν να ερευνούν ακραίες μορφές εθνικισμού που σχετίζονται με στρατιωτικά ή αποσχισματικά καθεστώτα.(πηγη )


Θα μπορούσατε να σχολιάζετε το συγκεκριμένο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ο Εθνικισμός είναι μια εθνοπολιτική ιδεολογία που υποστηρίζει την ιδέα έθνος-ταυτότητα για μία συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων. Ο Εθνικισμός είναι το δόγμα εκείνο που ασχολείται με την διατήρηση της ταυτότητας και των ξεχωριστών χαρακτηριστικών ενός έθνους καθώς επίσης και με την ανεξαρτησία από όλες τις απόψεις αλλά και την "ευημερία" ενός έθνους σαν ξεχωριστού έθνους. Οι υποστηρικτές αυτού του δόγματος βλέπουν το έθνος σε ένα πλαίσιο πολιτικής νομιμότητας και το όποιο πιθανόν να προέρχεται από την θεωρία του Ρομαντισμού περί πολιτιστικής ταυτότητας, ένα φιλελεύθερο επιχείρημα ότι η πολιτική νομιμότητα προέρχεται από ένα συγκεκριμένο πληθυσμό, τον γηγενή.
Η σημερινή χρήση της λέξης Εθνικισμός αναφέρεται στον εθνικό ή θρησκευτικό εθνικισμό. Ωστόσο, οι πολιτικοί επιστήμονες τείνουν να ερευνούν ακραίες μορφές εθνικισμού που σχετίζονται με στρατιωτικά ή αποσχισματικά καθεστώτα.(πηγη )


Θα μπορούσατε να σχολιάζετε το συγκεκριμένο?

Δεν βλέπω τίποτα το μεμπτό στοκείμενο εκτός από το κομμάτι που έκανα bold!
Αλλά δεν νομίζω ότι αυτό το κομμάτι αντιπροσωπεύει κανέναν από δω μέσα!
Τώρα για την έννοια έθνος, έρχομαι εδώ να δώσω μια απάντηση στους κατά καιρούς "αρνητές εθνικής ταυτότητας" που προσπαθούν να μας πείσουν ότι τα "έθνη" είναι δημιούργημα του 18ου και 19ου αιώνα και σώνει και καλά όσοι πιστεύουμε στην έννοια του Εθνους είμαστε φασίστες και σωβινιστές!
Δεν είναι όμως απλά θέμα ιστορικής ανάλυσης. Αλλά ψυχιατρικής. Και εξηγούμαι. Είναι κατανοητό να προσπαθείς να αποδείξεις ότι ανήκεις σε μια ομάδα. Το ανάποδο όμως; Ειδικά άν θα πρέπει γι' αυτό να σοδομήσεις πάνω στις παραδόσεις σου; Γιατί να το κάνεις;

Φυσικά ο καθένας έχει τα δικά του ελατήρια. Προσωπικά όμως βλέπω ένα μοτίβο (στις "ζωντανές" μου σχέσεις τουλάχιστον, που ξέρω τις προσωπικότητες με καθολικότερο τρόπο). Το super ego, οι προγονικές παρακαταθήκες κλπ. δημιουργούν υποχρεώσεις και ευθύνες. Μιας μορφής ηθική. Οι περισσότεροι αυτό δεν αντέχουν. Την κριτική της παράδοσής τους. Και την στάση ζωής που αυτή απαιτεί. Προτιμούν να δημιουργήσουν την δικιά τους. Γιατί όλοι έχουν μία. Από τα τραβέλια μέχρι τους κατά συρροή φονιάδες. Διανοητές για να αντλήσουν "ψήγματα", που θα τους βοηθήσουν να φτιάξουν την "κουρελού" που τους βολεύει θα βρούν. Προσωπικά έχω βαρεθεί να συζητάω. Δεν οδηγεί πουθενά...αν θέλετε πηγές όμως για να δείτε ότι το έθνος αποτελεί μια συνέχεια μέσα στους αιώνες και δεν είναι πρόσφατο δημιούργημα ευχαρίστως να σας δώσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
τα "έθνη" είναι...


Μάλλον εννοείς "κράτος".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top